Mon. May 23rd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut.

Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

“Ky është një zbulim i shkëlqyeshëm për terapinë e pacientëve me prirje për sëmundje kardiovaskulare dhe formimin e mpiksjes, dhe gjithashtu mund të shërbejë në një kohë më të mirë të terapisë”, tha autori i studimit, Frank Shear.

How to know if youre having a heart attack

Shkencëtarët po planifikojnë studime më të gjera mbi lidhjen midis orës së trupit dhe kësaj proteine.

Sa i përket simptomave të një sulmi në zemër, ato mund të ndodhin edhe një muaj para se të ndodhë sulmi i vërtetë:

Lodhje

Po qe se arteriet ngushtohen, zemra merr më pak gjak sesa sasia e zakonshme, gjë që e bën punën e saj më të vështirë. Kjo është arsyeja pse gjithmonë ndiheni të lodhur dhe të përgjumur.

Gulçim

Kur zemra merr më pak gjak, kjo do të thotë gjithashtu se mushkëritë marrin më pak oksigjen. Po qe se papritmas keni probleme me frymëmarrjen, patjetër që duhet të konsultoheni me një mjek, pasi ka mundësi që një sulm në zemër të jetë i afërt, shkruan KP.

women heart attack symptoms desktop

Dobësi

Po qe se ndieni një dobësi të pashpjegueshme, është e mundur që të ketë një ngushtim të arterieve për shkak të së cilës gjaku s’ qarkullon siç duhet. Atëherë muskujt s’ marrin gjithçka që u duhet dhe është e mundur që të ndodhë zbehja.

Djersë e ftohtë dhe marramendje

Qarkullimi i dobët do të thotë gjithashtu që qarkullimi i gjakut në tru është i kufizuar, gjë që është e rrezikshme për jetën. Në kushte të tilla, ju ndiheni të trullosur dhe të hutuar dhe këto janë simptoma që s’ duhet të injorohen.

young woman holding her chest

Presion i gjoksit

Simptomat e hershme të një sulmi në zemër përfshijnë shqetësim dhe presion në gjoks, më pak dhimbje ose presion të rritur, dhe këto probleme shfaqen gjithnjë e më shpesh me afrimin e ditës së sulmit në zemër.

Simptomat e gripit ose ftohjes

Po qe se i keni këto simptoma menjëherë, dhe s’ keni grip, është e mundur që të lajmërohet një sulm në zemër. Shumë njerëz që i kanë mbijetuar një sulmi në zemër thonë se kishin simptoma të gripit si kollë ose ethe disa ditë para tij. /Telegrafi/

[ad_2]

Leave a Reply