Makaronat Diamond – Zgjedhja Më e Mirë Për Ata Që Gatuajnë Me Zemër


[ad_1] Makaronat janë produkti më i dashur nga të gjitha moshat. Duke qenë se është shumë e lehtë t’i përgatitësh ato kanë një larmishmëri recetash. Mund të keni hasur kombinime nga më të shijshmet me perime, salca, madje edhe me fruta e t’ju kenë mbetur në mendje. Origjina e tyre sigurisht që s’ mund të ngatërrohet, […]

Makaronat Diamond Garantojnë Shije dhe Shëndet në Tryezën Tuaj


[ad_1] Makaronat janë produkti më i dashur nga të gjitha moshat. Duke qenë se është shumë e lehtë t’i përgatitësh ato kanë një larmishmëri recetash. Mund të keni hasur kombinime nga më të shijshmet me perime, salca, madje edhe me fruta e t’ju kenë mbetur në mendje. Origjina e tyre sigurisht që s’ mund të ngatërrohet, […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


[ad_1] Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë […]

Tre fëmijë nga Kosova do të dërgohen për shërim në Izrael


E ngarkuara me punë në Ambasadën e Kosovës në Izrael, Ines Demiri ka njoftuar se do t’i marrë tre fëmijë nga Kosova për shërim atje, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Demiri ka thënë se fëmijët do të dërgohen për shërim si rezultat i bashkëpunimit në mes të Ambasadës së Kosovës në Jerusalem dhe Qeverisë […]

Tre fëmijëve nga Kosova, ju mundësohet shërimi në Izrael


[ad_1] Ambasadorja e Kosovës në Izrael Ines Demiri, ka bërë të ditur se pas një takimi të rëndësishëm me Simon Fisher, Drejtor Ekzekutiv i organizatës humanitare “Save a Child’s Heart” me seli në Holon të Izraelit dhe me Ambasadorin Dan Oryan ju kanë mundësuar tre fëmijëve nga Kosova, të shoqëruara nga nënat e tyre gjatë […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


[ad_1] Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e […]

MSH thotë se së shpejti nga COVAX pritet të arrijnë rreth 33 mijë doza të vaksinës antiCOVID-19


[ad_1] Edhe pse Kosova është i vetmi vend në Ballkan që s’ është furnizuar me asnjë dozë të vaksinës kundër COVID-19, nga Ministria e Shëndetësisë japin shpresa se së shpejti Kosova do të jetë në mesin e shteteve që do t’i marrin dozat e para. Në një përgjigje dërguar Telegrafit, zyrtarë të MSH-së thonë se […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

FOTO: Kur takon gratë, kryeministri bën këtë veprim që mediat po e quajnë seksist dhe joetik. Politikë ballkanike apo tradita bullgare e mikpritjes?


[ad_1] Pedagogu Ilir Kalemaj ka publikuar një foto të kryeministrit bullgar duke futur në gojën e një gruaje ushqim në një foto që është interpretuar si diskriminuese dhe seksiste. “Si të kuptosh politikën ballkanike…, në foto kryeministri bullgar Borissov” – shkruan pedagogu. s’ kanë munguar komentet e shumta, në të cilat një nga ndjekësit shkruan: […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Si ndikon ndotja e ajrit tek të prekurit me COVID-19?


[ad_1] COVID-19 është një virus i cili prek drejtpërdrejtë mushkëritë, e për fatin tonë të keq në një vend me ndotje të lartë si Shqipëria, kjo epidemi ka rrezikshmëri të lartë. Ajri i papastër ndikon në sistemin tonë të frymëmarrjes dhe në një kohë kur dihet që virusi COVID-19 prek mushkëritë, minimalja që mund të […]

Antibiotikët Bio Që s’ Skadojnë


[ad_1] Pranvera ka shtrirë këmbët edhe dielli në këto ditë të bën të mendosh se moti i ftohtë u largua, por njerëzit që kolliten, tështijnë dhe që s’ duken në punë se janë sëmurë, tregojnë se stina e ftohtë është akoma prezente. Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinfektantëve të duarve s’ i […]

Njihuni me Fahrije Hotin, imazhin e fuqishëm të Kosovës


[ad_1] Fahrije vjen nga Krusha e Madhe, e njohur edhe si Fshati i Vejave të Luftës. Gjatë luftës në Kosovë, një nga masakrat më të këqija ndodhi në këtë fshat, ku u vra e gjithë popullsia mashkullore e fshatit. Grave të fshatit s’ u janë kthyer kurrë eshtrat e të dashurve të tyre. Deri më […]

“Maniakë të kuzhinës” ndër grupet më të mëdha shqiptare në Facebook, flet njëri ndër themeluesit e tij


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Shumica prej nesh jemi të anëtarësuar në shumë grupe të mëdha në Facebook, pa e pasur idenë se si kanë arritur që grupet në fjalë të kenë numër kaq të madh anëtarësh dhe të jenë kaq aktivë. Disa nga grupet më të mëdha sa i përket numrit të anëtarëve janë […]

Micotaqis, drekë “në shtëpinë e tij” për Ramën. Po gruaja ku është?


