A mund të kombinohet paracetamoli dhe ibuprofeni tek fëmijët?


A mund të kombinohet paracetamoli dhe ibuprofeni tek fëmijët? Temperatura e rritur dhe dhimbjet e trupit – kjo është një temë gjithnjë aktuale, pa marrë parasysh periudhën e vitit. Nëse fëmija juaj ka temperaturë për disa ditë rradhazi dhe mjeku bazuar në ekzaminim dhe analiza thotë se është infeksion virusal, atëherë antibiotikët janë të panevojshëm. […]

Prizren:Analiza “Triple Test” për gratë shtatzëna, pa pagesë ofrohet në QKMF


    Testeve të shumta që po realizohen pa pagesë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), tanimë i është shtuar edhe analiza “Triple Test” për gratë shtatzëna, përmes së cilës do të mund të vlerësohet probabiliteti për anomali kromozomale të fetusit, e cila do të mundësojë depistimin e Sindromës Down, Spina Bifida dhe Trizomisë […]

OBSh: Puna me orar të zgjatur rrit rrezikun e vdekjes


[ad_1] Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) u publikua në kohën kur pandemia e COVID-19 po ndryshon mënyrën e të punuarit dhe po rrit mundësinë për të punuar me orë më të gjata. Studimi i OBSH-ILO, botuar në revistën Environment International, është analiza e parë globale e rreziqeve […]

Gabimet e mjekëve në Zvicër po çojnë deri në 3000 vdekje në vit


Sipas një analize të bërë së fundi, gabimet e mjekëve në spitalet në Zvicër po çojnë në 2,000 deri në 3,000 raste të vdekjeve në vit. Veç kësaj ata po bëhen shkaktarë të më shumë se 60,000 dëmtimeve të shëndetit të pacientëve. Siç shkruan gazeta zvicerane 20 min.ch, kjo po ndodh për shkak të mbingarkesës […]

Ky suplement mund t’ju ndihmojë të jetoni 13 për qind më gjatë


[ad_1] Acidet yndyrore Omega-3, që shpesh gjenden në suplementet e vajit të peshkut dhe prodhimet e tjera të detit, kanë marrë prej kohësh reputacionin se janë të dobishme për shëndetin fizik dhe mendor. Tani, një studim i ri tregon se sa thelbësore janë ato për mirëqenien e përgjithshme – përfshirë edhe jetëgjatësinë. Kërkimi i botuar së […]

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


[ad_1] Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës. Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi. Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund […]

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!


[ad_1] Veshkat filtrojnë gjakun dhe prodhojnë urinë, e cila nxjerr substanca të dëmshme nga organizmi, kështu që funksioni i tyre është shumë i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm Kanceri i veshkave po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë, ndërsa simptomat ndonjëherë mund të jenë të fshehura mirë. Ekzistojnë disa lloje të kancerit të veshkave, dhe […]

A është e nevojshme të përdoret aspirinë pas vaksinimit? Shpjegon neurologu Fatos Morina


Të premten, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, ishte i ftuar neurologu Fatos Morina me të cilin u disktua lidhur me sëmundjet e ndryshme neurologjike, por theks të vecantë gjatë kësaj bisede pati vaksina AstraZeneca dhe ndërlidhshmëria e saj me trombozën trurore. Sic ndodh zakonisht, edhe këtë javë pyetjet e publikut patën një rëndësi të […]

Gjermani, të vaksinuarit së shpejti do të kenë më shumë liri


[ad_1] Sipas planeve të ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn (CDU) kush është i vaksinuar ndaj virusit Corona, së shpejti do të ketë më shumë liri. “Kush është plotësisht i vaksinuar, mund të trajtohet në të ardhmen, si dikush që është testuar negativisht”, u shpreh Spahn në fundjavë për gazetën gjermane të së dielës, „Bild […]

Pse s’ duhet të merrni vitaminën E si shtesë dietike?


[ad_1] Për shumë njerëz, marrja e suplementeve është pjesë e rutinës së tyre në mëngjes. Prej kohësh është menduar se suplemente të tilla janë një mënyrë e shpejtë dhe adekuate për të kompensuar nevojën ditore për lëndë ushqyese që mund t’ju mungojnë, dhe në rastin më të keq, edhe Po qe se trupi juaj s’ […]

Fëmijët me autizëm vështirë po integrohen në shoqëri


[ad_1] Sot shënohet Dita Botërore e Autizmit. Me këtë rast Shoqata “Autizmi” do të organizojë disa aktivitete që kanë për qëllimi ndërgjegjësimin e shoqërisë, përkitazi rëndësisë së përkrahjes së fëmijëve që vuajnë nga kjo sëmundjeje. Erza Ramadani, mbikëqyrëse e punës terapeutike në Shoqatën “Autizmi” në Prishtinë, në një intervistë për KosovaPress, thotë se këtë vit […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 77 pacientë me COVID-19, 16 janë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës janë duke u trajtuar 77 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi, thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve: 3 pacientë janë në Respirator (CPAP), 60 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 16 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa 6 pacientë është shëruar gjatë […]

