MSH thirrje qytetarëve që të regjistrohen për marrjen e vaksinave antiCOVID, numri i të vaksinuarve ka arritur në 50 mijë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se po vijon vaksinimi në të gjitha njësitë e vaksinimit nëpër qytetet e Kosovës, për personat mbi 65 vjeç, të regjistruar në platformën elektronike eKosova dhe sipas listave në dispozicion të Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare. MSH njofton se ditën e djeshme janë vaksinuar 4.067 qytetarë, ndërsa prej fillimit të […]

Mbi 51 mijë qytetarë marrin vaksinën antiCOVID-19


[ad_1] Që nga nisja e procesit të vaksinimit e deri më tani në Kosovë janë mbi 51 mijë persona që tashmë kanë marrë vaksinë kundër COVID-19. Procesi i vaksinimit është duke vazhduar akoma dhe paralelisht me grupmoshat mbi 65-vjeç po vaksinohen edhe profesionistët shëndetësor. Kështu ka treguar koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 […]

Dilema për vaksinën Covid-19 – Përse s’ duhet të ndiheni në faj?


[ad_1] Një nga diskutimet  më të shpeshta që ka zënë vend të përditshmërinë tonë sot është pa dyshim COVID-19. E aq më e madhe është dilema e bërjes së vaksinës kundër këtij virusi. Pikëpyetjet që shoqërojnë të gjithë këtë periudhë për një pjesë të njerëzve në botë kanë marë fund duke kryer dozat e vaksinave […]

MSH: Për të marr vaksinën antiCOVID duhet të regjistroheni në eKosova, kjo është procedura


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se për të marr vaksinën antiCOVID-19 qytetarët duhet të regjistrohen në eKosova. Ministria e Shëndetësisë në një postim në rrjetin social Facebook i ka bërë të ditur ecuritë për regjistrim në eKosova. Lexoni të plotë njoftimin: “Të dashur qytetarë, Për të marrë vaksinën kundër COVID-19 patjetër se duhet të […]

​Shqiptohen 814 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Numri i rasteve pozitive me COVID-19 ka shënuar rënie javën e fundit, por rënie s’ kanë shënuar edhe gjobat që po shqiptohen ndaj personave që s’ po respektojnë masat antiCOVID-19. Vetëm gjatë të dielës, Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba ndaj qytetarëve që s’ i respektuan masat për mbrojtje nga COVID-19, masa këto […]

5,601 raste aktive, vazhdon vaksinimi antiCOVID në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 106.914 raste nga 568.984 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.225 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 173 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej […]

912 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në qytete të ndryshme të Kosovës, ka shqiptuar 912 tiketa në bazë të ligjit Covid-19. Policia po ashtu ka shqiptuar edhe 1353 tiketa trafiku. Ndërkohë, bëhet e ditur se gjatë 24 orëve kanë ndodhur 11 aksidente trafiku me të lënduar dhe 34 aksidente […]

Efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID-19


[ad_1] Me miliona njerëz në të tërë botën që po vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist për atë që do të vij më pas. Mirëpo, pas vaksinimit disa persona kanë treguar se kanë përjetuar disa efekte anësore. Cili është efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID? Rreth gjysma […]

Vaksinohen kundër koronavirusit 2,419 punëtorë shëndetësorë


[ad_1] Që nga e marta e javës që lamë pas e deri në orët e para të paradites së të dielës janë vaksinuar me vaksinë antiCOVID-19, 2 mijë e 419 punëtorë shëndetësorë në gjithë Kosovën. Kështu ka bërë të ditur koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, Niman Bardhi. Në konferencën […]

Javën e ardhshme dihet se kur do të fillojë vaksinimi anti-COVID i të moshuarve


[ad_1] Në orët e paradites të së shtunës në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë kundër coronavirusit janë vaksinuar 1, 566 punëtorë shëndetësorë. Koordinatori i Qendrës së vaksinimit, Niman Bardhi ka treguar edhe se si është duke shkuar vaksinimi nëpër komuna. “Procesi i vaksinimit sot është shumë i qetë dhe shumë më me rend se ditëve […]

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


[ad_1] Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


[ad_1] Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina […]

Deri tani rreth 300 punonjës shëndetësorë të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri


[ad_1] Rreth 300 punonjës shëndetësor të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri. Procesi i vaksinimit pritet të përfundojë këtë të shtunë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, kryetari i Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. “Procesi i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë është duke shkuar mirë. 300 punonjës janë vaksinuar deri sot dhe të shtunën […]

Shqipëri, 15 të vdekur dhe 488 raste me Covid-19 në 24 orët e fundit


[ad_1] 15 qytetarë kanë humbur betejën me Coronavirusin gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Numri më i lartë i viktimave është shënuar në Fier dhe Durrës, ku kanë ndërruar jetë nga 3 pacientë të infektuar. “Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Fier, 3 […]

Sqaron Ministria e Shëndetësisë: akoma s’ ka vendim për ashpërsimin e masave antiCOVID


[ad_1] Përkundër rritjes së rasteve me COVID-19, Ministria e Shëndetësisë thotë se akoma s’ është marrë asnjë vendim për ashpërsimin e masave. Ministria e Shëndetësisë në një përgjigje për Telegrafin thotë se janë duke bërë monitorimin e situatës. “s’ është marrë asnjë vendim rreth ndonjë mase të re lidhur me COVID-19. MSh është në monitorim […]

