Studimet: Coronavirusi mund të shkaktojë të njëjtin dëm si sulmet në zemër


loading...

Coronavirusi mund të lë zemrën me dëmtime të gjata, të rrezikshme, sugjerojnë dy studime të reja.

Është bërë e qartë se virusi i frymëmarrjes sulmon edhe sistemin kardiovaskular, si dhe shumë organe të tjera, përfshirë veshkat dhe trurin, por studimet e reja hedhin dritë mbi dëmtimin alarmues të vetë zemrës, shkruan DailyMail.

Një studim gjerman zbuloi se 78 për qind e pacientëve që shëroheshin nga COVID-19 kishin mbetur me ndryshime strukturore në zemrën e tyre dhe 76 nga 100 të mbijetuarit që u testuan shfaqën shenja të llojit të dëmtimit që lëshon një sulm në zemër.

Një studim i dytë, gjithashtu i kryer në Gjermani, zbuloi se më shumë se gjysma e njerëzve që vdiqën pas infektimit me COVID-19 kishin nivele të larta të virusit në zemrat e tyre, transmeton Telegrafi.

ende s’ është e qartë se sa kohë mund të zgjasë dëmi ose si mund të rrit në praktikë rreziqet e të mbijetuarve nga sulmi në zemër, goditjet në tru apo probleme të tjera kardiovaskulare të rrezikshme për jetën.

Përtej kësaj, autorët dhe specialistët kërkojnë në mënyrë të barabartë që mjekët mund të kenë nevojë të monitorojnë shëndetin e zemrës së pacientëve COVID-19 kohë pasi të kenë pastruar virusin.

Të udhëhequr nga studiues në spitalin universitar Frankfurt në Gjermani, studimi i parë shqyrtoi masat e shëndetit kardiak në 100 njerëz që kishin mbijetuar nga infeksioni coronavirus.

Studiuesit mund të shohin shenja të dëmtimit të zemrës në MRI të marra prej  78 nga 100 të mbijetuarit.

Pothuajse 76 për qind – kishin nivele të larta të një proteine ​​të quajtur troponin, e krahasueshme me atë që shihet tek një person që ka pësuar sulm në zemër.

60 nga pjesëmarrësit kishin shenja të inflamacionit të zemrës edhe pse mesatarisht kishin kaluar 71 ditë, pasi ishin diagnostifikuar me coronavirus. Në studimin e dytë, studiuesit nga universiteti i zemrës, në Hamburg, Gjermani, analizuan indet e zemrës nga 39 njerëz që vdiqën pas infektimit me coronavirus.

Nga ata 39, pneumonia nga COVID-19 u rendit si shkaku i vdekjes për 35 prej tyre. Shkencëtarët gjetën virus në indet e zemrës të marra nga 24 prej viktimave. /Telegrafi/

The post Studimet: Coronavirusi mund të shkaktojë të njëjtin dëm si sulmet në zemër appeared first on Telegrafi.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *