Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


[ad_1] I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj […]

Arsyetimi i gjykatës për vendimin ndaj ish-zyrtarit të gjendjes civile


[ad_1] Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, ishte liruar nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata e kishte ricilësuar nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme dhe ishte dënuar me […]

Kosovari dëbohet nga Zvicra derisa ka shpërndarë dy video pornografike


[ad_1] Ai ka jetuar në Zvicër për 18 vjet, është i martuar me një grua zvicerane dhe dy fëmijët e tij të vegjël kanë shtetësinë zvicerane E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 17:45 albinfo.ch Gjykata e Qarkut e Dietikonit (Cyrih) ka dënuar një person të martuar 43 vjeçar me një gjobë me kusht për pornografi, […]

Sali Mustafa do të del sërish para gjykatës në Hagë


[ad_1] Dhomat e Specializuara në Hagë kanë njoftuar se më 14 dhjetor do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes për Salih Mustafën. Kjo konferencë do të mbahet në ora 15:00. “Salih MUSTAFA u arrestua sot në Kosovë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarrestimi, urdhri për transferim dhe aktakuzës së […]

Marigona Geci tregon pse e tërhoqi nënshkrimin, akuzon ashpër Kadri Veselin


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Marigona Geci ka treguar se pse ka tërhequr nënshkrimin për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për miratimin e Projektligjit për Rimëkëmbje ekonomike, të iniciuar nga PDK. Geci ka thënë se nënshkrimin e ka tërhequr për shkak të konfirmimit të aktakuzës ndaj ish-kreut të PDK-së, Kadri […]

Aktakuzë ndaj Faik Graincës se lejoi operimin e bastores pranë çerdhes


[ad_1] Prokuroria Themelore në Ferizaj ka ngritur aktakuzë ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, Faik Granica. Faik Granica po akuzohet se më 1 shtator 2016 në cilësinë e personit zyrtar, Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, kishte keqpërdorur pozitën e tij zyrtare. Sipas Prokurorisë, Grainca  i kishte lëshuar pëlqimin për ushtrimin e […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

Zhbllokohen pronat në Prizren pas transmetimit të emisionit të KALLXO.com


[ad_1] akoma pa u mbushur një javë nga transmetimi i emisionit të titulluar ‘Sekuestrimet pa bazë’ nga KALLXO.com, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka zhbllokuar pronat e një lagjeje të tërë në Prizren. Emisioni i të premtes, më 27.11.2020, transmetoi pretendimet e Hajredin Gushit nga Prizreni, i cili ka pohuar se Prokuroria për një […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


[ad_1] Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet […]

Banorë të Krushës nisen për Prishtinë për të protestuar kundër përgjysmimit të dënimit të Tasiqit


[ad_1] Gjykata e Apelit ia përgjysmoi dënimin prej 22 vjetësh që kishte marrë Gjykata Themelore në Prizren në 11 vjet kriminelit të luftës, Darko Tasiq. Të irrituar nga ky vendim krushjanët, familjarë të viktimave të Tasiq, janë nisur drejt Prishtinës për të protestuar kundër këtij vendimi. Ata janë tubuar në Krushë dhe nga aty u […]

Banorët e Krushës nesër në protestë


[ad_1] Këshilli organizativ i fshatrave Krushë e Madhe dhe Krushë e Vogël kanë thirrur protestë për nesër, pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Apelit për uljen e dënimit për 11 vite ndaj të dënuarit për krime të luftës në Kosovë, Darko Tasiqi. Sipas një njoftimi në rrjetin social “Facebook“, protesta fillon prej orës 11:00 […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

Kamenicë, i akuzuari për vrasjen e gruas do të mbrohet në heshtje


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, sot ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me aktakuzën e Prokurorisë, e cila e ngarkon me veprën penale të vrasjes së rëndë. Ai tha se do të mbrohet në heshtje në të gjitha fazat e procedurës. “Jam konsultuar […]

Dështon sërish seanca në rastin e njohur si ‘Çekiçi’


[ad_1]   Arsye e mosmbajtjes së seancës, ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues. Prokuroria akuzon, Gëzim Retkocerin dhe Osman Spahiu, për vrasjen e Naim Hajrizit. Kryetari i trupit gjykues, gjyqtari Vesel Ismajli e arsyetoi mungesën e anëtares së trupit gjykues, Fatime Dërmaku dhe tha se ishte e pamundur të gjejnë një anëtar tjetër të […]

