Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Hoxhaj: Pa barna e vaksina, ftoj Kurtin të zbres deri në QKUK


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, në një mujorin e qeverisjes së Albin Kurtit ka thënë se kjo Qeveri vazhdon të punoj pa plan dhe pa ide derisa qytetarët kanë nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shtetit. Hoxhaj ka thënë se Kurti po dështon të përballet me pandeminë, ekonominë e arsimin, […]

BE-ja i dhuron Kosovës 95 mijë doza të vaksinës


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursulua Von Der Leyen, ka njoftuar se 95 mijë doza të vaksinave do të ndahen për Kosovën nga BE-ja duke filluar nga muaji maj. përmes një postimi në Twitter, ajo tha se këtë lajm ia ka konfirmuar edhe kryeministrit, Albin Kurti. “Qëndrojmë përkrah partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor, siç i […]

Vaksinohet Lul Raka – Tregon arsyet se pse s’ është vaksinuar deri më sot


[ad_1] Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marrë vaksinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dëshmorët e Lirisë” në Kaçanik. Ai ka thënë se s’ ishte nga të parët që u vaksinua në Kosovë që s’ donte që të merrte vaksinën para atyre që janë më të […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


[ad_1] Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe […]

Për 11 orë mbi 5 mijë qytetarë nga Kosova shkuan në Shqipëri


[ad_1] Qeveria e Kosovës këtë javë nxori masat e reja për mbrojtje nga COVID-19, e një nga masat ishte edhe mbyllja e gastronomisë si dhe e qendrave tregtare. Në vendimin e Qeverisë po ashtu është bërë e ditur edhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit, mirëpo në vendim s’ […]

14 mijë e 284 raste aktive me coronavirus, nga 7 prilli masat e reja


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 94.167 raste nga 447.840 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.926 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 524 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.957 raste, ndërsa […]

Sot Dita Botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin


Sot është Dita Botërore e Autizmit e cila synon të rrisë ndërgjegjësimin dhe edukimin lidhur me çrregullimet e spektrit të autizmit dhe përmirësimin e jetës së tyre. Dita Botërore e Autizmit është vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me rezolutën “62/139” në vitin 2007, më tepër si një përpjekje për t’i dhënë […]

Vaksinimi i mësimdhënësve nga Kosova në Shqipëri, vjen reagimi i SBASHK-ut


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka falënderuar kryeministrin Edi Rama dhe Qeverinë e Shqipërisë për vullnetin e treguar për vaksinimin e një numri të mësimdhënësve. SBASHK -u po ashtu falënderon Qeverinë shqiptare për vullnetin e treguar dhe pret nga Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit të Kosovës që të […]

Rama: Do të vaksinojmë mësuesit e Kosovës


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë një takimi në Rogozhinë konfirmoi se mësuesit e Kosovës do të vaksinohen në Shqipëri, pas kërkesës së kryeministrit Albin Kurti. Rama shprehet se është krenarë që po ndihmohet Kosova dhe pas vaksinimit të mjekëve, do të nisë tashmë edhe vaksinimi i mësuesve. “Ne jemi shumë krenarë që po […]

Qytetarët të dëshpëruar që s’ u vaksinuan


[ad_1] Shumë qytetarë të moshuar kanë shpresuar se do të vaksinohen kundër koronavirusit të martën, më 30 mars, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Por, ata u detyruan të kthehen mbrapsht. Në mesin e tyre ishin edhe Zorka Shala, 68 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Sahiti, 72 vjeç. “Mezi kemi pritur. Një vit unë kam […]

FSSHK kërkon nga kryeministri Kurti të përdoren edhe 11 mijë vaksinat e ofruara nga kryeministri Edi Rama


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës përshëndeti fillimin e vaksinimit kundër COVID-19 në Republikën e Kosovës të siguruar me anë të mekanizimit COVAX i OBSH-së me anë të UNICEF programi për Kosovë. FSSHK falënderoi kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama për vaksinimin e 500 punonjësve shëndetësor gjë e cila hapi një kapitull të rëndësishëm […]

Fillon vaksinimi i personelit shëndetësor në Klinikën Infektive


[ad_1] Ka filluar vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Pasi dje filloi vaksinimi në sallën “1 tetori”, tashmë ka nisur vaksinimi edhe i personelit shëndetësor në Klinikën Infektive me vaksinën AstraZeneca e cila ka arritur të dielën në Kosovë. Profesionistët shëndetësor të kësaj klinike kanë qenë […]

