Parazitët mund të jenë shkaku befasues i problemeve tuaja gastrointestinale – si ta kaloni këtë problem


Fryrje, probleme me tretje e dhimbje barku – shkencëtarët e CDC thonë se një në tre prej nesh mund të infektohet me një parazit të zorrëve falë produkteve të importuara, ujit të kontaminuar dhe udhëtimeve ndërkombëtare. “Parazitët gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndieni dhimbje dhe lodhje”, thotë Ann Louise Gittleman. Këtu janë tri mënyra të […]

​Vdekja e tre familjarëve nga Gjilani në Shqipëri, flet mjeku që iu dha ndihmën e parë


Mjeku Bardhyl Belba ka folur për herë të parë për vdekjen e tre familjarëve kosovarë. Familja Haliti ishte nga Gjilani, por prej ditësh kishte ardhur në Gjirin e Lalëzit ku kishin blerë edhe një shtëpi prej 4 vitesh për të pushuar. Por autoritetet shqiptarë kanë bërë të ditur se ata kanë humbur jetën pasi kanë […]

Ndihmon në luftën kundër viruseve dhe baktereve: Kur është koha më e mirë për të pirë zink gjatë ditës?


Ky element është i rëndësishëm për forcimin e imunitetit, si dhe për promovimin e rigjenerimit efikas të qelizave dhe rregullimin e prodhimit të hormoneve Përveç kësaj, zinku përmirëson funksionimin e sistemit të tretjes dhe ndihmon në luftimin e viruseve dhe baktereve, e cila tani është veçanërisht e rëndësishme, transmeton Telegrafi. Trupi ynë s’ prodhon zink, […]

Një gotë ujë ndihmon kur ju fryhet barku


Fryrja e barkut është problem me të cilin përballen shumë persona në Britani të Madhe. Megjithëse situata mund të duket e ndërlikuar, ekziston në mënyrë që çuditërisht e zgjidh problemin. Fryrja e barkut është gjendja kur gazrat bllokojnë traktin gastrointestinal te një person. Dhe rezultati është një ‘ënjtje’ e pakëndshme e stomakut. Të dhënat e […]

Ja çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje të forta barku


dhembjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment apo në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje stomaku Shumica e shkaqeve s’ janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt. Në përgjithësi, s’ ka nevojë të shikoni përtej kuzhinës suaj për një zgjidhje. Xhenxhefil Që […]

Ja çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje barku të forta


dhembjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment apo në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje stomaku. Shumica e shkaqeve s’ janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt. Në përgjithësi, s’ ka nevojë të shikoni përtej kuzhinës suaj për një zgjidhje. Xhenxhefil Që […]

Mbidoza e paracetamolit: Dy efekte anësore ‘jashtëzakonisht të zakonshme’


Paracetamoli është një ilaç i përdorur zakonisht që mund të ndihmojë në trajtimin e dhembjeve dhe uljen e një temperature të lartë trupore. Zakonisht përdoret për të lehtësuar dhimbjen e butë ose të moderuar, të tilla si dhimbje koke, dhimbje dhëmbi dhe zvogëlim i etheve ose temperaturës të shkaktuara nga sëmundje të tilla si ftohjet […]

SHBA rekomandon ‘pauzë’ për vaksinat kundër COVID-19 të Johnson&Johnson, pas raportimeve për mpiksje të gjakut


Agjencitë shëndetësore amerikane kanë rekomanduar shtetet që të ndalojnë administrimin e vaksinës së coronavirusit Johnson&Johnson, pasi raportet për mpiksje të rrallë dhe të rëndë të gjakut u shfaqën në gjashtë gra. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për vendin i cili deri më tani ka administruar më shumë se 6.8 milionë doza. “Njerëzit […]

Pesë efektet anësore të qumështit


s’ mund të mohohet se qumështi është një pije shumë e shëndetshme. Qumështi jep një kontribut të rëndësishëm në marrjen e proteinave dhe mikroelementeve, përfshirë magnezin, kaliumin, zinkun, vitaminën D dhe fosforin. Edhe pse është një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese, ai vjen me disa të meta Në qoftë se e konsumoni më shumë […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra që […]

6 simptomat e COVID-19 te të gjithë fëmijët nën 18 vjeç dhe tek foshnjat sipas specialistëve


Instituti NICE (National Institute for Health and Care Excellence) i cili ofron informacion për shëndetin rendit simptoma shtesë të Covid-19 që mund të shfaqen tek fëmijët dhe të rinjtë nën moshën 18 vjeç. Këto simptoma përfshijnë: Gërvishtje. Ky tingull mund të dëgjohet sa herë që nxjerrin frymën dhe mund të jetë një shenjë e shqetësimit […]

Si të mbroheni nga bakteri Escherichia coli


Paraqitja, aroma dhe shija e një ushqimi të gatuar s’ mund të tregojnë praninë e “Escherichia coli”, bakterit që ndodhet edhe në sistemin tretës. Përveç infeksioneve, ky bakter shkakton helmime ushqimore, diare dhe dhimbje të forta barku. Deri në 95 për qind e infeksioneve urinare shkaktohen nga ky bakter. Si mund të infektoheni nga bakteri […]

specialistët shpjegojnë arsyen pse zgjoheni duke u ndjerë të fryrë


Të shkosh në shtrat me bark të plotë është plotësisht e pakëndshme, por a e dini se çfarë është edhe më e padurueshme? Të zgjoheni me bark të fryrë, duke u ndjerë sikur do të pëlcisni. Por pse disa njerëz përjetojnë fryrje mëngjesi në radhë të parë? Pse ndjehemi të fryrë në mëngjes? Në përgjithësi, […]

Bakteri E.coli – Mësoni Si Të Mbroheni Nga Ndotja E Ushqimeve


Paraqitja, aroma dhe shija e një ushqimi të gatuar s’ mund të tregojnë praninë e Escherichia coli (E. coli), mikrobit që ndodhet edhe në sistemin tretës. Përveç infeksioneve, ky bakter shkakton helmime ushqimore, diare dhe dhimbje të forta barku. Deri në 95 përqind e infeksioneve urinare shkaktohen nga ky bakter. Si Mund Të Infektoheni Nga […]

COVID-19: Mjekët zbulojnë se ndikon edhe në sistemin tretës


COVID-19 është kryesisht një sëmundje që shkakton probleme të frymëmarrjes, por gjithashtu mund të prekë pjesë të tjera të trupit. Mjekët kanë vërtetuar se COVID-19 mund të prekë mushkëritë, zemrën, por edhe sistemin e tretjes. Sipas statistikave, 53 për qind e pacientëve me COVID-19 zhvillojnë të paktën një simptomë gastrointestinale, shkruan Times of India. Përveç kësaj, […]

Pacientes me vjellje dhimbje barku i zbulohet një formacion tumoral në bisht të pankreasit


Gastroenterologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, në faqen e tij në Facebook, ka treguar për një rast mjaft të rrallë të një pacientës së tij. Kjo e fundit është paraqitur në ordinancën e tij me të vjella dhe dhimbje barku, ku pas ekzaminimit me ekografi i është gjetur një formacion tumorial në bisht të pankreasit […]

Vakuumi i stomakut, sekreti për të pasur muskuj barku


Ky është trendi më i ri i botës së fitness-it dhe konsiderohet sekreti për të pasur një bark të sheshtë e muskuloz. Një ushtrim super i thjeshtë dhe i sigurt. Vakuumi i stomakut është një ushtrim frymëmarrjeje që vë në punë një prej muskujve më të thellë të barkut duke e kontraktuar atë. Po qe […]

Qumështi – 5 efektet Anësore nga konsumi i tepërt i tij


s’ mund të mohohet se qumështi është një pije shumë e shëndetshme. Qumështi jep një kontribut të rëndësishëm në marrjen e proteinave dhe mikroelementeve, përfshirë magnezin, kaliumin, zinkun, vitaminën D dhe fosforin. Edhe pse është një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese, ai vjen me disa të meta Po qe se e konsumoni më shumë […]

Qumështi – 5 Efektet Anësore Nga Konsumi I Tepërt


s’ mund të mohohet se qumështi është një pije shumë e shëndetshme. Qumështi jep një kontribut të rëndësishëm në marrjen e proteinave dhe mikroelementeve, përfshirë magnezin, kaliumin, zinkun, vitaminën D dhe fosforin. Edhe pse është një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese, ai vjen me disa të meta Po qe se e konsumoni më shumë […]

Mjekët: COVID-19 ndikon edhe në sistemin tretës


COVID-19 është kryesisht një sëmundje që shkakton probleme të frymëmarrjes, por gjithashtu mund të prekë pjesë të tjera të trupit. Mjekët kanë vërtetuar se COVID-19 mund të prekë mushkëritë, zemrën, por edhe sistemin e tretjes. Sipas statistikave, 53 për qind e pacientëve me COVID-19 zhvillojnë të paktën një simptomë gastrointestinale, shkruan Times of India. Përveç kësaj, […]