Janë ndarë 20 milionë euro për mbrojtjen e të akuzuarve potencialë në Speciale


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se kanë ndarë shtatë milionë për mbrojtje të të akuzuarve potencialë në Gjykatën Speciale dhe 13 milionë rezervë. Selimi përballë Kreshnik Gashit tha se ai ka nënshkruar tri udhëzime administrative për ndihmë për akuzuarit potencialë në Speciale. “Nga këto 20 milionë do të ndahen fonde për mbrojtjen […]

Ministri Selimi tregon si përfundoi Enis Qerka si këshilltar i tij


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi thotë se Enis Qerka, i cili ishte arrestuar për narkotikë në vitin 2018, ishte emëruar si këshilltar i jashtëm i tij, njësoj si janë emëruar të gjithë këshilltarët e tjerë. “Emërimet mund të vijnë nga burime të ndryshme, por diskrecioni është i imi. Ashtu si kanë ardhur këshilltarët e […]

Dënohet me burg ish-kryetari i Kllokotit


[ad_1] Ish-kryetari i Komunës së Kllokotit, tashmë nënkryetar i kësaj komune, Sasha Mirkoviq dhe zyrtarët e kësaj komune, Zeqir Selimi, Strahinja Steviq, Nebahate Pira, janë shpallur fajtorë për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Islam Thaçi të akuzuarin Sasha Mirkoviq për dispozitivin e parë të aktakuzës e ka dënuar me dënim me […]

Dënim me burg e gjobë ndaj ish-drejtorit të Gjimnazit në Malishevë 


[ad_1]   Izet Hoti, ish drejtori i gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, u dënua me 8 muaj burgim dhe 1 mijë euro gjobë. Edhe herën e parë, i njëjti ishte dënuar me tetë muaj burg dhe 1 mijë euro gjobë për marrje ryshfeti. Sot, trupi gjykues i përbërë nga kryetari Shaqir Zika, bashkë me anëtarët […]

Është i tmerrshëm përgjysmimi i dënimit ndaj Darko Tasiqit


[ad_1] Dëshmitari i krimeve të luftës  në Krushë të Vogël, Agron Limani e ka cilësuar të papranueshëm dhe të tmerrshëm përgjysmimin e dënimit ndaj të dënuarit për krime të luftës në Kosovë, Darko Tasiqit. “Është e tmerrshme. Për një vrasje në Kosovë me çdo të drejtë gjykatat e Kosovës i kanë dënuar dy persona me […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Apeli ia përgjysmon dënimin të akuzuarit për masakrën në Krushë të Vogël


[ad_1] Të dënuarit me 22 vite burgim për krime të luftës në Krushë të Vogël i është ulur dënimi nga Gjykata e Apelit. Darko Tasiqit dënimi prej 22 vite i është përgjysmuar në 11 vjet. Me vendimin e Apelit ai do t’i mbajë 11 vite burgim pasi u gjet fajtorë për krime të luftës kundër […]

Gjykohen për mashtrim të kosovarëve: Kanë marrë 150.000 sfr. për bileta false


[ad_1] Ata të tre akuzohen se në vitin 2015 kanë shitur bileta fiktive të fluturimit në Kosovë me anë të agjencisë së udhëtimit Alba Reisen GmbH në Bazel E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch KEYSTONE Që nga e hëna, tre të dyshuar po përgjigjen për mashtrim komercial, falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, para […]

Specialja edhe në dokumentin e fundit thotë se katolikët konsideroheshin kundërshtarë të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale beson se gjatë luftës në Kosovë, ish-udhëheqësit politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) i kanë konsideruar si kundërshtarë të tyre katolikët në Kosovë. Në vendimin për konfirmimin e aktakuzës kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit të publikuar të hënën, pretendohet se katolikët në Kosovë ishin […]

Specialja publikon vendimin e konfirmimit të aktakuzës kundër Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit


[ad_1]   Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale kanë publikuar vendimin e aktakuzës së plotë ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët akuzohen për krime lufte. Vendimi për konfirmim të aktakuzës sipas dokumentit është marrë më 26 tetor të këtij viti, mirëpo është publikuar vetëm më 30 […]

Publikohet dosja voluminoze e akuzave ndaj Thaçit dhe të tjerëve, vendimi për konfirmim mbi 200 faqe


[ad_1] Një dosje prej 235 faqesh, është publikuar në faqen zyrtare të Dhomave të Specializuara në Hagë. Dosje kjo që përmban, vendimin e aktakuzës së plotë ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët akuzohen për krime lufte. I njëjti vendim është marrë më 26 […]

Gjykata Speciale publikon dosjen e plotë mbi 200 faqe ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


[ad_1] Një dosje prej 235 faqesh, është publikuar në faqen zyrtare të Dhomave të Specializuara në Hagë. Dosje kjo që përmbanë, vendimin e aktakuzës së plotë ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët akuzohen për krime lufte. I njëjti vendim është marrë më 26 […]

Shtyhet seanca ndaj dy hetuesve policor, të akuzuar për ryshfet


[ad_1] Seanca ndaj dy hetuesve të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës, Lavdim Osmani dhe Lutfi Menxhiqi, të akuzuar nga Prokuroria për marrje të ryshfetit është shtyrë. Hetuesi Menxhiqi, poashtu akuzohet edhe për armëmbajtje pa leje. Kjo seancë është shtyrë pasi, i akuzuari Lavdim Osmani gjendet në izolim, që e ka babanë e sëmurë me […]

Deklarohet i pafajshëm djali i Shpend Maxhunit


[ad_1]   Shpëtim Maxhuni, djali ish shefit të Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni është deklaruar i pafajshëm para gjykatës për akuzat e armëmbajtjes pa leje. Ndryshe nga Shpëtim Maxhuni, i akuzuari tjetër i këtij rasti Rinor Maxhuni ka deklaruar se e pranon fajësinë për mbajtje të armës pa leje. Lajmin për Kallxo.com e ka konfirmuar […]

Enver Hoxhaj thotë se s’ do të kandidojë për President


[ad_1] Ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha sonte se s’ do të jetë kandidat për president. Ai ka marrë detyrën e kreut të partisë pas ngritjes së aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dhe thotë se do të kryejë këtë punë me përgjegjësi. Tutje ai tha se në […]

Enver Hoxhaj “thumbon” LDK-në e VV-në: Fton qytetarët e Podujevës që mos ta votojnë korrupsionin e uzurpimin


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thumbuar dy kundërshtarët, LDK-në e VV-në, pak para fundit të fushatës zgjedhore për kryetar të komunës së Podujevës. Në një shkrim të publikuar para pak çastesh në faqen zyrtare të rrjetit social “Facebook”, Hoxhaj, ka thënë se përkundër mungesës së Thaçit e Veselit, ata ia kanë […]

Deklaratë e përbashkët e institucioneve shkencore dhe kulturore në mbrojtje të UÇK-së


[ad_1] Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës (ASHAK) ka publikuar një deklarata të përbashkët të institucioneve shkencore e kulturore të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në mbrojtje të vlerave të UÇK-së. Sipas njoftimit të Agjencisë Shtetërore të Arkivave kjo deklaratë e përbashkët ishte planifikuar të publikohet pas Sesionit shkencor  “Ushtria Çlirimtare e Kosovës – […]

Apeli u vërteton pafajësinë vëllezërve Maloku të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre


[ad_1] Vëllezërit Besim dhe Blerim Maloku, të akuzuar nga Prokuroria në rastin e vrasjes së dy kushërinjve Bahri dhe Shani Maloku, në nëntor të vitit të kaluar ishin liruar nga akuzat për vrasje nga Gjykata e Gjakovës. ndërsa me anë të një komunikate për media, Gjykata e Apelit ka njoftuar se e ka refuzuar ankesën […]

I akuzuari në rastin e mashtrimit me viza kërkon zhbllokimin e llogarive për t’i paguar avokatët


[ad_1] I.K, i akuzuar në një rast të mashtrimit për viza pune, i ka kërkuar Gjykatës që t’ia zhbllokojë llogaritë që ia kishte bllokuar Prokuroria, pasi s’ po mund t’i paguajë avokatët. Gjyqtari Vesel Ismajli në fillim të seancës së sotme gjyqësore tregoi se dje, i akuzuari kishte qenë në zyrën e tij ku kishte […]

Rigjykimi i ish-kryetarit të akuzuar të Kllokotit drejt fundit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Seanca e sotme […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


[ad_1] Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj […]

Vrasja në ‘Bon Vivant’, pritej dëshmia e Uran Ismailit, shtyhet seanca


[ad_1]   Është shtyrë seanca për rastin e vrasjes në “Bon Vivant”, për shkak të mungesës së gjyqtarit Isuf Makolli, i cili mungoi për shkaqe shëndetësore. Kryetarja e trupit gjykues Suzana Çerkini, tha se urdhëresa për ta sjellë nga qendra e paraburgimit të akuzuarin Masar Gërdovci, është revokuar. “Urdhëresa për ta sjellë të akuzuarin Masar […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

Ramush Haradinaj fshiu fotografinë ku shihej i akuzuari për fajde


[ad_1] Orë më parë lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, publikoi disa fotografi nga vizita që i bëri familjes Kqira në Prizren. Por në njërën fotografi ishte edhe njëri prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqira. Këtë foto Haradinaj e ka fshirë nga profili i tij në Facebook. Haradinaj në këtë takim i ndau familjes Kqira […]

“Burdushi” kundërshton aktakuzën e cila e ngarkon për pasurim të kundërligjshëm


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e Prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, me anë të mbrojtësit të tij, avokatit gjakftohtësi Osmani, ka kundërshtuar të gjitha pikat e aktakuzës. Prokuroria Speciale “Burdushin” e akuzon për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë […]

Ka mbytur gjyshen dhe i ka prerë kokën: Fillon gjykimi i shqiptarit nga Maqedonia


[ad_1] I riu, sot 21 vjeçar, i lindur në Maqedoninë e Veriut, sipas raporti të specialistit përkatës, ka qenë mentalisht i sëmurë kur dyshohet se ka vrarë gjyshen e tij në banesën e familjes E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Ka filluar sot në Frauenfeld procesi gjyqësor kundër një 21-vjeçari  i cili akuzohet […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


[ad_1] “Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsull në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsul në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Dështon seanca ndaj ish-policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Vllaznim Hamdia, i akuzuar për vrasje të rëndë ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila atë e ngarkon me tri vepra penale, vrasje të rëndë, armë mbajtje pa leje dhe përdorim të armës, por që seanca ndaj tij dështoj të mbahet. Shkak për mos mbajtjen e […]

Gjyqtari i akuzuar Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi mbrohen në heshtje


[ad_1] Ish-gjyqtari Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi, të cilët akuzohen për ushtrim ndikimi, mbrohen në heshtje. I akuzuari Rafet Ismaili, tha se mbetet prapa deklaratës të dhënë në procedurë paraprake më 8 nëntor 2019, dhe se e shfrytëzon të drejtën të mbrohet në heshtje. Njëjtë ka deklaruar edhe i akuzuari Blerim Gashi, ai ka […]

“Pronto”, vërtetohet përfundimisht dënimi ndaj Adem Grabovcit dhe të tjerëve


[ad_1] Gjykata Supreme e ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit ndaj Adem Grabovcit, Ilhami Gashit dhe Sedat Gashi për shkeljen e statusit të barabartë të shtetasve të Kosovës, apo i njohur në publik edhe si rasti “Pronto”. “Kolegji i Gjykatës Supreme, në çështjen penale kundër të akuzuarve A.G., I.G. dhe S.G., për shkak të […]

Komandant “Molla e Kuqe” para Gjykatës, flasin dëshmitarët


[ad_1] Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka vazhduar dhënia e dëshmive në gjykimin ndaj ish-komandantit të UÇK-së Remzi Shalës, i akuzuar për krime lufte. Në seancën e së martës dëshminë e tij edha Fadil Qatani. Në fillim të seancës, u bë leximi i deklaratës së dëshmitarit të dhënë në Gjykatën Themelore në Prizren, […]

Adem Grabovcit i vërtetohet dënimi për aferën ‘Pronto’


[ad_1] me anë të një komunikate për media, Gjykata Supreme ka njoftuar se pas shqyrtimit të ankesave të Prokurorisë Speciale dhe mbrojtësve të të akuzuarve, ka vendosur që ta vërtetoj aktgjykimin e Gjykatës së Apelit ndaj Adem Grabovcit. Gjykata e Apelit në korrik të këtij viti kishte vendosur që ta aprovonte pjesërisht ankesën e Prokurorisë […]

“Deri në 10 vjet mund të zgjasë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së”


[ad_1] Avokati i licensuar i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj ka treguar rreth procesit gjyqësor në Hagë ku po gjykohen ish drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ai, në emisionin “Imazh” në RTK tha se mesatarja e procesit gjyqësor ndaj tyre mund të marrë kohë deri në 10 vjet, ndërsa mesatarja e proceseve të këtij […]

Vetëvendosje kërkon që Presidentin e ri ta zgjedhë Kuvendi i ri


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se s’ do të hyjë në bisedime me partitë tjera politike rreth gjetjes së një emri për President të vendit pa u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Debati për zgjedhjen e Presidentit është ringjallur që nga dorëheqja e Hashim Thaçit pas shpalljes së aktakuzës ndaj tij nga Gjykata […]

Apeli i liron për herë të dytë zyrtarët policorë në Prizren


[ad_1] Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi, që të dy zyrtarë policorë, për herë të dytë në muajin mars 2020, janë liruar nga akuzat e shkallës së parë të gjykatës në akuzat për keqpërdorim të detyrës zyrtare, por pas këtij vendimi, Prokuroria kishte bërë ankesë në gjykatën e Apelit për shkak të dyshimeve për shkelje thelbësore […]

