What makes a feel-good film feel good? First large-scale study of feel-good films and their audiences — ScienceDaily


“Feel-good films” are usually dismissed by film critics as being sentimental and without intellectual merit. But their popularity with audiences, who seek them out precisely because of their “feel-good” qualities, tells a more favorable story. Now, for the first time, this popular movie genre has been examined scientifically. A new study from the Max Planck […]

Komisioneri Varhelyi vjen të mërkurën në Kosovë për vaksinat


Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi do të udhëtojë për në Ballkanin Perëndimor javën e ardhshme ndërsa vaksinat e para COVID-19, të ndara dhe të financuara nga Bashkimi Evropian, mbërrijnë në rajon. Siç është njoftuar nga Komisioni Evropian dhe Austria në 20 Prill, në total 651,000 doza Pfizer/BioNTech do të dorëzohen në rajon brenda […]

Coronavirus: Covid elimination policies are best, says Oxford article


Countries that tried to keep out Covid completely rather than controlling it survived the pandemic with fewer deaths, more money and more freedom, economists say. In an article published in The Lancet medical journal, Oxford University researchers said countries with ‘zero Covid’ policies did best by their citizens. Australia and New Zealand notoriously took a […]

New technique models brain cells in older patients more accurately than ever before — ScienceDaily


Despite the prevalence of Alzheimer’s, there are still no treatments, in part because it has been challenging to study how the disease develops. Now, scientists at the Salk Institute have uncovered new insights into what goes awry during Alzheimer’s by growing neurons that resemble — more accurately than ever before — brain cells in older […]

Targeted chemotherapy of glioblastoma spheroids with an iontronic pump — ScienceDaily


Despite surgery and subsequent treatment with chemotherapy and radiation, the majority of patients experience recurrence of malignant brain tumours. Researchers at Linköping University, Sweden, and the Medical University of Graz, Austria, have shown in cells in culture that an ion pump can deliver drugs more accurately, which gives less severe adverse effects in chemotherapy. The […]

JOHN STAPLETON on the ‘cure’ that killed his wife Lynn Faulds Wood


This Saturday will be the first anniversary of the death of my wife Lynn Faulds Wood. Her passing prompted an amazing response — glowing obituaries, 70,000 tweets of condolence, and more than 400 letters and cards This Saturday will be the first anniversary of the death of my wife Lynn Faulds Wood.  Her passing prompted an […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në vendet […]

Lipid research may help solve COVID-19 vaccine challenges — ScienceDaily


New research by University of Texas at Dallas scientists could help solve a major challenge in the deployment of certain COVID-19 vaccines worldwide — the need for the vaccines to be kept at below-freezing temperatures during transport and storage. In a study published online April 13 in Nature Communications, the researchers demonstrate a new, inexpensive […]

Matt Hancock insists UK on track to hit July vaccination target


WHAT ARE THE SYMPTOMS OF THE RARE BLOOD CLOTS LINKED TO ASTRAZENECA’S VACCINE?  Only Britons who suffer one of the below symptoms four days post-vaccination need to contact their doctor.  Shortness of breath Chest pain Swollen leg Persistent stomach pain Severe headache Blurred vision Skin bruising beyond the site of injection   Matt Hancock today warned […]

AstraZeneca’s Covid vaccine ‘may not be suitable for young people’, Prof Lockdown says


Britain’s vaccine regulator could stop younger people from having AstraZeneca‘s coronavirus jab as soon as today over concerns about rare cases of blood clots. The UK’s MHRA announced on Friday it has seen 30 brain clot cases in 18.1million AstraZeneca-vaccinated people – around one in every 600,000 people (0.00017 per cent).  But there are fears that while […]

Covid-19 UK: Moderna’s vaccine comes on stream in small quantities


No10 may have to roll back its target date for vaccinating all adults if AstraZeneca‘s jab is banned for under-30s, an expert warned today.  And Britain may need to approve vaccines developed by Russia or China in order to hit the goal of offering everyone a first dose by the end of July.   The Medicines […]

Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në Gjermani. […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve të […]

Studimi/ Ky është vendi më i lumtur në botë! Ja në cilin vend renditet Shqipëria, Kosova më e lumtur se ne


Finlanda është vendi më i lumtur në botë. Kombet Nordike dominojnë listën globale ndërsa Mbretëria e Bashkuar bie pesë vende në vendin e 18-të – ndërsa Zimbabve vjen i fundit në listë. Ndërkohë për sa i përket Shqipërisë, vendi ynë rendit i 63. ndërsa për sa i përket Kosovës renditet në vendin 31. Shumë më […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga Gjermania, […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo sjell […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të premten […]

Probleme me energji elektrike në Bogë,reagon njëri nga pronarët e bizneseve atje


Boga tash e sa ditë ka mungesë të energjisë elektrike. Ndonëse është njëri ndër vendet më të vizituara gjatë dimrit, problemet me furnizim të energjisë elektrike s’ janë një problem i ri për bizneset atje. E njëri nga pronarët e bizneseve atje ka reaguar ndaj këtij fenomeni. Bëhet fjalë për Skënder Thacin, pronar i Hotel […]

Shqipëria, ndër 10 shtetet e Europës me peshën më të lartë të energjisë së rinovueshme


Shqipëria renditet e teta në Europë sa i takon peshës së lartë të energjisë nga burimet e rinovueshme, që për vitin 2019 ishte 36.7% e totalit, pothuajse në të njëjtat nivele me Malin e Zi dhe Danimarkën. Pesha e lartë lidhet me faktin që Shqipëria e siguron energjinë elektrike nga burimet ujore, ndërsa vendi ka […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga 39% […]

Austria hyn në bllokimin e tretë shkaku i koronavirusit


Austria hyri në bllokimin e tretë të shtunën ndërsa shumë njerëz akoma festonin Krishtlindjet. Do të zgjasë deri më 24 janar, por nga 18-t njerëzit mund të testohen dhe të dalin herët Në qoftë se testohen negativisht. Disa nga 400 vendpushimet e skive të vendit u rihapën në prag të Krishtlindjes – pronarët e tyre […]

Salca Liptao – Receta e Pjatës që Vjen Nga Tradita


Kjo recetë është pjesë e traditës së shumë vendeve, duke filluar nga Austria e deri në Shqipëri. Për këtë recetë ka shumë versione përgatitjeje, të cilat kanë nga një përbërës kryesor. Disa amvisa e përgatisin me speca gogozhare dhe gjizë, të tjera me tulin e patëllxhanëve dhe salcë kosi. AgroWeb.org ju sjell versionin më të […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe java […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin PCR […]

Austria prezanton qenin ushtarak që mund të nuhasë coronavirusin


Ushtria austriake paraqiti qenin e parë ushtarak të stërvitur për të zbuluar virusin korona duke nuhatur maskën mbrojtëse të të infektuarve, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes së Austrisë Në deklaratën e kësaj ministrie thuhet se qeni belg Fantasy Forever vom Seetalblick po merr pjesë në një program që duhet të zbulojë Vetëm po të qentë […]

Ka filluar testi gjithë popullor falas në Austri


Vetëm në 32 orët e fundit janë regjistruar për të bërë testin mbi 100 mijë persona. E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 21:30 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Ariel Schalit) Austria është akoma duke u përballur me valën e re të koronavirusit. Ndonëse nga dita e hënë parashihet të zbuten një pjesë e masave, megjithatë situata me […]

Mbrojtësja e lumenjve të Deçanit, Shpresa Loshaj, fituese e Çmimit për Guxim Qytetar 2020


Lëvizja FOL këtë vit çmimin për Guxim Qytetar për vitin 2020, e ka ndarë për Shpresa Loshaj nga Deçani. Mexhide Demolli-Nimani, drejtore e Lëvizjes FOL tha se këtë çmim, FOL e ndanë për herë të 12-të, në shenjë vlerësimi për personalitetet më të angazhuara në mbrojtjen e interesit publik dhe të drejtave të njeriut të […]

Remembering Giscard d’Estaing, fighting to ski despite Covid-19 & decoding ‘The Crown’


After France lost former president Valéry Giscard d’Estaing to Covid-19 at 94 on Wed., FRANCE 24 took a look back at the “modernist” ex-leader’s life and times. This week, France dropped a controversial measure to curb the filming of police on duty, outlined its vaccine plan and weathered skiers’ dismay at slopes shuttered during the pandemic. […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura si […]

Sa para ka dërguar diaspora gjatë pandemisë në Kosovë dhe në ç`mënyrë?


Në periudhën janar-tetor 2020, vlera e dërgesave nga mërgimtarët ka arritur në shifrën prej 795.6 milionë eurove apo 90 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit 2019 E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjatë kohës sa po zgjat pandemia, tashmë dhjetë muaj, është folur në mënyra të ndryshme rreth […]

Closed French ski resorts cry ‘catastrophe’ as neighbours keep slopes open


A European dispute on the wisdom of opening ski resorts amid the Covid-19 pandemic has turned into a battle pitting France, Italy and Germany – whose slopes remain shut – against the defiant Alpine nations of Switzerland and Austria, backed by Spain. France’s flag still flutters above the entrance to Châtel’s town hall, but visitors […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet ndaj […]

Umweltgifte beeinflussen Medikamente – Biermann Medizin


Körperfremde Moleküle, wie wir sie etwa über die Umwelt oder Nahrung aufnehmen, können die Wirkung von Medikamenten schwächen oder auch verstärken. Das haben z.B. Studien zur Industriechemikalie Bisphenol A sowie zum Sojabohnen-Östrogen Genistein gezeigt. Das Zusammenwirken zwischen Umweltstoffen und Wirkstoffen wurde aber bisher nie systematisch analysiert, schreiben die Chemiker Benedikt Warth und Manuel Pristner von […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin e […]

Çka do të lejohet të rihapet dhe çka jo në Austri?


Tashmë është zyrtare. Shkollat dhe dyqanet tregtare si dhe sallonet e parukerisë do të hapen nga dita e hënë. Hotelet dhe restorantet do të mbesin të mbyllura deri më 7 janar. Albinfo Austria sjell se cilat masa do t’i lehtësoj Austria dhe cilat jo? E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 21:00 albinfo.at Pas tri javë […]

Majlinda Kelmendi dhe kampi stërvitor i xhudos vazhdojnë përgatitjet në Austri


Xhudistët e përfaqësueses së Kosovës po vazhdon stërvitjet në Austri me synime për të realizuar planin e punës drejt Olimpiadës. Pjesë e kampit stërvitor është edhe kampionia botërore në xhudo, Majlinda Kelmendi, shkruan Albinfo Austria. Driton Kuka, me anë të një postimi në “Facebook”, ka shkruar se puna atje po vazhdon rregullisht, pavarësisht disa problemeve […]

Franca do të kryejë kontrolle kufitare për të ndalur skijimin jashtë shtetit


Kontrolle të zakonshme kufitare do të nisin së realizuari për të ndalur francezët që të mos shkojnë në shtetin fqinj, Zvicër, në skijim, ka thënë kryeministri i Francës, Jean Castex. Franca, bashkë me Gjermaninë dhe Italinë, janë duke ndalur punën e teleferikëve në kohën e Krishtlindjes për të ndalur përhapjen e koronavirusit, mirëpo në Zvicër […]

France announces random checks to prevent skiers from crossing borders, spreading Covid-19


Issued on: 02/12/2020 – 12:53Modified: 02/12/2020 – 12:59 France will make random border checks to stop people getting infected with Covid-19 by crossing into countries where ski resorts remain open, Prime Minister Jean Castex said on Wednesday. The measures, also aimed at appeasing French resort operators complaining of an uneven playing field, will apply to France’s borders […]

Infektohet me Covid -19 ushtari austriak i KFOR-IT, niset menjëherë për Salzburg


E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 19:20 albinfo.at Një ushtar i austriak i KFOR-IT është infektuar me Covid -19 në Kosovë. Ushtari që është nga Salzburgu është nisur menjëherë të hënën në mbrëmje drejt qytetit të tij të lindjes për trajtim mjekësorë, shkruan krone.at, përcjell Albinfo Austria. Të hënën në mbrëmje rreth orës 19.15, një […]

Environmental exposures can affect therapeutic drugs


According to scientific estimations, humans are exposed to 10,000 to 100,000 environmental and exogenous compounds in an individual lifetime. Various molecules as well as co-exposures can impact drug efficacy. Credit: Pixabay Humans are exposed to various environmental or dietary molecules that can attenuate or even increase the effect of therapeutic drugs. Studies on the industrial […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Ambasada e Shqipërisë në Austri uron Festën e 28 Nëntorit me pikturën e Endrit Memës


E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 10:20 albinfo.at Pikturë: Endrit Mema Ambasada e Shqipërisë në Vjenë ka zgjedhur që me anë të pikturës së piktorit shqiptar që jeton në Vjenë të urojë Festën e Pavarësisë së Shqipërisë, Ditës së Flamurit, shkruan Albinfo Austria.   “Me rastin e Festës sё Pavarësisë, Ditës sё Flamurit, Ambasada e […]

Festa shpirtërore e shqiptarëve, pa festë zyrtare në Kosovë


Për Betim Sopin nga Prishtina, 28 Nëntori përfaqëson historinë e vuajtjeve dhe sakrificave të popullit shqiptar. Si e tillë, kjo festë për të do të mbetet gjithmonë simbol i identitetit kombëtar. “Është festë më vete 17 Shkurti, por 28 Nëntori është festë gjithëkombëtare. Kjo festë e ka vendin e vet dhe s’ zbehet nga festat […]

New radiotherapy technique prolongs survival


European Radiation Oncology Conference from 28 November to 01 December Patients with locally advanced cervical cancer benefit significantly from an innovative radiotherapy technique co-developed by MedUni Vienna under the direction of Richard Pötter and Christian Kirisits. The technique provides better tumor control and produces fewer side-effects. This is substantiated by the results of the prospective, […]

Rreth 60% më pak mërgimtarë nga Zvicra këtë vit në Kosovë


Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria E Premte, 27 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, […]

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit


Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria. Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, këtë vit kanë qenë më pak në Kosovë. […]

BE-ja do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin


Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Gjatë një bisede përmes videos me kancelarin austriak, Sebastian Kurz, ajo tha se kjo sasi e vaksinave mundëson vaksinimin e 700 milionë njerëzve, përfshirë qytetarë të Ballkanit Perëndimor dhe Afrikës. Ajo ka […]

Vjenë, Doruntina Berisha fiton garën “European Women of Legal Tech 2020 Award”


Studentja dhe asistentja shqiptare e Fakultetit Juridik në Vjenë, Doruntina Berisha, ka fituar në garën “Eurpoean Women of Legal Tech 2020 Award”. Në këtë garë kanë marrë pjesë 179 femra, nga 27 vende të ndryshme të Evropës dhe ishin të ndara në pesë kategori. Doruntina fiton në kategorinë “Akademi & Edukim”. E Enjte, 26 Nëntor […]

Zemaj takohet me Ambasadorin e Austrisë, flasin për situatën me COVID-19


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është takuar me Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger, me të cilin ka diskutuar  për situatën epidemiologjike në vend. ‘Gjatë takimit të sotëm me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Christoph Weidinger , këmbyem informatat nga të dyja shtetet sa i përket situatës epidemiologjike, me theks të posaçëm përkushtimin […]

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. “Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, por […]

Ski holidays up in the air as Europe plans for a Covid-19 Christmas


Issued on: 26/11/2020 – 05:29 Germany announced Wednesday that it will push for Europe to ban ski holidays in a bid to curb coronavirus infections, while cases of Covid-19 reached a new peak of more than 60 million globally. The prospect of Christmas behind closed doors rather than on the slopes stretched before Europeans as […]

Swiss stabbing suspect ‘linked to jihadism inquiry’


Issued on: 25/11/2020 – 14:15 A woman arrested for a knife attack in a Swiss department store was linked to a 2017 jihadism investigation and spent time in a psychiatric clinic, police said on Wednesday. The 28-year-old was held on Tuesday after allegedly trying to strangle one woman with her bare hands and stabbing another […]

Konkurrencë më e madhe se kurrë, shikoni kandidatët për ta fituar çmimin “Puskas”


FIFA ka zbuluar kandidatët në listën e ngushtë për shtatë trofe individualë që do të paraqiten në ceremoninë e cmimeve “The Best” nga FIFA-s me 17 Dhjetor 2020. Një ndër çmimet më interesante që do të dhurohet me 17 dhjetor është edhe ai “Puskas”, i cili këtë vit ka konkurrencë më të madhe se kurrë […]

Ambasadori Lulzim Pllana nxit bashkëpunimin ekonomik Kosovë-Austri


E Martë, 24 Nëntor 2020 – 21:00 albinfo.at Ambasadori i Kosovës në Austri gjatë ditës së martë është pritur në Federatën e Industrive të Austrisë (Industriellenvereinigung e.V.) nga Presidenti z. Georg Knill dhe drejtori për bashkëpunim ndërkombëtar, z. Michael Löwy. Nga ambasada në shoqërimin e ambasadorit ishte edhe këshilltarja, znj. Dhurata Selimi. “Qëllimi i takimit […]

France to ease lockdown as world ramps up vaccine preparations


Credit: Unsplash/CC0 Public Domain France on Tuesday was set to become the latest country to ease coronavirus restrictions in the run-up to Christmas, as Russia joined in a flurry of encouraging announcements about possible vaccines. In an evening television address, French President Emmanuel Macron was also expected to announce a strategy for procuring vaccines as […]

