Me mbulesë, infermiere dhe vozitëse e autoambulancës në Podujevë


Ka nisur punën nën petkun e bardhë në mars. Përveç si infermiere në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Podujevë, ajo punon edhe vozitëse e autoambulancës. Fikrie Rekaliu – një grua me mbulesë, ka filluar punën si infermiere në QKMF-në e Podujevës në mars të këtij viti në shërbimin e ri paliativ. Veç kësaj, ajo […]

Deri tani rreth 300 punonjës shëndetësorë të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri


[ad_1] Rreth 300 punonjës shëndetësor të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri. Procesi i vaksinimit pritet të përfundojë këtë të shtunë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, kryetari i Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. “Procesi i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë është duke shkuar mirë. 300 punonjës janë vaksinuar deri sot dhe të shtunën […]

Ortomedica Hospital ngrit në këmbë djalin nga Fieri, pas 13 vitesh në karrocë


[ad_1] Ortomedica Hospital është spitali i parë jo publik në Prizren, i cili operon tashmë më shumë se 5 vite. Në këtë spital ofrohen shërbime të Kirurgjisë dhe Ortopedisë. Ky spital në krye me doktorin nga Turqia Dr. Evren Fehmi Atay specialist i ortopedisë dhe traumatologjisë që nga periudha e hapjes së tij ka realizuar […]

Skandaloze: Pacientja as nuk pranon të operohet e as të largohet nga Klinika e Kirurgjisë Abdominale


Nëna e Hakan Vulës ndodhet në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale për më shumë se dy muaj. Sheherzade Vula e cila është 60 vjeçare vuan nga një sëmundje malinje dhe ajo më parë ka marrë trajtim mjekësor edhe në Turqi. E njëjta, trajtim kërkoi edhe në institucionet publike shëndetësore të vendit. Tash e dy muaj po […]

Të gjitha pasojat që sjell negativiteti në një ambient pune


[ad_1] Të kuptoni se cilët janë njerëzit negativë, është hapi i parë për të zgjidhur problemin. Asgjë s’ e ndikon më shumë moralin e punonjësve sesa negativiteti i vazhdueshëm në vendin e punës. Shteron energjinë e organizimit tuaj dhe heq vëmendjen për shkak të kritikave. Negativiteti shfaqet në sjellje, në këndvështrimin dhe në debatet e […]

Gjetja e problemeve me gëlltitje, humbjeve të pashpjegueshme të peshës, dhembjeve të barkut me anë të inçizimit të gastroskopisë


[ad_1] Altina Marmullaku Gastroenterologjia është një shkencë e cila mirret me studimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes (sistemi digjestiv). Specialisti i kësaj dege është një – Gastroenterolog. Mirëpo për të ditur më shumë rreth proceseve të gastroenterologjisë, në një intervistë për portalin Familja Jonë, Gastroenterologu Driton Shabani na tregon më shumë për gastroskopinë, kur […]

Pemtë dhe perimet QKUK-së i kushtojnë mbi 117 mijë euro, tenderin e fiton ‘Beni Dona’


[ad_1] Qendra Klinike Universitare e Kosovës e ka shpërblyer kompaninë ‘Beni Dona’ me tender mbi 117 mijë euro për furnizim me pemë dhe prime. QKUK muajin e kaluar ka hapur tender për furnizim me pemë dhe perime në vlerë 140 mijë euro, shkruan Gazeta Shneta. Para tre ditësh ky institucion ka publikuar edhe njoftimin për […]

Skandaloze: Kërkohet konsulta e Kirurgut për kapsllëk në Spitalin Rajonal të Pejës


Burimi: Gazeta Skandal Ngjarje në Spitalin e Pejës Skandaloze: Kërkohet konsulta e Kirurgut për kapsllëk në Spitalin Rajonal të Pejës Një ankesë ka arritur ditën e sotme në Gazetën Skandal ku në një shkrim të gjatë tregohet se si po kërkohet konsulta e Kirurgut për kapsllëk. Në ankesë shkruan se si është e mundur që […]

Spitali Ortomedica, për vetëm nje seancë, operon dy gjunjtë me proteza një të moshuares (VIDEO)


[ad_1] Dr Evren Fehmi Atay, së bashku me pjesën tjetër të stafit profesional mbështetës në Otromedia Hospital – Prizren, arriti ta kryejë me sukses operimin e dy gjunjëve të një të moshuare. Operimi u përfundua me një seancë të vetme të ndërhyrjes operative të mjekut dhe stafit mbështetës të Spitalit Ortomedica. E moshuara tashmë s’ […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


[ad_1] I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj […]

Disa fjalë që duhet t’i heqim nga përdorimi që të jemi më të lumtur, sipas psikogëve