Prokurori i Hagës kërkon që gjykimi i Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit të mos vonohet më shumë se deri në shtator 2021


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, mbrojtja e Kadri Veselit, avokati Ben Emerson i kishte propozuar Gjykatës Speciale që gjykimi ndaj eprorëve të UÇK-së të filloj në qershor të 2022-ës. Madje ai kishte deklaruar se pasi që “gjërat kanë zakon të mos ecin ashtu siç planifikohen”, gjykimi do të […]

Mungesa e mbrojtësit e anuloi seancën për shpërlaje të parave


[ad_1] Është anuluar gjykimi ndaj Nuhi Shalës dhe Shahe Tahirukaj, të akuzuare për shpëlarje të parave dhe shmangie nga tatimi. Arsyeja e anulimit të kësaj seance, ishte mungesa e njërit prej mbrojtëseve, i cili paraprakisht e kishte njoftuar Gjykatën për mos prezencën e tij në seancën e sotme. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Valon Kurtaj, […]

Specialja refuzon kërkesën e Salih Mustafës për ndërprerjen e paraburgimit, përmend lidhjet e tij me aparatin e inteligjencës


[ad_1] Në vendimin për shqyrtimin e kërkesës për ndërprerjen e paraburgimit për Salih Mustafën, gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas Guillou, ka vendosur ta refuzojë kërkesën e Mustafës për ndërprerjen e paraburgimit, duke e përmendur rrezikun e ikjes dhe ndikimin në dëshmitarë si rezultat i lidhjes së tij me aparatin e inteligjencës në Kosovë. Në arsyetimin […]

Propozohen prova të reja, ndërpritet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Afrim Matoshi, Bekim Ramusholli, Muhamed Beqiri, të cilët nga Prokuroria akuzohen për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe Fatmir Xhemshiti e Mustaf Smajli, të cilët po akuzohen për shmangie nga pagesat e detyrueshme doganore, kanë dalur para gjykatësit por që seanca ndaj tyre u ndërpre. Shkak për ndërprejen e seancës së sotme ishte propozimi i […]

Hashim Thaçi tentoi t’i zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit e tjerë. “Për më tepër, pasi […]

Hashim Thaçi tentoj ti zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit tjerë. “Për më tepër, pasi [REDAKTUAR] […]

Hashim Thaçi mund ta përdorë inteligjencën dhe policinë për t’ju shmangur drejtësisë :


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se katër të akuzuarit mund t’i ikin drejtësisë. Në seksionin “rreziku i ikjes”, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka theksuar se ish-komandantët e UÇK-së lehtësisht mund t’i shmangen drejtësisë ngaqë kanë qasje në fonde dhe inteligjencë. […]

Prokurori i Specializuar pretendon se ShIK-u pagoi dëshmitarë të Hagës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si provë kërcënimin e dëshmitarëve që dëshmuan kundër ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar thuhet se Shërbimi Informativ i Kosovës (ShIK) dhe […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Thaçi gënjeu publikisht kur tha se s’ u intervistua nga Specialja!


[ad_1] Presidenti Hashim Thaçit s’ e kishte pranuar kurrë se është intervistuar nga Gjykata Speciale, deri në korrik të këtij viti, kur udhëtoij publikisht për të dëshmuar për disa ditë rresht në Hagë. Mirëpo, kjo s’ ka qenë hera e parë që Thaçi kishte udhëtuar për në Hagë për t’u intervistuar. Ndonëse s’ e kishte […]

Jack Smith parashikon dënim të përjetshëm për Hashim Thaçin


[ad_1] Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Hagës, Jack Smith, në letrën e tij drejtuar Gjyqtarit të procedurës Paraprake, Nicola Guillou, letër e cila është e publikuar edhe në faqen zyrtare të Gjykatë Speciale, ka renditur argumentet e tij se pse Hashim Thaçi duhet të arrestohet dhe të dërgohet në paraburgim. Smith fillimisht ka shprehur frikën […]

Thaçi i kërkoi Speciales që të mbajë konferencë për media para arrestimit


[ad_1] Gjykata Speciale ka publikuar raportin e arrestimit të ish presidentit Hashim Thaçi dhe gjithë atë se çfarë kishte ndodhur që nga ngritja e aktakuzës e deri te vendosja e tij në qendrën e paraburgimit në Hagë. Presidentit Thaçi i ishte konfirmuar aktakuza me 4 nëntor pak pas orës 15:00. Thaçin e kishin takuar zyrtarë […]