[ad_1] Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë në Greqi, ndërsa ditën e sotme homologu i tij Kyriakos Mitsotakis organizoi një drekë në shtëpinë e tij për kreun e qeverisë shqiptare, sipas mediave proqeverisë. Në pamjet që kanë publikuar mediat greke, në drekë ndodhen Edi Rama, Mitsotakis, Nikos Dendias dhe Eleni Sourani, ish-ambasadore e Greqisë në […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


[ad_1] Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. […]

Kosova mbulohet nga bora


[ad_1] Në vise të caktuara të territorit të vendit tashmë ka filluar bora e parë për këtë sezon dimëror. Njëjtë ka ndodhur edhe në Dragash, Prizren, Lipjan, Prishtinë, Malishevë, e në vende të tjera. Në disa pamje të publikuara nga Meteo Ballkan, shihet se si tanimë në këto komuna po bien reshje të dendura të […]

Ana Brnabiq merr ‘live’ vaksinën ndaj COVID-19, e para në Serbi


[ad_1] Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka bërë live vaksinën ndaj COVId-19 duke u bërë njeriu i parë në vendin e saj që merr dozën e parë të Pfizer. Ditën e sotme ka nisur edhe zyrtarisht vaksinimi  në Serbi, që është vendi i parë në Ballkan që e bën diçka të tillë. Brnabiq duket në […]

Faktet Që s’ i Dinit Për Bakllavanë E Festave


[ad_1] Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që s’ mungon kurrë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


[ad_1] OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet […]

Shefi i EULEX: Njerëzit në Kosovë besojnë se ne i arrestuam të akuzuarit nga Specialja


[ad_1] Në fillim të muajit nëntor ish-presidenti Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi u dërguan në Hagë pas akuzave të ngritura nga Prokuroria Speciale, ndërsa misioni i BE-së në Kosovë, EULEX ishte pjesë e operacionit të bastisjes së shtëpive të krerëve të UÇK-së. Kjo solli edhe reagimin e një […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


[ad_1] Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. […]

Sekretari shtetëror në Kroaci jep dorëheqje pasi shkeli masat anti-COVID-19


[ad_1] Stjepan Suçic, sekretari i shtetit në Ministrinë Kroate të Veteranëve të Luftës, ka dhënë dorëheqjen të hënën për shkak të një incidenti në qytetin lindor kroat të Vukovar, në të cilin ai shkeli masat kundër përhapjes së COVID-19 të vendosura nga qeveria. “Ka pasur sjellje të papërshtatshme nga Sucic, sekretari i shtetit. I vetëdijshëm […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Tre shqiptarë ministra të Jashtëm bëhen bashkë për ta uruar 28 Nëntorin


[ad_1] Në këtë 108-vjetor të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë i veçantë është fakti se drejtues të Ministrive të Jashtme të tre vendeve në Ballkan janë shqiptarë. Ditën e sotme, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bashkë me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani dhe Ministren e […]

Murati ‘shpërthen’ ndaj LDK-së: E urrejnë çdo gjë që është shqiptare!


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, me anë të një shkrimi në facebook ka kritikuar ashpër LDK-në për të cilën thotë se po urren cdo gjë që është shqiptare. Ky reagim erdhi mbasi Qeveria e Kosovës vendosi që ‘dita e flamurit’ për 28 nëntor të mos jetë ditë pushimi. Murati tha se një […]

Ambasada e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës në Berlin, me plan bashkëpunimi


[ad_1] Është bërë e ditur se Ambasada e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Republikës së Kosovës do të thellojnë bashkëpunimin e aktiviteteve të përbashkëta për vitin që vjen, transmeton albinfo.ch. Ambasadorët Artur Kuko dhe Beqë Cufaj me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë sot kanë nënshkruar Planin e Veprimit të Përbashkët të të […]

Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës në Berlin, konkretizojnë planin e bashkëpunimit për vitin 2021


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 17:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Ambasada e Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës do të thellojnë bashkëpunimin e aktiviteteve të përbashkëta për vitin që vjen, transmeton albinfo.ch. Ambasadorët Artur Kuko dhe Beqë Cufaj me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë sot kanë nënshkruar Planin […]

Ndikimi rus brenda Kosovës – GazetaBlic


[ad_1] Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet me anë të serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike. Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit […]

Djali i Haxhi Shalës gënjeu për përvojën e punës si menaxher në kompaninë çeke


[ad_1] Konsulli i sapoemëruar i Kosovës në Pragë, Flakron Shala s’ ka treguar saktë të dhënat e përvojës së punës kur të mërkurën publikoi një status në Facebook rreth procedurave të emërimit të tij. Bazuar në të, djali i deputetit Haxhi Shala, tha se ka përvojë 3 vjeçare si menaxher shteti për Ballkan në një […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Sondazhi: 52% e serbëve mendojnë se duhet të sulmohet Kosova, 47% thonë se do të merrnin pjesë vetë në luftë


[ad_1] 52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 […]

Më shumë se gjysma e serbëve mendojnë se Kosova duhet të sulmohet


[ad_1] 52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 […]

E zbulon Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë


[ad_1] Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell tha se shkëmbimi i territoreve s’ është një mundësi aktualisht dhe se Prishtina dhe Beogradi […]

NZZ: “Vatra e xhihadizmit s’ është në Ballkan por në metropolet perëndimore”


[ad_1] Radikalizimi islamik është më shumë fenomen i kultivuar nga myslimanët ballkanas në perëndim se sa në vendin e origjinës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Ish korrespondenti i gazetës zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, njohës i mirë i rrethanave në Ballkanit, Andreas Ernst ka publikuar sot një analizë interesante lidhur me islamin politik […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Miliq: Vrasja e vëllezërve Bytyçi duhet të zgjidhet Në qoftë se Serbia dëshiron të hyjë në BE


[ad_1] Drejtoresha e Qendrës serbe pë Studime Euroatlantike (QSEA), Jelena Miliq ka deklaruar se vrasja e vëllezërve Bytyçi, duhet të zgjidhet, në mënyrë që të krijojë një bazë për bashkëpunim të mëtejshëm me Shtetet e Bashkuara, por edhe për procesin e integrimit evropian”. Ajo shtoi se institucionet e drejtësisë tranzicionale, shoqëria e hapur, politika e […]

Haki Abazi tani me fjalë të mëdha për UÇK-në, por ofendon LDK-në e fshatit Prapashticë


[ad_1] Haki Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje i ka dalë në mbrojtje UÇK-së, derisa ka atakuar fshatin e kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, shkruan GazetaBlic. “Mbrojtja e UÇK është obligim i secilit nga ne ngaqë UÇK është historia përmes së cilës ka kaluar liria dhe Pavarësia e Kosovës drejt realizimit të aspiratave kombëtare”, thotë ai. Abazi […]

Ekspozita e artistit serb eksploron masakrat e fshehura të Serbisë në Kosovë


[ad_1] Në një ekspozitë të organizuar nga BIRN, artisti Vladimir Miladinoviç shfaqi vepra arti bazuar në provat e gjykatave dhe lajmet e gazetave në lidhje me zbulimin në Serbi të qindra trupave të shqiptarëve të vrarë të Kosovës.   Vizatimet e Vladimir Miladinoviç bazuar në prova në lidhje me përpjekjen e autoriteteve serbe për të […]

Ekspozita e artistit serb eksploron masakrat e fshehura në Kosovë


[ad_1] Në një ekspozitë të organizuar nga BIRN, artisti Vladimir Miladinoviç shfaqi vepra arti bazuar në provat e gjykatave dhe lajmet e gazetave në lidhje me zbulimin në Serbi të qindra trupave të shqiptarëve të vrarë të Kosovës.   Vizatimet e Vladimir Miladinoviç bazuar në prova në lidhje me përpjekjen e autoriteteve serbe për të […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


[ad_1] Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me […]

A e rriti pandemia rrezikun nga terrorizmi në Kosovë?


[ad_1] Pasi rreth 200 ish luftëtarë u riatdhesuan nga zonat e luftës në Siri dhe Irak, Kosova po përballet me pasojat e sigurisë – veçanërisht gjatë periudhës së pandemisë. Disa qindra kosvarë kanë udhëtuar në Siri dhe Irak që nga fillimi i luftës në Siri në vitin 2012, duke iu bashkuar grupeve të ndryshme terroriste […]

“Gjak derrash”- Reporteri i shtatë luftërave tregon se çka pa e filmoi në Shtëpinë e Verdhë në Shqipëri


[ad_1] Një nga akuzat më të rënda të Dick Martyt ishte që në Shqipëri, nën drejtimin e UÇK-së ka ekzistuar e ashtu-quajtura shtëpia e Verdhe e ku pretendohej se janë hequr organe civilësh për tregun e zi të organeve. Kjo akuzë më vonë është hedhur poshtë edhe nga hetimi paraprak që është kryer nga Prokurori […]

“Heqje e transplatim organesh”- A kishte kushte Shtëpia e Verdhë për akuzat e Dik Martit?


[ad_1] Dick Marty ishte shprehur i sigurt: Shtëpia e verdhë në Burrel i ka shërbyer UÇK-së si sallë operimi për të zhvilluar kontrabandën e saj me organe njerëzish. Viktimat kanë qenë serbë dhe romë. Në fillim të Raportit të tij (Pikat 1-20, Faqe 1-4) ai përsërit të njëjtat akuza si në raportin e tij të […]

Nga libraria presidenciale e Clintonit del deklarata e Ibrahim Rugovës në SHBA e vitit 1993, njoftoi amerikanët për terrorin e Serbisë në Kosovë


[ad_1]  Presidenti Rugova kishte deklaruar se atë javë në Amerikë do të njoftonte liderët e Kombeve të Bashkuara dhe liderët e Amerikës për terrorin që po bënte Serbi ndaj shqiptarëve. Për t’u treguar mirë amerikanëve, ai kishte marrë shembuj se si po keqtrajtohen sistamtikisht shqiptarët. Deklarata është e vitit 1993 Rugova kishte shkuar në Amerikë […]

Një mik i mirë në kohë të vështira 


[ad_1] Një përgjigjie ndaj shkrimit të Aidan Hehhir lidhur me Presidencën në ardhje të Joe Biden si dhe ndikimin e saj në Kosovë.  Të hënën e lexova shkrimin e Aidan Hehir, “Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën,” e cila ofron një pikëpamje të një gote gjysmë të zbrazët lidhur me atë […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


[ad_1] Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një […]

Mësoni 14 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza


[ad_1] Pasaportat janë të nevojshme Po qe se dëshironi të udhëtoni jashtë vendit pasi ato verifikojnë identitetin dhe kombësinë tuaj. Ato i japin bartësit kalim të sigurt dhe mbrojtje në një tokë të huaj. Ekzistojnë disa lloje të pasaportave në varësi të statusit të bartësit në vendin e tyre të lindjes. Por, si qëndrojnë vendet […]

Lista Serbe mbështet deklaratën e Vuçiqit, reagimet nga Kosova i quan skizofrenike


[ad_1] Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë, nxiti reagime të shumta në Kosovë. E këto reagime të skenës politike kosovare në Serbi i cilësuan si histerike. Madje edhe Lista Serbe, e cila është në Qeverinë e Kosovës […]

Lidhja e Historianëve “Ali Hadri” thotë se Hoti kapitulloi para Manastirit të Deçanit


[ad_1] Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka reagur lidhur me marrëveshjen e kryeministrit Hoti me përfaqësuesit e Manastirit të Deçanit. Historianët kanë thënë se sipas deklaratës së kryeministrit Hoti (pasi marrëveshja s’ është bërë publike), s’ është asgjë më shumë se sa vënie nën kontroll e pasurive të Deçanit nga […]

Sulm kibernetik ndaj llogarisës së ministres Haradinaj- Stublla në Facebook


[ad_1] Ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, pasditen e sotme i është sulmuar llogaria e saj në Facebook. Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme, ky sulm kibernetik ndaj llogarisë së saj vjen pas reagimit që kishte sot ndaj deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiqit. “Ky sulm kibernetik ndaj llogarisë së saj vjen […]

Auditori Gjeneral i Kosovës flet për sfidat e pranimit në EUROSAI


[ad_1] Auditori Gjeneral i Republikës së Kosovës në një intervistë ekskluzive të KALLXO.com ka folur për sfidat e pranimit në Organizatën Evropiane të Institucioneve Supreme të Auditimit (EUROSAI) EUROSAI është një nga grupet rajonale të Organizatës Ndërkombëtare të Institucioneve Supreme të Auditimit (INTOSAI), e cila u krijua në vitin 1990 dhe atëherë kishte 30 anëtarë, […]

​Haradinaj-Stublla: Aleksandar Vuçiq – ‘këlysh i Rusisë’


[ad_1] Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq “këlysh” të Rusisë, pasi ky i fundit paralajmëroi një luftë të re mundshme sikurse ajo në Nagorno-Karabak ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë. “Pas nxitjes së luftimeve në Nagorno-Karabakh me armë të prodhuara në Serbi, Serbia në krye me Vuçiqin – ministrin […]

Vuçiq kërcënoi të gjitha vendet fqinje të rreshtuara krah NATO-s


[ad_1] Ministrja e Punëve të jashtme dhe diasporës, Meliza Haradinaj, ka reaguar lidhur me deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq se Në qoftë se s’ ka marrëveshje me dialog mund të shkojë deri në një konflikt të mundshëm. Haradinaj me anë të Twitter ka thënë se me këtë Vuçiq po kërcënon të gjitha vendet […]

Kryediplomatja kosovare: Vuçiqi si këlysh i Rusisë po e kërcënon rajonin me luftë të re


[ad_1] Kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur Aleksander Vuçiqin “këlysh të Rusisë”, i cili bashkë me Moskën zyrtare po tentojnë ta minojnë stabilitetin dhe paqen në rajon. Ky reagim i ministres kosovare ka ardhur pasi Vuçiqi ka thënë se Serbia po përgatitet ushtarakisht pasi që një konflikt i ngrirë mund të eskalojë papandehur, njësoj […]

