Në qoftë se Keni Nevojë Për Vitaminë B12 – Hani Sardele


Pavarësisht shijes së tyre fantastike, sardelet shpesh futen në kategorinë e peshqve më të neglizhuar nga amvisat. Sardelet i gjejmë të freskëta ose të konservuara dhe mund të përdoren mjaft mirë në sallata, panine apo salca makaronash. Shija s’ është e vetmja arsye përse njeriu duhet të konsumojë më shpesh sardele. Këto peshq të vegjël […]

Hekuri – Sasia E Lartë E Këtij Minerali Mund T’ju Shkurtojë Jetën


Një studim i fundit në të cilin AgroWeb.org u bazua, zbuloi një lidhje të mundshme midis niveleve të larta të hekurit dhe jetëgjatësisë. Studimi bashkoi të dhënat nga tre studime të mëparshme gjenetike, duke arritur një mostër të paparë prej më shumë se një milion njerëz. “Duke përdorur gjenetikën, kemi zbuluar prova që tregojnë se […]

Mjalti Me Rigon – Si Ta Përdorni Kundër dhembjeve Të Stomakut dhe Kokës


Rigoni është pjesë e pandashme e shumë kurave tradicionale e natyrale në të mirë të shëndetit. Gjethet e tij janë të pasur me antioksidantë dhe flavonoidë të rëndësishëm për trupin dhe mendjen. Antioksidantët mbrojnë qelizat nga radikalet e lira. Këto të fundit  janë kimikate të paqëndrueshme që formohen nga ushqimet dhe substancat e dëmshme. Ato […]

Arsyeja pse disa njerëz na tërheqin si magnet


A keni menduar ndonjëherë se cilat janë arsyet pse na tërheqin njerëz të caktuar ndërsa s’ i vërejmë të tjerët? Secili prej nesh ka menduar një herë në jetën e tij pse na tërheqin njerëz të caktuar dhe pse ndiejmë emocione ndaj tyre që në shikimin dhe takimin e parë. Thjesht, ato përmbajnë atribute të […]

Rrushi i thatë është i shëndetshëm, por s’ rekomandohet për të gjithë


Rrush i thatë përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese, dhe studime të shumta kanë treguar se konsumimi i një sasie më të vogël të rrushit të thatë sjell përfitime të shumta në trup. Sidoqoftë, s’ rekomandohet për të gjithë. Mirëpo, ka disa arsye pse duhet të konsumoni rrush të thatë. Ndoshta gjëja më […]

Melanoma: Kush rrezikohet më shumë nga shfaqja e saj?


Rreziku për zhvillimin e melanomës përfshin njerëzit që kanë shumë nishane shumë të errëta dhe të çrregullta. Sidoqoftë, melanoma mund të zhvillohet edhe nga një rritje e re në lëkurë. Melanoma shkaktohet nga një ndryshim në qelizat që prodhojnë melaninë (melanocitet) që i japin ngjyrën e lëkurës. Në rrethana normale, qelizat e lëkurës zhvillohen në […]

VIDEO: Kush janë njerëzit imunë ndaj koronavirusit?


Pse disa njerëz kontraktojnë forma shumë agresive të Covid-19 ndërsa të tjerët janë asimptomatike ose s’ sëmuren aspak, duke qenë të ekspozuar ndaj të njëjtit virus? Kjo është një nga pyetjet që shkencëtarët në Universitetin e Tor Vergata në Romë po përpiqen t’i përgjigjen në bashkëpunim me kolegët e tyre nga e gjithë bota, në […]

Përse Ju duhet Vitamina B për Shëndetin – Vlerat për Gratë dhe Burrat


Grupi i vitaminave B është i pazevendësueshëm për trupin. Numërohen rreth 8 prej tyre, prej ndaj mer dhe emrin vitamina B kompleks. Një nga rolet e saj kryesore është shndërrimi i ushqimit në energji për trupin. Por këto s’ mund të përjashtohen dhe vlerat individuale që secila prej 8 llojeve që kjo vitaminë përmbledh ka […]

Çaji i gjelbër ndihmon në luftimin e kancerit


Biologët kanë disa lajme të mira për ata që duan çajin. Një përbërës në çajin e gjelbër mund të ndihmoj trupin e njeriut nga tumoret kancerogjene dhe riparon ADN-në. Për deri sa ende s’ ka ndonjë ilaç që shëron kancerin ose ndonjë garantim që s’do keni këtë lloj sëmundje asnjëherë, ka mënyra për ta larguar […]

Magnezi – Disa Nga Mënyrat Më Të Mira Për Të Përfituar Të Gjitha Vlerat


Magnezi është një mineral i cili s’ mund të mungojë në organizmin tuaj. Ai është një element thelbësor për funksionimin e muskujve, funksionin nervor, kontrollon sheqerin në gjak dhe rregullon presionin e gjakut. Gjithashtu ai ndihmon në ndërtimin e proteinave, kockave dhe ADN-së tuaj. Çështja është se shumë njerëz s’ marrin mjaftueshëm magnez përmes regjimit […]

Kivi mbron sytë dhe zvogëlon gjasat për kancer


Ky frut ekzotike vjen nga Kina dhe konsiderohet si frut kombëtar kinez. Ka një shije intensive, jashtëzakonisht me lëng, të pasur, me fara të vogla të zeza që s’ e ndryshojnë shijen. Por shumë s’ e dinë që kivi është një nga ushqimet më të shëndetshme. Është plot me antioksidues dhe përmban më shumë vitaminë […]

Kivi mbron sytë dhe parandalon kancerin


Ky frut ekzotike vjen nga Kina dhe konsiderohet si frut kombëtar kinez. Ka një shije intensive, jashtëzakonisht me lëng, të pasur, me fara të vogla të zeza që s’ e ndryshojnë shijen. Por shumë s’ e dinë që kivi është një nga ushqimet më të shëndetshme. Është plot me antioksidues dhe përmban më shumë vitaminë C […]

Deshifrimi i kodit të jetës a duhet të mbetet “punë e zotit”?


Nga Et’hem Ruka Trupi i njeriut përmban rreth 100 000 miliard qeliza, ku çdo qelizë përmban pasurinë tonë gjenetike të përbërë nga 23 çifte kromozomesh. Çdo kromozom përmban ADN, një molekulë fijëzore me gjatsi rreth 2m. Kjo lëndë magjike, përbën librin e jetës të shkruar me katër shkronjat e famshme (nukleotidet) ATGC. Deshifrimi i kodit […]

Cka është limfoma dhe si trajtohet?


Limfoma është një lloj kanceri që prek sistemin limfatik. Sistemi limfatik është një rrjet i madh i enëve që mbartin një lëng të pastër, të quajtur limfë, në të gjithë trupin. Gjithashtu të përfshirë në sistem janë nyjet limfatike, shpretka, gjëndra e timusit, palca e kockave dhe një lloj i qelizave të bardha të gjakut […]

Spinaq me Qumësht e Hudhër – Receta e Shijes dhe Shëndetit të Mirë


Spinaqi është një nga barishtet më të shëndetshme për njeriun. Ai njihet për vlerat e tij ushqyese dhe ka aftësi të jashtëzakonshme për të  kthyer energjinë,dhe përmirësuar cilësinë e gjakut. Spinaqi është  i pasur me hekur. Ky mineral luan një rol kryesor në funksionimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ai ndihmon në transportin e oksigjenit […]

Pesëdhjetë e nëntë arsyet pse sheqeri shkatërron shëndetin tuaj!


Pesëdhjetë e nëntë arsyet pse sheqeri shkatërron shëndetin tuaj! 1. Sheqeri mund të shtypë sistemin imunitar. 2. Sheqeri shqetëson mineralet në trup. 3. Sheqeri mund të shkaktojë hiperaciditet, ankth, vështirësi në përqendrim dhe marrje mendsh tek fëmijët. 4. Sheqeri prodhon një rritje të konsiderueshme të triglicerideve. 5. Sheqeri kontribuon në zvogëlimin e mbrojtjes së trupit […]

Pse duhet të Pini Një Lugë Vaj Ulliri në Mëngjes – Sekreti i Jetëgjatësisë


Një lugë Vaj Ulliri çdo mëngjes zgjon shëndetin në organizëm, i dhuron trupit energji ndërsa forcon imunitetin dhe sigurisht mirëqenien.   Është padyshim një nga dhuratat mrekullibërëse të natyrës dhe kjo është kura me vaj ulliri. I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë dhe kuzhinës së shijshme. Ai […]

A Shkakton Sheqeri Inflamacion? – Kujdesi Që duhet Të Tregoni


Para se të shqyrtojmë lidhjen midis inflamacionit dhe sheqerit, le të bëjmë një përmbledhje të shpejtë rreth inflamacionit. Në përgjithësi, inflamacioni është përgjigjja e sistemit tuaj imunitar ndaj një ngacmuesi. Inflamacioni është dy llojësh: Inflamacioni akut, që zhvillohet si përgjigje e menjëhershme e trupit, nga një dëmtim ose infeksion. Ky lloj inflamacioni ka tendencë të […]

A Shkakton Sheqeri Inflamacion? –


Para se të shqyrtojmë lidhjen midis inflamacionit dhe sheqerit, le të bëjmë një përmbledhje të shpejtë rreth inflamacionit. Në përgjithësi, inflamacioni është përgjigjja e sistemit tuaj imunitar ndaj një ngacmuesi. Inflamacioni është dy llojësh: Inflamacioni akut, që zhvillohet si përgjigje e menjëhershme e trupit, nga një dëmtim ose infeksion. Ky lloj inflamacioni ka tendencë të […]

Faktorët e Rrezikut të Enjtjes së Enëve të Gjakut – Kujdesi që duhet të Tregoni


Aneurizma është një nga ndërlikimet më të përhapura dhe të rrezikshme që prekin enët e gjakut, kryesisht aortën por edhe trurin. Arteriet e shëndetshme janë kryesisht elastike dhe të qeta. Kur një prej tyre dobësohet, gjaku që rrjedh në të mund të shkaktojë flluska. Çarja ose shpërthimi i flluskës ul ndjeshëm gjasat e mbijetesës tek […]

Si Të Gatuani Lakrat e Brukselit me Shije dhe Vlera


Lakrat e Brukselit janë të vogla por bëjnë një punë të madhe. Këto perime të gjelbra renditen mes 20 ushqimeve me më shumë vlera ushqyese, ku maten vitaminat, mineralet dhe fitoushqyesit në raport me sasinë e kalorive. Një racion me këtë lakër të vogël përmbush nevojat tuaja për vitaminë C vitaminë K, vitaminë A, vitaminë […]

Mospërfillja e nënave në fëmijëri mbetet në ADN dhe ka një ndikim në pasardhësit e tyre


Nënat të cilat kanë qenë të lëna pas dore apo janë keqtrajtuar në fëmijëri mund t’u transmetojnë fëmijëve të tyre gjurmë neurologjike dhe te ta është vërejtur lidhje më e madhe ndër pjesë të caktuara të trurit, mirëpo ndikimi i kësaj s’ është i njohur Këto gjurmë ndërmjet brezave janë zbuluar se ndikojnë në zhvillimin […]

E përcaktuar në ADN-në tuaj: A mund ta ndryshoni veten dhe të jeni një person mëngjesi


Thellë në labirintin e ADN-së suaj, një koleksion i vogël gjenesh ushtron një ndikim të fuqishëm Me kusht që jeni person mëngjesi apo mbrëmjeje Gjithashtu, për qasjen ndaj mëngjesit ose mbrëmjes ndikojnë një numër faktorësh – hormonet, rrezet e diellit, mosha, madje edhe vendi ku jetoni. Me kusht që jeni natyrshëm të prirur të jeni […]

Pesë simtomat e kancerit të lëkurës


Karcinoma e qelizave bazale (BCC) është forma më e zakonshme e kancerit të lëkurës, dëshmon Fondacioni i Kancerit të Lëkurës. Sëmundja me rritje të ngadaltë është kryesisht e shërueshme, Me kusht që e dini se çfarë po kërkoni. Në shtresën e sipërme të lëkurës ekzistojnë tre lloje kryesore të qelizave, me njërën që janë qelizat […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar nga […]

Ndryshimet e spermës tregojnë se a do të ketë fëmija autizëm


Shkencëtarët kanë zbuluar biomarkerët në spermën e njeriut të cilët do të mund të tregojnë se a ka të ngjarë që fëmija të trashëgojë çrregullimin nga spektri i autizmit Studimin e ri e kanë bërë shkencëtarët Universiteti Shtetëror të Washingtonit, Qendra për Kërkime Klinike në Valencia dhe Universiteti i Valencias në Spanjë, të cilët kanë […]

Zbulimi, analizë gjaku që sinjalizon herët për kancerin


Duke patur rastin e babait dhe të fëmijës së tij të diagnostikuar me kancer, Solomon Moshkevich, punonjës në kompaninë kërkimore amerikane “Natera”, ndihmoi për të prodhuar një analizë gjaku që mund të sinjalizojë shumë herët për rikthimin e kancerit. Kompania thotë se mund të diktojë rikthimin e kancerit shumë më herët se skanerat tomografikë. Jo […]

Katër ndodhi të jashtëzakonshme shkencore të 2020-s, të cilat ndoshta s’ i dini për shkak të virusit


Viti që lamë pas ishte një vit i trazuar për shkak të pandemisë. Megjithatë, nga një tjetër këndvështrim shkencor, ishte një vit përparimesh të jashtëzakonshme 1. Viti i kodit gjenetik Redaktimi i gjeneve është një nga dukuritë më të rëndësishme shkencore të vitit që lamë pas. Në tetor, për herë të parë në histori, një […]

“BioNTech” krijon vaksinën kundër sklerozës së shumëfishtë


Kompania gjermane e bioteknologjisë “BioNTech” ka zhvilluar një vaksinë të mundshme për sklerozën e shumëfishtë, raporton Dailymail, transmeton Express specialistët që qëndrojnë pas “BioNTech”, thonë se e  kanë zhvilluar një tjetër vaksinë e cila, siç ata pretendojnë, shëron sklerozën e shumëfishtë (MS) në minj. Vaksina e re MS punon në një mënyrë të ngjashme me […]

Gjithçka duhet të dini rreth vaksinave anti-Covid!


Ne botë, ka disa vaksina të autorizuara ose të aprovuara për të parandaluar sëmundjen Covid- 19. Vaksinat ndaj Covid-19 do të ndihmojnë në parandalimin e kesaj sëmundjeje të e rrezikshme dhe vdekjeprurëse. Vaksinat e autorizuara ose të miratuara do të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes duke zhvilluar në mënyrë të sigurt mbrojtjen (imunitetin) […]

Kura me Lëng Majdanozi Për Pastrimin Rrënjësor Të Veshkave


Tufat me ngjyrë të ndezur të majdanozit janë ndjellëse dhe plot vlera për çdo lëng me bazë perimesh dhe frutash që ofrojnë energji, vitamina dhe minerale për organizmin. Lëngu i majdanozit mund të pihet veçmas ose të kombinohet me lëngje të tjera të freskëta si atë të mollës, portokallit e të tjera që janë bujare […]

Simptomat e mungesës së vitaminës B12: Tre të dhëna në gjuhën tuaj


Vitamina B12 është një lëndë ushqyese që ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore, trupit dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qelizat. Pavarësisht nga rëndësia e saj kryesore, grupe të caktuara janë të prirura për mungesë të vitaminës B12, efektet e së cilës mund të jenë të përhershme. Mungesa […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga materialet […]

Po qe se jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Po qe se ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Po qe […]

Vetëm po të jeni shtatzënë, ja çfarë duhet të dini në lidhje me vaksinën COVID-19


ndërsa vaksina COVID-19 vazhdon të përhapet, njerëzit shtatzënë duhet të shikojnë në historinë e tyre mjekësore dhe faktorët e rrezikut për të përcaktuar Vetëm po të ndihen të gatshëm për t’u vaksinuar. Vaksinat s’ u studiuan te njerëzit që ishin shtatzënë gjatë provave klinike, duke lënë pak të dhëna sigurie për të punuar. Vetëm po […]

Simptomat e kancerit të lëkurës: Pesë shenja paralajmëruese


Karcinoma e qelizave bazale (BCC) është forma më e zakonshme e kancerit të lëkurës, dëshmon Fondacioni i Kancerit të Lëkurës. Sëmundja me rritje të ngadaltë është kryesisht e shërueshme, Vetëm po të e dini se çfarë po kërkoni. Në shtresën e sipërme të lëkurës ekzistojnë tre lloje kryesore të qelizave, me njërën që janë qelizat […]

Dyshoni që fëmija ka infeksion në vesh? Këto janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i njohin të gjithë prindërit


Mënyra më e lehtë për të kuptuar Me kusht që fëmija ka infeksion veshi është ta vëzhgoni sjelljen e tij. Me kusht që ai duket i acaruar dhe qan më tepër se zakonisht atëherë me siguri ka nje problem. Me kusht që shfaqet temperatura atëherë keni edhe një sinjal tjetër tepër domethënës, shkruan Living. Kur mund të […]

Përse duhet të Konsumoni sa më Shumë Mashurka të Verdha


mashurkat e verdha janë një ushqim fantastik dhe i pasur në vlera ushqimore. Një racion me mashurka të verdha përmban 31 kalori dhe një sërë ushqyesish të dobishëm për shëndetin. Karbohidrate dhe proteina Pjesa më e madhe e kalorive të mashurkave të verdha vjen si pasojë e karbohidrateve. Një racion mashurka ofron 7 gramë karbohidrate […]

Gërmimet në Kishevak të Serbisë po vazhdojnë, pritet të fillojnë edhe në lokacione të tjera


Edhe gjatë javëve të ardhshme do të vazhdohet me gërmimet në lokacionin e Kizhevak të Serbisë, për gjetjen e mbetjeve mortore të shqiptarëve të vrarë gjatë kohës së luftës në Kosovë nga serbët. Kështu ka bërë të ditur udhëheqësi i Zyrës në Komisionin qeveritar për të pagjeturit, Kushtrim Gara. Ai ka thënë se në këtë […]

Alarmi i specialistit: Kina po mbledh ADN-në e botës për një arsye të tmerrshme!


Republika Popullore e Kinës po mbledh prej vitesh AND-në e njerëzve nëpër botë për një arsye të tmerrshme, thotë publicisti Gordon Chang. Me mbi 80 milionë profile shëndetësore të krijuara tashmë, Kina ka sipas tij, bazën më të madhe të të dhënave të ADN-së në mbarë globin dhe po vazhdon ta zgjerojë atë. Në një […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe mediat […]

Viruset s’ na sulmojnë! (Viruset vetëm bartin informata!)


Po qe se trupi s’ pastrohet mjaftueshëm, s’ djersitet, s’ pastrohen zorrët rregullisht, s’ urinon rregullisht, ose vjen deri tek (in)toksikimi përmes ajrit, ujit, ushqimit ose rrezatimit, atëherë mund të vijë deri te prishja e qelizës, nga e cila lëshohet material gjenetik ADN dhe ARN, i mbështjellur me një membranë, pra kjo strukturë e tillë […]

Përbërësit e vaksinës Pfizer: Çfarë ka brenda saj?


Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën nga Pfizer, duke hapur udhën për vaksinimin masiv. Rregullatori i ilaçeve në Britani, MHRA, ka konfirmuar se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95 për qind kundër COVID-19 , është e sigurt për tu shpërndarë në publik. Dozat e para janë […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

Burri pranon vrasjen e të paktën 25 grave në Rusi


38 vjeçari Radik Tagirov, raportohet se ka pranuar vrasjet, pas identifikimit nga provat e ADN dhe shenjat e këpucëve. Hetuesit në Rusi thonë se kanë kapur njeriun përgjegjës të të paktën 25 vrasjeve, të njohur ndryshe si “maniaku i Vollgës”. Autoritetet thonë se Radik Tagirov, ka pranuar serinë e vrasjeve të 26 grave të moshuara […]

Magnezi Dhe Kalciumi Për Shëndetin e Mirë – Dozat e Sakta Dhe Ushqimet Ku Gjenden


Kalçiumi dhe mangezi janë dy minerale që ndërthuren së bashku në nivel qelizor. Bashkëpunimi i tyre përmirëson metabolizmin dhe shëndetin në përgjithësi. Trupi i njeriut ka nevojë për më shumë se 100 mg nga këto minerale. Si kalçiumi ashtu edhe magnezi mund të merren përmes ushqimit por edhe suplementëve. Kalçiumi është i domosdoshëm për kockat […]

