Pfizer’s at-home pill to ‘cure’ COVID-19 might be available by the end of the year


[ad_1] Covid PILL could be ready THIS year: Pfizer says the first safety trials will end in May and the at-home ‘cure’ could ship by fall Pfizer Inc is currently running clinical trial on an experimental pill that would be the first to cure COVID-19 called PF-07321332  It belongs to a class of drugs called […]

Understanding molecular interactions might be a target of precision medicine — ScienceDaily


[ad_1] Scientific studies rarely focus on long non-coding RNA molecules (lncRNAs), even though they potentially regulate several diseases. The role of several lncRNAs in anti-viral inflammatory response regulation has recently been reported. Considering their significant regulatory function in immune response, researchers from the Azrieli Faculty of Medicine of Bar-Ilan University sought to identify lncRNAs co-expressed […]

Pesë ilaçe natyrore që do të zvogëlojnë simptomat e dhimbshme të alergjisë në polen!


[ad_1] ndërsa afrohet vera, poleni është i pranishëm gjithandej, kështu që për shumë familje nënkupton kthimin e kruajtjes së syve dhe rrjedhjen e hundëve, të cilat janë shoqëruese të domosdoshme të  polenit Me kusht që ju dhe fëmijët tuaj i përkisni atij grupi për të cilin lumturia s’ është shumë e favorshme, s’ ka asnjë […]

Klinikat dhe spitalet e Kosovës të stërmbushura me pacientë me COVID-19


[ad_1] Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka deklaruar se përkundër se gjatë kësaj jave ka pasur një rënie të lehtë të shifrave të të infektuarve me COVID-19, klinikat e QKUK-së dhe repartet e spitaleve ku po trajtohen pacientët me COVID-19, vazhdojnë të jenë të stërmbushura. Krasniqi ka deklaruar se edhe […]

EPILEPSIA DHE AGJËRIMI


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Epilepsia paraqet një çrregullim të trurit në të cilin vjen deri te gjenerimi dhe përhapja e pakontrolluar e aktivitetit elektrik të trurit, që për pasojë manifestohet në forma të ndryshme – që prej humbjes së vetëdijes me shtangime trupore të përgjithshme deri te shtangimi i njërës presë […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Fury over No10’s ‘un-British’ plan to slap calorie counts on beer, wine and spirits


[ad_1] Matt Hancock’s plan to slap calorie counts on all alcohol served in pubs was today branded ‘un-British’ and ‘an attempt to nanny the country’. Documents leaked last night revealed health chiefs want to force larger chains to disclose the amount of calories for every beer, wine and spirit ordered in their bars.   The scheme, […]

Covid vaccines made by Moderna and Novavax will be added to a ‘mix and match’ trial


[ad_1] Professor Matthew Snape said alternating jabs could trigger added protection against coronavirus Coronavirus vaccines made by Moderna and Novavax will be added to a ‘mix and match’ trial, scientists said today. Britain’s medical regulator currently requires everyone to have two doses of the same jab — either AstraZeneca, Pfizer or Moderna. But Oxford University […]

Stress does not lead to loss of self-control in eating disorders — ScienceDaily


[ad_1] A unique residential study has concluded that, contrary to perceived wisdom, people with eating disorders do not lose self-control — leading to binge-eating — in response to stress. The findings of the Cambridge-led research are published today in the Journal of Neuroscience. People who experience bulimia nervosa and a subset of those affected by […]

Covid UK: Daily deaths HALVE in a week to 13 while cases rise 29%


[ad_1] Daily Covid cases have jumped by nearly a third in a week, official figures revealed today in the first sign that England’s four-day Easter weekend may have fuelled a spike in transmission. Department of Health bosses posted another 3,568 positive tests across the UK – the highest daily toll since April 1. Deaths have […]

Regeneron to ask FDA to use its COVID-19 antibody drug as a preventative treatment


[ad_1] Regeneron Pharmaceuticals plans to ask the U.S. Food and Drug Administration (FDA) to allow its COVID-19 monoclonal antibody cocktail to be used as a preventative treatment.  It comes after data from a Phase III clinical trial, run together with the National Institutes of Health, found the drug reduced the risk of asymptomatic coronavirus  patients developing […]

Coronavirus: Pfizer vaccine ‘WILL protect against the Brazilian and South African Covid variants’


[ad_1] Pfizer‘s Covid vaccine still works against the South African and Brazilian variants of the virus and protection lasts for at least six months, studies suggested today. The jab prevented 100 per cent of infections in a study run by Pfizer in South Africa and UK lab tests on the P1 Brazilian strain of the […]

Chris Whitty warns Britain will be vulnerable to Covid for another two years


[ad_1] Britain will be vulnerable to coronavirus for another two years but the illness should become as manageable as the flu in the future, Chris Whitty claimed today. England’s chief medical officer said vaccine manufacturers were still struggling to get basic supplies distributed around the world and were not yet fully equipped to deal with […]

LIBBY GALVIN: Can these gadgets REALLY turn you into a sleeping beauty?


[ad_1] Sleep for sale! is the flashing image I see in my mind’s eye when I look at the growing range of sleep trackers on the market Sleep for sale! is the flashing image I see in my mind’s eye when I look at the growing range of sleep trackers on the market. These devices, from […]

Opening party for one rural Illinois bar led to 46 COVID-19 cases


[ad_1] Opening party for one rural Illinois bar led to 46 COVID-19 cases, the hospitalization of a nursing home resident and the closure of a school that kept 650 children out of class A bar in rural Illinois held an opening party indoors, where attendees often didn’t wear masks or practice social distancing Within two […]

NË AMERIKË APROVOHET EDHE NJË BAR PËR SKLEROZË MULTIPLE – PONESIMOD


[ad_1] Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Në fund të muajit të kaluar, Autoriteti amerikan për Ushqim dhe Barna (FDA) e aprovoi për përdorim një tjetër bar oral për trajtimin e sklerozës multiple, duke e përfshirë formën relapsing-remitting, sindromën klinike të izoluar dhe formën sekondare progresive aktive. Ponesimodi është bar në formë tablete i cili përdoret […]

Dy përbërës natyrorë ofrojnë zgjidhje për poret e mbyllura


[ad_1] Po qe se keni probleme me poret e mbyllura të lëkurës, ekzistojnë dy ilaçe natyrale që do t’ju ndihmojnë jashtëzakonisht shumë. Mbyllja e poreve ndodh kur qelizat e vdekura mbesin në lëkurën tuaj. Poret janë vrima të vogla në lëkurë që sekretojnë djersë dhe yndyrë. Kur poret bllokohen, kjo mund të çojë në formimin […]

4 Këshilla për Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme – Çfarë duhet të Zgjidhni


[ad_1] Për t’u ndjerë të shëndetshëm duhet edhe të dukeni të tillë, andaj kujdesi për pamjen e jashtme vitet e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e specialistëve. Lëkura dhe flokët janë një hartë që pasqyrojnë çdo gjë mbi organizmin tuaj dhe po kaq gjithëpërfshirës duhet të jetë edhe kujdesi për to. Në regjimin tuaj […]

Klinika Infektive e mbushur me pacientë, 80 për qind e tyre me oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Klinikën Infektive janë të mbushura të gjitha kapacitetet spitalore dhe aktualisht janë të shtrirë 112 pacientë, ndërsa 80 për qind prej tyre janë me oksigjeno-terapi. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Izet Sadiku, i cili deklaroi se në këtë klinikë tashmë janë të shtrirë […]

Përdorimi i antibiotikëve në ditët e para të jetës pengon rritjen e foshnjave


[ad_1] Terapia me antibiotikë te të porsalindurit, veçanërisht në ditët e para të jetës, mund të ketë pasoja të rënda afatgjata. ndërsa është e domosdoshme në disa raste, mund të ketë një efekt negativ në rritje. Ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën Nature Communications, i cili tregon se si përdorimi i antibiotikëve […]

Lëngu i kockave, një prej burimeve më të mëdha të vitaminave e mineraleve


[ad_1] Lëngu i kockave është jashtëzakonisht i pasur me proteina, veçanërisht xhelatinë dhe sasi domethënëse mineralesh, siç është kalciumi dhe fosfori. Lëngu i kockave është përdorur që në lashtësi për shëndetin e trurit, kockave, kundër dhembjeve të kyçeve dhe toksinave. Lëngu i kockave, miku më i mirë i lëkurës Lëngu i kockave ka aftësi pastruese, […]

Laboti – Barishtja Shqiptare Shumë e Kërkuar


[ad_1] Laboti i egër është njohur më parë si bar i keq, por mund të konsiderohet si një barishte e nënvlerësuar, pikërisht prej faktit se në të vërtetë, ai përmban shumë vlera shëndetësore. Konsumatori shqiptar mund të thuhet që ia ka njohur vlerat labotit të egër duke e përfshirë atë në gatime të ndryshme. Në […]

