Magnet në trup pas vaksinimit, Ministria e Shëndetësisë jep një sqarim


Qytetarët nga Kosova kanë filluar të shprehin një shqetësim aspak të zakonshëm pas marrjes së vaksinës për Covid-19. Ata po thonë se në trupin e tyre po krijohet magnet, saqë edhe parat po u ngjiten në trup. Për këtë shqetësim ka folur për FaktePlus Ministria e Shëndetësisë. Situata pandemike në Kosovë ka arritur të sjellë […]

Rreziku i vdekjes nga vaksinat e koronavirusit është 40 herë më pak se sa… Çfarë tregojnë të dhënat në Shtetet e Bashkuara


Rreziku i vdekjes nga Covid-19 është 40 herë më shumë se rreziku i zhvillimit të një gjendje të rrallë të mpiksjes së gjakut pas marrjes së vaksinës Johnson & Johnson, tregon një analizë e CNN. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha të mërkurën se kanë marrë raporte për 28 persona që kanë […]

Efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID-19


[ad_1] Me miliona njerëz në të tërë botën që po vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist për atë që do të vij më pas. Mirëpo, pas vaksinimit disa persona kanë treguar se kanë përjetuar disa efekte anësore. Cili është efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID? Rreth gjysma […]

RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19


RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19 Rreziku për zhvillimin e trombozës cerebrale venoze nga Covid-19 po tregohet të jetë shumëfish më i lartë se sa rreziku për trombozë që shkaktohet nga vaksina e Oksford/AstraZenecas, Pfizerit apo Modernas. Studimi i papublikuar ende nga Universiteti i Oksfordit […]

A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat?


A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat? Shtatzënave duhet t’iu ofrohet kovid vaksina, por vendimin për t’u vaksinuar apo jo duhet ta marrë shtatzëna pas konsultimit me mjekun. Në disa vende (përfshirë Britaninë e Madhe) në kuadër të programit të vaksinimit po ftohen edhe grupmoshat më të reja dhe midis grave të ftuara mund të […]

Zgjerohet studimi i vaksinave të përziera për koronavirus dhe reagimit të sistemit imunitar të njerëzve


[ad_1] Një studim që shikon Po qe se njerëzit mund të marrin doza nga dy vaksina të ndryshme kundër COVID-19 është zgjeruar për të përfshirë vaksinat e zhvilluara nga Moderna dhe Novavax. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, testi Com-COV nga studiuesit nga Universiteti i Oksfordit kishte përfshirë deri tani vetëm vaksinat e zhvilluara nga […]

A është e nevojshme të përdoret aspirinë pas vaksinimit? Shpjegon neurologu Fatos Morina


Të premten, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, ishte i ftuar neurologu Fatos Morina me të cilin u disktua lidhur me sëmundjet e ndryshme neurologjike, por theks të vecantë gjatë kësaj bisede pati vaksina AstraZeneca dhe ndërlidhshmëria e saj me trombozën trurore. Sic ndodh zakonisht, edhe këtë javë pyetjet e publikut patën një rëndësi të […]

Cka është demenca dhe cilat janë format e saj? Shpjegon neurologu Fatos Morina


[ad_1] Gjatë mbrëmjes së sontme, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar neurologu Fatos Morina, me të cilin u diskutua për vaksinën AstraZeneca dhe ndërlidhjen e saj me trombozën trurore dhe tretmani i kësaj të fundit. Për afro një orë sa zgjati kjo lidhje e drejtpërdrejtë, shikuesit patën mundësi të informohen më shumë […]

Vaksina AstraZeneca e sigurt, mjeku i QKUK-së i bindur se komplikimet janë minimale e të papërfillshme


[ad_1] Mjeku Artan Ahmeti në një intervistë për Ekonomia Online tha se pavarësisht që ka pasur dilema rreth vaksinës AstraZeneca, OBSh-ja ka dhënë sqarime të mjaftueshme që ajo është e sigurt. Dhjetëra vende kanë pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër Coronavirusit.  Kjo ka ndodhur pas raporteve se disa persona kanë pësuar mpiksje gjaku, pas […]

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


[ad_1] Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e mjekut. […]

Lansohet platforma për regjistrim për të marrë vaksinën antiCVOID-19, deri më tani janë regjistruar 3256 qytetarë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi për media ka bërë të ditur se Agjensia Shtetërore e Informacionit (ASHI) në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ka ofruar në kuadër të platformës ekosova, linku: https://ekosova.rks-gov.net/, shërbimin shëndetësia me anë të së cilit qytetarët mund të aplikojnë për regjistrim për të marrë vaksinën kundër COVID […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


[ad_1] Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina […]

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19


[ad_1] Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital. Vaksina ishte 85 për qind […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

AstraZeneca konfirmon efikasitetin e lartë të vaksinës së saj


[ad_1] Kompania AstraZeneca ka përditësuar shkallën e efikasitetit të vaksinës së saj kundër COVID-19 në 76 për qind. Vendimi vjen derisa udhëheqësit e Bashkimit Evropian përmes një samiti më 25 mars synojnë të gjejnë zgjidhje për strategjinë e vënies nën kontroll të pandemisë. AstraZeneca tha më 24 mars se kishte rillogaritur të dhënat nga një […]

AstraZeneca, pas EMA-s edhe specialistët amerikanë dalin në një përfundim…


[ad_1] Pas provave të kryera nga specialistët amerikanë në lidhje me vaksinën e prodhuar nga Oxford-AstraZeneca, ka rezultuar se kjo vaksinë është e sigurt dhe shumë efektive. Në këtë studim, morën pjesë 32 mijë vullnetarë, të shpërndarë në tre shtete, Amerikë, Kili dhe Peru. Nga rezultatet e marra, është arritur në përfundimin se vaksina është […]

Vaksinat s’ shkaktojnë mpiksje të gjakut, por gratë nën 55 vjeç janë më të rrezikuara


[ad_1] Pas një rishikimi paraprak të të dhënave të vaksinave AstraZeneca kundër COVID-19, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) konkludoi javën e kaluar se vaksinimi s’ shoqërohej me një rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut. Numri i mpiksjeve të raportuara pas vaksinimit ishte në të vërtetë më i ulët sesa pritej në popullatën e përgjithshme, […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19: “Çfarë, duhet të dini”?


[ad_1] Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19:”Çfarë, duhet të dini”?


[ad_1] Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së […]

Testimi i vaksinës së Oksford-AstraZeneca në SHBA – vaksina e sigurt dhe shumë efektive


[ad_1] Rezultatet nga testimi i shumëpritur i SHBA-së për vaksinën e Oksford-AstraZeneca janë publikuar tanimë, dhe konfirmojnë se vaksina është e sigurt dhe shumë efektive. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, më shumë se 32 mijë vullnetarë morën pjesë, kryesisht në Amerikë, por edhe në Kili dhe Peru. Vaksina rezultoi 79 për qind efektive kundër ndalimit të […]

“Sapo të më vijë radha, do bëj AstraZeneca. Djali im e bëri para dy ditësh në Angli”


[ad_1] Kryeministri italian, Mario Dragi, tentoi të siguronte italianët mbi vaksinën e Astrazeneca-s, që u pezullua këtë javë para se të shpallej sërish e sigurt, duke thënë se ai do ta bënte vetë atë. “Unë s’ e kam prenotuar akoma radhën time për tu vaksinuar, por grupi i moshës time tashmë ka filluar të imunizohet, […]

Mikrobiologia Donjeta Pllana për vaksinimin e mjekëve kosovarë në Shqipëri: Gjithcka shkoi në rregull dhe në mënyrë të organizuar


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Meqenëse Kosova akoma s’ e ka siguruar vaksinën kundër koronavirusit dhe kontrata e blerjes së vaksinës nga Shqipëria s’ e lejon dhënien e saj si donacion, mjekët kosovarë po vaksinohen në Qendrën Rajonale të Mjekësisë në Kukës. Gjatë ditës së sotme u vaksinuan edhe 250 mjekë kosovarë vaksinën Astra Zeneca […]

Shkencëtari norvegjez zbulon arsyen përse disa njerëz kanë mpiksje gjaku pas marrin vaksinën e AstraZeneca-s


[ad_1] Një studim i realizuar nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, pretendohet se ka gjetur arsyen përse tre punonjës të shëndetësisë në këtë vend, të imunizuar me vaksinën e AstraZenecas pësuan mpiksje gjaku, dhe njëri prej tyre më vonë vdiq. Të tre ata ishin nën moshën 50 vjeç. Grupi i specialistëve të drejtuar nga profesor […]

Dy kryeministra europianë marrin vaksinën ‘AstraZeneca’


[ad_1] Dy kryeministra evropianë – Boris Johnson i Britanisë dhe Jean Castex i Francës – imunizohen sot me AstraZenecan, herët a vonë pasi enti rregullator i mjekësisë në Evropë e deklaroi vaksinën të sigurt. Kryeministri Johnson tha se, “gjëja që s’ është e sigurt është marrja e COVID-it, andaj është kaq e rëndësishme që të […]

SHBA-ja vendos për eksportin e parë të vaksinave, ndihmojnë Meksikën dhe Kanadan


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës po planifikojnë të dërgojnë një dozë prej 4 milionë vaksinash AstraZeneca në Meksikë dhe Kanada për eksportin e parë të tyre, njofton Independent. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë konfirmoi të enjten se administrata e presidentit Joe Biden po planifikon të dërgojë 2.5 milionë doza në Meksikë dhe 1.5 […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


