Ancient Easter Island communities offer insights for successful life in isolation — ScienceDaily


After a long journey, a group of settlers sets foot on an otherwise empty land. A vast expanse separates them from other human beings, cutting off any possibility of outside contact. Their choices will make the difference between survival and death. The people of Easter Island may have something to teach future Martian colonists. Binghamton […]

New study explores children’s perception of their own wellbeing using art — ScienceDaily


Young children in deprived areas see nature and outdoor spaces as being associated with “happy places,” according to a new study published in the journal Child Indicators Research. Researchers Dr Nicola Walshe and Dr Zoe Moula from Anglia Ruskin University (ARU) asked 91 children aged seven and eight from two primary schools in areas of […]

People living with HIV more likely to get sick with, die from COVID-19 — ScienceDaily


Over the past year, studies have revealed that certain pre-existing conditions, such as cancer, diabetes and high blood pressure, can increase a person’s risk of dying from COVID-19. New research shows that individuals living with human immunodeficiency virus (HIV) and acquired immune deficiency syndrome (AIDS) — an estimated 38 million worldwide, according to the World […]

Study reveals structure of key receptors involved in memory and learning — ScienceDaily


Scientists have for the first time revealed the structure surrounding important receptors in the brain’s hippocampus, the seat of memory and learning. The study, carried out at Oregon Health & Science University, published today in the journal Nature. The new study focuses on the organization and function of glutamate receptors, a type of neurotransmitter receptor […]

Stilimet që do t’ju bindin t’i lyeni flokët me ngjyrë rozë të artë


Flokët rozë të arta kanë qenë në krye të listës tonë të ngjyrave që duhet të provoni, dhe duket se trendi është këtu për të qëndruar. Nga pikat kryesore të bakrit metalike deri në zbehjen ombre të skuqur, nuancat prej ari me trëndafila po shihen kudo në rrjete shoqërore. Po mendoni të eksperimentoni me flokë […]

Pink drinks can help you run faster and further, study finds — ScienceDaily


A new study led by the Centre for Nutraceuticals in the University of Westminster shows that pink drinks can help to make you run faster and further compared to clear drinks. The researchers found that a pink drink can increase exercise performance by 4.4 per cent and can also increase a ‘feel good’ effect which […]

Team ‘reads minds’ to understand human tool use — ScienceDaily


Researchers at the University of East Anglia have made an astonishing discovery about how our brains control our hands. They used MRI data to study which parts of the brain are used when we handle tools, such as a knives. They read out the signal from certain brain regions and tried to distinguish when participants […]

This system helps robots better navigate emergency rooms — ScienceDaily


Computer scientists at the University of California San Diego have developed a more accurate navigation system that will allow robots to better negotiate busy clinical environments in general and emergency departments more specifically. The researchers have also developed a dataset of open source videos to help train robotic navigation systems in the future. The team, […]

More people in England and Wales are now dying of flu and pneumonia than Covid


More people are now dying from flu and pneumonia than Covid in England and Wales for the first time since the second wave took off, official figures revealed today. Office for National Statistics data showed the virus was mentioned on 260 death certificates that occurred in the week ending April 23 — down 30 per […]

Djathanik i ëmbël: s’ do t’jua marrë mendja se sa do t’ju pëlqejë shija e kësaj piteje!


Janë ngazëllyer madje edhe ata të cilët s’ e duan edhe aq shijen ëmbël-njelmët. Mos u bëni skeptikë, provoni këtë djathanik të ëmbël dhe do të jeni të kënaqur me shijen sa që do ta gatuani vazhdimisht! – transmeton Telegrafi. Përbërësit për brumë: 280 g miell 250 g margarinë 2 të verdhë të vezëve 7 […]

Multi-drug resistant infection about to evolve within cystic fibrosis patients — ScienceDaily


Scientists have been able to track how a multi-drug resistant organism is able to evolve and spread widely among cystic fibrosis patients — showing that it can evolve rapidly within an individual during chronic infection. The researchers say their findings highlight the need to treat patients with Mycobacterium abscessus infection immediately, counter to current medical […]

Fiber-optic ultrasonic imaging probe for future nanoscale disease diagnostics — ScienceDaily


Scientists at the University of Nottingham have developed an ultrasonic imaging system, which can be deployed on the tip of a hair-thin optical fibre, and will be insertable into the human body to visualise cell abnormalities in 3D. The new technology produces microscopic and nanoscopic resolution images that will one day help clinicians to examine […]

Dita e Tokës shënohet me një sërë aktivitetesh


51 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për nder të planetit tonë dhe e quajtën ”Dita e Tokës”. Kështu, për të parën herë, ngrihej shqetësimi për problemet e mjedisit. Në Avenunë e Pestë të New Yorkut me këtë rast […]

Microglia, Stockholm syndrome and miraculous cures in glioblastoma patients — ScienceDaily


Despite access to some of the best possible medical care in the world, Senators John McCain and Edward Kennedy both died within 18 months of their diagnosis of glioblastoma, an aggressive form of brain cancer. While this deadly outcome typifies the nature of this disease, some glioblastoma patients see exceptional benefits from chemotherapy and survive […]

Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


“Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber… Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të thotë […]

Pesë nuanca të flokëve që do të jenë trend këtë pranverë


Stilistët e flokëve janë njëzëri, tonimi njëngjyrësh i flokëve s’ është në trend Këtë sezon trendi është sa më shumë lara dhe sa më interesante aq më mirë. Pos që duken interesante, ngjyrat e reja kanë edhe emra interesantë, transmeton Telegrafi. Balluke më të shndritshme pranë fytyrës specialistët thonë që balluket më të shndritshme si […]

Receta e veçantë e supës me arra dhe hudhra


Ndiqni më poshtë recetën e vjetër të Supës me Arra dhe Hudhra, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt. E lehtë në shije dhe me një aromë të mrekullueshme që të tërheq menjëherë drejt tryezës është supa e pulës me arra dhe hudhra. Receta e kësaj supe është pjesë e traditës së nënave shqiptare. Dikur […]

Analysis of protein interactions as a route to new drugs — ScienceDaily


What exactly happens when the corona virus SARS-CoV-2 infects a cell? In an article published in Nature, a team from the Technical University of Munich (TUM) and the Max Planck Institute of Biochemistry paints a comprehensive picture of the viral infection process. For the first time, the interaction between the coronavirus and a cell is […]

The structural revelation could have implications as a therapeutic target in all SARS-CoV-2 variants — ScienceDaily


A tiny protein of SARS-CoV-2, the coronavirus that gives rise to COVID-19, may have big implications for future treatments, according to a team of Penn State researchers. Using a novel toolkit of approaches, the scientists uncovered the first full structure of the Nucleocapsid (N) protein and discovered how antibodies from COVID-19 patients interact with that […]

Problemet me kocka dhe ndikimi i vajit të ullirit me kripë


dhembjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe përse njerëzit s’ kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë. Në përgjithësi, njerëzit […]

Më e popullarizuar se ‘balayage’: Freskoni ngjyrën e flokëve me fillesa më të ndritshme


Të gjitha pjesëtaret e gjinisë femërore, të cilat shkojnë rregullisht te floktari, së paku një herë kanë provuar teknikën e ngjyrosjes së flokëve ‘balayage’, e cila na ka bërë për vete përnjëherë Mirëpo, trendët ndryshojnë, andaj kjo vlen edhe për risitë kur është fjala për frizurat dhe nuancat. Kështu parashikohet se si ‘balayage’ së shpejti […]

Sekretet e Përgatitjes së Sheqerpareve në Shtëpi


Me arra apo bajame, e sherbetosur dhe e shkrifët, sheqerparja mbetet ndër recetat më unike të amvisave shqiptare   Tradita shqiptare e ëmbëlsirave është e pasur me receta të mrekullueshme por ajo e sheqerpares është padyshim më e veçanta. Është gostia më e mirë për miqtë, ëmbëlsia më e dashur për familjen e sigurisht receta […]

Kulaç me Sodë Buke Për Një Mëngjes Plot Shije dhe Aromë


Kulaçi është një nga ushqimet që ka shoqëruar fëmijërinë e gjithsecilit prej nesh. Nga gjyshet e deri tek nënat, llojet e kësaj recete kanë mbushur mëngjeset në familje plot shije. AgroWeb.org sot ju sjell recetën mbase më të thjeshtë si për nga përgatitja por edhe nga përbërësit që nevojiten. Një kombinim i lehtë që do […]

New pig brain maps facilitate human neuroscience discoveries — ScienceDaily


When scientists need to understand the effects of new infant formula ingredients on brain development, it’s rarely possible for them to carry out initial safety studies with human subjects. After all, few parents are willing to hand over their newborns to test unproven ingredients. Enter the domestic pig. Its brain and gut development are strikingly […]

Blood test for depression, bipolar disorder — ScienceDaily


Worldwide, 1 in 4 people will suffer from a depressive episode in their lifetime. While current diagnosis and treatment approaches are largely trial and error, a breakthrough study by Indiana University School of Medicine researchers sheds new light on the biological basis of mood disorders, and offers a promising blood test aimed at a precision […]

Pesë nuancat më të kërkuara për flokë këtë sezon


Gjykuar sipas trendëve të këtij sezoni në sallonet e floktarëve, femrat flokët e veta kanë vendosur t’i ngjyrosin në tone më të ftohta dhe më natyrale, të cilat përshtaten me gardërobën pranverore me nuanca të ngjashme. Në vazhdim po ju sjellin ngjyrat e flokëve të cilat do të shënojnë pranverën. Bezhë e kaltër Po qe […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e […]

Fileto Pule Me Uthull Molle dhe Erëza – Receta me Shije të Përkryer


Një recetë e thjeshtë, e lehtë për t’u përgatitur por me një shije të mrekullueshme. Ideale për t’u përgatitur në çdo kohë dhe për t’u kombinuar me çdo gatim duke i shtuar shijen çdo recete. AgroWeb.org ju sjell më poshtë hapat e thjeshtë që duhet të ndiqni për të provuar vetë në shtëpi këtë recetë […]

Bakllava e Shpejtë me Peta të Gatshme dhe Shurup Qumështi


Kjo do të jetë bakllavaja më e lehtë që do të keni përgatitur ndonjëherë. Kjo recetë vërtet përgatitet me petë të gatshme por ama butësia dhe shkriftësia arrihet me anë të shurupit të qumështit. Megjithatë, Po qe se dëshironi që petat t’i përgatisni vetë klikoni linkun këtu. Përveç se është e thjeshtë për t’u përgatitur […]

Byreçka të Mbushura me Gjizë dhe Ullinj – Të Thjeshta me Shije të Mirë


Byreçkat e mbushura me ullinj dhe gjizë janë një recetë shumë e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur. Kjo është një recetë ideale që do t’ju mbushë shtëpinë me shije dhe aromë të mirë. Për ta përgatitur s’ ka nevojë të përdorni asnjë lloj fryrësi buke ndaj dhe koha e përgatitjes së saj do […]

Kiflet e Vogla të Shtëpisë – Si të Përgatisni Bukët e Ëmbla Tradicionale


Kiflet janë një delikatesë e cila shijohet më së miri nga kushdo. Të buta, të ëmbla e të ngrohta, perfekte për t’ju ngrohur në këto ditë të ftohta. Mësoni një mënyrë shumë klasike nga AgroWeb.org dhe të thjeshtë të përgatitjes së tyre dhe gatuajeni në shtëpitë tuaja sa herë ju hahet diçka e ëmbël. Përbërësit […]

Vaj Ulliri Me Erëza Në Kushtet e Shtëpisë – Kombinim i Shijshëm Plot Shëndet


Vaji i ullirit i përzier me erëza dhe barishte të ndryshme është fantastik për t’u përdorur, jo vetëm në sallata apo makarona. Ai shijon shumë me bukën e preferuar, sidomos kur në kujtimet e secilit konsumator shqiptar buka e lyer me vaj ulliri zë një vend të veçantë. Këto përzierje të jashtëzakonshme përbëjnë gjithashtu edhe […]

Pispili me Kungulleshka – Shije Fantastike Që Të Lë Pa Fjalë


Kur je gjithmonë në kërkim të recetave të reja, arrin të zbulosh metoda të ndryshme për gatimin e pjatave tradicionale. Një nga traditat e kuzhinës shqiptare pa dyshim është edhe përgatitja e pispilisë. Shumë nga ne e kanë përgatitur në të gjitha llojshmëritë e saj, duke nisur nga spinaqi e deri tek ajo me qepë […]

Pasojat që iu lë në organizëm mishi i përpunuar


Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, specialistët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit, shkruan “AgroWeb”. Kështu në këtë artikull do të flasim për disa […]

Kek me Gliko Portokalli – Receta me Shije të Mrekullueshme


Kek me sherbet mund të keni provuar, madje edhe me lëng apo lëkurë portokalli. Dhe sigurisht që shija e tyre është perfekte, por sot AgroWeb.org ju sjell një recetë pak më të veçantë. Keku me gliko portokalli do të kthehet në recetën tuaj të preferuar të ëmbëlsirave. Duke qenë se glikoja është një nga traditat […]

Lakror Me Lakra Të Njoma të Stinës – Shije Fantastike Shtëpie


Falë prushit dhe nxehtësisë së tij të avashtë, tepsitë me gatimet e pjekura marrin një shije të veçantë. Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, ndonjëherë mistike, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i magjepsur. Mes mjeshtërisë së recetave në kuzhinën shqiptare padyshim tradita unike […]

Efektet anësore të mishit të përpunuar – Çfarë duhet të dini?


Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, specialistët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit. Kështu në këtë artikull do të flasim për disa nga efektet […]

Efektet Anësore të Mishit të Përpunuar – Çfarë duhet të Dini


Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, specialistët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit. Kështu në këtë artikull do të flasim për disa nga efektet […]

I revoltuar me qeverinë, Osman Mula: Kanë një grup të tyre që sponsorizojnë, arti është institucional, arti s’ është ky!


Drejtuesi I fushatës së PD-së Alfred Rushaj u takua këtë të dielë me dy prej personaliteteve të artit shqiptar, Osman Mulën dhe Vladimir Priftin ku dëgjoi shqetësimet që u ngritën prej tyre. Mungesa e investimeve nënë art dhe njëkohësisht përzgjedhja selektive prej qeverisë për të investuar tek artistët ishin shqetësimet kryesore të regjisorëve. “Këta kanë […]

Sharon Stone rrëfen si u manipulua për skenën që e bëri të famshme në vitin 1992


Sharon Stone thotë se s’ ishte paralajmëruar që organet gjenitale të saj do të ekspozoheshin në skenën e marrjes në pyetje në “Basic Instinct”, raporton “CNN”. Në një fragment nga kujtimet e saj, botuar në “Vanity Fair” , aktorja fituese e “Globit të Artë” foli për filmimin e dramës erotike të vitit 1992, duke thënë […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë […]

