Sulmohet një infermiere në Klinikën Infektive, reagon Sindikata e Infermierëve

loading...


Sindikata e Infermierëve e ka dënuar ashpër sulmin që i ka ndodhur një infermiere në Klinikën Infektive gjatë natës së mbrëmshme.

përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, kjo sindikatë u shpreh se sulmet e tilla janë të turpshme dhe dekurajojnë punëtorët shëndetësorë.

Sindikata po ashtu ju ka bërë thirrje Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Shëndetësisë si dhe ShSKUK-së që t’ju ofrojnë siguri në vendin e punës, por siç thanë ata një gjë e tillë akoma s’ ka ndodhë.

“Ne ju kemi bërë thirrje Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Shëndetësisë dhe SHSKUK-së, që të na ofroj siguri në vendin e punës, por fatkeqësisht një gjë të tillë akoma s’ ka ndodhë, pavarësisht që jeta e infermierëve çdo ditë ndodhet në rrezik”, kanë thënë nga Sindikata e Infermierëve të Kosovës.

Ata po ashtu kanë bërë të ditur se si masë e fundit ju ka mbetur vetëm organizimi i protestave dhe greva.

“andaj si masë e fundit na mbeten vetëm protestat dhe grevat e që për të cilat do të ju njoftojmë me kohë”, thuhet në reagimin e tyre të publikuar në Facebook.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *