Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


[ad_1] Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë […]

Sipas studimeve, vaksinat Moderna dhe Pfizer janë efektive kundër variantit të Nju Jorkut


[ad_1] Një studim i kryer së fundi për vaksinat Pfizer dhe Moderna shton sigurinë se të dyja këto vaksina janë efektive edhe ndaj variantit të koronavirusit të shfaqur në Nju Jork. Për javë të tëra, banorët e Nju Jorkut kanë qenë dëshmitarë të rritjes alarmante të numrit të rasteve me këtë variant, ashtu që gjërat […]

Barnat që kanë treguar rezultate premtuese në trajtimin e COVID-19


[ad_1] Qeveria britaneze ka nisur një task forcë antivirale për të gjetur të paktën dy barna deri në vjeshtë që njerëzit mund të marrin në shtëpi si pilula ose kapsula për të ndaluar kthimin e infeksioneve të koronavirusit në sëmundje serioze dhe të bëjnë kohën e shërimit më të shpejtë. Por këto s’ do të […]

A duhet të bëhet matja e antitrupave para dhe pasi të bëhet vaksinimi për COVID-19?


A duhet të bëhet matja e antitrupave para dhe pasi të bëhet vaksinimi për COVID-19? Matja e antitrupave aktualisht NUK rekomandohet për të vlerësuar nevojën për vaksinim në një person të pavaksinuar edhe nëse e ka kaluar infeksionin me SARS COV-2. Po ashtu matja e antitrupave NUK rekomandohet për të vlerësuar imunitetin ndaj SARS COV-2 […]

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëm


[ad_1] Në luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani. Diana Gumas bëri gjithçka […]

Rreziqet prej ndryshimeve klimatike nё ekosistemet natyrore dhe tek njerëzit


[ad_1] Prej rreth tre dekadash tashmё, shkencёtarёt i njohin dhe i pranojnё rreziqet prej ndryshimeve klimatike nё ekosistemet natyrore dhe shoqёritё njerёzore. Ndryshimet klimatike, qё kanё ngёrthyer planetin tonё, s’ njihen mjaftueshёm prej publikut vendas, qё ndonjёherё shfaqet mosbesues. Pёr rrjedhojё, publiku s’ i adreson si kёrcёnime pёr jetёn e tij, nё nivelet e larta […]

Si ta shpjegojmë rezultatin e testit serologjik? – Këshillat e Mjekut


[ad_1] Të gjithë ata persona që kanë kaluar Covid 19 kanë pikëpyetjen e madhe se sa të mbrojtur janë dhe sa do zgjasë imuniteti i krijuar.  Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj duke komentuar studimin shkencor të Rockefeller University të ditëve të fundit, tha se imunuteti jonë zgjat në kohë me muaj, pavarësisht sasisë së […]

Vaksinat anti-COVID efektive tek gratë shtatzëna dhe gjidhënëse


[ad_1] Vaksinat anti-COVID Pfizer/BioNTech dhe Moderna janë efektive tek gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, të cilat mund t’ua kalojnë antitrupat mbrojtës të vegjëlve të tyre, thuhet në gjetjet e publikuara të enjten nga një hulumtim i kryer nga Gazeta amerikane e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës. Hulumtues të disa spitaleve dhe disa instituteve kanë marrë për bazë […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


[ad_1] Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së […]

Analiza e antitrupave të rezusit; Pse është aq e rëndësishme në shtatzëni?


[ad_1] Rezusi është një lloj proteine që gjendet në sipërfaqen e rruazave të kuqe të gjakut. Kjo proteinë gjendet te më shumë se 85 për qind e njerëzve dhe thuhet se kanë rezus pozitiv. Ata që s’ e kanë, thuhet se janë me rezus negativ. Në qoftë se s’ jeni shtatzënë, rezusi s’ ka asnjë […]

Shkencëtari norvegjez zbulon arsyen përse disa njerëz kanë mpiksje gjaku pas marrin vaksinën e AstraZeneca-s


[ad_1] Një studim i realizuar nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, pretendohet se ka gjetur arsyen përse tre punonjës të shëndetësisë në këtë vend, të imunizuar me vaksinën e AstraZenecas pësuan mpiksje gjaku, dhe njëri prej tyre më vonë vdiq. Të tre ata ishin nën moshën 50 vjeç. Grupi i specialistëve të drejtuar nga profesor […]

Humoristi Cima në gjendje jo të mirë nga COVID-19, vajza e tij, Adelina, kërkon gjak për të


[ad_1] Humoristi i njohur Kosovar, Rasim Thaci, i njohur për publikun e gjerë si Cima, është duke u përballur me koronavirusin. Këtë lajm e ka bërë të ditur vetë vajza e tij, Adelina, e cila, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka kërkuar gjak për babanë e saj nga personat që sapo […]

A duhet mbajtur më maska pasi bën vaksinën anti-Covid?


[ad_1] Autoritetet shëndetësore duan që njerëzit të mbajnë maska dhe distancimin social, edhe pasi të marrin vaksinën anti-Covid. Kjo mund të duket kundër-intuitive. Tek e fundit, a s’ është i mbrojtur nga koronavirusi ai që është vaksinuar kundër tij? Përgjigja është e komplikuar. Pjesa dërrmuese e atyre që vaksinohen do të mbrohen nga Covid-19, sëmundja […]

Studimi: Antitrupat ndaj COVID-19 mund të mbrojnë nga ri-infektimi më vonë


[ad_1] Ka prova të reja që lidhin testimin pozitiv për antitrupat ndaj COVID-19 nga një infeksion paraprak me një rrezik dukshëm më të ulët të infektimit përsëri në të ardhmen. Një studim, i botuar në revistën JAMA Internal Medicine dje (e mërkurë), zbuloi se njerëzit që rezultuan pozitivë për antitrupa ndaj COVID-19 ishin në një rrezik […]

Përzierja e dy antitrupave – Terapia e re kundër varianteve të COVID-19


[ad_1] Kompanitë farmaceutike “Eli Lilly”, “Vir Biotechnology” dhe “GlaxoSmithKline” kanë njoftuar një bashkëpunim për të vlerësuar kombinimin e dy terapive antiCOVID-19 me dy antitrupa të ndryshëm monoklonalë. Studimi është duke u zhvilluar në SHBA dhe Porto Riko. “Ky bashkëpunim unik është hera e parë që antitrupat monoklonalë nga kompani të ndryshme bashkohen për të eksploruar […]

Studimet: Njerëzit që kanë kaluar koronavirusin duhet të marrin një dozë të vetme vaksine


[ad_1] Rreth 111 milion njerëz në botë – dhe ndoshta shumë të tjerë sëmundjet e të cilëve s’ u diagnostikuan kurrë – janë infektuar me coronavirus deri më tani. A duhet të vaksinohen akoma këta njerëz? Dy studime të reja i përgjigjen kësaj pyetjeje me një po të prerë. Në fakt, studimi sugjeron që për këta njerëz […]

STUDIMI: Foshnjat e lindura nga nënat e infektuara me Covid-19 kanë antitrupa


[ad_1] Të pesë foshnjat e lindura nga gratë me e infektuara me COVID-19 gjatë një studimi në Singapor kanë pasur antitrupa kundër virusit, megjithëse studiuesit thanë se s’ është akoma e qartë se çfarë niveli të mbrojtjes mund të ofrojë kjo. Gjetjet nga një studim i 16 grave pjesëmarrëse, gjithashtu zbuluan se shumica ishin të […]

Pse është e mundur të dalim pozitivë për koronavirus edhe pas vaksinimit?


[ad_1] Vaksina kundër COVID-19 s’ siguron mbrojtje të plotë ose të menjëhershme, që do të thotë se akoma është e mundur të infektoheni dhe të dilni pozitiv për coronavirusin. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), duhen disa ditë, deri në disa javë që vaksina të fillojë të tregojë efekt në trup. […]

Mutacionet e reja të COVID-19 dhe rrezikshmëria e tyre


[ad_1] Në Evropë, por edhe në vendin tonë në muajt e fundit janë identifikuar disa variante të reja të COVID-19. Por cilat janë këto variante që po zgjerohen kudo dhe po tregojnë një intensitet të ri të sëmundjes? Një nga variantet e para që është përhapur më shpejt dhe gjerësisht është ai i Mbretërisë së […]

Studimi i ri: Antitrupat zgjasin 2 muaj


[ad_1] Antitrupat e zhvilluar nga infektimi me COVID-19 zgjasin rreth 2 muaj për personat që kalojnë një infeksion të moderuar dhe jo në faza të rënda. Në këtë përfundim arrin një studim i publikuar në revistën shkencore Nature nga një grup shkencëtarësh francezë në fushën e mjekësisë në bashkëpunim me Universitetit të Sorbonës në Paris. […]

Vaksinat ekzistuese kanë efekt edhe tek variantet e reja


[ad_1] Në pamje të parë, lajmet për vaksinën e koronavirusit të Janssen Pharmaceuticals ishin zhgënjyese. Më 29 janar, kompania, një divizion i gjigantit farmaceutik Johnson & Johnson, njoftoi se vaksina e tij ishte 66% efektive ndaj rasteve të moderuara deri të rënda të COVID-19. Është një rezultat i dobët krahasuar me nivelin 95% të efektivitetit […]

Nis grumbullimi i plazmës së gjakut për trajtimin e COVID-19


[ad_1] Kosova ka filluar grumbullimin e plazmës konvalescente nga personat të cilët e kanë kaluar sëmundjen COVID-19. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, infektologu në Klinikën Infektive në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës, Sali Ahmeti. Institucionet shëndetësore, me anë të një udhëzuesi kanë vendosur që të fillojë tretmani i pacientëve të infektuar me coronavirus […]

Antitrupat covid mbrojnë pacientët për gjashtë muaj


[ad_1] Shumica dërrmuese e njerëzve që ishin të infekruar me koronavirus zhvillojnë antitrupa që mund t’i ndihmojnë në mbrojtjen e tyre kundër ri-infektimit për të paktën gjashtë muaj, thonë studiuesit, shkruan The Guardian. Mostrat e gjakut të mbledhura nga më shumë se 20,000 banorë të Mbretërisë së Bashkuar midis qershorit dhe nëntorit 2020 zbuluan se […]

Si Është Të Vaksinohesh Kundër Covid-19


[ad_1] Ky pa dyshim ka qenë një vit stresues, por lajmet në lidhje me vaksinat COVID-19 më në fund na kanë dhënë dritën e shpresës që kemi pritur. Sigurisht që jemi gjithashtu mjaft kuriozë të mësojmë se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj kësaj vaksine, përse në fund të fundit s’ është një shkop […]

Vaksina e Modernas funksionon edhe kundër varianteve të reja të COVID-19


[ad_1] Vaksina e Moderna kundër COVID-19 duket se funksionon kundër varianteve të reja të gjetura në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, thonë shkencëtarët nga kompania farmaceutike. Testet e hershme laboratorike sugjerojnë se antitrupat e shkaktuar nga vaksina mund të njohin dhe luftojnë variantet e reja, raporton bbc. Nevojiten më shumë studime për të […]

Vaksina e Pfizer/BioNTech lufton Mutacionin e ri të Koronavirusit


[ad_1] Një studim i fundit tregon se vaksina e Pfizer/BioNTech kundër COVID-19 mund të mbrojë edhe kundër mutacioneve të reja të coronavirusit të identifikuara në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Afrikën e Jugut. Studimi i ri sugjeron se mutacioni N501Y, i zbuluar në variantet, të cilat kanë përhapur panik kudo në botë, mund të luftohen […]

Si Ndikon Gjumi Në Imunitetin Tuaj? – Këshillat Që duhet Të Ndiqni


[ad_1] deri më tani, ju e dini se gjumi është thelbësor për trupin tonë, ai ndikon në funksionimin e metabolizmit, trurit dhe shëndetit të zemrës. Por ajo për të cilën s’ flasim gjithmonë është se si gjumi forcon imunitetin dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen ndaj infeksioneve virale. Pandemia (COVID-19) është akoma duke u përhapur në […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


[ad_1] Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


[ad_1] Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar […]

Dy anëtarëve të ekipit të specialistëve të OBSH-së u ndalohet hyrja në Kinë, rezultojnë pozitiv në testin e antitrupave IgM


[ad_1] Dy anëtarë të ekipit të OBSH-së që po hetojnë origjinën e pandemisë së coronavirusit, janë bllokuar dhe u është ndaluar fluturimi për në Kinë, pasi kanë dështuar në testin e antitrupave të COVID-19, shkruan CNN. Një ekip ndërkombëtarë prej 13 shkencëtarëve po planifikonin të zbrisnin në pjesën qendrore të qytetit kinez të Wuhanit, ku rastet […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

Vaksina Pfizer ka të ngjarë të funksionoj kundër varianteve të reja të koronavirusit


[ad_1] Provat e reja sugjerojnë se vaksina Pfizer-BioNTech kundër COVID-19 ka të ngjarë të jetë efektive kundër varianteve të coronavirusit të zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Të dy variantet përmbajnë një mutacion brenda proteinës spike, të quajtur mutacion N501Y, që mendohet të përmirësojë aftësinë e virusit për t’u lidhur me qelizat […]

Vaksina Pfizer ka të ngjarë të funksionoj kundër varianteve të reja të coronavirusit