Pse etiketimi i karbonit do të jetë i rëndësishëm në botën e bukurisë


Një nga arsyet më të mëdha për ngrohjen globale është çlirimi i gazrave serë në atmosferën tonë me përqindje qesharake. Dhe ndërsa shumica e korporatave dhe organizatave po kontribuojnë në shtimin e problemit, një organizatë jofitimprurëse po punon për të gjetur zgjidhje. Climate Neutral po hedh dritë mbi lëvizjen drejt neutralitetit të karbonit nëpër industri. […]

Receta e Bukëve të Vogla në Tigan – Plot Shije dhe Aromë


Aroma e bukës së sapo dalë nga furra nxit lumturinë, thonë shkencëtarët irlandezë. Sipas tyre, aroma e bukës ka tendencën të nxisë kujtime që i kthejnë njerëzit në momente të caktuara por shumë të lumtura të fëmijërisë së tyre. Buka është një nga ushqimet bazë për miliarda njerëz në botë. Konsumi i lartë i bukës […]

FOTO: Pushime në hapësirë! Fillon ndërtimi i hotelit që do të fluturojë sipër Tokës


Hoteli i parë hapësinor ka filluar nga ndërtimi. CNN shkruan se kompania kaliforniane Fondacioni Gateway dhe Orbital Assembly Corporation kanë vendosur që të ndërtojnë hotelin e parë në botë që do të fluturojë sipër Tokës. Data e planifikuar për mbarimin e hotelit së ndërtuari do të jetë viti 2027. Hoteli do të quhet Stacioni Von […]

Videoja për Shqipërinë që është bërë virale, Zuckerberg i dërgon mesazh të riut shqiptar: Çfarë po ndodh…


Një i ri shqiptar me anë të një postimi në Instagram ka publikuar një video ku duken të gjithë skajet e Shqipërisë nga Vermoshi në Konispol. Videoja e krijuar nga Erald Halili, duket se s’ ka kaluar pa u parë edhe nga themeluesi i rrjetit social Facebook, Mark Zuckerberg. Së fundmi, Halili ka ndarë në […]

Kek me të Bardhat e Vezëve dhe Kafe – Ëmbëlsira e Veçantë e Kuzhinës


Me kusht që jeni lodhur nga recetat e zakonshme të kekut, me qumësht, vezë e kos, ju themi menjëherë se ky është ndryshe. Me aromë të veçantë kafeje dhe me lehtësinë e butësinë që dhuron shkuma e të bardhës së vezës, ky kek do ju rrëmbejë shumë shpejt të gjithë shqisat dhe zemrën. Me kusht […]

Biskota me Shurup dhe Arra – Receta e Ëmbël e Shtëpisë


Duke u munduar që të gjejmë një recetë sa më të veçantë, rastisëm tek këto ëmbëlsira delikate me arra dhe shurup. Origjina e saj thuhet se janë vendet e Lindjes, aty ku ka marrë dhe emrin e veçantë: biskota të fshehta. Kjo pasi në mesin e tyre ato fshehin arra të bluara, që surprizojnë me […]

Si Të Përgatisni Gjalpin e Tretur – Mënyra e Duhur


Gjalpi i tretur s’ është asgjë tjetër veçse gjalpë i cili s’ ka përmbajtje uji apo proteinat e qumështit. Tradita e përdorjes së këtij gjalpi është goxha e vjetër dhe pjesë e pandalshme e kulinarisë shqiptare. Mund të keni parë gjyshet apo nënat më së shumti që kur përgatisni baklavanë apo kadaifin  që si fillim […]

Briosh Integral me Mjaltë – Të Ëmbla dhe Dietike


Brioshët janë sinonim i mëngjeseve të bukura të ndonjë ditë të dielë. Megjithatë kjo traditë e veçantë e shijimit të tyre ka okupuar jo vetëm çdo ditë të javës, por edhe thuajse çdo vend të botës. Mund t’i shijoni me gjithçfarë shijesh e mënyrash përgatitje, një prej të cilave do ta zbuloni edhe këtu. AgroWeb.org […]

Makarona me Domate të Thata dhe Hudhër – Të Lehta e Plot Shije


Një pjatë e parë e cila ju hyn në punë në çdo kohë. Makaronat janë padyshim një nga ushqimet më të shpejta, të shijshme e të shëndetshme që mund të gatuani. Vetëm po të i keni provuar të gjithë kombinimet interesante të tyre, me salca të kuqe, të bardha, mish apo peshk edhe këtë recetë […]

Buka e Misrit – Pse Vlen Kaq Shumë Për Organizmin dhe Receta e Traditës Shqiptare


Shumë e dashur në tryezat tona, si një ndër gatimet më të vjetra, tradicionale shqiptare, Buka e Misrit mbetet mes ushqimeve më të preferuara edhe sot. Vlerat e Arta të Bukës së Misrit për Organizmin e Njeriut Buka e Misrit është krejt e mirë, jo vetëm për shijen e lehtë që ka por edhe për […]