Ushqimet Pikante – Pasojat në Organizëm Nga Konsumimi i Tyre


Padyshim që ushqimet pikante mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, sëmundjet e zemrës, madje edhe me depresionin. Sidoqoftë, ato s’ janë të përshtatshme për të gjithë dhe konsumi i tepërt mund të luajë një rol negativ në shëndetin tuaj. AgroWeb.org ju njeh me disa nga rreziqet shëndetësore nga konsumi i tepërt i ushqimeve pikante. […]

Si ndodh shtatzënia me IVF, simptomat që mund të zhvillohet pas procesit të konceptimit


Shumë gra që luftojnë me infertilitet zgjedhin fekondimin in vitro (IVF) si një metodë të konceptimit të asistuar. Procedura përfshin nxjerrjen e vezëve nga vezoret e një gruaje, përzierjen e tyre me spermën, dhe futjen e tyre drejtpërdrejt në mitër. Duke pasur parasysh metodën unike të konceptimit, gratë mund të pyesin se si shtatzënia IVF […]

Kujdesi që duhet të tregoni për ta shmangur lindjen e parakohshme


Shenjat nga të cilat duhet të bëni kujdes, pasi rrezikoni lindjen e parakohshme janë:  -Kontraktimet e mitrës, ndoshta pa dhimbje, që duken si shtrëngime në bark;  -Kontraktime të shoqëruara me dhimbje fundshpine apo rëndesë në pjesën e poshtme të legenit dhe në pjesën e sipërme të kofshëve; -Ndryshime të sekrecioneve vaginale, si njolla të zbehta […]

Ngushtimi/bllokimi i arterieve të zemrës


Dr. Gëzim Berisha-Kardiolog Arteriet koronare janë damar të gjakut që e furnizojnë zemrën me gjak rrjedhimisht me oksigjen dhe materje ushqyese. Sëmundja kryesore e tyre është ngushtimi apo bllokimi total i tyre. Ngushtimi/bllokimi i arterieve të zemrës shkaktohet nga pllaka aterosklerotike që paraqet një depozit yndyrore. Bllokimi total shkakton infaktin apo sulmin në zemër. SIMPTOMAT […]

2 deri në 10 minuta për të larguar stresin


“Ju s’duhet ta lini stresin të vazhdojë gjatë. Ai mund të ketë efekte që të çojnë deri në humbje kujtese”, kështu shprehet profesori Alberto Oliverio. Ai sugjeron disa ushtrime që secili mund t’i bëjë me veten, për t’u larguar sadopak nga situatat që na zhysin në terr. Kohëzgjatja 2 minuta Të shtrirë ose të ulur […]

Sindromi premenstrual, gjendja që shton ankthin dhe tensionin te gratë para periodave


Ndryshimi i shpeshtë i gjendjes së humorit, shtimi i stresit, ankthit dhe pakënaqësive janë ndër gjendjet më të shpeshta me të cilat përballen në përditshmërinë e tyre femrat. Simptoma të cilat bëhen edhe më të dukshme në prag të ciklit menstrual. Përsëritja e tyre e vazhdueshme vjen si shkak i pranisë së sindromit premenstrual, i […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më të […]

Sëmundja e Kronit, shkaqet dhe simptomat


Sëmundja e Kronit është një sëmundje inflamatore e zorrëve e shkaktuar nga inflamacioni në traktin gastrointestinal. Karakterizohet nga dhimbje barku, ngërçe, jashtëqitje me gjak, diarre dhe / ose humbje peshe. Diagnoza është komplekse, dhe përfshin historinë klinike, testet laboratorike, imazherinë dhe endoskopinë (një aparat fotografik i futur në gojë) ose kolonoskopinë (një aparat fotografik i […]

Të përzierat, dhimbja e kokës, konfuzioni… Si të dimë që kemi pirë shumë ujë?