Serbia zotohet të zhvarrosë së shpejti varrin masiv me shqiptarë të Kosovës


Zhvarrimi i eshtrave që mendohet të jenë viktima shqiptare të Kosovës të kohës së luftës në Kosovë, të gjetura në Kizevak, në Rashkë, në Serbinë jugore, duhet të fillojë javën e ardhshme, kur i gjithë terreni të përgatitet për punë, thonë zyrtarët. Një gjyqtar i Gjykatës së Lartë në departamentin e Krimeve të Luftës në […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


(Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet arkeologjike […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, më […]

Being Thankful and Hopeful in This Weird and Terrible Year


My own decision — if there was any decision — was made less complicated by the fact that I’m working in Italy, so I will be 3,000 miles from all the people I usually see on Thanksgiving. My kids definitely aren’t going to be coming. Some families have complex issues to resolve around college students […]

Këtë rol patën ndërkombëtarët rreth gjetjes së personave të pagjetur në Serbi


Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur ka treguar rolin e tyre në gërmimet në Kizhevak pranë Rashkës. Aty ku pas pesë vitesh punë, erdhi edhe rezultati. U gjetën mbetje mortore e rroba. Kjo pas një bashkëpunimi mes dy komisioneve të personave të zhdukur nga shteti i Kosovës dhe ai i Serbisë. Por, ndihmë të madhe […]

Ahmeti: Komuna tashmë ka porositur edhe 18 mijë teste për COVID-19


I pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se kjo Komunë tashmë ka porositur edhe 18,000 teste antigjen, të cilat janë të shpejta dhe mund të përdoren për testim të shpejtë të grupeve më të mëdha si në shkolla e organizata, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, ai thotë testet do të […]

EULEX jep detaje për varrezën masive të zbuluar në Serbi


Të hënën më 16 nëntor 2020, specialistët nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Instituti i Mjekësisë Ligjore të Kosovës dhe Komisionit Qeveritar të Serbisë për Personat e Zhdukur zbuluan mbetje mortore në Kizhevak, ku ndodhet një gurore e madhe në Serbi. specialistët e EULEX-it kanë kryer gërmime në Kizhevak […]

Odalloviq: Në varrezën masive pranë Rashkës janë mbetjet mortore të 15 deri 17 personave


Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak pranë Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa s’ përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren mostrat […]

Në varrezën masive pranë Rashkës janë mbetjet mortore të 15 deri 17 personave


Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak pranë Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa s’ përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren mostrat […]

“Shkatërrohet për 30 sekonda”, zbulimi shkencor që mund të na shpëtojë nga COVID-19


Sars COV2 ka shkaktuar shumë probleme që kur u shfaq, por tashmë e gjithë bota është përfshirë nga kriza e shkaktuar prej tij. Shumë studime tregojnë se virusi qëndron mbi sipërfaqe të ndryshme për orë të tëra. Studimet e fundit tregojnë se në ajër virusi mbijeton pak orë, por në sipërfaqet prej kartoni dhe në […]

Rëndësia e Aciditetit të Dheut Për Shëndetin e Bimëve Tuaja – Çfarë duhet të Dini


Aciditeti ose pH luan një rol të rëndësishëm në procesin e zhvillimit të bimës. pH ndikon në formën në të cilën ushqyesit janë të pranishëm te dheu dhe si rrjedhojë, disponueshmërinë e këtyre ushqyesve.  Çdo organizëm i gjallë ka nevojë për ushqyes që të rritet, të zhvillohet dhe të lulëzojë. Njëlloj edhe bimët. Ato kanë […]

Si Të Mbroni Rrënjët e Bimëve që Keni në Shtëpi nga Kalbja


Vraga ngjyrë kafe, kërcej ngjyrë kafe, degë që kalben, rritje e penguar dhe erë e keqe: Po qe se bima juaj shfaq një nga këto simptoma, ajo mund të vuajë nga kalbja e rrënjëve.  Kalbja e rrënjëve shkaktohet nga sëmundjet. Megjithatë, ka aq shumë sëmundje saqë është e vështirë të zbulohet se cili po e […]

Jini Të Vëmendshëm Ndaj Dozave Të Kafesë Që Konsumoni Gjatë Ditës


Kur vjen puna tek përfitimet shëndetësore, reputacioni i kafesë vërvitet në ekstreme. Pirja e dy deri në pesë filxhanëve kafe në ditë mund të na mbrojë nga sëmundjet e zemrës, diabetit (sëmundja e sheqerit) e disa llojeve të kancerit. Ama tek disa njerëz, e njëjta sasi ose edhe më shumë mund të shkaktojë ankth, nervozizëm […]

Rrëfimi i pronarit të “Shtëpisë së Verdhë”: Një serb ma kërkoi shtëpinë me qira


Shtëpia e Verdhë, që u bë e njohur nga raporti i senatorit zviceran Dick Marty, ka një pronar. Mersin Katuçi thotë se shtëpia e tij është shfrytëzuar nga UÇK’ja, që ka luftuar për lirinë e Kosovë, e jo si spital për trafikimin e organeve, siç pretendonte Marty. Mersin Katuçi, i zoti i ‘Shtëpisë së verdhë’, […]

