Studimi konfirmon që stresi ju shëndosh, ja përse


Pavarësisht nga lloji i reagimit që kanë individët kur përballen me periudha të lodhshme ose stresuese – dhe përdorimi i mundshëm i ushqimit si paliativ i mangësive të tjera emocionale, shkenca ka konrmuar që, në një nivel fizik dhe organik, stresi ju shëndosh.

Roli i kortizolit. Kortizoli është hormoni i stresit dhe kur nivelet e tij rriten, do të thotë që ne jemi të stresuar. Sipas një studimi të botuar në Obeziteti, niveli i hormonit të stresit është më i lartë te njerëzit me peshë më të lartë. Kortizoli ngadalëson metabolizmin dhe kjo na çon në shtimin e peshës.

Kërkimi i sheqerit. Të gjithë e dimë, sa më shumë sheqerna që konsumojmë, aq më shumë rritet mundësia për të bërë “një vrimë tjetër në rrip”. Stresi na bën të kërkojmë ëmbëlsirat dhe ushqimet e konservuara pasi këto ushqime kryejnë një funksion ngushëllues të menjëhershëm.

Roli i insulinës. Stresi ngre sheqerin në gjak me rezultatin që, përgjatë gjithë periudhës stresuese, niveli i insulinës në gjak të mbetet vazhdimisht i lartë. Kjo nënkupton një rritje të depozitave të yndyrës dhe rrjedhimisht edhe të atyre centimetrave shtesë.

loading...

Related posts:

