Mjekët që kanë kaluar COVID-in, të shqetësuar për efektet që mund të ju shkaktohen nga vaksinimi


[ad_1] Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë qenë të infektuar me COVID-19, shprehen të painformuar për efektet anësore që mund të ju shkaktohen nga marrja e vaksinës kundër COVID-19. Ndonëse shprehin interesimin për t’u vaksinuar, ata shprehen të shqetësuar se pasi kanë antitrupa, vaksinimi mund të kenë ndonjë problem shëndetësorë. Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë kaluar […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


[ad_1] Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma […]

Renditja finale e Eurovision, ja kur është radha e Shqipërisë


[ad_1] Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”, me këngën “Karma”. Faqja zyrtare e ‘Eurovision 2021” ka publikuar renditjen e shteteve pjesëmarrëse, të ndara në dy netët gjysmë finale. Anxhelën do ta dëgjojmë në natën e dytë, e renditur e njëmbëdhjeta. Pas publikimit të versionit zyrtar të këngës, shoqëruar me videoklipin, këngëtarja ka […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të […]

Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë


[ad_1] Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021. Kosova dhe Maqedonia e Veriut […]

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli


[ad_1] Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


[ad_1] Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket […]

Çertifikimi GLOBALG.A.P në Grup. Bileta e Eksportuesve të Fruta – Perimeve Drejt Tregjeve të BE


[ad_1] Sektori i fruta-perimeve po përjeton një bum prodhimi dhe eksportesh prej disa vitesh tashmë. Nxitja e prodhimit me anë të shtimit të sipërfaqeve të kultivuara dhe investimet në ngritjen e pikave moderne të grumbullimit të produkteve të cilat janë të destinuara për eksport kanë ndikuar në një rritje eksponenciale të eksporteve në vitet e […]

Mutacioni i variantit britanik i koronavirusit, e bën vaksinën më pak efektive


[ad_1] Mutacioni i variantit britanik i coronavirusit i quajtur E484K ka një ndikim në efektivitetin e vaksinës. Varianti i COVID-19 B.1.1.7 ka evoluar dhe po shkakton shqetësim për shkencëtarët, raporton media gjermane e përditshme tagesspiegel.de. Eksperimentet nga studiuesit britanikë tregojnë se mutacioni i B 1.1.7 i quajtur E484K zvogëlon efektet e vaksinës COVID-19 nga Biontech […]

Një valixhe me dhjetra zvarranik s’ e kalon dot kontrollin e aeroportit në Vjenë, vihet në pranga 56-vjeçari


[ad_1] Me dhjetëra kameleonë të mbrojtur ndodhen nën kujdesin e punonjësve të një kopshti zoologjik në Austri, pasi u zbuluan në një valixhe në aeroportin e Vjenës. Ato u gjetën nga autoritetet pas skanimit me rreze X të një valixheje të dyshimtë. Sipas BBC, rreth 74 kameleonë u gjetën të fshehur në çorape dhe kuti. Ato […]

Shqipëria, e Treta në Europë për Prodhimin e Energjisë nga Burimet e Rinovueshme


[ad_1] Shqipëria u rendit nga Eurostat e treta në Europë pas Norvegjisë dhe Islandës për sasinë e lartë të prodhimit të energjisë elektrike për konsum nga burimet e rinovueshme në raport me totalin e konsumit. Për shkak të burimeve ujore të shumta dhe varësinë së lartë të prodhimit të energjisë elektrike nga HEC-et Shqipëria, siguron 92% […]

Shpërthimi në Ferizaj, Zemaj tregon gjendjen shëndetësore të qytetarëve që po trajtohen në Turqi e Austri


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj në një konferencë për media ka treguar edhe për gjendjen shëndetësore të qytetarëve që u lënduan nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj. Ministri falënderoj shtetin e Turqisë dhe Austrisë për ndihëm e ofruar. “Nga kontaktet ditore që kemi me ambasadorët tanë në Turqi dhe Austri […]

Sot dërgohen në Austri edhe dy prej të lënduarve nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj


[ad_1] Dy nga të lënduarit nga shpërthimi i bombolës së gazit që gjë gjatë kësaj jave, pritet që sot të dërgohen për shërim në Grac të Austrisë. Enver Xhokli dhe Fidan Gashi, ishin në mesin e 42 personave të cilët pësuan lëndime pas shpërthimit të bombolës, ku gjashtë prej tyre ishin më rëndë të lënduar. […]

Agim Aliu: Më së largu nesër do të nisen dy pacientët për shërim në Austri


[ad_1] Nga shpërthimi në Ferizaj ku mbetën të lënduar dhjetëra qytetarë, prej tyre 6 në gjendje më të rëndë, dje, 4 prej tyre u nisën për trajtim mjekësor në Turqi, ndërsa 2 të tjerët do të nisen së shpejti për trajtim në Austri. Kështu bëri të ditur mbrëmë kryetari i Ferizajt, Agim Aliu. ndërsa në […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

6 Ushqimet Fatsjellëse që s’ duhet të Mungojnë Natën e Vitit të Ri


[ad_1] Vetëm po të ëndërron të fitosh llotarinë, të të rritet rroga apo të gjesh dashurinë e jetës bën mirë të mos i anashkaloni fasulet, rrushin apo gicin në natën e ndërrimit të viteve. Viti i Ri është koha kur ne i vemë kapakun disa gjërave dhe hapim dyert për të renë. Në shumë vende […]

Varianti i ri i koronavirusit: Çfarë dimë?


[ad_1] Përhapja e shpejtë e një varianti të ri të koronavirusit është shoqëruar me një frikë të përgjithshme në Britani të Madhe dhe në vendet e tjera me rrezik potencial të marrjes së virusit. Nga një mosekzistencë totale, variant i ri i virusit ka arritur të shpërndahet mjaft shumë. Këshilltarët e qeverisë për infeksione thonë […]

Numrat e infektimeve nga koronavirusi po bien globalisht


[ad_1] Në nivel global, pandemia COVID-19 ka pësuar rënie në përhapjen e saj. Ndonëse ky ritëm i uljes së personave të infektuar është i lehtë, janë disa indikacione që virusit po i shihet fundi. në të tërë botën, këtë javë u regjistruan rreth 638,892 infektime, e që i bie 0.5 për qind më pak se […]

Ka filluar testi gjithë popullor falas në Austri


[ad_1] Vetëm në 32 orët e fundit janë regjistruar për të bërë testin mbi 100 mijë persona. E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 21:30 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Ariel Schalit) Austria është akoma duke u përballur me valën e re të koronavirusit. Ndonëse nga dita e hënë parashihet të zbuten një pjesë e masave, megjithatë situata […]

Izraeli paralajmëron për kërcënim ndaj qytetarëve jashtë vendit pasi Irani zotohet për ‘hakmarrje’


[ad_1]   Izraeli paralajmëroi të enjten për një kërcënim në rritje ndaj shtetasve të tij jashtë vendit, pas thirrjes së Iranit për hakmarrje ndaj vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, javën e kaluar në Teheran. Për vrasjen e shkencëtarit, Mohsen Fakhrizadeh, Irani ka fajësuar pjesërisht Izraelin. “Në vazhdën e kërcënimeve të fundit nga elementët […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


[ad_1] OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet […]

Çka do të lejohet të rihapet dhe çka jo në Austri?


[ad_1] Tashmë është zyrtare. Shkollat dhe dyqanet tregtare si dhe sallonet e parukerisë do të hapen nga dita e hënë. Hotelet dhe restorantet do të mbesin të mbyllura deri më 7 janar. Albinfo Austria sjell se cilat masa do t’i lehtësoj Austria dhe cilat jo? E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 21:00 albinfo.at Pas tri […]

Majlinda Kelmendi dhe kampi stërvitor i xhudos vazhdojnë përgatitjet në Austri


[ad_1] Xhudistët e përfaqësueses së Kosovës po vazhdon stërvitjet në Austri me synime për të realizuar planin e punës drejt Olimpiadës. Pjesë e kampit stërvitor është edhe kampionia botërore në xhudo, Majlinda Kelmendi, shkruan Albinfo Austria. Driton Kuka, me anë të një postimi në “Facebook”, ka shkruar se puna atje po vazhdon rregullisht, pavarësisht disa […]

Dy alpinistë shqiptarë, ngritën flamurin në majen më të lartë të Alpeve Stubai, Austri


[ad_1] Dy alpinistët shqiptarë në majën më të lartë të Sulzkogel në alpet Shtubai të Austrisë E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 20:00 albinfo.ch Florian Haçkaj, është shqiptari që mban titullin ‘Ambasador i Kombit’, si një ndër profesionistët shqiptarë e mirëintegruar jashtë vendit. Ai jeton në Zvicër dhe është menaxher komercial në fushën e Kibernetikës, […]

Kujdesuni Për Shëndetin E Fëmijëve Duke Shpenzuar Sa Më Pak Energji


[ad_1] Në Shqipëri, familjet shpenzojnë rreth 8.5% të të ardhurave të tyre totale për energjinë elektrike. Kjo normë, sipas Raportit të Forumit Ekonomik Botëror, është më e lartë se në Itali, Francë apo Austri. Me dimrin aspak pranë, temperaturat gjatë mëngjesit dhe natës janë ulur ndjeshëm e duke qenë se prindërit duan t’u krijojnë fëmijëve […]

Ambasada e Shqipërisë në Austri uron Festën e 28 Nëntorit me pikturën e Endrit Memës


[ad_1] E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 10:20 albinfo.at Pikturë: Endrit Mema Ambasada e Shqipërisë në Vjenë ka zgjedhur që me anë të pikturës së piktorit shqiptar që jeton në Vjenë të urojë Festën e Pavarësisë së Shqipërisë, Ditës së Flamurit, shkruan Albinfo Austria.   “Me rastin e Festës sё Pavarësisë, Ditës sё Flamurit, Ambasada […]

Aktivitete për nder të 28 Nëntorit, nga Shoqata e Mësuesve Shqiptarë në Austri


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 16:20 albinfo.ch Festa kombëtare e 28 Nëntorit, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, festohet te të gjithë shqiptarët, në veçanti në diasporën shqiptare, nga nxënësit e shkollave shqipe në mërgim, transmeton albinfo.ch. Së fundmi u mbajt një aktivitet në Austri, në distancë “Lexuesi i vitit” për nder të 28 […]

Rreth 60% më pak mërgimtarë nga Zvicra këtë vit në Kosovë


[ad_1] Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria E Premte, 27 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve […]