Njësia Klinike Infektive 2, ka trajtuar mbi 600 pacientë me COVID-19


[ad_1] Altina Marmullaku Periudha e pandemisë COVID-19, po vazhdon të jetë një periudhë e vështirë dhe shumë sfiduese për stafin shëndetësorë. Punë dhe përgjegjësi të madhe, në periudhën e pandemisë COVID-19 kanë pasur edhe kardiologët. Ata kanë qenë të kyqur në trajtimin e pacientëve, me COVID-19, si nga fillimi i pandemisë. Në një intervistë për […]

Dorëzohet në MSH lista e mjekëve të Kosovës për vaksinim në Shqipëri


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës i ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë listën e mjekëve që kanë shprehur vullnetin që të vaksinohet me vaksinën antiCOVID në Shqipëri. Kështu ka thënë drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, i cili tha se në bazë të kërkesës ata kanë bërë kriteret për vaksinim dhe kjo listë tashmë […]

Humbin jetën 17 persona nga koronavirusi në Shqipëri – konfirmohen edhe 475 raste të reja


[ad_1] 17 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit, ndërsa nga 3005 testime të kryera janë konfirmuar 475 raste të reja, njofton Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, sipas së cilës gjatë kësaj periudhe janë shëruar 578 persona. Gjatë ditës së sotme janë kryer 2666 vaksinime antiCovid dhe që […]

Sot Dita e Verës! Për të dytën herë festohet në kushte pandemie, ja aktivitetet në Elbasan


[ad_1] 14 Marsi shënon sot Ditën e Verës, por festimet kanë nisur që një natë para ku qytetarët kanë ndezur zjarrin që simbolizon zjarrin e fundit për të larguar dimrin dhe të këqijat për të rikthyer dritën e shpresës tek njerëzit. Elbasani është qyteti që e ka këtë festë tradicionale edhe pse Dita e Verës festohet […]

Një vit pandemi – Rrëfimi i Bujar Prushit, mjekut që kujdestaroi në pikën kufitare në Han të Elezit


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Togfjalëshi “dukuri e pazakonshme” mund ta përmbledhë për së afërmi atë cfarë ngjau në fillim të vitit 2020, e që vazhdon edhe sot. Shumë infektime e vdekje për këto 12 muaj, por edhe shumë punë nga stafi shëndetësor në përgjithësi për t’u dalë në ndihmë të gjithë qytetarëve. Në një […]

Hoti: Për disa javë presim arritjen e vaksinave antiCOVID-19


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti në mbledhjen e Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka përgëzuar punën e këtij komiteti duke thënë se kanë bërë një punë të jashtëzakonshme. Hoti tha se presin që për disa javë të arrijnë edhe vaksinat dhe të fillojë procesi i vaksinimit të qytetarëve. “Jemi në […]

Sot mblidhet Komiteti për vlerësimin e situatës me COVID-19


[ad_1] Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 do të mbajë sot mbledhje. Takimi i komitetit do të mbahet në ora 09:00 në Qeverinë e Kosovës. Në takimin ku do të diskutohet për koordinimin dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 do të jetë edhe kryeministri në detyrë i Kosovës, […]

​Sot pritet të mbërrijnë në Shqipëri dozat e para të vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Sot do të mbërrijnë në Shqipëri 38 mijë e 400 dozat e para të vaksinës antiCOVID-19 AstraZeneca. Lajmin për ardhjen e mbi 38 mijë dozave të vaksinës AstraZeneca e ka bërë të ditur dy ditë më parë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Rama këtë e ka quajtur lajm të mirë duke thënë se menjëherë […]

Shqipëri: 17 të vdekur nga COVID-19, 22-vjeç viktima me moshën më të re


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale e Shqipërisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3035 testime, nga të cilat kanë rezultuar me koronavirus 631 qytetarë, 17 persona të tjerë kanë humbur jetën dhe 714 janë shëruar. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 255 raste në […]

MSH thotë se së shpejti nga COVAX pritet të arrijnë rreth 33 mijë doza të vaksinës antiCOVID-19


[ad_1] Edhe pse Kosova është i vetmi vend në Ballkan që s’ është furnizuar me asnjë dozë të vaksinës kundër COVID-19, nga Ministria e Shëndetësisë japin shpresa se së shpejti Kosova do të jetë në mesin e shteteve që do t’i marrin dozat e para. Në një përgjigje dërguar Telegrafit, zyrtarë të MSH-së thonë se […]

s’ respektuan masat antiCOVID, dënohen 817 qytetarë


[ad_1] Në 24 orët e fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar 817 tiketa trafiku për qytetarët që s’ kanë respektuar masat antiCOVID. Po ashtu, të dielën janë shqiptuar edhe 892 tiketa trafiku për shoferët që s’ kanë respektuar rregullat në komunikacion. Policia në statistikat e përgjithshme të publikuara bën të ditur se në 24 orët […]

Gastronomët anulojnë marshin protestues


[ad_1] Marshi protestues i cili ishte paraparë sot nga Gastronomët në ora 15:00 është anuluar .Nga një njoftim për medie nga Këshilli Drejtues i Shoqatës thuhet se në momentin kur do të ketë ndryshim të masave atëherë do të ketë edhe organizim të protestave. Postimi i plotë:            SQARIM PËR PUBLIKUN Në mbledhjen e Këshillit Drejtues […]

20 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19. Gjatë ditës së sotme janë kryer 1014 vaksinime […]

Mblidhet Komiteti – A do të ketë masa të reja antiCovid në Kosovë?