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19


[ad_1] Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital. Vaksina ishte 85 për qind […]

Zbuloni çfarë tregojnë rrudhat e ballit për shëndetin e zemrës


[ad_1] Sëmundjet kardiovaskulare ose siç quhen ndryshe sëmundjet e zemrës, janë ndër më të frikshmet dhe më të përhapurat në botë. Rreziku i prekjes nga ataku, infarkti apo ishemia lidhet drejtpërdrejtë me zemrën dhe trurin, ndaj dhe kujdesi duhet të jetë i jashtëzakonshëm. Përtej besimit se këto sëmundjet vijnë pa paralajmëruar, mjekët thonë se trupi […]

Sëmundjet, Pse Gratë Diagnostikohen Më Vonë Se Burrat – Zbuloni Arsyet


[ad_1] Një studim i ri Danez ka zbuluar se kur vjen puna tek sëmundjet, gratë diagnostikohen më vonë se burrat. Të dhënat e studimit  të cilit i referohet AgroWeb.org tregojnë se kur vjen puna tek sëmundja e kancerit, një grua diagnostikohet të paktën 2 vjet e gjysmë më vonë se një  burrë. Sa i përket diabetit […]

Çfarë Tregojnë Rrudhat e Ballit për Shëndetin e Zemrës


[ad_1] Sëmundjet kardiovaskulare ose siç quhen ndryshe sëmundjet e zemrës, janë ndër më të frikshmet dhe më të përhapurat në botë. Rreziku i prekjes nga ataku, infarkti apo ishemia lidhet drejtpërdrejtë me zemrën dhe trurin, ndaj dhe kujdesi duhet të jetë i jashtëzakonshëm. Përtej besimit se këto sëmundjet vijnë pa paralajmëruar, mjekët thonë se trupi […]

Analiza e antitrupave të rezusit; Pse është aq e rëndësishme në shtatzëni?


[ad_1] Rezusi është një lloj proteine që gjendet në sipërfaqen e rruazave të kuqe të gjakut. Kjo proteinë gjendet te më shumë se 85 për qind e njerëzve dhe thuhet se kanë rezus pozitiv. Ata që s’ e kanë, thuhet se janë me rezus negativ. Në qoftë se s’ jeni shtatzënë, rezusi s’ ka asnjë […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 90 pacientë me COVID-19, 15 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 90 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve katër pacientë janë në respirator (CPAP), 62 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 15 pacientë janë në gjendje më të rëndë. “Një pacientë është shëruar gjatë […]

Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Halit Bujupi: Të mos japim terapi kundër COVID-19 pa analiza relevante


[ad_1] Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Dr. Halit Bujupi, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa rekomandime për koleget e tij në trajtimin e virusit COVID-19, saktësisht për pneunomitë virale të shkaktuara nga ai. Sipas Bujupit, duhet të kihen parasysh tre elementë në trajtimin e këtij problemi: Të kemi kujdes […]

Studimi: Përdorimi i plazmës së gjakut s’ ka benefite për pacientët e hospitalizuar me COVID-19


[ad_1] Përkundër që shihej si një mundësi e mirë për forcimin e sistemit imunitar në luftë kundër koronavirusit, përdorimi i plazmës së gjakut s’ ka ndonjë ndikim në këtë aspekt, bazuar në studimet e fundit të kryera për këtë cështje. Rezultatet e tilla dalin kundër rekomandimeve të NHS-së, të cilët e shihnin këtë mënyrë si […]

85 pacientë janë duke u trajtuar në Spitalin e Pejës, 13 nga ta në gjendje më të rëndë


[ad_1] 85 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 3 pacientë janë në Respirator (CPAP), 54 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa 3 pacientë është shëruar gjatë 24 orëve të fundit. […]

4 sëmundjet kronike, që shkaktojnë nevojën e shtrimeve në spital për Covid-19


[ad_1] Deri tani e dimë se pacientët e shtruar në spital me Covid-19 të formës së rëndë, kanë shpesh sëmundje para-ekzistuese oseprobleme të ndryshme shëndetësore.  Ne jemi gjithashtu të vetëdijshëm se mbipesha shoqërohet shpesh me simptoma serioze nga koronavirusi.  Së fundmi një studim i kryer nga Universiteti Taft në Boston, SHBA, siguroi një tablo të […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 66 pacientë me COVID-19, 10 janë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 66 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve dy pacientë janë në respirator (CPAP), 46 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Siç bëhet e ditur në […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 67 pacientë me COVID-19, 11 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 67 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi, sa i përket gjendjes së pacientëve tre pacientë janë në respirator (CPAP), 51 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa katër pacientë është shëruar gjatë 24 […]

56 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 10 nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


[ad_1] 56 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 10 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. 37 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe dy pacientë janë në CPAP. Shtatë lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, pesë lindje […]

Në Spitalin e Pejës 54 pacientë me koronavirus, 10 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 54 pacientë me koronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve, dy pacientë janë në respirator (CPAP), 38 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë vikendit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 625 pacientë kanë marrë trajtim emergjent […]

Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj?


Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj? Tiroidja është nga organet më të mëdha endokrine e vendosur në pjesën e përparme të qafës. Ajo ka formën e fluturës  dhe shërben për  prodhimin e hormoneve të tiroides, të cilat marrin pjesë në disa proçese të rëndësishme në organizëm. Hormonet kryesore të […]

Cilat janë ekzaminimet që kryhen për vlerësimin e tiroides?


Cilat janë ekzaminimet që kryhen për vlerësimin e tiroides? Pas konsultës mjekësore që kryhet nga mjeku specialist endokrinolog, për vleresimin e tiroides këshillohen të kryhen disa ekzaminime mjekësore të tilla si: Analiza për matjen e nivelit të hormoneve në gjak: TSH, FT4; FT3, si edhe hormone të tjera të cilat përcaktohen nga mjeku rast pas […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 49 pacientë me COVID-19, dhjetë në gjendje të rëndë


[ad_1] 49 pacientë të infektuar me COVID-19 janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. përmes një komunikate për medie është bërë e ditur se 2 pacientë janë në Respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë 24 orëve […]

Në Spitalin e Pejës 45 pacientë me COVID-19


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht duke u trajtuar janë 45 pacientë me coronavirus, prej tyre 36 pacientë janë në oksigjeno-terapi. Në njoftim thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve: dy pacientë janë në respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta nëntë pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa dy […]

Zhurma – shkak i pazakontë i presionit të lartë të gjakut


[ad_1] Sipas hulumtimit të ri, më shumë se 600 milionë njerëz në të tërë botën kanë punë që i ekspozojnë ata ndaj niveleve të rrezikshme të zhurmës. Ekspozimi ndaj zhurmës është kështu një nga rreziqet më të zakonshme në vendin e punës. Në vitet e fundit, shkencëtarët kanë provuar se ekspozimi ndaj zhurmës s’ ndikon […]

Temperatura tek fëmijët simptomë alarmante për prindërit


[ad_1] Temperatura tek fëmijët mund të jetë një ndër simptomat më alarmante për prindërit. Prindërit duhet ta dinë që temperatura s’ është një sëmundje por një simptomë e një sëmundje eventuale. Temperatura mesatare e trupit të një fëmije sipas moshës është mesatarisht 37°C. Temperatura e trupit s’ është kurrë fikse, ajo mundet në çdo moment […]

Në Spitalin e Pejës 45 pacientë me COVID-19, prej tyre 10 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 45 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve dy pacientë janë në Respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno- terapi, ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 555 pacientë […]

53 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 12 nga ta në gjendje të rëndë shëndetësore


[ad_1] 53 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 12 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Pesë pacientë janë respiratorë dhe 42 të tjerë në oksigjeno-terapi. Siç thuhet në njoftim, gjatë 24 orëve janë shëruar dy pacientë me COVID-19. “Aktualisht 53 pacientë janë duke […]

Dyshohet se varianti anglez i COVID-19 ka arritur edhe në Shqipëri


[ad_1] Kemi dyshime të arsyeshme se varianti britanik i COVID, mund të ketë mbërritur në vendin tonë. Kështu bëri me dije drejtoresha e ISHP-së Albana Fico e cila tha se duke parë dinamikën e rasteve të reja të COVID në vendin tonë dhe shtimin e menjëhershëm të rasteve ka dyshime të arsyeshme se mund të […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 53 pacientë me COVID-19, 11 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 53 pacientë me COVID-19. Në një njoftim, sa i përket gjendjes së pacientëve gjashtë pacientë janë në respirator (CPAP), 38 pacientë janë në oksigjeno terapi kurse nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. në ato e sipër, tre pacientë janë […]

Harmonia me natyrën një aleate për kapërcimin e stresit pandemik


[ad_1] Botëkuptimi në harmoni me natyrën shoqërohet me përmirësimin e shëndetit psikologjik duke ndihmuar në menaxhimin e situatave stresuese, veçanërisht gjatë pandemisë COVID-19. Ky është edhe një nga përfundimet kryesore të një studimi të ri, i botuar në revistën shkencore “Personality and Individual Differences” i një grup ekspertësh në psikologji, psikiatri dhe shkenca të edukimit. […]

Në Spitalin e Pejës 57 pacientë me koronavirus, prej tyre 46 pacientë në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar aktualisht 57 pacientë me koronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve gjashtë pacientë janë në respirator (CPAP), 46 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 569 pacientë kanë […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 68 pacientë me COVID-19, 13 janë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë aktualisht janë duke u trajtuar 62 pacientë me COVID-19. Sipas një njoftimi për media, thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve pesë pacientë janë në respirator (CPAP), 43 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë. “62 pacientë janë […]

Cka është Fibroza Cistike dhe si trajtohet?


