100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Barnat që kanë treguar rezultate premtuese në trajtimin e COVID-19


[ad_1] Qeveria britaneze ka nisur një task forcë antivirale për të gjetur të paktën dy barna deri në vjeshtë që njerëzit mund të marrin në shtëpi si pilula ose kapsula për të ndaluar kthimin e infeksioneve të koronavirusit në sëmundje serioze dhe të bëjnë kohën e shërimit më të shpejtë. Por këto s’ do të […]

Australia raporton viktimën e parë të mpiksjes së gjakut, pas marrjes së vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Australia raportoi të premten viktimën e saj të parë nga mpiksja e gjakut të një personi i cili kishte marrë vaksinën e AstraZeneca-s, dhe rregullatori i saj tha se ka gjasa të ketë një lidhje midis vdekjes së gruas 48-vjeçare dhe vaksinës. Sipas mediave të huaja, rasti i saj ishte i treti i mpiksjeve të rralla […]

Studimi/ Fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa ndaj Covid-19


[ad_1] Fëmijët deri në 10 vjeç prodhojnë më shumë antitrupa në përgjigje të infeksionit të koronavirusit sesa adoleshentët dhe të rriturit, tregoi një studim të hënën. Autorët e punimit, i cili u shfaq në JAMA Network Open, thanë se gjetja ndihmoi të ndriçojë pse fëmijët janë më pak të ndjeshëm ndaj Covid-19 të rëndë se […]

Renditja finale e Eurovision, ja kur është radha e Shqipërisë


[ad_1] Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”, me këngën “Karma”. Faqja zyrtare e ‘Eurovision 2021” ka publikuar renditjen e shteteve pjesëmarrëse, të ndara në dy netët gjysmë finale. Anxhelën do ta dëgjojmë në natën e dytë, e renditur e njëmbëdhjeta. Pas publikimit të versionit zyrtar të këngës, shoqëruar me videoklipin, këngëtarja ka […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


[ad_1] Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


[ad_1] Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve […]

Si Të Frenoheni Nga Dëshira Për Të Prekur Fytyrën


[ad_1] Prekja e fytyrës me duar të palara është shpesh një veprim i pavullnetshëm që ka pasoja të rënda, sidomos në rastet e virozave, epidemive dhe pandemive. Një veprim i tillë, në dukje i pafajshëm, mund të rrisë rrezikun e infeksionit jo vetëm nga Koronavirusi por edhe virus i thjeshtë. Sytë dhe goja janë pikat […]

Luftojeni depresionin me vetëm një orë ushtrime fizike në javë


[ad_1] Përqindja e depresionit po rritet anë e mbanë botës, por hulumtimet e fundit nga shkencëtarët sugjerojnë se qoftë edhe një orë e vetme e shpenzuar në palestër brenda jave, mund të shërbejë si mbrojtës i fortë kundër sëmundjeve të shëndetit mendor, pavarësisht çfarë moshe keni apo cilës gjini i përkitni. Një analizë me të […]

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s


[ad_1] Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacientë. Por jo këtë vit. Praktikisht në Shtetet e Bashkuara gripi është zhdukur. Të dhënat që vijnë janë në nivele shumë më të ulëta se gjithçka që është shënuar ndër dekada. specialistët thonë se […]

Studiuesit gjejnë nivele të dëmshme të metaleve të rënda në kripën e Himalajeve


[ad_1] Një studimi ka zbuluar se kripa e Himalajeve s’ është aq e shëndetshme në krahasim me popullaritetin e saj. Studimi i Ushqimit në Australi (NRAUS) zbuloi se ajo ka nivele të ulëta të lëndëve ushqyese esenciale dhe gjithashtu përmban një sërë metalesh të rënda të dëmshme. Pas kryerjes së testeve në 31 mostra të […]

Studimi i ri: Antitrupat zgjasin 2 muaj


[ad_1] Antitrupat e zhvilluar nga infektimi me COVID-19 zgjasin rreth 2 muaj për personat që kalojnë një infeksion të moderuar dhe jo në faza të rënda. Në këtë përfundim arrin një studim i publikuar në revistën shkencore Nature nga një grup shkencëtarësh francezë në fushën e mjekësisë në bashkëpunim me Universitetit të Sorbonës në Paris. […]

Mosha e Duhur kur duhet të Nisë Matja e Kolesterolit


[ad_1] Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës. Ai është një substancë e ngjashme me dyllin që prodhohet nga mëlçia dhe është i rëndësishëm për disa hormone në organizëm. Kolesteroli është i nevojshëm për lëkurën dhe parandalon tharjen e saj. Kjo substancë ngjitëse përthith toksinat dhe i nxjerr ato […]

Shkalla e vdekshmërisë nga virusi ka rënë që nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Shkalla e vdekshmërisë në mesin e personave që kanë përfunduar në përkujdesje intensive si pasojë e COVID-19 ka shënuar rënie dramatike që nga fillimi i pandemisë, falë avancimeve në trajtim, ka treguar të martën një studim i ri. Proporcioni i atyre që janë prekur më së rëndi nga sëmundja dhe që si pasojë kanë […]

Infermierët paralajmërojnë prindërit se s’ duhet t’i veshin fëmijët me rroba banjo të kaltër, kur janë në pishinë


[ad_1] Fotografi drithëruese të publikuara në internet tregojnë qartë se pse është shumë e rëndësishme për fëmijët, të mos veshin rroba banjo me ngjyrë të kaltër kur janë në pishinë. Fotografitë janë publikuar nga një grup i njohur si CPR Kids në Australi, që menaxhohet nga infermierët – dhe ato tregojnë se pishina në shikim […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


[ad_1] Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Kalifornia zbulon rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit i cili transmetohet me shpejtësi, që fillimisht u zbulua në Britani, është gjetur edhe në Kaliforni, tha Guvernatori Gavin Newsom të mërkurën, ndonjë ditë pasi u dokumentua në shtetin Kolorado rasti i parë i njohur në Shtetet e Bshkuara. Zoti Newsom njoftoi rastin e parë të zbuluar në shtetin […]

Moda në zi, ndahet nga jeta gjiganti Pierre Cardin


[ad_1] Stilisti francez Pierre Cardin, është ndarë nga jeta. Lajmin e ka konfirmuar familja e tij. Në korrik, ai kishte festuar ditëlindjen e tij të 98-të. Stilisti vizionar dhe pionieri i prêt-à-porter, e dha frymën e fundit në një spital në Paris. Biri i emigrantëve italianë, ai u bë një gjigant i modës dhe stilit. […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

Duket si përrallë nga e kaluara, jetojnë pa celular, pa krime, kanë një fabrikë dhe….


[ad_1] Ndoshta s’ do e besoni, por ka edhe një fshat që jeton pa celular, pa borxhe, pa krime; shtëpitë janë të rrethuara nga akra pyjore me një liqen për të notuar në në të ardhmen të ngrohtë. Shumica e ushqimeve janë gati për ju dhe mbrëmjet mund të shpenzohen në një barbeque me komunitetin […]

Mbresëlënëse! Detaji që e bën këtë fotografi “më të mirën e vitit 2020”


[ad_1] Viti 2020 ka prodhuar shumë fotografi prekëse dhe me mesazhe të fuqishme. Mes shumë fotove, një shkrepje e dy pinguinëve është zgjedhur si fituese e Ocean Photograph Awards në revistën Oceanographic, shkruan BBC. Fotoja e bërë në Australi është realizuar nga Tobias Baumgaertner. St. Kilda Pier në Melburn ka një koloni prej rreth 1,400 […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

FDA miraton testin e parë pa recetë për COVID-19


[ad_1] Një kompani me qendër në Australi po përgatitet të shpërndajë testin e parë për COVID-19 pa recetë që mund të përdoret në shtëpi, pasi siguroi të martën autorizimin e përdorimit urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) e Shteteve të Bashkuara. Testi i kompanisë Ellume ofron një tampon nga hunda që mund të […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


[ad_1] Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


[ad_1] Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në […]

Si Ta Dalloni Nëse Vaji i Ullirit Është Cilësor – Këshillat Si Ta Ruani


[ad_1] Të gjendur mes dhjetra alternativash dhe markash në markete, shqiptarët që duan një vaj cilësor, ose zgjedhin më të shtrenjtin ose më së shumti e blejnë direkt nga prodhuesi i besuar. Po ç’thonë vetë prodhuesit? Për AgroWeb.org pyetëm Kryetaren e Shoqatës së Vajit të Ullirit AOA, Silvana Pinari dhe një prej prodhuesve të mirënjohur […]

Ky është futbollisti shqiptar që u përballë dy herë me Diego Maradonan


[ad_1] Armando Diego Maradona ka humbur jetë në moshën 60 vjeçare, duke lënë pas një karrierë të bujshme si futbollist. Por pak njerëz e dinë se një futbollist shqiptar në dy ndeshje ka pasur punë jo të leht të ruajë, legjendën e futbollit, tani më në amshim Armando Diego Maradonan. Këtë rrëfim na e sjell […]

