Del ekspertiza, ky është shkaku i vdekjes së tre familjarëve nga Kosova te Gjiri i Lalzit


Ekspertët mjeko-ligjorë kanë dalë në përfundimin se shkak i vdekjes së tre anëtarëve të familjes Haliti nga Kosova është helmimi nga kërpudhat. Po ashtu, po kryhen edhe analizat e ushqimeve, konkretisht të kërpudhave, që janë gjetur të gatuara në shtëpi. Ata kishin shkuar në Shqipëri për të kaluar disa ditë pushimi, por panë vdekjen me […]

Problemet me tiroiden te të rinjtë – sinjalet që jep trupi


Problemet me tiroiden s’ vërehen vetëm te njerëzit në moshë madhore por edhe tek të rinjtë. Në rastin e tyre, simptomat e problemeve me tiroiden, shpesh nënvlerësohen, neglizhohen, madje i atribuohen edhe stresit ose ushqyerjes. specialistët thonë se problemet me tiroiden mund të shfaqen në çdo moshë, por njerëzit ndërgjegjësohen për to në moshën e […]

Studimi: Ngrënia e akullores për mëngjes mund të ndihmojë në përmirësimin e performancës mendore


E mbani mend kur ishit gjashtë vjeç dhe donit të hani akullore për mëngjes? Epo, rezulton se keni qenë më të zgjuar nga sa keni menduar. Akullorja është një ushqim i preferuar për të gjitha brezat dhe zakonisht shijohet pas ngrënies, midis vakteve, por një studim japonez tregon diçka tjetër – akullorja është zgjedhja e […]

Deri tani, janë vizituar 20 pacientë në Shtëpinë e Pleqëve “Jetimat e Ballkanit” nga stafi i Poliklinikës EndoMedica


deri më tani , janë vizituar 20 pacientë nga stafi i Poliklinikës EndoMedica tek Shtëpia e Pleqëve “Jetimat e Ballkanit”. Këytre pacientëve ju është vendosur terapia e duhur sipas analizave dhe rezultateve të cilat i kanë përfunduar nga stafi mjekësorë i Poliklinikës EndoMedica. Gjatë ditës pritet që të vizitohen edhe pacientë të tjerë, të cilët […]

Analizat Shëndetësore Që Gratë Mbi 50 Vjeç duhet Të Kryejnë Menjëherë


Të pesëdhjetat janë vite të rëndësishme në jetën e një gruaje. Kjo moshë nënkupton pikun e përvojës por edhe fillimin e një tranzicioni të rëndësishëm. Në aspektin shëndetësor, të pesëdhjetat vijnë bashkë me nevojën e vlerësimit të situatës shëndetësore të gruas. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për analizat më të rëndësishme shëndetësore […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve të […]

Sëmundjet, Pse Gratë Diagnostikohen Më Vonë Se Burrat – Zbuloni Arsyet


Një studim i ri Danez ka zbuluar se kur vjen puna tek sëmundjet, gratë diagnostikohen më vonë se burrat. Të dhënat e studimit  të cilit i referohet AgroWeb.org tregojnë se kur vjen puna tek sëmundja e kancerit, një grua diagnostikohet të paktën 2 vjet e gjysmë më vonë se një  burrë. Sa i përket diabetit (sëmundja […]

Si ndryshojnë simptomat e diabetit (sëmundja e sheqerit) te gratë dhe burrat


Megjithëse diabeti (sëmundja e sheqerit) është një gjendje që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak, ai shfaqet tek femrat dhe meshkujt në mënyra të ndryshme. Tek gratë, diabeti (sëmundja e sheqerit) mund të shfaqet në formën e infeksioneve dhe çekuilibrit hormonal që shpesh ndikojnë në sistemin riprodhues. Edhe pse këto s’ mund të jenë […]

Pediatrja Shahinaj: Fëmijët e infektuar me COVID-19 në Shqipëri janë më shumë sesa raportohen


ndonjë ditë më parë, Komiteti Teknik i specialistëve në Shqipëri njoftoi se po qarkullon varianti britanik i SarsCov2. Situata është delikate, u shprehën specialistët, pasi numri si i infektimeve dhe i humbjeve të jetës vazhdon të jetë i lartë, ndërkohë që shqetësues mbetet fakti se ka një rritje të ndjeshme edhe të numrit të fëmijëve […]

Hipertiroidizmi/ Simptomat dhe tretmani


Hipertiroidizmi është një gjendje kronike e karakterizuar nga një rritje patologjike e sintezës, sekretimit dhe e niveleve të tiroksinës (T4) e triodotironinës (T3) të lira në gjak. Këto dy hormone prodhohen nga tiroidja, një gjëndër endokrine, e vendosur në bazën e qafës, e cila drejton metabolizmin e trupit, transmeton Gazeta Sinjali. OrigjinaShkaku kryesor i hipertirodizmit është […]