Hidratimi me Produkte Organike – Zgjidhja për Lëkurë Plot Jetë


[ad_1] Kur mendoni për hidratimin e lëkurës më siguri gjëja e parë që ju shkon ndërmend është uji. E në fakt kjo lidhje është mëse vërtetë dhe e shëndetshme, pasi më shumë se 60% e lëkurës tonë përbëhet po nga uji. Kështu mund të themi se hidratimi i mirë është çelësi i një lëkure rrëzëllitëse, […]

Characters from movie ‘Frozen’ could serve as hurricane names this season


[ad_1] And, yes, those famous Disney characters from “Frozen” could really serve as inspiration for hurricane names this year. Three of them — Ana, Elsa, Olaf — are on the list of official names in the Atlantic and east Pacific basins, in what could be another active hurricane season. Though it’s too early to know […]

Johnson & Johnson’s Covid-19 vaccine gets emergency use authorization from FDA


[ad_1] With more than 28.5 million confirmed Covid-19 cases and over 511,000 reported deaths in the US since the start of the pandemic, and while the demand for vaccine still far exceeds supply, these vaccines can’t come soon enough. “A third safe and effective vaccine is very welcome news,” Andy Slavitt, the White House’s senior […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


[ad_1] Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë […]

US coronavirus: Johnson & Johnson vaccine is a valuable weapon and its roll out will be quick, officials say


[ad_1] That amount could increase Covid-19 vaccination for states by 25% and would be delivered in as quickly as one or two days in the first week, the chief executive officer of the National Association of County and City Health Officials Lori Tremmel Freeman said. Vaccine administration has already been increasing, with 2.2 million more […]

FDA vaccine advisers recommend authorization of Johnson & Johnson’s coronavirus vaccine


[ad_1] The FDA’s Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee (VRBPAC) voted unanimously to recommend EUA of the vaccine in people 18 and older. If the FDA acts on the recommendation — and it’s expected to do so quickly — the vaccine will become the third authorized for use in the United States. It will […]

Johnson & Johnson vaccine: Why Americans shouldn’t turn their noses up at J&J’s coronavirus vaccine


[ad_1] For several months, public health experts have praised the approximately 95% efficacy seen in vaccines by Pfizer-BioNtech and Moderna. But the data surrounding the Johnson & Johnson vaccine, developed by the company’s vaccine arm, Janssen, falls short of that figure. But those comparisons aren’t fair, experts say. They say the Johnson & Johnson vaccine […]

Covid-19 vaccine rollout in Israel and the UK has been strong. Here’s what it’s like to live there


[ad_1] “A strong scent of marijuana drifts down the tight alleys of Jaffa’s flea market,” writes Kiley from Jaffa. “Drinking or dining in is out under Covid regulations. But ‘deliveries’ to clients in plastic chairs, using beer crates for tables on the uneven streets, mean beer and laughter flow with the easy joy of a […]

Congressional Republicans risk backlash as they unite against Biden’s Covid relief plan


[ad_1] After losing control of the White House and the US Senate in November, and still relegated to the minority in the US House, Republican leaders hope to win back suburban voters in 2022, in part by earning their trust that they would do a better job than Democrats easing the transition back to normal […]

Car crash: Tiger Woods had a rod inserted in his leg during an emergency surgery after a high-speed crash


[ad_1] Woods was “awake, responsive, and recovering,” after the surgery at the Harbor-UCLA Medical Center, the statement said. The 45-year-old was driving shortly after 7 a.m. PT on Tuesday in Rancho Palos Verdes, near Los Angeles, when the SUV he was using crossed a median and veered across two lanes of road before hitting a […]

Here’s what we know about Tiger Woods’ car accident and injuries


[ad_1] Woods, 45, was conscious and alert when emergency responders pulled him from his vehicle, according to Los Angeles County Sheriff Alex Villanueva said. Traffic investigators could take days or weeks to determine cause of the crash as they investigate whether speed, fatigue or operator error were factors, or whether Woods struck something in the […]

Opinion: How Biden can strike a blow against Saudi Arabia’s human rights violations


[ad_1] Nineteen members of the family of Saudi Muslim scholar and political prisoner Salman Al-Awda have been banned from travel outside Saudi Arabia, including six great-grandchildren, the youngest just a 1-year-old. MBS has also targeted royals, the rich and the powerful in an effort to intimidate, shake down and thwart any challenge to his power. […]

Protests in Haiti as political standoff continues


[ad_1] “Those of us fighting, who want another Haiti, a Haiti pearl of the Antilles, say no to the dictatorship,” one protester told Reuters in capital city Port-au-Prince, where Haitian opposition and civil society groups had called the demonstration. Another criticized the United States and international organizations for supporting the President. At the heart of […]

Opinion: Ted Cruz isn’t the only issue in Texas


[ad_1] Nearly a year ago, the Covid-19 pandemic began bringing death, disease and economic distress to millions of households. But the disaster hasn’t come alone — a host of others have struck the US in the past 12 months. The 2020 hurricane season broke the record for the number of major storms, forcing meteorologists to […]

Opinion: Our mask-wearing road trip across a battered America


[ad_1] And so on January 18 we embarked on the strangest of American road trips, crossing eight states and back, 6,000 miles in 18 days: a surreal and spectacular journey, sure to reveal truths about our battered nation, our resilient people, and ourselves. It was quiet and chilly for southern Arizona, maybe 35 degrees, when […]

Best gaming keyboards 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Not all gaming keyboards are created equal. The switches (the mechanism under each key that identifies a press) and key caps that a gaming keyboard is equipped with can have a huge impact on not just gaming but also on the everyday typing experience. CNN Underscored spent a few months testing […]

Kitchen Organization Ideas – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Of all of the rooms in our home, we spend a good majority of our time in the kitchen. This is always true, but particularly so during a pandemic. Since we can’t dine indoors in many cities and takeout options may be limited, more people are trying their own chef skills. […]

Best leggings of 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Chances are, if you’re reading this you’ve gone through your fair share of leggings over the years — and perhaps you’re looking for a new go-to pair to suit your needs. Easier said than done in an oversaturated market and when buying them online before trying them out for size, we […]

Home products to make you happy


[ad_1] (CNN) —   Home is where the heart is… and where we currently spend the vast majority of our time. In addition to navigating an ongoing global pandemic, the winter is also a time when hibernation is normal. However, endless hours spent underneath the same roof and the same four walls can make anyone […]

Kujdesi Organik për Lëkurën dhe Flokët – Çfarë Është dhe Përse duhet Përdorur


[ad_1] Diferenca mes një produkti që punon në favorin tuaj dhe të tjerëve të cilët mund t’ju ekspozojnë ndaj kimikateve të panjohura në jetën reale mund të jetë aspak e padukshme. Megjithatë sipas specialistëve për shëndetin tuaj kjo diferencë është vërtetë domethënëse. Jo pak herë mund të keni eksperimentuar me lloje të ndryshme trajtimesh dhe […]

A comedian handed out $13,000 to hospitality workers at a New York bar


[ad_1] Robyn Schall gave $13,000 in tips — all donations from her social media followers — to a handful of employees at Lily’s Cocktail and Wine last Thursday. “My amazing fans came together & helped give unsuspecting people a giant pandemic valentine,” Schall wrote in a Instagram post. “I am grateful to be the one […]

Washington’s National Airport to get Amex Centurion Lounge


[ad_1] (CNN) —   CNN Underscored reviews financial products such as credit cards and bank accounts based on their overall value, but does not review all financial companies or all available financial offers. We may receive compensation for sending traffic to partner sites, such as CreditCards.com, and this compensation may impact how and where links […]

Black-owned beauty brands to shop now


[ad_1] (CNN) —   We don’t know about you, but our beauty routine could definitely use a refresh. And while we’re looking to spend our hard-earned money on new products, there are a whole lot of Black-owned beauty brands that have award-winning, top-rated products we’re dying to try (and beauty staples we already use and […]

Nestlé’s newest KitKat is missing a key ingredient


[ad_1] Nestlé is launching a non-dairy version of the popular candy bar, called KitKat V. The Swiss company is jumping on the the plant-based alternative food trend. Nestlé promises the new candy still has the “perfect balance between crispy wafer and smooth chocolate.” KitKat V ditches dairy milk, which is used for its regular KitKats, […]

Bars and Covid-19 safety rules don’t mix, study found


[ad_1] Despite guidance from the government and efforts on the part of bar owners to implement safety measures, customers and staff alike failed to stick to even the simplest measures aimed at preventing spread — especially when customers were intoxicated, researchers found. With some venues back in business for indoor dining in places like New […]

Best soundbars of 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   As TVs slim down, picture quality keeps getting better while built-in audio continues to deteriorate. That’s why, as we note in our best TVs guide, it makes sense to pair your TV — even a brand-new model — with a soundbar. Sure, you could wire a few different speakers up around […]

Healthy snack ideas for WFH


[ad_1] (CNN) —   For many of us, working from home for the greater part of 2020 hasn’t come without its challenges: Zoom fatigue, barking dogs and not a single ounce of alone time has changed the reality of work as we know it. And whether you were once accustomed to fancy office perks, perhaps […]

The best jewelry picks under $100


[ad_1] (CNN) —   The right accessories can make or break an outfit. While fine jewelry is great, we believe that each piece in your collection doesn’t have to be a splurge. Whether you’re looking to explore new trends or build up your collection with some new go-to pieces, we scoured the web to find […]

Work From Home products: Presidents Day Sales 2021


[ad_1] (CNN) —   Presidents Day is right around the corner, and as many of us still are working from home, these sales might be the wake-up call to upgrade that “office” chair you’ve had for way too many years. We’ve compiled a list of deals for desks, tables and more that will help land […]

Furniture sales: Presidents Day 2021


[ad_1] (CNN) —   When you’re sick of staring at the same old sofa you’ve had since moving into your first apartment, dealing with a sore neck after so many months spent hunched over your laptop at your dining room table/workstation or, speaking of that table, dream daily of replacing it with something new, it’s […]

Disa shtesa ushqimesh për të ndihmuar në luftën kundër depresionit


[ad_1] Depresioni është një çrregullim i humorit që prek mbi 17 milion të rritur vetëm në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, numri aktual mendohet të jetë shumë më i lartë, pasi shumë njerëz me depresion s’ kërkojnë trajtim për arsye të ndryshme . Më poshtë janë pesë klasifikimet e çrregullimeve depresive, të cilat ndajnë tipare si […]

Alergjitë, pse shkaktohen dhe si duhet trajtuar?


[ad_1] Alergjitë janë një përgjigje jonormale e sistemit imunitar kundër substancave normalisht të padëmshme të quajtura alergjene, të cilat përfshijnë gjëra të tilla, si polenet, marimangat e pluhurit dhe myku. Trupi i personit alergjik reagon ndaj alergjenëve duke lëshuar kimikate, përfshirë histaminën dhe leukotrienet, që prekin lëkurën, sistemin e frymëmarrjes, aparatin tretës dhe më shumë […]

Sallatë me patate dhe proshutë të tymosur


[ad_1] Përbërësit: 800 gr patate të vogla 100 gr proshutë e tymosur ose bacon 5 lugë gjelle vaj ulliri e.v 1 lugë gjelle uthull e bardhë 1 lugë gjelle mustardë 10 fije bar qepe Kripë Piper Përgatitja: Pastrojini patatet dhe lajini. Futini në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe pak kripë. Ziejini për 30 […]

Si mund ta përdorni Gentianën – Lulja shëruese e trevave shqiptare


[ad_1] E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve, shkruan “AgroWeb”. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana […]

Gentiana – Si Të Përgatisni Kurat me Bimën Shëruese


[ad_1] E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana lutea. Ajo […]

Sekretet e Kafes së Vërtetë – Bimët e të Gjithë Botës në Filxhanin Tuaj


[ad_1] Një filxhan ekspres apo makiato janë një refren i njohur tashmë që e dëgjon thuajse në çdo bar apo lokal në çdo moment të ditës. Mund të konsiderohet aspak lehtë pija më popullore në botë, pasi kushdo që pi një filxhan kafe flet një gjuhë universale me anë të saj. Aroma karkateristike, shija që […]

Disa mënyra se si ta bëni fëmijën tuaj të lumtur


[ad_1] Fëmijëria e lumtur është njëri ndër hapat e parë që do t’i ndihmojë personit që të jetë i suksesshëm në jetë. Por  ka shumë prindër që s’ e kanë të qartë se cilat janë mënyrat më të përshtatshme për ta bërë fëmijën e tyre të lumtur. Lumturia e fëmijës s’ përkon me dhënien e […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke […]

Vëllai i Nazlijes tregon ku do të mbesin mbi 50 mijë euro që u grumbulluan


[ad_1] Ditë më parë vdiq mitrovicasja Nazlije Sherifi, vajza për të cilën u grumbulluan mjete financiarë për t’ia siguruar transplantimin e veshkës. Ajo priste ta bënte transplantimin e veshkës, dhe për këtë fillimisht u kërkuan 200mijë euro, mirëpo pasi u paraqit një vullnetar për dhurim të veshkës mbledhja e fondeve u ndalua. Shuma totale që […]

Përtej Kafesë – Mulliri Plus Vendi Për Të Shijuar Gatime Fantastike


[ad_1] Po qe se ka një vend ku aroma kaq e mirë, shija ndjellëse, ngrohtësia e qetësia mblidhen bashkë, ky është vendi i duhur. Prej vitesh “Mulliri i Vjetër” është vendi që mbledh në ambientet e tij, të gjithë fanatikët e kafesë të mirë. I shpërndarë kudo nëpër Tiranë, në zonat më strategjike të jetës […]

Hoti: Vetëm po të vaksinat serbe kanë hyrë me anë të udhëve ilegale, do të ndërmarrin masat e nevojshme


[ad_1] Kryeminisri i Kosovës në detyrë, Avdullah Hoti, ka reaguar në lidhje me vaksinimin e qytetarëve në Mitrovicën Veriore nga shteti i Serbisë. Ai, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, u shpreh se Vetëm po të ato vaksina kanë hyrë ilegalisht në Kosovë, do të merren masat e nevojshme. Hoti ndër të […]

Bordullak Me Salcë Kosi Dhe Hudhër – Gati në 10 Minuta


[ad_1] A keni dëgjuar ndonjëherë për bordullakun? Bordullaku është një bimë shpesh e konsideruar si një barishte ose bar i keq. Por ai ka qenë i pranishëm në shumë kuzhina antike në mbarë botën për mijëra vite me radhë. Kultura të ndryshme kanë qasje personale në lidhje me përfitimet ushqyese e madje edhe për ato […]

Neuropsikologja Klinike Elma Miftari: Çrregullimet pervazive trajtohen edhe në Kosovë!


[ad_1] Intervistoi: Shëndrit Lumi Asnjë fëmijë s’ është i njëjtë. E njëjtë s’ është as qasja ndaj situatave të caktuara, e as ndjesitë që i përjetojnë. Në muajt dhe vitet e parë të jetës së fëmijës, prindërit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj sjelljeve të fëmijës së tyre. Kjo pasi janë disa çregullime të caktuara […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Flet cigareshitësi që ia dogjën duart: Video u bë për famë, me dëshirën time


[ad_1] Shitësi i cigareve, Faton Gashi, i cili ndryshe njihet me pseudonimn Vita, është deklaruar sot për rastin ku atij iu lyen duart me dezinfektues dhe iu vu flaka. Ai ka thënë se rastin ka ndodhur më 31 tetor të këtij viti dhe video është bërë me dëshirën e tij për të barë famë dhe […]

The Swiss Cheese Model of Pandemic Defense


[ad_1] Q. What have we learned since March? A. Distance is the most effective intervention; the virus doesn’t have legs, so if you are physically distant from people, you avoid direct contact and droplets. Then you have to consider inside spaces, which are especially in play during winter or in hotter countries during summer: the […]

All Video Downloader (Website) 28 Websites support – Tiktok, Youtube,Facebook


[ad_1] Free download All Video Downloader (Website) 28 Websites support – Tiktok, Youtube,Facebook Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author InfusibleCoder. But you can download All Video Downloader (Website) 28 Websites support – Tiktok, Youtube,Facebook completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Instagram […]

Could a Blood Test Show if a Covid-19 Vaccine Works?


[ad_1] A new study in monkeys suggests that a blood test could predict the effectiveness of a Covid-19 vaccine — and perhaps speed up the clinical trials needed to get a working vaccine to billions of people around the world. The study, published on Friday in Nature, reveals telltale blood markers that predict whether a monkey’s […]

America’s outbreak enters worst phase


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain The first vaccines are only weeks away but the winter is looking bleak for the United States, where the coronavirus outbreak is worse than ever and 150,000 more people could perish by February. The death rate is back to where it was in springtime, far exceeding 2,000 a day and […]

Boat and Yacht Charter Booking System for WordPress


[ad_1] Free download Boat and Yacht Charter Booking System for WordPress Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author QuanticaLabs. But you can download Boat and Yacht Charter Booking System for WordPress completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. Boat and Yacht Charter Booking […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


[ad_1] Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë […]

ChartJs for WordPress


[ad_1] Free download ChartJs for WordPress Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author wprj. But you can download ChartJs for WordPress completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. ChartJs for WordPress is the ChartJs integration into WordPress. Features list: 7 chart types from […]

Barça do të apelojë kartonin e verdhë të Leo Messi


[ad_1] Lionel Messi i kushtoi golin e së dielës kundër Osasuna Diego Maradonas, duke hequr fanellën për të zbuluar një fanellë të Newell’s Old Boy, ish klubit të legjendës. Sidoqoftë, festimi i tij i dha atij një karton të verdhë dhe një gjobë prej 3,000 eurosh – për shkak të rregullave të RFEF dhe FIFA […]

ZYRTARE: Barcelona konfirmon datën e zgjedhjeve


[ad_1] 24 janar 2021. Shënoni këtë datë, do të jetë ajo e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale të Barcelonës. Uebfaqja zyrtare e klubit sapo e ka njoftuar atë, e cila informon se votat do të mblidhen nga 23 Dhjetor deri më 11 Janar në 10 vende të ndryshme, përcjell GazetaBlic Sport. Tifozët e Blaugrana e kanë […]

Barcelona – Osasuna, formacionet zyrtare – Messi me shokë synojnë fitoren


[ad_1] Barcelona dhe Osasuna do të përballen sot në La Liga. Të udhëhequrit e Ronald Koeman synojnë sot rezultat pozitiv në La Liga, pas fitores së thellë ndaj Dinamo Kiev në Ligën e Kampionëve, shkruan GazetaBlic. Janë publikuar formacionet zyrtare për këtë takim, atje ku Messi do të jetë në krye të skuadrës. Ndeshja fillon […]

Making Bar Trivia Virtual – The New York Times


[ad_1] “There was a very concerted call and an effort within the trivia community to make sure that you’re not just asking questions about white America and white Americana,” Ms. Yu said. Newcomers to trivia, even those with decent general knowledge and a trove of weirder info lodged somewhere in the hippocampus, may find quiz […]

They Beat Back the Virus (Again and Again and Again)


[ad_1] HONG KONG — First, it was travelers and university students bringing the coronavirus back to Hong Kong from Europe and the United States. Then, sea crews and bar patrons were the ones spreading infections. In the latest wave, a large cluster appears to have started in ballroom dancing halls that are popular with older […]

Si Të Përgatisni Bërxolla Perfekte Në Furrë – Hapat që duhet të Ndiqni


[ad_1] Bërxolla është pjesë e rëndësishme e ushqimeve speciale që amvisat shqiptare gatuajnë për familjen në natën e ndërrimit të viteve. Një burim i pasur proteine, bërxolla, kërkon mjeshtëri në gatim, por edhe disa truke të cilat amvisat i ndajnë me AgroWeb.org. Si Të Përgatisni Bërxollën Perfekte Të Furrës Hapi i parë drejt gatimit perfekt […]

What can you expect if you get a call from a COVID contact tracer?


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain “Test, trace and isolate” has become the catch cry of the COVID-19 pandemic. It’s recognised as an essential strategy for containing the spread of the virus. The “trace” part, of course, refers to contact tracing—the process of identifying people who may have come into contact with an infected person, so […]

Health Widget – iOS 14 | Heart rate, Steps and more


[ad_1] Free download Health Widget – iOS 14 | Heart rate, Steps and more Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author Apps4World. But you can download Health Widget – iOS 14 | Heart rate, Steps and more completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license […]

Aim to exceed weekly recommended physical activity level to offset health harms of prolonged sitting


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain New additional research shows that increasing physical activity can counter early death risk linked to long periods of sedentary time The health harms associated with prolonged sitting can be offset by exceeding weekly recommended physical activity levels, says the World Health Organization (WHO) in new global guidelines on physical activity […]

After Admitting Mistake, AstraZeneca Faces Difficult Questions About Its Vaccine


[ad_1] Bigger problems soon surfaced. An AstraZeneca executive told Reuters on Monday that the company had not intended for any participants to receive the half dose. British researchers running the trial there had meant to give the full dose initially to volunteers, but a miscalculation meant they were mistakenly given only a half dose. The […]

Team discovers new connection between Alzheimer’s dementia and Dlgap2


[ad_1] Andrew Ouellette and Sarah Neuner. Credit: Tiffany Laufer A gene known for helping facilitate communication between neurons in the nervous system has been discovered to be connected with Alzheimer’s dementia and cognitive decline, according to a national research team led by The Jackson Laboratory and University of Maine. Catherine Kaczorowski, associate professor and Evnin […]

Punime të planifikuara, KEDS paralajmëron ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në disa pjesë të Kosovës nesër është paraparë të ndërpritet rryma në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 24-11-2020 1. […]

Small Social Gatherings Aren’t Driving the Virus Surge (So Far)


[ad_1] An analysis of nearly 800 nursing homes in six states experiencing the biggest surges, including North Dakota, South Dakota and Wisconsin, found that these homes are still hot spots of viral transmission and that little has been done since the spring to reduce that risk. It is nearly impossible to compare the relative contribution […]

US President-elect Biden to nominate long-time adviser Blinken for secretary of state


[ad_1] President-elect Joe Biden is building out his administration with several key picks for national security and foreign policy roles. John Kerry, a former secretary of state, will lead the incoming administration’s effort to combat climate change. Alejandro Mayorkas will be nominated as the secretary for the Department of Homeland Security. Biden also plans to […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

China beat the coronavirus with science and strong public health measures, not just with authoritarianism


[ad_1] One of the Wuhan train stations in fall 2020. The city reopened in April 2020 after a total shutdown. Credit: Liu Yan, CC BY-SA I live in a democracy. But as Thanksgiving approaches, I find myself longing for the type of freedom I am seeing in China. People in China are able to move […]

Zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut: PDK do unifikim e VV e sheh si të pamundur koalicionin me ta


[ad_1] Florent Azemi, kandidati i PDK-së për Kryetar të Mitrovicës së Veriut, është shprehur se ai por edhe kundërkandidati i tij nga Lëvizja Vetëvendosje, Erden Atiq, kanë pak gjasa që të fitojnë në zgjedhjet për kryetar të kësaj komune. Ai ka thënë se shpreson që në zgjedhjet e ardhshme shqiptarët të shkojnë të bashkuar në […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

Stationäre Behandlung von COVID-19-Patienten: Neue S2k-Leitlinie veröffentlicht


[ad_1] Seit dem 23. November ist eine neue S2k-Leitlinie öffentlich, die Empfehlungen zur stationären Therapie von Patienten mit COVID-19 umfasst. Sie erweitert die bereits seit März 2020 vorliegende intensivmedizinische S1-Leitlinie um den gesamtstationären Bereich und gibt damit Krankenhausärzten erstmals eine ganzheitliche und fächerübergreifende Handlungsanweisung an die Hand. Federführend waren drei Fachgesellschaften an der Erstellung beteiligt […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

PDK fillon fushatën në Mitrovicën e Veriut: Këtu fillon e mbaron interesi nacional i Kosovës


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka hapur sot fushatën në veri të Mitrovicës për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune. Ushtruesi i detyrës së kryetarit të kësaj partie Enver Hoxhaj, ka deklaruar se në këtë pjesë të vendit, fillon dhe mbaron interesi shtetëror dhe nacional i Kosovës. Sipas tij, derisa PDK-ja ishte në pushtet […]

20 vite në terr për rastin e vrasjes së Xhemail Mustafës


[ad_1] Janë bërë 20 vite që nga vrasja e zëdhënësit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe gazetarit Xhemail Mustafa. Ky 20 vjetor akoma gjejnë rastin e pazbardhur dhe askënd të dënuar për këtë vrasje. Më 23 nëntor 2000, veprimtari politik ishte qëlluar për vdekje nga dy persona të armatosur në hyrjen e banesës së tij […]

Scientists say enzyme-enriched bread ‘as good as blueberries’ at improving blood circulation


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain A small addition during bread making unlocks the potential of wholegrain bread, putting it on a par with other ‘superfoods’, according to researchers. During a clinical trial published in Clinical Nutrition, participants who ate an improved bread saw the same short-term boost to their vascular function as gained from eating […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


[ad_1] Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


[ad_1] Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i […]

Drejtoria e Shëndetësisë demanton shifrat e PDK-së për stafin e infektuar në QKMF


[ad_1] Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lipjan, duke akuzuar komunën për keqmanxhim të situatës me pandeminë COVID-19, ka deklaruar se mbi 30 punonjës të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) janë prekur me coronavirus. Në anën tjetër, Drejtoria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë tri javëve të fundit, në QKMF janë infektuar […]