Lidhja mes Artritit dhe Depresionit – Kujdesi që Ju duhet


[ad_1] Kockat përbëhen nga 31% ujë e mëgjithatë konsiderohen si ndër pjesët më të forta të të gjithë trupit. Gjithsesi këto dy fakte s’ i bëjnë ato imune ndaj problemeve, madje në shumë raste janë një problem shumë shqetësues. Problemet me to mund të nisin si pasojë e një sërë arsyesh, që nga kalimi i […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


[ad_1] Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në […]

Një Gotë me Çaj Mali Shqipërie – Pse duhet Ta Pini Para Gjumit


[ad_1] Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. s’ është aspak çudi që jo vetëm vendasit, por edhe të huajt që takojnë kulturën shqiptare mbeten të mahnitur nga kura e shpirtit siç shpesh e quajnë zakonin e të pirit të çajit avullues të malit shqiptar. Diçka është […]

Shteti australian i Viktorias zyrtarisht s’ ka asnjë të infektuar me koronavirus


[ad_1] Personi i fundit i regjistruar pozitiv në këtë shtet ishte një i moshuar 90-vjeçar, i cili doli nga spitali ditën e djeshme. Ai dhe bashkëshortja e tij qëndruan për më shumë se 1 muaj të infektuar në spital por në fund ia dolën që ta fitonin betejën. Në Australi kjo është hera e parë […]

Ky është vendi që s’ ka asnjë të infektuar me koronavirus


[ad_1] ndërsa pjesa më e madhe e shteteve në botë janë duke u përballur me një valë të dytë të “egër” të pandemisë së koronavirusit, me shifra rekord rastesh të reja dhe viktimash, e kundërta është duke ndodhur në Australi. Së fundmi, shteti i Viktorias është zyrtarisht pa asnjë person të infektuar me Covid-19, pasi […]

Public buy-in for vaccines essential to stall COVID’s rising tide


[ad_1] Saad Omer. Credit: Dan Renzetti Yale’s Saad Omer has devoted his career to studying the spread of respiratory diseases like influenza and SARS CoV-2, which causes COVID-19, and how society can increase vaccination rates. In an interview with YaleNews, Omer, a professor at Yale School of Medicine and director of the Yale Institute for […]

Australi, vdes një person nga sulmi i peshkaqenit


[ad_1] Një burrë është vrarë nga një peshkaqen pranë një plazhi të njohur në Australinë Perëndimore. Kjo ndodhi gjë pranë Cable Beach. Burri u nxor nga uji por më vonë u shpall i vdekur, raporton BBC. “Policia mund të konfirmojë që burri ka ndërruar jetë tragjikisht”, tha Policia e Australisë Perëndimore në një deklaratë. Plazhi […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


[ad_1] Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion […]

Foshnjat e lindura me operacion cezarian në rrezik më të lartë të hospitalizimit shkaku i infeksionit


[ad_1] Hulumtimi vuri në pah se 1.5 milionë fëmijë deri në moshën e tyre 5-vjeçare janë hospitalizuar lidhur me ndonjë infeksion Foshnjat e lindura me operacion cezarian janë në rrezik më të lartë të hospitalizimit për shkak të infeksionit, thotë një hulumtim, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmit të ueb faqes “The Hippocratic Post”, specialistët […]

Nodh në Australi: I gjithë rajoni jugor izolohet shkaku i një gënjeshtre të punëtorit të picerisë


[ad_1] Policia australiane ka thënë se rajoni i Australisë Jugore ka vendosur të futet në izolim duke u mbështetur në gënjeshtrën e një punëtori të picave, i cili kishte thënë se ka pasur kontakte me një piceri. Izolimi i rreptë filloi të mërkurën pasi autoritetet regjistruan 36 raste, përfshirë rastet e para të transmetimit lokal […]

Ramiz Lladrovci publikon intervistën e heroit Fehmi Lladrovci për BBC, kur thoshte: UÇK-ja s’ vret njerëz të pa armatosur


[ad_1] Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka publikuar intervistën e vëllait të tij, heroit Fehmi Lladrovci, të dhënë për BBC-në, në fillim të majit të vitit 1998, shkruan GazetaBlic. Ai përmes një postimi në Facebook, ka theksuar se intervista dëshmon misionin e UÇK-së. “Kushdo që e ka harruar apo dëshiron ta rishkruaj historinë […]

Ky është vendi i parë në botë që mund të fitojë luftën me Covid-19


[ad_1] Koronavirusi mund të eliminohet në Australi Po qe se Victoria dhe Neë South Ëales vazhdojnë me numrin e ulët të rasteve, deklaruan specialistët. Sipas mediave të huaja, të dy shtetet kanë qenë përgjegjëse për 90 për qind të 27 mijë rasteve të diagnostikuara që nga muaji shkurt. specialistët kanë deklaruar se vendi duhet t’u […]

Shtoni këtë në bukë dhe qumësht për të luftuar Covidin, thonë shkencëtarët


[ad_1] Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar po bëjnë thirrje që njerëzit të shtojnë vitaminën D në ushqime të zakonshme si buka dhe qumështi për të luftuar Covid-19. Kjo vlen për njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine në organizëm. Megjithatë pavarësisht kësaj, Shëndeti Publik në Angli dhe Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social i kanë […]

​Asnjë rast i ri me COVID-19 në Australi, për herë të parë pas pesë muajve


[ad_1] Për herë të parë që nga qershori, Australia sot s’ ka raportuar asnjë rast të ri me koronavirus. Ministri Federal i Shëndetësisë, Greg Hunt, njoftoi se për herë të parë në vend, që nga 9 qershori, s’ është regjistruar asnjë rast me COVID-19, sipas rezultateve të testeve në 24 orët e fundit nga shtetet […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, PDK propozon transport publik falas për 4 muaj


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë ka ka propozuar që të ofrohet transport publik falas nga muaji nëntor deri në muajin mars në mënyrë që të ketë më pak vetura në kryeqytet dhe rrjedhimisht edhe ndotje më të vogël të ajrit. Nënkryetari i PDK-së në Prishtinë, Ilirik Musliu, tha se propozimi është që kjo […]

Australia s’ regjistron asnjë rast të ri me COVID-19


[ad_1] Pas pothuajse pesë muajsh, Australia s’ ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19, sëmundjen që e shkakton coronavirusi. Shteti i Viktorias – epiqendra e valës së dytë me coronavirus në Australi – në atë kohë, për të dytën ditë me radhë s’ regjistroi asnjë rast të ri. Ky shtet, ka qenë në izolim […]

Pse lakuriqët e natës jetojnë me koronavirusin dhe njerëzit jo? Zbulimi i shkencëtarit jep shpresë për të ardhmen!


[ad_1] Një nga specialistët kryesorë të botës në studimin e sëmundjeve infektive ka bërë një zbulim se pse lakuriqët e natës s’ sëmuren, ndërsa mbartin viruse zoonotike që mund të rezultojnë fatale për njerëzit dhe kafshët e tjera. Zbulimet mbi imunologjinë e lakuriqëve të natës nga profesor Wang Linfa, biolog, i cili ishte një nga […]

Epiqendra e coronavirusit në Australi s’ raporton raste të reja – SHBA dhe Evropa përpiqen të parandalojnë shpërthimin e ri


[ad_1] Melbourne, qyteti në epiqendrën e epidemisë së coronavirusit në Australi do të largojë masat e bllokimit, pasi autoritetet thonë se s’ u identifikua asnjë rast dhe asnjë viktimë nga COVID-19 për herë të parë në më shumë se katër muaj. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, kryeministri i Victorias, Daniel Andreës, tha se duke filluar të martën […]

Vendi që s’ raportoi asnjë rast me COVID-19 që nga qershori


[ad_1] Zona e nxehtë e koronavirusit në Australi, ka raportuar zero raste pozitive, për herë të parë që nga qershori, herët a vonë pasi shteti njoftoi për vonimin e heqjes së kufizimeve për shkak të disa rasteve të reja në Melbourne. 5 milionë banorë të Melburnit, kryeqyteti i Victorias, kanë qenë nën masa strikte të […]

COVID ka “zhdukur” gripin? specialistët flasin për fenomenin e çuditshëm, rastet bien me 98% në të gjithë globin


[ad_1] ndërsa rastet me koronavirus vijojnë të rriten, specialistët e shëndetësisë kanë paralajmëruar jo pak për rrezikun e infektimit në të njëjtën kohë edhe me virusin e gripit. Kjo bëri që shumë vende të fillonin menjëherë vaksinimin e grupeve më të riskuara me vaksinë e grupit. Por duket se ka ‘një problem kurioz’: gripi, me […]