[ad_1] Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje […]

Vaksina Johnson&Johnson do të shpërndahet përmes COVAX-it, Kosova mund të jetë përfituese e saj


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha sot se organizata e saj globale e shpërndarjes së vaksinave, COVAX ka hyrë në një marrëveshje për të shpërndarë qindra miliona doza të vaksinës Johnson&Johnson. COVAX, i cili ka mbështetjen e OBSH-së dhe Aleancës Globale për Vaksinat dhe Imunizimin, dëshiron të sigurojë shpërndarjen e dy miliardë dozave të […]

Vdes 33-vjeçari kroat pas vaksinimit me AstraZeneca, autoritetet fillojnë hetimet pasi ky ishte rasti i dytë në Kroaci


[ad_1] Një 33-vjeçar në Kroaci vdiq 12 ditë pasi u vaksinua me AstraZeneca, andaj Agjencia Kroate e Barnave (HALMED) ka filluar një hetim. HALMED mori sot një raport të një efekti anësor të dyshuar me një rezultat fatal. Agjencia aktualisht është në kontakt me institucionin shëndetësor ku dukuri rasti në mënyrë që të paraqesë sa […]

Çka është programi COVAX dhe si do t’ua shpërndajë vaksinat vendeve të varfra?


[ad_1] Vendet në zhvillim po rrezikohen në garën globale për t’i dhënë fund pandemisë së coronavirusit me anë të vaksinimeve. Programi COVAX synon të marrë të paktën 20 për qind të dozave për popullsinë e kombeve më të varfra në botë. Çka është programi COVAX? COVAX është programi kryesor botëror që përpiqet t’iu siguroj vaksina […]

Sekretari i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe: AstraZeneca është e sigurt


[ad_1] Vaksina Oxford-AstraZeneca është e sigurt, ka thënë sekretari i shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, Matt Hancock, pasi disa shtete europiane ndaluan përdorimin e saj mes shqetësimeve për mpiksjen e gjakut. Hancock u bëri thirrje njerëzve të “dëgjojnë rregullatorët” dhe të “marrin vaksinën” sa më shpejt që të kenë mundësinë. Rreth 13 vende kanë pezulluar […]

Moderna nis testimin e vaksinës në foshnje dhe fëmijë të vegjël


[ad_1] Kompania amerikane e barnave Moderna tha se ka nisur studimin e vaksinës së saj kundër coronavirusit në fëmijë të moshës gjashtëmuajshe deri në 11 vjeç. Moderna është prodhuesi i parë amerikan që teston vaksinën e saj në foshnje. Kompania tha se planifikon të fusë në listën e testimit rreth 6,750 fëmijë në SHBA dhe […]

Pipero jep përgjigjen se përse sulmohet Astrazeneca. “Çështje politike dhe ekonomike, është më e favorshme se vaksinat e tjera”


[ad_1] Polemikat për vaksinën Astrazeneca sipas mjekut Pëllumb Pipero s’ kanë të bëjnë me pretendimet se qytetarëve që e kanë përdorur atë u është shkaktuar trompozë por janë elementë të tjerë që e bëjnë atë më të favorshme. Sipas Piperos arsyet se përse kjo vaksinë sulmohet janë ekonomike, duke renditur gjithashtu çmimin e ulët apo […]

Agjencia Evropiane e Barnave: s’ ka indikacion se vaksina e AstraZeneca-s shkakton mpiksjen e gjakut


[ad_1] Rregullatori i ilaçeve për Bashkimin Evropian ka thënë se mbetet “plotësisht i bindur” se përfitimet e vaksinës së Oksford-AstraZeneca tejkalojnë rreziqet. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) përsëriti se s’ kishte “asnjë indikacion” që vaksina shkakton mpiksjen e gjakut, pasi disa shtete kryesore të BE-së morën vendimin për të pezulluar përdorimin […]

Ja çfarë thotë mjeku kosovar që mori vaksinën e AstraZeneca në Kukës


Në Qendrën Rajonale të Telemjekësisë në Kukës të hënën ka filluar vaksinimi kundër korona virusit me kurën e Astra Zeneca. Sipas kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, të gjithë mjekët kosovarë duhet të shkojnë në Kukës për t’u vaksinuar meqë kontrata e blerjes së vaksinës nuk lejon dhurimin e saj si donacion për Kosovë. Mjeku kosovar […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Vaksinohen mjekët e parë të Kosovës në Kukës


[ad_1] Në Qendrën Rajonale të Telemjekësisë në Kukës të hënën ka filluar vaksinimi kundër coronavirusit me dozat e AstraZeneca. Sipas kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, të gjithë mjekët kosovarë duhet të shkojnë në Kukës për t’u vaksinuar meqë kontrata e blerjes së vaksinës s’ lejon dhurimin e saj si donacion për Kosovë. Mjeku kosovar Blerim […]

Mblidhen specialistët e sigurisë, pas pezullimit të vaksinës AstraZeneca


[ad_1] specialistët e sigurisë së vaksinave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) janë mbledhur sot për të shqyrtuar vaksinën Oxford-AstraZeneca, pas pezullimit nga disa vende evropiane. Ka pasur një numër rastesh në Evropë të mpiksjes së gjakut të raportuara pas administrimit të vaksinës. Sidoqoftë, specialistët thonë se numri i incidenteve përputhet me normën e raportuar […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


[ad_1] Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo […]

Vendet e BE-së po e refuzojnë vaksinën, Australia bën thirrje: AstraZeneca është e sigurt


[ad_1] Kryeministri i Australisë, Scott Morrison u ka bërë thirrje popullit që të vijojnë të vaksinohen me vaksinën e AstraZenecës. The Guardian shkruan se Morrison e ka bërë këtë thirrje posaqë shumë vende të Bashkimit Evropian kanë pezulluar vaksinimin me këtë vaksinë për shkak të disa personave që kanë humbur jetën disa ditë pas vaksinimit […]

Agjencia Evropiane e Barnave merr në rishikim vaksinën ruse


[ad_1] Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha këtë të enjte se do të marrë në rishikim vaksinën ruse “Sputnik V”. Rregullatori i barnave në Evropë theksoi se do të fillojë rishikimin e vaksinës Sputink V, pasi ka shkaktuar prodhimin e qelizave imune tek të rriturit për të parandaluar infektimin nga COVID-19. “Këto studime tregojnë se Sputnik […]

​Sot pritet të mbërrijnë në Shqipëri dozat e para të vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Sot do të mbërrijnë në Shqipëri 38 mijë e 400 dozat e para të vaksinës antiCOVID-19 AstraZeneca. Lajmin për ardhjen e mbi 38 mijë dozave të vaksinës AstraZeneca e ka bërë të ditur dy ditë më parë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Rama këtë e ka quajtur lajm të mirë duke thënë se menjëherë […]

Sfidat e vaksinimit për COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Procesi i vaksinimit po shtrihet në zona të ndryshme në Shqipëri duke përfshirë në fillim moshat e treta. Specialistët e Shëndetit Publik thonë se duhet organizim më i mirë i vaksinimeve ndonëse ato janë në një numër të ulët. Vaksinimi po kryhet aktualisht në qendra të përqendruara në qytetet kryesore, por më pas pritet […]

Shqipëria pranon të premten mbi 38 mijë dozat e para të vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Shqipëria pritet të pranojë të premten 38 mijë e 400 dozat e para të vaksinës AstraZeneca. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sipas të cilit, me këtë dozë do të nisë vaksinimi i mësuesve. “Pasnesër mbërrijnë 38 400 DOZAT E PARA TË VAKSINËS ASTRAZENECA dhe nisim menjëherë vaksinimin e […]

Gjermania dhe Suedia miratojnë vaksinën e AstraZeneca, edhe për ata mbi 65 vjeç


[ad_1] Komisioni i vaksinave të Gjermanisë tani ka rekomanduar vaksinën e AstraZeneca/Oxford për Covid-19, edhe për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për të moshuarit që po presin të marrin vaksinën”, tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn, […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


[ad_1] Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi […]

COVID 19, Shqipëria mund të shohë për vaksina kineze apo ruse


[ad_1] Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinave kineze apo ruse. Të paktën këtë la të kuptohej dje kryeministri Edi Rama gjatë një deklarate në Bruksel kur tha se vendi i tij po sheh përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave, […]

Oxford dhe Pfizer zvogëlojnë rrezikun e shtrimit në spital me 80 përqind


[ad_1] Një dozë e vetme e vaksinës Oxford-AstraZeneca ose Pfizer-BioNTek kundër kovid zvogëlon shanset e trajtimit në spital me më shumë se 80 përqind, sipas një analize të kryer në Angli. Të dhënat e shëndetit publik në Angli për njerëzit mbi moshën 80 vjeç përputhen me rezultate të ngjashme “spektakolare” në Skoci, raporton BBC. Sekretari […]

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


[ad_1] Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna. Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë AstraZeneca (6-18 shkurt 2021): – 971 raste me reaksione të […]

Procesi i vaksinimit/ Sot pritet të mbërrijnë 15 mijë vaksina të Pfizer


[ad_1] Ditën e sotme do të mbërrijë një tjetër kontingjent i vaksinave të Pfizer për të vijuar procesin e vaksinimit anti Covid.  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije para disa ditësh se do të mbërrijnë rreth 15 mijë vaksina, që pritet të intensifikojnë procesin. “Pritet që të vijë ngarkesa e radhës së Pfizer […]