Albin Kurti merr vaksinën antiCOVID: Ftoj të gjithë qytetarët të vaksinohen


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për media pasi ka marrë vaksinën kundër koronavirusit. Kurti ka ftuar qytetarët që të vaksinohen, “Si kryeministër i Kosovës, s’ jam këtu që të shfrytëzojë privilegjin për të marrë vaksinën i pari, por që t’i inkurajojë të gjithë qytetarët që të vaksinohen, meqenëse mbrëmë kanë ardhur kontingjenti […]

Plani i Kosovës për vaksinimin kundër Covid-19


[ad_1] Në Kosovë, të dielën më 28 mars, do të arrijë kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, thonë për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë. Kontingjenti i parë i vaksinave, sipas një njoftimi të kryeministrisë së Kosovës, do të arrijë në aeroportin “Adem Jashari” në […]

Vaksinat kundër COVID-19 mbërrijnë në Kosovë në mbrëmje


[ad_1] Kryeministri i Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia do të marrin pjesë në ceremoninë e pranimit të kontingjentit të parë të vaksinave kundër COVID-19. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Ceremonia e pranimit të vaksinave mbahet në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, me fillim nga […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


[ad_1] Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika […]

Vjosa në Parlamentin Europian, shoqatat kërkesë për mbrojten e lumit të fundit të “egër” në rajon


[ad_1] “Vjosa të shpallet Park Kombëtar”, kjo kërkesë e viteve të fundit i ka dhënë edhe më shumë bujë Shqipërisë por edhe lumit Vjosa i cili po rrezikohet nga ndërtimi i hidrocentraleve. Në qershor 2018 Ministria e Infastrukturës dhe Energjisë  njoftoi firmosjen e kontratës me “Bashkimin e përkohshëm të shoqërive ‘Ayen Enerji’ dhe ‘Fusha Shpk’ […]

Isa Mustafa raportin e BE-së e quan manipulim


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas studimit të publikuar nga e Parlamentit Evropian (PE), që kishte vlerësuar se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Mustafa me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur këtë studim manipulim. […]

`Në garë` për presidentin


[ad_1] Partitë politike në Kosovë kanë shprehur qëndrimet e tyre sa i përket zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Pas dorëheqjes së ish-presidentit Hashim Thaçi, nga 5 nëntori detyrën e presidentes është duke e ushtruar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, e cila s’ mund të qëndrojë në këtë pozitë më shumë se gjashtë muaj. Ndërkohë, partitë […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Fotografi e rrallë e Albin Kurtit para Shtëpisë së Bardhë


[ad_1] Është publikuar një fotografi e rrallë e kreut të VV-së, Albin Kurti. Në foton e realizuar në vitin 1997, Kurti shihet bashkë me gazetarin e ndjerë Sylejman Gashin dhe profesorin Bujar Dugolli. Fotoja është shkrepur në Uashington, përkatësisht para Shtëpisë së Bardhë. Ndryshe, gjatë kohës sa ishte kryeministër, Kurti është akuzuar se ka prishur […]

Selmanaj: Partnerët tanë të koalicionit votuan për Vetëvendosjen në Podujevë


[ad_1] Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, është shprehur se Lëvizja Vetëvendosje është duke i vjel frutet e pakënaqësisë së akumuluar ndaj subjekteve të tjera politike. “Rritja e Vetëvendosjes është aksidentale sesa e organizuar. Është refleksion i akumulimit të pakënaqësive me të gjitha partitë politike. Rritja artificiale do të ndodhë derisa të bindet elektorati”. Selmanaj ka thënë se […]

Selmanaj: Kurti s’ është në frekuencë me SHBA-në, ndryshimi i tij i shpejtë është i frikshëm


[ad_1] Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, vlerëson se Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, s’ ka guxim për të qeverisur. “Ia kemi dhënë mundësinë, guximin s’ ia jep askush. Qeveria Kurti, ai personalisht e ka vënë në pikëpyetje raportin me SHBA-në. Përmendte, thika në harta, gjak, shampanjë, ndërkohë refuzonte të shkonte në SHBA. I thoshim po shkojmë, […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


[ad_1] Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu […]

Deputetja e PDK-së ironizon me Kurtin për afërsinë e tij me Konjufcën


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu ka ironizuar me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti për afërsinë e tij me Glauk Konjufcën. Musliu gjatë debatit të sotëm parlamentar për personat me nevoja të veçanta iu ka drejtuar Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje ‘që të lënë pallavrat dhe të kthehen në realitet’. […]

Tahiri: Albin Kurti s’ mund të kthehet më në postin e kryeministrit


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Ramush Tahiri, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka sqaruar mënyrën se si zgjedhet presidenti i ri i vendit. Ai ka thënë se deri më tani asnjë kandidat s’ është zyrtarisht i certifikuar për garën e presidentit dhe se deri më tani kemi vetëm nominim nga një parti, siç është […]