Austria plans to start virus vaccination in January


Credit: CC0 Public Domain Austria plans to start its COVID-19 vaccination campaign in January, the health minister said Tuesday, with the elderly, at-risk groups and health professionals being first in line. The country will acquire more than 16 million doses of the vaccine through the European Union which has signed six contracts for supplies, according […]

Austria planifikon të nisë vaksinimin kundër COVID-19 në janar


Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rudolf Anschober. Sipas tij, më të moshuarit, grupet e rrezikuara dhe profesionistët shëndetësorë, do të vaksinohen të parët, transmeton AFP. Ky shtet do të sigurojë më shumë se 16 milionë doza të vaksinës me anë […]

Thiem, Medvedev draw closer to tennis’s ‘Big Three’ with season-ending match


Issued on: 23/11/2020 – 18:16 Novak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal have been absent from the title match at the ATP Finals for the past two years, replaced by younger rivals seeking to smash their monopoly. Instead of the “Big Three” it was Dominic Thiem and Daniil Medvedev who took centre stage at London’s […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në trajtim […]

Birx says U.S. COVID cases are skyrocketing as holidays approach


The new coronavirus is spreading across America with unprecedented speed, the White House Coronavirus Task Force said in its first briefing in four months on Thursday. “This is more cases, more rapidly, than what we had seen before,” Dr. Deborah Birx said during the briefing. “You can see the increase in test positivity to around […]

Aktorja Eva Alikaj tregon për jetën mes Shqipërisë dhe Austrisë


E Premte, 20 Nëntor 2020 – 15:40 albinfo.ch Aktorja e madhe, Eva Alikaj, në një intervistë ka treguar shumëçka për jetën e saj mes Shqipërisë dhe Austrisë, familjen si dhe anën profesionale dhe rikthimin në skenë, transmeton albinfo.ch. Alikaj tha se është duke organizuar një mbrëmje poetike me aktorët Timo Flloko dhe Ndriçim Xhepa. “Për […]

Europe sees first dip in Covid-19 cases in months, but deaths up: WHO


Credit: Unsplash/CC0 Public Domain The number of new COVID-19 cases declined last week for the first time in over three months, but deaths in the region continued to climb, WHO data showed Wednesday. In total, nearly four million cases of the novel coronavirus were registered worldwide during the week ending Sunday, and almost 60,000 people […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e Madhe, […]

Anglia U21 realizon edhe golin e dytë ndaj Shqipërisë


Kombëtarja e Anglisë U21 ka shënuar edhe golin e dytë ndaj Shqipërisë U21. Golin e dytë në këtë sfidë e ka shënuar, James Justin, mesfushori i Leicester City – përcjell GazetaBlic Sport. Rezultati aktual i takimit është 2-0, në favor të Anglisë U21. Austria u21 ndërkohë është duke fituar me rezultatin 3:0. Nëse ndeshjet mbyllen […]

Në këto dy rrugë, në Vjenë, mund të bëhet testi i koronavirusit falas


Testin e koronavirusit mund ta bëni në dy mënyra. Një aks rrugor është i posaçëm për ata që shkojnë me vetura, dhe një tjetër për këmbësorët të cilët duhet të presin në radhë E Martë, 17 Nëntor 2020 – 10:40 albinfo.at Keystone (AP Photo/Ariel Schalit) Edhe me parë kemi njoftuar se në Vjenë ekziston mundësia […]

Nga nesër Austria në “bllokim të fortë”


Qeveria e Austrisë njoftoi një kthim në kufizimet më të ashpra antikoronavirus duke përfshirë mbylljen e shkollave dhe dyqaneve jo-thelbësore për të përmbajtur infeksionet e valës së dytë së sëmundjes koronavirus. Mes numrave rekord të rasteve, Austria ka njoftuar një sërë masash ‘bllokim të fortë’ të cilat do të zbatohen nga e marta. Qeveria austriake […]

Austria plans ‘mass tests’ to help exit virus lockdown


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain Austria is planning “mass testing” for coronavirus to help a chart a way out of the second lockdown coming into force next week, Chancellor Sebastian Kurz said on Sunday. Referring to a controversial mass testing programme in neighbouring Slovakia, Kurz told public broadcaster ORF that “we have decided here in Austria… […]

Austria në ‘bllokim të fortë’ nga e marta


Qeveria e Austrisë njoftoi një kthim në kufizimet më të ashpra antikoronavirus duke përfshirë mbylljen e shkollave dhe dyqaneve jo-thelbësore për të përmbajtur infeksionet e valës së dytë së sëmundjes koronavirus. Qeveria e Austrisë njoftoi një kthim në kufizimet më të ashpra antikoronavirus duke përfshirë mbylljen e shkollave dhe dyqaneve jo-thelbësore për […]