Canada to receive 6.5 million Covid-19 vaccines by end of March


[ad_1] In a press briefing Friday, Trudeau repeated his expectation that every Canadian who wants a vaccine will receive one by September. Trudeau told reporters Canada had secured an additional two million doses of the AstraZeneca vaccine through Verity Pharmaceuticals and the Serum Institute of India. The first shipment of 500,000 vaccines is expected to […]

Fully vaccinated people can gather individually with minimal risk, Fauci says


[ad_1] A medical worker inoculates a municipal worker with a Covid-19 vaccine at a vaccination center in New Delhi, India, on February 22. Sajjad Hussain/AFP/Getty Images India has supplied more than 36 million doses of coronavirus vaccines to various countries, of which 6.75 million doses have been provided as grant assistance, a spokesperson for the […]

“We still have too much vaccine in the fridge,” says German health minister


[ad_1] A medical worker inoculates a municipal worker with a Covid-19 vaccine at a vaccination center in New Delhi, India, on February 22. Sajjad Hussain/AFP/Getty Images India has supplied more than 36 million doses of coronavirus vaccines to various countries, of which 6.75 million doses have been provided as grant assistance, a spokesperson for the […]

South Korea extends social distancing measures as vaccinations begin  


[ad_1] A health care worker gestures to her arm before receiving a dose of the AstraZeneca vaccine at a public health center in Incheon, South Korea on February 26. SeongJoon Cho/Bloomberg/Getty Images South Korea began its vaccine rollout on Friday as health authorities extended current social distancing measures and bans on gatherings of five or […]

India Covaxin: Some Bhopal slum residents thought they were being vaccinated against Covid-19 but were part of clinical trials


[ad_1] Locals who recalled hearing it back in December said they scrambled to take up the offer — 750 rupees was about twice what they’d usually earn for a day’s hard labor. And many had struggled to work at all during the pandemic. “They told us it is the corona vaccine and we should get […]

Covid-19 vaccine rollout in Israel and the UK has been strong. Here’s what it’s like to live there


[ad_1] “A strong scent of marijuana drifts down the tight alleys of Jaffa’s flea market,” writes Kiley from Jaffa. “Drinking or dining in is out under Covid regulations. But ‘deliveries’ to clients in plastic chairs, using beer crates for tables on the uneven streets, mean beer and laughter flow with the easy joy of a […]

AstraZeneca përballet me vështirësi në furnizimin e BE-së me vaksina


[ad_1] Kompania AstraZeneca po përpiqet që t’ia dorëzojë Bashkimit Evropian vetëm 40 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, deri në fund të marsit. Kjo përbën më pak se gjysmën e shumës që premtoi në kontratën e saj për tremujorin e parë të vitit, tha drejtori ekzekutiv i AstraZenecas, Pascal Soriot, të enjten për ligjvënësit evropianë. […]

Your top questions about Covid-19 and vaccines


[ad_1] How long will immunity last after getting a Covid-19 vaccine? Vaccine transmission treatment & prevention work/life family What are the side effects of the vaccines? Some vaccine trial volunteers have reported feeling flu-like effects after getting the shots. Don’t freak out if this happens to you, health experts say. “These are immune responses, so […]

Here’s what has to happen before the Johnson & Johnson vaccine will be available


[ad_1] A nurse administers the Covid-19 vaccine to an elderly patient at the Dunkirk hospital in France, on February 17. Denis Charlet/AFP/Getty Images France is “likely” to alter its guidance and allow people aged 65 and over to get the AstraZeneca vaccine, a spokesman for France’s health ministry told CNN Wednesday.  France had previously said […]

Ghana becomes first country to receive Covid-19 vaccine through COVAX program


[ad_1] The shipment, consisting of 600,000 doses of the AstraZeneca vaccines, arrived at 7 am GMT Wednesday on an Emirates flight at Kotoka International Airport, in Ghana’s capital Accra. The Minister for Health-designate, Kwaku Agyeman-Manu (MP) led a government delegation to receive the consignment. As the plane carrying the vaccines landed, state-run Ghana Broadcasting Corporation […]

Vaksina “AstraZeneca” më efikase Po qe se intervali mes dozave është më i gjatë


[ad_1] Shkencëtarët që zhvilluan vaksinën “AstraZeneca/Oxford” dolën në përfundimin se ajo është më efikase Po qe se ekziston një interval prej të paktën 12 javësh midis dozave të para dhe të dyta. “Një interval tremujor dozash mund të ketë përparësi ndaj një programi me një interval të shkurtër dozash përsa i përket shpërndarjes së një […]