[ad_1] Provat e reja sugjerojnë se vaksina Pfizer-BioNTech kundër COVID-19 ka të ngjarë të jetë efektive kundër varianteve të coronavirusit të zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Të dy variantet përmbajnë një mutacion brenda proteinës spike, të quajtur mutacion N501Y, që mendohet të përmirësojë aftësinë e virusit për t’u lidhur me qelizat […]

Studimi paraprak, vaksina mbron ndaj varianteve të reja të coronavirusit


[ad_1] Një hulumtim i ri sugjeron se vaksina kundër koronavirusit nga kompania Pfizer mund të mbrojë nga një mutacion i gjetur në dy variante shumë ngjitëse të COVID-19 që kanë shpërthyer në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut. Variantet po shkaktojnë shqetësim global ndërsa janë identifikuar edhe në vende të tjera. Frika e përhapjes […]

Vjen lajmi i mirë! Studimi: Imuniteti nga COVID mund të zgjasë edhe vite pas infektimit


[ad_1] Ata që e kanë kaluar COVID mund të kenë imunitet mbrojtës ndaj sëmundjes për muaj, apo edhe vite pas infektimit, sugjeron një studim. Gjetjet, bazuar në analizat e mostrave të gjakut nga 188 pacientë Covid-19, sugjerojnë që pothuajse të gjithë të mbijetuarit e sëmundjes kanë qelizat imune të nevojshme për të luftuar ri-infektimin. “Të […]

Varianti i ri i virusit në SHBA


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit që u zbulua së fundmi në Britani është diktuar tani edhe në Kaliforni, ku shumë spitale janë të mbingarkuara me pacientët me COVID-19. Ky zbulim pason dokumentimin e rastit të parë të njohur në SHBA të llojit të ri të virusit në shtetin e Kolorados. Guvernatori i Kalifornisë Gavin […]

Antitrupat mund të jenë shkaktar i mpiksjes së gjakut


[ad_1] Këto antitrupa s’ e mbrojnë trupin; ata e sulmojnë atë: Mpiksjet e gjakut kanë qenë një ndërlikim i shpeshtë, potencialisht vdekjeprurës i infeksioneve të rënda të koronavirusit, duke rritur rrezikun e goditjeve në tru, dështimit të veshkave dhe sulmeve të zemrës. Për muaj me radhë, studiuesit kanë luftuar për të kuptuar se çfarë i […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve […]

Sa i rrezikshëm është lloji i mutacionit i koronavirusit që ka filluar të përhapet në Angli?


Në ditët e fundit, më shumë se një mijë raste të infeksionit me një variant të ri të coronavirusit janë zbuluar në Angli. Rastet janë raportuar kryesisht në jug të vendit. “Ne kemi identifikuar një variant të ri të coronavirusit që mund të lidhet me një përhapje më të shpejtë në jug-lindje të Anglisë”, tha […]

Sa i rrezikshëm është lloji i mutacionit i coronavirusit që ka filluar të përhapet në Angli?


[ad_1] Në ditët e fundit, më shumë se një mijë raste të infeksionit me një variant të ri të coronavirusit janë zbuluar në Angli. Rastet janë raportuar kryesisht në jug të vendit. “Ne kemi identifikuar një variant të ri të coronavirusit që mund të lidhet me një përhapje më të shpejtë në jug-lindje të Anglisë”, […]

Prodhimi i vaksinës- rrëfimi i themeluesit të BioNtech


[ad_1] Agjencia e Ushqimit dhe Barnave në Shtetet e Bashkuara, ka dhënë autorizimin për përdorimin emergjent të vaksinës së Pfizer dhe BioNtech gjatë ditës së sotme, shkruan Business Insider. Dy dozat e vaksinës fillimisht kanë marrë autorizimin nga Shtetet e Bashkuara, edhe pse edhe vaksina e Moderna kundër coronavirusit sipas të gjitha gjasave do të […]

Vaksina e kompanisë Moderna siguron imunitet për të paktën 3 muaj


[ad_1] Vaksina kundër COVID-19 e kompanisë Moderna, bën që sistemi imunitar i njeriut të prodhojë antitrupa të fuqishëm, që qëndrojnë për të paktën tre muaj, tregoi një studim i publikuar të enjten. Testimet e kësaj vaksine kanë treguar se ajo është efektive 94 për qind. Studiuesit në Institutin Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive (NIAID) […]

Flet shqiptari që bëri vaksinën e COVID: Pranova pasi më vdiq nëna e babai!