Gjashtë Shenjat Paralajmëruese Të Osteoporozës – Si Ta Shmangni


Osteoporoza njihet si sëmundja e fshehur e kockave. Ajo shkakton humbje të mëdha të dendësisë kockore që vështirë të zëvendësohen dhe fraktura të përsëritura. Cilat Janë Shenjat Paralajmëruese Të Osteoporozës Ndihesh Sikur Humbet Gjatësi Trupore Po qe se ndiheni sikur keni humbur shumë nga gjatësia juaj, atëherë mund të jeni prekur nga osteoporoza. Kjo shkakton […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë i […]

STUDIMI: Çorientimi dhe lodhja e pacientëve me COVID lidhen me mbërritjen e qelizave të palcës së kockave në tru


Çorientimi, konfuzioni, vështirësia në përqendrim dhe ngadalësia njohëse janë simptomat e të ashtuquajturës mjegull mendore, humbja e përkohshme e kthjelltësisë që duket se prek disa nga njerëzit e infektuar me Covid, pa marrë parasysh Po qe se kanë simptoma të rënda apo jo. Shkaqet e këtij çrregullimi të vërejtur në të gjitha moshat, i cili […]

Si Të Zbuloni Po qe se Djathi Që Blini Është Natyral Apo Me Niseshte


Djathi padyshim është një nga produktet që s’ mungon kurrë në tryezën e çdo familjeje shqiptare. Në tregje, e konkretisht në pikat e bulmetit gjen djathra të llojeve të ndryshme, dhie, lope apo dele nga zona të ndryshme të vendit, sipas të cilave variojnë edhe çmimet. Por sa cilësor është djathi që ne blejmë në […]

Baza e Ushqimeve Që Ulin Rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) dhe Problemet me Zemrën


Regjimet ushqimore me bazë bimore po ndiqen me devotshmëri dhe fanatizëm nga shumë njerëz në botë, për shkak të vlerave të mëdha për shëndetin dhe organizëm. Studimet mbi rëndësinë e ushqyerjes me bazë bimësh vazhdojnë të konfirmojnë se ushqimet natyrale të tokës janë më të mira për organizmin se mishi. Një studim i fundit të […]

Si Ndryshojnë Simptomat e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) Tek Gratë Dhe Meshkujt


Megjithëse diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) është një gjendje që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak, ai shfaqet tek femrat dhe meshkujt në mënyra të ndryshme. Tek gratë, diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) mund të shfaqet në formën e infeksioneve dhe çekuilibrit hormonal që shpesh ndikojnë në sistemin riprodhues. Edhe […]

Brazili thotë se “varianti Amazon” i COVID-19 është tri herë më ngjitës


Një variant i coronavirusit i identifikuar në Amazon-in brazilian mund të jetë tre herë më ngjitës, por analiza e hershme sugjeron që vaksinat janë akoma efektive kundër tij, tha të enjten ministri i shëndetësisë i vendit, pa siguruar prova për pretendimet. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, i gjendur nën presion ndërsa varianti godet qytetin që […]

Zbulohen antitrupa në 99% të njerëzve pas dozës së parë të vaksinës


Tre javë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës anti-Covid, një përgjigje e antitrupave është e pranishme në 99 për qind të të vaksinuarve. ndërsa brenda 7 ditësh nga marrja e dozës së dytë, 100 për qind e të vaksinuarve zhvillojnë antitrupa kundër koronavirusit të ri. Të dhënat e para inkurajuese për efikasitetin e […]

Si Të Mbroni Shëndetin e Mushkërive – Këshillat Nga Mjekët


Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, vendi ynë renditet i dyti në Evropë, në lidhje me peshën më të lartë të vdekshmërisë si pasojë e kancerit në udhët e frymëmarrjes. Këto të dhëna të vitit 2019, thonë se 24.1 përqind e vdekjeve në vend janë shkaktuar prej tumoreve. Mjekët në vend paralajmëruan pak […]

Mosha e Duhur kur duhet të Nisë Matja e Kolesterolit


Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës. Ai është një substancë e ngjashme me dyllin që prodhohet nga mëlçia dhe është i rëndësishëm për disa hormone në organizëm. Kolesteroli është i nevojshëm për lëkurën dhe parandalon tharjen e saj. Kjo substancë ngjitëse përthith toksinat dhe i nxjerr ato jashtë. […]

Klinika Digjitale me shërbim të ri – tani jua cakton Mjekun Personal dhe i bën analizat themelore!


