Studimi ngre alarmin: Tatuazhet mund të shkaktojnë kancer

Bëhet një luftë e vazhdueshme për një përkujdes të vazhdueshëm për shëndetin e njerëzve. Dhe shumë shpesh shkencëtarët dhe studiuesit venë alarmin për produkte, ushqime apo bojëra të tilla si ajo e tatuazheve. Bojërat e pigmentuara që përdoren nga shumica e salloneve të tatuazheve përmbajnë një përbërje kimike të njohur si dioksid titaniumi.
Ky kompleks shtohet në bojë tatuazhi për të dhënë ngjyra të caktuara. Por ndërkohë që kimikati është efikas në përcaktimin e nuancës së saktë të ngjyrës, ajo gjithashtu lidhet me një shumëllojshmëri të gjendjeve shëndetësore. Një ekip nga Instituti Federal i Gjermanisë për Vlerësimin e Rrezikut vërejti se si dioksidi i titanit udhëton nëpër gjak dhe akumulohet në nyjet limfatike. Kjo shkakton që ato të fryhen dhe pengojnë aftësinë e tyre për të luftuar infeksionet.
Kjo gjendje e veçantë shëndetësore, siç thuhet, ka një shans më të madh të ndodh midis atyre që realizojnë tatuazhe me ngjyrë. “Kur dikush dëshiron të bëjë një tatuazh, ata duhet të jenë shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e një salloni ku përdorin gjilpërat sterile që nuk janë përdorur më parë. Askush nuk kontrollon përbërjen kimike të ngjyrave, por studimi ynë tregon se ndoshta ata duhet ta bëjnë një gjë të tillë”, tha Hiram Castillo, një autor studimi dhe anëtar i Qendrës Europiane të Rrezatimit të Synchrotron në Francë./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Pri...
Lëre beben të qajë
Çka është sëmundja Lupus dhe si të shëroheni?
🙏
Një person vdes në QKUK, nuk lajmërohet askush për ta marr kufomën
Kosovarët me viza pune austriake, mbesin në Kosovë
E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit
Mjekja italiane: Le t’ju shërojë Ronaldo se e paguani 1 milion euro në muaj
Kirurgët: Grevë deri në fund
Sot, 21 vjet pas rënies heroike, me respekt të thellë e kujtojmë Agim Ramadanin, njërin prej strateg...
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Sot kujtojmë me dhimbje dhjetëra martirë të cilët u vranë mizorisht 21 vite me parë në fshatin Burim...
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Skandaloze: Në Mitrovicë i mituri rrah nënën e tij
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Abaci - Sinonimet e gjuhës shqipe
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Këta ishin më të dalluarit e Spitalit të Prizrenit, për vitin 2019
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
How To Lose 10 Pounds Even If You Hate Vegetables
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Shoqata „Kraja“ në New York ka shpërndarë 110 paketa ushqimore në Krajë Ulqin dhe Tivar
Ndërroi jetë Agim Ramadani, mjeku i parë ligjor shqiptar në Maqedoni
Supplement may help burn fat long after exercise
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Ja cilat janë efektet çudibërëse të boronicave!
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
Autizmi
Ja çka parandalon çaji i zi!
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
Apeli i fortë i mjekut: Profesioni na vodhi rininë, politika kërkon të na grabisë lirinë
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Në klinikën Infektive të QKUK-së, sot me 06/04/2020, janë të hospitalizuar gjithsej 55 pacientë. Me...
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Microbiome therapy protects against recurrent bacterial vaginosis
Shkaqet e sëmundjeve kronike të veshkave
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
10 profesionet më të paguara në botë
Diaspora ndihmoi Kosovën me afër 700 mijë euro, për të luftuar koronavirusin
Causes of psoriatic arthritis: Triggers and risk factors
Habit mjeku: Ja si të rrisni penisin për vetëm 10 minuta!
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Familja Gashi, 6 javë e bllokuar nga koronavirusi
Grafitët më emocionues për pandeminë në të tërë botën |Revista Monitor
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Amanit, arsimtar, prindër, kujdes!
Reagim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 7 prill 2020 Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti K...
Fatmir Limaj
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Çka është karma?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë

Sun Apr 28 , 2019
Lajme Shqiptarët janë ndër popujt më të stresuar në botë, sipas një studimi të ri të Gallup të rreth 150,000 njerëzve në të gjithë globin, për mirëqënien. Kjo i vë shqiptarët shumë më tepër se mesatarja globale prej 39 përqind. Kjo gjithashtu do të thotë se Shqipëria është e lidhur […]