[ad_1] Fibroza cistike (CF) është një çrregullim i trashëguar, kërcënues për jetën që dëmton mushkëritë dhe traktin tretës. Shkaktohet nga një gjen i dëmtuar që shkakton prodhimin e mukusit të trashur që bllokon udhët e frymëmarrjes dhe bllokon sekretimin e enzimave të tretjes. Simptomat janë progresive dhe shpesh të rënda, dhe ato mund të përfshijnë […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 64 pacientë me COVID-19, prej tyre 48 me oksigjeno terapi


[ad_1] 64 pacientë janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me CCOVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 4 pacientë janë në Respirator (CPAP), 48 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi nga ky […]

Cka është limfoma dhe si trajtohet?


[ad_1] Limfoma është një lloj kanceri që prek sistemin limfatik. Sistemi limfatik është një rrjet i madh i enëve që mbartin një lëng të pastër, të quajtur limfë, në të gjithë trupin. Gjithashtu të përfshirë në sistem janë nyjet limfatike, shpretka, gjëndra e timusit, palca e kockave dhe një lloj i qelizave të bardha të […]

Në Spitalin e Pejës 64 pacientë me koronavirus, 45 prej tyre në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 64 pacientë me koronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve 45 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 14 pacientë janë në gjendje më të rëndë dhe tre pacientë janë në respirator (CPAP). Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 254 […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 56 pacientë me koronavirus, 12 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë janë duke u trajtuar 56 pacientë me COVID-19. Në njoftimin e bërë për media thuhet se tre pacientë janë në Respirator (CPAP), 40 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 12 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në […]

VIDEO: Fjalimi që u fshi nga rrjeti: Po s’ doni të ngelni pa një pare në xhep…


[ad_1] Tomorr Alizoti u prezantua dy ditë më parë me strukturat e PD në Berat dhe mbajti përpara të rinjve një fjalim… motivues. Videon, e bëri publike vetë Alizoti në rrjetet e veta sociale, por u detyrua shumë shpejt ta fshijë. Disa portale e kanë ripostuar. Ai flet për angazhimin e të rinjve në mbushjen […]

Potenciale Fitmi Për Fermerët – Përpunimi i Thjeshtë i Frutave Dhe Agroturizmi


[ad_1] Për shkak të traditës, burimeve natyrore dhe diversitetit, Shqipëria ka një potencial të pashfrytëzuar për rritjen e të ardhurave në bujqësi, si për shembull agroturizmi dhe marketimi i disa produkteve tipike shqiptare me standarde dhe analiza laboratorike që njihen ndërkombëtarisht. Duke parë zhvillimet pozitivë të agroturizmit Organizata Botërore e Ushqimit, FAO po avancon këtë […]

Antitrupat covid mbrojnë pacientët për gjashtë muaj


[ad_1] Shumica dërrmuese e njerëzve që ishin të infekruar me koronavirus zhvillojnë antitrupa që mund t’i ndihmojnë në mbrojtjen e tyre kundër ri-infektimit për të paktën gjashtë muaj, thonë studiuesit, shkruan The Guardian. Mostrat e gjakut të mbledhura nga më shumë se 20,000 banorë të Mbretërisë së Bashkuar midis qershorit dhe nëntorit 2020 zbuluan se […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 71 pacientë më COVID-19, 11 janë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 71 pacientë me COVID-19, ndërsa 54 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë, e katër  pacientë janë në respirator (CPAP). Sipas njoftimit, për 24 orë janë shëruar tre pacientë nga COVID-19. “Aktualisht 71 pacientë […]

Personat që konsumojnë speca djegës preken më pak nga këto sëmundje


[ad_1] Personat që pëlqejnë ushqimet pikante dhe konkretisht specin djegës duket se gëzojnë një jetë të gjatë dhe një zemër më të shëndetshme. Kjo mbështetet nga studime të ndryshme shkencore. Eliksir për jetë të gjatë Sipas hulumtimit paraprak të paraqitur nga Shoqata Amerikane e Zemrës, ata që konsumojnë spec djegës mund të jetojnë më gjatë dhe kanë […]

Si ta ndihmojmë fëmijën që të mos urinojë në shtrat?