Isa Mustafa i çon selam Albin Kurtit: Të dalim përballë në zgjedhje të përgjithshme dhe ato lokale


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, e ka quajtur atë të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, si person të shkathët në bërjen e propagandës, shkruan Gazeta Blic. Në pyetjen se a është Lidhja Demokratike e gatshme për shkuarjen në zgjedhje të parakohshme, Mustafa tha se janë të gatshëm t’i dalin përballë Kurtit, qoftë […]

Ish-gjyqtari i Kushtetueses thotë se Kurti mund të kthehet kryeministër në detyrë


[ad_1] Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese, ka thënë se seanca e sotme dëgjimore ndikon në vendimin përfundimtar të Gjykatës Kushtetuese për votën e deputetit Etem Arifi, për Qeverinë Hoti. I ftuar në emisionin “Frontal” në T7, Kryeziu tha se derisa kolegji i gjyqtarëve e konsideron se ka nevojë për seancë dëgjimore, atëherë duhet të […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

Diaspora, “antivirus” për imunitetin e dobët të Kosovës


[ad_1] Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës, për muajin tetor 2020, del se diaspora ka dërguar rreth 22 milionë euro më shumë sesa muajin e njëjtë të vitit të kaluar. Kjo tregon se kemi tejkaluar edhe thirrjet e liderëve politikë për solidaritet E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 16:00 Sevdail Tahiri Do të […]

Fillon seanca në Kushtetuese – sot dihet për fatin e Qeverisë Hoti


[ad_1] Ka nisur seanca publike në Gjykatë Kushtetuese ku do të diskutohet për ligjshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi në seancën ku u votua Qeveria në krye me Avdullah Hotin. Gjashtë muaj më parë, partia që udhëhiqet nga Albin Kurti ishte ankuar në Kushtetuese duke deklaruar se Qeveria është jolegjitime, pasi që vota e […]

Zëvendëskryeministri nga AAK: Kosova do shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, komentoi situatën dhe zhvillimet politike. Ai u shpreh se ish-kryeministri Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje gjejnë të përbashkëta duke thënë, që vendi në këtë situatë, siç e cilësojnë ata kaotike, ka nevojë për një zgjidhje dhe zgjidhja është tek […]

Vazhdon ironia me foton e Kurtit, deputetja e PDK-së: A mos është Molla e Kuqe kjo?!


[ad_1] Deputetja nga PDK-ja në Kuvendin e Kosovës, Blerta Deliu- Kodra, e ka shfrytëzuar fotografinë e kreut të LVV’së dhe fituesit të zgjedhjeve në Podujevë nga partia e tij, Shpejtim Bulliqit. Deliu- Kodra, me anë të ‘Facebook’-ut të saj, ka pyetur fotografinë “a ke molla e kuqe kjo, apo?!”. Në rrjete shoqërore ka qarkulluar një […]

Blerim Latifi ironizon me fotografin e Kurtit dhe Bulliqit


[ad_1] Profesori Universitar, Blerim Latifi ka ironozuar me fotografin e kryetarit të LVV-së Albin Kurti dhe atij të Podujevës Shpejtim Bulliqi, shkruan Gazeta Blic. Latifi përmes një postimi në Facebook, ka thurur vargje ironike për këta të fundit.   Ja postimi i plotë: O malet e Çakorrit dhe ju o lisat e gjatë!Fushat e gjëra […]

Glauk Konjufca infektohet me COVID-19


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka njoftuar se është infektuar me COVID-19. “Desha ta ndaj me ju faktin që jam diagnostifikuar me virusin COVID-19.  Kjo është një pandemi ndryshe nga të tjerat deri tash. Për ta mposhtur atë duhet bashkëpunim i secilit në koordinim me institucionet publike. Edhe një herë falënderimi shkon për […]

Latifi: Podujeva ishte garë për jetë a vdekje mes Kurtit e Veliut


[ad_1] Profesori universitar, Blerim Latifi ka thënë se Podujeva ishte një garë tepër e rëndësishme për LDK-në dhe LVV-në. “Podujeva ka qenë garë për jetë a vdekje mes VV-së dhe LDK-së”, ka thënë ai. “Në njërën anë ka qenë Albin Kurti që shkonte në çdo vend në Podujevë dhe pas tij qëndronte Shpejtim Bulliqi. Në […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