Kurz: Të bëhen teste masive për gjithë popullatën


E Diel, 15 Nëntor 2020 – 14:40 albinfo.at Keystone (Roland Schlager/APA via AP, Pool) ndonjë ditë pasi u vendosën masat e “hekurta” në Austri, Kancelari Sebastian Kurz del me një plan të ri ndaj luftimit të koronavirusit. Qeveria e Austrisë planifikon të bëj teste masive për një pjesë të madhe të popullsisë në Austri. Kështu […]

Masat e reja në Austri ndaj Covid -19 – çfarë lejohet e çfarë jo?


Për shkak të rritjes së shpejt dhe të jashtëzakonshme të numrit të infeksioneve në javët e fundit, qeveria beson se tani s’ ka rrugëdalje tjetër: Kështu që, Austria nga dita e marte (17 nëntor) hynë në një “bllokim” të dytë. E Diel, 15 Nëntor 2020 – 11:40 albinfo.ch Dan Visan @dsvi Qëllimi i këtyre masave […]

Austria sërish në izolim të plotë


Austria ka vendosur masën e izolimit mbarëkombëtar në përpjekje për të vënë nën kontroll pandeminë e COVID-19. Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, u ka kërkuar austriakëve, që të mos takojnë askënd jashtë shtëpisë së tyre, në një përpjekje për të frenuar një rritje të shpejtë të rasteve me coronavirusin e ri. Ai tha që shkollat […]

Austria shuts schools, most stores, to curb spread of virus


Austrian Chancellor Sebastian Kurz makes an address behind a plexiglass shield, at the federal chancellery in Vienna, Austria, Saturday, Nov. 14, 2020. The Austrian government has moved to restrict freedom of movement for people, in an effort to slow the onset of the COVID-19 coronavirus. (AP Photo/Ronald Zak) Austria announced Saturday that it is tightening […]

Virus curbs tighten in Europe as global deaths top 1.3 mn


The Italy region of Tuscany is just one part of Europe that will see new anti-coronavirus restrictions A swathe of new restrictions to curtail a second wave of coronavirus infections were announced or came into force from Austria to Greece, Italy to Portugal on Saturday as the global death toll climbed above 1.3 million. More […]

Nga dita e martë, Austria në “bllokim” total


Për tri javët e ardhshme, Austria do të hyjë në izolim të plotë. Me përjashtim të dyqaneve ushqimore dhe farmacive, çdo gjë do të mbyllet. Gjatë 24 orëve do të këtë orë policore. Të drejtë të daljes do të knë vetëm personat me arsye të domosdoshme. E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 19:30 albinfo.at Keystone […]

France records sharp rise in Covid-19 deaths as Europe tightens restrictions


Issued on: 14/11/2020 – 20:13 The number of confirmed new Covid-19 cases and deaths in France rose sharply in the last 24 hours, according to French health ministry data published Saturday as a number of European countries announced new restrictions to stem a deadly second wave. France registered 32,095 new Covid-19 cases over the previous […]

Austria goes into national lockdown Tuesday as Covid-19 cases rise


Issued on: 14/11/2020 – 17:49 Austria will introduce a national lockdown on Tuesday in a bid to bring its soaring coronavirus infections under control, Chancellor Sebastian Kurz said on Saturday. Non-essential shops will close and the current curfew from 8pm to 6am will be expanded into an all-day requirement to stay at home, with specific exceptions such as […]

Shqipëria fiton dhe shpreson, Kosova mbyllë fushatën kualifikuese në cilësinë e vendases


Kosova U21 është mposhtur minimalisht 0-1 nga Shqipëria U21, në kuadër të xhiros së nëntë të fushatës kualifikuese për EURO 2021 U21. Goli i Qokajt në minutën e 35 ishte i pari dhe i fundit i kësaj sfide, e cila përfundoi në favor të atyre për të cilët pikët ishin të nevojshme, kjo pasi Kosova […]

Formacionet zyrtare: Kosovë U21 – Shqipëri U21


Kosova U21 do të luajë ndaj Shqipërisë U21 në kuadër të xhiros së nëntë të kualifikimeve për kampionatin evropian të të rinjve. Djelmoshat e Rafet Prekazit tashmë i kanë humbur të gjitha shpresat, ndërsa “kuq e zinjtë” i kanë vetëm ato teorike, pasi do të jetë e vështirë që Austria, konkurrentja kryesore për vend të […]