[ad_1] Ka raste kur fëmija, anipse është future në klasë të parë, vazhdon akoma ta urinojë shtratin në mënyrë të pavullnetshme. Sigurisht, prindërit mund të ndihen të shqetësuar për këtë problem që mund të jetë vazhdimisht i përsëritur. dukuritë e tilla s’ është se janë të rralla. Sipas studimeve, rreth 15 për qind e e […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 73 pacientë me COVID-19, prej tyre 12 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë me Covid-19 janë duke u trajtuar 73 pacientë  me Covid-19, prej të cilëve 12 janë në gjendje më të rëndë. Sipas njoftimit nga ky spital, katër pacientë janë në respirator dhe 55 të tjerë janë në oksigjeno terapi. “73 pacientë  janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e […]

Rritet numri i rasteve me të vjella dhe barkqitje në QKMF të Drenasit – Doktorët: Të shtohet kujdesi në ushqim dhe pije


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Numri i rasteve që kanë probleme me të vjella dhe barkqitje, të paraqitura në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Drenas, ka filluar të rritet. Rritja e këtyre numrave padyshim se paraqet një problem aspak për t’u neglizhuar nga stafi mjekësor në këtë komunë. I kontaktuar nga Familja jonë, mjeku i […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 61 pacientë me COVID-19, 8 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, aktualisht janë duke u trajtuar 61 pacientë me COVID-16, ndërsa sa i përket gjendjes së pacientëve 42 janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta tetë pacientë janë në gjendje më të rëndë. Sipas një njoftimi, katër pacientë janë shëruar gjatë 24 orëshit të fundit nga koronavirusi. “Katër pacientë […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 58 pacientë me koronavirus- 8 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë është duke vazhduar tretmani i pacientëve me coronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se aktualisht duke u trajtuar janë 58 pacientë, ku 31 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 8 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa një pacientë është në Respirator […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 58 pacientë me koronavirus – tetë në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë është duke vazhduar tretmani i pacientëve me koronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se aktualisht duke u trajtuar janë 58 pacientë, ku 31 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 8 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa një pacientë është në Respirator […]

Kujdesi Për Dhëmbët Dhe Sëmundja e Alzheimerit – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] specialistët kanë paralajmëruar prej kohësh se inflamacioni i mishrave të dhëmbëve rrit rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës. Një studim i janarit të këtij viti e konfirmoi këtë por edhe zbuloi se bakteret që shkaktojnë inflamacion në gojë kanë lidhje edhe me sëmundjen e Alzheimerit. Specifikisht bëhet fjalë për bakterin Porfiromonas gingivalis, i […]

Kujdes me antibiotikët në shtatzani, sidomos gjatë tremujorit të parë


[ad_1] Një studim nga University College në Londër, botuar në British Medical Journal, zbuloi se disa antibiotikë të jepen zakonisht, siç janë klaritromicina dhe eritromicina (dhe të gjithë të tjerët që i përkasin klasës makrolide), mund të shoqërohen me një rrezik të defekteve të mëdha kongjenitale te foshnja e porsalindur, veçanërisht keqformimet e zemrës, Po qe se […]

Pasojat e Koronavirusit Do Ndjehen edhe Pas një Viti


[ad_1] Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë s’ janë: të shëndetshëm. dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike si frika dhe depresioni, janë ndër pasojat më të shpeshta afatgjata të një infektimi me SARS-CoV-2, shkruajnë studiuesit në rezultatet e publikuara në […]

5,279 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, infektologu Ramadani flet për variantin e ri


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive me COVID-19 është 56.412 raste nga 211.689 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.420 raste të vdekjes. IKShPK gjithashtu bën të ditur se, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 281 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


[ad_1] Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar […]

Në Spitalin e Pejës 60 pacientë me COVID-19, 11 prej tyre në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 60 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 43 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë, një pacient është në respirator (CPAP). Në 24 orëshin e fundit, tre pacientë janë shëruar nga COVID-19. Gjatë vikendit […]

Vazhdon tretmani i pacientëve me koronavirus në Pejë – të hospitalizuar 66 persona


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë është duke vazhduar tretmani i pacientëve me koronavirus. Në raportin 24 orësh për koronavirus në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, bëhet e ditur se janë të hospitalizuar 66 pacientë, përcjell Telegrafi. Prej tyre, 46 pacientë janë në oksigjeno-terapi, 14 pacientë janë në gjendje të rëndë, ku njëri nga […]

Studimi: Pasojat e Covid-19 Mund Të Zgjasin Edhe Një Vit


[ad_1] dhimbje muskujsh, lodhje, depresion. Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes.  Por një studim i ri tani shkon edhe më tej. Ai provon se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh […]

Në Spitalin e Pejës 80 pacientë me COVID-19, prej tyre 12 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 80 pacientë me COVID-19, ndërsa prej tyre 12 janë në gjendje më të rëndë. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 47 pacientë janë në oksigjeno terapi ndërsa nga këta 12 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa një pacient është shëruar nga Covid-19 gjatë […]

Çka është D-dimeri dhe a duhet të bëjnë D-dimer të gjithë pacientat me COVID-19?