Portik – Creative Portfolio Joomla Template


Free download Portik – Creative Portfolio Joomla Template Nulled. This item was published on themeforest.net and sold by author payothemes. But you can download Portik – Creative Portfolio Joomla Template completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Portik – Creative Portfolio Joomla Template is a Creative, Trendy […]

Edhe pas katër vitesh, vdekja e Astrit Deharit vazhdon të mbetet mister


Sot bëhen katër vjet nga dita kur aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, ishte gjetur pa shenja jete në Qendrën e Paraburgimit në Prizren ku po mbahej pas dyshimeve për sulmin në Kuvend. Rrethanat e vdekjes së 26 vjeçarit akoma mbetën të pa sqaruara dhe akoma s’ dihet se çfarë saktë kishte ndodhur në qelinë […]

Renditja e pesë shenjave të zodiakut që s’ mund të gënjejnë dhe urrejnë


Midis dymbëdhjetë protagonistëve të Zodiakut ka disa shenja që s’ dinë të gënjejnë dhe të urrejnë. Këto janë çështje të ADN-së por edhe të një lloji astrologjik pasi mbi të gjitha, këta 5 aktorë të zodiakut demonstrojnë neveri natyrore ndaj gënjeshtrave dhe lojërave të dyfishta. Këta urrejnë përdorimin e mashtrimeve dhe gënjeshtrave për shkak se […]

Si e dëmton nxehtësia spermën dhe shkakton infertilitetin mashkullor? Shkencëtarët zbulojnë përgjigjen


Një nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit mashkullor është dëmtimi i spermatozoideve. Ndër faktorët që çojnë në dëmtime të tilla është ekspozimi ndaj nxehtësisë. Sidoqoftë, s’ dihet se si nxehtësia dëmton spermën. Tani, studiuesit nga Universiteti i Oregonit kanë identifikuar mekanizmin themelor Duke përdorur Caenorhabditis elegans, një lloj krimbi të rrumbullakët, shkencëtarët zbuluan mekanizmat […]

3 shenjat më të duruara të horoskopit, s’ e prishin rehatinë e tyre për asgjë në botë


Sapo lexuat rastësisht, këtë s’ e besoni as vetë, një mesazh të të dashurit ku thuhej se kishte një surprizë për ju? s’ ju zë gjumi, filloni të kërkoni në çdo vend të mundshëm, ia hidhni muhabetin larg e larg nga Kina vetëm për të zbuluar ndonjë gjë, apo prisni që të heshtni dhe ai […]

Për 50 vite kishte mohuar atësinë, ish-mbreti belg takohet me të bijën nga një lidhje jashtëmartesore


Ish-mbreti i Belgjikës, Albert II, është takuar me vajzën e tij që vazhdimisht e kishte mohuar, Princeshën Delphine. Për herë të parë ajo u njoh zyrtarisht si një pjesëtare të familjes mbretërore. Në fakt, pas shumë vitesh betejash ligjore, ish-monarku u detyrua të pranonte se ishte babai i 52-vjeçares. “Të Dielën, 25 Tetor, filloi një […]

Meteori që ra dy vite më parë e që çuditi botën, mund të ketë përgjigjen për fillimin e jetës në Tokë


Një meteor që trullosi botën kur dhe ra në një liqen të ngrirë Michigan më 16 janar 2018 është analizuar nga shkencëtarët. Shkëmbi i gjerë prej gjashtë metrash u copëtua dhe ndriçoi qiellin ndërsa udhëtonte me 30,000 km/orë, me pamjet e ngjarjes që u bënë virale në të gjithë botën. Copat u gjurmuan me shpejtësi […]

Është vërtetuar prezenca e personave të tretë në vdekjen e Astrit Deharit


Ekpertë zvicëranë kanë qëndruar në Kosovë dy ditë për të hulumtuar rreth vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Deharit. Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi tha se  specialistët zvicëranë kanë vërtetuar prezencën e personave të tretë në rastin e vdekjes së Deharit. “Njoftimi i prokurorisë ishte që ata të japin sqarime të caktuara lidhur me […]

Plakja e Imunitetit – Ndikimi Në Shëndetin e Organizmit


Me kalimin e moshës, sistemi imunitar i njeriut humbet efikasitetin e tij në luftimin e infeksioneve dhe në reagimin ndaj vaksinave. Përpos kësaj, një imunitet i plakur ka lidhje të drejtpërdrejtë me inflamacionin kronik. Inflamacioni është pjesë e reagimit normal të imunitetit për rikuperimin, dhe në shumë raste shërben për të na mbajtur të sigurt […]

Covid-19 curfew threatens to bring down the final curtain on French cinemas


Despite an appeal from the movie industry to ease the curfew under certain specific conditions, cinemas in the Paris region and eight other cities must shut their doors at 9 pm nightly starting Saturday, along with theatres and restaurants. Industry officials warn that the new regulation threatens the survival of many of these businesses. After being forced to […]

Lëngu i Karrotave me Portokalle – Fuqia e Vlerave


Pirja e lëngut të karrotës dhe portokallit është një mënyrë e dobishme për të përfituar shumicën e vlerave dhe rritur konsumin e frutave dhe perimeve, por përmes tyre merrni vitamina, minerale dhe ushqyes të rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetit tuaj. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të keni mundësinë të merrni informacione të sakta mbi […]

Vështirësia në veshjen e të brendshmeve: Shenjë se keni mungesë të vitaminës B12


Vitamina B12 kryen një numër rolesh thelbësore në trup, të tilla si mbajtja e qelizave nervore dhe të gjakut të trupit të shëndetshme dhe ndihmon në krijimin e ADN-së. Mungesa e vitaminës prish këto mekanizma jetësorë; duke prodhuar simptoma te gjera. Lloji i simptomave që mund të përjetoni mund të varet nga shkaku themelor i […]

Historia e vërtetë: Kush e zbuloi Amerikën?


Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e vitit 1492, kur eksploruesi italian Kristofor Kolombi zyrtarisht shkeli në Amerikë dhe e shpalli atë tokë të Spanjës. E hëna e dytë e tetorit është festë kombëtare në nderim të Kolombit në Shtetet […]

Fituesja e Nobelit në Kimi krijon testin që zbulon virusin në pesë minuta: Perspektiva e saj për COVID


Një grup studiuesish me bazë në Kaliforni kanë zhvilluar një test që zbulon virusin në pesë minuta, duke përdorur teknologjinë e ndryshimit të gjeneve si edhe aparatet fotografike të modifikuara në telefonat celularë, një metodë kjo që mund të ndihmojë shumë në luftimin e pandemisë Studimi, i udhëhequr nga Dr. Jennifer Doudna, një nga fitueset […]

Shega Devedishe – Më e Mira Kundër Plakjes së Organizmit


Që nga lashtësia e deri në ditët tona, shega mban kurorën e frutit plot vlera shëndetësore dhe medicinale, simbol i shpresës dhe bollëkut. Në Shqipëri shega është mijëra vjeçare. Gjurmët më të vjetra në trojet tona janë gjetur në Butrint si element dekorativ i mozaikëve. Historikisht kjo pemë kultivohej në pjesën ballore të shtëpive: në […]

Këto 7 Perime Bëhen Më Të Shëndetshme Po qe se I Gatuani


Perimet na bëjnë mirë, është e vërtetë, por mënyra e gatimit ose më saktë, nevoja për gatim ose jo, luan një rol jo pak të rëndësishëm në aspektin e vlerave shëndetësore që ato ofrojnë. Kohët e sotme, nevoja e gatimit luan një rol kyç në sasinë dhe volumin e ushqyesve që marrim prej perimeve. Disa […]

Ushqimet Që Të Mbushin Me Energji Njësoj Si Kafeja


Një nga sfidat më të mëdha për shqiptarët gjatë pandemisë ishte pamundësia e shqiptarëve për të shijuar kafenë siç ua kishte ënda përpara këtij realiteti të ri. Për më tepër, dëshira për të marrë dozën e energjisë së nevojshme i shtyu shumë shqiptarë të ndërmerrnin akte ‘rebelizmi’ duke shkelur edhe orarin e kufizimit të lëvizjes. […]

Gjendet lidhja në mes të ADN dhe të shkruarit me dorë të majtë


Shkenctarët tashmë kanë gjetur lidhje në mes të ADN dhe të shkruarit me dorën e majtë. Udhëzimet e gjetura shpalosin po ashtu ndryshimet në strukturën dhe funksionin e trurit të mëgjarashëve, sidomos në pjesët që kanë të bëjë me gjuhë. Ekipi në Universitetin e Oksfordit, që njëkohësisht zhvilloi këtë studim, thotë se njerëzit majtakë janë […]

Gjenet e paraardhësve tanë ‘fajtorë’ për disa raste të rënda të COVID-19


Gjenet e trashëguara nga paraardhësit e Neandertalit mund të përfshihen në disa raste të sëmundjes së rëndë të pandemisë së COVID-19, sipas disa studiuesve në Gjermani. Një ekip ekspertësh për gjenetikën e Neandertalit ekzaminuan një varg ADN-je që është shoqëruar me disa nga rastet më serioze të koronavirusit dhe i krahasuan ato me sekuencat e […]

Produktet Bio Ushqejnë Organizmin – Si të Zgjidhni të Duhurat


Diskutimi mbi ushqimin bio (biologjik) po fiton rëndësi të veçantë në shoqërinë tonë. Rritja e aksesit në informacion ka ndikuar pozitivisht në ndërgjegjësimin e shoqërisë mbi krijimin e zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit. Ekziston mendimi se ndjekja e një diete ushqimore të shëndetshme, të bazuar në produkte ushqimore biologjike, është e lidhur në mënyrë […]

Hudhra dhe Xhenxhefili – Kura e Mrekullueshme Për Zemrën dhe Imunitetin


Të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta për vlerat që ofrojnë. Hudhra dhe xhenxhefili janë dy produkte që përmbajnë vlera të shumëfishta terapeutike dhe shëndetësore, për të mos përmendur këtu efikasitetin e tyre në recetat e gatimit. AgroWeb.org ju tregon se të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh, jo vetëm për […]

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative për COVID-19


Çfarë mendon një nga specialistët më të njohur gjermanë për Coronën për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirativë dhe kundërshtarëve të vaksinës? Virusi s’ është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve s’ u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht teza […]

Çfarë janë mutacionet gjenetike të kancerit të gjirit?