E dimë të gjithë shumë mirë që uji na është i domosdoshëm, mirëpo a e dini që me pirjen e ujit mundeni edhe ta teproni? Uji na ndihmon të ruajmë temperaturën e trupit, të krijojmë pështymë dhe të qarkullojmë lëndë ushqyese. Mirëpo, pirja e tepërt e ujit, p.sh., një litër brenda një ore, mund të […]

Merreni me qetësi: Gjashtë gjëra që do t’ju ndryshojnë humorin si me magji


Me situatën aktuale, oraret e kufizuara dhe orët e gjata brenda në shtëpi, mërzia është aspak e kuptueshme Luhatjet e humorit janë të shpeshta dhe me të ftohtin që bën jashtë zor se mund të gjesh gjëra interesante për të kënaqur veten. Gjithsesi, pa panik- ka mënyra të tjera për t’ju motivuar gjatë ditës dhe […]

Efektet anësore të vaksinës Oxford / AstraZeneca – cilat janë më të zakonshmet?


Vaksina Pfizer / BioNTech ishte vaksina e parë e coronavirusit që u miratua për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar, e ndjekur nga vaksina Oxford / AstraZeneca në fund të vitit 2020. Por, cilat janë efektet anësore të zakonshme të vaksinës Oxford / AstraZeneca? Jo të gjithë do të përjetojnë efekte anësore pas vaksinimit me këto […]

Çfarë Janë Ushqimet Pa Gluten – Përse duhet T’i Konsumoni


Me kusht që flasim për ushqimin, ndarja e tij në kategori dihet që është e pafundëme. E kjo ndarje bëhet jo vetëm në bazë të shijeve, por edhe në bazë të vlerave që secili nga produktet mund të përmbajë. Vitaminave, mineraleve, proteinave e vlerave të tjera ushqyese, së fundëmi i është shtuar edhe gluteni. Me […]

Kujdes me vitaminën A, dozat e mëdha mund të shkaktojnë dëmtim të organeve, komë, madje edhe vdekje


Është shumë e rëndësishme për shikim të mirë, zhvillim të qelizave dhe funksionim të sistemit imunitar Të rriturit kanë nevojë për 700 deri 900 mg në ditë. Mungesa e kësaj vitamine në organizëm ndikon në zhvillimin fizik dhe mendor, në tharjen dhe çarjen e lëkurës, në uljen e oreksit duke rritur kështu gjasat për anemi […]

Ndikimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) tek Stomaku dhe Tretja e Mirë – Çfarë duhet të Dini


Një ndër sëmundjet më të përhapura të globit pa dyshim që është diabeti (sëmundja e sheqerit). Shifrat e personave të prekur me të janë rritur thuajse si një epidemi gripi të zakonshëm e sezonal. Gjithsesi efektet anësore dhe simptomat e sëmundjes janë afatgjata, kronike dhe të rrezikshme. Përtej shumë dëmeve që shkakton në organizëm, diabeti […]

Siguria Ushqimore – Cilat Janë Sëmundjet që Vijnë nga Ushqimi


Siguri ushqimore do të thotë të ruash, të përgatisësh e ta shërbesh ushqimin në mënyrën e duhur. Në mënyrë që vlerat ushqimore të tij apo kushtet higjenike të mbeten të paprekura dhe të ushqejnë organizmin. Me morinë e produkteve që qarkullojnë sot në botë, duket se misioni i një bote me ushqim të sigurt dhe […]

Kur fillon të qeshë fëmija?


E qeshura e parë e foshnjës suaj është njëri ndër momentet më të rëndësishme për ju si prind, por edhe për fëmijën. Pavarësisht a është një qeshje e plotë ose jo, ju do të mundoheni që ai/ajo ta përsërisë sa më shpesh që të jetë e mundur atë. Fillimisht fëmija “eksperimenton” me tinguj, pra britmat […]

PROBLEME ME GJUMIN E BEBIT? 20 GABIMET QË PRINDËRIT BËJNË


Probleme me gjumin e bebit A ke probleme me gjumin bebit juaj? Ndoshta jeni duke bërë këto 20 gabime të zakonshme që ne prinderit s’ e dimë që ndikojnë te gjumi. Është e lehtë të bësh një gabim e bëjmë përditë por kjo s’do të thotë se s’ mund të regullojmë dhe të ndikojmë për […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por gjithsesi […]

Këto janë 3 ushqimet që duhet të shmangni gjatë periodave


Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë ciklit menstrual dhe luhatja e hormoneve s’ është arsyeja e vetme për këtë gjë. Gjatë atyre ditëve ju humbni gjithashtu minerale thelbësore dhe vitamina nga gjakderdhja. Për të rikthyer këto humbje specialistët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre. andaj, Living me anë të një […]