Petulla të Kripura me aspak pak Përbërës – Provojini që Tani


Petullat janë fillimi i mirë i çdo mëngjesi apo përfundimi plot shije i çdo dite. Pra mund t’i përgatisni e t’i shijoni në çdo kohë, sidomos kur ato mund t’i gatuani shpejt e me shumë pak përbërës. Në këtë recetë AgroWeb.org ju tregon recetën e petullave të kripura e të buta. Ndiqni mëposhtë mënyrën e […]

Bukë e Sheshtë dhe e Butë – Receta që duhet të Provoni


Një recetë e mirë buke s’ shkon kurrë dëm. Si për tradtë në vendin tonë pjesa më e madhe e ushqimeve shoqërohen me bukë dhe për të qenë sa më të shëndetshëm e të sigurtë ju këshillojmë ta përgatisni në shtëpi. Në morin e recetave dhe shijeve që gastronomia dhuron, sot provoni atë të bukës […]

Fokaçe me Patëllxhanë – Shija e Veçantë e Kulaçit Italian


Fokaçja është një lloj kulaçi receta origjinale  e të cilit vjen nga italia. Megjithatë shija e saj s’ është aspak e panjohur ndaj preferohet shumë edhe në vendin tonë. Në recetën e sotëme AgroWeb.org do ju tregojë një lloj të ri përgatitje mes asaj që mund të cilësojmë kulaç apo picë. Ndiqni mëposhtë të gjithë […]

Midhjet Shqiptare – Cilësia e Parë e Produkteve të Detit


Midhjet konsiderohen e ardhmja e industrisë së produkteve të detit në Shqipëri. Eksporti i këtyre produkteve pritet ta kthejë Butrintin në epiqendrën e prodhimit të midhjeve në mbarë Evropën. Për të pestin vit radhazi në qytetin e Sarandës u hap sezoni turistik në një mënyrë krejt të veçantë ku turistë vendas e të huaj u […]

Çfarë Të Bëni Kur Orizi s’ Ju Del Siç duhet – Zgjidhjet Për Çdo Rast


Orizi është një drith që ofron sasi të bollshme proteine, mineralesh, vitaminash dhe fibre. Ai ofron një vakt të bollshëm e të shpejtë, por si çdo gatim tjetër, edhe orizi kërkon mjeshtëri. Të gjithë që kanë përgatitur ndonjëherë pilafin, e dinë që rezultati s’ është kurrë njësoj. Pilafi perfekt duhet të jetë i zier mirë, […]

Sardele të pjekura me hudhër dhe dafinë


Sardelet janë ndër peshqit më të vegjël, por që mbajnë brenda tyre shije e vlera të mëdha. Ato mbrojnë kockat, zemrën dhe janë të pasura me proteina duke u kthyer kështu në një ushqyes perfekt për trupin Popullariteti i tyre është rritur ndjeshëm, meqenëqë njerëzit po kuptojnë që sardelet janë një burim i pasur i […]

Gjetja e problemeve me gëlltitje, humbjeve të pashpjegueshme të peshës, dhembjeve të barkut me anë të inçizimit të gastroskopisë


Altina Marmullaku Gastroenterologjia është një shkencë e cila mirret me studimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes (sistemi digjestiv). Specialisti i kësaj dege është një – Gastroenterolog. Mirëpo për të ditur më shumë rreth proceseve të gastroenterologjisë, në një intervistë për portalin Familja Jonë, Gastroenterologu Driton Shabani na tregon më shumë për gastroskopinë, kur duhet […]

Disa modele mahnitëse me këna që duhet t’i provoni sa më shpejt


Ramazani është pranë cepit, dhe çfarë mënyre më të mirë për të hyrë në frymën e Ramazanit sesa me disa modele të mrekullueshme me këna. Këna është e bukur, argëtuese dhe jo-angazhuese! s’ është çudi që ne jemi aq të dashuruar me të dhe s’ mund të ngopemi me këto modele të ndërlikuara të ngjyrave […]

Sardele të Pjekura me Hudhër dhe Dafinë – Shija që s’ duhet të Humbisni


Krenaria e detit Shqiptar dhe jo vetëm. Sardelet janë ndër peshqit më të vegjël, por që mbajnë brenda tyre shije e vlera të mëdha. Ato mbrojnë kockat, zemrën dhe janë të pasura me proteina duke u kthyer kështu në një ushqyes perfekt për trupin Popullariteti i tyre është rritur ndjeshëm, meqenëse njerëzit po kuptojnë që […]

Hollivud, trëndafilat e kuq nderojnë viktimat nga COVID-i


Petal pas petali, mijëra trëndafila të kuq krijojnë një lumë. Është një vepër e artistit nga Los Anxhelos, Marcos Lutyens, për të nderuar qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë pësuar vuajtje për shkak të koronavirusit. “… Ndjehet pikëllimi përreth nesh në të tërë Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu tek individët, ndoshta meqë […]

Gjizë e Pjekur Në Furrë Me Vezë dhe Lëng Limoni


Aroma e freskët e limonëve, butësi e parezistueshme, shije e përkryer, kjo recetë fsheh plot sekrete. Gjiza e pjekur në furrë me vezë dhe limon është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Bëhet fjalë vetëm për përgatitjen e bazës dhe pjekjen e saj në furrë, përgatitje që do t’ju marrë shumë pak kohë. Perfekte për […]

A Golden Globes production veteran explains how to put together a show during a pandemic


Due to the coronavirus pandemic, the 78th Golden Globes will be unlike any other in its history. Hosts Tina Fey and Amy Poehler and presenters will preside over the festivities from two on-site locations in New York and Los Angeles and nominees will attend remotely. That has meant triple the coordination for Trueblood, a veteran […]

Best yoga mats of 2021


(CNN) —   Not all yoga mats are created equally. Key things to keep in mind when mat shopping are grip, thickness, material and size — not to mention your preferred workout. If you’re an advanced yogi who prefers feeling rooted to the floor, for example, you’re going to want a thinner mat. Recovering from […]

Pokémon at 25: How 151 fictional species took over the world


Written by Oscar Holland, CNN When the Gameboy titles “Pocket Monsters: Red” and “Pocket Monsters: Green” were first released in Japan in 1996, few could have predicted what came next. The concept was simple enough: Players would traverse a fictional world capturing, training and battling the creatures that inhabited it — a mission encapsulated in […]

Golden Trump statue turns heads at CPAC


The more than 6-foot-tall statue turned heads as it was wheeled into the Hyatt Regency Thursday evening while CPAC attendees picked up their registration and milled about the hotel. The statue was on its way to the conference’s exhibit hall, where it found a home in a booth for a conservative nonprofit called Look Ahead […]

Amazon is putting cameras in its delivery vans and some drivers aren’t happy


But Elizabeth’s work environment is set to change as Amazon announced this month that it has begun to roll out cameras inside its delivery vehicles that monitor both the road, and its drivers. Road safety experts say Amazon’s driver monitoring should bring safety benefits for the company and everyone it shares roads with. At the […]

Best coffee grinders of 2021


(CNN) —   You may agree with film director David Lynch’s proverbial maxim that “even a bad cup of coffee is better than no coffee at all.” But if you can brew up a truly great cup o’ joe right in the comfort of your own kitchen? Well, who would say no to that? One […]

Bukë Të Vogla me Miell Misri dhe Miell Gruri


Buka e përgatitur vetë në shtëpi s’ ka të paguar, dhe ky është një fakt i ditur nga të gjithë. AgroWeb.org është munduar që të sjellë sa më shumë receta për lexuesit e tij, në mënyrë që të përgatisin ushqime të shëndetshme. Të tilla janë edhe bukët e vogla të cilat kërkojnë dy lloje meilli, […]

Briosh Të Shpejtë në Vetëm 10 Minuta – Receta më e Thjeshtë


Brioshët janë një nga kënaqësitë e shumta të kafes së mëngjesit. Ata janë perfekt për të rriturit por edhe për të vegjlit sa herë që dëshirojnë diçka të shpejtë për të konsumuar. Por brioshët janë fantastik edhe në formën e ëmbëlsirës për të gjithë ata që kërkojne diçka të shpejtë. AgroWeb.org ju tregon mënyrën më […]

The week in 43 photos


Law enforcement officers investigate the scene of Tiger Woods’ rollover crash in Rancho Palos Verdes, California, on Tuesday, February 23. The golf icon sustained serious leg injuries in the accident. Wally Skalij/Los Angeles Times/Shutterstock Members of Congress observe a moment of silence on the steps of the US Capitol on Tuesday, February 23. More than […]

Hallvë me Sherbet dhe Bajame të Pjekura – Receta me Ëmbëlsi Fantastike


Hallva është një recetë që s’ ka amvisë që s’ di ta përgatisë. Receta tradicionale është padyshim perfekte, por AgroWeb.org ju tregon një mënyrë tjetër të përgatitjes së hallvës. Disa sekrete të cilat premtojnë një shije delikate dhe aromë perfekte. Ndryshe nga hallva klasike që jemi mësuar, kjo recetë përdor gjalpin e shkrirë dhe sherbetin […]

Kura me Vaj Ulliri Kundër Akneve? – Çfarë nevojitet të Dini


Aknet mund të shkaktohen nga një sërë arsyesh, të brendshme apo të jashtëme. Por çfarë është e sigurt për to është se s’ preferojnë yndyrën e tepërt, madje ajo mund të jetë një shkaktoar kryesor. E në mesin e të gjithë këtyre informacioneve s’ mungojnë as trajtimet natyrale me të cilat mund të kuroni lehtë […]

Chinese bowl bought for $35 in Connecticut could make half a million at Sotheby’s auction


Written by Oscar Holland, CNN A small floral bowl bought at a yard sale in Connecticut for just $35 has been identified as an exceptionally rare 15th-century Chinese antique. The intricate blue-and-white artifact, which features motifs of lotus, peony, chrysanthemum and pomegranate blossoms, was originally commissioned by China’s imperial court during the Ming dynasty. It […]