[ad_1] Arlind Batalli, kardiolog që merret me diagnozën, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës, përmes një postimi në Facebook ka treguar se kur duhet të bëhet analiza e D-dimerit. D-dimeri është produkti i degradimit të fibrinës së ndërlidhur që tregon për mpiksjen e gjakut në enët e gjakut. Analiza e D-dimerit bëhet për rastet […]

IN MEMORIAM- Veli Ahmetaj,ekonomisti që s’ do të shlyhet gjatë nga kujtesa- E përkujton;Liman Asallani, kryetar i Klubit të Afaristëve në Prizren


[ad_1] Që nga viti i parë i studimeve, 1977/78, pata rastin ta njihja Veli Ahmetajn që ishte atëherë në prag të diplomimit në Fakultetin Ekonomik në Prishtinë. Kontaktet tona dekadave të shkuara ishin me shumë profesionale ne asociacionet e Biznesit që vepronin në Kosove dhe në qytet. Përafrimi shoqëror e profesional dukuri  pas luftes kur […]

Më mirë mësohet dhe punohet me muzikë; jo secila melodi është zgjidhja më e mirë


[ad_1] Njohja me muzikën begaton jetën emocionale duke e zhvilluar të menduarit dhe aftësitë punuese Muzika, shpesh ka forcë më të madhe se fjala. Ajo është një kënaqësi, një “fajtore” për një gjendje shpirtërore më të mirë, një balsam për plagët, një mikeshë më e mirë kur jemi të lumtur dhe të trishtuar. Por muzika […]

COVID-19 ndikon në jetën seksuale thotë seksologu kosovar


[ad_1] COVID-19, përvec efekteve të mëdha në organet e frymëmarrjes, ka ndikim edhe në zonat e tjera trupore. Sipas specialistit të seksologjisë, Hajrullah Fejza, virusi po ndikon edhe në jetën seksuale ndonëse s’ ka studime të mirëfillta lidhur me këtë cështje. Në një intervistë për Lajmi.net, Fejza shpjegon se në ordinancën e tij shkojnë persona […]

Arsyet Përse Burrat e Kanë Të Vështirë Të Shkojnë Tek Mjeku


[ad_1] Studimet kanë treguar se burrat, ndryshe nga gratë, e kanë më të vështirë për të kërkuar ndihmë mjekësore. Të dhënat shkencore konfirmojnë se burrat dhe djemtë kryejnë më pak vizita mjekësore se gratë dhe vajzat. specialistët kanë analizuar këtë fenomenon dhe kanë gjetur tre justifikimet apo edhe arsyet përse burrat dhe djemtë e kanë të […]

Në Spitalin e Pejës 13 pacientë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 82 pacientë me koronavirus. Në njoftimin e bërë për media thuhet se 4 pacientë janë në Respirator (CPAP), 64 pacientë janë në oksigjenoterapi ndërsa nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 674 pacientë […]

Varianti i ri i koronavirusit: Çfarë dimë?


[ad_1] Përhapja e shpejtë e një varianti të ri të koronavirusit është shoqëruar me një frikë të përgjithshme në Britani të Madhe dhe në vendet e tjera me rrezik potencial të marrjes së virusit. Nga një mosekzistencë totale, variant i ri i virusit ka arritur të shpërndahet mjaft shumë. Këshilltarët e qeverisë për infeksione thonë […]

KFOR-i riparon repartin e Hematologjisë në QKMF-në në Klinë


[ad_1] Në këto ditë pandemie KFOR-i turk po bashkon edhe një projekt tjetër i cili do t’u shërbejë njerëzve dhe shëndetit të tyre. Në kuadër të projektit të Qendrës së Mjekësisë Familjare “Nënë Tereza” janë dhënë: Pajise për analize të urinës, Pajise për analiza të gjakut, Mikroskop, Pajisje centrifuguese, Pajisje për distilim të ujit, Kolltuku […]

Rreziqet që Sjell Kolesteroli i Ulët tek Shëndeti i Grave – Kujdesi që Ju duhet


[ad_1] Kolesteroli mund të jetë problem serioz Në qoftë se nivelet e tij janë në ekstremitete. Kur themi këtë kemi parasysh kolesterolin e lartë që njihet gjerësisht për efektin negativ që ka në arterie dhe zemrës. Gjithashtu dhe atë të ulëtin i cili njihet më pak, por është njëjtë i dëmshëm për shëndetin. Megjithëse për […]

Mbidoza e ilaçeve dhe COVID-19


[ad_1] Shkruan: Dr. Valbonë Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare – Staf. në Olive Medical & Laboratory Gjasat po tregojnë se pasojat në shëndet apo edhe vdekjet nga mbidozimi i barnave do të rriten në vitet në vijim, kryesisht për shkak të përdorimit të tepruar të analgjetikve, antipiretikve, kortikosteroideve dhe antibiotikëve, s’ mund të lehen anash […]

Sa i rrezikshëm është lloji i mutacionit i koronavirusit që ka filluar të përhapet në Angli?