Dr. Visar Zekaj: Gjithçka që duhet të dini Po qe se keni Helikobakter


Intervistoi: Shëndrit Lumi Helikobakter pylori, i njohur më parë si Campylobacter pylori, është një bakter gram-negativ, mikroaerofil. Forma e tij spirale mendohet të ketë evoluar në mënyrë që të depërtojë në mukozën e stomakut dhe në këtë mënyrë të vendosë infeksionin. I pyetur se ku ndodhet Dr. Visar Zekaj theksoi se : “Helikobakter pilori është […]

Ju ther barku derisa jeni duke vrapuar? Cili është shkaktari dhe si ta parandaloni atë


Një dhimbje therëse, ose një goditje, nga ana e barkut ndodh kur vraponi Edhe pse këto ndjesi janë të padëmshme, ato janë të dhimbshme, kështu që mund të shkurtojnë kohën e vrapimit. Ja se si të parandaloni shfaqjen e kësaj dhimbjeje. Ja se çfarë i shkakton ato dhe disa këshilla se si t’i parandaloni ato. […]

Simptomat që tregojnë se jeni intolerant ndaj glutenit


Gluteni ndryshe quhet si ‘vrasës i qetë’ pasi është një prej shkaktarëve kryesor të shumë sëmundjeve. Ndonjëherë, njerëzit mund të mos jenë të vetëdijshëm mbi pasojat që vijnë nga konsumimi i glutenit, andaj e rëndësishme është që të dihet Po qe se jeni intolerant ndaj glutenit.Disa prej shenjave që tregojnë se ju mund të jeni […]

Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit


Gati 15 milionë amerikanë rregullisht përpiqen të shuajnë djegësimën e urthit me frenues të pompës protonike. Por hulumtimet tregojnë se përdorimi afatgjatë i këtyre ilaçeve pa recetë lidhet me humbjen e kujtesës, rrallimin e kockave dhe problemet e zemrës. Tani, një studim në Gazetën Amerikane të Gastroenterologjisë tregon se marrja e PPI-ve gjithashtu gati katërfishon […]

Tri mënyra për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të pankreasit – shenjat për zbulimin e hershëm


Kanceri i pankreasit është diçka që na intereson shumë. Sëmundja merr gati 50,000 jetë në SHBA çdo vit, por për fat të mirë, ka masa që mund të merrni për ta parandaluar atë. Çfarë është kanceri i pankreasit? Pankreasi është një organ në formë dardhe që qëndron prapa fundit të stomakut. Ai është i rëndësishëm […]

Disa dëmtime që i shkakton sëmundja e pankreasit


Sëmundja e pankreasit është një nga sëmundjet më të vështira për t’u kuruar. Vështirësia në kurimin e kësaj sëmundjeje vjen për shkak të vendosjes së thellë të pankreasit. Si pasojë e kësaj vendosjeje, pankreasi kapet me vështirësi nga vëzhgimet e mjekëve, andaj sëmundjet e tij janë në përgjithësi të rënda dhe të vështira. Por çfarë […]

Toniku i Mëngjesit Për Humbjen në Peshë


s’ ka rëndësi në cilën pjesë të vitit ndodhemi apo si doni të dukeni, ndjesia e fryrjes së organizmit s’ është kurrë e këndshme. Për të ulur këtë ndjesi e bashkë me të edhe peshën e tepërt ju mund të zgjidhni një sërë mënyrash, por është e rëndësishme që të mund të zgjidhni atë të […]

Vdes një 28 vjeçare nga COVID-19 në Shqipëri – ishte shtatzënë në muajin e pestë


Viktima më e re nga koronavirusi që u shënua sot në Shqipëri. Një 28 vjeçare shtatzënë ndërroi jetë këtë të martë nga COVID-19 në Shqipëri. ngjarja e rëndë dukuri mëngjesin e sotëm në spitalin e Infektivit, ku ajo ishte e shtruar prej disa ditësh. Familjarët kanë treguar për gazetaren e Neës24, Doriana Bezat, se ajo […]

A duhet të Konsumojnë Bulmet Personat që Vuajnë nga Refluksi


Produktet e bulmetit mund të shkaktojnë probleme me refluksin gastro-ezofageal tek disa njerëz. Bëhet fjalë për një ndër sëmundjet më të shpeshta të ezofagut. Ai ka të bëjë me kthimin e sekrecioneve të stomakut drejt ezofagut, duke shkaktuar më pas dëmtime të ndryshme, ulçerë e në raste të rralla edhe kancer. specialistët e AgroWeb.org thonë […]