Turqia ndalon pirjen e duhanit në ambiente publike si masë ndaj COVID-19


[ad_1] Pirja e duhanit s’ do të lejohet më në udhët e mbushura me njerëz dhe zona të tjera publike në Turqi në një vendim të Qeverisë,  për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ky vendim ka ardhur përderisa pasi pirësit e duhanit po hiqnin maskat ndërsa ishin duke pirë duhan, shkruan Ballkan Insight. Në një […]

Shqiptarët në jetën politike në Austri


[ad_1] Integrim do të thotë edhe pjesëmarrje. Mjerisht, më shumë se sa faktorë, shqiptarët në Austri vazhdojnë të jenë aktorë pasivë të skenës politike dhe spektatorë të painteresuar për të kontribuar përmbajtësisht në jetën shoqërore në këtë shtet mik. Kjo u vërtetua edhe në zgjedhjet e 11 tetorit të këtij viti E Mërkurë, 11 Nëntor […]

Mollët Më Të Mira – Si Të Zgjidhni Cilësinë e Duhur Mes Llojeve të Mollëve në Treg


[ad_1] Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut mjaft i dashur, jo pak konsumatorë akoma s’ kanë ide të qarta se si të zgjedhin mollët e duhura në treg. Ne gjithmonë blejmë dhe mbajmë mollë në shtëpi, meqë ajo bën një ushqim […]

Pacolli shpërndan fjalimin e zjarrt të Joe Biden për Kosovën dhe krimet e Millosheviqit


[ad_1] Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka shpërndarë një fjalim të Joe Biden të realizuar në vitin 1995 ku tashmë presidenti i zgjedhur amerikan fliste për krimet e Serbisë në Ballkan dhe për veprat e Sllobodan Millosheviqit. Pacolli thotë se një fjalim i tillë është historik. “Një fjalim historik nga viti 1995 nga Presidenti i […]

Rajoni CEFTA bëhet një treg


[ad_1] Plani i veprimit për krijimin e tregut të përbashkët rajonal u miratua nga udhëheqësit e WB6 Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, sot në takimin brenda Procesit të Berlinit, kanë rënë dakord për të rritur bashkëpunimin ekonomik në rajon duke zhvilluar Tregun e Përbashkët Rajonal, bazuar në rregullat dhe standardet e BE, për të rritur atraktivitetin […]

Shqiptaro-amerikanët luajtën rol kyç në zgjedhjen e Joe Bidenit


[ad_1] Siç e dini, pas një fushate të vështirë dhe një numri rekord të pjesëmarrësve në zgjedhje, ish-zëvendëspresidenti Joe Biden ka fituar garën për t’u bërë presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Në tri shtete fushëbeteje zgjedhore—Miçigan, Pensilvani, dhe Uiskonsin—shqiptaro-amerikanët luajtën një rol kryesor në zgjedhjen e Joe Biden. Nga koha kur Biden i […]

Qeveria Hoti u ndërtua për servilizmin ndaj emisarit Grenell


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka uruar popullin amerikan me rastin e zgjedhjes së presidentit të ri, Joe Biden, duke shtuar se ardhja e tij në detyrë është shpresë për kombin shqiptar. LVV me anë të një komunikate për media ka deklaruar se ky ndryshim në ShBA duhet të reflektojë edhe me ndryshim në Kosovë pasi që […]

Sulmi terrorist në Vjenë, përveç Fejzullahit policia austriake ka kërkuar nga Shkupi të dhëna edhe për dy persona


[ad_1] Policia Austriake është në kërkim edhe të dy personave të tjerë të cilët besohet se janë nga Maqedonia e Veriut e që dyshohet se janë të përfshirë në sulmin e mbrëmshëm të cilësuar si terrorist në Vjenë, raporton Express nga Maqedonia. Bëhet fjalë për personat e dyshuar-atentator me inicialet U.A dhe A.G të cilët […]

Ministria e Jashtme reagon ndaj deklaratës së ministrit serb për armatosje të Serbisë nga Rusia


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të ri serb të Mbrojtjes, i cili thuhet të ketë  deklaruar se “tridhjetë tanke T-72 do të arrijnë në Serbi, si pjesë e marrëveshjes Vuçiq-Putin, të arritur në Soçi”. Në komunikatë thuhet se duke u bazuar në të kaluarën e […]

Marrëveshja që i dha fund luftës në Bosnjë duhet rishkruar, por si?