[ad_1] Shpesh, ne priremi të përdorim fjalë të ndryshme në baza ditore, që kryesisht kanë të bëjë me ankesa, pa e ditur efektin e tyre në gjendjen tonë emocionale. Janë disa fjalë të vogla që duhet të hiqen nga përdorimi dhe të zëvendësohen me fjalë të reja që kanë kuptim pozitiv. “Shumica e bisedave amerikane […]

SHSKUK publikon rezultatet e konkursit për pranimin e specialistëve të papunë


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar ka publikuar rezultatet e konkursit për pranimin e specialistëve të papunë. Mbi 150 specialistë janë pranuar nga SHSKUK në pozita të lira të specialistëve të fushave të ndryshme në QKUK dhe spitale rajonale. Kandidatët të cilët janë të pakënaqur me rezultatet kanë të drejtë ankese 15 ditë nga dita e […]

Azoospermia – inferiliteti mashkullor dhe mënyrat e trajtimit


[ad_1] Në përgjithësi çifti konsiderohet infertil kur edhe pas një viti të shumë e shumë tentimeve për arritje të frytënimit me marrëdhënie të pambrojtura s’ arrihet deri tek shtatzania. Duke e gjetur vehten para një situate të tillë të pakëndëshme disa çifte fillojnë të shqetësohen dhe s’ dijnë si të veprojnë?! Bazuar në statistika 12 […]

Dr. Visar Zekaj: Gjithçka që duhet të dini Po qe se keni Helikobakter


[ad_1] Intervistoi: Shëndrit Lumi Helikobakter pylori, i njohur më parë si Campylobacter pylori, është një bakter gram-negativ, mikroaerofil. Forma e tij spirale mendohet të ketë evoluar në mënyrë që të depërtojë në mukozën e stomakut dhe në këtë mënyrë të vendosë infeksionin. I pyetur se ku ndodhet Dr. Visar Zekaj theksoi se : “Helikobakter pilori […]

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që kreu dhunë në familje


[ad_1] Gjykata Themelore në Ferizaj – Divizioni Penal, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Ferizajt, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit O.T. shtetas i Republikës së Kosovës, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor”. Gjyqtari i procedurës paraprake të Departamentit të Përgjithshëm – […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


[ad_1] Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak […]

Të hënën, Shpejtim Bulliqi merr detyrën e Kryetarit të Podujevës


[ad_1] Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të 29 nëntor që u mbajtën për kryetar të komunave të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në një njoftim të KQZ-së thuhet se ndaj rezultateve s’ kishte asnjë ankesë. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së […]

Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët


Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët Boshti kurrizor apo shtylla kurrizore është struktura më e gjatë kockore ne trupin e njeriut e cila përbëhet nga (1) unazat kockore të cilat janë të renditura njëra mbi tjetrën dhe (2) disqeve mes tyre me përbërje kërcore- lidhore. Kjo strukurë është mjaft dinamike dhe elastike dhe vepron si […]

Bulliqi komenton shtrimin e udhëve në fshatin e tij në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] Dje, edhe pse e diel dhe ditë e zgjedhjeve, në Podujevë kompania e kontraktuar nga pushtetit lokal doli në terren për të shtruar disa rrugë me zhavorr. KALLXO.com raportoi drejtpërdrejt derisa ekskavatorët shtronin zhavorrin në udhët e fshatit Lluga. Nga ky fshat vjen edhe fituesi i zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim […]

udha ‘Turgut Ozal’ në Prizren mbetet e pa rregulluar, institucionet fajësojnë njëra-tjetrën


[ad_1] udha ‘Turgut Ozal’ në lagjen Bajram Curri të Prizrenit është dëmtuar në masë të madhe. Sipas banorëve kjo rrugë është duke ju shkaktuar shumë probleme kalimtarëve me vetura. Gjithashtu, banorët kanë deklaruar se kanë bërë kërkesë disa herë në Komunë të Prizrenit, por kurrë deri më tani s’ kanë marrë përgjigje. KALLXO.com ka kontaktuar […]

Pas humbjes në Podujevë, vjen më në fund edhe reagimi i Isa Mustafës


[ad_1] Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, […]

Përfundon rinumërimi i votave në Wisconsin, rikonfirmohet fitorja e Biden


[ad_1] Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, […]

Përplasje mes LDK-së e VV-së në zyrat e KQZ-së


[ad_1] Anëtarët e KQZ-së nga radhët e LDK-së dhe Vetëvendosjes janë përplasur verbalisht në konferencën për media në lidhje me zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Shkas për këtë ishte procesi i votimit në zgjedhjet e sotme për të parin e kësaj komune në të cilën garë e ngushtë pritet të zhvillohet […]

PZAP mohon se ka pranuar ankesë nga Vetëvendosje për Rakiqin


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Mitrovicën e Veriut, Erden Atiq, ka bërë të ditur se LVV-ja ka dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ankesën për shkelje të heshtjes zgjedhore nga zëvendëskryeministri Goran Rakiq. Kjo gjë është mohuar nga PZAP. Kryesuesi i sekretariati të PZAP-së, Mul Desku, për klankosova.tv tha se s’ […]