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit


[ad_1] Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria. Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, këtë vit kanë qenë më pak në […]

Vjenë, Doruntina Berisha fiton garën “European Women of Legal Tech 2020 Award”


[ad_1] Studentja dhe asistentja shqiptare e Fakultetit Juridik në Vjenë, Doruntina Berisha, ka fituar në garën “Eurpoean Women of Legal Tech 2020 Award”. Në këtë garë kanë marrë pjesë 179 femra, nga 27 vende të ndryshme të Evropës dhe ishin të ndara në pesë kategori. Doruntina fiton në kategorinë “Akademi & Edukim”. E Enjte, 26 […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


[ad_1] Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. “Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


[ad_1] (Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Ambasadori Lulzim Pllana nxit bashkëpunimin ekonomik Kosovë-Austri


[ad_1] E Martë, 24 Nëntor 2020 – 21:00 albinfo.at Ambasadori i Kosovës në Austri gjatë ditës së martë është pritur në Federatën e Industrive të Austrisë (Industriellenvereinigung e.V.) nga Presidenti z. Georg Knill dhe drejtori për bashkëpunim ndërkombëtar, z. Michael Löwy. Nga ambasada në shoqërimin e ambasadorit ishte edhe këshilltarja, znj. Dhurata Selimi. “Qëllimi i […]

Thiem, Medvedev draw closer to tennis’s ‘Big Three’ with season-ending match


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 18:16 Novak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal have been absent from the title match at the ATP Finals for the past two years, replaced by younger rivals seeking to smash their monopoly. Instead of the “Big Three” it was Dominic Thiem and Daniil Medvedev who took centre stage at […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


[ad_1] 3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në […]

Aktorja Eva Alikaj tregon për jetën mes Shqipërisë dhe Austrisë


[ad_1] E Premte, 20 Nëntor 2020 – 15:40 albinfo.ch Aktorja e madhe, Eva Alikaj, në një intervistë ka treguar shumëçka për jetën e saj mes Shqipërisë dhe Austrisë, familjen si dhe anën profesionale dhe rikthimin në skenë, transmeton albinfo.ch. Alikaj tha se është duke organizuar një mbrëmje poetike me aktorët Timo Flloko dhe Ndriçim Xhepa. […]

Pavarësisht “orës policore” në Austri, transporti publik plot me udhëtarë


[ad_1] E Premte, 20 Nëntor 2020 – 10:00 albinfo.at @seonghojang95 Ka disa ditë që qeveria austriake ka ndërmarrë masa të rrepta ndaj koronavirusit. E ashtuquajtura “bllokimi e dytë” në Austri po duket se s’ po respektohet edhe në aq masë të madhe, ashtu siç ishte respektuar në “bllokimin e parë” gjatë muajve mars – prill […]

Kurz: Të bëhen teste masive për gjithë popullatën


[ad_1] E Diel, 15 Nëntor 2020 – 14:40 albinfo.at Keystone (Roland Schlager/APA via AP, Pool) ndonjë ditë pasi u vendosën masat e “hekurta” në Austri, Kancelari Sebastian Kurz del me një plan të ri ndaj luftimit të koronavirusit. Qeveria e Austrisë planifikon të bëj teste masive për një pjesë të madhe të popullsisë në Austri. […]

Masat e reja në Austri ndaj Covid -19 – çfarë lejohet e çfarë jo?


[ad_1] Për shkak të rritjes së shpejt dhe të jashtëzakonshme të numrit të infeksioneve në javët e fundit, qeveria beson se tani s’ ka rrugëdalje tjetër: Kështu që, Austria nga dita e marte (17 nëntor) hynë në një “bllokim” të dytë. E Diel, 15 Nëntor 2020 – 11:40 albinfo.ch Dan Visan @dsvi Qëllimi i këtyre […]

Austria sërish në izolim të plotë


[ad_1] Austria ka vendosur masën e izolimit mbarëkombëtar në përpjekje për të vënë nën kontroll pandeminë e COVID-19. Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, u ka kërkuar austriakëve, që të mos takojnë askënd jashtë shtëpisë së tyre, në një përpjekje për të frenuar një rritje të shpejtë të rasteve me coronavirusin e ri. Ai tha që […]

Pandemia në Evropë, Rritje Rekord Infektimesh!


[ad_1] Rastet e koronavirusit arritën rekorde të reja këtë javë në Rusi dhe Gjermani, ndërkohë që Britania e Madhe planifikon që të zgjerojë testimet, ndërsa vendet evropiane përballen me infektime që po rriten shpejt dhe me shtim të shtrimeve në spital.  Vendet kanë marrë masa kufizuese për të ngadalësuar përhapjen që ka shkaktuar më shumë […]

Varrezat myslimane në Austri refuzojnë të varrosin atentatorin e Vjenës


[ad_1] Kanë kaluar dhjetë ditë nga terrori në Vjenë, por akoma s’ dihet se ku do të varroset sulmuesi që vrau katër persona dhe plagosi 20 të tjerë në kryeqytetin austriak, shkruan albinfo.at E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 19:35 albinfo.at EPA/CHRISTIAN BRUNA Të gjitha varrezat në Austri refuzojnë t’i caktojnë sulmuesit të vrarë Kujtim […]

