Gjimnazistët protestojnë pas rastit të sulmit seksual në shkollën “Faik Konica”


[ad_1] Ka nisur marshi protestues “Traumë, jo Lojë”, i cili është organizuar kundër ngacmimit seksual të një të miture, nga dy të mitur të tjerë në shkollën “Faik Konica”. Në këtë marsh po marrin pjesë nxënësit e tri gjimnazeve kryesore të Prishtinës. “Barazi, siguri, arsim”, “Tu pa, tu bo”, “Stop ngacmimeve seksuale”, “Trupi im, vendim […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

“Kallzona diçka…” event i organizuar nga Shoqata e Informatikës


[ad_1] Shoqata e Informatikës, e cila ka për synim ngritjen dhe avancimin e kapaciteteve ekzistuese për përfshirjen e informatikës në arsim në të gjitha nivelet parauniversitare në Kosovë, tashmë ka filluar me aktivitetet e saj. “Kallzona diçka…” është eventi i organizuar nga Shoqata e Informatikës, në këtë event folësit tregojnë diçka interesante nga përvoja dhe […]

Në prill mbahet testi pilot për PISA, njohësit e arsimit s’ presin rezultate të mira


[ad_1] Dy mijë e 240 nxënës nga 40 shkolla në nivel vendi janë përzgjedhur për të marrë pjesë në testin pilot për PISA 2022, i cili testim pilot do të organizohet nga 20 prilli i këtij viti. Ndonëse testi final do të mbahet një vit më vonë, njohës të arsimit thonë se s’ presin rezultate […]

Shifrat: Gratë shqiptare çalojnë sidomos në mungesën e burimeve financiare


[ad_1] Me më pak kohë të lirë, më pak para e burime financiare, më pak mundësi për të krijuar njohuri, pabarazi në punë e vendim-marrje, më pak akses në shëndetësi, femrat në Shqipëri janë të “diskriminuara”, në raport me meshkujt. Me 60.4 pikë nga 100, sipas Indeksit të Barazisë Gjinore, të publikuar nga INSTAT, Shqipëria […]

SBASHK me aktivitete të shumta kujton dhe uron ditën e mësuesit


[ad_1] SBASHK-u me anë të një komunikate për media ka uruar të gjithë mësimdhënësit për  7 Mars. SBASHK në komunikatën drejtuar mediave thotë se “duke uruar gjithë të punësuarit në arsim për ditën e madhe të tyre i kujton se do të vazhdojë të jetë zëri i tyre dhe në përpjekje për realizimin e kërkesave […]

Studimi: Personat që përballen me diskriminim kanë një rrezik më të lartë të ankthit


Ankthi në ShBA është gjendja më e zakonshme e shëndetit mendor dhe mund të shkojë nga një ndjenjë kalimtare e shqetësimit në një çrregullim më serioz. Studiuesit kanë eksploruar prej kohësh shkaktarët që ndikojnë në crregullimin e ankthit Në një studim të fundit, shkencëtarët u thelluan në lidhjen midis racizmit dhe ankthit, ku morën parasysh […]

Statistikat e inaktivitetit/ Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më “dembelë”


[ad_1] Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë për punë, por që kanë zgjedhur të mos punojnë, për arsye, si për shembull pamundësi për të punuar, mungesë motivimi dhe moskërkim për punë, ndjekje të shkollës, apo përkushtim pas […]

Fillon testimi serologjik për Covid-19 në QKMF në Drenas


[ad_1] Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arsim Haxhiun, kanë vizituar QKMF-në “Hafir Shala” në Drenas, ku nga sot ka filluar edhe testimi serologjik në virusin SARS-CoV-2.  Në këtë vizitë, kryetari Lladrovci ka biseduar edhe me personelin profesional të laboratorit dhe menaxhmentin e QKMF-së. Kryetari […]

Burg të përjetshëm kamenicasit që e vrau gruan e tij me shufër të hekurit


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në Gjilan. Mavrovqani, i cili akuzohej për vrasje të rënd është dënuar me dënim me burgim të përjetshëm. Kujtojmë se në seancën e fundit Prokurori Arben Ismajli, duke dhënë fjalën përfundimtare, pati kërkuar […]

Burg të përjetshëm kamenicasit që vrau e gruan e tij me shufër të hekurit


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në Gjilan. Mavrovqani, i cili akuzohej për vrasje të rënd është dënuar me dënim me burgim të përjetshëm. Kujtojmë se në seancën e fundit Prokurori Arben Ismajli, duke dhënë fjalën përfundimtare, pati kërkuar […]

​Reshitaj: Për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar u fol shumë, u bë shumë pak


[ad_1] Deputetja e Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), njëherit Kryetare e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka thënë se sot për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar në Kosovë u fol shumë, por u bë shumë pak. “U fol edhe sot edhe dje…dhe gjithe […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

Luksemburgu ofron mbështetje për arsimin profesional


[ad_1] Gjatë ditës së sotme, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla bashkë me ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Likaj, zhvilluan një takim virtual pune me të ngarkuarën me punë të Dukatit të Madh të Luksemburgut në Kosovë, Natacha Gomes. Në këtë takim të mbajtur në mënyrë virtuale u tha edhe […]

Aftësi të kufizuara kam unë, ke ti dhe secili


[ad_1] Shkruan: Altina Marmullaku “Hap sytë, shoh vetëm bardh. Prit, ndoshta ka përfunduar. Ndoshta në të vërtet kam ikur. Kthej kokën. Jam e rrethuar nga orenditë e dhomës. Më ikën buzëqeshja. Rri këtu, e shtrirë, duke pritur dikë që të vijë e të më bartë nga shtrati”. Kështu i fillojnë ditët e tyre, me shpresën […]

Deputeti i VV-së: Driton Selmanaj na provokoi sot në Kuvend


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ishte i ftuar sot në emisionin Frontal me Arsim Lanin në T7. Abrashi foli edhe për pjesëmarrjen e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj në seancën e sotme për personat me aftësi të kufizuara. Pjesëmarrjen e tij në seancë Abrashi e ka cilësuar provokim. “Sot ishte seanca për ta pagjeturit dhe […]

Fëmijët me nevoja të veçanta pritet të mbështeten me 800 tabletë


[ad_1] UNICEF në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane pritet që të ndajnë 800 tabletë për fëmijët me nevoja të veçanta. Sipas të dhënave nga UNICEF, rreth 345 mijë fëmijë në nivelet parashkollore, fillore dhe të mesme s’ e kanë vijuar mësimin në shkolla gjatë bllokimit, duke rezultuar kështu në një numër të fëmijëve që s’ mund […]

Shërbimet për personat me nevoja të veçanta s’ ofrohen nga shteti


[ad_1] Arbërie Nagavci, nënkryetare e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se ka probleme në disa fusha. Sipas Nagavcit mungon qendra për diagnostikimin e personave me nevoja të veçanta gjë që sipas saj shumë fëmijë që […]

Institucionet dhe shoqëria s’kanë bërë asgjë për t`ua lehtësuar jetën personave me nevoja të veçanta


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se kjo ditë ndërkombëtare e personave me nevoja të veçanta shënohet me 3 dhjetor për të promovuar pjesëmarrjen e plotë dhe të barabartë. Osmani shtoi se institucionet dhe […]

Kamenicë, i akuzuari për vrasjen e gruas do të mbrohet në heshtje


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, sot ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me aktakuzën e Prokurorisë, e cila e ngarkon me veprën penale të vrasjes së rëndë. Ai tha se do të mbrohet në heshtje në të gjitha fazat e procedurës. “Jam konsultuar […]

Gjakova e dyta për integritet akademik


[ad_1] Ndonëse s’ është i dyti për nga madhësia apo për nga buxheti, sipas një raporti të Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani”, del i dyti për nga cilësia e integritetit akademik të stafit mësimdhënës në programet e akredituara të Fakultetit të Mjekësisë, Filologjisë dhe Edukimit. ORCA sot ka […]

AGK e dënon sjelljen e Melihate Tërmkollit ndaj gazetarit të T7


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka quajtur të papranueshme gjuhën dhe kërcënimin e gazetarit të televizionit T7, Arsim Lani, nga e anëtarja e LDK-së, Melihate Tërmkolli. Sipas njoftimit të AGK-së, Tërmkolli kishte qenë e ftuar në emisionin “Frontal” por që e njejta s’ ishte në dijeni për një të ftuar tjetër. Duke marrë […]

Kuvendi i Kamenicës ‘pa vullnet’ për ta votuar buxhetin


[ad_1] Pauza prej 5 minutave bëri që shumica e asamblistëve në Kamenicë të mos kthehen më në mbledhjen e Kuvendit Komunal ku edhe i priste pika për votimin e buxhetit për vitin 2021. Mungesa e kuorumit bëri që të mos hedhet aspak në votim kjo pikë e cila ishte paraparë që të votohet sot për […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


[ad_1] Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e […]

Licencat për ‘Kelkos’-in, Komisioni Hetimor mblidhet prapë


[ad_1]   Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot. Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Në këtë komision i cili do të mblidhet […]

Komisoni Hetimor mblidhet prap për shkak të licencimit të hidrocentraleve “Kelkos”


[ad_1] Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot. Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Në këtë komision i cili do të mblidhet në […]

Komandant “Molla e Kuqe” para Gjykatës, flasin dëshmitarët


[ad_1] Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka vazhduar dhënia e dëshmive në gjykimin ndaj ish-komandantit të UÇK-së Remzi Shalës, i akuzuar për krime lufte. Në seancën e së martës dëshminë e tij edha Fadil Qatani. Në fillim të seancës, u bë leximi i deklaratës së dëshmitarit të dhënë në Gjykatën Themelore në Prizren, […]