You can get your pre-pandemic body back, from the safety of home, with Tempo


(CNN) —   The good news? We can finally start thinking about what it’s going to be like when we can go out in public and see our friends, co-workers and family again. The bad news? That also means we’ll inevitably start worrying about what their secret (or not-so-secret) opinions will be of our during-the-pandemic […]

California professor put on paid administrative leave after video shows him chastising student who is hard of hearing


Last Thursday, a two-minute video — broken into three parts for TikTok — surfaced showing a Zoom recording from a physiology class at Oxnard College that day taught by professor Michael Abram, who is identified in the video by name and by a student in his class. CNN has reached out to Abram multiple times […]

Best Target Home under $100


(CNN) —   Oh, Target home section, let us count the ways we love you. Truly, there’s nowhere we’d rather be than walking amidst the farmhouse-inspired throw blankets, rugs and faux florals from Hearth & Hand with Magnolia, soaking up serene furnishings from Threshold Designed With Studio McGee, taking in Casaluna’s gorgeous textiles and linens, […]

Problemet Më Të Përhapura Shëndetësore Në Moshën 60 Vjeçare


Me kalimin e moshës, thonë që njeriu bëhet më i mençur, ndërkohë që sa i përket shëndetit, specialistët konfirmojnë se ai bëhet më i ngatërruar. Në moshën e tretë ose në dekadën e tetë të jetës, njerëzit përballen me sëmundje nga më të ndryshmet. Hipertensioni Hipertensioni njihet si vrasësi i heshtur posaqë shfaqet pa ose […]

A po përkeqëson maska belbëzimin tek fëmijët, si nevojitet të sillen prindërit përballë kësaj situate?


Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas specialistëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e kohës, defekti tenton të zvogëlohet, ngase disa forma janë të lidhura me evolucionin e gjuhës, por në 1 përqind të rasteve problemi vazhdon deri në […]

Scientists discover kangaroo painted more than 17,000 years ago is Australia’s oldest rock painting


A painting of a kangaroo in Western Australia is the oldest known rock art in the country, according to scientists, who say radiocarbon-dating analysis shows it was created more than 17,000 years ago. The kangaroo depiction was among a number of rock paintings first recorded by researchers in the 1990s in the Kimberley region, which […]

The fashion police are judging you on Zoom (Opinion)


Indeed, now we need to make ourselves and our homes presentable while also managing the new demands of kids learning remotely from home. Some people have settled for a designated “Zoom shirt” reserved specifically for video appearances while others have taken to quarantine-friendly athleisure designed to communicate a down-to-earth nonchalance. We stage managed webcam-friendly bookshelves, […]

Three children and their grandmother perished in a Texas fire after trying to stay warm during power outages. Their mom survived


Jackie Pham Nguyen and her three kids, Olivia, 11, Edison, 8, and Colette, 5, affectionately nicknamed Coco by her family, still had power and were happy to have more time with their Ba Ngoai, which means maternal grandmother in Vietnamese. “We thought we were really lucky because we still had power until the early evening,” […]

How to celebrate Black History Month


Right now, all over the United States, Black families are teaching the next generation of Black youth with intention and care. Black History Month is a time to consciously center and celebrate Black empowerment and achievements, as well as the legacies of strength and struggle against racism. It’s a time to honor the whole of […]

Vaj Ulliri Me Kripë – Si Ta Përdorni Kundër Problemeve me Kockat


dhembjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe përderisa njerëzit s’ kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë. Në përgjithësi, njerëzit […]

Texas weather: Here’s how a week of frigid weather and catastrophe unfolded in Texas


But many Texans have only just begun recovering from the unprecedented devastation that the brutal winter storms unleashed over the past seven days. At least 26 people died across the state since February 11. Millions lost their power, forcing families to huddle over a fireplace, scavenge for firewood or spend nights in their car trying […]

Produkte Organike Shqiptare – Tropical Shop Sjell Sigurinë Dhe Cilësinë Tek Konsumatorët


Ushqimi është një nga pikat kryesore të një shëndeti të mirë e të fortë. Ndaj dhe është e rëndësishme që produktet që konsumojmë të jenë të duhurat. Në shumicën e rasteve u kushtohet vëmendje frutave, perimeve apo produkteve si mielli, bulmeti apo vaji. Ndërkohë që ato që anashkalohen në përzgjedhje shumë shpesh janë erëzat, çajrat […]

Rregullat e Arta Të Blerjes së Djathit të Bardhë Me Cilësi Të Mirë


Djathi i bardhë është një djathë i veçantë dhe shumë i preferuar në vendin tonë, por jo vetëm. Ky djathë prodhohet nga qumështi i deleve ose nga përzierja e qumështit të deles me atë të dhisë, apo edhe i lopës. Ai është i butë aq sa duhet, i bardhë si bora dhe shumë i pasur […]

Opinion: Our mask-wearing road trip across a battered America


And so on January 18 we embarked on the strangest of American road trips, crossing eight states and back, 6,000 miles in 18 days: a surreal and spectacular journey, sure to reveal truths about our battered nation, our resilient people, and ourselves. It was quiet and chilly for southern Arizona, maybe 35 degrees, when the […]