Rezultati që la shenjë


[ad_1] “Shenjë s’ma ka lanë”. Kështu kishte deklaruar Agim Veliu më 18 mars të këtij viti, herët a vonë pasi që ishte shkarkuar nga Albin Kurti. Veliu dhe Kurti ishin kolegë qeverie në fillim të këtij viti, por bashkëpunimi i tyre s’ zgjati më shumë se 1 muaj e gjysmë. Kryeministër në atë kohë, Albin […]

LVV është dashur të menaxhojë më mirë festimin e fitores në Podujevë për shkak të pandemisë


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka dalë me një vlerësim të procesit zgjedhor që u mbajt të dielën në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Sipas KMDLNj-së, procesi zgjedhor ka shkuar mirë e që s’ e vë nën dyshim integritetin e zgjedhjeve, por theksojnë se është një lëshim për […]

Kosova s’ është para kolapsit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës tha se Qeveria e Kosovës është duke punuar që të sigurojë sa më shumë vaksina për COVID-19. Hoti po ashtu theksoi se vendi s’ është para kolapsit, por është në emergjencë shëndetësore. “s’ jemi para kolapsit, jemi në gjende emergjente shëndetësore, kjo është […]

Fitorja në Llap – me këto fjalë i drejtohet ish-kandidati i VV-së për Podujevën, Bulliqit


[ad_1] Ajet Potera, ish-kandidati i Vetëvendosjes për komunën e Podujevës ka folur për zgjedhjet në këtë komunë. Pas publikimit të rezultateve preliminare, Potera ka uruar Bulliqin për fitoren, shkruan Insajderi. Potera ka shtuar se ky ndryshim do të vije edhe në nivelin qendror. “Urime Llapit dhe Gollapit fitorja e merituar, fitorja e mirëpritur e Lëvizjes […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

Kurti e Bulliqi bashkë dhe optimistë për fitoren e Podujevës


[ad_1] Albin Kurti po qëndron krah për krah me Shpejtim Bulliqin në Podujevë. Kryetari i Vetëvendosjes është në pritje të rezultateve bashkë me kryetarin e mundshën në ardhje të Podujevës, Shpejtim Bulliqin. akoma nga të dy s’ ka ndonjë deklarim zyrtar ngase siç është thënë nga Vetëvendosje në Podujevë, janë duke marrë të gjithë informacionet […]

Albin Kurti shkon në selinë e Vetëvendosjes në Podujevë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është parë duke arritur në selinë e Vetëvendosjes në komunën e Podujevës. Kurti ka arritur aty pasi janë mbyllur qendrat e votimit në ora 19:00 dhe pritet të fillojë numërimi i votave aty. Në anën tjetër, Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka njoftuars se deri në ora […]

Në kohën e pandemisë, rritet për 40% importi i oksigjenit


[ad_1] Në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë e COVID-19, importi i oksigjenit ka shënuar rritje për 40 për qind. Importuesi kryesor  mbetet  Maqedonia e Veriut. Për dhjetë muajt e sivjetmë në Kosovë, të dhënat nga Dogana së Kosovës tregojnë se janë importuar mbi 1.87 milionë litra oksigjen me vlerë të përgjithshme, pa përfshirë […]

Padrejtësia për ata që e shpallën UÇK-në s’ do të na dobësojë


[ad_1] Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti gjatë homazheve në varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Momorial  të familjes Jashari në Prekaz ka thënë se data e 28 nëntorit është gurthemeli i identitetit kombëtarë shqiptar. Ai së bashku me një delegacion nga partia Lëvizja Vetëvendosje, bëri homazhe për nderë të ditës së Pavarësisë së Shqipërisë. “Skënderbeu […]

Kurti: Ndryshimi për Podujevën vjen me Shpejtimin dhe VV-në


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se ndryshimi për Podujevën vjen me Shpejtim Bulliqin si kryetar komune. Sipas tij, Shpejtimi i duhet Besianës për të shpëtuar nga mashtruesit e përfituesit, për të shpejtuar për zhvillim e përparim meqenëse tepër shumë kohë kemi humbur, njofton Klan Kosova. “Kjo ditë është të dielën me […]

Presidenti të zgjidhet pas një procesi të ri zgjedhor


[ad_1] Kryetari Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i shoqëruar nga ushtruesi i detyrës së kryetarit të grupit parlamentar të Lëvizjes, Liburn Aliu, dhe deputetja Fitore Pacolli, kanë pritur në takim shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesin e Posaçëm të BE-së, ambasadorin Tomas Szunyog, zëvendësin e tij, Riccardo Serri, dhe këshilltaren politike, Blerta Bejtullahu. Sipas njoftimit të […]