Konfirmohet aktakuza për sulm seksual ndaj ish-ministrit Baliq


[ad_1] Gjykata e Pejës e ka konfirmuar aktakuzën për sulm seksual ndaj ish-ministrit Numan Baliq. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësja e gjykatës, Tringa Zhuti. Baliq po akuzohet se duke u ushtruar detyrën e mjekut në Spitalin e Pejës ka keqpërdorur gjendjen e të dëmtuarës për qëllime seksuale. Sipas Prokurorisë, i akuzuari e kishte […]

Deputeti lirohet nga akuza për sulm dhe kanosje


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka liruar nga akuza e sulmit dhe e kanosjes të akuzuarin Adem Hodza, deputet në Kuvendin e Kosovës. Një gjë të tillë për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe avokati i tij, Hajrip Krasniqi. “Po, është e vërtetë, klienti im është liruar nga akuza për dy veprat penale”, tha avokati Krasniqi për […]

Ish-kryegjykatësi i Kosovës, rival i Haradinajt për President


[ad_1] Ish-kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGJK), Nehat Idrizi, ka konfirmuar për KALLXO.COM se do të kandidojë për President të vendit. “Po është e vërtetë se do të kandidoj për president të vendit”, tha Idrizi për KALLXO.com. Gjykatësi nga Gjilani, në shkurt të vitit 2016 ishte zgjedhur kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës. Kriteret […]

Salih Mustafa vazhdon të mbetet në paraburgim


[ad_1] Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, do të vazhdojë të mbetet në paraburgim. Vendimi është marrë sot nga Gjykata Speciale. Sipas Speciales rrethanat për të cilat akuzohet Mustafa s’ kanë ndryshuar akoma, andaj ndalimi i vazhdueshëm mbetet i nevojshme. “Në konfirmimin e aktakuzës kundër të Akuzuarit, Gjyqtari i procedurës paraprake gjeti se […]

Edhe dy persona të dyshuar për vrasjen e Oliver Ivanoviqit


[ad_1] Zyra e Prokurorit Special në Prishtinë ka ngritur aktakuzën e tretë kundër të dyshuarve për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, politikanit serb në Kosovë ka thënë avokatja Jovana Filipoviq. Aktakuza e re akuzon për këtë vrasje Nedeljko Spasojeviq, Marko Rosiq, Silvana Arsoviq dhe Rade Basara. Avoktaja e Arsoviq, Jovana Filipoviq i tha portalit Kossev se […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të […]

Haki Rugova del para Gjykatës në fundin e janarit 2021


[ad_1] Gjykata Themelore në Pejë e ka caktuar seancën gjyqësore ndaj të parit të Istogut, Haki Rugova, për rastin ku ai akuzohet për konflikt të interesit, lidhur me një tender në vlerë prej rreth 300 mijë euro, të cilin sipas prokurorisë, e ka fituar kompania që udhëhiqet nga vëllai i tij, Gani Rugova. Lajmin për […]

s’ mbahet gjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë  


[ad_1] Seanca gjyqësore ndaj Ismet Kryeziut, ish-shef shërbimeve publike në Malishevë, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare s’ u mbajt sot në Gjykatën e Gjakovës. Shkak i mosmbajtjes së kësaj seance ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues, Besarta Doli dhe prokurorit Ramiz Buzhala, për shkaqe shëndetësore. andaj, kryetari i trupit gjykues Nikollë Komani […]

Sot afati i fundit për të kërkuar vazhdimin ose për të kundërshtuar paraburgimin e Salih Mustafës


[ad_1] E premtja është dita e fundit në të cilën mund të bëhet kërkesë për vazhdimin apo kundërshtimin e masës së paraburgimit ndaj Salih Mustafës nga Gjykata Speciale. Në dokumentet e publikuara nga Specialja theksohet se 20 nëntori, ora 12:00, është afati për të dorëzuar kërkesat me shkrim Po qe se ka arsye për të […]

E premtja, afati i fundit për të kërkuar vazhdimin ose për të kundërshtuar paraburgimin e Mustafës


[ad_1] E premtja është dita e fundit në të cilën mund të bëhet kërkesë për vazhdimin apo kundërshtimin e masës së paraburgimit ndaj Salih Mustafës nga Gjykata Speciale. Në dokumentet e publikuara nga Specialja theksohet se 20 nëntori, ora 12:00, është afati për të dorëzuar kërkesat me shkrim Vetëm po të ka arsye për të […]

Akuzat për kasetën e Krushës, ndikimin në arrestime dhe vizita në ‘Shtëpinë e verdhë’ janë trillime politike


[ad_1] Kryetari i Partise Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, në emisionin Opinion ka folur lidhur me akuzat që iu bënë nga ana e pozitës lidhur me rolin e tij në hetimet ndaj UÇK-së. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, para disa ditësh deklaroi se gjatë kohës sa kreu i PD-së kishte punuar si përkthyes i Misionit […]

Kurti flet për ‘dorëzimin’ e ish-krerëve të UÇK-së në Speciale


[ad_1] Në vitin 2019, pak para se të bëhej kryeministër i Kosovës, Albin Kurti kishte deklaruar se po të vijë Vetëvendosje në qeverisje, s’ do t’i dorëzonin të akuzuarit në Gjykatën Speciale. ndërkohë, tash në një intervistë për KALLXO.com, i pyetur Po qe se do t’i dorëzonte të akuzuarit në Speciale po të ishin në […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve […]

Albin Kurti s’ e përkah kandidaturën e Ramush Haradinajt për president


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë të gjatë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e përkrah kandidaturën e shpallur të Ramush Haradinajt për president të ardhshëm të Kosovës. Kurti ka thënë se besojnë që duhet të zgjedhin një president ose presidente që është shprehje e unitetit. “Ne besojmë që duhet ta […]

Dosja për veteranin e rrejshëm të UÇK-së


[ad_1] Rasti i Pal Rrustemit, i akuzuar për deklarim të rremë ishte dënuar me 1 vit burgim me kusht që brenda 2 viteve të mos kryej vepër tjetër penale dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit ishte dënuar me 1000 euro gjobë. Përveç kësaj, gjykatësi i rastit Drilon Haraçia ia kishte shqiptuar […]

Çfarë thuhet në fletë-arrestin e Speciales në të cilin përmendet edhe Shkelzen Gashi


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se ish-këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi […]

Apeli vërteton dënimet ndaj Rrahim Hashimit dhe Kadri Rexhepit  


[ad_1] Gjykata e Apelit ka vërtetuar dënimet ndaj Rrahim Hashimit dhe Kadri Rexhepit, të cilët ishin dënuar nga shkalla e parë, për veprën penale mashtrim. Gjykata e Prishtinës i kishte dënuar Kadri Rexhepin dhe Rrahim Hashimin në akuzat për mashtrim të Faton Dalladakut lidhur me ndërtimin e një spitali në Prishtinë. Rrahim Hashimi është dënuar […]

Rojtari i pyllit deklarohet për fajësinë para Gjykatës


[ad_1] Skender Fetiu dhe Kamer Leci, kanë dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë e cila ata i ngarkon me dy vepra penale. Fetiu po akuzohet se e ka keqpërdorur detyrën zyrtare, ndërsa Leci po akuzohet për veprën penale të veprimtarisë së kundërligjshme ekonomike. Në seancën e sotme e cila […]

Tomë Gashi: Gjykimi ndaj të akuzuarve nga Specialja s’do të përfundojë pa kaluar minimumi i kohës 5 vjeçare


[ad_1] Mbrojtja e katër ish-pjesëtarëve të UCK-së që po dyshon për krime lufte nga Gjykata Speciale gjatë seancës statutore ka kërkuar që ata të mbrohen në liri. Madje ata kanë kërkuar që t’i jepet afat shtesë dhe kanë propozuar një afat prej 18 muajve që të mund të kryejnë hetime së bashku me ekipet e […]

Në mes të dhjetorit seanca e ardhshme në Speciale ndaj ish-eprorëve të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale në dakordim me avokatët e të akuzuarve vendosi që mesi i dhejtorit do të jetë data, kur do të mbahet seanca e ardhshme statusore ndaj ish-eprorëve të UÇK-së. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë marsit 1998 dhe shtatorit […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria tregon numrin e dëshmitarëve


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, […]

Prokuroria në Gjykatën Speciale përmend 10 mijë prova shfajësuese për të akuzuarit


[ad_1]   Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria përmendi 10,000 prova shfajësuese që do ia dorëzojë mbrojtjes. David Young avokat i Rexhep Selimit, kërkoi se në çfarë baza është shënuar ai material si shfajësues. “Kërkojmë të dimë se në çfarë baza është nxjerrë ai material si shfajësues”, tha avokati […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria përmend shifrat sa dëshmitarë janë në proces


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, […]

Avokati i Veselit kritika Speciales në lidhje me provat


[ad_1] Ben Emmerson, avokat i ish-kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ka drejtuar akuza drejt Prokuroritsë Speciale dhe planin e tyre për hetimin e provave. Emmerson ka thënë se marrë parasysh deklaratave të Prokurorisë për provat, gjyqi do të vazhdojë 80 muaj deri në 10 vjet. “Duke pasur parasysh se kemi rreth 200 dëshmitarë dhe flitet […]