[ad_1] Imer Shehu është një nga 3 shqiptarët që ka bërë vaksinën e COVID-19. Ai ka komentuar në një lidhje me skype nga Londra në emisionin “Shqipëria Live” se ka pranuar që ta bëjë pasi i ndërroi jetë nëna dhe babai, të cilët u infektuan me COVID-19. Britania e Madhe nisi testimin e vaksinës kundër […]

Prishtina blen 18 mijë teste të shpejta antigjen për COVID-19


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, javën e kaluar bëri të ditur se Komuna ka porositur mbi 18 mijë teste të shpejta antigjen, test ky i cili identifikon proteinat brenda ose pranë virusit. Ky është test i shpejtë i cili bëhet më anë të strishos. Dallimi i këtij testi me tjerët është se PCR detekton […]

Nëna shtatzënë kalon COVID-19, çfarë ndodh me foshnjën pas lindjes


[ad_1] Mjekët po studiojnë ndikimin e COVID-19 nga gratë shtatzëna te foshnjat e tyre në Singapor dhe me atë që kanë zbuluar deri tani, të dhënat janë mjaft interesante Një foshnjë e lindur nga një nënë e infektuar në fillim të muajit nëntor, rezulton të ketë pasur antitrupa kundër virusit, por s’ mbartte sëmundjen. Një […]

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.


[ad_1] Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

Pacienti zero në Britani? Testi i antitrupave konfirmon se rasti i parë ishte prekur me COVID në dhjetor 2019


[ad_1] Një punëtore 59-vjeçare e NHS tha se një test i antitrupave zbuloi se ajo kontraktoi coronavirusin në dhjetor 2019, më shumë se një muaj para se Britania e Madhe të raportonte rastin e parë zyrtar Sue Reader nga Ogwell, Devon, beson se ajo e mori virusin gjatë një udhëtimi në Qendrën për aplikim të […]

SHBA, miratohet përdorimi në raste urgjente i ilaçit me antitrupa Regen-COV2


[ad_1] Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) lëshoi të shtunën autorizimin për përdorim urgjent të terapisë me antitrupa kundër COVID-19, të kompanisë farmaceutike Regeneron, i njëjti trajtim eksperimental që iu dha Presidentit Donald Trump dhe që ai tha se e ndihmoi të shërohej nga sëmundja. FDA-ja tha se antitrupat monoklonalë, duhet të përdoren për […]

Njihuni me infermieren britanike, që është bërë personi i parë që ka injektuar koktejin e ri të antitrupave


[ad_1] Infermierja britanike Karen Simeson që punon në repartin e kujdesit intensiv, është personi i parë në planet që ka injektuar në trup koktejin më të ri të antitrupave, të “dizajnuar” enkas në mbrojtjen e njerëzve ndaj COVID-19, shkruan Sky News. Zyra e saj e vogël në Wakefield dhe kuzhina në afërsi është shndërruar në një […]

Ahmeti: Komuna tashmë ka porositur edhe 18 mijë teste për COVID-19


[ad_1] I pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se kjo Komunë tashmë ka porositur edhe 18,000 teste antigjen, të cilat janë të shpejta dhe mund të përdoren për testim të shpejtë të grupeve më të mëdha si në shkolla e organizata, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, ai thotë testet do […]

Studimi i ri i shkencëtarëve: Imuniteti ndaj koronavirusit mund të zgjasë me dekada!


[ad_1] Imuniteti ndaj coronavirusit do të mund të zgjaste me vite, e madje edhe me dekada, tregon një studim i ri i një grupi të shkencëtare të njohur nga laboratori që ka zbuluar se personat që janë shëruar nga COVID-19 kanë zhvilluar nivele të qëndrueshme të qelizave B dhe T, shkruan New York Times. Këto […]

Mali i Zi nga nesër me masa të reja, këto janë rregullat për kosovarët që duan të shkojnë atje


[ad_1] Shteti i Malit të Zi nga nesër do të ketë masa të reja kundër koronavirusit. Mali i Zi e ka vendosur Kosovën në “Listën e Verdhë”, shtet me rrezik mesatar. Kosovarët që duan të shkojnë për qëndrim në Mal të Zi duhet të kenë test PCR Negativ jo më të vjetër se 72 orë […]

Studimi në Londër: Fëmijët kanë antitrupa kundër Covid-19


[ad_1] Në një kohë kur një pjesë e madhe e vendeve po përballet me një valë të dytë infeksionesh me Covid-19, janë ngritur shumë pyetje në lidhje imunitetin që krijohet pas infektimit me Covid-19. Në bazë të studimeve të realizuara nga Instituti Crick në Londër disa njerëz kanë një imunitet të fortë i cili mund […]

