loading...

Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur

Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur

Infermierët, jo vetem shqiptaret, e ardhur në Gjermani të pakënaqur me gjendjen e tyre, konstaton një studim i bërë së fundmi nga Fondacioni gjerman Hans Boeckler.

Së fundi, një studim i porsabotuar në Gjermani konstaton se infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur.
Sipas studimit të bërë me porosi të fondacionit të sindikatave “Hans Boeckler”, me seli në Dyseldorf, si infermierët vendas, që e kanë mësuar zanatin më vonë, jo në rini, duke qenë se në zanatin e tyre fillestar nuk kanë gjetur punë, ashtu edhe infermierët e ardhur nga jashtë,  shumë shpesh kanë vështirësi në integrimin e tyre në të përditshmen e punës. Problemet janë strukturore, thuhet në studim. Të parët kanë problem se ngaqë janë në moshë të pjekur dhe e njohin mirë gjuhën gjermane, u jepen detyra, për të cilët ata janë të pakualifikuar. Të dytët e ndiejnë veten të mbikualifikuar, por kanë probleme gjuhe dhe licencimim, shkruan Deutsche Welle.
Gjuha, problemi kryesor
Për të huajt pengesa kryesore është gjuha, thuhet në studim. Megjithëse infermierët në vendet e origjinës kanë mbaruar universitete, kur nisin punë në spitalet ose strehimoret e të moshuarve në Gjermani, i venë të punojnë si ndihmësa. Shkak për këtë është nga njëra anë mungesa e njohurive të gjuhës dhe nga ana tjetër sepse shumë syresh në fillim janë në pritje të njohjes së urdhrit të infermierit nga autoritetet gjermane, një procedurë kjo që mund të kërkojë shumë kohë, deri në një vit.
Themeluesja dhe drejtuesja e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani, Marcela Cano, është shprehur se këto probleme i kanë edhe infermierët e ardhur nga Shqipëria. “Shumë infermierë janë të superkualifikuar, vijnë me mastera, ndërsa u duhet të merren këtu me larjen, shpëlarjen e pacientëve dhe shpërndarjen e medikamenteve”. Cano, vetë mjeke kirurge në një klinikë në Baden Baden, thotë tej: “Nëpër spitale akute si për shembull këtu ku punoj unë, tri janë vendet ku një infermier me këto kualifikime gjen veten: reanimacioni, anestezia ose dhe urgjenca”.
Puna me ritëm të lartë
Duket se edhe ritmi i lartë i punës e vështirëson integrimin e të huajve, konstaton studimi i fondacionit Boeckler. Stafi i vjetër nuk ka shumë kohë që të përkujdeset për të krijuar kushte të përshtatshme ambientimi me vendin e ri të punës. Kjo vlen edhe për vetë gjermanët. Por për të huajt mungesa e gjuhës e vështirëson komunikimin. Këtë e konfirmon edhe infermieri shqiptar, i cili dëshiron të mbetet anonim (redaksia e ka emrin) dhe ka ardhur para pak kohësh në një klinikë universitare të Berlinit, ”Mungesa e njohurive të gjuhës është dhe vazhdon të jetë problem, sepse si fillestarë në vendin e punës ne nuk arrijmë t’i kuptojmë të gjitha udhëzimet, sidomos kur dikush flet shpejt ose në dialekt”, thotë infermieri. “Por orari i punës është shumë i ngjeshur dhe duhet të presim derisa të na vijë radha të bëjmë pyetjen. Kjo ha shumë kohë dhe e rëndon paksa atmosferën e punës”.
Mbrojtje më e mirë nga ligjet
Puna në Gjermani ndryshon nga ajo në Shqipëri edhe për nga volumi dhe natyra. Shumë shpesh infermierët kanë dyfishin e shtretërve në mbikëqyrje, dhe punojnë me orar të zgjatur. Por nga ana tjetër, siguria e vendit të punës është më e lartë. Puna jashtë orarit të zakonshëm paguhet ekstra dhe shton të ardhurat, dhe infermierët e ndiejnë veten më të mbrojtur nga ligji.
Këtu puna është punë, dhe pushimi është pushim, thotë infermieri shqiptar: “Ky është një avantazh shumë i madh në krahasim me Shqipërinë, ku për vendin e punës të duheshin miq dhe duhej të ishe natë e ditë në dispozicion, e në rast nevoje të ndërprisje edhe pushimin veror”.
Propozime për të ardhmen
Studimi kërkon nga  aktorët përgjegjës në politikë dhe ekonomi më shumë angazhim në integrimin e fuqisë punëtore në sektorin e shëndetësisë: Më shumë kohë për integrimin e fuqisë punëtore, përmirësimin e procedurave të njohjes së kualifikimit të infermierëve të ardhur nga jashtë, më shumë informacion dhe sqarim për infermierët e ardhur, përmirësim n cilësinë e kualifikimit të punëmarrësve që vijnë nga brenda Gjermanisë por nga një profesion tjetër.
Studimi u referohet infermierëve të ardhur në tregun e punës nga viti 2012 deri në vitin 2017. Në këtë periudhë ka pasur gjithsej 63000 të punësuar të rinj në sektorin e infermierisë dhe kujdesit shëndetësor. Gati gjysma e tyre kanë hyrë në këtë sektor nga profesione të tjera, kurse pjesa tjetër kanë ardhur nga jashtë.
Në vitet e fundit është rritur ndjeshëm numri i infermierëve nga vendet e Ballkani. Sipas Agjencisë Federale të Punës, vetëm në periudhën mars 2018 – mars 2019, në Gjermani kanë ardhur gjithsej 50 726 infermierë nga Ballkani. Pjesa më e madhe e tyre vijnë nga Bosnja-Hercegovina, (19 631) dhe Serbia (13 598), dy shtete këto me të cilat  qeveria gjermane ka kontrata të veçanta për infermierët. Vendin e tretë e zënë shtetasit nga Kosova (7 204), pasuar nga Shqipëria (5 206), Maqedonia e Veriut (4 094) dhe Mali i Zi (993), përcjell albinfo.ch.

Related posts:

IPK arreston rreshterin e policisë për kontrabandë me mallra
Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *