Amy Winehouse – ylli që u shua në moshë të re


Ikona e muzikës, fama e së cilës preku qiellin pikërisht si rezultat i suksesit të arritur me albumin që mori edhe çmime Grammy, “Back to Black”, sot vjen si ‘Artisja e Ditës’, në Radio KFOR. Në vitet e para të jetës së saj Winehouse, tregoi interesim të madh për artin, ishte e shkëlqyer në shumë […]

Shpirti i aktorit Bekim Fehmiu jeton në festivalin e Beogradit


Dhjetë vjet pas vdekjes së aktorit të njohur të epokës jugosllave Bekim Fehmiu, trashëgimia e shqiptarit të Kosovës vazhdon të frymëzojë një festival arti në Beograd që kërkon të promovojë tolerancë dhe bashkëpunim ndërkufitar.   Kur festivali “Mirëdita, Dobar Dan!” të hapë dyert e tij të enjten në mbrëmje në Beograd, tashmë do të jetë […]

Rita Ora, një nga rolet kryesore në filmin “Twist”


E Enjte, 1 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Sky Cinema ka publikuar ‘trailerin’ e adaptimit modern të veprës së famshme të Charles Dickens, “Twist” – dhe sigurisht që s’ është ndryshe nga çdo përshtatje e veprave të Dickensit që keni parë më parë, transmeton albinfo.ch. nevojitet theksuar se versioni i […]

Shfaqja ‘Zgjimi i pranverës’ merr çmim në festivalin e teatrit në Shkup


Shfaqja e Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe Qendrës “Artpolis”, “Zgjimi i pranverës” me regji të Zana Hoxhës ka marrë çmimin “Grand prix” në festivalin Ndërkombëtar të Teatrit (International Theater Festival), ITF –SkupiFestival. Festivali ITF- SkupiFestival është mbajtur nga 17 deri më 22 shtatori në Shkup të Maqedonisë së Veriut. Menaxhmenti i TKK-së, përmes një njoftimi […]

Hirushja nga Malësia e Madhe – Si u martova me aktorin e famshëm indian, e njoha në rrjetet shoqërore


Në një intervistë në Rreze Dielli trajtuam një histori të veçantë, e cila edhe njëherë na tregoi se dashuria triumfon mbi gjithçka. Elsa Nilaj është vajza me origjinë nga Malësia e Madhe, e cila prej disa vitesh jeton në indi, me bashkëshortin e saj indian të cilin e njohu me anë të rrjetetit social Facebook […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]

error: Content is protected !!