Klinika Digjitale ka revolucionarizuar shëndetësinë në vendin tonë, duke sjell diçka unike në partneritet me ndërkombëtarët. përmes Klinikës Digjitale, si kurrë më parë pacientët në Kosovë mund të trajtohen nga rehatia e shtëpisë duke u konsultuar me profesionistët shëndetësorë nga e gjithë bota. Krahas shërbimeve që i ka ofruar deri tash, Klinika Digjitale tani ofron […]

Shqipëria para mundësisë për t’u bërë aktor botëror në eksportin e bostanorëve


Eksportet e bostanorëve janë rritur ndjeshëm vitet e fundit nga vetëm 28 mijë dollarë në vitin 2000 në rreth 5 milionë euro në vitin 2018. Një studim i nismës për Mbështetjen e Agrobiznesit në Shqipëri i mbështetur nga BERZH, tregon se prodhimi i bostanorëve për eksport ka akoma potencial të pashfrytëzuar dhe është një kulturat […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe po […]

Kujdesi Për Dhëmbët Dhe Sëmundja e Alzheimerit – Çfarë duhet të Dini


specialistët kanë paralajmëruar prej kohësh se inflamacioni i mishrave të dhëmbëve rrit rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës. Një studim i janarit të këtij viti e konfirmoi këtë por edhe zbuloi se bakteret që shkaktojnë inflamacion në gojë kanë lidhje edhe me sëmundjen e Alzheimerit. Specifikisht bëhet fjalë për bakterin Porfiromonas gingivalis, i cili […]

Përse duhet Të Konsumoni Më Shumë Domate Portokalli


Kur vjen puna tek antioksidantët, domatet janë ndër ushqimet më të pasura dhe më me vlerë për mirëqenien e njeriut. Përveç antioksidantëve, domatet janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale, ndaj duhet të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor. Në Shqipëri gjenden nëpër supermarketet e mëdha ose dyqanet me produkte organike. Domatet i gjejmë […]

Zemërimi e dëmton shëndetin më shumë sesa trishtimi


Ne e dimë që ndjenjat mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në mirëqenien tonë fizike dhe mendore. Por, a mund ta masim këtë peshë, dhe të bëjmë krahasime mes gjendjeve të ndryshme shpirtërore, dhe efekteve të tyre në shëndetin tonë? Për shembull, a është më keq të ndjesh zemërim apo trishtim ? Përgjigjja s’ […]

Dëmet që i Shkakton Kolesteroli i Lartë Zemrës dhe Trurit – Kujdesi Që Ju duhet


Nivelet e kolesterolit në organizëm shpesh anashkalohen. Megjithatë, Vetëm po të nivelet e tij injorohen, atëherë rreziku i atakut në zemër apo ishemisë është tepër i lartë. Pra, kolesteroli i lartë dëmton rëndë shëndetin e zemrës dhe trurit. Sëmundjet kardiovaskulare janë shumë të përhapura në vendin tonë dhe zënë një vend kryesor në barrën e […]

Vjen lajmi i mirë! Studimi: Imuniteti nga COVID mund të zgjasë edhe vite pas infektimit


Ata që e kanë kaluar COVID mund të kenë imunitet mbrojtës ndaj sëmundjes për muaj, apo edhe vite pas infektimit, sugjeron një studim. Gjetjet, bazuar në analizat e mostrave të gjakut nga 188 pacientë Covid-19, sugjerojnë që pothuajse të gjithë të mbijetuarit e sëmundjes kanë qelizat imune të nevojshme për të luftuar ri-infektimin. “Të dhënat […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga materialet […]

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?


Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar në […]

Çfarë dihet për variantin e ri të koronavirusit?


Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar në […]

Arrestohet një laborant në IKSHPK për marrje ryshfeti


Policia e Kosovës, gjegjësisht hetues nga Njësiti Rajonal për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë, gjatë ditës së sotme kanë arrestuar një laborant të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës lidhur me dyshimet se “është duke u kryer ( apo ka për tu kryer) vepra penale e korrupsionit”. Personat përgjegjës menjëherë kanë […]

Arsyet Përse Burrat e Kanë Të Vështirë Të Shkojnë Tek Mjeku


Studimet kanë treguar se burrat, ndryshe nga gratë, e kanë më të vështirë për të kërkuar ndihmë mjekësore. Të dhënat shkencore konfirmojnë se burrat dhe djemtë kryejnë më pak vizita mjekësore se gratë dhe vajzat. specialistët kanë analizuar këtë fenomenon dhe kanë gjetur tre justifikimet apo edhe arsyet përse burrat dhe djemtë e kanë të vështirë […]

Historia e jashtëzakonshme e Valmirit që do t’i dhurojë veshkën një të panjohure: Çfarë më bëri të merrja këtë vendim


Një gjest shumë emocionuese ka ndodhur në Kosovë. Valmir Aliçka ka vendosur të dhurojë veshkën e tij për një paciente që vuan nga një sëmundje e rëndë. Valmiri u njoh me rastin e Nazlije Sherifit, vajzës 19-vjeçare që vuan nga një sëmundje e rëndë. Ajo duhet të marrë një veshkë të re për të shpëtuar, […]

Klinika Digjitale, startup i zhvilluar me amerikanë që shqiptarët të konsultohen online me doktorët!