Buxheti për 2021 dhe ligji për rimëkëmbje ekonomike diskutohen në Komisione


[ad_1] Gjatë ditës së sotme pritet të mblidhen pesë komisione parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Sot  në ora 10:00 do të mblidhet edhe Komisioni për Buxhet dhe Transfere ku pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu në ora 14:00 do të mblidhet edhe Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me […]

Sot mblidhen pesë komisione parlamentare, pritet të votohet Projektbuxheti për vitin 2021


[ad_1] Mblidhen pesë komisione parlamentare, pritet të votohet Projektbuxheti për vitin 2021 Pesë komisione parlamentare pritet të mblidhen gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Kosovës. Në mesin e tyre edhe ai për Buxhet dhe Transfere, e ku pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu do të mblidhe edhe […]

Mblidhen pesë komisione parlamentare, pritet votimi i Projektbuxhetit për vitin 2021


[ad_1] Pesë komisione parlamentare pritet të mblidhen gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Kosovës. Në mesin e tyre edhe ai për Buxhet dhe Transfere, i cili pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu, do të mblidhet edhe Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-I9 nga […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Premtimet e kandidatit të PDK-së për Podujevën


[ad_1] Kandidati për kryetar të Komunës së Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës. Naim Fetahu, ka shpalosur plan-programin për qeverisje Vetëm po të ai dhe partia e tij dalin të parët në zgjedhjet e së dielës në Podujevë. Podujeva udhëhiqet nga nënkryetari Nexhmi Rudari që nga shkurti i këtij viti pasi ish-kryetari, Agim Veliu dha […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

Suma: Në Han të Elezit janë 14 raste aktive me koronavirus, numri më i madh janë punëtorë shëndetësor


[ad_1] Rufki Suma, kryetar i Komunës së Hanit të Elezit ka folur për situatën me Covid-196 në këtë komunë. “Vetëm sot dhe dje kemi shtatë raste të reja. Pra gjithsej aktiv janë 14 raste”, tha Suma. “Shumica prej tyre s’ janë në gjendje të rëndë por kanë simptoma të Covid-19. Po besoj që gati gjysma […]

​Përfundon turneu i boksit “Adem Jashari”, këta ishin fituesit e çmimeve


[ad_1] Pas dueleve gjysmëfinale të zhvilluara dje dhe shtatë meçeve finaliste të luajtura sot, ka përfunduar me sukses turneu i 22-të me radhë ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Në fund të turneut u ndanë edhe çmimet e më të mirëve: Boksieri më i mirë vendos -Besart Pireva (Kosovë) Boksieri më i mirë i huaj – […]

Qytetarët gjermanë, me peticion, kërkojnë kthimin e mamisë kosovare


[ad_1] “Lajmi na ka tronditur. Mamia e jonë u arrestua dhe deportua nga policia në një aksion të shpejtë nate, në banesën e saj. Kështu, ajo është shkëputur nga një mjedis ku ishte integruar mirë, nga puna, miqtë dhe familja” E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjermania po vuan prej kohësh krizën e […]

Likaj injoroi kriteret e AKA-së për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve të pranuar në Fakultetin e Mjekësisë. Zyra e BE-së në një përgjigje për KALLXO.com ka bërë të ditur se Likaj s’ i ka përfillur kriteret e Agjencisë së Akreditimit. “BE e kupton […]

Rufki Suma takon “afaristin” kontrovers turk, por reagimet e detyrojnë ta largojë komunikatën


[ad_1] Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, është takuar javë mëparë me turkun e prezantuar si afarist, Sedat Peker, por me gjasë pa u interesuar të dijë paraprakisht për të kaluarën e tij. Disa fotografi për këtë takim komuna i kishte publikuar edhe në faqen e vet Facebook, pas pak orësh i […]

Shoqëria civile kundërshton vendimin e ministrit për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] 13 organizata të shoqërisë civile e kanë kundërshtuar vendimin e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Organizatat përmes një letre e kanë konsideruar të papranueshëm vendimin e njëanshëm të Ministrit të Arsimit dhe Shkencës (MASh) për rritjen e numrit të studentëve për 50 […]

Vajza 13 vjeçe, e detyruar të martohet me një burrë 48 vjeç, do t’i duhet të kujdeset për fëmijët e tij që janë në të njëjtën moshë me të


[ad_1] Asnaira Pamansag Mugaling u bë gruaja e pestë e Abdulrzak Ampatuan, pas një ceremonie një ditore në qytetin Mamasapano muajin e kaluar dhe tani do të kujdeset për fëmijët e tij, të cilët janë në moshën e saj, shkruan “The Sun”. Nusja fëmijë kishte veshur një fustan të bardhë tradicional ndërsa ishte ulur pranë […]