Udhëheqësit politikë shqiptarë në Ballkan s’ duhet të mbajnë anë në zgjedhjet presidenciale në SHBA


[ad_1] Nga Harry Bajraktari Udhëheqësit politikë shqiptarë s’ duhet të përzihen në zgjedhjet presidenciale në SHBA. duhet t’ia lënë popullit amerikan që të vendosë dhe të respektojnë zgjedhjen e tyre. Nga një anë, këto deklarata s’ kanë shumë peshë, meqenëse shumica e shqiptaro-amerikanëve e kanë vendosur me kohë se për kë do të votojnë. Nga […]

Australia lehtëson masat, teksa Evropa vendos kufizime të reja kundër COVID-19


[ad_1] Zyrtarët në Australi kanë njoftuar se do të lehtësojnë masat kundër koronavirusit, pas rënies së rasteve të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus. Por, në anën tjetër, shtetet evropiane kanë duke shtrënguar masat, teksa shumë shtete po raportojnë për numër të lartë të infeksioneve. Për më shumë se 100 ditë pas […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

“Mutacioni i koronavirusit s’ do të ndikojë mbi vaksinën e mundshme”


[ad_1] “Studiuesit tanë kanë kryer një eksperiment që tregon se vaksinat e zhvilluara me një lloj më të vjetër të virusit duhet të funksionojnë akoma kundër llojit G”, tha studimi i agjencinë australiane të shkencës. Ankara- Studiuesit në Australi njoftuan sot se çdo mutacion i mëtejshëm i koronavirusit të ri (COVID-19) në forma të reja s’ […]

A do të ndikojë mutacioni i koronavirusit te vaksina?


[ad_1] Studiuesit në Australi njoftuan sot se çdo mutacion i mëtejshëm i koronavirusit të ri (COVID-19) në forma të reja s’ do të ndikojë në vaksinën e mundshme për trajtimin e tij. Studimi i bërë nga Organizata e Kërkimit Shkencor dhe Industrial e Komonuelthit (CSIRO) thotë se “lloji G” i SARS-CoV-2 është aktualisht lloji më […]

Igli Mezini, artisti i suksesshëm shqiptar në Zvicër


[ad_1] Stacioni i radhës është Zvicra, ku prej kohësh ai po punon dhe jeton, duke përfaqësuar kulturën dhe artin shqiptar. E Enjte, 8 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Igli Mezini është balerini i suksesshëm shqiptar, i cili ka performuar në disa nga skenat më të rëndësishme të botës, transmeton albinfo.ch. Mezini në vitin 2019 i […]

Igli Mezini, balerini i suksesshëm shqiptar në Zvicër


[ad_1] Stacioni i radhës është Zvicra, ku prej kohësh ai po punon dhe jeton, duke përfaqësuar kulturën dhe artin shqiptar. E Enjte, 8 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Igli Mezini është balerini i suksesshëm shqiptar, i cili ka performuar në disa nga skenat më të rëndësishme të botës, transmeton albinfo.ch. Mezini në vitin 2019, i […]

Në cilat vende, njerëzit kanë më shume besim te shkencëtarët? |Revista Monitor


[ad_1] Më shumë se gjysma e njerëzve në Indi kanë shumë besim te shkencëtarët për të bërë atë që është e drejtë, sipas një kërkimi të ri. Kjo është dukshëm më shumë se në shumë ekonomi perëndimore si në Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Australi dhe Gjermani. Megjithatë, shumica e vendeve ka një vlerësim […]

​Një kompani australiane zhvillon testin për Covid-19 bazuar në tharmin e bukës


[ad_1] Shkencëtarët australianë po zhvillojnë një provë që nevojitet të diagnostikojë koronavirusin brenda 15 minutash, dhe një përbërës kryesor në teknologjinë e re është maja e bukës. Kompania e bioteknologjisë Xing Technologies ka marrë 1.5 milion dollarë nga Qeveria e Queensland Australi, për të financuar projektin XavTrap, të cilin shkencëtarët e zbuluan të mërkurën dhe […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


[ad_1] Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje […]

Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi


Raste të reja të të infektuarve me koronavirus, i njohur si COVID-19, kanë filluar të raportohen çdo ditë në mbarë botën. Në Kinë kanë vdekur 2,592, përderisa më shumë se 77,000 të infektuar janë konfirmuar, raporton Al Jazeera. Mijëra raste janë konfirmuar edhe në të paktën 30 vende. Përderisa, sot, në Kosovë është raportuar për një rast […]