[ad_1] Komiteti për koordinim dhe vlerësim të situatës me pandeminë do të mblidhet sot për të diskutuar lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Ndonëse u parashikua që në këtë mbledhje të propozohet ashpërsimi i masave kundër COVID-19 (duke aluduar kështu në kufizimin e lëvizjes), anëtarë të këtij komisioni thonë se kjo gjë s’ do të […]

Vaksina antiCOVID në Kosovë pritet të arrij deri në maj, MSh tregon se cilët persona do të vaksinohen të parët


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë me anë të një njoftimi ka bërë të ditur se Kosova është në mesin e shteteve që do të marrin vaksinë kundër COVID-19 me anë të mekanizmit COVAX në raundin e parë. Shpërndarja e këtyre vaksinave nga COVAX do të bëhet në periudhën shkurt-maj 2021. Në këtë raund, Kosova do të […]

IKSHPK thirrje qytetarëve: Respektoni masat, ka tendencë të rritjes së rasteve me koronavirus


[ad_1] Në 24-orët e fundit nga coronavirusi kanë humbur jetën nëntë persona, ndërsa janë konfirmuar 467 raste të reja. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK) me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat mbrojtëse antiCOVID. IKSHPK po ashtu thekson se ka numri i rasteve me coronavirus […]

s’ respektuan masat antiCOVID, dënohen 701 qytetarë


[ad_1] Në 24-orët e fundit në Kosovë kanë ndodhur 40 aksidente trafiku, 15 prej tyre me persona të lënduar kurse 25 tjerë vetëm me dëme materiale. Policia njofton se gjatë të ditës së enjte kanë shqiptuar 1 mijë e 327 tiketa trafiku për shoferët që s’ kanë respektuar rregullat në komunikacion, kurse 701 tiketa për […]

Shefi i UNICEF-it në Kosovë: Sonte vijnë shiringat që do përdoren për vaksinat anti-COVID-19


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, ka thënë se në fluturimin e sotëm, do të arrijnë në Kosovë shiringat që do të përdoren për vaksinat anti-COVID. me anë të Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura. “Me fluturimin e […]

Përzierja e dy antitrupave – Terapia e re kundër varianteve të COVID-19


[ad_1] Kompanitë farmaceutike “Eli Lilly”, “Vir Biotechnology” dhe “GlaxoSmithKline” kanë njoftuar një bashkëpunim për të vlerësuar kombinimin e dy terapive antiCOVID-19 me dy antitrupa të ndryshëm monoklonalë. Studimi është duke u zhvilluar në SHBA dhe Porto Riko. “Ky bashkëpunim unik është hera e parë që antitrupat monoklonalë nga kompani të ndryshme bashkohen për të eksploruar […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga […]

MASh thirrje institucioneve arsimore: Respektoni masat antiCOVID-19


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), u ka bërë thirrje të gjithë akterëve të përfshirë në sistemin arsimor që të vazhdojnë të respektojnë masat kundër pandemisë COVID-19, në mënyrë që mësimi të vazhdojë të zhvillohet sipas skenarit A, pra me prezencë në shkollë. “Mësimdhënësit, nxënësit, prindërit dhe menaxhmenti i shkollave nevojitet të kenë kujdes […]

Ramadani: s’ ka shpërthim të infektimeve me COVID-19, synojmë zero raste pozitive


[ad_1] Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK), Naser Ramadani, ka thënë se gjatë dy javëve të fundit ka rënie të numrit të rasteve pozitive me COVID-19 si dhe rënie të rasteve të vdekjeve, transmeton Ekonomiaonline. Këto komente Ramadani i bëri gjatë takimit të Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


[ad_1] Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se […]

Njihuni me simptomat që mund t’i keni pasi ta merrni vaksinën anti-Covid


[ad_1] Personat që kanë marrë vaksinën anticovid kanë shfaqur edhe disa efekte anësore. Por, cilat janë gjashtë më të zakonshmet dhe si të menaxhojmë? Efektet anësore më të zakonshme pas vaksinimit përfshijnë: dhimbje, ënjtje ose skuqje pas vaksinimit; Ethet e lehta; Dridhje; Lodhje; dhimbje koke; dhimbje të muskujve dhe nyjave. Sipas Express.co.uk, vaksinat funksionojnë duke […]