PZAP: Deri tani s’ kemi pranuar ankesa për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Asnjë nga partitë politike deri më tani s’ ka paraqitur ndonjë ankesë rreth procesit zgjedhor në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Këtë ka konfirmuar kryesuesi i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, Mulë Desku. “deri më tani s’ kemi pranuar asnjë ankesë nga asnjë subjekt politik”, deklaroi Desku. Ai tha se në […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


[ad_1] Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund […]

Gjykata e Apelit refuzon kërkesën e prokurorisë ndaj të pandehurit për veprën penale


[ad_1] Gjykata e Apelit, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka refuzuar kërkesën e prokurorisë për dënim ndaj të pandehurit që dyshohej për kryerjen e veprës penale “vrasje e rëndë”. Sipas një njoftimi për media, transmeton Telegrafi, aktgjykimi i lirues, nga Gjykata Themelore në Gjakovë tashmë është i vërtetuar. “Pjesa e aktgjykimit të gjykatës së shkallës […]

Llapjanët kanë vendosur të ju dëbojnë nga pushteti i pamerituar


[ad_1] Ish-ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme në Qeverinë Kurti, Xhelal Sveçla, i është përgjigjur ministrit aktual Agim Veliut, pasi që ai akuzoi kandidatin për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për nxitje të vëllavrasjes. “E keni dëbuar Ilaz Pirevën, Fatmir Sejdiun e Vjosa Osmanin, e tash llapjanët e kanë vendosur t’ju dëbojnë […]

Agim Veliu e quan “nxitje të vëllavrasjes” diskursin e Bulliqit


[ad_1]  Ministri i Punëve të Brendshme e ish-kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu, e ka quajtur diskurs të nxitjes së vëllavrasjes një fjalim të kandidatit për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqit. “Bëfsh hajr Shpejtim, që i paske heqë plumbat dhe e paske rrokë bishtin e sakicës”, ka shkruar Veliu. Veliu ka thënë se fton […]

Shpejtim Bulliqi në prani të Albin Kurtit: Naj kujt që punon mbrapsht edhe naj bisht sakice me ja dhanë naj herë bon (VIDEO)


[ad_1] Këtë të hënë është hapur zyrtarisht fushata zgjedhore në Komunën e Podujevës për zgjedhjet për kryetar që mbahen më 29 nëntor. Më të nisur fushata, kandidatët për kryetar të komunës kanë nisur takimet me qytetarë. Kështu ka vepruar edhe kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi. Ai bashkë me kreun e partisë, Albin Kurti, kanë […]

Bregu i Diellit, një pjesë e Mati 1 dhe Velanisë janë pa energji elektrike


[ad_1] Konsumatorët e lagjes Bregu i Diellit që nga mesdita janë pa energji elektrike, ndërkohë që KOSTT dhe KEDS po vazhdojnë punën në nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për largimin e kabllove të dëmtuara, pastrimin e kanaleve dhe montimin e 12 kabllove të reja për të mundësuar kyçjen e transformatorit TR3. Në një njoftim për […]

Jakup Krasniqi refuzoi ushqimin dhe pijet gjatë transferimit për në Hagë


[ad_1] Në raportin e Gjykatës Speciale për arrestimin e Jakup Krasniqit tregohet se si ish kryetari i Kuvendit të Kosovës kishte refuzuar ushqimin dhe pijet që i ishin ofruar nga oficerët e SPO-së, gjatë kohës sa po transferohej për në Hagë. Në raport thuhet se Krasniqi kishte refuzuar të dy ushqimet që i ishin ofruar. […]

Gjatë arrestimit, Jakup Krasniqi kishte provuar ta përdorte telefonin, oficerët ia kishin larguar nga dora


[ad_1] Gjykata Speciale ka publikuar raportin e arrestimit të ish kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Krasniqi ishte arrestuar mëngjesin e 4 nëntorit në shtëpinë e tij. Në raport, tregohet se derisa oficeri ia arrestimit po ia lexonte Krasniqit të drejtat e tij si i arrestuar, ai kishte kapur telefonin dhe po bënte diçka […]

“Përtej lajmeve të këqija- tejkalimi  i besimit duke raportuar mbi zgjidhjet” – trajnim për gazetarët


[ad_1] Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik e ka kthyer në rivlerësim tenderin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për blerjen e 5,000  tabletëve, furnizim për digjitalizimin e shkollave me pajisje të shërbimeve online për shkollat e të verbërve. Gjykata e tenderëve vendimin e marrë më 21 tetor, e ka marrë si pjesërisht të bazuar ankesën […]

Prizren, paraburgim për djalin që dyshohet se e kërcënoi nënën me sëpatë


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit E.F., i dyshuar për kanosje ndaj nënës së tij. Gjyqtari i procedurës paraprake, Fatmir Krasniqi, kërkesën e prokurorit e ka aprovuar si të bazuar dhe masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji llogaritet nga data 16.11.2020 […]