Në ditët e fundit, më shumë se një mijë raste të infeksionit me një variant të ri të coronavirusit janë zbuluar në Angli. Rastet janë raportuar kryesisht në jug të vendit. “Ne kemi identifikuar një variant të ri të coronavirusit që mund të lidhet me një përhapje më të shpejtë në jug-lindje të Anglisë”, tha […]

Sa i rrezikshëm është lloji i mutacionit i coronavirusit që ka filluar të përhapet në Angli?


[ad_1] Në ditët e fundit, më shumë se një mijë raste të infeksionit me një variant të ri të coronavirusit janë zbuluar në Angli. Rastet janë raportuar kryesisht në jug të vendit. “Ne kemi identifikuar një variant të ri të coronavirusit që mund të lidhet me një përhapje më të shpejtë në jug-lindje të Anglisë”, […]

Çfarë I Ndodh Trurit Kur Jeni Të Stresuar – Si Ndikon Te Kujtesa Dhe Shëndeti Mendor


[ad_1] Stresi i vazhdueshëm ka një efekt të madh në shëndetin fizik dhe mendor. Po cili është efekti i tij tek truri? Studimet mjekësore të Universitetit të Harvard-it, të cilave u referohet AgroWeb.org e kanë një përgjigje që do ta lexoni më poshtë. Stresi, veçanërisht Po qe se është i vazhdueshëm, le shumë gjurmë në […]

Në Spitalin e Pejës 141 pacientë me COVID-19, 108 prej tyre në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 141 pacientë me COVID-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, tre pacientë janë në respirator (CPAP), 108 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 24 pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa dy pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Gjatë vikendit, në Spitalin […]

Borxhet e ndjekin ‘këmba këmbës’ buxhetin e Ministrisë


[ad_1] Edhe në raportin e Auditimit për vitin 2019, për Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rrural (MBPZhR), Auditori dha opinion të pa modifikuar, ku sipas raportit, pasqyrat financiare të përgatitura nga ky dikaster qeveritarë pasqyrojnë një pamje të drejtë dhe të vërtetë në të gjitha aspektet material për dallim nga  e kaluara ku kishte […]

Rëndohet situata me Covid në Spitalin e Pejës: 88 pacientë me oksigjeno-terapi, 4 në respirator dhe 26 në gjendje më të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 134 pacientë me Covid-19, raporton Gazeta Blic. Nga këta, 4 Pacientë janë në Respirator (CPAP), 88 pacientë janë në Oksigjeno terapi ndërsa nga këta 26 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Njoftimi i plotë: 13 Pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


[ad_1] Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: […]

Kosova s’ bën teste për HIV gjatë pandemisë


[ad_1] Ditën Ndërkombëtare të AIDS-it, më 1 dhjetor, Kosova e shënon pa asnjë rast të diagnostikuar me virusin HIV (virusi i mungesës së imunitetit) këtë vit. Kjo për shkak faktit se që nga muaji mars, kur u paraqitën rastet e para me koronavirus në Kosovë, asnjë person s’ është testuar për virusin HIV në Klinikën […]

Moderna thotë se është arritur 100% efekti i vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Vaksina Moderna së fundmi ka ofruar nivele shumë të larta të mbrojtjes kundër COVID-19. Moderna ka thënë se analiza e fazës tre të studimit COVE të kandidatit për vaksinë, e quajtur Mrna-1273, që kishte 30 mijë pjesëmarrës –  përfshinte 196 raste të COVID-19, nga të cilat 30 ishin të rënda Britania e Madhe ka […]

FOTO: Puthja 2800 vjeçare, historia e dashurisë që sfidoi vdekjen


[ad_1] Kjo foto është shkrepur në 1972 dhe do mbetet në histori si simboli i dashurisë që triumfon mbi jetën dhe vdekjen. Njihet me emrin “skeletet e Hasanlu” – raporton DITA. Bëhet fjalë për dy skelete të zbuluar gjatë gërmimeve në Hasanlu (Iran) nga arkeologu Robert Dyson. Hasanlu është një zonë e banuar nga njeriu […]

“Djalli fshihet në detaje”, vazhdojnë pikëpyetjet mbi efektivitetin e vaksinës së AstraZeneca, të dhënat që po shqetësojnë botën


[ad_1] Vetëm disa ditë pasi mori vëmendjen e mediave për vaksinën e saj kundër COVID-19, që u tha se do të ishte “për mbarë botën”, kompania farmaceutike nga Britania, AstraZeneca, po përballet me pyetje lidhur me shkallën e suksesit të vaksinës, që sipas disa specialistëve, mund të pengojë shanset e kësaj kompanie që të marrë […]

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.