[ad_1] Njëzet e pesë vjet më parë, një marrëveshje paqeje e hartuar në një bazë ajrore të Shteteve të Bashkuara në Ohajo i dha fund luftës në Bosnjë. Sot, ajo marrëveshje s’ i pëlqen askujt, por në një vend të ndarë politikisht, do të jetë e vështirë të arrihet një marrëveshje për çdo reformë.   […]

​Problemet e shqiptarëve në veri të vendit, përplasen Rexhaj e Simiq


[ad_1] Tema rreth pengesave të banimit për shqiptarët në veri të vendit ka përplasur deputetët e Kuvendit të Kosovës në seancën e sotme. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj në reagimin e tij ndaj deputetit të Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se kjo parti është në Kuvend meqë ata u bënë kërcënime qytetarëve për […]

Grenell në takimin me serbo-amerikanët: Në qoftë se Biden zgjidhet president, do të rivendosë status-quo në Ballkan


[ad_1] I dërguari special amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka takuar përfaqësuesit e komunitetit serbo-amerikan të dielën, këtë herë në Pittsburgh. Ai në këtë tubim me ta, iu tha atyre se ‘‘fitorja e Joe Biden më 3 nëntor mund të rezultojë që i gjithë rajoni i Ballkanit të kthehet në status quo-në e mëparshme”. […]

Biden llogarit në histori si ndihmë për t’i fituar votat e shqiptaro-amerikanëve


[ad_1] Për një kohë të gjatë kauzat shqiptare e kanë gëzuar mbështetjen e dy partive në Shtetet e Bashkuara. Por, a mundet Biden të llogarisë në më shumë vota shqiptare sesa Trump falë historisë së demokratëve për Kosovën?   Kur Dua Lipa e bëri paraqitjen e saj si mysafire këtë muaj në një tubim online […]

SHBA duhet të luajë rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë- Serbi


[ad_1] Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe Serbisë dhe rajonit të Ballkanit në përgjithësi. Në një diskutim organizuar nga prof. David Phillips i Universitetit të Kolumbias, kryetari […]

Grenell takon shqiptarët në Amerikë: Ma bënë të qartë se ata do ta votojnë Donald Trump


[ad_1] Ndërmjetësuesi special për Kosovën dhe Serbinë nga Administrata Trump, Richard Grenell, ka thënë se ka siguruar mbështetjen e shqiptaro-amerikanëve në Detroit. Grenell e ka bërë të ditur përmes një cicërime në Twitter se përfaqësues të bizneseve dhe liderëve religjioz ia kanë bërë të qartë se do e votojnë kandidatin republikan, Donald Trump. “Në Detroit, […]

“Shpresojmë që javën e ardhshme të fillojmë të largohemi nga qasja e pabalancuar e Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë”


[ad_1] Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe Serbisë dhe rajonit të Ballkanit në përgjithësi. Në një diskutim organizuar nga David Phillips i Universitetit të Kolumbias, kryetari i […]

Ismet Munishi goxha entuziast pas formës së mirë të Ballkanit, tani thumbon edhe Dritën


[ad_1] në të ardhmen pasi thumboi Prishtinën për humbjen në derbi, tani Ismet Munishi ngacmon edhe Dritën. Ai ka përmendur faktin që disa skuadra, duke mos përmendur me emrën, por apriori fjalën e kishte për kampionen aktuale, duke thënë se ata s’ i dhanë rast disa lojtarëve, ndërsa të njëjtit lojtarë, po shkëlqejnë në Ballkan, […]

Si e humbi Trump Ballkanin


[ad_1] Diplomacia e administratës amerikane e tipit ti-mbyllim-sytë-ndaj-së-keqës ka prodhuar një zgjidhje të rrezikshme përgjatë krejt rajonit. Në Ballkan, zëri i një superfuqie ka shumë vlerë. Fjalët shpërfillëse të Sekretarit Amerikan të Shtetit, James Baker, në qershorin e vitit 1991 – “s’ kemi interes aty, s’ na intereson rezultati” – kanë ndihmuar mjaftueshëm në nisjen […]

Grenell i fton shqiptaro-amerikanët ta mbështesin Trumpin në zgjedhjet presidenciale


[ad_1] Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve me anë të një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pranojnë atë se Donald Trump ka punuar shume për paqen në Ballkan dhe normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi. Grenell në këtë mesazh thotë se shpreson se shqiptarët do […]

Grenell me mesazh për shqiptaro-amerikanët: Ta rizgjedhim Trumpin president


[ad_1] Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve me anë të një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pranojnë se Trump ka “punuar shume për paqen në Ballkan dhe normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi”. Grenell në këtë mesazh thotë se shpreson se shqiptarët do të bëjnë […]

Grenell me thirrje për shqiptarët: Votoni Trumpin


[ad_1] Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve me anë të një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pranojnë atë se Donald Trump ka punuar shume për paqen në Ballkan dhe normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi. Grenell në këtë mesazh thotë se shpreson se shqiptarët do […]

‘Kosovo Theater Showcase’, dy aktoret serbe shpalosin përvojat e tyre në teatër 


[ad_1] Dy artiste serbe, Mirjana Karanoviq dhe Jasna Gjuriçiq kanë shpalosur sot në Prishtinë përvojën e tyre si aktore dhe rolin që ka teatri në ngritjen e çështjeve të rëndësishme shoqërore e kulturore, jo vetëm në rajon. Përvojat e tyre, dy aktoret i shpalosen gjatë një diskutimi që panët në kuadër të “Kosovo Theater Showcase […]