Gjykata në Prizren merr vendim ndaj personit i cili sulmoi nënën e tij me sopat


[ad_1] Gjykata Themelore e Prizrenit, me kërkesë të Prokurorisë ka marr vendim ndaj të personit E.F mbasi kishte sulmuar fizikisht nënën e tij me sopat. Në njoftimin e gjykatës thuhet se ndaj të pandehurit caktohet masa e paraburgimit për shkak të kryerjes së veprës penale “Kanosje”, shkruan Gazeta Insajderi. “Gjyqtari i procedurës paraprake, Fatmir Krasniqi, […]

Prizren, një muaj paraburgim për të dyshuarën për grabitje dhe posedim të narkotikëve


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti për Krime të Rënda (DKR), ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurës S.Q., nga Prizreni, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprat penale “grabitje dhe “posedim i paautorizuar i narkotikeve, substancave psikotrope ose analoge”. Gjyqtari i […]

Avokati i Popullit kërkon të mos shkurtohet buxheti i këtij institucioni


[ad_1] Në Komisionin për Buxhet dhe Transfere është shqyrtuar Raporti vjetor financiar i Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2019. Avokati i Popullit Naim Qelaj gjatë prezantimit të raportit ka kërkuar nga deputetët që buxheti për vitin 2021 të mos ketë shkurtime për këtë institucion, pasi sipas tij ka pasur shkurtim të buxhetit në […]

Ferizaj, paraburgim për të dyshuarin për sulm seksual ndaj të miturit


[ad_1] Gjykata e Ferizajt ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit A.M., i dyshuar për sulm seksual ndaj një të mituri.  “Gjyqtarja e procedurës paraprake kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit, e ka aprovuar si të bazuar konform dispozitave ligjore”, […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


[ad_1] Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim […]

Gjykata Federale rrëzon vendimin për dëbim të kosovarit


[ad_1] e cila Ajo, në këtë mënyrë shfuqizoi vendimin e dy shkallëve më të ulëta, të  Gjykatës së qarkut, Laufenburg dhe Gjykatës së Lartë (kantonale) E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Rushiti*, një  45-vjeçar kosovar, i cili ka jetuar në Zvicër për 27 vjet s’ dënohet me largim nga Zvicra për pesë vjet, […]

Anëtari i shoqërisë civile s’ mori pjesë në vendimin për faljen e të dënuarve nga Thaçi


[ad_1] Gjatë ditës së sotme KALLXO.com raportoi se si ish-presidenti Hashim Thaçi herët a vonë para se të jepte dorëheqje nga pozita që mbante për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, fali persona të dënuar në rastin “Bllaca” e madje fali persona të cilët sipas Rregullores për kriteret dhe procedurën e faljes së […]

Ish-Presidenti Thaçi theu rregulloren, fali të dënuar që më parë u ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht


[ad_1] Nga 28 kërkesa që ishin shqyrtuar nga ana e Komisionit për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave për faljen e të dënuarve, ish-Presidenti Hashim Thaçi ka falur pesë persona, ku në një rast një të dënuarit i ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht, ndërsa për të tjerët më herët s’ kishte pasur kërkesa për […]

Brenda burgut ku po mbahet Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe të tjerët


[ad_1] Shtatë ish-udhëheqës politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) po mbahen në paraburgim në Hagë. Ata akuzohen për një sërë veprash, nga ato për frikësim të dëshmitarëve që rëndojnë mbi ish-krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës e deri ta vrasjet dhe trajtimin mizor të njerëzve, për të cilat akuzohen ish-krerët e […]

30 ditë paraburgim të dyshuarit për trafikim me njerëz


[ad_1] Gjykata në Ferizaj ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit H.B. Ai dyshohet se ka kryer veprën penale trafikimi me njerëz, vepër e dënueshme me ligj. “Gjyqtarja e procedurës paraprake, kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit, e ka aprovuar […]

Shtatorja e Kadri Zekës, Komisioni zgjidhi fitues kolegun e tyre


[ad_1] Skulptori Agon Qosa, një nga kandidatët konkurues për ndërtimin e skulpturës së Kadri Zekës, e cila do të vendoset në Gjilan, pretendon se Komisioni vlerësues është gjendur në konflikt interesi kur ka bërë përzgjedhjen e fituesit. Kompania fituese për ndërtimin e skulpturës së Kadri Zekës është “Onix” Sh.p.k me skulptor Sabri Shaqiri me ofertën […]

Gjyqtari në Pensilvani ia aprovon kërkesën Trumpit, e ndërpren përkohësisht numërimi


[ad_1] Një gjykatë shtetërore në Pensilvani ja ka aprovua kërkesën fushatës së Trumpit që të ketë më shumë vëzhgues gjatë procesit të numërimit. Kjo ka bërë që numërimi në Filadelfia të ndërpritet përkohësisht. Votimi në këtë qytet po vazhdon numërimi në Pensilvani, një shtet që ka rëndësi të madhe ngaqë ka 20 vota elektorale. Vendimi […]

Ka shpallur kundërligjshëm tri pozita në konkursin për Zëvendësdrejtor


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se ish-drejtori i Agjencisë Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj ka shpallur kundërligjshëm tri pozita në një konkurs të brendshëm, për Zëvendësdrejtor. Bajrami në Komisionin për Buxhet dhe Transfere lidhur me shkarkimin e Ilir Murtezaj nga pozita e drejtorit të ATK-së tha se shkelja ligjore e tij është […]

Alban Sylafeta pritet të gjykohet për keqpërdorim të autorizimeve dhe falsifikim


[ad_1] Alban Sylafeta, ish-komercialisti në një kompani private, i akuzuar për përvetësim të 3,660 euro nga kompania dhe falsifikim të dokumentit zyrtar, s’ do të vazhdojë të gjykohet më për këto vepra, por për veprën penale “keqpërdorim i autorizimeve në ekonomi dhe falsifikimit të dokumentit. Ky rikualifikim i veprave penale, ka ardhur menjëherë pas vendimit […]

Statovci: Llapi mund të dal në Evropë, vetëm Po qe se Ballkanin dhe Dritën i kap virusi


[ad_1] Në Superligën e Kosovës deri me tani janë zhvilluar dhjetë xhiro. Nga dhjetë ndeshje skuadra nga Podujeva, Llapi gjendet në pozitën e parafundit me pesë pikë të tubuara. Padyshim që takimi më i përfolur në këtë xhiro ka qenë në mes Llapit dhe Dritës, takim ky i zhvilluar në “Zahir Pajaziti” në Podujevë, ku […]

Kryetari i Shtimes flet për gurthyesit në fshatin Reçak


[ad_1] Kryetari i Komunës së Shtimes në emisionin ‘Jeta në Komunë’ ka dhënë sqarime për gurthyesit të cilët operojnë në fshatin Carralevë dhe në fshatin Reçak. “Këta operatorë s’ janë në këtë  mandat, këta operojnë që dhjetë vite të punës, prijësi i kësaj ankesës së këtij fshati është njëri nga ata, po e them edhe […]

Arsyetimet e kryetarit të Shtimes për gjetjet e Auditorit dhe raportin e performancës komunale


[ad_1] Në debatin “Jeta në Komunë” kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, komentoi gjetjet e Auditorit të Përgjithshëm. “Në vitin 2019, Auditori i Përgjithshëm ka gjetur se ka pasur të angazhuar vetëm një menaxher të projektit pra ke pasë pak menaxherë të projekteve dhe s’ është arritë me u pa që kompania s’ po […]

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë ndajnë Europën Qendrore


[ad_1] Donald Trump i ka kaluar katër vitet e fundit duke mbjellë përçarje në të gjithë globin. Njeriu që shpreson ta zëvendësojë atë si president i SHBA-së mund të sjellë pak a shumë të njëjtën gjë në Europën Qendrore. Një botë e shkatërruar nga virusi s’ mund ta largojë vëmendjen ndërsa SHBA-ja po i drejtohet […]

Kryetari dhe opozita debatojnë për hallet e Rahovecit


[ad_1] Qyteti i Rahovecit është një ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Ky qytet që nga paslufta është udhëhequr nga LDK, PDK dhe AAK. Por, qyteti i rrushit edhe pse ka dalur komuna e tretë më e mira në raportin e performancës komunale nga Ministria e Pushtetit Lokal, vazhdon të ballafaqohet me problemet elementare. […]

Sindikata e Telekomit thotë se ka filluar tërheqja e parave nga ana e “Z-Mobile”


[ad_1] Federata Sindikale së Pavarur të PTK-së ka njoftuar se kompanisë janë duke iu tërhequr të holla nga xhirollogaria e Telekomit nga ,siç thonë ata, kompania e Blerim Devollit, “Z-Mobile”. “FSP-PTK ju njofton se, prej orës 15h ka filluar tërheqja e mjeteve nga xhirollogaria e Telekomit prej zhvatësit, kriminelit dhe oligarkut Blerim Devolli dhe përmbaruesit […]

“Arratisja nga QKUK”, prokuroria kërkon dënim më të ashpër për Sami Lushtakun


[ad_1] Dënim më të ashpër se sa i kishte shqiptuar gjykata e shkallës së parë, ish-kryetarit të Komunës së Skenderajt, Sami Lushtakut, po kërkon Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK). Një gjë të tillë, PSRK po e kërkon edhe për të akuzuarit Ylber Blakaj, Gëzim Ahmeti dhe Xhevdet Zena, raporton “Betimi për Drejtësi”. Në […]

Sami Lushtaku në Apel, kërkon lirim nga akuza ose zvogëlim gjobe për arratisjen nga QKUK-ja


[ad_1] I dënuar me 12 mijë euro gjobë për akuzën e arratisjes nga Spitali, ish-Kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku doli para gjykatës së shkallës së dytë për tu ankuar për këtë vendim. Avokati i Lushtakut,  Artan Qerkini ka kërkuar nga Gjykata që Po qe se s’ e liron Lushtakun të paktën t’ia zvogëlojë gjobën. “I […]

Polemika mes asamblistit të LVV-së dhe Smajl Latifit për arsimin


[ad_1] Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është i ftuari i radhës në emisionin “Jeta në Komunë”. Latifi u pyet nga Jeta Xharra se pse i është shpallur konkursi mësimdhënësit të Gjeografisë në shkollën “Isa Boletini”, Gazmend Hajdës. Por, ai tha se ai s’ është larguar, por se Hajdës i ka skaduar kontrata. “Ky […]

Tenderi 5 mln euro për kompaninë e ministrit Kuçi – zyrtarët përgjegjës për kontratën, “ikin” nga gazetarja


[ad_1] Kompania Hidroterm, me 100% kapital i Ministrit të Ekonomisë në Kosovë, Blerim Kuçi, fiton tenderin rreth 5 milion euro për ndërtimin e spitalit ‘Nëna dhe fëmija’, Prizren. Sipas tij fitues është shpallur para se të bëhej ministër dhe deputet. Procedura e tenderit ka zgjatur rreth 1 vit, pasi ka patur shumë ankesa nga operatorët […]

Votohet anëtari i Bordit për Ankesa të Mediave


[ad_1] Në pikën e pestë të Kuvendit të Kosovës është votuar për zgjedhjen e dy anëtarëve të Bordit për Ankesa të Mediave. ndërsa, vetëm kandidati Avdyl Hyseni ka arritur të siguroj votat për të zgjedhur anëtar në Bordin për Ankesa të Mediave. Kandidatët për këtë pozitë kanë qenë Florim Shefqeti, Vjollca Kurtishaj, Avdyl Hyseni dhe […]

OSHP-ja duhet të ndaloj mbajtjen e seancave pa palë


[ad_1] Organizata jo-qeveritare Demokraci Plus ka reaguar ndaj mënyrës së mbajtjes se seancave të Organit Shqyrtues të Prokurimit. Ky organ shqyrtues që nga shfaqja e pandemisë COVID-19 seancat është duke i zhvilluar pa praninë e palëve dhe publikut. Demokraci Plus me anë të një komunikate ka thënë se kjo formë “është duke e dëmtuar seriozisht […]

VV-ja kërkon të shtyhet zgjedhja e anëtarëve të Bordit për Ankesa të Mediave


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka dyshime të bazuara se njëri prej katër kandidatëve që synojnë të zënë dy vendet në Bordin për Ankesa të Mediave s’ i ka kualifikimet e duhura ligjore për këtë pozitë. Për këtë arsye, partia e Albin Kurtit ka kërkuar që kjo pikë të largohet nga rendi i ditës në seancën e […]

Kuvendi në pauzë deri në orën 15:00


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Agon Batusha, ka kërkuar që pika e 5-të e rendit të ditës zgjedhja e dy anëtarëve të Bordit për Ankesa të Mediave të shtyhet për seancën e radhës. Batusha tha se dyshojnë që njëri nga kandidatët s’ e plotëson përvojën e punës. “Kërkojmë të rikthehet në komisionin ad hoc dhe […]

Edhe PZAP-ja refuzon kërkesën e PSD-së për ndryshimin e llogos


[ad_1] Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka refuzuar kërkesën e Partisë Socialdemokrate (PSD) për ndryshimin e llogos së partisë. Sipas një vendimi të datës 28 tetor thuhet se kërkesa është refuzuar për shkak të mos përshtatshmërisë së legjislacionit në fuqi me statutin politik të PSD-së. “Me 22 korrik 2020 PSD ka dërguar statutin […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


[ad_1] Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në […]

Bërllogu e infrastruktura e shkollave, pasqyra e qeverisjes së Besim Ilazit 


[ad_1] Duke qenë në mesin e dhjetë komunave të para për performancë komunale, Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi tha se ndihet krenar për punën që ka bërë në komunë. Megjithatë, hulumtimet në terren e opozita komunale e sfiduan kryetarin me problemet e qytetit të vogël dhe mosmbajtjen e premtimeve zgjedhore. Në debatin “Jeta […]

RTK s’ po ua paguan trustin punëtorëve


[ad_1] Anëtari i Komisionit për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media, Agon Batusha, ka thënë se punët në televizionin publik janë lëmsh. Sipas deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, RTK s’ po ua paguan Trustin punëtorëve. Për krejt situatën në RTK ai tha se janë fajtorë edhe deputetët të cilët janë pjesë e Komisionit për […]

Apeli refuzon ankesën e Telekomit, lë në fuqi vendimin në favor të Z-Mobile


[ad_1] Gjykata e Apelit ka refuzuar ankesën e avokatit Gazmend Nushi, përfaqësues i Telekomit në kontestin me Z-Mobile. Lajmin e ka konfirmuar avokati Gazmend Nushi. “Po, Apeli ka refuzuar ankesën e Telekomit por më shumë smund të prononcohem pa lejen e Telekomit”, tha avokati Nushi. Ankesa nga avokati Nushi ishte parashtruar ndaj vendimit të Gjykatës […]

Paqartësitë ligjore, aktorët me përvojë mbeten jashtë konkursit


[ad_1] Aktorët kosovarë janë duke u përballur me probleme për shkak të paqartësive ligjore të cilat rregullojnë funksionimin e skenën teatrore në vend.  Mosdefinimet e sakta ligjore për çështje të caktuara po i dëmtojnë aktorët edhe atëherë kur ata kanë një përvojë në skenat kosovare. Një prej tyre është edhe çështja e njohjes së përvojës […]

Paditet Policia e Kosovës për refuzim të pensionit të policit të vdekur nga Covid-19


[ad_1] Pas refuzimit të ankesës për kërkimin e pensionit të policit Ilir Gjokaj, prej 80% të pages për familjarët e tij, përfaqësuesi i familjes, avokati Meshari Selimaj ka paditur Policinë e Kosovës- Komisonin për ankesa dhe Shpërblime. Sipas padisë, familja e tani të ndjerit, përkatësisht bashkëshortja dhe fëmijët e Ilir Gjokajt, pretendojnë se s’ ka […]

Del në gjyq i ekstraduari nga Italia që po gjykohet për grabitje në bastore


[ad_1] Blerim Nokaj, i akuzuari për grabitjen e qershorit të vitit 2013, doli sot para Gjykatës së Gjakovës për ta kundërshtuar akuzën e Prokurorisë, pasi ishte arrestuar në Itali dhe ishte ekstraduar në Kosovë. Prokuroria pretendon se Nokaj në bashkëkryerje me Fuat Gjevukaj nga Peja, kishin hyrë në një bastore në Gjakovë, kishin sulmuar me mjet […]

Kur do të largohet era e kanalizimit në fshatrat e Gjilanit?


[ad_1] Kur Lutfi Haziri e kishte marrë mandatin si kryetar i Gjilanit në vitin 2013, ai kishte premtuar që gjatë mandatit të tij do të realizohet projekti për ujëra të zeza. Por jemi gati në vitin 2020 dhe banorët në qendër të qytetit dhe në fshatrat e Gjilanit akoma përballen me kutërbimin e lumenjëve nga […]

Apeli vendos për ankesat e të akuzuarve për projektin e kanalizimit në Malishevë


[ad_1] Gjykata e Apelit ka refuzuar e aprovuar disa ankesa lidhur me akuzën për keqpërdorim të detyrës rreth një projekti infrastrukturor në një fshat të komunës së Malishevës, Remzi Mazreku, Januz Krasniqi, Jakup Shurdhaj, Besnik Krasniqi, Islam Vrenezi, Valdete Morina, dhe Qlirim Karaqica, po dyshohet se kanë kryer tri vepra penale gjatë realizimit projektit të […]

Rasti ish-komercialistit të IPKO-s që përvetësoi mbi 3 mijë euro, kthehet në rivendosje nga Apeli


[ad_1] Alban Sylafetajt, ish-komercialistit të kompanisë mobile “IPKO”, i akuzuar për përvetësim të 3,660 euro nga kompania dhe falsifikim të dokumentit zyrtar, i është kthyer rasti në rigjykim dhe rivendosje. Në gusht të këtij viti, gjykatësi i rastit Mentor Bajraktari, kishte vendosur që kërkesën për hudhje të aktakuzës dhe provave të saj ta refuzoj si […]

Ankesa e banorëve u dëgjua! Bashkia Sarandë ndërhyrje për shmangien e përmbytjeve të bizneseve


[ad_1] Pas publikimit në Saranda Web të shqetësimit të banorëve dhe bizneseve në udhën Onhezmi pranë spitalit, se sa herë binte shi udha mbushej me ujë dhe përmbyteshin banesa dhe biznese, ditën e sotme nga ana e Bashkisë Sarandë është ndërhyrë për normalizimin e situatës.VIDEO Pas publikimit në Saranda Web të shqetësimit të banorëve dhe […]

Papastërtia dhe kundërmimi në nënkalimin në Milloshevë, Gashi ia hedh fajin Ministrisë së Infrastrukturës


[ad_1] Fshatin Milloshevë të Obiliqit e ndan në gjysmë magjistralja Prishtinë-Mitrovicë. Për shkak të numrit të madh të veturave që kalojnë gjatë ditës në këtë magjistrale, Ministria e Infrastrukturës ka ndërtuar nënkalim, i cili shfrytëzohet nga qytetarët e këtij fshati. Ky nënkalim përdoret më së shumti nga nxënësit e këtij fshati, pasi që shkolla është […]

Mytaher Haskuka tregon pse dështoi 7 herë tenderi për kifle për nxënësit prizrenas


[ad_1] “7 herë kanë shkuar letrat anena e knena”, ka thënë kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, për tenderin për shujta për shkollat e Prizrenit. Asamblistja e Vetëvendosjes në Prizren Mimoza Bushrani ka përballur Haskukën me premtimin e tij për sigurimin e shujtave për nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e pestë, duke i […]

Policit të vdekur nga Covid-19 i refuzohet pensioni


[ad_1] Komisioni për ankesa i Policisë së Kosovës, ka refuzuar ankesën e avokatit Meshari Selimaj, për kërkimin e 80% të pagës për familjen e ish-policit Ilir Gjokaj. Ky i fundit kishte vdekur pasi ishte infektuar nga virusi COVID-19. Selimaj paralajmëroi se do ta padisë Policinë e Kosovës për kërkimin e të drejtës në pension. Në […]

Familjes së policit të vdekur prej COVID-19 i refuzohet ankesa për pension


[ad_1] Komisioni për ankesa i Policisë së Kosovës, ka refuzuar ankesën e avokatit Meshari Selimaj në lidhje me vendimin e Policisë së Kosovës për pension për familjen e policit të vdekur nga COVID-19. Ilir Gjokaj, polic në Gjakovë vdiq në korrik të këtij viti pasi ishte diagnostifikuar me COVID-19. Pas vdekjes së tij, Policia e […]

Ferizaj, 30 ditë paraburgim të dyshuarve për drogë dhe armëmbajtje pa leje


[ad_1] Gjykata e Ferizajt ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurve R.M. dhe B.R. Ata dyshohen se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje. “I pandehuri R.M. dyshohet se nga muaji janar i ketij viti në […]

Avdullah Hoti pezullon vendimin për refuzimin e lejes së qëndrimit për këshilltarin e Albin Kurtit


[ad_1] Kryeministri, Avdullah Hoti, ka pezulluar vendimin për deportimin e këshilltarit të ish- kryeministrit Albin Kurti, Tienmu Ma. Njoftimi për pezullim të këtij vendimi u bë gjatë ditës së sotme. “Bazuar në fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe Ministrive, ka marrë vendim  për pezullimin e ekzekutimit të vendimeve A. Nr. 555/2020 me […]

Vetëvendosje e quan të kundërligjshëm procesin e përzgjedhjes së Kryeshefit të KQZ-së


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se përzgjedhja e Kryeshefit Ekzekutiv të Sekretariatit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve është bërë në mënyrë të kundërligjshme. Dy anëtarët e KQZ-së nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi dhe Alim Rama, në një konferencë për media numëruan disa nga shkeljet që sipas tyre kanë ndodhur në procesin e përzgjedhjes […]

Sa ju kushtuan komunave testet serologjike për testimin e COVID-19?


[ad_1] Tri komuna të Kosovës kanë hapur tenderë për të blerë teste serologjike për testimin e qytetarëve për COVID-19. Komuna e Prishtinës ka filluar e para testimin e qytetarëve për COVID-19, e cila është pasuar nga Gjakova e së fundmi edhe komuna e Prizrenit ka blerë teste serologjike. Komuna e Gjakovës ka blerë 9,000 teste […]

Të dënuarit për terrorizëm me programe brenda burgjeve për deradikalizim


[ad_1] Më shumë se 400 qytetarë të Kosovës përfunduan në konfliktin në Siri e Irak e dhjetëra prej tyre humbën jetën dhe s’ u kthyen më kurrë. Të shumtë janë të kthyerit të cilët, u hetuan, gjykuan e u dënuan për pjesëmarrje në grupe terroriste. akoma edhe sot s’ është zbardhur misteri se, kush i […]

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon


[ad_1] Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo ngase në vend s’ ka unifikim të çmimit të barnave. Laramania e çmimeve të barnave nëpër barnatoret e Kosovës, sipas farmacistëve, ka ndikuar që qytetarët të mos kërkojnë cilësi në […]

Kushtetuesja e refuzon ankesën e deputetit Etem Arifi për dënimin me burg


[ad_1] Deputetit Etem Arifi, i dënuar me 1 vit e 3 muaj burgim për mashtrim me subvencione, i është refuzuar ankesa për këtë dënim nga Gjykata Kushtetuese. Arifi i ishte drejtuar Kushtetueses për të vlerësuar kushtetueshmërinë e vendimit të Gjykatës së Apelit që e kishte dënuar atë dhe vendimit të Gjykatës Supreme që i kishte […]

Numri i shtretërve dhe mjekëve, sfidë për Kosovën


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, thotë se situata me koronavirus në Kosovë është tejet e rënduar. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Krasniqi tregon se si është riorganizuar stafi gjatë kësaj periudhe dhe cilat janë kapaictetet spitalore për t’u përballur me pandeminë. […]

error: Content is protected !!