[ad_1] Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose […]

Refuzohet vendimi i Vjosa Osmanit: Një nga konsujt e shkarkuar s’ e njeh këtë vendim


[ad_1] Lindin Kqira, konsull në Maqedoni, të cilin dje e shkarkoi u.d e Presidentit, Vjosa Osmani, thotë se s’ e njeh vendimin e saj Kqira, që u shkarkua bashkë me tre konsuj të tjerë që kishin lidhje politike, në një përgjigje me shkrim dërguan Gazetës Express thotë se vendimi i Osmanit është tendencioz, arbitrar dhe […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 124 pacientë me koronavirus – 19 prej tyre në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë aktualisht janë duke u trajtuar 124 pacientë me koronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se, 3 pacientë janë në respirator, 101 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe nga këta 19 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit të fundit në Spitalin […]

Grupi i gjakut A dhe Covid-19, si qëndron e vërteta?


[ad_1] Një ekip shkencëtarësh kinezë ka kryer një studim të ri ditët e fundit, në përpjekje për të zbuluar lidhjen mes grupit të gjakut dhe rrezikut të hospitalizimit nga virusi që ka mbyllur në izolim një glob të tërë. Studimi kërkon pak kohë deri sa të publikohet, megjithatë, gjetjet e deritanishme tregojnë që ka një […]

Infektologu Sadiku tregon çfarë duhet të dini Po qe se infektoheni me Covid-19


[ad_1] tretmani i COVID19 Shkruan: Dr. Izet Sadiku – Deri tash kam shkruar shpesh për mbrojtjen nga COVID19, përse është arma kryesore në prandalim e sëmundjes deri sa të konfirmohet vaksina e cila tani e dim se është çështje jave e ndoshta ditësh deri te zyrtarizimi i saj. – Po shkruaj rreth trajtimit te COVID19 […]

Pfizer përfundon testimin e vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Një analizë përfundimtare e fazës së 3 të vaksinës ndaj koronavirusit nga kompania Pfizer tregon se ajo ishte 95% efektive në parandalimin e infeksionit, madje edhe tek të moshuarit. Vaksina s’ shkaktoi efekte anësore të mëdha, tha kompania të mërkurën. Të dhënat konfirmojnë pretendimin fillestar të Pfizer për një efikasitet më të mirë se […]

Edhe një karantinë e “ruajtur” nga ushtria s’ mund ta parandalojë përhapjen e virusit


[ad_1] Që nga shfaqja e pandemisë COVID-19, në botë gjithmonë ka qenë pyetja se Me kusht që dhe në çfarë mase  “karantinimi” është i aftë ta mundë virusin. Pikërisht në lidhje me këtë, revista angleze, “The New England Journal of Medicine” ka botuar një studim sipas të cilit, karantinimi apo mbyllja s’ ka rol në […]

COVID-19: Vullnetari i dytë përshkruan efektet anësore të vaksinës së re Moderna – më e fundit


[ad_1] Një vaksinë e re e zhvilluar nga Moderna ofron 95 për qind efektivitet kundër COVID-19, tregojnë të dhënat e hershme nga kompania amerikane Moderna. Rezultatet janë në përputhje me ato të dërguara nga vaksina e Pfizer javën e kaluar. Neal Browning, vullnetari i dytë që morri vaksinën Moderna kundër COVID-19 gjatë fazës së provës […]

Situata me koronavirus – Rëndohet gjendja në Spitalin e Pejës


[ad_1] Si pasojë e rritjes së numrit të pacientëve me koronavirus, edhe në Spitalin e Pejës është rritur numri i personave që po qëndrojnë të shtrirë në spital. Aty aktualisht po trajtohen 110 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 88 pacientë janë me oksigjenoterapi dhe nga këta 17 pacientë janë në gjendje […]

110 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 17 prej tyre janë në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Pejës është rritur numri i pacientëve të infektuar ne COVID-19. Sipas një njoftimi nga ky spital aktualisht janë duke u trajtuar 110 pacientë me coronavirus. Sa i përket gjendjes së pacientëve, 88 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 17 pacientë janë në gjendje më të rëndë. “Gjatë vikendit të […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

Auditori Gjeneral i Kosovës flet për sfidat e pranimit në EUROSAI


[ad_1] Auditori Gjeneral i Republikës së Kosovës në një intervistë ekskluzive të KALLXO.com ka folur për sfidat e pranimit në Organizatën Evropiane të Institucioneve Supreme të Auditimit (EUROSAI) EUROSAI është një nga grupet rajonale të Organizatës Ndërkombëtare të Institucioneve Supreme të Auditimit (INTOSAI), e cila u krijua në vitin 1990 dhe atëherë kishte 30 anëtarë, […]

76 pacientë me COVID po trajtohen në Spitalin e Pejës, 68 në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, aktualisht po trajtohen 76 pacientë me Covid-19. Sa i përket gjendjes së pacientëve: 68 pacientë janë në oksigjeno-terapi ndërsa nga këta 15 pacientë janë në gjendje më të rëndë. 2 pacientë janë shëruar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Raporti 24 orësh: • Dje në Spitalin e […]

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 diagnostikohen më vonë me sëmundje mendore


[ad_1] Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia. Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit […]

error: Content is protected !!