Do të vazhdojmë me zbatimin e reformës në arsim


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Apelit e cila e ka kthyer në rivendosje vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë për pezullimin e fazës së tretë të reformës në arsim. I pari i Komunës së Kamenicës ka thënë se qëllimi i vendimit është i mirë. “Ai […]

Misioni i OSBE-së në Kosovë trajnon mësimdhënësit për menaxhimin e stresit te nxënësit gjatë pandemisë


[ad_1] Misioni i OSBE-së në Kosovë ka përfunduar sot fazën e parë të projektit “Shëndeti mendor i nxënësve gjatë pandemisë COVID-19″. Projekti i zbatuar në bashkëpunim me organizatën joqeveritare ‘Edukimi dhe Menaxhimi në Kosovë’ (EDUMEN-K) – e specializuar për të mbështetur sektorin e arsimit, përfshin trajnime për mësimdhënës se si të zbusin shqetësimet mbi shëndetin […]

Organizata ‘Studim, Kritikë, Veprim’ e quan të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


[ad_1] Organizata për rini ‘Studim Kritikë Veprim’ po e konsideron veprim të jashtëligjshëm shtimin e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Ky reagim i tyre erdhi pasi ministri i Arsimit, Ramë Likaj, aprovoi kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Likaj vendimin e ka […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve […]

Ministri s’ është konsultuar me ne për rritjen e numrit të studentëve në Mjekësi


[ad_1] Kryetari i Këshillit Shtetëror të Cilësisë, Gazmend Luboteni ka deklaruar për KALLXO.com se s’ janë konsultuar nga ana e Ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. “Ne sapo jemi informuar për vendimin dhe KShC-ja s’ ka qenë e njoftuar për […]

Likaj ia aprovon kërkesën Zemajt për rritjen e numrit të studentëve në Mjekësi


[ad_1] Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj e ka përkrahur propozimin e ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2019/20. Likaj vendimin e ka marrë sot dhe në të ka shkruar që të rritet numri për 50 studentë në Mjekësi të Përgjithshme. Tutje […]

Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e zotit Trump për imigracionin


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet të ndryshojë shumë nga politikat e rëndësishme të Presidentit Donald Trump për imigracionin, pasi ai të marrë detyrën vitin e ardhshëm. Megjithëse gjetja e zgjidhjes për disa politika të imigracionit ka të ngjarë të marrë kohë, zoti Biden është zotuar të ndryshojë kufizimet për punonjësit e përkohshëm, të […]

Komuna e Ferizajt shtynë nxënësit të shkelin masat anti-covid


[ad_1] Komuna e Ferizajt në një postim në facebook ka shpërndarë një fotografi të disa nxënësve të shkollës “Vezir Jashari”, ku fëmijët shihen se s’ kanë distancë nga njëri-tjetri. Në postimin e komunës thuhet se kështu u shënua Dita Botërore për parandalimin e abuzimit me fëmijë, por në të njejtën kohë u shpërndanë fotografi të […]

Skenderaj, pako ushqimore për 1,000 familje në nevojë


[ad_1] Shtabi Emergjent i Komunës së Skenderajt ka mbajtur mbledhjen e radhës në kuadër të menaxhimit të situatës së krijuar nga pandemia COVID-19. Sipas njoftimit të Komunës, Kryetari Bekim Jashari, gjatë kësaj mbledhje në koordinim me anëtarët e shtabit, mori vendim që të ndihmohen 1000 familje në nevojë me pako ushqimore dhe me miell. Në […]

Ministria dhe ZRrE thonë se vepruan në bazë të ligjit me KelKos, deputetët ngrenë dyshime rreth dhënies së lejeve


[ad_1]   Arsim Janova, kryesues i ZRrE ka thënë se kanë qenë të obliguar t’i japin leje përderisa operatori i ka sjellë lejet nga Ministria. “Ne kemi vepruar në bazë të ligjit dhe kjo do të vërtetohet në një raport tuajin. ZRrE ka lëshuar leje afatgjate në mbledhjen e fundit dhe lejen që e ka […]

Ministri Kuçi flet para deputetëve për lejet që iu dhanë KelKos-it


[ad_1] Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Blerim Kuçi, në raportimin para Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës ka sqaruar kronologjikisht situatën me kompaninë KelKos dhe dhënien e lejeve dhe licencave nga MEA dhe ZRrE. Kuçi ka thënë po ashtu se të gjitha […]

Sot shënohet Dita Botërore për Parandalim të Abuzimit të Fëmijës


[ad_1] Qendra për Arsim në Kosovë në bashkëpunim me Qendrën për Studime të Avancuara shënojnë Ditën Botërore për Parandalimin e Abuzimit ndaj Fëmijës, për vitin e tretë me radhë. me anë të një njoftimi për media tregohet se kjo ditë shënohet në kuadër të projektit “Së bashku kundër abuzimit ndaj fëmijëve” e që është financuar […]