Parashikon Ramush Tahiri: Po qe se shkohet tani në zgjedhje VV-ja dhe LDK-ja mbajnë të njëjtin rezultat, PDK-ja rritet!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Ramush Tahiri, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka analizuar situatën e trazuar politike në të cilën po kalon vendi. Tahiri thekson se Albin Kurti po përdor dy standarte pasi në kohën sa ishte Kryeministër s’ kërkonte rrëzimin e qeverisë meqë vendi ishte në pandemi, ndërsa tani po bën të […]

Kurti në takim me përfaqësuesin e BE-së kërkon zgjedhje të reja në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti u takua me Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog ku biseduan rreth zgjedhjes së presidentit të ri. Në një postim në facebook nga Vetëvendosje thuhet se Kurti theksoi se presidenti i ri duhet të zgjedhet pas zgjedhjeve të reja, përcjellë Gazeta Blic. Kjo sipas tyre posaqë Qeveria e […]

Vetëvendosjes i shtohet edhe një anëtar


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë të ditur se në partin e tij sot është shtuar edhe një anëtar i ri Arxhend Blakçori. I pari i LVV-së, ka theksuar se Blakçori është duke punuar si konsulent politik në Organizatën Joqeveritare “Rinia Unifikon”. Ja postimi i plotë: Arxhend Blakçori i ka përfunduar studimet […]

Llapjanët kanë vendosur të ju dëbojnë nga pushteti i pamerituar


[ad_1] Ish-ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme në Qeverinë Kurti, Xhelal Sveçla, i është përgjigjur ministrit aktual Agim Veliut, pasi që ai akuzoi kandidatin për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për nxitje të vëllavrasjes. “E keni dëbuar Ilaz Pirevën, Fatmir Sejdiun e Vjosa Osmanin, e tash llapjanët e kanë vendosur t’ju dëbojnë […]

Agim Veliu e quan “nxitje të vëllavrasjes” diskursin e Bulliqit


[ad_1]  Ministri i Punëve të Brendshme e ish-kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu, e ka quajtur diskurs të nxitjes së vëllavrasjes një fjalim të kandidatit për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqit. “Bëfsh hajr Shpejtim, që i paske heqë plumbat dhe e paske rrokë bishtin e sakicës”, ka shkruar Veliu. Veliu ka thënë se fton […]

Agim Veliu – Shpejtim Bulliqit: s’ na kanë ndalë plumbat e s’kanë me na ndalë as bishtat e sakicës


[ad_1] Ish-Kryetari i Podujevës, Agim Veliu i ka reguar kandiatit për kryetar, Shpejtim Bulliqi duke iu referuar një deklarate të këtij të fundit për bishtin e sakicës bërë në prani të Albin Kurtit. Veliu i thotë Bulliqit: “Bëfsh hajr Shpejtim, që i paske heqë plumbat dhe e paske rrokë bishtin e sakicës”. Ai tutje thotë […]

Enver Robelli kritikon Albin Kurtin: S’e tha asnjë fjalë për vrasjen e Xhemail Mustafës


[ad_1] Gazetari kosovar, Enver Robelli, ka drejtuar kritika në adresë të kreut të LV’së, Albin Kurti, Enver Hoxhajt të PDK’së dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, pasi që asnjëri s’ e kanë bërë asnjë reagim me rastin e 20 vjetorit të vrasjes së Xhemail Mustafës. Robelli në një reagim në profilin e tij zyrtar ka akuzuar të […]

Enver Robelli kritikon Albin Kurti: S’e tha asnjë fjalë për vrasjen e Xhemail Mustafës


[ad_1] Gazetari kosovar, Enver Robelli, ka drejtuar kritika në adresë të kreut të LV-së, Albin Kurti, Enver Hoxhajt të PDK’së dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, pasi që asnjëri s’ e kanë bërë asnjë reagim me rastin e 20 vjetorit të vrasjes së Xhemail Mustafës. Robelli në një reagim në profilin e tij zyrtar […]

Bulliqi viziton KB Llapi: Mbështetja për ta do të rritet


[ad_1] Paraditen e së hënës Lëvizja Vetëvendosje hapi fushatën zgjedhore në Podujevë me kandidatin për kryetar të kësaj komune Shpejtim Bulliqi. E gjatë mbrëmjes kandidati për të parin e Podujevës bashkë me asamblistët dhe me deputetin e Vetëvendosjes, Hekuran Muratin vizituan KB Llapin. Bulliqi thotë se ky klub ka vazhduar punën e palodhshme me pak […]

Ja çfarë do të ndodhë sot në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan […]

Agim Bahtiri: Vetëvendosje dhe Kurti të gatshëm për ta mbrojtur UÇK-në dhe të akuzuarit e Speciales


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan […]

Shpejtim Bulliqi në prani të Albin Kurtit: Naj kujt që punon mbrapsht edhe naj bisht sakice me ja dhanë naj herë bon (VIDEO)


[ad_1] Këtë të hënë është hapur zyrtarisht fushata zgjedhore në Komunën e Podujevës për zgjedhjet për kryetar që mbahen më 29 nëntor. Më të nisur fushata, kandidatët për kryetar të komunës kanë nisur takimet me qytetarë. Kështu ka vepruar edhe kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi. Ai bashkë me kreun e partisë, Albin Kurti, kanë […]

Albin Kurti dhe ambasadori amerikan bisedojnë për situatën politike në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti, së bashku me nënkryetarin Besnik Bislimi, kanë zhvilluar një bashkëbisedim virtual me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett. Në njoftimin për LVV-së bëhet e ditur se Kurti e Kosnett kanë diskutuar për situatën politike në vend si dhe pandeminë. “Gjatë këtij takimi diskutuam rreth […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

Kurti: Interpretimet muzikore të Ismet Pejës ruanin pjesë të rrënjeve tona


[ad_1] Kryetari i Lëvizjës Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka shprehur ngushëllime familjarëve të Ismet Pejës, për ndarjen e tij nga jeta. Kurti përmes një statusi në Facebook, ka theksuar se interpremtimet muzikore të Ismet Pejës ruanin pjesë të rrënjeve tona. Ja postimi i plotë i Kurtit:   [ad_2]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


[ad_1] Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë […]

Kurti vs Veliu – Gara e ashpër mes dy prej rivalëve politikë më të ashpër në Kosovë


[ad_1] E diela e 29 Nëntorit, pritet të nxjerrë emrin e kryetarit të ardhshëm të Komunës së Podujevës. Në garë për kreun e Komunës së Podujevës, janë tre kandidatë. Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, po garojnë për të qenë prijës […]

Zgjedhjet në Podujevë, Albin Kurti mban sot konferencë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, bashkë me kandidatin e kësaj partie për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, sot do të mbajnë një konferencë për media, shkruan Gazeta Blic. Konferenca do të mbahet në sheshin “Ali Ajeti” në Podujevë, është bërë e ditur në një njoftim për media.“Kandidati i Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, […]

Ministri Kuçi flet për Dhomën e Përgjimeve në Telekomin e Kosovës


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka deklaruar se Qeveria e Kosovës është duke investuar në Dhomën e Përgjimeve në Telekomin e Kosovës. Në një intervistë me Jeta Xharrën ai ka thënë se dy projektet për investimin në pajisje, shërbime dhe në Dhomën e Përgjimeve kushtojnë rreth 4.2 milionë euro. “Procesi i pajisjeve […]

Mini-Shengeni për eliminimin e barrierave të CEFTA-s


[ad_1]   Krijimi i tregut të përbashkët rajonal apo si njihet ndryshe me emrin mini–Shengen, është më i avancuar dhe më përfitues sesa Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë. Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, më 10 nëntor kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për tregun […]

Këtë vikend pritet të bie borë në Kosovë


[ad_1] Përgjatë ditëve të vikendit, në Kosovë mund të shfaqen reshjet e borës. Sipas Prishtina Weather, Nga e diela kthjellime, mëngjeset me ngrica, ultësirave mundësi për mjegull. Kalimi i një fronti të ftohtë gjatë natës sjell mbi vendin tonë mot të ftohtë, kryesisht të vranët dhe me erë. Në vise malore priten mundësi për rrebeshe […]

Dialogu me Serbinë ka ngecur, ka qenë në binarë të gabuar


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka thënë se dialogu me Serbinë ka ngecur. Ish-kryeministri ka theksuar se procesi i negociatave Kosovë-Serbi për disa vjet ka qenë në binarë të gabuar. Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar të ndërpritet dialogu për një kohë […]

Kurti flet për ‘dorëzimin’ e ish-krerëve të UÇK-së në Speciale


[ad_1] Në vitin 2019, pak para se të bëhej kryeministër i Kosovës, Albin Kurti kishte deklaruar se po të vijë Vetëvendosje në qeverisje, s’ do t’i dorëzonin të akuzuarit në Gjykatën Speciale. ndërkohë, tash në një intervistë për KALLXO.com, i pyetur Po qe se do t’i dorëzonte të akuzuarit në Speciale po të ishin në […]