Prokurorja e Speciales flet për materialet që u konfiskuan në shtëpitë e ish-krerëve të UÇK-së


[ad_1] Parashtruesja e Zyrës së Prokurorit të Specializuar ka foluar rreth materliave që janë konfiskuar në shtëpintë e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, dhe ish-shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi. “Një numër i këtyre hapave hetimorë mund […]

Mjekja e Spitalit dhe kandidatja e një konkursi, ballafaqohen me kolegen e tyre si dëshmitare


[ad_1] Vera Lleshi, mjeke në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe falsifikim të dokumentit, ndërsa Jehona Arapi po akuzohet për deklarim të rrejshëm. Sot, dëshmitarja Afërdita Spasi, infermiere në Spitalin e Gjakovës tregoi se kishte zëvendësuar një motër kryesore si anëtare e komisionit, ditën […]

Dështon seanca ndaj gjashtë të akuzuarve për shmangie nga tatimet dhe shpëlarje parash


[ad_1] Gjykimi ndaj Ramadan dhe Muharrem Mavraj, Xhelal Kastrati, Valdet Muriqi, Flamur Mavraj dhe Rexhë Kastrati, të cilët akuzohen për veprat penale, pastrimi i parave dhe shmangie nga tatimi, ka dështuar të mbahet në mungesë të njërit nga avokatët. Sipas prokurorisë të njëjtit duke blerë ngastra kadastrale, buxhetit të Kosovës i kanë shkaktuar dëm në […]

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe synon që përsëri të mbështetet në shumicën e tyre gjatë gjykimit. Prokuroria pretendon se lënda e saj disponon me gati 100.000 prova. Prokuroria, po ashtu thotë se materiali mbështetës për […]

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së


[ad_1] Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe synon që përsëri të mbështetet në shumicën e tyre gjatë gjykimit. Prokuroria, po ashtu thotë se materiali mbështetës për aktakuzën e paraqitur për konfirmim, ka pasur mbi 40 mijë faqe. […]

Hetuesit policorë dëshmojnë në gjykimin për vrasjen e punëtorit në Deçan


[ad_1] Në Gjykatën e Pejës ka vazhduar gjykimi për vrasjen e Agonis Tetajt, i cili ishte vrarë në vendin e tij të punës, në kompaninë “Gogaj AG” në Deçan. Për këtë vrasje po akuzohet djali i pronarit të kompanisë “Gogaj AG”, Shaban Gogaj. Lidhur me këtë rast edhe kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, […]

Këto janë shumat që shteti i Kosovës do t’ia paguajë si dëmshpërblim ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar si pjesërisht të bazuar kërkesë-padinë e paditësit Hashim Rexhepi sa i përket dëmit jomaterial. Sipas këtij vendimi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës do ta dëmshpërblejë ish-guvernatorin e BQK-së për dhimbje shpirtërore dhe për shkelje të nderit apo dëmtimit të integritetit dhe personalitetit. Kështu, Gjykata ka vendosur që KGjK detyrohet që […]

Dështon fillimi i gjykimit të ish-ministrit Endrit Shala për sulm ndaj gazetarit


[ad_1] Ka dështuar të nisë gjykimi ndaj deputetit Endrit Shala, i akuzuar për sulm ndaj gazetarit të  “Indeksonline”, Ensar Ramadani. Sipas prokurorisë Shala, akuzohet për veprën penale sulm dhe lëndim i lehtë trupor. Arsyeja e dështimit të seancës fillestare ishte mungesa  e Shalës dhe Ramadanit. Për këtë arsye seancën e radhës u caktua për 23 […]

Gjakovë, sërish dështon seanca për grabitje


[ad_1] Ndue Lleshaj dhe Agnesa Dreshaj të akuzuar për grabitjen e Arbër Bozhdaraj sot ishin paraparë të ballafaqoheshin me disa dëshmitarë. Mirëpo, kjo seancë nga trupi gjykues me kryetar Mentor Bajraktari dhe anëtarë Shaqir Zika e Myfera Hoxha, u shty për datën 7 dhjetor. U.d. i kryeprokurorit të Gjakovës, prokurori Ali Uka, me anë të […]

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca gjyqësorë në rastin e njohur si “Veteranët”, me të cilën ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë persona të tjerë, akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar stafi mbështetës i gjyqtares Nushe […]

error: Content is protected !!