Pfizer, Moderna, J&J pledge 240 million total Covid-19 vaccine doses by the end of March


[ad_1] Pfizer and Moderna — the two companies with Covid-19 vaccines authorized for emergency use in the United States — have pledged to make a combined total of 220 million doses available for shipment by the end of March. Meanwhile, Johnson & Johnson, which could secure emergency use authorization for its Covid-19 vaccine from the […]

Shqipëria do të pranojë kontingjentin e ri prej 8,190 doza të vaksinave të Pfizerit


[ad_1] Shqipëria do të pranojë të hënën edhe 8,190 doza të reja të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane, Pfizer. Kështu ka njoftuar në Facebook, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu duke shtuar se fushata e vaksinimit do të vazhdojë për personat mbi 80 vjeç. “Sot ne kemi mbi 4,600 jetë mjekësh, infermierësh […]

Boris Johnson set to take England out of lockdown


[ad_1] Johnson will tell the House of Commons on Monday afternoon that as of March 8, schools will finally reopen across England, as well as some very limited return of outdoor social interaction, including sitting on a park bench and having a coffee, which is currently not allowed. The Prime Minister will also announce that […]

New York City’s indoor dining capacity will increase by next Friday, governor says


[ad_1] The tiny remote Ascension Island in the South Atlantic Ocean could “become the first island to be fully vaccinated against Covid-19,” the British Military said Friday. The island – a UK overseas territory – has a population of just over 800 inhabitants. At least 1,950 doses of the AstraZeneca Covid-19 vaccine arrived at Ascension […]

Schools can open at any stage of community spread of virus, CDC director says


[ad_1] The tiny remote Ascension Island in the South Atlantic Ocean could “become the first island to be fully vaccinated against Covid-19,” the British Military said Friday. The island – a UK overseas territory – has a population of just over 800 inhabitants. At least 1,950 doses of the AstraZeneca Covid-19 vaccine arrived at Ascension […]

It’s too risky to go to a single-dose coronavirus vaccine regimen, Fauci says


[ad_1] The tiny remote Ascension Island in the South Atlantic Ocean could “become the first island to be fully vaccinated against Covid-19,” the British Military said Friday. The island – a UK overseas territory – has a population of just over 800 inhabitants. At least 1,950 doses of the AstraZeneca Covid-19 vaccine arrived at Ascension […]

Taiwan blames ‘external forces’ for blocking BioNTech Covid-19 vaccine deal. China says it had nothing to do with it


[ad_1] Ma Xiaoguang, a spokesperson for China’s Taiwan Affairs Office, said Thursday it was “purely fabrication” that Beijing had intervened in BioNTech’s vaccine sale to Taiwan, state news agency Xinhua reported. A day earlier, Taiwanese health minister Chen Shih-chung said in a radio interview that Taiwan and BioNTech were about to sign a deal for […]

AstraZeneca’s vaccine contract with the UK is based on ‘best efforts,’ just like its deal with a frustrated EU


[ad_1] British officials had earlier declined to provide the contract to CNN, making no mention of the redacted version, and have repeatedly refused to give details on the country’s vaccine supplies, citing “security reasons.” A junior UK government minister said in a recent interview that publishing the contract would risk national security. Yet in response […]

AstraZeneca teston efektin e vaksinës tek fëmijët deri në 17 vjeç


[ad_1] AstraZeneca ka nisur testimin e vaksinës kundër COVID-19 tek fëmijët, ndërsa vanksinimi i të rriturve me dozat e saj vijon në të gjithë globin. Vaksina ChAdOx1 nCoV-19, aktualisht ofrohet për ata mbi 18 vjeç ndërsa shkencëtarët po punojnë me një grup vullnetarësh prej 300 veta të moshës nga 6 deri në 17 vjeç të […]

Confused by guidelines on quarantine after vaccination? You’re not alone


[ad_1] The new guidance only applies if it has been at least two weeks since your final dose, no more than three months since that dose, and provided you don’t develop symptoms. “It’s important to note that CDC is not suggesting someone who is vaccinated cannot spread COVID-19 within the first 90 days of being […]

North Korea Pfizer hack allegations: South Korean lawmaker and spy agency dispute Covid-19 claims


[ad_1] South Korean lawmaker Ha Tae-keung told reporters Tuesday that he and other members of the National Assembly Intelligence committee were briefed by the country’s spy agency about the alleged attack. Ha’s office confirmed the remarks to CNN on Wednesday. Later that morning, the National Intelligence Service (NIS) put out a statement rebutting Ha’s claims. […]

New York attorney general sues Amazon over “deficient” Covid-19 response


[ad_1] South Africa has received its first shipment of the Johnson & Johnson Covid-19 vaccine, the country’s health minister announced Tuesday, putting it on target to become the first in the world to administer the shot.  Health Minister Zweli Mkhize said on Twitter that South Africa had secured a total 9 million doses of the Johnson & Johnson vaccine, with […]

OBSh autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë dha dritën jeshile për përdorimin emergjent të një vaksine kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania farmaceutike AstraZeneca, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Kjo është vaksina e dytë që autorizon OBSH-ja, pas autorizimit të vaksinës Pfizer/BioNTech në muajin dhjetor. Pritjet tani janë që vendet që kanë aplikuar për vaksina në […]

Vaksina e Oksfordit për herë të parë do të testohet te fëmijët


[ad_1] Universiteti i Oksfordit ka nisur për herë të parë testimin e vaksinës së saj te fëmijët. Sipas asaj që thonë mediat e huaja, vaksina e zhvilluar nga AstraZeneca fillimisht do ta vlerësojë imunitetin dhe sigurinë te të rinjtë. Testimi i ri në fazën e mesme do të përcaktojë Po qe se vaksina është efektive […]

Efektet anësore të vaksinës Oxford / AstraZeneca – cilat janë më të zakonshmet?


[ad_1] Vaksina Pfizer / BioNTech ishte vaksina e parë e coronavirusit që u miratua për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar, e ndjekur nga vaksina Oxford / AstraZeneca në fund të vitit 2020. Por, cilat janë efektet anësore të zakonshme të vaksinës Oxford / AstraZeneca? Jo të gjithë do të përjetojnë efekte anësore pas vaksinimit me […]

COVID-19: AstraZeneca ‘në rrugë e sipër’ për të goditur variantet e reja deri në vjeshtë


[ad_1] AstraZeneca ka thënë se është në rrugë e sipër për të krijuar një vaksinë të coronavirusit që është efektive kundër varianteve të reja deri në vjeshtë. Kompania, e cila ka prodhuar një vaksinë kundër COVID-19 së bashku me Universitetin e Oksfordit, tha se provat klinike për brezin e ardhshëm të vaksinës do të fillojnë […]

Studimi për vaksinën e “AstraZeneca”: Ul transmetimin e Covid-19 me dy të tretat


[ad_1] Ndërkohë që Shqipëria pritet që të marrë 141.600 doza nga kompania AstraZeneca, studimi i fundit i Universitetit të Oksfordit thotë se kjo vaksinë ul transmetimin e virusit me dy të tretat. Edhe pse studimi s’ është analizuar më tej nga ekspertë të fushës, për sekretarin britanik të shëndetësisë, Matt Hancock, gjetjet konsiderohen një “lajm i mirë”. […]

Debatet mbi vaksinat – Plani si do përdoren në Shqipëri “AstraZeneca” dhe “Pfizer”


[ad_1] Fundi i këtij muaji pritet ta gjejë vendin tonë me 180 mijë doza vaksinash të premtuara, nga të cilat 40 mijë nga “Pfizer”-i gjerman dhe 140 mijë të tjera nga “AstraZeneca”, e prodhuar në Korenë e Jugut. Për këtë të fundit ka rezerva pasi disa shtete europiane ia mbyllën derën dhe kufizuan përdorimin e […]

Vaksina AstraZeneca e vlefshme edhe per të moshuarit mbi 65 vjeç, thotë OBSh


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi dje (e mërkurë) se vaksina e Universitetit të Oxfordit-AstraZeneca kundër COVID-19 mund të administrohet te njerëzit mbi moshën 65 vjeç, si dhe në mjediset ku qarkullojnë variante të virusit. Në rekomandimet e tij të shumëpritura për këtë vaksinë, Grupi Këshillues Strategjik i OBSH-së për Imunizimin (SAGE), tha: “Duke marrë […]

Variantet e reja të COVID-19 të shpjeguara me pak fjalë – cilat janë ato dhe çfarë dihet rreth tyre deri më tani?


[ad_1] ndërsa variante të reja të coronavirusit shfaqen dhe infektojnë më shumë njerëz, pyetjet shfaqen mbi efektivitetin e vaksinës. SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, vazhdon të ndryshojë, duke gjeneruar versione të reja dhe më të transmetueshme ndërsa bota përpiqet të qëndrojë përpara një pandemie që ka vrarë më shumë se 2.3 milionë njerëz deri më […]

Vaksinat janë shumë të sigurta, vlerëson rregullatori britanik i barnave


[ad_1] Vaksinat nga Pfizer-BioNTech dhe nga Oksford-AstraZeneca që iu jepen miliona njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar nga Shërbimi Shëndetësorë Kombëtar janë jashtëzakonisht të sigurta, me disa efekte anësore të pritshme, vlerëson rregullatori britanik i barnave. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, rregullatori vlerësoi raportet e sigurisë nga gati shtatë milionë doza të dhëna deri më 13 janar – […]