Rekord testimesh për koronavirus – konfirmohen 246 raste të reja, asnjë i vdekur për 24 orë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit janë konfirmuar 246 raste pozitive me COVID-19. Zemaj ka pohuar se ka pasur rekord të testimeve. “Brenda 24 orëve, kemi rekord testime që nga fillimi i pandemisë, 3.031 teste dhe nga këto mostra vetëm 246 kanë rezultuar pozitiv me […]

specialistët: Pa qasje të barabartë në vaksinim, pandemia s’ merr fund


[ad_1] Vaksinat kundër COVID-19 s’ do t’i japin fund pandemisë, Po qe se të gjitha vendet s’ i marrin vaksinat shpejt dhe në mënyrë të drejtë, paralajmëruan sot specialistët. ndërsa disa vende po shqyrtojnë zbatimin e pasaportave të vaksinave para rifillimit të udhëtimeve ndërkombëtare, autorët e kësaj letre të hapur, të botuar në revistën “The […]

Gjilani fton qytetarët mbi moshën 75-vjeçare që të regjistrohen për marrjen e vaksinës anti-COVID-19​


[ad_1] Komuna e Gjilanit fton qytetarët e moshës mbi 75 vjeçare që të lajmërohen për evidencë në Qendrat më të afërta të mjekësisë familjare, në qytet e fshatra, për marrjen e vaksinës antiCOVID-19. Drejtoresha e Qendrës së Mjekësisë Familjare, njëherësh anëtare e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, Dr. Arbenita […]

MSH: s’ ka rregulla të reja për diasporën, vendimi për testin PCR është i para disa muajve


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës ka sqaruar qytetarët se vendimi për diasporën për testin PCR për COVID-19, është marrë para disa muajsh, dhe s’ ka ndryshuar asgjë sa i përket këtij vendimi. MSH me anë të një reagimi thotë se shpreh keqardhjen e saj për manipulim në opinion nga individë të papërgjegjshëm. […]

Mutacionet e reja të COVID-19 dhe rrezikshmëria e tyre


[ad_1] Në Evropë, por edhe në vendin tonë në muajt e fundit janë identifikuar disa variante të reja të COVID-19. Por cilat janë këto variante që po zgjerohen kudo dhe po tregojnë një intensitet të ri të sëmundjes? Një nga variantet e para që është përhapur më shpejt dhe gjerësisht është ai i Mbretërisë së […]

Siguria ushqimore dhe protokollet antiCovid/ 405 inspektime dhe 29 masa paralajmëruese


[ad_1] Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, vijojnë pandërprerë inspektimet dhe monitorimet në të tërë vendin me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore, ku vetëm gjatë ditës së sotme ka kryer 405 inspektime dhe monitorime në të tërë vendin. Sipas AKU-së, gjatë kontrolleve zyrtare në operatorët e biznesit ushqimor janë dhënë 29 masa me paralajmërim […]

s’ respektuan rregullat antiCovid, Policia dënon 481 qytetarë


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se në 24-orët e fundit kanë ndodhur 34 aksidente trafiku, ku njëri prej tyre ishte me fatalitet. Siç njofton Policia e Kosovës, 8 nga aksidentet ishin me persona të lënduar dhe 26 prej tyre ishin me dëme materiale. Gjithashtu, për gjatë 24-orëve të fundit janë shqiptuar 972 tiketa trafiku […]

Brenda 24 orëve, 532 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Qytetarët e Kosovës po vazhdojnë të gjobiten për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Për 24 orë Policia e Kosovës ka shqiptuar 532 gjoba për mosrespektim të masave të masave të vendosura nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalim të përhapjes së virusit korona. Ndërkohë që në vend, aktualisht janë 6 mijë e 714 raste aktive […]

Policia shqipton 578 tiketa për qytetarët që shkelën ligjit antiCOVID


[ad_1] Policia e Kosovës ka shqiptuar 578 tiketa për qytetarët të cilët s’ i kanë respektuar masat antiCOVID gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Kështu është bërë e ditur me anë të raportit ditor nga policia e Kosovës, të cilët kanë njoftuar po ashtu se kanë shqiptuar edhe 642 tiketa trafiku. Ndryshe, Policia […]

Për një javë, Policia e Kosovës shqiptoi mbi 4 mijë tiketa për mosrespektim të Ligjit antiCOVID


[ad_1] Në shtatë ditët e fundit, Policia e Kosovës në të gjithë territorin e vendin ka shqiptuar çdo ditë gjoba, qytetarëve të cilët e kanë shkelur ligjin antiCOVID, ku gjithsej për një javë janë shqiptuar plotë 4 mijë e 214 gjoba. Kështu thonë të dhënat e publikuara çdo mëngjes në faqen e Policisë së Kosovës […]

Zemaj: s’ do të ketë lirim të masave, ata që shkelin ligjin të dënohen


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se vaksinat antiCOVID pritet të arrijnë në Kosovë në muajin shkurt. Zemaj ka shtuar se janë duke punuar intensivisht në këtë aspekt. “Jemi duke punuar intensivisht, e mira është që kemi siguruar zinxhirin e ftohjes, dhe sigurisht që vaksinat e para pritet të arrijnë në […]

MSh thotë se vaksinat e para antiCOVID arrijnë në shkurt, s’ tregon datën dhe sasinë e tyre


[ad_1] Janë bërë gati një vit që kur në Kosovë u shfaq rasti i parë me virusin SARS-CoV-2 i njohur si coronavirus. Pas shfaqjes së rasteve në Kosovë por edhe në mbarë botën, shumë kompani farmaceutike filluan të merren me krijimin e një vaksine për ta luftuar këtë virus. deri më tani janë aprovuar vaksinat […]

442 tiketa për mosrespektimin e masave antiCOVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në qytete të ndryshme të Kosovës, kanë shqiptuar 442 tiketa për mosrespektim të ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19. Policia gjithashtu ka shqiptuar edhe 683 tiketa trafiku. Ndërkohë, janë raportuar 8 aksidente trafiku me të lënduar dhe 18 aksident trafiku me […]

Studentët me peticion kërkojnë rikthimin në ambientet universitare


[ad_1] Organizata Studentore “Reforma” ,e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se kanë nisur peticionin online për rikthim të ndjekjes së ligjëratave në ambientet e universiteteve publike dhe private që veprojnë në Republikën e Kosovës. Këtë peticion studentët thonë e kanë nisur së bashku me Këshillat studentore në UP, për faktin se s’ pajtohen […]

Lehtësimi i masave antiCovid – Zemaj thërret konferencë për media


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë pritet të prezantojë sot lehtësimin e masave antiCovid. MSH me anë të një komunikatë për media bën të ditur se ministri në detyrë, Armend Zemaj do të mbajë konferencë për media, ku edhe do të njofton për lehtësimin e masave. Gjatë ditës së djeshme është bërë e ditur se do të […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

OBSH paralajmëron rrezik më të lartë të mutacioni, Pfizer efektive edhe për të


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë me dije se variant i ri i coronavirusit i shfaqur fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar është përhapur në 22 vende evropiane. Ky mutacion i quajtur B117 është më i transmetueshëm dhe shfaq një kërcënim më të madh, sidomos në një moment kur Evropa ka filluar vaksinimin masiv të […]

Shqiptohen 381 dënime për mos respektim të masave antiCOVID


[ad_1] Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 381 tiketa për mos respektim të masave antiCOVID. në këto e sipër për shkelje të rregullave të komunikacionit policia ka shqiptuar 423 tiketa. Brenda 24 orëve janë raportuar edhe 13 aksidente me të lënduar dhe 30 të tjerë me dëme materiale. [ad_2]

Shqipëria nis nesër vaksinimin kundër COVID-19


[ad_1] Republika e Shqipërisë nga nesër do të fillojë vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19. Lajmin e bëri të ditur vetë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook. “LAJM I MIRË Nesër nisim vaksinimin antiCOVID”, shkroi ai. Deri tani, Shqipëria ka siguruar 500 mijë doza të vaksinës anti COVID-19 […]

Zemaj: Kemi siguruar 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se Kosova ka arritur të sigurojë 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID. Këtë Zemaj e bëri të ditur me anë të një postimi në Facebook. “Edhe një herë ju siguroj qytetarë të vendit tim që tashmë kemi siguruar 1,220,000 vaksina anti Covid”, […]

Ish ministri i Shëndetësisë, Alush Gashi i gatshëm ta marrë vaksinën antiCOVID-19 para mediumeve


[ad_1] Ish ministri i Shëndetësisë, Alush Gashi është shprehur i gatshëm që ta marr vaksinën antiCOVID-19. Gashi me anë të një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se Po qe se është nevoja atë do ta marr edhe para mediumeve. Sipas tij, kohë më parë kur merrej vaksina për gripin e derrit (AH1N1), […]

Erdhën nga Britania dhe s’ qëndruan në karantinë, 9 qytetarë gjobiten në Shqipëri


[ad_1] Policia kufitare në Rinas njofton se ka ndëshkuar dhe 9 persona të tjerë, me masën administrative 700.000 lekë secili (560 euro), për shkelje të vetëkarantinimit të detyrueshëm 14-ditor që duhet të kryejnë të gjithë ata që vijnë nga Britania e Madhe.  Dy ditë më parë, Policia Kufitare e Rinasit ndëshkoi 6 persona me gjobë […]

Hoti: Vaksinat antiCOVID presim të arrijnë në shkurt, brenda dite do të vaksinohen 20 mijë qytetarë


[ad_1] Hoti ka thënë se është përgatitur strategjia e imunizimit në bazë të cilit përcaktohen qartë prioritetet e vaksinimit të qytetarëve me vaksinën antiCOVID. “Ashtu si na vijnë sasitë e vaksinave do të kryhet vaksinimi i qytetarëve. Fillimisht mjekë dhe stafi tjetër shëndetësor, personat mbi moshën 65 vjeç, personat që kanë rrezikshmëri të lartë e […]

Masat antiCovid/ Nga sot kufizimi i lëvizjes nis në orën 22:00


[ad_1] Këtë të martë rikthehen edhe rregullat antiCovid të cilat funksiononin para datës 24 dhjetor nga Komiteti Teknik, për orën policore 22:00. Duke filluar nga dita e sotme, ora policore do të fillojë në 22:00 dhe jo më në 20:30. Sipas Aktit Normativ që është në fuqi, të gjithë ata qytetarë që shkelin rregullat gjobiten. […]

Edi Rama: Një pjesë të vaksinave anti-Covid do ia ndajmë Kosovës


[ad_1] Edi Rama, ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar 500 mijë doza të vaksinës antiCOVID të kompanisë “Pfizer” dhe një pjesë të kësaj sasie e ka premtuar edhe për Kosovën. Kryeministri i Shqipërisë ka thënë se s’ do t’ia kthejmë Kosovës shpinën as këtë herë dhe se me këto vaksina do vaksinohen punëtorët në […]

​Policia shqipton 392 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës në 24 orët e fundit ka shqiptuar 392 gjoba për ata që s’ kanë respektuar masat antiCOVID-19. Policia njoftoi po ashtu se në 24 orët e fundit kanë ndodhur 18 aksidente me të lënduar dhe 27 me dëme materiale. Në 24 orët e fundit janë shqiptuar 557 tiketa trafiku, ndërsa në […]

Shqipëria në izolim, nga kjo e premte


[ad_1] Shqipëria, nga kjo e premte do të hyjë në një fazë tjetër të masave antiCOVID, ku do të ndalohet lëvizja prej orës 20:30 – 06:00. Ky vendim u mor nga Komitetit Teknik i specialistëve tri ditë më parë ku thanë se masat e reja, do të qëndrojnë aktive deri më 4 janar, me qëllim […]

Ulen rastet e të prekurve me Covid në Gjilan


[ad_1] Nënkryetari Ismajli ka konfirmuar se në dy ditët e fundit, në këtë komunë ka ulje të infeksionit me COVID-19, sikurse edhe të të shtruarve në spital. “Pavarësisht kësaj, unë u apeloj të gjithë qytetarëve që t’i respektojnë masat antiCOVID-19, posa lufta kundër virusit vazhdon edhe më tej, dhe kjo në mënyrë agresive. Duke iu […]

Prezantohet rrejshëm si polic, mbante me veti edhe pistoletë lodër


[ad_1] Policia në Prizren ka pranuar një informacion se një person i dyshimtë që disa herë viziton një qendër bamirësie në Prizren me pretekstin se është person zyrtar dhe kërkon respektimin e masave anticovid-19. Në këtë rast i dyshimti prezantohet si person zyrtar në cilësinë e policit. Punëtorët e kësaj qendre, duke dyshuar se ky […]

Shqiptari i parë që bën vaksinën: s’ ka vend për asnjë mëdyshje për vaksinimin


[ad_1] Mes personave të parë që kanë bërë vaksinën antiCovid në Amerikë është edhe një shqiptar. Arjet Gega është mjek i sëmundjeve Infektive dhe asistent profesor në shtetin e Connecticut-it. Ai tregon në një intervistë për Top Channel se u vaksinua si pjesë e planit të Qeverisë Federale për punonjësit e shëndetit që janë në […]

Shqiptohen 650 tiketa për shkelësit e masave antiCOVID-19


[ad_1] Pavarësisht masave antiCOVID-19 dhe dënimeve të shumta nga ana e Policisë së Kosovës, disa qytetarë po vazhdojnë sërish me mosrespektimin e këtyre masave. Gjatë ditës së diele, policia ka shqiptuar 650 tiketa në bazë të ligjit COVID-19. Kujtojmë se në bazë të këtij ligji dënimet shkojnë nga 35 deri në 500 euro.  [ad_2]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

OBSH për vaksinat antiCovid: E ardhmja duket më e kthjellët, dozat e para të limituara


[ad_1] “Premtimi i vaksinave për COVID-19 është femonale”! kështu është shprehur drejtori për Europën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge. Sipas Organizatës Botërore te Shëndetësisë “e ardhmja duket më e kthjellët”, pasi pritet fillimi i procedurës së shpërndarjes së vaksinës nga kompanitë partnere të Pfajzer dhe BionTech në Mbretërinë e Bashkuar dhe vazhdimësia e […]

​Hulumtim i ri: Ky grup gjaku është më i mbrojtur se të tjerët


[ad_1] Disa nga studimet më të fundit shkencore mbi koronavirusin dhe përpjekjet për të gjetur barna dhe vaksina antiCOVID-19 tani janë të njohura për publikun e gjerë. Reuters raporton se një studim i madh i bërë në Kanada ofron prova se njerëzit që kanë grup gjaku zero ose janë Rh negativë janë në një rrezik […]

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren


[ad_1] Në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, datëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e parë publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, u kujtuan dëshmorët e vendit, ku u tha se rrugëtimi i tyre duhet të shërbejë si shembulli më i mirë për vendin. […]

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në tregun e Evropës


[ad_1] Vaksina anticovid mund të shpërndahet në Evropë duke nisur që nga mesi i muajit dhjetor. Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Biontech, pas njoftimit se vaksina e Pfizer dhe Biontech mund të ofrojë një mbrojtje deri në 95% nga virusi Covid-19. Ai theksoi se gjithçka varet edhe nga kërkesat që do të merren […]

Vaksina anticovid mund të vijë më shpejt se që ishte menduar


[ad_1] Vaksina anticovid mund të shpërndahet në Evropë duke nisur që nga mesi i muajit dhjetor. Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Biontech, pas njoftimit se vaksina e Pfizer dhe Biontech mund të ofrojë një mbrojtje deri në 95% nga virusi Covid-19. Ai theksoi se gjithçka varet edhe nga kërkesat që do të merren […]

​Zemaj thotë se testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj […]

