Pritet të zhvarroset trupi i Whitney Houston për autopsi, ja dyshimet


[ad_1] Whitney Houston, diva e muzikës, ndërroi jetë në moshën 48-vjeçare 9 vite më parë. Mirëpo, vitin e kaluar u njoftua se rezultateve të autopsisë i erdhi fundi, por tani hetimi po rihapet sërish për të zbardhur shkakun e vdekjes. Trupi i Whitney do të duhet të zhvarroset pasi ajo dyshohet se është e vrarë […]

FOTO: Kjo është infermierja 41-vjeçare që vdiq dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer


[ad_1] Vetëm dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer kundër COVID, ka humbur jetë një punonjëse e kujdesit shëndetësor në Portugali. Sonia Acevedo, 41 vjeç humbi jetën në ditën e parë të vitit 2021. “Daily Mail (klikoni KËTU)” shkruan se ditën e nesërme pritet që të bëhet autopsia për të parë edhe shkakun e vdekjes. Nëna e […]

Tragjedi në Bosnjë dhe Hercegovinë, tetë të rinj të moshës 19 vjeçare vdesin në natën e Vitit të Ri


[ad_1] Tetë të rinj vdiqën në rrethana të dyshimta gjatë natës së Vitit të Ri në Bosnje dhe Hercegovinë. Sot pritet t’iu bëhet autopsia viktimave, në mënyrë që të gjenden shkaqet e vdekjes. Ministria e Brendshme e Kantonit të Hercegovinës Perëndimore dhe Prokuroria thanë se tani për tani gjithçka tregon se vdekja gjë për shkak […]

I burgosuri në Qendrën Korrektuese në Dubravë ndërron jetë në Spitalin e Pejës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se sot rreth orës 05:45 në Spitalin Rajonal të Pejës, ka ndërruar jetë i burgosuri M. C, viti i lindjes 1948. Në njoftimin e Shërbimit Korrektues të Kosovës thuhet se i burgosuri gjatë qëndrimit të tij në Qendrën Korrektuese Dubravë për një kohë të gjatë kishte probleme […]

Vdes në Spitalin e Pejës një i burgosur – i njëjti ishte dënuar për vrasje


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka bërë të ditur se mbrëmë rreth orës 23:30 në Spitalin Rajonal të Pejës, ka ndërruar jetë i burgosuri me inicialet H.B, i lindur në vitin 1942. “I burgosuri, rreth orës 16:50 me rekomandim të mjekut të Q.K Dubravë është dërguar në Spitalin Rajonal të Pejës, ku përkundër ofrimit të […]

Gjykimi për krimet e luftës në Nerodime: Dëshmitarja identifikon të akuzuarin


[ad_1] Në gjykimi ndaj Zlatan Krstiq dhe Destan Shabanaj, të akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në vitin 1999 në fshatin Nerodime e Epërme të Komunës së Ferizajt, janë dëgjuar dëshmitaret e propozuar nga ana e Prokurorisë. Dëshmitarja Igballe Nuhaj, në pyetjet e prokurorit Enver Krasniqi, ka rrëfyer ngjarjen e 26 marsit të vitit […]

EULEX jep detaje për varrezën masive të zbuluar në Serbi


[ad_1] Të hënën më 16 nëntor 2020, specialistët nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Instituti i Mjekësisë Ligjore të Kosovës dhe Komisionit Qeveritar të Serbisë për Personat e Zhdukur zbuluan mbetje mortore në Kizhevak, ku ndodhet një gurore e madhe në Serbi. specialistët e EULEX-it kanë kryer gërmime në […]

Protestohet kundër shuarjes së divizionit të të pagjeturve në IML


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) dhe Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës po kundërshtojnë Rregullimin e Brendshëm të Organizimit dhe Sistematizimit që parasheh shuarjen e divizionin i cili është marrë me personat e pagjetur së bashku me dy sektorët, atë për identifikim dhe sektori për marrëdhënie me familjarët e personave të […]

Kërkesat për rritjen e numrit të studentëve të mjekësisë, Dekanja e Fakultetit i përgjigjet Zemajt


[ad_1] Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për […]

Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë i përgjigjet Zemajt për rritjen e numrit të studentëve


[ad_1] Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për […]

Vetëvaret një person në Qendrën Korrektuese në Dubravë


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 22:41 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet V. H i lindur në vitin 1991, është gjetur i vdekur si pasojë e vetëvarjes. “Me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të qendrës, por përkundër […]

Kosovari vret gruan e tij dhe paraqitet në polici


[ad_1] Sipas asaj që ka deklaruar policia të premten, 55-vjeçari dyshohet se ka goditur me thikë gruan e tij E Shtunë, 10 Tetor 2020 – 10:20 albinfo.ch Foto ilustrim Rreth orës 15 të enjten pasdite, një person u paraqit në një stacion policie të qytetit Regensburg për të informuar se ai kishte vrarë gruan e […]

Vdekjet e “dyshimta” nga COVID-19


[ad_1] Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur […]

Akuzon mjekun por nuk e lejon autopsinë e familjarit të tij!


Kjo ndodh vetëm në Kosovë, akuzon mjekun por nuk e lejon autopsinë e familjarit të tij! 99 % e popullatës nuk pranojnë autopsinë që t’u realizohet familjarëve të tyre ndërsa në anën tjetër akuzojnë mjekët. Kjo nuk mund të quhet ndryshe pos skandaloze. Në vendet tjera kjo përbën vepër penale për atë që ngrit akuz […]