Klinika Digjitale është “Start-Up” i zhvilluar me partnerët në SHBA dhe Evropë në një platformë digjitale të avancuar të kujdesit shëndetësor! Softueri i saj unik, mundëson videokonsultimin me mjekun e zgjedhur, në çdo kohë dhe nga çdo pajisje. Klinika Digjitale, ofron shërbime më të shpejta, më të afërta dhe më të lira për pacientët, pavarësisht […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve me […]

VOA: Rriten shpresat për shpërndarje të shpejtë globale të vaksinave


Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

Shtetet e varfra rrezikojnë të mos e marrin vaksinën kundër COVID-19


Shtetet e pasura vecse kanë filluar t’i sigurojnë dozat e nevojshme të vaksinës kundër COVID-19, por ky fakt mund të ndikojë që shtetet e varfra të mos kenë sasinë e mjaftueshme të vaksinave për popullin e tyre, bazuar në atë që thotë Aleanca Botërore e Vaksinave.Sipas të dhënane të kësaj organizate, janë 70 shtete me […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto të […]

Borxhet e ndjekin ‘këmba këmbës’ buxhetin e Ministrisë


Edhe në raportin e Auditimit për vitin 2019, për Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rrural (MBPZhR), Auditori dha opinion të pa modifikuar, ku sipas raportit, pasqyrat financiare të përgatitura nga ky dikaster qeveritarë pasqyrojnë një pamje të drejtë dhe të vërtetë në të gjitha aspektet material për dallim nga  e kaluara ku kishte theksim […]

LAJMI I FUNDIT: Kurohej në Turqi prej koronavirusit, Kukësi merr lajmin e fundit për trajnerin Gega


Trajneri i Kukësit Skënder Gega kthehet sot në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit ka lënë sot klinikën “BHT” në Turqi pasi analizat e fundit mjekësore treguan përmirësim të ndjeshëm. Lajmi u dha nga klubi verilindor në faqen zyrtare. 57-vjeçari u kurua prej disa ditësh në Turqi për shkak të komplikemeve që i shkaktoi koronavirusi. […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

Kosova s’ bën teste për HIV gjatë pandemisë


Ditën Ndërkombëtare të AIDS-it, më 1 dhjetor, Kosova e shënon pa asnjë rast të diagnostikuar me virusin HIV (virusi i mungesës së imunitetit) këtë vit. Kjo për shkak faktit se që nga muaji mars, kur u paraqitën rastet e para me koronavirus në Kosovë, asnjë person s’ është testuar për virusin HIV në Klinikën Infektive. […]

Flet babai i 29-vjeçares shtatzënë që vdiq në QKUK pas infektimit


Gruaja 29 vjeçe nga Prizreni vdiq bashkë me foshnjën e saj, ndërsa në muajin dhjetor ajo do t’i mbushte një vit martesë. Ishte infektuar me Covid dhe ndonëse më vonë rezultoi negative, ajo s’ mundi të dalë e gjallë nga QKUK-ja. Ardita Martinaj – Pervizaj nga Prizreni ka ndërruar jetë të enjten në QKUK. E […]

Thirrja e mjekut shqiptar në Londër: Hiqni dorë nga antibiotikët, këto janë barnat që duhet të përdoren


Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi foli për situatën e pandemisë. Mes të tjerash mjeku u ndal tek mënyra e trajtimit të koronavirusit tek të sëmurët. Sipas tij arsyeja se është ulur numri i të vdekurve në valën e dytë është ngaqë është përmirësuar mënyra e trajtimit. “Në valën e parë ishin të papërgatitur. Unë […]

“Djalli fshihet në detaje”, vazhdojnë pikëpyetjet mbi efektivitetin e vaksinës së AstraZeneca, të dhënat që po shqetësojnë botën


Vetëm disa ditë pasi mori vëmendjen e mediave për vaksinën e saj kundër COVID-19, që u tha se do të ishte “për mbarë botën”, kompania farmaceutike nga Britania, AstraZeneca, po përballet me pyetje lidhur me shkallën e suksesit të vaksinës, që sipas disa specialistëve, mund të pengojë shanset e kësaj kompanie që të marrë miratimin […]

Terapia e pacientëve me Covid-19 mund të shkoj deri në 3 mijë euro


Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, e cila është me profesion edhe mjeke ka ngritur një problematikë me të cilën po përballen pacientët me Covid-19, raporton Gazeta Blic. Reshitaj në “Intervistën e Javës” në Gazeta Blic ka theksuar se terapia e barnave anti -covid shkon në shumën deri në 3 mijë euro. “Mesatarja e shpenzimeve për […]

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.


Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose me […]

Konsultohuni online me endokrinologen e njohur Dr. Rozafa Olloni-Nikaj përmes Klinikës Digjitale


Dr. Rozafa është ndër endokrinologet e para në Evropë e cila ka filluar të shërbej në Klinikën Digjitale! Falë Klinikës Digjitale, tani ju mund të konsultoheni me Dr. Rozafa pa lëvizur nga shtëpia. Dr. Rozafa do t’ju dëgjojë me kujdes dhe do përkujdeset për trajtimin e të gjitha çrregullimeve endokrinologjike, të gjëndrës tiroide, diabetit (sëmundja […]

Rritet përdorimi i antibiotikëve në pandemi


Përdorimi i antibiotikëve, shpeshherë pa nevojë, ka bërë që rezistenca ndaj tyre të konsiderohet si sfida kryesore globale e shëndetësisë në shekullin XXI, thotë mikrobiologu Lul Raka për Radio Evropa e Lirë. Ai shton se në këtë mes s’ bën përjashtim Kosova, ku mikroorganizmat, indikatorë të rezistencës ndaj këtij ilaçi, janë dy deri në pesë […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë milionë […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. Ai […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


(Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet arkeologjike […]

Rriten shpresat për shpërndarje të shpejtë globale të vaksinave 


Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

Dr. Fatime Berisha Imeri: Bartja e virusit bëhet vetëm 40 % në familje


Dr. Fatime Imeri-Berisha është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore në laboratorin LG1 në Zvicër E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 8:45 albinfo.ch Çështja e Covid-19 vazhdon të jetë një nga temat më të përforlura në botë. Kjo pandemi ka qenë shumë e mistershme me shumë të panjohura deri më tani për mjekësinë. Dr. Fatime Imeri-Berisha e […]

Vuçiq: Kryepopi Irinej është në gjendje të rëndë, mjekët po luftojnë


Kryepopi serb është në një gjendje të vështirë, ai është intubuar, mjekët po luftojnë, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për gjendjen e kreut të Kishës Ortodokse Serbe. “Kam biseduar me Dr. Goran Stevanoviq, pas intubimit, mjekët po përpiqen ta kthejnë patriarkun dhe të kryejnë kullimin. Ishte e vështirë të parashikohej diçka, duhet të lutemi […]

Infektologu Sadiku tregon çfarë duhet të dini Po qe se infektoheni me Covid-19


tretmani i COVID19 Shkruan: Dr. Izet Sadiku – Deri tash kam shkruar shpesh për mbrojtjen nga COVID19, përse është arma kryesore në prandalim e sëmundjes deri sa të konfirmohet vaksina e cila tani e dim se është çështje jave e ndoshta ditësh deri te zyrtarizimi i saj. – Po shkruaj rreth trajtimit te COVID19 edhe […]

MEA e UP marrëveshje në fushën e kërkimit shkencor për projektet mjedisore


Me qëllim krijimin e bashkëpunimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” konkretisht Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinës dhe Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Naser Sahiti sot kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi. Institucionet përgjegjëse për zbatimin e këtij memorandumi do […]

A e dini pse shtojmë peshë kur e lëmë duhanin?


Shkencëtarët zviceranë konstatojnë që shkaku i shëndoshjes s’ janë kaloritë. Ata konstatojnë që shkaku i ndryshimeve është flora e zorrëve. Shkencëtarët e Spitalit Universitar të Zyrihut kanë analizuar për nëntë javë kampionët e jashtëqitjes së personave që kanë pirë duhan dhe qe e kane lënë atë. Ata kanë konstatuar ndryshime te qenësishme në florën e […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e Bashkuara? […]

Tetë Arsye Për t’u Kthyer Vegjetarian


Vegjetarianët janë gjeni. Apo gjenitë janë vegjetarianë? Sidoqoftë, fakt është që shkencëtarët më të mëdhenj në botë, matematicienë dhe shpikës ishin të gjithë vegjetarianë. Babai i fizikës, Isaac Newton dhe Leonardo Da Vinci, ishin të dy vegjetarianë. Një emër tjetër me peshë është dhe Albert Einstein (1879-1955), një nga shkencëtarët më të mëdhenj të shekullit […]

COVID-19/ Dalin analizat e tamponëve të punonjësve të Hipotekës


Ka ardhur mëngjesin e sotëm përgjigjia e analizave për tamponët e marrë nga punonjësit e zyrës së Agjensisë Shtetërrore të Kadastrës në Sarandë.Sipas informacioneve të Saranda Web, të gjitha analizat rezultojnë negativ ndaj virusit Covid-19 Zyra e Hipotekës ndërpreu punën në sportelet e saj të hënën, pasi një prej punonjësve rezultoi i infektuar me Covid-19.Menjëherë […]

Donald Trump me akuza për shfaqjen e vaksinës pas zgjedhjeve


Presidenti i ShBA-ve, Donald Trump ka akuzuar Administratën e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për vonesë të qëllimshme të punës për një vaksinë të COVID-19, para zgjedhjeve presidenciale. “FDA dhe Demokratët s’ dëshironin që unë të merrja meritat për vaksinën, para zgjedhjeve, kështu që në vend të kësaj doli pesë ditë më vonë – Siç e […]

Vaksina kandidate për COVID-19 me efektivitet prej 90%


Një vaksinë kundër COVID-19 po del në pah me shpalljen e rezultateve të para në prova të një shkalle të gjerë ku tregon se vaksina kandidate e Pfizer/Biotech është 90% efektive sipas prodhuesëve, analizat e të cilëve shfaqin një përformancë shumë më të mirë sesa që kishin pritur, raporton The Guardian. Përqindja e lartë e […]

Ministria e Bujqësisë dha tender mbi 176 mijë euro për analizat e tokës të cilat mund t’i kryente vetë


Në raportin e Auditorit për Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, thuhet se kjo ministri kishte angazhuar kompani private për t’i kryer analizat e tokës, duke kursyer kështu Institutin Bujqësorë të Kosovës (IBK), i cili do të mund t’i kryente këto analiza. Auditori në raport thotë se Ligji për prokurim publik Nr. 04/L-042 me […]

Kjo pjesë e trupit është imune nga koronavirusi – Gazeta Tribuna


Ndërkohë që jemi në pritje të daljes së vaksinës ndaj Covid-19, njerëzve u rekomandohet që të ruajnë distancimin social, pasi kontakti fizik dhe qëndrimi pranë të tjerëve është burim infektimi. Infeksioni merret nga spërklat që bien në fytyrë, por, sipas një studimi, një pjesë e fytyrës është imune ndaj virusit. Bëhet fjalë për syrin. Sipas […]

Gjithçka duhet Të Dini Për Kolesterolin – Kujdesi Që Ju duhet


Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës. Ai është një substancë e ngjashme me dyllin që prodhohet nga mëlçia dhe është i rëndësishëm për disa hormone në organizëm. Kolesteroli është i nevojshëm për lëkurën dhe parandalon tharjen e saj. Kjo substancë ngjitëse përthith toksinat dhe i nxjerr ato jashtë. […]

Ky është organi që ka imunitet nga Covid-19


Bota po përballet me valën e dytë të Covid-19, ndërkohë në shumë vende është rikthyer izolimi i pjesshëm. Njerëzve u rekomandohet që të ruajnë distancimin social, pasi kontakti fizik dhe qëndrimi pranë të tjerëve është burim infektimi. Infeksioni merret nga spërklat që bien në fytyrë, por, sipas një studimi, një pjesë e fytyrës është imune […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin e […]

Sa i njihni efektet anësore nga keto dieta?


Keto dieta njihet si dieta që sjell efekt më të shpejtë në heqjen e peshës së tepërt. Por, sa janë të informuar njerëzit për efekt anësore të saj? Asapak, shkruan Medical Daily. Duke i shmangur yndyrat dhe karbohidratet, keto dieta i heq kilogramët e tepërt shumë shpejt. Kjo ndodh nga limitimi i konsumimit të karbohidrateve, gjë […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 1. […]

Kurti lajmërohet nga vetizolimi: Jam më mirë


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, me anë të një statusi në Facebook ka bërë të ditur që është duke e përballuar mirë infektimin me COVID-19. ‘’Mirëmbrëma. Pasditja e parë pa simptoma. Do ta vazhdoj vetizolimin edhe disa ditë, sipas rekomandimeve të specialistëve të shëndetit publik. Ju falemnderit të gjithëve që më keni thirrur ose […]

Lajmërohet Kurti, tregon për gjendjen pas infektimit me koronavirus


Lideri i VV-së, Albin Kurti ka thënë se sot ka pasur ditën e parë pa simptoma të virusit korona, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Kurti ka thënë se do ta vazhdoj vetizolimin edhe disa ditë, sipas rekomandimeve të specialistëve të shëndetit publik. “Pasditja e parë pa simptoma. Do ta vazhdoj […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Problemet e vjetra me kryetarin e ri në Kamenicë


Komuna e vogël e Kamenicës udhëhiqet nga kryetari më i ri në Kosovë, Qëndron Kastrati, por tre vite pas fillimit të mandatit e tij, në Komunën e Kamenicës vazhdojnë të ekzistojnë disa probleme të vjetra. Mungesa e ujit, kanalizimit, ujësjellësit, bërlloku, mungesa e asfaltit e ndriçimit janë disa nga problemet me të cilat përballen qytetarët […]

2,869 raste aktive me coronavirus, Po qe se vazhdon rritja e të infektuarve do të ketë masa të reja kufizuese