Qofte të vogla me arra; Për një darkë ndryshe dhe të shijshme


Qoftet s’ janë vetëm të pëlqyerat e të rriturve por edhe të fëmijëve. Irma i ka gatuar, pothuejse, në variantin klasik por erëzat shtesë që ka përdorur i bëjnë edhe më të shijshme! Nga Irma Molla, Fotografia Armand Habazaj Përbërësit:500g mish të grirë, ½ qepë të grirë hollë, 2 lugë galetë, 1 vezë, 1 lugë […]

Hundreds of drones took Van Gogh’s ‘The Starry Night’ to the skies — and set a Guinness World Record


The instantly recognizable work of art has been plastered on posters, coffee mugs and even a bike path. It seemed like the painting had made it everywhere. That is, until 600 drones mapped it onto the night sky in northern China’s Tianjin Municipality, setting a Guinness World Record in the process. EFYI Group, a drone […]

Dieta Mesdhetare – Më e Mira Dhe Plot Vlera Për Shëndetin


Pohimi se popullsitë e vendeve mesdhetare jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetëshëm se ata të vende të tjera, mesa duket po gjen një përgjigjje. Çelësi i jetesës së mirë mund të jetë pikërisht stili i të ngrënurit dhe ajo që quhet Dieta Mesdhetare. Kjo dietë është një ndër trashigimitë dhe pasuritë më të […]

Biskota të Buta në Tigan – Gati në Vetëm 20 Minuta


Një ndër ushqimet më të dashura për fëmijë e të rritur pa dyshim që janë biskotat. Megjithëse në dyqane e supermarkete mund të gjeni një shumëllojshmëri të tyre, aroma e atyre që përgatiten në shtëpi është e mrekullueshme. Nëse e kujtoni akoma me dashuri aromën e biskotave të gjyshes, receta e sotme do t’ju kënaqë […]

Opinion: Why ‘It’s a Sin’ resonates for the Covid generation


“It’s a Sin” isn’t a show about the current Covid-19 pandemic. It’s about the last great pandemic to engulf Britain and America: the HIV/AIDS crisis of the 1980s and 1990s. It’s the creation of Russell T. Davies, the showrunner behind the 2005 revival of “Dr Who” and 1999’s “Queer as Folk.” Now he’s retelling the […]

This ballerina alleged racism at her company. Now, Chloé Lopes Gomes says it’s time for change


Written by Chloé Lopes Gomes In 2018 I became the first Black ballet dancer to join Berlin’s principal ballet company, the Staatsballett. Joining this kind of ballet institution was my dream — it’s one of the best in the world. But last October, I was told that my contract would not be renewed this summer. […]

Byrek me Lëpjeta dhe Pazi – Shije si nga Duart e Gjysheve


Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i magjepsur. Mes mjeshtërisë së recetave në kuzhinën shqiptare padyshim tradita unike e byrekut dhe lakrorit është më tërheqësja e shijes jo vetëm për shqiptarët por më së shumti për turistët e […]

Cruz travels to Cancun, Mexico, as Texans remain without power amid historic winter storm


Cruz, a Texas Republican, said in the statement he flew down for a night because his daughters “asked to take a trip with friends.” “With school cancelled for the week, our girls asked to take a trip with friends. Wanting to be a good dad, I flew down with them last night and am flying […]

Home products to make you happy


(CNN) —   Home is where the heart is… and where we currently spend the vast majority of our time. In addition to navigating an ongoing global pandemic, the winter is also a time when hibernation is normal. However, endless hours spent underneath the same roof and the same four walls can make anyone grow […]

Revani me Miell Misri dhe Kos – Receta e Ëmbël e Traditës


Revania me miell misri është një ëmbëlsirë fantastike, me shije të mrekullueshme, e cila përgatitet shumë lehtë në shtëpi. Ajo mund të përgatitet me sherbet por mund të konsumohet edhe pa sherbet, ndërsa mund të shoqërohet me fruta të freskëta apo fruta të thata, akullore, arra e bajame, reçelra të ndryshëm etj. Revania përgatitet në […]

Petulla të Sheshta me Qumësht dhe Ujë – Receta e Traditës dhe Shijes


s’ ka nevojë të themi se sa shumë të famshme janë recetat me petullat e shtëpisë. Recetat e zakonshme të përgatitjes së tyre janë vetëm me kos ose qumësht dhe shija është ajo e mrekullueshmja që çdo njeri e ka parasysh. Të pranishme çdo mëngjes në tryezat e gjysheve e deri tek servirja për gëzime […]

Një pastiçe ndryshe; Receta perfekte për ditët e dimrit


Nga LINDA FISHTA/Fotografia ARMAND HABAZAJ Përbërësit për 4-5 persona: 400 g makarona, format i shkurtër • 200 g gjizë • 200 g djathë i bardhë i prerë në kubikë të vegjël ose thërrime • 2 vezë • 4 qepë të njoma • 4 lugë vaj ulliri • 1 ose 2 thelpinj hudhër – Nëse s’ ju pëlqen, mos e […]