Gjithçka që duhet të dini për gripin


[ad_1] Gripi është një infeksion viral që sulmon sistemin tuaj të frymëmarrjes – hundën, fytin dhe mushkëritë tuaja. Zakonisht quhet grip, por s’ është i njëjtë me viruset e “gripit” të stomakut që shkaktojnë diarre dhe të vjella. Për shumicën e njerëzve, gripi kalon vetë. Por ndonjëherë, gripi dhe ndërlikimet e tij mund të jenë […]

Si ta forcojmë imunitetin e hundës për luftimin e COVID-19?


[ad_1] ndërsa asgjë s’ mund të na bëjë totalisht të paprekshëm nga sulmet virale, forcimi i imunitetit të hundës së trupit mund të ndihmojë, pohon mjeku-shkencëtar Ëilliam Ë.Li, “Mendoni për sistemin tuaj imunitar si super ushtarë. Forca të ndryshme speciale bëjnë gjëra të ndryshme”, shpjegon ai. “Coronavirus hyn në trup me inhalim, kështu që pjesa […]

Si ta forcojmë imunitetin e hundës për luftimin e COVID-19


[ad_1] Këto ditë, shqetësimet tona rreth “sezonit të sëmundjeve” janë rritur përtej frikës nga një ftohje ose grip i thjeshtë. ndërsa asgjë s’ mund të na bëjë totalisht të paprekshëm nga sulmet virale, forcimi i imunitetit të hundës së trupit mund të ndihmojë, pohon mjeku-shkencëtar William W. Li, “Mendoni për sistemin tuaj imunitar si super […]

Kur duhet t’i bëjmë testet serologjike për COVID-19, e kur jo?


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Morina- Pulmolog Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë Me kusht që një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë Me kusht që dikush ka qenë i infektuar me virusin ose që […]

Kur duhet të i bëjmë testet serologjike për COVID-19, e kur jo?I


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Morina- Pulmolog Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë Nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë Nëse dikush ka qenë i infektuar me virusin ose që është shëruar nga infeksioni […]

Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar)


Shkruan : Dr.Besim Morina Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar) Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë nëse dikush ka qenë i infektuar me […]

Shkencëtari infektohet qëllimisht dy herë me Covid-19 dhe jep lajmin e keq


[ad_1] Një profesor, i cili eksperimentoi mbi veten e tij duke u infektuar me Covid-19 tha se shpresat për një imunitet të tufës janë të kota. Dr. Alexander Cherpurnov, 69 vjeç, u infektua me koronavirus gjatë një udhëtimi në Francë në shkurt. Pasi u shërua në shtëpinë e tij në Siberi, pa pasur nevojë për […]

Kosova bëhet gati të trajtojë me plazmën e gjakut pacientët me COVID-19


[ad_1] tretmani i personave të infektuar me koronavirus, me plazëm e gjakut të personave të shëruar nga ky virus, pritet të nisë së shpejti në Kosovë. Infektologu Sali Ahmeti është kryesues i grupit punues për hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente, te pacientët me COVID-19 (sëmundjen që e shkakton koronavirusi i ri). Ai […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


[ad_1] Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë […]

COVID-19: Pse s’ duhet të shqetësoheni për studimet që tregojnë zhdukjen e antitrupave


[ad_1] Studimet e fundit të kryera në Britaninë e Madhe nxorën në pah se nivelet e antitrupave te njerëzit që kanë kaluar coronavirusin, pësuan një rënie me 27% gjatë periudhës tre mujore gjatë verës duke shtuar frikën e imunitetit “jetëshkurtër” Megjithatë specialistët thonë se këto studime s’ kanë pse të jenë alarmante pasi situata është […]

Antitrupat kundër Covid-19 dobësohen me shpejtësi 


[ad_1] Një studim i ri britanik tregon se antitrupat që luftojnë Covid-19 u dobësuan me shpejtësi në popullatën e vendit gjatë verës, duke sugjeruar se çdo imunitet kundër virusit mund të mos zgjasë shumë. Studimi, i kryer nga Kolegji Imperial në Londër dhe i botuar të martën, përfshiu teste me mbi 365,000 britanikë midis 20 […]

Sa zgjasin antitrupat te njerëzit që e kanë kaluar coronavirusin? Lajmet s’janë aspak të mira