Gruaja e ish-ambasadorit shqiptar në Serbi: Ma ngacmuan serbët vajzën 16-vjeçe, u detyrova ta largoja


[ad_1] Dolores Koçi, gruaja e ish-ambasadorit shqiptar Spiro Koçi, në Austri dhe Serbi gjatë viteve 2010-2015, ka rrëfyer se ambientimi i vajzave të tyre në Serbi ka qenë shumë e vështirë. Sipas saj, ata u detyruan që ta sillnin vajzën 16-vjeçare sërish në Shqipëri meqenëqë ngacmoheshe nga serbët. “Le të themi që gjermanishtja ka qenë […]

Askush në Austri s’ dëshiron ta varros terroristin Kujtim Fejzullahi


[ad_1] Terroristi Kujtim Fejzullahi është eliminuar nga skuadrat e specializuara të policisë austriake pas sulmit terrorist në Vjenë ku mbeten të vdekur 4 persona dhe dhjetëra të plagosur. Një ndodhi e tillë ka tronditur botën, dhe tashmë askush në Vjenë s’ dëshiron që të varrosë trupin e Kujtim Fejzullahut, shkruan 24sata.hr. Edhe varrezat e myslimanëve […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


[ad_1] Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim […]

Mërgim Berisha, talenti i Gjermanisë me rrënjë kosovare


[ad_1] E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 12:40 albinfo.ch Tashmë lojëtari shqiptar, Mërgim Berisha, s’ dëshiron të ndalet nga ardhja e vonuar tek U21 i Gjermanisë, transmeton albinfo.ch. Mërgim Berisha është hapave të idhullit të tij, Zlatan Ibrahimoviq, kanë shkruar të mërkurën mediumet gjermane. Berisha, 22-vjeçar, është pjesë e RB Salzburg, gjendet në Braunschweig për […]

Shqiptarët në jetën politike në Austri


[ad_1] Integrim do të thotë edhe pjesëmarrje. Mjerisht, më shumë se sa faktorë, shqiptarët në Austri vazhdojnë të jenë aktorë pasivë të skenës politike dhe spektatorë të painteresuar për të kontribuar përmbajtësisht në jetën shoqërore në këtë shtet mik. Kjo u vërtetua edhe në zgjedhjet e 11 tetorit të këtij viti E Mërkurë, 11 Nëntor […]

Varroset shqiptari që u vra në sulmin terrorist në Vjenë


[ad_1] Nexhip V., i vrarë më 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë, do të varroset sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjerit e kanë konfirmuar për Albinfo Austria familjarët e viktimës. „Varrimi do të bëhet sot, në orën 12:o0-12:30”, tha shkurt dhe pa dashur të japë […]

Në Veleshtë të Strugës bëhet sot varrimi i viktimës Nexhip V., i vrarë nga sulmi i Vjenës


[ad_1] E Mërkurë, 11 Nëntor 2020 – 9:50 albinfo.at Foto: Albinfo.at/ arkiv. Nexhip V., i vrarë më 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë, do të prehet në paqe sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjehurit e kanë konfirmuar për Albinfo Austria familjarët e viktimës. „Varrimi do […]

Si po mbështeten pronarët e bizneseve gjatë pandemisë në Austri


[ad_1] E Martë, 10 Nëntor 2020 – 22:00 albinfo.ch Foto: Wikipedia Ekonomia austriake dhe në veçanti gastronomia është goditur rëndë nga pandemia. Ja se si qeveria po planifikon të mbështesë pronarët e bizneseve në vështirësi. Nga ora 14:00 pasdites së premte, me 6 nëntor, pronarët e bizneseve në sektorët e gastronomisë do të jenë në […]

Familja bën homazhe në vendin ku humbi jetën viktima Nexhip V. në Vjenë


[ad_1] 21 vjeçari me prejardhje nga Veleshta e Strugës ishte mes 4 viktimave të sulmit që dukuri më 2 nëntor në qendër të Vjenës E Hënë, 9 Nëntor 2020 – 21:35 albinfo.at Foto arkiv Rreth 30 anëtarë të familjes, miq dhe të njohur të Nexhip V., bënë homazhe në vendin ku pafajësisht humbi jetën nga […]

Publikohen mesazhet telefonike, terroristi Kujtim Fejzullahu dyshohet se financonte një hoxhë në Kosovë


[ad_1] Pas sulmin terrorist në Vjenë të Austrise, ishte konfirmuar se Kujtim Fejzullahu ishte njëri nga personat që mori pjesë në këtë sulm. Ai ishte me prejardhje nga Çellopeku i Tetovës dhe ishte 20 vjeçar. Prejardhjen e tij e kishte konfirmuar edhe Ministri i Brendshëm në Austri, Karl Nehammer, i cili ka thënë se sulmuesi […]

Amanet Rugovën, mrekullinë e trojeve shqiptare në Kosovë


[ad_1] Natyra është treguar shumë bujare në Kosovën Perëndimore. Në mesin e Alpeve Dardane siç i quajnë banorët, gjendet një fshat turistik që quhet Bogë në rajonin e Rugovës e cila ka nxjerrë jo pak njerëz të shquar nga politika, arti dhe letërsia. Ajo që takon këtu veç madhështisë së natyrës është edhe ndjenja e […]

Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë


[ad_1] E Diel, 8 Nëntor 2020 – 17:40 albinfo.at EPA/CHRISTIAN BRUNA Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë   Në lidhje me sulmin terrorist në qendër të Vjenës, në të cilin katër persona u qëlluan nga një vrasës të hënën në mbrëmje, Gjykata Rajonale për Çështje Penale të dielën ndaloi edhe dy […]

InDoks sjell rrëfimin se si u përfshinë shqiptarët në akte terroriste në Evropë


[ad_1] Evropa ka tashmë një kohë që është nën terror. Akte që janë kryer nga xhihadistë të rritur e edukuar po në Evropë, por edhe të tjerë. E në sulmin e fundit në Austri doli të jetë direkt i përfshirë së paku një shqiptar me nënshtetësi edhe austriake edhe atë të Maqedonisë së Veriut. E […]

Letër ngushëllimi kancelarit Sebastian Kurz


[ad_1] Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri i dërgon letër ngushëllimi Sebastian Kurzit E Premte, 6 Nëntor 2020 – 22:20 albinfo.at Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Moisiu” në Austri përmes një letre drejtuar kancelarit austriak, Sebastian Kurz i shprehin ngushëllime për aktin makabër të ndodhur të hënën, me 2 nëntor në […]

A është shqiptar i arrestuari në Zvicër, me dyshimin për ndihmë atentatorit?


[ad_1] Nisur nga indikacionet jo të drejtpërdrejta për përkatësinë etnike të 18 vjeçarit, albinfo.ch ka kontaktuar përgjegjësen për media në Prokurorinë për të rinj në Winterthur, të cilës i ka drejtuar një pyetje për të sqaruar këtë përkatësi E Premte, 6 Nëntor 2020 – 12:05 albinfo.ch Të martën, një i ri 18-vjeçar është arrestuar në […]

Ambasada e Shqipërisë në Vjenë, deklaratë solidariteti


[ad_1] Me iniciativë dhe organizim të Këshillit Koordinues të Shoqatave Shqiptare në Austri, Ambasadori Roland Bimo mori pjesë në homazhet ku u vendosën kurora me lule e u ndezen qirinj në nderim të kujtimit të viktimave të aktit burracak e të pakuptimtë të terrorit në Vjenë. Njëkohësisht me solidaritetin dhe ndarjen e dhembjes me familjarët […]

Shqiptarët bën homazhe për viktimat e 2 nëntorit në Vjenë


[ad_1] Qirinj dhe lule u ndezën edhe për të riun shqiptar nga Velesha e Strugës. E Enjte, 5 Nëntor 2020 – 21:40 Arben Gjinaj Me lule dhe qirinj në duar, një grup shqiptarësh prej afro 50 vetash kanë zhvilluar homazhe tek vendet ku gjetën vdekjen katër persona të pafajshëm nga sulmi terrorist i ndodhur në […]

Edhe pas katër vitesh, vdekja e Astrit Deharit vazhdon të mbetet mister


[ad_1] Sot bëhen katër vjet nga dita kur aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, ishte gjetur pa shenja jete në Qendrën e Paraburgimit në Prizren ku po mbahej pas dyshimeve për sulmin në Kuvend. Rrethanat e vdekjes së 26 vjeçarit akoma mbetën të pa sqaruara dhe akoma s’ dihet se çfarë saktë kishte ndodhur në […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Reagim i Këshillit të Shoqatave Shqiptare për sulmin terrorist në Vjenë: “Terroristët s’ përfaqësojnë asnjë grup etnik. Ata janë simbol i së keqes”


[ad_1] Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri dënon aktin terrorist në Vjenë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri (KKShShA) dënon aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në Vjenë, kryeqytetin botëror të paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës, në të cilin pati dhe viktima […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Pas sulmit terrorist, Policia e Vjenës del me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët


[ad_1] Pas sulmeve terroriste që ndodhën me 2 nëntor në kryeqytetin austriak, Policia e Vjenës ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët. Në njoftim thuhet se Zyra Shtetërore për Mbrojtjen e Kushtetues dhe Luftës kundër Terrorizmit ka krijuar një linjë telefonike dhe email adresë, hapur 24 orë në ditë nga sot. Ky veprim […]

Coronavirus cases, hospitalizations keep climbing


[ad_1] by Ernie Mundell and Robin Foster Healthday Reporters, Washington Post; The New York Times; Associated Press; CNN (HealthDay)—On the heels of days of staggering coronavirus case counts, more than 90,000 new infections were reported among Americans on Election Day. All of the country’s five highest days of new COVID-19 cases have been recorded since […]

Mitrovica eliminohet nga Liga e Kampionëve


[ad_1] KFF Mitrovica është mposhtur me rezultat 2-0, nga skuadra e njohur austriake St.Polten, në kuadër të rundit të parë kualifikues në Ligën e Kampionëve. Skuadra kosovare në këtë ndeshje kishte mungesa të mëdha, pasi Ambasada e Austrisë në Shkup, ia kishte refuzuar vizat disa futbollisteve. Jennfier Klein i kaloi vendaset në epërsi në minutën […]