Biznesi i Kosovës lider në Portin e Durrësit


[ad_1] Një delegacion i Aleancës Kosovare të Bizneseve, i kryesuar nga kryetari  Agim Shahini ka vizituar Portin industrial të Durrësit, i njohur me emrin PortoRomano ku u prit nga përfaqësuesi i Korporatës Shell Kosova Lulëzim Kryeziu në Deponitë e kësaj Korporate në këtë Port. Kryetari Shahini, tha se është tepër i kënaqur që është prezent […]

Lavrov anulon vizitën në Ballkan


[ad_1] Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirus. Ministria e Jashtme ruse ka thënë më 27 tetor se diplomati 70-vjeçar “ndjehet mirë”, mirëpo është vetizoluar si masë parandaluese. “Vizitat dhe takimet e planifikuara më herët janë shtyrë”, […]

Shoqëria civile kërkon reagimin e Qeverisë ndaj projektit të historisë së Ballkanit


[ad_1] Organizata të shumta të shoqërisë civile kanë kërkuar nga institucionet shtetërore të reagojnë për keqprezantim të shqiptarëve në përgjithësi, e të Kosovës në veçanti, në projektin “Joint History Project” (Projekti i Historisë së Përbashkët), të OJQ-së “Center for Democracy and Reconciliation in Southeast Europe” (CDRSEE) me seli në Selanik të Greqisë. Në një reagim […]

“I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”” – Televizioni zviceran me një kronikë për Abazoviçin


[ad_1] Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq. Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi forca të reja po ngrihen – mes tyre një idealist i ri. Dritan Abazović është i lumtur të tregojë se si ai dha një provim nga një profesor […]

Media zvicerane: I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”


[ad_1] Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq. Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi forca të reja po ngrihen – mes tyre një idealist i ri. Dritan Abazović është i lumtur të tregojë se si ai dha një provim nga një profesor […]

Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një kompromis i dhimbshëm


[ad_1] Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë së COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësuesit amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. I emëruari i […]

Të shtënat në Kolumbi që ndriçuan lidhjet e drogës me Ballkanin


[ad_1] BIRN i përafron orët e fundit të një serbi në shtëpinë një trafikanti të dyshuar të drogës në Kolumbi, duke ofruar një pasqyrë të shkurtër në thellimin e lidhjeve midis bandave ballkanike të drogës dhe shtetit të Amerikës së Jugut.   Shtatëdhjetë e në të ardhmen pasi Dejan Stanimiroviç u gjet në një rrugë […]

Nën flamurin kozak, lidhjet ruse me luftëtarët ballkanikë janë bërë më të forta 


[ad_1] Grupet ruse kozake po ndërtojnë lidhje me serbët në Ballkan. Por, a janë ata vetëm duke e promovuar Rusinë apo edhe duke gjetur luftëtarë për të?   Pak ditë para shpërbërjes paqësore të Çekosllovakisë më 1 janar të vitit 1993, një grup prej rreth 50 burrash iu afruan kufirit të këtij vendi dhe kërkuan […]

Superliga në futboll, Ballkani shkëputet në krye të tabelës


[ad_1] Të martën dhe të mërkurën është zhvilluar xhiroja e shtatë në Superligën e Kosovës në futboll. Nga pesë ndeshjet e zhvilluara në këtë xhiro, janë shënuar tri fitore dhe dy barazime. Ndeshja kryesore e kësaj ndeshje ishte Ballkan – Drita, të cilën e fituan suharekasit me rezultat 2-0. Fitore të rëndësishme shënoi edhe Prishtina […]

Reuters: Ministria ruse e Mbrojtjes hap zyrë në Serbi


[ad_1] Rusia ka autorizuar Ministrinë e saj të Mbrojtjes të hapë një zyrë në Serbi, thuhet në një dokument të Qeverisë ruse, që e transmeton agjencia e lajmeve Reuters. “Moska përpiqet t’i zgjerojë lidhjet e saj ushtarake me aleatin tradicional në Ballkan, edhe kur Beogradi dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian”, shkruan Reuters. Shërbimi i […]

Ish ambasadori amerikan mirëpret interesimin e Joe Biden për Kosovën


[ad_1] Ish ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie e ka mirëpritur interesimin e kandidatit për president Joe Biden, për çështjen e Kosovës. me anë të një postimi në rrjetin social ‘Twitter’, Delawie ka thënë se ndihet i gëzuar të shohë Bidenin t’i kthehet çështjes së Kosovës, bazuar në interesat e […]

Udhëheqësit politikë shqiptarë në Ballkan s’ duhet të mbajnë anë në zgjedhjet presidenciale në SHBA


[ad_1] Nga Harry Bajraktari Udhëheqësit politikë shqiptarë s’ duhet të përzihen në zgjedhjet presidenciale në SHBA. duhet t’ia lënë popullit amerikan që të vendosë dhe të respektojnë zgjedhjen e tyre. Nga një anë, këto deklarata s’ kanë shumë peshë, meqenëse shumica e shqiptaro-amerikanëve e kanë vendosur me kohë se për kë do të votojnë. Nga […]