[ad_1] Nivelet e antitrupave mbrojtës te njerëzit zbehen mjaft shpejt pas infektimit me coronavirus, thonë studiuesit. Antitrupat janë një pjesë kryesore e mbrojtjes sonë imune dhe ndalojnë virusin të futet brenda qelizave të trupit Ekipi i Imperial College London zbuloi se numri i njerëzve që rezultojnë pozitivë për antitrupa ka rënë me 26% midis qershorit […]

A prodhojnë burrat më shumë antitrupa kundër COVID-19 sesa gratë? Studimi i ri zbulon të vërtetën


[ad_1] ndërsa pandemia COVID-19 ka përparuar gjatë muajve, pyetja se sa kohë janë të pranishëm antitrupat kundër coronavirusit SARS-CoV-2 ka pasur përgjigje të ndryshme Tani një studim nga studiuesit portugezë ka zbuluar se shumica e pacientëve kanë antitrupa kundër COVID-19 deri në shtatë muaj pas tkurrjes së infeksionit. Gjithashtu, ndërsa burrat prodhojnë më shumë antitrupa […]

E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19


[ad_1] Një studim i ri tregon se pas një të ftohure personi mund të jetë më i aftë për t’i rezistuar një goditjeje të rëndë nga COVID-19. Pacientët me COVID-19, të cilët kohët e fundit ishin infektuar me një virus të të ftohurës së zakonshme, kishin më pak të ngjarë të vdisnin ose të duhej […]

Një studim i madh global zbulon se ilaçi Remdesivir s’ ndihmon pacientët me COVID-19


[ad_1] Në një studim të përshkruar si përfundimtar dhe zhgënjyes, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ilaçi antiviral remdesivir ka “pak ose aspak efekt mbi vdekshmërinë” për pacientët e shtruar në spital me coronavirus. Madje, siç thuhet më tej, ai s’ duket se i ndihmon as pacientët të shërohen më shpejt, shkruan CNN, përcjell Telegrafi. […]

Studimi i ri tregon se trupi ka imunitet ndaj coronavirusit për disa muaj


[ad_1] Tre raporte të reja tregojnë se imuniteti i coronavirusit mund të zgjasë për muaj – dhe ndoshta edhe më gjatë. Gjetjet sugjerojnë që shumë, Po qe se jo shumica, njerëz që kurohen nga infeksioni janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe. Ata gjithashtu sugjerojnë se vaksina e re mund të jetë në […]

Studimet e reja/ Sa zgjat imuniteti nga koronavirusi dhe për sa kohë na mbron vaksina


[ad_1] Studimet e reja tregojnë se imuniteti i koronavirusit mund të zgjasë për disa muaj, dhe ndoshta edhe më gjatë. Tre raporte të sapo botuara sugjerojnë se shumë nga njerëzit që shërohen nga koronavirusi janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe. Studimet gjithashtu sugjerojnë që vaksinat e koronavirusit mund të jenë në gjendje […]

Zbulimi kinezë kundër kancerit të gjakut


[ad_1] Si çdo formë tjetër e kancerit, lekumia- një grup kanceresh që gjenden në qelizat e gjakut dhe palcën e kockave është e vështirë të trajtohet. Duke ofruar disa shpresa, një studim i ri ka raportuar zhvillimin e një lloji të ri të vaksinës specifike terapeutike kundër leukemisë Studiuesit nga Spitali Zhujiang i Universitetit të […]

Shkencëtarët kinezë zhvillojnë vaksinën kundër kancerit të gjakut


[ad_1] Ashtu si çdo formë tjetër e kancerit, leukemia – një grup kanceresh që gjenden në qelizat e gjakut dhe palcën e kockave – është e vështirë të trajtohet ndërsa ndërhyrjet mjekësore ekzistojnë për të trajtuar sëmundjen, varianti dhe përparimi i kancerit luajnë një rol vendimtar në rezultatin e trajtimeve. Duke ofruar disa shpresa, një […]

Rasti i Donald Trump për tu habitur – Në pak ditë pas infektimit, presidenti krijoi antitrupa


[ad_1] Mjeku i Donald Trump deklaroi edhe një herë se gjendja e presidentit është e qëndrueshme, ai s’ ka paraqitur më simptoma të sëmundjes, dhe duket se është vërtet mjaft mirë.  “Ndihem shkëlqyeshëm”, citohet të ketë thënë shefi i Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë, analizat laboratorike duket kanë treguar se në sistemin e presidentit ka prani […]

Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit në qelizat e njeriut


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar dy të ashtuquajtur “super antitrupa”, të cilët bllokojnë depërtimin e virusit Sars Cov 2 në qeliza. Ato veprojnë me mekanizma pak më të ndryshëm dhe u pa se kur administrohen në doza të vogla, individualisht ose së bashku, ishin në gjendje të parandalojnë infeksionin tek minjtë. Rezultati i studimit të botuar […]

Kosova, pa vendim për mjekimin e pacientëve me COVID-19 me plazmën e të shëruarve


[ad_1] Kosova akoma po e shqyrton mundësinë e trajtimit të pacientëve të infektuar me koronavirus, me plazmën e gjakut të personave që tashmë e kanë kaluar sëmundjen COVID-19, që e shkakton ky virus, thonë zyrtarë të qeverisë. Së fundi, presidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi për autorizimin emergjent të kësaj metode të trajtimit të pacientëve me COVID-19. specialistët […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

A kanë disa njerëz mbrojtje kundër coronavirusit?


[ad_1] Tani jemi më shumë se shtatë muaj në kohën e pandeminë së coronavirusit që ka ndikuar në jetën e njerëzve. Dhe gjersa është e vërtetë që komuniteti shkencor ka mësuar shumë gjëra në lidhje me virusin SARS-CoV-2 dhe sëmundjen që ai shkakton, COVID-19, ka lënë shumë boshllëqe në të kuptuarit tonë. Lexo po ashtu: […]

Pse kemi lloje të ndryshme gjaku


[ad_1] (CNN) Shumica e njerëzve kanë një nga katër grupet e gjakut – A, B, AB ose O. Zakonisht, lloji juaj i gjakut bën shumë pak ndryshime në jetën tuaj të përditshme, përveç Po qe se nevojitet të keni një transfuzion gjaku. Sidoqoftë, njerëzit me Tipin A mund të kenë një rrezik më të lartë […]

Studiuesit e Universitetit të Kopenhagës klonojnë gjenet e koronavirusit


[ad_1] Studiuesit e Universitetit të Kopenhagës po kërkojnë të zhvillojnë një vaksinë kundër koronavirusit me anë të asaj që njihet si “teknologji rekombinante”. Gjenet e koronavirusit klonohen për të identifikuar proteinat e tyre dhe për të kuptuar sesi ndërveprojnë ato me receptorët njerëzorë. “Ideja – shpjegon imunologu Morten Agertoug Nielsen – është që të gjenerojmë […]

Shpresë Për Njerëzit Që Vuajnë nga Migrena – Zbuloni Terapitë e Reja


[ad_1] Dy studime klinike mbi migrenën kanë arritur në zbulimin historik se përdorimi i dy antitrupave arrin të ndryshojë aktivitetin e lëndëve kimike që shkaktojnë migrenën. Studimet kanë treguar se geni kalcitoninë, një agjent kimik në tru është përgjegjës jo vetëm për dhimbjen e kokës por edhe ndjeshmërinë ndaj zhurmës dhe dritës në rastin e […]

4 Produkte Të Kuzhinës Që Po Të Dobësojnë Imunitetin


[ad_1] Sistemi imunitar përbëhet nga antitrupat, qelizat e shumë gjëra të tjera që bashkëpunojnë ngushtë për të na mbajtur shëndetplotë. Ky sistem bën një punë të shkëlqyer duke na mbrojtur nga bakteret e mikrobet që jetojnë me dhe krah nesh e që shkaktojnë sëmundje. Si Mund Ta Fuqizoni Imunitetin Imuniteti nuk ka nevojë për shumë […]

Çka është Gripi?


Gripi (influenca) është një infeksion viral ngjitës i rrugëve dhe organeve të frymëmarrjes. Vlerësohet që 5-20% e popullsisë vuan nga gripi çdo vit. Karakteristikat kryesore të gripit janë fillim i përnjëhershëm dhe ngritja e temperaturës, dhimbje muskujsh, dhimbje gryke dhe kollitje e thatë në fillim (pa ekspektorim). Sëmundja prek të gjitha grup moshat. Edhe pse […]

Luftimi i coronavirusit – çfarë lloje testesh ekzistojnë, si funksionojnë dhe sa janë të sakta


Fuqia kryesore e coronavirusit nuk është se është veçanërisht vdekjeprurës ose veçanërisht i lehtë për t’u kapur nga dikush tjetër, por se është i fshehtë. Njerëzit e infektuar mund t’ua transmetojnë atë të tjerëve para se të kuptojnë se janë të sëmurë, ose edhe nëse nuk shfaqin kurrë simptoma, duke i bërë ata përhapës të […]

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?


Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat […]