A novel method allows visualization of molecular motions lasting a few millionths of a second — ScienceDaily


Researchers at the University of Bonn and the research center caesar have succeeded in ultra-fast freezing proteins after a precisely defined period of time. They were able to follow structural changes on the microsecond time scale and with sub-nanometer precision. Owing to its high spatial and temporal resolution, the method allows tracking rapid structural changes […]

Covid PILLS could be available in UK ‘by autumn’ says Boris Johnson


People in the UK could be offered pills to treat Covid at home from autumn this year thanks to a new antivirals taskforce being set up by No10. Boris Johnson today said he will assemble a team of scientists to find ways for people to recover from the virus without going into hospital because the […]

Why nations relying on China’s Covid vaccines are at risk of more waves


Countries relying on China‘s Covid vaccines may be vulnerable to future waves of the disease, scientists warned today. Experts told MailOnline the spiralling crisis in Chile should send a warning to the rest of the world that Chinese-made jabs are too weak to halt the spread of the virus, even with a successful immunisation programme. […]

Matt Hancock insists UK on track to hit July vaccination target


WHAT ARE THE SYMPTOMS OF THE RARE BLOOD CLOTS LINKED TO ASTRAZENECA’S VACCINE?  Only Britons who suffer one of the below symptoms four days post-vaccination need to contact their doctor.  Shortness of breath Chest pain Swollen leg Persistent stomach pain Severe headache Blurred vision Skin bruising beyond the site of injection   Matt Hancock today warned […]

Covid-19 UK: All the times Boris Johnson has moved the goalposts on setting us free


When lockdown was first introduced on March 23 last year, Boris Johnson promised it would be reviewed in less than a month.  But more than 380 days later the country remains under strict Covid restrictions, despite an array of figures now showing cases are at their lowest levels since the end of summer — when […]

Moderna jab to be deployed in a fortnight, minister reveals as experts behind Valneva’s vaccine


The long-awaited Moderna coronavirus vaccine will be dished out in Britain within the next two weeks, No10’s vaccine minister revealed today.  Nadhim Zahawi said the first batch of the jab — approved by regulators in January — is set to arrive in the third week of this month, with ‘more volume’ expected in May.  Ministers […]

Covid-19 UK: What should I do if I’ve had the AstraZeneca jab?


Britons were once again left with a raft of questions over the safety of AstraZeneca‘s coronavirus vaccine after health chiefs today recommended it should not be given to under-30s because of its link to potentially deadly blood clots. No10’s jab advisory panel says healthy people aged 18 to 29 be offered either Pfizer or Moderna‘s […]

What are the risks of blood clots from AstraZeneca’s Covid vaccine REALLY?


British health chiefs have restricted AstraZeneca’s vaccine in under-30s because their risk of dying from Covid is so small and there are early signs they may be more prone to blood clots after the jab. But EU regulators have decided against recommending the vaccine is withheld from any age group because they can’t be sure […]

All the answers to your questions about AstraZeneca’s jab and its link to blood clots


AstraZeneca‘s coronavirus vaccine is once again under the spotlight, amid growing fears it may trigger extremely rare blood clots.  Health chiefs yesterday recommended it should not be given to under-30s because of its link to the potentially deadly complication.  But medical experts insist the jab is safe and the benefits far outweigh any risks for […]

Donald Trump offered Kim Jong Un a ride home on Air Force One following Vietnam summit


The former official said Trump did not ask any of his aides whether there would be any problems in making such an offer. “Just did it for his friend,” the former official said, referring to Trump’s warm relationship with Kim. The BBC was the first to report the story. Matthew Pottinger, the top Asia expert […]

Black-owned beauty brands to shop now


(CNN) —   We don’t know about you, but our beauty routine could definitely use a refresh. And while we’re looking to spend our hard-earned money on new products, there are a whole lot of Black-owned beauty brands that have award-winning, top-rated products we’re dying to try (and beauty staples we already use and love). […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së drejtorit […]

Gabim i madh nga mbrojtësi i Wolves, Salah shënon për epërsinë e Liverpool


Ka përfunduar derbi i madh i Londrës në Premier League. Tottenham Hotspurs ka arritur fitore të pastër ndaj Arsenalit me rezultat 2 me 0, shkruan GazetaBlic. Ishte një ndeshje e dominuar nga skuadra e Jose Mourinhos, por që edhe Arsenal kishte rastet e veta. Heung-Min Son dhe Harry Kane realizun dy gola në këtë takim, […]

Fitore ndaj Arsenalit dhe vendi i parë në Premier League, vjen komenti nga Jose Mourinho pas ndeshjes


Ka përfunduar derbi i madh i Londrës në Premier League. Tottenham Hotspurs ka arritur fitore të pastër ndaj Arsenalit me rezultat 2 me 0, shkruan GazetaBlic. Ishte një ndeshje e dominuar nga skuadra e Jose Mourinhos, por që edhe Arsenal kishte rastet e veta. Heung-Min Son dhe Harry Kane realizun dy gola në këtë takim, […]

Tottenham – Arsenal, formacionet zyrtare


Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Tottenham – Arsenal, ndeshje e vlefshme për xhiron e 11-të në Premierligë. Tottenhami do të luajë me formacionin 4-2-3-1. ndërsa, Arsenali do të luajë me formacionin 3-4-3. Tottenham – Arsenal, do të luhet nga ora 17:30. 𝗧𝗘𝗔𝗠 𝗡𝗘𝗪𝗦: Lloris (C), Aurier, Alderweireld, Dier, Reguilon, Hojbjerg, Sissoko, Lo Celso, Bergwijn, […]

Global virus toll passes 1.5 million as nations plan for vaccine


As the world tires of economically crippling restrictions, attention has turned to the race for a vaccine The world passed the grim milestone of 1.5 million coronavirus deaths on Thursday, as several nations planned to deliver much hoped-for vaccines early next year to break the cycle of lockdowns and restrictions. US President-elect Joe Biden said […]

Italy, US mark grim records as global Covid-19 deaths surpass 1.5 million


Issued on: 04/12/2020 – 05:13 The world passed the grim milestone of 1.5 million coronavirus deaths on Thursday, as several nations planned to deliver much hoped-for vaccines early next year to break the cycle of lockdowns and restrictions. US President-elect Joe Biden said that on his first day in office he would ask Americans to […]

Arsenali shënon fitore të thellë ndaj Rapid Vienës (VIDEO)


Arsenali ka shënuar fitore të lehtë ndaj Rapid Vienës me rezultat 4-1, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Europës. Alexandre ALacazette shënoi për 1-0, në minutën e 10’. Mbrojtësi Pablo Mari shënoi për 2-0, në minutën e 18’. Për 3-0, shënoi Nketiah në fundin e pjesës së parë. Mysafirët e ngushtuan […]

Iranian official blames Paris-based opposition, Israel for death of nuclear scientist


Issued on: 30/11/2020 – 21:12 As a top nuclear scientist was laid to rest in Tehran on Monday, a senior Iranian official said a Paris-based opposition group was suspected of involvement in his assassination alongside Israel and the United States. No one has claimed responsibility for the killing of Mohsen Fakhrizadeh, who died when his […]

Liga e madhe evropiane rikthen tifozët në stadiume


Klubet e futbollit në Angli po përcaktojnë planet e tyre për të mirëpritur mbështetësit përsëri në tribuna. Kjo vjen pasi qeveria tha që spektatorët do të lejohen në vendet e hapura sportive pasi mbyllja dhe bllokimi në Angli përfundon më 2 dhjetor. Liverpooli, West Hami, Tottenhami dhe Evertoni janë midis 10 klubeve të Premier League […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Arsenal – Wolves, mbyllet pjesa e parë me tre gola të shënuar (VIDEO)


Me tre gola të shënuar ka përfunduar pjesa e parë mes Arsenalit dhe Wolvesit, ndeshje e vlefshme për xhiron e 10-të në Premierligë. Wolvesi po udhëheqë me rezultat 1-2. Neto i kaloi mysafirët në epërsi në minutën e 27’. Arsenali e barazoi rezultatin në minutën e 30’, me Gabrielin. Mysafirët e rikthyen epërsinë në minutën […]

Lëndim i rëndë për sulmuesin e Moldes mbrëmë ndaj Arsenalit, goditi shtyllën në mënyrën më të keqe


Ylli i Molde, Sheriff Sinyan ishte në një moment dhimbjesh pasi u përplas me shtyllën në mënyrën më të dhimbshme kundër Arsenalit të enjten. Mbrojtësi humbi një shans të lehtë për t’i dhënë nikoqirëve një epërsi shokuese në minutën e 15-të. Krosi i rrezikshëm i Eirik Hestad kishte nevojë vetëm për goditje të fundit, por […]

Roma, skuadrat e katërt që sonte e siguroi kalimin në fazën e eliminimit direkt


Roma është skuadra e katërt që sonte e siguroi kalimin tutje. Pas Arsenalit, Leicesterit e Hoffenheimit, gjallorosët kanë arritur ta realizojnë edhe fitoren e tretë në katër ndeshje, për të shkuar kështu fazën e eliminimit direkt, përcjell GazetaBlic. Romakët triumfuan pastër në udhëtim ndaj Clujit në Rumani, duke iu falenderuar golave të Veretout e autogolit […]

Erikseni drejt largimit nga Interi


Mesfushori danez Christian Eriksen i ka ditët e numëruara te skuadra e Interit. Mesfushori danez s’ arriti të impresionoj kurrë prej transferimit të tij te Interi nga Tottenhami. Gazzetta dello Sport shkruan se Eriksen mund të largohet në afatin kalimtar të janarit pasi s’ po i jepet hapësirë e mjaftueshme nga Antonio Conte. Conte s’ […]

Konkurrencë më e madhe se kurrë, shikoni kandidatët për ta fituar çmimin “Puskas”


FIFA ka zbuluar kandidatët në listën e ngushtë për shtatë trofe individualë që do të paraqiten në ceremoninë e cmimeve “The Best” nga FIFA-s me 17 Dhjetor 2020. Një ndër çmimet më interesante që do të dhurohet me 17 dhjetor është edhe ai “Puskas”, i cili këtë vit ka konkurrencë më të madhe se kurrë […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

DIOGO JOTA i jashtëzakonshëm te Liverpool, dyfishohet epërsia në “Anfield Road”


Ka përfunduar ndeshja në mes Leeds United dhe Arsenal. Rezultati përfundimtar i këtij takimi ishte 0 me 0, me të dyja skuadrat që kishin shumë raste gjatë gjithë takimit, por që në fund rrjetat mbeten të paprekura, përcjell GazetaBlic. Pas ndeshjes Kieran Tierney dëshironte që t’i qeronte hesapt me Ezgjan Alioskin, por Granit Xhaka ishte […]

Shqiptarët pranë njëri-tjetrit, Xhaka del kundër bashkëlojtarit të tij për Alioskin


Ka përfunduar ndeshja në mes Leeds United dhe Arsenal. Rezultati përfundimtar i këtij takimi ishte 0 me 0, me të dyja skuadrat që kishin shumë raste gjatë gjithë takimit, por që në fund rrjetat mbeten të paprekura, përcjell GazetaBlic. Pas ndeshjes Kieran Tierney dëshironte që t’i qeronte hesapt me Ezgjan Alioskin, por Granit Xhaka ishte […]

Leedsi dhe Arsenali i ndajnë pikët  (VIDEO)


Leeds United – Arsenal, kanë barazuar me rezultat 0-0, ndeshje e vlefshme për xhiron e nëntë në Premierligë. Në këtë ndeshje të dy skuadrat kërkuan golin e fitores, por s’ ia arritën qëllimit. Arsenali luajti me një lojtar më pak prej minutës së 52-të, pasi Nicolas Pepe u ndëshkua me të kuq. Pas këtij barazimi […]

Antibodies Good. Machine-Made Molecules Better?