Ministri Kuçi intervistohet nga deputetët për hidrocentralet


[ad_1] Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës, do të intervistojë dëshmitarët, lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Për sot janë caktuar të intervistohen, Blerim Kuçi, ministër i Ekonomisë dhe Ambientit, Fatos Qerimi, sekretar i […]

Lejet për Hidrocentralet e KELKOS-it, komisioni hetimor sot interviston disa zyrtarë të lartë


[ad_1]   Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës sot mban mbledhje. Rendi i ditës: Miratimi i rendit të ditës; Intervistimi i dëshmitarëve, lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”: Blerim Kuçi, Ministër dhe Fatos Qerimi, […]

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes


[ad_1] Drejtuesit e institucioneve në Maqedoninë e Veriut, kanë zbehur optimizmin për një marrëveshje me Bullgarinë, ndonjë ditë para mbledhjes së ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku do bisedohet mbi kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar se po bëhet gjithnjë e […]

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes dhe vjedhje të historisë bullgare


[ad_1] Drejtuesit e institucioneve në Maqedoninë e Veriut, kanë zbehur optimizmin për një marrëveshje me Bullgarinë, ndonjë ditë para mbledhjes së ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku do bisedohet mbi kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar se po bëhet gjithnjë […]

Komisioni Hetimor për hidrocentrale s’ ka të drejtë ligjore të pezullojë asnjë leje e as licencë


[ad_1] Zyra ligjore e Kuvendit të Kosovës ka rekomanduar që Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Kosovë s’ ka kompetencë ligjore për pezullimin e lëshimit të lejeve të reja dhe rilicencimin e hidrocentraleve. Kuvendi me anë të një interpretimi ligjor ka dhënë opinion se Komisioni […]

COVID i merr jetën profesorit të gjimnazit “Ahmet Gashi”


[ad_1] Si pasojë e COVID-19 ka humbur jetë profesori Milaim Berisha, i cili ishte pjesë e trupës pedagogjike të gjimnazit “Ahmet Gashi” në kryeqytet. Lajmi u konfirmua nga vet shkolla, që shprehu ngushëllimet më të sinqerta për familjen. “Me pikëllim të thellë iu njoftojmë se si pasojë e virusit COVID-19 u nda nga jeta mësimdhënësi […]

Vdes ish-kandidati i LDK-së për deputet, partia ngushëllon familjarët


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se ka ndërruar jetë ish- kandidati i kësaj partie për deputet në Kuvendin e Kosovës në zgjedhjet e fundit, Milaim Berisha. LDK me anë të një njoftimi ka thënë se kryetari i kësaj partie ka dërguar telegram ngushëllimi te familjarët e Berishës. “Me rastin e ndarjes nga jeta […]

Përballja e Burim Berishës me punën e tij në Fushë Kosovë


[ad_1] Megjithëse është zgjeruar me ndërtime dhe qyteti ka pësuar ndryshime ndër vite, Fushë Kosova tash e katër mandate s’ e ka ndërruar qeverisjen. Qyteti multietnik që përballet me probleme të varfërisë, infrastrukturës, kanalizimit, e ujit udhëhiqet nga Burim Berisha i LDK-së. Kryetari i Fushë Kosovës u përball me opozitën, qytetarët dhe hulumtimet nga kjo […]

Për Shqiptarët Ndotja e Ajrit Barazohet Me Tymin e 7 Cigareve Në Ditë


[ad_1] Shqipëria renditet ndër vendet me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit në Europë. Ndotja e ajrit arrin në nivele alarmi dhe barazohet me pirjen e 7 cigareve në ditë. Për çdo shqiptar. Çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, […]

ZRrE i jep leje 40 vjeçare KELKOS-it për prodhim të energjisë me dy hidrocentrale


[ad_1] Zyra e Rregullatorit të Energjisë në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim që kompanisë KEKLOs t’i japë leje për prodhim të energjisë për 40 vjet me kushtin që ta ripërtërijë lejen mjedisore në kohëzgjatje brenda pesë viteve. Me tri vota për dhe një kundër ky propozim i ZRrE ka kaluar duke i dhënë […]

Përfaqësuesi ligjor i prindërve në Kamenicë dorëzon kallëzim penal ndaj Qëndron Kastratit


[ad_1] Besim Osmani përfaqësues ligjor i disa prindërve të Komunës së Kamenicës të cilët po kundërshtojnë reformën ka dorëzuar kallëzim penal ndaj Kryetarit të Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati dhe Drejtoreshës së Arsimit, Mirhane Morina. Sipas Osmanit, mësimi në Kamenicë pas vendimit të Gjykatës Themelore për pezullimin e një vendimi të Kastratit që është pjesë […]