Kujdes: Koronavirusi mund të bëhet si gripi sezonal
A është vaji i peshkut zgjidhja e duhur për trajtimin e stresit? - Gazeta Express
Gjashtë këshilla për t’i bërë hulumtimet për shkencën dhe shëndetin më tërheqëse dhe të besueshme
Për herë të parë “Brenda Covidit”, shefja e Shërbimit Infektiv nuk mban dot lotët, ngashërehet nga d...
Kujdes! Mund të infektoheni me koronavirus në tualet: Nuk bën të veproni kështu, të gjithë e kemi kë...
Receta e përgatitjes së çajit që ndihmon në forcimin e eshtrave
Vera 2020 – A Do Mund Të Udhëtojmë Këtë Vit?
Përse nevojitet Të Hani Qershi Para Gjumit – Ndikimi në Organizëm
Fakte Dhe Pikëpyetje Për Një Valë Të Dytë Të COVID-19 Në Vjeshtë
Mjeku i akuzuar në rastin ‘Stenta 2” parashikoi krizën me COVID-19 në Kosovë
Tre raste të reja me coronavirus, numri arrin 227
Çfarë Të Bëni Me kusht që Keni Dhimbje Dhëmbi Gjatë Karantinës
Veprimet e përditshme që përshpejtojnë rënien e gjoksit
TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19!
BBC: Ndotja e lartë e ajrit po rrit shkallën e vdekjeve nga coronavirusi
COVID-19, Simptomat Që s' Largohen Lehtë Pas Shërimit
Arsyeja pse njerëzit më të zgjuar mendojnë shumë
Qendra e Studentëve ka pranuar mbi 1 mijë persona gjatë 35 ditëve të karantinës
Dehidrimi, shkaqet dhe trajtimi
SHBA ndalon fondet për OBSH-në, ministri gjerman kritika ndaj vendimit të Trump-it
Mit apo e vërtetë, a mund t’i lyesh flokët në mënyrë organike?
Koronavirusi “mbyll” metron e Nju Jorkut pas 115 vitesh
Mëngjesi i Shëndetshëm – A Ju Ndihmon Të Mbani Trupin Në Formë?
Klinika Infektive: Dy pacientë me koronavirus janë në përkujdesje intensive
Uji per bebe Holle
Produkti Ushqimor Që Rrit Mërzinë Dhe Depresionin – Si Ta Shmangni
Kosovë: Edhe tetë raste të reja me COVID 19
Ibuprofeni mund t’iu shkaktojë probleme të sterilitetit meshkujve
Gjermania shënon rritje të rasteve të reja të koronavirusit, 242 të vdekur për 24 orë
Operacion i rrallë në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari
467 raste me koronavirus në Shqipëri
s' jeni shofer Vetëm po të s' i dini këto truqe të veturës
​12 pacientë në Klinikën Infektive me COVID-19, një në gjendje kritike
Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?
Si Të Përgatisni Petkat – Një Mrekulli nga Tradita e Amvisave Shqiptare
Të moshuarit me COVID-19 shfaqin simptoma të pazakonta, flasin mjekët
Këta punojnë edhe për 1 maj
Brengat e zakonshme të shtatzënisë për të cilat mund të ndiheni më mirë
113 vjeçarja, personi më i moshuar në botë, mposht koronavirusin
Aty ku virusin e sollën të pasurit e tani po vret të varfërit
42 kosovarë jashtë vendit konfirmohen si të infektuar me koronavirus – 10 prej tyre ndërruan jetë
Për sa kohë mund të shërohesh nga koronavirusi?
Ky është trendi nr. 1 i rrobave të banjës në 2020-n
Përse nevojitet Të Hani Qershi Para Gjumit – Ndikimi në Organizëm
Sindikata e Infermierëve letër MSH-së e Kurtit: Pandemia na ndaloi të mos e bojkotojmë punën!
Njeriu që të mat temperaturën!
Receta e Ëmbël e Kekut Me Mjaltë, Kos Dhe Vaj Ulliri
A mund t’i infektojë të tjerët personi i sëmurë nga coronavirusi derisa është duke folur?
Patate, Gjalpë e Kripë, Receta Që Do Ju Mbetet Në Kujtesë
Kur mund të hapen shkollat? Flet shefja e OBSH-së në Kosovë
Pse acidet yndyrore omega-3 janë shumë të rëndësishme?
Gatesa e lashtë që mposhti murtajën
28 të shëruar dhe vetëm një rast i ri me koronavirus në Kosovë
Vitia: “Kaq persona mund të dalin përnjëherë në bazë të numrit të parafundit të letërnjoftimit”
Vaj Ulliri me Kripë dhe Trajtimet e Tjera për Pastrimin dhe Shkëlqimin e Fytyrës
Patatja e Verdhë Vermoshit – Traditat e Vjetra të Kultivimit
Vetitë magjike të mjaltit për shëndetin!
Bartja e maskave të reja: Çfarë do të jetë shumë më e rehatshme, mbase edhe zgjidhje më efikase
SHBA dhuron materiale shëndetësore për Shqipërinë
Çdo njeri para gjumi duhet të pijë një lugë të vogël uthull molle
22 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Rudina Magjistari mall për kohën para karantinës/ FOTO
Nivelet e vitaminës D mund të ndikojnë në nivelet e vdekshmërisë së pacientëve me COVID-19
Para sulmit në zemër, shfaqet ky ndryshim në lëkurë: Ajo është shenjë e cila mund t’jua shpëtojë jet...
Gjumi i Drekës Për Shëndet Të Mirë Dhe Produktivitet Të Lartë
Të Ecurit Zbathur – Përfitimet Jetike Për Shëndetin dhe Organizmin Njerëzor
Hapen hotelet, lejohen akomodimet për pushime në Shqipëri
Rritet numri i vdekjeve nga koronavirusi në Zvicër
Kur s' konsumoni ujë – Çfarë i Ndodh Organizmit
Bukë e Mbushur me Djathë dhe Hudhra e Pjekur në Furrë
“Ja armët kryesore kundër COVID-19”, mjeku Tritan Kalo mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Mos dëgjoni...
Kurti: Këtë javë do të merret vendimi për hapjen e kufirit me Shqipërinë
Speca, Gjizë, Hudhra – Fërgesa e Stinës Plot Shije Dhe Shëndet
Ushtroni bashkë me trajnerën e yjeve të Hollywood
Maqedoni e Veriut: Tre të vdekur dhe 26 raste të reja me COVID-19
Ky është faktori nr.1 i rrezikut për njerëzit mbi 65 vjeç për shkak të të cilit simptomat e coronavi...
Mos ushtroni në mbrëmje, ja arsyeja pse!
CoVid-19/ Shkon në 433 numri i të prekurve në vend
Sa ujë nevojitet të pini për një mendje të fortë e të shëndetshme
Supë e Lehtë me Lëng Mishi – E Shijshme, E Shëndetshme
Dixhitalizimi i shkollave në Prishtinë
Pas Covid-19 / Në Britaninë e Madhe do të investohen 2.5 miliardë dollarë për pedalimin dhe ecjen
Vdekja te Sanatoriumi, Ministria e Shëndetësisë: Pacienti nuk ka ndërruar jetë si pasojë e COVID-19
Yshmer i Myzeqesë – Qumështor me Petë të Pjekura
Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë
Vdes 59 vjeçari me koronavirus nga Prizreni
Shërohet edhe personi i 74-të në Malishevë
Qershitë e Arta të Shqipërisë – Uniket e Ëmbla në Treg
Kina sërish me raste të reja me koronavirus
Këshilla për të ndihmuar sistemin tuaj imunitar – Gazeta Tribuna
Rihapet Italia – 4.4 milionë njerëz i kthehen punës
ROLI DHE RËNDËSIA E VITAMINËS - E Vitamina E - bën pjesë në grupin e vitaminave të tretshme në yndyr...
ROLI DHE RËNDËSIA E VITAMINËS A Vitamina A, një vitaminë e tretshme në yndyrna, është esenciale për ...
Vetëm kush ka besim në vetëvete, mund t'iu qëndrojë besnik të tjerëve.
Njollat e Errëta Në Lëkurë – Mënyrat Natyrale Si T’i Trajtoni
IKSHPK: Lehtësimi i masave është bërë për të na bërë më të përgjegjshëm
Mungesa e saktësisë së testeve të antitrupave rrezikon jetën e njerëzve
Amerika e Trumpit s' është mike e Kosovës
Shënohen mbi 4.000 viktima nga Covid-19 në Suedia
Bashkëjetesa e fëmijëve me kafshë (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Çomlek me Patëllxhanë dhe Mish Viçi – Receta e Veçantë me Shije Speciale

Fri May 8 , 2020
Çomleku është një pjatë shumë mbresëlënese dhe e plotë në aromë. Kjo pjatë përgatitet me disa lloje mishrash siç është ai i viçit, qengjit apo pulës. Në këtë recetë të AgroWeb.org do të mësoni si të gatuani një çomlek të shijshëm me mish viçi, patëllxhanë dhe djathë kaçkavall të butë. […]