The coronavirus might be new, but nature long ago gave humans the tools to recognize it, at least on a microscopic scale: antibodies, Y-shaped immune proteins that can latch onto pathogens and block them from infiltrating cells. Millions of years of evolution have honed these proteins into the disease-fighting weapons they are today. But in […]

VIDEO: Makina më e sigurtë në botë, si është ndërtuar “bunkieri” me të cilin do udhëtojë Joe Biden


Emri i saj zyrtar është “Cadillac One”, por njihet edhe si “Bisha”. Arsyeja është më se e qartë: makina e fundit e presidentit të Shteteve të Bashkuara, është më e sigurta në botë. Në fakt ajo është një bunker i vërtetë me rrota. Mjeti mund të përballojë një sulm kimik, një sulm me armë zjarri, […]

Alzheimer’s disease drug may help fight against antibiotic resistance


UQ’s Dr David De Oliveira in the lab, testing the efficacy of PBT2 in disrupting and killing antibiotic-resistant Gram-negative bacteria. Credit: The University of Queensland An experimental Alzheimer’s disease treatment is proving effective at treating some of the most persistent, life-threatening antibiotic-resistant bacteria. Researchers from The University of Queensland, The University of Melbourne and Griffith […]

France defeats Sweden in UEFA Nations League 4-2


Issued on: 18/11/2020 – 07:34 Striker Olivier Giroud scored twice to move closer to France’s national team’s scoring record as the Nations League group winner beat Sweden 4-2 and relegated it on Tuesday. Giroud’s tally of 44 goals puts him seven behind France and Arsenal great Thierry Henry’s record of 51. “It always feels like […]

Moderna, the small biotech company taking on the pandemic


Moderna says its experimental vaccine against coronavirus is 94.5 percent effective Moderna has long been a darling of investors but it wasn’t until the coronavirus pandemic came along that the Cambridge, Massachusetts-based biotech company could prove the value of its new vaccine technology and mint some new billionaires. Moderna announced on Monday that its experimental […]

Ethiopian refugees flee to Sudan; set up makeshift clinic


Issued on: 16/11/2020 – 12:38 In the past few days alone, thousands of Ethiopians have fled to neighbouring Sudan to seek refuge amid a brutal flare-up between government forces and milita from the rebel Tigray region in the north. Among the refugees are three doctors who have set up a makeshift clinic in the Hashaba […]

Furnizimi i Serbisë me armë, rrezik për Kosovën dhe rajonin


Furnizimi i shteti serb me arsenal armësh nga Rusia për specialistët e sigurisë në Kosovë po shihet si kërcënim për rajonin, e në veçanti rrezik për agresion ndaj Kosovës. andaj ata kërkojnë që institucionet kosovare të rrisin investimet në infrastrukturën e mbrojtjes. Javë më parë shteti serb ka marr si donacion nga Rusia tanke të […]

Ishte vendimtar në kualifikimin e Hungarisë në Euro 2020, Szoboszlai në “radarin” e Real Madridit


Dominik Szoboszlai, mesfushori 20-vjeçar hungarez, i cili luan me Salzburgun dhe që kërkohet nga gjyma e klubeve të mëdha të Europës, është gjithashtu në orbitën e Real Madridit. Interesi për të s’ ka lindur vetëm për shkak të performancave të tij në ekipin austriak, por edhe për kontributin që ka dhënë në përfaqësuesen e Hungarisë, […]

Formacionet zyrtare: Arsenal – Aston Villa


Arsenali do të jetë nikoqir i Aston Villës sonte me fillim nga ora 20:15. Topçinjtë llogariten favoritë, megjithëse s’ pritet ta kenë të lehtë ndaj skuadrës nga “Villa Park”, që këtë edicion ka befasuar të gjithë, përcjell GazetaBlic. Para pak çastesh janë mësuar edhe formacionet zyrtare të të dyja skuadrave, ndërsa mbetet të shihet sesi […]

Mungon Ryan Giggs te Wales, Mourinho i shqetësuar që Bale do të jetë nën urdhërat e një njeriu të Arsenalit


José Mourinho ka thënë se është i shqetësuar që Gareth Bale do të jetë nën juridiksionin e një trajneri të Arsenalit kur anësori i Tottenhamit të kthehet në detyrë ndërkombëtare javën e ardhshme. Bale është përsëri në skuadrën e Uellsit pasi humbi ndërkombëtarët e tetorit dhe me Ryan Giggs që mungon pasi u arrestua nën […]

Nasal Spray Prevents Covid Infection in Ferrets, Study Finds


A nasal spray that blocks the absorption of the SARS-CoV-2 virus has completely protected ferrets it was tested on, according to a small study released on Thursday by an international team of scientists. The study, which was limited to animals and has not yet been peer-reviewed, was assessed by several health experts at the request […]

Zehn Millionen Euro für Forschung an neuen Abwehrstrategien gegen Krebs


Der Europäische Forschungsrat ERC fördert an der Universität des Saarlandes ein Projekt mit 10 Mio. Euro. Ein internationales Team um den federführenden Physiologie-Professor Jens Rettig erforscht neueste Ansätze im Kampf gegen Krebszellen. Im Mittelpunkt stehen supramolekulare Angriffspartikel (SMAPs), die von körpereigenen Abwehrzellen (T-Zellen) gegen Tumorzellen eingesetzt werden. Die Erforschung von Strategien gegen die mannigfaltigen Erscheinungsformen […]

Aktivistët e Nismës së Luleve: Në det jo vetëm goma, por kemi zbuluar edhe automjete


Aktivisti dhe Avokati Adriatik Lapaj bën të ditur se gjatë aksionit për pastrimin e bregdetit dhe detit nëpër plazhet e Sarandës kanë zbuluar edhe automjete.Në një postim në facebook avokati Adriatik Lapaj shkruan: 4 burra për ta nxjerrë gomën nga deti. Habitem si janë bërë bashkë 4 burra për ta hedhur në det!Lajmi i fundit: […]

Gol në derbin Manchester United – Arsenal


Skuadra e Arsenalit ka shënuar golin e parë në ndeshjen ndaj Manchester United. Golin e parë në këtë duel e ka shënuar Aubameyang, për të kaluar “Topçinjtë’ në avantazh, shkruan GazetaBlic Sport. Aubameyang ka gjetur golin nga pika e bardhë e penalltisë në minutën e 68;të të sfidës. Rezultati aktual i takimit është 0-1. Ja […]

Arsenal fiton me lehtësi ndaj Dundalk në Ligën e Evropës


Skuadra e Arsenal ka shënuar fitore të lehtë në përballje me Dundalk. Lojtarët e Mikel Arteta arritën të shënonin tri gola për të arkëtuar tri pikët. I pari që gjeti rrjetën ishte Nketiah, me golin e shënuar në minutën e 42’ të takimit, me shume ne Insporti.com The post Arsenal fiton me lehtësi ndaj Dundalk […]

Arsenali fiton ndaj Dundalkut (VIDEO)


Arsenali ka shënuar fitore me rezultat 3-0, ndaj Dundalkut, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Europës. Edëard Nketiah i kaloi vendasit në epërsi në minutën e 42’. Joseph Willock e dyfishoi epërsinë e “topçinjëve”, në minutën e 44’. Në pjesën e dytë Nicolas Pepe shënoi për rezultatin përfundimtar 3-0, në minutën […]

Mustafi s’ pranon rinovimin me Arsenal, pritet rikthimi në Serie A


Shkodran Mustafi duket i bindur të mbyllë eksperiencën e tij te Arsenali në fund të këtij sezoni, kur edhe të ketë mbushur plot 5 vite me fanellën e “topçinjve”, pasi ka refuzuar zyrtarisht rinovimin. Klubi londinez i ka bërë disa oferta për kontratë të re qendërmbrojtësit 28-vjeçar, por ky i fundit i ka refuzuar të […]

E dhimbshme se ku ka përfunduar Mesut Ozil, shikoni se si e zëvendëson mungesën e tij në fushë!


Megjithëse i jep një pagë shumë të majme, 350 mijë stërlina në javë, Arsenali ka përjashtuar turko-gjermanin Mesut Ozilin nga lista e të federuarve për sezonin e ri në Premier League. Kjo do të thotë se 32-vjeçari s’ do të luajë për “Topçinjtë” në këtë sezon. Një zgjedhje kjo e Mikel Artetas, që e ka […]

Arsenali shënon fitore minimale ndaj Rapid Viennës (VIDEO)


Arsenali ka shënuar fitore me rezultat 1-2, ndaj Rapid Viennës, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Europës. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 0-0. Të parët që kaluan në epërsi ishin vendasit me Fountasin. Arsenali e barazoi rezultatin në minutën e 70’ me David Luizin. Golin e fitores e shënoi […]

Formacionet zyrtare: Manchester City – Arsenal


Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Manchester City – Arsenal, që luhet në kuadër të xhiros së pestë në Premierligë. Pep Guardiola në këtë ndeshje s’ mund  të llogaris në Kevin De Bruyne i cili është i lënduar. Të dy skuadrat do të luajnë me formacionet 4-3-3. Sterling, Aguero dhe Mahrez do të jenë në […]

Policia gjen arsenal armësh në Suharekë


Me urdhëresë të gjykatës, gjatë ditës së djeshme në udhën “Garibaldi”, në Suharekë policia ka bastisur një shtëpi. Në kuadër të kësaj bastisjes, policia ka njoftuar se ka arrestuar pronarin e shtëpisë pasi që gjatë bastisjes janë gjetur dhe sekuestruar një kallashnikovë me dy karikator, dy pushkë të gjuetisë, një pistoletë ajrore me 300 copë, […]

Lebanon and Israel to start landmark talks on disputed waters


Issued on: 14/10/2020 – 05:23 Lebanon and Israel, still technically at war, begin unprecedented talks sponsored by the UN and Washington on Wednesday to settle a maritime border dispute and clear the way for hydrocarbon exploration. Following years of US shuttle diplomacy, Lebanon and Israel, this month said they had agreed to begin UN-brokered negotiations, […]

Quinn on Nutrition: ABCs of good-for-you foods


Credit: CC0 Public Domain I recently got together with a group of friends (at a socially accepted distance). One of them suggested we go through the alphabet and name all the things for which we are thankful. It did my heart good to hear the array of answers from “apple pie” to “Zoom meetings.” That […]

Uncertainty Is Hope – The New York Times


This challenging time also reminds me of a good friend and grad school colleague of mine who faced a sudden and life-threatening illness several years after mine. His wife, Julia Liss, a professor at Scripps College in Claremont, Calif., recently told me that she faced the uncertainty of her husband’s prognosis by aiming to “master […]

Study offers global review of impact of COVID-19 on cancer treatment and research


This transmission electron microscope image shows SARS-CoV-2—also known as 2019-nCoV, the virus that causes COVID-19. isolated from a patient in the U.S., emerging from the surface of cells cultured in the lab. Credit: National Institute of Allergy and Infectious Diseases-Rocky Mountain Laboratories, NIH The COVID-19 pandemic has impacted virtually every aspect of cancer care and […]

Arsenali shënon fitore minimale ndaj Sheffieldit (VIDEO)


Arsenali ka shënuar fitore me rezultat 2-1, nda Sheffieldit Unitedit, në kuadër të xhiros së katërt në Premierligë. Bukayo Saka i kaloi vendasit në epërsi në minutën e 61’. “Topçinjtë”, e dyfishuan epërsinë me Pepen në minutën e 64’. Në minutën e 83’ McGoldrick shëno golin e vetëm për mysafirët. Pas kësaj fitoreje Arsenali pozicionohet […]

Arsenali e eliminon Liverpoolin nga Carabao Cup pas penalltive


Arsenali e ka eliminuar Liverpolin nga Carabao Cup, pas ekzekutimit të penalltive me rezultat 5-4. Kjo ndeshje ishte e vlefshme për 1/8 e finales në Carbao Cup. Loja e rregullt përfundoi me rezultat 0-0, duke e përcaktuar fituesin nga penalltitë. Për Liverpoolin gabuan Origi dhe Wilson. kurse për Arsenalin, Elneny. Through to the quarter-final stage! […]

Liverpool – Arsenal, mbyllet pjesa e parë pa gola


Është mbyllur pa gola pjesa e parë ndërmjet Liverpoolit dhe Arsenalit. Kjo ndeshje është duke u luajtur në kuadër të 1/8 së finales në Carabao Cup. Fituesi i kësaj ndeshje kualifikohet në rundin tjetër. Loja ishte e barabartë në 45 minutëshin e parë, me një dominim të lehtë të vendasve. Nothing to separate the two […]