Arsimi në kushte pandemie – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin e radhës në “Jeta në Komunë” do të diskutohet në lidhje me gjendjen në arsim në kohë të pandemisë së COVID-19. Sa kanë qenë shkollat të përgatitura për mësim në kushte pandemie, si kanë performuar komunat në menaxhimin e pandemisë nga fillimi i vitit shkollor deri më tani, sa mësimdhënës e […]

Avokati i rezultoi pozitiv me Covid-19, shtyhet seanca ndaj burrit që vrau gruan me shufër metali


[ad_1] Është shtyrë seanca gjyqësore ndaj Nuhi Mavrovqanit i cili ka pranuar se më 25 korrik ka vrarë gruan e tij me shufër metali në Berivojcë të Kamenicës. Shkak i shtyrjes së seancës u bë avokati i tij, Arsim Vranovci, i cili rezultoi pozitiv me COVID-19. Trupi gjykues vendosi që seanca e ardhshme, ku do […]

Hapet konkursi për tekste të reja shkollore


[ad_1] Tekstet shkollore të cilat ishin përgatitur në vitin 2019, s’ do të përdoren në shkollat e Kosovës deri në fund të vitit shkollor 2022/23. Kjo pasi që Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka hapur konkurs për tekstet të reja shkollore dhe materialet mësimore për të gjitha klasat. Në këtë fazë, MASh ka shpallur konkurs […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

ORCA dhe UP-ja zotohen për bashkëpunim


[ad_1] Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe rektori i Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’, Naser Sahiti janë zotuar për bashkëpunim në mes dy palëve. ORCA ka bërë të ditur se do të bëjnë promovimin e çdo arritje  pozitive dhe do të adresoj kritikat për dukuritë negative të cilat kanë të bëjnë më cilësinë […]

Abdylhadi Krasniç përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Mamushës, Abdylhadi Krasniç. Kryetari Krasniç flet për premtimet e dhëna gjatë fushatës, të cilat edhe e sollën në pushtet, dhe ato që s’ i realizoi. Abdylhadi Krasniç do të flasë për punësimet e familjarëve në arsim, […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për lokalitetet që nesër do të mbesin 12 orë pa rrymë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara kompania e distribuimit të energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të vendit. Rajoni që do të preket më së shumti është ai i Prishtinës, saktësisht Fushë-Kosova, ku nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike deri […]

Shtetet e lëkundura, aty ku caktohet fati i zgjedhjeve në Amerikë


[ad_1] Fushëbeteja e vërtetë e zgjedhjeve amerikane, janë të ashtuquajturat “shtete të lëkundura”; pikërisht aty zhvillohet dhe lufta më e ashpër politike. Këto shtetet janë ato që vendosin praktikisht fatin e zgjedhjeve. Në presidencialet amerikane, fituesi s’ përcaktohet nga vota popullore, por secili shtet ka një numër të caktuar votash elektorale, të cilat i jepen […]

Problemet e Shtimes në mandatin e tretë të Naim Ismajlit


[ad_1] Një komunë me 27 mijë e 324 banorë tash e 13 vite udhëhiqet nga një kryetar. Naim Ismajli nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës arriti që të udhëhiqte për tre mandate Komunën e Shtimes. Për të folur lidhur me premtimet e tij për shtimjanët dhe punët që ka kryer për gjithë këto vite, […]

Aktivistja Shpresa Loshaj kërkon nga Komisioni t’i marrë me urgjencë çështjet e hidrocentraleve


[ad_1] Aktivistja nga Organizata jo-qeveritare ‘Pishtarët’, Shpresa Loshaj ka qenë e ftuar si dëshmitare në Komisionin Parlamentar për Hidrocentralet, për të dhënë dëshminë e saj. Ajo para deputetëve tha se si në vitin 2017 ka filluar të merret me këtë çëeshtje, ndërsa ajo që ka parë në vendin ku ka lindur, në Deçan, për të […]

Kryesuesi i Bordit dhe Drejtori Menaxhues i ZRrE dëshmojnë para Komisionit për Hidrocentrale


[ad_1] Arsim Janova, kryesues i Bordit dhe Petrit Zogaj, drejtor menaxhes të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) sot kanë dëshmuar para Komisionit Parlamenta Hetimor për Hidrocentrale. Kryesuesi Janova tha se hidrocentralet me mbi 5MgW kapacitet, janë gjithsej 6 hidrocentrale, të cilat duhet të pajisen me lejet ndërtimore, mjedisore, pëlqime nga komuna, që të funksionojnë. […]

Haxhi Avdyli dhe Teuta Haxhiu polemizojnë në Komisionin për Hidrocentralet se “kush po bën politikë”