Juventus dhe Inter dëshiron transferimin e David Alabës


[ad_1] David Alaba pritet të largohet nga Bayern Munchen në afatin kalimtar të verës në vitin 2021. Mbrojtësi austriak nu ka pranuar që ta rinovojë kontratën me skuadrën e Bayernit, i cili ka kontratë deri në vitin 2021. Hasan Salihamixhiq, ka konfirmuar se Juventusi dhe Interi kanë shprehur interesim për Alabën. “s’ e di se […]

Mjeku shqiptar që trajtoi të lënduarit e sulmit: Terroristi s’ përfaqëson shqiptarët


[ad_1] Ortoped – Traumatolog, Dr. Bujar Muqolli – Kryemjek i Klinikës Spitalore më të njohur në Vjenë e Austri ‘Donauspital’, është shqiptari nga Kosovës i cili bashkë me vëllain mjek Dr. Fisnik Muqollin, për vite të tëra janë bërë të njohur në Austri, duke ngritur namin shqiptarë në mjekësinë evropianë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 […]

Zvicër, arrestohen dy persona për lidhje të mundshme me sulmin në Vjenë


[ad_1] Policia zvicerane arrestoi të martën dy burra për lidhjet e tyre të mundshme me të dyshuarin kryesor për sulmin vdekjeprurës në Vjenë, ku mbetën të vrarë të paktën katër civilë, thanë autoritetet. Burrat 18 vjeç dhe 24 vjeç, të arrestuar në qytetin Winterthur rreth 10 kilometra nga Cyrihu, janë shtetas zviceranë, tha policia në […]

Mjeku shqiptar që punon në Austri në lidhje me sulmin: U turpërova


[ad_1]  Mjeku shqiptar që punon në Austri e i cili u mor me të lënduarit e sulmit në këtë vend, Bujar Muqolli, u shpreh se ndihet i turpëruar me veprimin që bënë disa terroristë, ndër ta edhe shqiptarë, gjatë mbrëmjes së të hënës. Ai, së bashku me të vëllanë, Fisnikun, janë bërë shumë të njohur […]

Real Madrid fiton derbin ndaj Interit, Liverpooli deklason Atalantan, Bayerni “shkatërron” Salzburgun


[ad_1] Kanë përfunduar ndeshjet e sotme të Ligës së Kampionëve. Derbin e kësaj jave në Ligën e Kampionëve e ka fituar Real Madridi, pasi ka mposhtur Interin në “Alfredo Di Stefano” me rezultatin 3:2, shkruan GazetaBlic Sport. Karim Benzema, Sergio Ramos dhe Rodrygo shënuan për Real Madridin – ndërsa Lautaro Martinez dhe Ivan Perisic për […]

EUROPOL kërkon informacione nga Bosnja lidhur me sulmin terrorist në Vjenë


[ad_1] Agjencia Shtetërore e Hetimit dhe Mbrojtjes (SIPA) e Bosnje dhe Hercegovinës (BiH) ka marrë nga Agjencia e Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit, (EUROPOL) një listë të emrave që po kërkon në lidhje me sulmin terrorist në Vjenë të së hënës në mbrëmje, në të cilin katër persona u vranë dhe 22 u plagosën. […]

Komuniteti Shqiptar i Bashkësisë Islame në Austri e quan të turpshëm aktin e sulmit në Vjenë


[ad_1] “Një akt i tillë është i turpshëm dhe i papranueshëm nga kushdoqoft, pa dallime nacionale, fetare e ideologjike”. E Martë, 3 Nëntor 2020 – 21:40 albinfo.at Komuniteti Shqiptar i Bashkësisë Islame në Austri (ALKIG) ka dënuar aktin e mbrëmshëm terrorist në Vjenë të Austrisë ku mbetën të vrarë 4 persona të pafajshëm, në mesin […]

Ambasadori i Kosovës në Austri tregon si është situata momentale në Vjenë


[ad_1] Ambasadori i Republikës së Kosovës në Austri, Lulzim Pllana ka folur për situatën në Vjenë pas sulmeve të mbrëmshme. Pllana ka thënë se në Vjenë ka filluar të kthehet qetësia por jo edhe normaliteti. “Qyteti ka filluar që t’i kthehet qetësisë. Sot po ashtu nga ora 20:00 ka hyrë në fuqi ligji për parandalimin […]

Ish-kreu i Shërbimit Informativ: Terroristët po vijnë në Shqipëri t’u fshehur


[ad_1] Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, komentoi sulmet e fundit terroriste, që tronditën mbrëmjen e kaluar Vjenën e Austrisë dhe pak ditë më parë Francën. Klosi tha se terroristët kanë si qëllim të trembin Evropën dhe i kryejnë sulmet aty ku mendojnë se aktiviteti i tyre ka efekt më të lartë. Duke u […]

Mediat në Maqedoninë e Veriut shkruajnë se njëri nga viktimat në Vjenë është shqiptar


[ad_1] Mediat lokale në Maqedoninë e Veriut shkruajnë se njëri nga viktimat e sulmit terrorist mbrëmë në Vjenë të Austrisë është një shqiptar me origjinë nga fshati Veleshtë e Strugës. Sipas ‘Zërit të Amerikës’, mediat lokale raportojnë se Nexhip Vrenezi, 21 vjeçar, është vrarë nga sulmet e së hënës në kryeqytetin austriak. Tutje, VOA shkruan […]

E konfirmon MPB: Tre shtetas maqedonas janë të përfshirë në sulmin në Vjenë


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) në Maqedoni informon se sot (3.11.2020) Policia e Austrisë, me anë të Europolit, tek MPB ka dorëzuar kërkesë për bashkëpunim dhe informacione në lidhje me sulmin terrorist që gjë në Vjenë. Nga lista e policisë austriake, që është dorëzuar tek policitë e disa vendeve, është konfirmuar se tre […]

MPB: Tre shtetas të Maqedonisë së Veriut janë të përfshirë në sulmin në Vjenë


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) në Maqedoni ka bërë të ditur sot se Policia e Austrisë, me anë të Europolit, tek MPB ka dorëzuar kërkesë për bashkëpunim dhe informacione në lidhje me sulmin terrorist që dukuri në Vjenë. Nga lista e policisë austriake, që është dorëzuar tek policitë e disa vendeve, është konfirmuar […]

Edhe dy shtetas të Maqedonisë së Veriut ishin të përfshirë në sulmin në Vjenë


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se përveç Kujtim Fejzulait, edhe dy persona të tjerë, shtetas maqedonas kanë qenë të përfshirë në sulmet e ditës së hënë në Vjenë. “Nga lista e policisë austriake, e cila iu dorëzua disa policive, përfshirë edhe policinë tonë, konstatua se edhe […]

Sulmi në Vjenë – Shqiptarët të ndarë në tre palë, një vrasës, një i vrarë dhe tre polic që kapën atentatorët


[ad_1] Mbrëmjen e djeshme kryeqyteti i Austrisë, Vjena, u trondit nga një sulm terrorist. Nga ky sulm mbetën të vrarë së paku pesë persona e u plagosën dhjetëra të tjerë. Në këtë sulm, që u cilësua si terrorist, personat me prejardhje shqiptare u bënë lajm për përfshirjen e tyre në këtë akt. Në sulmin terrorist […]

Një natë para sulmit në Vjenë, Kujtimi publikoi këtë fotografi në rrjetet shoqërore


[ad_1] Kujtim Fejzullai akuzohet për sulmin terrorist që gjë gjatë natës së mbrëmshme në Vjenë. 20 vjeçari ka pozuar me armë para se të vriste katër persona, kanë zbuluar zyrtaret nga Ministria e Punëve të Brendshme në Austri. Ai kishte shpërndarë një fotografi në llogarinë e tij në Instagram, transmeton IndeksOnline. Ai ishte burgosur në […]

QKSS pas sulmit terrorist në Vjenë: Institucionet e Kosovës duhet të jenë në nivel gatishmërie!


[ad_1] Shpat Balaj, nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, në një prononcim për “Gazeta Blic” thotë se pas sulmeve terroriste në Evropë, institucionet e vendit, e kryesisht ato të sigurisë duhet të jenë nivel gadishmërie për parandalimin e ndonjë sulmi potencial. Balaj thotë se megjithëse deri tani s’ ka patur indikacione se Kosova është […]

Turqia dënon sulmin terrorist në Vjenë


[ad_1] Turqia të martën dënoi me forcë sulmet vdekjeprurëse në Vjenë, duke thënë se qëndronte në “solidaritet” me popullin austriak. Ankaraja rikujtoi se po zhvillonte fushatën e saj kundër terrorit. “Ne jemi të pikëlluar me lajmin se ka të vdekur dhe të plagosur si rezultat i sulmit terrorist që gjë në Vjenë”, tha ministria e […]

Ambasadori kosovar në Austri: Republika e Kosovës bashkëndjen me popullin e Austrisë


[ad_1] Ambasadori i Kosovës në Austri, Lulzim Pllana është solidarizuar me viktimat e sulmit terrorist që dukuri mbrëmë në kryeqytetin austriak. Pllana ka shkruar se Kosova bashkëndjen me popullin austriak. “Ne jemi tepër shumë të tronditur dhe të prekur nga sulmet në Vjenë. Mendimet tona janë me viktimat dhe familjet e tyre. Republika e Kosovës […]

Shkon në tre numri i të vdekurve nga sulmi në Austri


[ad_1] Të pakten tre persona janë raportuar të vdekur nga sulmi me armë që gjë mbrëmë në Austri. Viktima e radhës, pas dy të mëhershmëve natën e kaluar, u bë e ditur mëngjesin e sotëm, raporton Reuters. Sulmi i ndodhur mbrëmë rreth orës 21:00 u cilësua si terrorist nga autoritetet shtetërore. [ad_2]

Maqedonia e V. nis kontaktet me Austrinë për identitetin dhe lidhjet e sulmuesit të vrarë


[ad_1] Ministriа е Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka thënë për Radion Evropa e Lirë se “është në kontakt të vazhdueshme me autoritetet e Austrisë për verifikimin e indentitetit të sulmuesit, por edhe për lidhjet e tij të mundshme me persona të tjerë”. “Policia austriake përmes Interpolit ka paraqitur kërkesë për bashkëpunim për […]

Austri, tri ditë zie kombëtare pas sulmit terrorist në Vjenë


[ad_1] Qeveria austriake ka dekretuar tri ditë zi kombëtare, pas sulmit të djeshëm në Vjenë. ”Katër persona humbën jetën pas sulmit terrorist në Vjenë”, deklaroi ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer për agjencinë austriake të lajmeve APA. Viktima e katërt ishte një grua e moshës midis 40 dhe 50 vjeç, e cila vdiq në një […]

Sipas gazetarit austriak: Njëri nga sulmuesit e mbrëmshëm kishte rrënjë shqiptare


[ad_1] Gazetari austriak, Florian Klenk, thotë se njëri nga sulmuesit e mbrëmshëm në Austri ka prejardhje shqiptare. me anë të një postimi në Twitter, Klenk shprehet se i njëjti ka qenë shënjestër e shërbimeve sekrete ushtarake. “Kërkova disa detaje lidhur me njërin nga terroristët. Emri i tij është Kurtin S., i lindur në vitin 2000 […]

Sulmi në Vjenë, kjo është video ku shihet 20-vjeçari i dyshuar me shtetësi shqiptare


[ad_1] Pas sulmit të përgjakshëm terrorist në mes të qytetit të Vjenës të hënën në mbrëmje, një nga të dyshuarit kryesor duket se e kishte njoftuar aktin në internet. Sipas informacioneve të gazetës austriake “Krone”, njëri nga të dyshuarit është një 20-vjeçar nga Maqedonia e Veriut i cili gjithashtu kishte shtetësi austriake. I dyshuari, i […]

Gazetari austriak: Një nga terroristët e sulmit në Austri ishte me rrënjë shqiptare


[ad_1] Gazetari austriak Florian Klenk, me anë të një postimi në Twitter ka shkruar se njëri nga terroristet e sulmit të së hënës në Austri, ka rrënjë shqiptare. me anë të një postimi në Twitter, ai ka thënë se i njëjti ka qenë në shënjestër të shërbimit sekret ushtarak. Klenk thotë se ai ishte një […]

Sulmet terroriste, Vjena mbyll shkollat


[ad_1] Për shkak të sulmit terrorist që ka ndodhur në orët e mbrëmjes të së hënës në Austri, këtë të martë shkollat në Vjenë s’ do të punojnë. Këtë e ka thënë në një konferencë pas mesnatës, Ministri i Mbrojtjes i Austrisë, Karl Nehammer, i cili është shprehur: “Është ndonjë ditë e rënë për Austrinë […]

Ambasada e Kosovës në Vjenë lut qytetarët kosovarë të qëndrojnë në vende të sigurta


[ad_1] Ambasada e Republikës së Kosovës në Austri ka udhëzuar shtetasit e kosovarë si duhet të veprojnë pas të shtënave me armë në Vjenë. Ambasada ka kërkuar nga qytetarët që të qëndrojnë në vende të sigurta. “Ambasada në Vjenë lut të gjithë qytetarët tanë që ndodhen në Vjenë, Zona Qender (Bezirk 1.) të qëndrojnë në […]

Filmi “Dita zë fill” shfaqet të hënën në Vjenë


[ad_1] Të hënën me datën 2 nëntor duke filluar nga ora 20.15 në kinemanë “Apollo Theater”, do të shfaqet para publikut në Vjenë, filmi shqiptar “Dita zë fill”. E Diel, 1 Nëntor 2020 – 16:20 Arben Gjinaj Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri në kuadër të “Javëve të Kulturës Shqiptare” do të realizon edhe […]

Lime Mihasi, Mjeshtri që e renditi Sarandën në elitën e Shahut


[ad_1] Deputeti Alket Hyseni ka shpërndarë sot një profil të mjeshtrit Kombëtar të Shahut Lime Mihasi“Lime Mihasi – Mjeshtër Kombëtar i Shahut♟.Ka mbi 30 vjet që ushtron sportin e shahut si lojtar dhe trainer me ekipin e “Butrintit”. 17 herë kampion🏆 i shumëfisht i Sarandës.Pjesëmarrës në të gjitha kompeticionet kombëtare dhe ndërkombëtare të shahut♟, individuale […]

Britania në izolim, Austria në mbyllje të pjesshme


[ad_1] Britania e Madhe dhe Austria kanë prezantuar masat e reja kundër koronavirusit, që përfshijnë izolime katërjavore. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johson tha se masat e reja, që përfshijnë izolimin prej katër javësh, do të hyjë në fuqi nga e enjtja e javës së ardhshme dhe do të jenë në fuqi deri më […]

Austri: Deri në 1. 450 euro gjobë, për ata që i shkelin rregullat e kufizimit të natës


[ad_1] “Nga 3 nëntori Austria do të mbyllet për të përmbajtur përhapjen e pandemisë së COVID-19”, deklaroi kancelari Sebastian Kurz. E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 19:50 albinfo.at Photo:pixbay.com Austria kthehet në bllokim. Shifrat e larta nga koronavirusi kanë bërë që autoritetet austriake të vendosin për një tjetër mbyllje. Albinfo Austria njoftoi sot në mëngjes […]

Qeveria austriake planifikon kufizim të lëvizjes nga ora 20:00 deri në orën 06:00


[ad_1] Përveç rasteve të obliguara, të tjerët s’ do të guxojnë të dalin nga shtëpia ora 20:00 e natës deri në orën 06:00 të mëngjesit E Premte, 30 Tetor 2020 – 17:05 albinfo.ch Numri i rasteve të reja të personave të infektuar me koronavirus në Austri çdo ditë e më shumë është duke thyer rekorde. […]