‘Vijat e kuqe’, Albin Kurti s’ e sheh PDK-në si partner koalicioni


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e sheh Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) si partner koalicioni. “Unë aspak s’ e shoh PDK-në si partner. aspak. Por tash s’ e shoh as LDK-në [qesh]. A po kupton…”, theksoi kreu i LVV-së. Kurti ka përsëritur akuzat […]

Albin Kurti s’ e përkah kandidaturën e Ramush Haradinajt për president


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë të gjatë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e përkrah kandidaturën e shpallur të Ramush Haradinajt për president të ardhshëm të Kosovës. Kurti ka thënë se besojnë që duhet të zgjedhin një president ose presidente që është shprehje e unitetit. “Ne besojmë që duhet ta […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Çfarë thuhet në fletë-arrestin e Speciales në të cilin përmendet edhe Shkelzen Gashi


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se ish-këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi […]

Reagon Shkëlzen Gashi, mohon se ishte shkaktar i arrestimit të ish-eprorëve të UÇK-së: Deformuan deklaratën e Prokurorisë Speciale


[ad_1] Publicisti, Shkëlzen Gashi, njëherit ish-këshilltar politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, ka mohuar se deklaratat e tij ishin shkaktare në arrestimin e ish-eprorëve të UÇK-së nga Gjykata Speciale. Sipas tij një raportim i tillë është i pavërtetë dhe joserioz, meqë thotë se aktakuzat e Gjykatës Speciale, ishin përgatitur kohë më parë, njofton Klan Kosova. ”Është […]

Gjoshi i PDK-së: Zhvillimet e fundit i kemi dhuratë nga përçarësi i shqiptarëve, Albin Kurti


[ad_1] Sekretari dhe anëtari i Kryesisë së PDK-së, Betim Gjoshi, ka akuzuar të parin e VV-së, Albin Kurti për “mbjellje të urrejtjes në mes të shqiptarëve”, shkruan GazetaBlic. Gjoshi, në një postim në Facebook, ka përmendur edhe raportimet e fundit se Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e ish-këshilltarit të Kurtit për urdhërarrestin ndaj ish-krerëve […]

Provat që Prokurori i Specializuar i përdori për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë […]

Prokurori i Specializuar përdori reagimet ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë […]

Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e Shkëlzen Gashit për urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda […]

Deklarata e Shkëlzen Gashit është përdorur si pretendim i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda […]

Kurti shkel masat antiCovid, mban tubim në një xhami në Podujevë


[ad_1] Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot gjatë ditës është parë në një tubim te “Xhamia e Vjetër” në Lagjen e Babatincëve në Podujevë. Në një video shihet një numër jo i vogël i pjesmarrësve pavarësisht se tubimet janë të ndaluara me vendim të Qeverisë për shkak gjendjes aktuale me COVID në vend. Ndonëse, […]

Konjufca për LDK-në: Këta s’po dishin asgjë


[ad_1] Glauk Konjufca, nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se drejtuesit e qeverisë nga LDK-ja “asgjë s’po dishin” sa i përket qeverisjes së shtetit. “Asnjë gjë s’po e dishin ose qaq fort janë të kapur të kjo ideja që pushteti është shërbim, e jo privilegj. Nëse mendon kështu, atëherë shko […]

Krasniqi: Albin Kurti mbi 40 herë tha ‘Hashim shko në Hagë’, s’ e di ku e gjen tash fytyrën me e mbrojtë


[ad_1] Nënkryetari i PDK-së Memli Krasniqi ka kritikuar liderin e VV’së Albin Kurtin i cili dikur i kishte kërkuar ish-presidentit Hashim Thaçi shkuarjen në Hagë. Tha se Kurti më shumë se 40 herë i tha Thaçit:’ Shko në Hagë’. “Të gjitha ata që, ta zëmë, kanë akuzuar Hashim Thacin, Kadri Veselin që po e bëjnë […]

‘Ringjallet’ inciativa për termocentralin e ri, Ministria jep rreth 80 mijë euro për kontratë për këshilla ligjore


[ad_1] Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka dhënë kontratë për shërbime shtesë për projektin “Shërbime Këshilluese ligjore për projektin “TC Kosova e Re”. Për këtë tender, Ministria ka parashikuar kontratë në vlerë prej 79,999.20 euro. Për këtë aktivitet të prokrumit, Ministria përdori procedurën e negociuar pa publikimin të njoftimit […]

Financial Times: Uashingtoni e rrëzoi një qeveri anti-korrupsion në Kosovë


[ad_1] Gazeta angleze, Financial Times ka realizuar një intervistë me ushtruesen e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanin, teksa në tekst është përmendur edhe ndërrimi i qeverive në fund të pranverës. Financial Times ka shkruar se Uashingtoni e ka inkurajuar rrëzimin e qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti në kërkim të një marrëveshjeje ndërmjet […]

Arbërie Nagavci vjen me një përgjigje për Dardan Molliqajn, i cili tha se Kurti do të bëhet sërish kryeministër, por pa zgjedhje


[ad_1]  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj tha në emisionin Pressing se Albin Kurti do të kthehet si kryeministër i një qeverie të unitet pasi që Gjykata Speciale do të rrëzojë Qeverinë Hoti për votën e deputetit Etem Arifi. “E keni parë që kanë folur për një qeveri të re pa zgjedhje, qeveri edhe të unitetit, […]

“Albin Kurti le të niset lirisht drejt Hagës dhe le të dëshmojë kundër Thaçit dhe Veselit”


[ad_1] Ish-këshilltari i ish-presidentit Hashim Thaçi, Adil Behramaj, po vlerëson se kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje u bë figurë politike duke akuzuar Thaçin e Veselin. Ai madje thotë se Kurti me performancë politike po mundohet të përfitojë, shkruan Gazeta Blic. Behramaj me anë të një postimi në Facebook, ka shtuar se Kurti duhet të nisët për […]

“Shko Hashim! Shko në Hagë, Hashim” – Dardan Molliqaj komenton deklaratat e Kurtit


[ad_1] Kryetari i PSD’së Dardan Molliqaj ka komentuar deklaratat e kryetarit të VV’së Albin Kurti, pas ndryshimit të kursit të tij për ish-presidentin Hashim Thaçi. “Vetëm po të analizoni ideologjinë e Kurtit e shihni se këtu s’ka të bëjë me taktizim më shumë se ka të bëjë se beson se e vërteta të cilën ai […]

Ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së anëtarësohet në Vetëvendosje


[ad_1] Ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, Sokol Dobruna, është anëtarësuar sot në Lëvizjen Vetëvendosje. Lajmin e ka konfirmuar kryetari i kësaj partie, Albin Kurti. “Baca Sokol është ish i burgosur politik dhe veprimtar i kahmotshëm i çështjes kombëtare, pjesëmarrës në lëvizje e organizata të ndryshme legale e ilegale të kohës. Në dimrin e ashpër […]

Molliqaj ia publikon videon Kurtit, ku thoshte se Thaçi është përgjegjës për zhdukjen e Beadin Allaqit


[ad_1] Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka publikuar një video të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në të cilën ai thoshte dikur se Hashim Thaçi ishte përgjegjës për zhdukjen e Behajdin Allaqit. Derisa, ka shtuar edhe qëndrimet e Kurtit sot, i cili doli në mbrojtje të presidentit Thaçi. Ai madje s’ ka nguruar […]

Arrestohet asistenti i Albin Kurtit


[ad_1] Asistenti i ish-kryeministrit Albin Kurti, Arianit Beqiri është ftuar në Policinë e Kosovës pas përfundimit të instalacionit të tij, “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” para Qeverisë. Instalacioni “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” i Beqirit është hapur sot në mëngjes para objektit të qeverisë, si protestë artistike ndaj pakos emergjente të Qeverisë së Kosovës. me anë të […]

akoma s’ka konsultime në mes të partive politike për çështjen e presidentit  


[ad_1] Pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi, institucionet e Kosovës do të duhet të zgjedhin kryetarin e ri të shtetit brenda gjashtë muajve, ose vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se akoma s’ ka nisur konsultimet me subjektet politike për çështjen e presidentit, në atë […]

Sveçla për Kurtin: Ai gjithmonë ka thënë se Thaçi dhe të tjerët janë kriminelë të paqes e jo të luftës


[ad_1] Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla ka reaguar pas deklaratës së kryetarit të partisë së tij, Albin Kurti, i cili sot gjatë një prononcimi për media tha se shteti duhet të iu organizojë një mbrojtje ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, që janë të akuzuarit e Gjykatës Speciale në Hagë. […]

Krasniqi: Fjalimi i Albin Kurtit ishte i shkëlqyeshëm


[ad_1] Profesori Universitar, Milazim Krasniqi e ka quajtur të shkëlqyeshëm, fjalimin e kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, rreth arrestimeve nga ana e Gjykatës Speciale, shkruan Gazeta Blic. Në reagimin e tij, Krasniqi thotë se konferenca e Kurtit, është dashur të fillojë me fjalët: Janë bërë shumë gabime në të kaluarën në Kosovë. s’ kemi […]