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë është 18.910 raste nga 91.098 persona të dyshimtë në virusin SARS-COV-2 dhe 674 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.367 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është […]

Truri i pacientëve me coronavirus mund të plaket 10 vjet para kohe


Që nga fillimi i pandemisë së coronavirusit, shkencëtarët u kanë treguar njerëzve se si virusi ndikon në trup dhe çfarë do të përjetonin njerëzit pas kontraktimit të SARS-CoV-2. Por një studim i fundit ka zbuluar se truri i pacientëve pas shërimit me COVID-19 mund të plaket 10 vjet më herët Studimet e hershme treguan se […]

Si e Përkeqësojnë Depresionin Emocionet Negative – Çfarë duhet të Dini


Një studim, më i madh në llojin e vet ka zbuluar ngjashmëritë në trurin e personave që vuajnë nga depresioni, stresi pas një traume, çrregullimi bipolar dhe ankthi. Këto probleme kanë një prevalencë të lartë në shumë vende të botës, përfshirë edhe Shqipërinë. Pavarësisht kësaj, këto sëmundje shoqërohen shumë nga stigma dhe njerëzit kanë tendencën […]

Antitrupat kundër Covid-19 dobësohen me shpejtësi 


Një studim i ri britanik tregon se antitrupat që luftojnë Covid-19 u dobësuan me shpejtësi në popullatën e vendit gjatë verës, duke sugjeruar se çdo imunitet kundër virusit mund të mos zgjasë shumë. Studimi, i kryer nga Kolegji Imperial në Londër dhe i botuar të martën, përfshiu teste me mbi 365,000 britanikë midis 20 qershorit […]

Barnat dhe ushqimi ndikojnë në analizat e gjakut


Në shumicën e analizave laboratorike është e udhës që pacienti të mos hajë asgjë gjashtë deri dymbëdhjetë orë para se të japë gjak. Vetëm një kafe e mëngjesit me sheqer para dhënies së gjakut mund të jetë shkak për rezultate “të rreme”, para së gjithash, të glukozës. Për këtë shkak, përgatitjet para dhënies së gjakut […]

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen


Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por edhe të të vegjëlve. Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org thotë se mbipesha dhe obeziteti kanë një ndikim të fortë në tru. Kur njeriu, i madh apo i vogël, është obez, në […]

26 vjeçarja nga Skënderaj që u gjet sot, është në gjendje stabile


Është gjetur e gjallë 26 vjeçarja, Egzona Ferati nga komuna e Skenderajt, e cila ditë më parë ishte raportuar e humbur. Ajo është dërguar në QKUK, për të marrë trajtimin e nevojshëm mjekësor. Doktoresha kujdestare në këtë repart, Dafina Basholli, ka treguar për Klan Kosova, se gjendja e Feratit për momentin është staile. “Pacientja në […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me këto […]

Faktet Si Ndryshon Plakja Mes Femrave dhe Meshkujve


s’ ka më vend për të diskutuar se meshkujt dhe femrat kanë procese të ndryshme plakjeje. Gjenetika, mënyra e jetesës, ushqyerja dhe ambienti ndikojnë tek plakja në përgjegjësi. Por ajo që ndryshon lidhet me ritmin me të cilin plakja ndodh. Jo vetëm që plakja e meshkujve ndryshon nga ajo e femrave, por efektet që ajo […]

Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vë në rrezik nga Covid-19, thotë studimi i ri


Hulumtimi i ri ka zbuluar se mungesa e vitaminës C rrit rrezikun tuaj për formën e rëndë të Covidit. Sipas studiuesve në Universitetin Augusta në Gjeorgji, analizat e mbi 30 studimeve të tjera mbi vitaminën C, treguan se kjo vitaminë mungon në shumë pacientë që zhvillojnë raste serioze të Covid-19 shkruan BestLife. Por studimi gjithashtu […]

Jam i befasuar me kritikat e shumta ndaj nesh


Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, ka folur në konferencë për media, para ndeshjes ndaj Greqisë, që luhet të mërkurën në kuadër të Grupit 3, të Ligës C, në Ligen e Kombeve. Trajneri zvicerian ka thënë fillimisht se kanë pasur shumë probleme në skuadër me lëndimin e lojtarëve. Ai ka treguar se Kosova s’ […]

Rasti i Donald Trump për tu habitur – Në pak ditë pas infektimit, presidenti krijoi antitrupa


Mjeku i Donald Trump deklaroi edhe një herë se gjendja e presidentit është e qëndrueshme, ai s’ ka paraqitur më simptoma të sëmundjes, dhe duket se është vërtet mjaft mirë.  “Ndihem shkëlqyeshëm”, citohet të ketë thënë shefi i Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë, analizat laboratorike duket kanë treguar se në sistemin e presidentit ka prani antitrupash […]