Until a Vaccine Arrives, a Worrisome Road Ahead


Times Insider explains who we are and what we do, and delivers behind-the-scenes insights into how our journalism comes together. Last Sunday, the United States reported its 10 millionth case of the coronavirus, with the last million added in the preceding 10 days. Covid-19 hospitalizations hit a new high this week, and new daily cases […]

Ambasadori i ri i Kosovës në Zvicër shpalos prioritetet e punës së tij


Ambasadori Sami Ukelli. “Kur jemi te marrëdhëniet Kosovë-Zvicër mendoj se në fushën e bashkëpunimit ekonomik kemi ngecur e këtu do të duhej të fokusohemi më shumë e të kemi një qasje më serioze, duke eksploruar të gjitha mundësitë” E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 16:40 Blerim Shabani “Më shumë angazhime në bashkëpunim ekonomik, thellim të […]

I paraburgosuri në lidhje me terrorin në Vjenë: Doja ta ndaloja atentatorin


21-vjeçari, i cili gjendet në paraburgim, pohoi se ai donte të kontaktonte me Kujtim Fejzullain për ta larguar atë nga plani i tij terrorist. E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.at Keystone Në lidhje me sulmin terrorist në Vjenë, një i njohur i atentatorit, i cili u arrestua nën dyshimin e bashkëpunimit, ka thënë […]

Varroset shqiptari që u vra në sulmin terrorist në Vjenë


Nexhip V., i vrarë më 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë, do të varroset sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjerit e kanë konfirmuar për Albinfo Austria familjarët e viktimës. „Varrimi do të bëhet sot, në orën 12:o0-12:30”, tha shkurt dhe pa dashur të japë detaje […]

Në Veleshtë të Strugës bëhet sot varrimi i viktimës Nexhip V., i vrarë nga sulmi i Vjenës


E Mërkurë, 11 Nëntor 2020 – 9:50 albinfo.at Foto: Albinfo.at/ arkiv. Nexhip V., i vrarë më 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë, do të prehet në paqe sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjehurit e kanë konfirmuar për Albinfo Austria familjarët e viktimës. „Varrimi do të […]

Three men go on trial over deadly 2017 van attack in Barcelona


Issued on: 10/11/2020 – 09:40 Spain’s High Court will on Tuesday open the trial of three suspected Islamist militants linked to a 2017 attack in Barcelona which killed 16 people — Spain’s deadliest in over a decade. A single attacker drove a rented van into crowds on Barcelona’s central Las Ramblas boulevard, causing 16 deaths, including that of two children, […]

Familja bën homazhe në vendin ku humbi jetën viktima Nexhip V. në Vjenë


21 vjeçari me prejardhje nga Veleshta e Strugës ishte mes 4 viktimave të sulmit që dukuri më 2 nëntor në qendër të Vjenës E Hënë, 9 Nëntor 2020 – 21:35 albinfo.at Foto arkiv Rreth 30 anëtarë të familjes, miq dhe të njohur të Nexhip V., bënë homazhe në vendin ku pafajësisht humbi jetën nga sulmi […]

Kush është çifti që zbuloi vaksinën kundër koronavirusit


Dy yjet e hulumtimit e vaksinës të cilët aktualisht janë duke bërë emër në të gjithë botën janë Özlem Türeci dhe karrierat e tyre mjekësore janë gjithashtu tregime me figura të një integrimi të suksesshëm. 53-vjeçarja Türeci është vajza e një mjeku i cili erdhi në Gjermani nga Stambolli. Burri i saj, i cili është […]

Macron to host Austria’s Kurz ahead of EU talks on terror response


Issued on: 09/11/2020 – 14:04 French President Emmanuel Macron will host the Austrian chancellor for talks on Tuesday before a video summit with other EU leaders to discuss a joint response to recent terrorist attacks carried out by radical Islamists. Macron and Chancellor Sebastian Kurz will be joined in a phone call by the leaders of […]

Pfizer’s Early Data Shows Vaccine Is More Than 90% Effective


The drug maker Pfizer announced on Monday that an early analysis of its coronavirus vaccine trial suggested the vaccine was robustly effective in preventing Covid-19, a promising development as the world has waited anxiously for any positive news about a pandemic that has killed more than 1.2 million people. Pfizer, which developed the vaccine with […]

Dy të arrestuarit në Zvicër kishin vizituar terroristin nga Tetova në korrik


Dy të dyshuar janë arrestuar në qytetin Winterthur të Zvicrës, pasi mendohet se kanë lidhje me personin që kreu sulmin në Vjenë të Austrisë më dy nëntor. Mediat zvicerane kanë raportuar se këta persona në korrik të këtij viti kishin vizituar sulmuesin. Gazeta zvicerane NZZ ka shkruar se dy burrat, njëri i moshës 18 vjeçare […]

Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë


E Diel, 8 Nëntor 2020 – 17:40 albinfo.at EPA/CHRISTIAN BRUNA Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë   Në lidhje me sulmin terrorist në qendër të Vjenës, në të cilin katër persona u qëlluan nga një vrasës të hënën në mbrëmje, Gjykata Rajonale për Çështje Penale të dielën ndaloi edhe dy persona […]

Zvicra arreston dy persona, kishin vizituar sulmuesin e Vjenës


Dy të dyshuar janë arrestuar në qytetin Winterthur të Zvicrës, pasi mendohet se kanë lidhje me personin që kreu sulmin në Vjenë të Austrisë më dy nëntor. Mediat zvicerane kanë raportuar se këta persona në korrik të këtij viti kishin vizituar sulmuesin. Gazeta zvicerane NZZ ka shkruar se dy burrat, njëri i moshës 18 vjeçare […]

Rrëzohet presidenti austriak, dërgohet në spitalin e Vjenës


E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 19:20 albinfo.ch FOTO: APA/GEORG HOCHMUTH Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen, është rrëzuar sot pranë shtëpisë e tij në Mürzsteg, në Steiermark. Megjithëse mori lëndime të lehta, Van der Bellen shkoi në spitalin kryesor të Vjenës (AKH) për kontroll, shkruajnë mediat austriake. Pas ekzaminimit, ai u diagnostikua me një […]

Letër ngushëllimi kancelarit Sebastian Kurz


Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Austri i dërgon letër ngushëllimi Sebastian Kurzit E Premte, 6 Nëntor 2020 – 22:20 albinfo.at Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Moisiu” në Austri përmes një letre drejtuar kancelarit austriak, Sebastian Kurz i shprehin ngushëllime për aktin makabër të ndodhur të hënën, me 2 nëntor në Vjenë, […]

Pas sulmit të 2 nëntorit, qeveria austriake mbyll dy xhami në Vjenë


Dy xhami të cilat dyshohet se janë vizituar nga atentatori, janë mbyllur në Vjenë. E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:28 albinfo.at (Photo/Ronald Zak) Pas sulmit terrorist në Vjenë, Ministrja e Kulturës Susanne Raab dhe Ministri i Brendshëm Karl Nehammer njoftuan mbylljen e dy xhamive radikale të premten pasdite. Sipas gazetës austriake krone.at,  dyshohet se […]

Shqiptarët bën homazhe për viktimat e 2 nëntorit në Vjenë


Qirinj dhe lule u ndezën edhe për të riun shqiptar nga Velesha e Strugës. E Enjte, 5 Nëntor 2020 – 21:40 Arben Gjinaj Me lule dhe qirinj në duar, një grup shqiptarësh prej afro 50 vetash kanë zhvilluar homazhe tek vendet ku gjetën vdekjen katër persona të pafajshëm nga sulmi terrorist i ndodhur në mbrëmjen […]

Macron urges Europe to strengthen border controls after terror attacks


Issued on: 05/11/2020 – 16:13 Europe must rethink its open-border Schengen area, including a more robust protection of the zone’s external frontiers, President Emmanuel Macron said on Thursday, after a spate of Islamist attacks in France and Austria. The tighter controls were needed to curb clandestine immigration, said Macron, adding that the criminal gangs illegally trafficking migrants into […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar autoritetet […]

Reagim i Këshillit të Shoqatave Shqiptare për sulmin terrorist në Vjenë: “Terroristët s’ përfaqësojnë asnjë grup etnik. Ata janë simbol i së keqes”


Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri dënon aktin terrorist në Vjenë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri (KKShShA) dënon aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në Vjenë, kryeqytetin botëror të paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës, në të cilin pati dhe viktima të […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar autoritetet […]

Pas sulmit terrorist, Policia e Vjenës del me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët


Pas sulmeve terroriste që ndodhën me 2 nëntor në kryeqytetin austriak, Policia e Vjenës ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët. Në njoftim thuhet se Zyra Shtetërore për Mbrojtjen e Kushtetues dhe Luftës kundër Terrorizmit ka krijuar një linjë telefonike dhe email adresë, hapur 24 orë në ditë nga sot. Ky veprim erdhi […]