Oxford dhe AstraZeneca do të bëjnë një vaksinë të re deri në vjeshtë për të trajtuar variantet e mutuara


[ad_1] Ekipi i Oxford / AstraZeneca, prodhuesit e një prej vaksinave më të përparuara në botë deri më tani, thonë se do të kenë gati dhe të prodhuar versionin e tyre të adaptuar para fundit të 2021. Profesori i Oxfordit – Andrew Pollard, i cili po udhëheq studimet e vaksinës, tha se do të ishte […]

Sipas një studimi, vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


[ad_1] Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër coronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme […]

Kosova do të përfitojë nga COVAX 100,800 doza të vaksinës


[ad_1] Koalicioni për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike (CEPI), Aleanca për Vaksina (GAVI), dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), si bashkëudhëheqëse të programit ndërkombëtar COVAX, kanë publikuar të mërkurën parashikimet rreth shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit, për vendet që tashmë kanë aplikuar për këtë vaksinë. Sipas këtij plani, Shqipëria prite të marrë 141600 doza të vaksinës […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


[ad_1] Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë […]

Vaksina e AstraZeneca s’ iu rekomandohet personave mbi 65 vjeç në Gjermani


[ad_1] Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit i qeverisë gjermane ka vendosur se vaksina AstraZeneca s’ mund të përdoret tek njerëzit mbi moshën 65 vjeçare. Sipas rekomandimit të Komisionit Gjerman të Vaksinimit, ndryshe nga vaksinat Pfizer, vaksinat AstraZeneca duhet të përdoren vetëm tek njerëzit nën moshën 65 vjeçare. Më herët, informacioni doli nga disa burime se […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


[ad_1] Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve […]

Vaksina e AstraZeneca s’është mjaft efektive për personat mbi 65-vjeç?


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit AstraZeneca s’ është tepër efektive për njerëzit mbi moshën 65-vjeç, raportuan sot gazetat gjermane Bild dhe Handelschblatt, duke cituar burime pranë koalicionit qeverisës të Gjermanisë Kjo mund të sjellë në pikëpyetje programet e vaksinimit masiv, raporton Reuters. Zyrtarët gjermanë kanë frikë se vaksina e ndërmarrjes farmaceutike britanike s’ do të miratohet […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke […]

Tri efekte anësore kryesore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Në Mbretërinë e Bashkuar, një lloj i ri mutant është fajësuar për rritjen e rasteve të coronavirusit, i cili shkencëtarët besojnë se është 40 deri në 70 për qind më i transmetueshëm se lloji origjinal. Por akoma s’ ka prova që mutacioni ka ndryshuar ashpërsinë e virusit ose ka shkaktuar ndonjë simptomë të re. […]

Oxfordi po përgatit një vaksinë kundër variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Oxford është duke përgatitur një vaksinë të re për variantin e ri të coronavirusit. Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të reja të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do të jenë në gjendje të luftojnë llojet edhe më ngjitëse të virusit, raporton independent. Ekipi që qëndron […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

Gjithçka duhet të dini rreth vaksinave anti-Covid!


[ad_1] Ne botë, ka disa vaksina të autorizuara ose të aprovuara për të parandaluar sëmundjen Covid- 19. Vaksinat ndaj Covid-19 do të ndihmojnë në parandalimin e kesaj sëmundjeje të e rrezikshme dhe vdekjeprurëse. Vaksinat e autorizuara ose të miratuara do të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes duke zhvilluar në mënyrë të sigurt mbrojtjen […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


[ad_1] Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët […]

Pse vaksinat e Covid duhet të ruhen në temperatura ekstremisht të ftohta


[ad_1] Arsyeja ka të bëjë me një përbërës shumë të rëndësishëm Vaksina e kompanisë Moderna duhet të ruhet në temperatura midis -25 dhe -15 gradë Celcius. Vaksina e kompanive Pfizer/BioNTech duhet të ruhet në kushtet e temperaturës -80 dhe -60 gradë Celcius. Vaksina e prodhuar nga universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca mund të qëndrojë në […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Vaksina anti-Covid s’ do të arrijë imunitetin kolektiv para verës


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar ka filluar me vaksinim e qytetarëve të saj. Por, Mbretëria e Bashkuar s’ ka gjasa të arrijë imunitetin e tufës me anë të një programi vaksinimi COVID-19 përpara verës, ka thënë një shkencëtar që këshillon Qeverinë. Shkencëtari dhe Profesori Calum Semple përshkroi vaksinën Oxford / AstraZeneca si një ‘ndryshues loje’ Me […]

error: Content is protected !!