Konfiskohet arsenal armësh, arrestohen 11 persona


Tre armë të gjata gjysmë- automatike, gjashtë armë të vogla, dy karikator, një palë dylbi, 180 fishekë, 2 mijë euro, dy vetura e 12 telefona janë konfiskuar në një aksion të gjerë policor të shtrirë në dhjetë lokacione të ndryshme në rajonin e Pejës. Policia e Kosovës ka njoftuar se në lidhje me këtë rast […]

Amnesty report chastises France over ‘draconian crackdown on demonstrations’


Issued on: 29/09/2020 – 12:10 Rights group Amnesty International on Tuesday accused French authorities of using “vague laws” to crack down on anti-government protesters and deter others from exercising their right to demonstrate. French authorities have resorted to “overly broad laws to arrest and prosecute thousands of protesters who did not commit violent acts”, the group said […]

Liverpool – Arsenal, notat e lojtarëve


Liverpooli e ka mposhtur Arsenalin me rezultat 3-1, ndeshje e cila u luajt në kuadër të xhiros së tretë në Premierligë. Uebfaqja e statistikave “Whoscored.com”, ka bërë vlerësimin e lojtarëve për këtë ndeshje. Lojtari me notën më të madhe është vlerësuar Sadio Mane, 8.7, i cili shënoi një gol në këtë ndeshje. Lojtari më i […]

Liverpool – Arsenal, mbyllet pjesa e parë me tre gola të shënuar (VIDEO)


Është mbyllur pjesa e parë mes Liverpoolit dhe Arsenalit me rezultatin 2-1, ndeshje që po luhet në kuadër të xhiros së tretë në Premierligë. Të parët që kaluan në epërsi ishin mysafirët me Lacazette pas gabimit të Robertsonit në minutë ne 25’. Vendasit u kthyen në lojë shpejtë duke e barazuar rezultatin në minutën e […]

Formacionet zyrtare: Liverpool – Arsenal (FOTO)


Janë publikuar formacionet startuese për derbin e xhiros së tretë në Premierligë mes Liverpoolit dhe Arsenalit, që luhet nga ora 21:00. Liverpooli do të luajë me formacionin e zakonshëm 4-3-3. Po ashtu në sulm do të jenë treshja e zakonshme Salah, Firmino dhe Mane. Në portë për këtë ndeshje do të jetë Alisson që ka […]

Prishtinë, hajnat i hyjnë nga dera e ballkonit, vjedhin para


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar ndarjen e 87 milionë euro nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike. Prej tyre, 2.5 milionë euro janë ndarë për kulturë, rini e sport. “Prej fondit për rimëkëmbje 365 milionë euro, ato që janë nda më herët dhe 87 milionë euro të ndara në pozicione përfshi edhe kriteret […]

Konfiskohet arsenal lufte në shtëpinë e pejanit


Një burrë është arrestuar pasi që i dehur kishte kanosur me armë familjarët, por në vendin e ngjarjes zyrtarët policorë kanë hasur në një arsenal lufte. Incidenti ka ndodhur para dy ditësh rreth orës 23:15 në Pejë. “Njësia policore me të arritur në vendin e ngjarjes, kishte hasur dhe konfiskuar një armë automatikë, me dy […]

Pejë, Policia tek i dyshuari për dhunë familjare gjen arsenal armësh


Policia Rajonale e Pejës ka njoftuar se dje nga viktima është njoftuar për për një rast të dhunës në familje. Njësiti policor i stacionit të Pejës menjëherë i është përgjigjur vendit dukurisë dhe me të hyrë në një dhomë mbi një tryezë kanë hasur në disa armë dhe municion. I dyshuari  L. M.,  i lindur […]

Paris terror attacks trial recalls ‘terror’ and ‘cruelty’ of kosher store rampage


Issued on: 21/09/2020 – 20:27 The gunman who stormed a Paris kosher supermarket in a gruesome attack in January 2015 had “no empathy whatsoever”, a former police chief told a court in the French capital on Monday, as victims and their loved ones relived the horror of the final chapter in a three-day killing spree […]

Vaping Links to Covid Risk Are Becoming Clear


Twenty-year-old Janan Moein vaped his first pen a year ago. By late fall, he was blowing through several THC-laced cartridges a week — more, he said, than most people can handle. Then in early December, he found himself in the emergency room of Sharp Grossmont Hospital in San Diego with a collapsed lung and a […]

error: Content is protected !!