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, dhe deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, janë përplasur në Komisionin Hetimor Parlamentar për Hidrocentralet, duke akuzuar njëri-tjetrin se kush po heton e kush po bën politikë me këtë Komision. Fillimisht deputetja Haxhiu akuzoi deputetët e LDK-së dhe Vetëvendosjes në këtë Komision, se s’ kanë marrë pjesë në vizitën që […]

Fillon ndërtimi i QMF-së në lagjen Arbana në Prizren


[ad_1] Lagjja Arbana në qytetin e Prizrenit do të bëhet me Qendër të re të Mjekësisë Familjare. Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka njoftuar se sot ka filluar ndërtimi i kësaj qendre, e cila sipas tij do të përfundojë për 5 muaj. Ky objekt do të jetë dy katësh dhe  do ta zëvendësojë […]

Viti, 11 mësimdhënës pozitivë me COVID-19


[ad_1] Në komunën e Vitisë është paraqitur rasti i parë i infektimit me pandeminë e coronavirusit, që nga rasti i parë e deri më tani në Viti 457 persona janë infektuar nga COVID-19. Infeksioni COVID-19 ka prekur edhe personelin arsimor në këtë komunë. Sipas zyrtarit për arsim Zijadin Ahmeti, 11 mësimdhënës janë pozitivë me COVID-19. […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

Kosovës i rrezikohen 300 milionë euro nga arbitrazhet


[ad_1] Ministri i Drejtësisë Selim Selimi tha që Kosova aktualisht i ka të rrezikuara 300 milionë euro nëpër arbitrazhe. Ai tha se rastet që e kanë dërguar në arbitrazh janë në proces e për disa kanë angazhuar kompani të huaja për t’i mbrojtur. “Kjo çështja Iute Credit është në fazën fillestare. Ne jemi në proces […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


[ad_1] Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në […]

Deputetët fillojnë ecuritë për zgjedhjen e anëtarëve të Bordit të Këshillit të Trashëgimisë Kulturore


[ad_1] Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport i Kuvendit të Kosovës ka shqyrtuar të martën listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore (KKTK). Komisioni i kryesuar nga nënkryetari Jahja Koka vendosi që administrata e Kuvendit të shqyrtojë dosjet e kandidatëve konkurrues për anëtarë të KKTK dhe […]

Premtimet e (pa)qëndrueshme të Qëndronit!


[ad_1] Në debatin ‘Jeta në Komunë’ kryetari Qëndron Kastrati u sfidua edhe me premtimet që i kishte dhënë në vitin 2017 atëherë kur kërkonte votën e qytetarëve të Kamenicës për të udhëhequr me Komunën. Kastrati kishte premtuar ‘ujë për të gjithë’, por në anën tjetër vetëm 9 prej 58 vendbanimeve në Kamenicë kanë ujësjellës, ndërsa […]

Qëndron Kastrati tregon se çfarë zgjidhje do t’i bëjë klubit të atletikës ‘Rogana’


[ad_1] Klubi më i suksesshëm në Kamenicë është klubi i Atletikës “Rogana”, atletët e këtij klubi kanë garuar edhe në lojëra olimpike, kampionate botërore, kampionate evropiane. Vijona Kryeziu dhe Musa Hajdari, kanë qenë pjesëmarrës në Lojërat Olimpike “Rio 2006”, në Brazil. Për vitin 2019, Komuna i ka ndarë vetëm 5 mijë euro për Klubin e […]

Kamenica me objekt të gjinekologjisë, por pa gjinekolog


[ad_1] Pak muaj më parë në Kamenicë është përuruar objekti i ri i gjinekologjisë por që në këtë objekt qytetarët s’ po mund të marrin shërbime, kjo për shkak që Kamenica s’ ka gjinekolog. Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, në debatin “Jeta në Komunë, ka thënë se është bërë zgjidhje për të ofruar kontrolla tri […]

Kamenica probleme me bërllok, Qëndron Kastrati flet për zgjidhjen e këtij problemi


[ad_1] Ashtu si në shumicën e Komunave të Kosovës edhe Kamenica ka probleme me bërllokun. Hodonoci, Hogoshti e Rogana janë vetëm disa nga fshatrat në të cilat gjenden deponi ilegale të mbeturinave. Komuna na ka thanë që janë edhe 29 deponi ilegale të mbeturinave në të gjithë territorin e komunës. Fotot që janë në transmetim […]

Kastrati i painformuar Po qe se nxënësit në Roganë janë duke marrë shujtën ushqimore


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka thënë që s’ është i informuar që nxënësit të fshatin Roganë s’ janë duke e marrë shujtën ushqimore ashtu siç i ka premtuar. Në debatin ‘Jeta në Komunë’ Kastrati tha se do të kërkoj përgjegjësi pasi që sipas tij ai s’ e ka një informacion të […]

