Supa për Oreks të Mirë – Shije, Vlera dhe Shëndet  

loading...


Kjo është një recetë e thjeshtë por e pasur në dhe .

Ideale për t’u përgatitur në çdo kohë e për të shoqëruar në mënyrë të shkëlqyer gatime të ndryshme e sallata të freskëta të stinës.

Kjo supë shoqërohet gjithashtu në mënyrë fantastike me byrekë shtëpie apo bukë të thekur, perime të pjekura por edhe dajthra të ndryshëm e turshi shtëpie.

Më poshtë, ju sjell më poshtë hapat e thjeshtë që duhet të ndiqni për përgatitjen e kësaj fantastike në shtëpi, një mënyrë e shkëlqyer për të rigjallëruar organizmin dhe kënaqur oreksin gjithashtu.

Përbërësit

 (Përbërësit më poshtë për 4-5 persona)

3-4

2-3

1 kokërr qepë

2 lugë gjelle salcë

1 filxhan kafe qumësht

Kripë

Piper

2-3 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë

filxhan kafe

2 lugë vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalpë i freskët

700 ml lëng pule

Përgatitja

Si fillim, ju udhëzon të prisni në kubikë të vegjël patatet dhe karrotat.

Në një tenxhere kaurdisni qepën e grirë me vaj ulliri dhe gjalpë, më pas shtoni karrotat dhe patatet e prera në kubikë.

Kaurdisini të gjitha  bashkë, shtoni kripën dhe salcën e domates. Vijoni t’i kaurdisni  dhe më pas shtoni lëngun e pulës.

Lërini të ziejnë të gjitha bashkë derisa perimet të jenë zbutur.

Shtypini patatet dhe karrotat me anë të një luge dhe shtoni orizin derisa ky i fundit të ziejë plotësisht.

Në fund shtoni qumështin lëreni supën të ziejë për pak dhe në fund shtoni djathin e grirë kaçkavall, i cili i jep supës një shumë të veçantë, përziejeni mirë dhe supa është gati.

Kur ta servirni spërkateni sipër me dhe borzilok të prerë shumë imët Në qoftë se preferoni.

Këtë recetë Në qoftë se dëshironi mund ta përgatisni edhe duke kombinuar perime të tjera shtesë siç janë kungulleshkat, specat apo edhe lulelakrat e brokolit. /AgroWeb.org

Postime të ngjashme