Herolind Shala optimist para ndeshjes ndaj Maqedonisë së Veriut


Të enjten nga ora 20:45, në stadiumin “Todor Proeski”, në Shkup do të zhvillohet ndeshja gjysmëfinale e play –off-it, në Ligën e Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës. Kjo është ndeshje historike për Kosovën, pasi fitoreja e dërgon në finalen të play-off-it, ku do të luante me fituesin e ndeshjes Bjellorusi – Gjeorgji për […]

Dy amerikanë dhe një britanik fitues të çmimit Nobel në mjekësi


Çmimi Nobel për Mjekësi i vitit 2020 iu dha shkencëtarëve Harvey J. Alter dhe Charles M. Rice nga Shtetet e Bashkuara dhe Michael Houghton të Britanisë për “zbulimet e tyre thelbësore” në identifikimin e virusit të Hepatitit C. Të tre shkencëtarët “kanë dhënë një kontribut themelor në luftën kundër hepatitit të transmetuar nga gjaku, një […]

Sëmundja që Dëmton Rëndë Shikimin – Si të Dalloni Simptomat


Mund të themi me plot gojën që s’ ka më të rëndësishme se drita e syve. E megjithatë kujdesi për sytë shpesh lihet në plan të dytë, duke shpresuar se asnjë sëmundje s’ do t’i prekë apo dëmtojë ata. Për këtë mjekët këshillojnë që të bëni vizita periodike pas moshës 40 vjeçare, ku rreziku i […]

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara


Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike dhe të forta, megjithatë ato mund të bllokohen lehtësisht duke shkaktuar sëmundjen mjaft të përhapur, aterosklerozën. Në Shqipëri raportohen të paktën 1400 raste pacientësh të prekur nga ateroskleroza në një vit. Faktorët më të mëdhenj të […]

Në kërkim të përgjigjjeve për misterin e helmimeve ruse


Qeveria amerikane po synon që të shtyjë publikimin e më shumë se 1,000 faqeve të dosjes së lidhur me dyshimet për helmim të aktivistit opozitar rus, Vladimir Kara-Murza, rast që ka marrë vëmendjen e niveleve të larta të autoriteteve amerikane, përfshirë Shtëpinë e Bardhë, komunitetin e inteligjencës amerikane dhe Kongresin. Qindra dokumente tjera të Byrosë […]

Si të gjeni kohë për veten, Nëse jeni prind i angazhuar


Gjetja e kohës për veten mund të jetë e vështirë Nëse jeni një prind shumë i zënë. Zakonisht, pasi të keni mbaruar gjithçka që duhet të bëni, është koha të shkoni në shtrat. Sidoqoftë, gjetja e kohës për veten është thelbësore për mirëqenien fizike dhe mendore, është mirë për ju dhe marrëdhëniet që keni me […]

Para apo Pas Buke – Kur duhet Pirë Vaji i Peshkut dhe Vitaminat e Tjera


Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta, sipas specialistëve të AgroWeb.org. Në këtë artikull do të mësoni për mënyrat e sakta të përdorimit të vajit të peshkut dhe suplementëve të tjerë, që ato të shpalosin plotësisht vlerat e tyre në organizëm. Vaji i Peshkut Zakonisht vaji i peshkut mund […]

Quhet Tulipa Albanica – Tulipani i Kuq Më i Rrallë Në Botë Gjendet Në Shqipëri


Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme që s’ gjenden askund në botë. I tillë rasti i “Tulipa Albanica”, i cili sipas  të dhënave të AgroWeb.org prej qindra  e qindra vitesh rritet vetëm në Shqipëri, e së fundmi është zbuluar […]

Lëng portokalli për të ulur kolesterolin e lartë, sa është sasia e lejuar?


Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së mirë dhe një pakete me vitamina që i dhuron trupit, funksionon si një kurë e vërtetë për sëmundje të veçanta. Në këtë përfundim kanë arritur dhe ekspërtët së fundmi, duke e rekomanduar këtë lëng […]

Skenderaj, komuna ku dënohesh Po qe se hedh bërllok


Dikur ndër komunat më të varfra të vendit, Skenderaj ka nisur rrugëtimin për t’u shndërruar një qytet ku jeta e njerëzve lehtësohet nga qeverisja dhe investimet komunale. Komuna e Skenderajt është e para që i ka bërë gati dokumentet për planifikim hapësinor (siç është plani zhvillimor komunal dhe harta zonale) dhe komuna e vetme të […]

Shkëlqimi i qytetit afër Prishtinës


17 kilometra afër Prishtinës skaj rrugës magjistrale Prishtinë – Shkup, Lipjani ka arritur të shndërrohet në një zonë atraktive ekonomike, duke i sfiduar me mundësi bizneset dhe zhvillimin e kryeqytetit. Një zonë e madhe ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit rreth autostradës në 20 vitet e pasluftës, pothuajse e dyfishuan komunën e cila dikur ishte një […]