Telashet me reformën e arsimit në Kamenicë, flet Qëndron Kastrati


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka thënë që riorganizimi i shkollave apo siç njihet ‘reforma’ në arsim ka qenë iniciativë e guximshme e me kosto politike. Në emisionin ‘Jeta në Komunë’ Kastrati ka treguar për sfidat që i ka pasur si kryetar për të filluar riorganizimin e shkollave. “Ishte diçka e domosdoshme […]

Një pjesë e Kuvendit Komunal e shohin si mundësi ‘përfitimi’ votën e tyre për buxhet


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati në debatin “Jeta në Komunë” ka thënë që asambleja në Kamenicë për të dytën herë s’ po ia voton buxhetin për shkak që sipas tij ata po e shohin si mundësi përfitimi votën e tyre për buxhet. “Sfida në komunat e vogla, po më vjen keq që […]

Qëndron Kastrati përballë Jeta Xharrës- LIVE


[ad_1] I ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, është kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati. Në debatin e sontëm Kastrati do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën e zgjedhjeve lokale të vitit 2017, punët e kryera si dhe punët e papërfunduara për tri vite të […]

Bërllogu e infrastruktura e shkollave, pasqyra e qeverisjes së Besim Ilazit 


[ad_1] Duke qenë në mesin e dhjetë komunave të para për performancë komunale, Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi tha se ndihet krenar për punën që ka bërë në komunë. Megjithatë, hulumtimet në terren e opozita komunale e sfiduan kryetarin me problemet e qytetit të vogël dhe mosmbajtjen e premtimeve zgjedhore. Në debatin “Jeta […]

Problemet e Vitisë në dy mandatet e Sokol Halitit


[ad_1] Mandatin e tij të dytë në krye të Vitisë, Sokol Haliti e mori duke fituar zgjedhjet në raundin e parë me 52% të votave të qytetarëve të Vitisë. Vitiasit megjithatë po përballen me disa probleme të vjetra që do duhej t’i zgjidhte ekzekutivi.  Mungesa e ujit të pijes, problemi i kanalizimit e  politizimi i […]

Vdes nga COVID-19 një punëtor i QKMF-së në Prizren


[ad_1] Një punonjës i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren ka ndërruar jetë sot nga COVID-19. Vdekjen e tij e ka konfirmuar për KALLXO.com kryeshefi i QKMF-së në Prizren, Arsim Berisha. “Po, sot na kanë njoftuar se ka ndërruar jetë pasi ka qenë i infektuar me COVID-19. Ai ishte konfirmuar se ishte prekur nga […]

Balaj-Halimaj tregon pse vendosi ta çojë vajzën në shkollë private


[ad_1] Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj – Halimaj këtë të premte ishte mysafire në “Dhoma e Rrëfimit”. Duke folur rreth jetës së saj private, Halimaj është pyetur se pse e çon vajzën në shkollë private e jo publike. Ajo ka thënë se i beson publike pasi ka punuar edhe vet në arsim, mirëpo s’ ishte […]

Të gjithë drejtorët e shkollave i kam politik


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri në vitin 2013 kur kandidonte përballë Qemajl Mustafës së PDK-së për t’ia marrë postin e të parit të komunës, pati premtu që “arsimtarët më të mirë, më të drejtë dhe më profesionistë kanë me qenë drejtorë të shkollave”. Por KALLXO.com ka gjetur që disa prej drejtorave të […]

Ministrja e Financave merr pjesë në takimin vjetor të nivelit të lartë të FMN-së


[ad_1]   Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, mori pjesë në takimin vjetor të FMN-së të kryesuar nga Drejtorja Menaxhuese e FMN-së, Kristalina Georgieva. “Kjo ishte hera e parë që Ministrisë së Financave të Republikës së Kosovës i rezervohet mundësia e adresimit si paneliste në takimin e nivelit të lartë të FMN-së. Në fjalën e saj, […]

Qeverisja Lladrovci mes lavdeve e kritikave 


[ad_1] Me krenarinë e renditjes lart në vlerësimin e performancës në Drenas, Ramiz Lladrovci zbarkoi në debatin “Jeta në Komunë” për t’u përballur me opozitën e pabindur në saktësinë e vlerësimit. Dhënia e tenderëve të shumtë për një kohë të shkurtër ndaj dy kompanive, mungesa e ujit të pijes, mbyllja e shkollave në tri fshatra, […]

Bali Muharremaj përballë problemeve e vonesave në projektet e Suharekës


[ad_1] Shkolla me kabinete, infrastrukturë të rregulluar në zonën industriale e buxhet pa suficit [tepricë]ishin disa premtime me të cilat erdhi në pushtet Bali Muharremaj  në krye të Suharekës I ftuar përballë Jeta Xharrës në ‘Jeta në Komunë’ Muharremaj u sfidua me gjendjen në terren në këtë komunë dhe premtimet që i mbajti e s’ […]

error: Content is protected !!