​Fauci: Shpejtësia e vaksinave s’ e ka cënuar sigurinë e tyre


[ad_1] Të dhënat e dy vaksinave nga “Pfizer” dhe “Moderna” janë të besueshme dhe shpejtësia me të cilën ato u zhvilluan s’ e ka cënuar sigurinë dhe integritetin e tyre shkencor, tha sot Anthony Fauci, specialisti kryesor për Sëmundjet Infektive në SHBA dhe një anëtar i task forcës antiCOVID-19 i Shtëpisë së Bardhë. “Rezultatet e […]

Policia e Prizrenit në aksion, shqipton afro 300 dënime


[ad_1]   Drejtoria rajonale e policisë në Prizren ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka gjobitur 155 qytetarë mos mosrespektim të ligjit antiCovid. “Gjate kryerjes se detyrës zyrtare, angazhimet policore në zbatim të masave anti-Covid në qendrat tregtare dhe lokacionet tjera në komunën e Prizrenit, policia ka shqiptuar 155 tiketa për personat të […]

Hyn në fuqi shtetrrethimi antiCovid-19 në Turqi


[ad_1] Disa kufizime të reja, të njoftuara nga presidenti Recep Tayyip Erdogan për të frenuar përhapjen e COVID-19 hyjnë sot në fuqi. Një shtetrrethim natën do të fillojë në orën 20:00, që do të mbahet vetëm gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse. Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 […]

s’ ndiheni mirë, keni ftohje apo grip?


[ad_1] Laboratori OLIVE Këto jan simptomet e ftohjes:• Kokëdhembje te rralla,• Temperatura normale,• Dhemje të lehta të trupit,• Teshtitje,• Rrjedhje hundësh,• Skuqje të fytit,• Kollitje të thatë (të lehtë). Këto janë simptomet e gripit:• Kokëdhembje të theksuara,• Temperaturë të lartë që zgjatë 3 deri 4 ditë,• dhimbje të rënda të trupit,• Lodhje dhe plogështi që […]

Spanja autorizon fazën përfundimtare të provës së vaksinave kundër Covid-19


[ad_1] Spanja autorizoi sot fillimin e fazës së fundit të provës klinike të një vaksine antiCOVID-19, e zhvilluar nga grupi amerikan “Johnson & Johnson”, që, gjithashtu, do të testohet edhe në tetë vende të tjera. “Ky provë e fazës së tretë do të kryhet në nëntë spitale spanjolle, së pari, mbi vullnetarët që s’ shfaqin […]

Kurti shkel masat antiCovid, mban tubim në një xhami në Podujevë


[ad_1] Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot gjatë ditës është parë në një tubim te “Xhamia e Vjetër” në Lagjen e Babatincëve në Podujevë. Në një video shihet një numër jo i vogël i pjesmarrësve pavarësisht se tubimet janë të ndaluara me vendim të Qeverisë për shkak gjendjes aktuale me COVID në vend. Ndonëse, […]

Trafiku Urban në Prishtinë pakëson orarin e qarkullimit pas vendimit të Qeverisë për masat e reja anti-COVID


[ad_1] Autobusët e Trafikut Urban në Prishtinë do të punojnë me orar të pakësuar nga ora 06:00 deri në orën 19:00, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për masat e reja antiCOVID-19. Nga Trafiku Urban njoftojnë se vetëm linja e aeroportit dhe linja e fshatit Keçekollë do të qarkullojnë sipas orarit të rregullt. Njoftimi i […]

​Miratimi i vaksinës antiCOVID-19 është pranë, megjithatë ka akoma pyetje pa përgjigje


[ad_1] Kompanitë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech pohojnë se vaksina e tyre eksperimentale është 90 për qind efektive në parandalimin e infeksionit COVID-19. Sidoqoftë, ky është vetëm një vlerësim fillestar. Të dhënat e performancës brenda grupeve specifike demografike s’ janë akoma të disponueshme. Leif Erik Sander nga Spitali Charite në Berlin thotë se niveli i efektivitetit […]

Vullnetarët nga kompania Pfizer dhe BioNTech flasin rreth efekteve anësore të vaksinës antiCOVID


[ad_1] Vaksina antiCOVID nga kompania Pfizer dhe BioNTech tregoi efektivitetin e saj me 90% të rasteve shkruan Express.co.uk. Vullnetarët e parë që e testuan për vaksinën anti-covid treguan më shumë rreth efekteve të saj. Më shumë se 43 mijë pjesëmarrës që u testuan treguan se vaksina ka një lidhje të përafërt me vaksinën kundër gripit. […]

​Brenda ditës policia shqipton 778 gjoba për qytetarët që shkelën masat antiCovid-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 778 gjoba për shkelësit e ligjit antiCovid-19. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit Policia ka shqiptuar 810 tiketa të trafikut për shoferët që s’ kanë respektuar rregullat e komunikacionit. 25 persona janë arrestuar për vepra të ndryshme penale, ndërsa 15 janë dërguar në […]

Zonat e kuqe në heshtje totale, hapur vetëm barnatoret dhe furrat e bukës


[ad_1] Me vendimin e ri të Qeverisë së Kosovës për masat anticovid është vendosur që në komunat që janë në zonë të kuqe të kenë të drejtë të punojnë vetëm barnatoret dhe furrat e bukës. Kështu u bë e ditur edhe në njofimin e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë “Veprimtaritë e tjera mund të ushtrojnë […]

Labi poston video të një proteste në Gjermani: Aty s’ bëjnë kurthe, aty zgjohen të gjithë


[ad_1] Për t’i kundërshtuar masat e reja antiCOVID, Labinot Tahiri kishte planifikuar të organizonte një protestë. Ani pse ishin bërë gjitha përgatitjet që protesta të mbahej sot në orën 11:00, këngëtari e anuloi atë pasi s’ mori përkrahjen e gastronomëve. Së fundi, ai publikoi një video në llogarinë e tij në Facebook, ku ndan pamje […]

​Gastronomët distancohen nga protesta gjithëpopullore kundër masave të reja antiCovid-19


[ad_1] Shoqata e Gastronomëve të Kosovës është distancuar ndaj protestës së sotme gjithëpopullore ndaj masave të reja anti-COVID-19, shkruan GazetaBlic.  Përveç kësaj, nga Shoqata e Gastronomëve të Kosovës thonë se mbesin të distancuar edhe nga të gjitha organizimet dhe aktivitetet e lokaleve të gastronomisë, të cilat, sipas tyre, s’ respektojnë masat për luftimin dhe menaxhimin […]

Vaksina antiCOVID – ja kur do t’i kthehemi jetës normale sipas shkencëtarit që e shpiku vaksinën


[ad_1] Profesori Ugur Sahin deklaroi sot se jeta mund të kthehet në normalitet në Britani të Madhe, Evropë dhe SHBA deri në “mes të vitit të ardhshëm”. Shkencëtari që qëndron prapa vaksinës Pfizer ka thënë për Sky News se njerëzit në Britani të Madhe mund të vaksinohen kundër koronavirusit nga mesi i muajit të ardhshëm. […]

​Vaksina antiCOVID – ja kur do t’i kthehemi jetës normale


[ad_1] Profesori Ugur Sahin deklaroi sot se jeta mund të kthehet në normalitet në Britani të Madhe, Evropë dhe SHBA deri në “mes të vitit të ardhshëm”. Shkencëtari që qëndron prapa vaksinës Pfizer ka thënë për Sky News se njerëzit në Britani të Madhe mund të vaksinohen kundër koronavirusit nga mesi i muajit të ardhshëm. […]

Kundërshton masat e reja antiCovid, Ahmeti: Shumë prej nesh sonte s’ i zë gjumi


[ad_1] Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka reaguar sërish ndaj masave të paralajmëruara nga kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Ahmeti, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se është kundër masave të reja anti-COVID, sipas të cilave Prishtina bashkë me pesë komuna të tjera futen në […]

Në Shqipëri regjistrohen 507 raste të reja me COVID-19, 11 të vdekur


[ad_1] Sot është shënuar një tjetër ditë tragjike në Shqipëri, pasi coronavirusi ka marrë 11 jetë, ndërsa të infektuarit ashtu sikur prej disa ditësh vijojnë që të jenë mbi 500.  Në 24 orët e fundit, janë kryer 2,384 testime, ku kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 507 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2384 testime, 140 të shëruar, 507 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.  Ju rikujtojmë se […]

Ahmeti reagon pas propozimit të Qeverisë që në Prishtinë të ketë orë policore


[ad_1] Pas propozimit të masave të reja AntiCovid që pritet të votohen sot në mbledhjen e Qeverisë, ku sipas këtyre masave në kryeqytet do të ketë orë policore ka reaguar Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti. Ai ka thënë se s’ duhet të ketë mbyllje pa ndihmë ekonomike për bizneset dhe qytetarët. “Sistemi i […]

Abrashi në Aeroportin “Adem Jashari” për të parë nga pranë zbatimin e masave antiCOVID-19


[ad_1] Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, bashkë me drejtorin e përgjithshëm të Autoritetit te Aviacionit Civil, Bujar Ejupi kanë vizituar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, ku u mbikëqyren masat e ndërmarrë nga operatori i aeroportit LIMAK, me qëllim të frenimit të përhapjes së COVID-19. Abrashi tha se në këtë kohë pandemie, masat e ndërmarra për t’u […]

Në Klinikën e Syve s’ po respektohen rekomandimet, kërkohet pezullimi i rasteve elektive për të ruajtur stafin (FOTO)


[ad_1] Në Klinikën e Syve s’ po respektohen masat dhe rekomandimet nga COVID-19. Oftalmologu Dr.Florim Zejnullahu, bëri të ditur se ka rezultuar pozitiv me COVID-19, po ashtu pnjë fotografie ai bëri të ditur se në Klinikën e syve s’ po respektohen rekomandimet. Në fotografi shihen pacientët e grumbulluar duke pritur për shërbime në këtë klinikë. […]

Covid-19/ 6 raste të reja në Sarandë, 1 në Delvinë. 9 të vdekur në 24 orë


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1446 testime, 121 të shëruar, 321 raste të reja dhe 9 humbje jete në 24 orët e funditJu informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 328 pacientë, 12 në […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 02 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 02 Nëntor 2020   COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1446 testime, 121 të shëruar, 321 raste të reja dhe 9 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet […]

error: Content is protected !!