Skema e mashtrimit e një “call center”-i në Ballkan


[ad_1] Në dhjetor 2018, një burrë i quajtur Alexander Ignjatoviç i telefonoi zyrave të policisë federale në qytetin gjerman Wiesbaden, pranë Frankfurtit, dhe kërkoi që ta lidhnin me Departamentin e Krimit Kibernetik. Ignjatoviç, i cili ka lindur në Gjermani, por ishte me origjinë serbe, i tha policisë se ai kishte informacione mbi një operacion mashtrimi […]

Si Asambleja Serbe e Bosnjës i ripërkufizoi boshnjakët si armiq “turq”


[ad_1] Veselin Djuretiç, një anëtar i Akademisë Serbe të Shkencës dhe Arteve, u ftua të flasë në seancën ceremoniale të Asamblesë Serbe të Bosnjës më 9 janar 1994, përvjetorin e tretë të themelimit të Republikës Srpska, entiteti me shumicë serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë. Djuretiç doli në podium dhe tha se “ajo që ka ndodhur […]

Lidhja Shqiptare në Botë kërkon anulimin e marrëveshjes për ‘Asociacionin’


[ad_1] E Diel, 18 Tetor 2020 – 18:20 albinfo.ch Lidhja Shqiptare në Botë i është drejtuar me kërkesë institucioneve të Kosovës për të anuluar marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Sipas LSHB-së, ‘asociacioni s’ është bibël as kuran’ Kërkesa e plotë: Lidhja Shqiptare në Botë kërkon nga Institucionet e Kosovës të […]

Zgjedhjet në ShBA, Albin Kurti pozicionohet, përkrahë Joe Biden


[ad_1] Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ftuar shqiptarët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ta votojnë Joe Biden për president në zgjedhjet presidenciale. Ai përmes një video-mesazhi në Facebook, ka thënë se një votë për Biden, është një votë për të përforcuar vlerat e përbashkëta të drejtësisë, lirisë, vetëvendosjes dhe mundësive për […]

Dënohet i akuzuari për kërcënim ndaj Presidentit dhe kryetares së Gjykatës Kushtetuese


[ad_1] Gjykata e Prishtinës e ka dënuar me një vit dënim me burgim Gëzim Muratin i cili akuzohet për shtytje në  kryerjen e veprave terroriste. Murati akuzohet se duke përdorur profilin e tij në Facebook ka kërcënuar presidentin Hashim Thaçi dhe Gjykatën Kushtetuese. Dënimi prej një viti ndaj tij s’ do të ekzekutohet Po qe […]

A do të merret Shtëpia e Bardhë me marrëveshjen Kosovë-Serbi Po qe se Trump fiton mandatin e dytë?


[ad_1] Kur më 4 shtator, në Zyrën Ovale, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nënshkruan një marrëveshjepër normalizimin ekonomik, administrata e presidentit amerikan, Donald Trump e quajti atë “historike”dhe një shenjë të angazhimit të Uashingtonit në Ballkan. Interesimi i administratës Trump për një nga problemet më të vështira të rajonit befasoi […]

Sopranoja kosovare shkëlqen në operën franceze “L’Africaine”


[ad_1] Vlerësohet lart edhe nga presidenti bullgar E Diel, 11 Tetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Besa Llugiqi, një nga sporanot më të njohura kosovare, po vazhdon të korrë suksese në skenat e mëdha ndërkombëtare, përcjell albinfo.ch. Vlen të cekët se në sallën e Pallatit Kombëtar të Kulturës, në Sofje të Bullgarisë, Llugiqi të martën interpretoi […]

Kur erdha në Qeveri, marrëdhëniet me Shqipërinë i kam gjetur pothuajse të ngrira


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot në Kuvendin e Kosovës do të raportojë mbi punën 100 ditëshe të Qeverisë. Hoti sa i përket arritjeve të vendit në politikën e jashtme ka thënë se Kosova s’ ka qenë kurrë më mirë sa i përket kësaj fushe. Ai tutje shtuar se marrëdhëniet me Shqipërinë kur ai […]

Pendohet në gjykatë personi i akuzuar për kërcënim ndaj Presidentit dhe kryetares së Gjykatës Kushtetuese


[ad_1] Në gjykimin ndaj Gëzim Muratit i cili akuzohet për “shtytje në kryerjen e veprave terroriste”, është dëgjuar specialisti i psikiatrisë. Gëzim Murati akuzohet se duke përdorur profilin e tij në rrjetin social “Facebook”, ka kërcënuar presidentin Hashim Thaçi dhe Gjykatën Kushtetuese. Sipas prokurorisë i akuzuari Gëzim Murati më 29 maj 2020, rreth orës 11:00 […]