Mutacionet gjenetike Po qe se vuani nga kanceri i gjirit, me shumë mundësi kancerin s’ e keni të trashëguar. Në shumicën e rasteve, gjenet që çojnë në sëmundje, pësojnë ndryshime përgjatë jetës të cilat s’ janë të trashëguara. Por në 5-10% të rasteve, mund të jenë si pasojë e një mutacioni të trashëguar. Kjo do të […]

Ushqimet që Ndihmojnë Lëkurën të Rigjenerohet Gjatë Ndryshimit të Stinëve


Lëkura cilësohet si organi më i madh i trupit dhe nga më të ndjeshmit ndaj ndryshimeve që ndodhin papritmas. Këtu futen ndryshimet në rutinën tuaj të përditëshme apo ato atmosferiket. Dihet tashmë që ndryshimi i stinëve sjell edhe ndryshim të madh në flokë e lëkurë. Për të parandaluar këtë proces që të ndodhë dhe për […]

Pa kafeinë – Lista e Produkteve Energjike


Gjithçka nisi në zonat malore të Etiopisë. Legjenda thotë që në të ardhmen të bukur një bari i zakonshëm vuri re se bagëtitë e tij po silleshin çuditshëm menjëherë pasi kishin provuar disa kokrra të papara ndonjëherë. Ato në fakt ishin kokrra kafeje që dhitë kishin zbuluar krejt papandehur. Që prej asaj dite bota zbuloi […]

Si Të Mbroheni Nga Dielli Gjatë Pandemisë


Shqiptarët po i gëzohen motit të ngrohtë dhe lehtësimit të masave shtrënguese kundër COVID-19 dhe dukshëm po kalojnë më shumë kohë jashtë shtëpisë, qoftë për të marrë më shumë ajër apo edhe vitaminë D. Por sot më shumë se asnjëherë, sipas dermatologëve, kujdesi për lëkurën dhe mbrojtjen e saj nga dielli është tepër i domosdoshëm. […]

“Pse CoVid vret disa njerëz, kurse të tjerëve s’ u jep as dhembje koke?” Shkencëtarët nisin studimin


Shkencetarët britanikë do të studiojnë gjenet e mijëra pacientëve të infektuar nga COVID-19, në përpjekje për të hedhur dritë në ate qe konsiderohet si një nga enigmat më të mëdha të kësaj pandemie: pse koronavirusi vret disa njerëz, kurse disa të tjerëve s’ u jep as dhembje koke, pra janë simptomatikë? Shkencetaret nga e gjithë […]

Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?


Në garën për një vaksinë për t’i dhënë fund pandemisë globale COVID-19, tetë pretendentë janë përpara pjesës tjetër të konkurrentëve Këta tetë kandidatë për vaksina po kryejnë testime njerëzore në klinika në Shtetet e Bashkuara, Kinë, Britani dhe Gjermania. Pas tyre të paktën 94 të tjerë janë në faza të ndryshme të zhvillimit. Administrata Trump […]

Në vend të kafesë, këto janë ushqimet që japin shumë energji


Kur vjen puna tek kafeja, identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që nuk e pinë asnjëherë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por nuk e marrin guximin. Pandemia e COVID-19 padyshim është një sfidë e madhe për dy prej këtyre kategorive. Pavarësisht mungesës, […]

Viruset


Viruset janë parazitë brendaqelizorë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për sintezën e proteinave dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve. Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i […]

Fillojnë provat klinike për një vaksine të dytë kundër COVID-19 në SHBA


Studiuesit amerikanë kanë nisur një tjetër provë të një vaksine eksperimentale për COVID-19, duke përdorur injeksion në lëkurë dhe jo si zakonisht në muskul. Eksperimenti, që përdor një vaksinë të prodhuar nga Inovio Pharmaceuticals, është pjesë e një përpjekje globale për të gjetur mbrojtjen aq shumë të nevojshme kundër një virusi që ka shkaktuar një […]

Përbërja e citoplazmës


Citoplazma kryesisht përbëhet nga materiet organike dhe materiet inorganike.  Prania e ujit në citoplazmë është tejet e madhe, përmban diku 85% ujë.  Kompononetet e tjera të cilët përbëjnë citoplazmën janë këto: Proteina 10-15 % Lipide 2-4 % Polisakaride 0,1-1,5 % ADN(DNA) 0,4 % ARN 0,7 % Molekula të vogla organike 0,4 % Molekulat inorganike dhe […]

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!


Shkroi: Mr.Ph.Laureta Berisha Kosumi, farmaciste Pse vitamina B12 është e rëndësishme për organizimin tuaj?  Trupi i njeriut ka nevojë për vitaminë B12 për të krijuar qelizat e kuqe të gjakut, për të mbështetur mirëfunksionimin e sistemit nervor, ADN-n, ARN-n dhe për të kryer funksione të tjera shumë të rëndësishme në organizëm. Një i rritur duhet […]

Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit


Gjenomi i peshkaqenit të bardhë mund të jetë çelësi për të kuruar kancerin. Shkencëtarët kanë analizuar të gjithë gjenomin e peshkaqenit dhe kanë zbuluar se është shumë më i madh se i njeriut, dhe përmban shumë mutacione që e mbrojnë nga kanceri dhe sëmundje të tjera. Gjenomi është tërësia e të gjithë ADN-së, ku përfshihen […]