Gjashtë nëntipe të simptomave të COVID-19, sipas rasteve klinike të pacientëve


Koronavirus mund të prekë shumë organe dhe ka disa simptoma kryesore për të anuar deri tek ato më pak të zakonshme. Sipas BBC shkenctarët të cilët përdorin të dhëna mbi shëndetin e katër million njerëzve thonë se Covid ka gjashtë nën tipe. Simptomat me këto nëntipe përfshijnë: Simptomat e ngjashme me gripin por pa ethe: […]

6-vjeçari Flavio kërkon ndihmë: Dua të jetoj si gjithë shokët e mi…


6-vjeçari Flavio kërkon ndihmë: Dua të jetoj si gjithë shokët e mi…6-vjeçari Flavio Beshiku, fëmija i tretë i Olsi dhe Fullanxa Beshikut, që në moshën 1-vjeçare është i diagnostikuar me mëlçi dhe shpretkë të zmadhuar. Prej pesë vitesh prindët e Flavios s’ kanë reshtur duke shkuar sa nga një mjek tek tjetri në Tiranë dhe […]

Salmonela: Pyetje Dhe Përgjigje Për Bakterin e Rrezikshëm


deri më tani, gjithësecili prej nesh mund ta ketë krijuar një ide për infeksionin e salmonelës, një bakter që infekton miliona njerëz në botë çdo vit. Simptomat e salmonelës shfaqen ndërmjet 24 dhe 48 orësh pas konsumit të një ushqimi të kontaminuar. Ato përfshijnë diarrenë dhe të vjellat. Sipas kërkimeve të AgroWeb.org, personi i infektuar […]

Pijet me Gaz dhe Agresiviteti tek Fëmijët – Një Shqetësim në Rritje


Shumë prindër i anashkalojnë rreziqet që u kanosen fëmijëve nga ushqimet dhe pijet industriale. Fundja, çfarë e keqe mund t’i vijë fëmijës nga një pije shumëngjyrëshe dhe e shijshme? Ajo që mund të ndodhë është se fëmija bëhet agresiv. Këtë e thotë një studim i publikuar në Revistën e Pediatrisë. Të dhënat e studimit konfirmojnë […]

Ëmbëlsuesi që ulë sheqerin në gjak dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës


Që të mbani nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak, zgjedhja e ëmbëlsuesit të duhur mund të jetë e ndërlikuar. Ka kaq shumë mundësi zgjedhje dhe midis shijeve të ndryshme dhe efekteve anësore të shpallura, shpesh është e vështirë të përcaktohet se cilën të zgjedhësh. Sidoqoftë, studime në rritje sugjerojnë që përdorimi i stevia për […]

Alergjia Ndaj Ushqimeve Të Detit – Alternativat e Sigurta Për Të Marrë Çdo Vitaminë


Rreth 2 përqind e njerëzve në botë janë alergjikë ndaj molusqeve dhe ushqimeve të detit. Këtu futen të gjithë llojet e guackave, karkalecë, peshk, kallamarë e shumë të tjera. Ndonëse shumë të shijshme për disa njerëz ato mund të provokojnë sëmundje serioze, helmim e alergji të ndryshme. Alergjitë më të rreziskshme e më të përhapura […]

Helmim Apo Virozë – Si Të Dalloni Shqetësimet e Stomakut


Në fillim të këtij viti, virozat e stomakut prekën mbi 9000 persona. Ky problem shëndetësor që në sloganin ditor mjekësor njihet si ‘gripi i stomakut’ shfaqet gjatë gjithë vitit dhe jo domosdoshmërisht në dimër. Por kjo stinë duket se favorizon ndjeshëm përhapjen e kësaj viroze e cila s’ kursen as të vegjël, të rritur e […]

Shenjat e kancerit te gratë- Cilat janë simptomat që s’ mund t’i injoroni?


Kur bëhet fjalë për kujdesin shëndetësor, gratë zakonisht janë më të zellshme se burrat. Por, shumë gra injorojnë simptomat që mund të jenë treguese të kancerit.Shumë forma të kancerit mund të shërohen Po qe se gjenden herët. Shembujt e mëposhtëm diskutojnë disa nga simptomat që gratë duhet të flasin me mjekun e tyre Po qe […]

Shenjat e kancerit te gratë: Simptoma që s’ mund t’i injoroni


Gratë zakonisht janë më të zellshme se burrat kur bëhet fjalë për kujdesin e tyre shëndetësor. Por, shumë gra injorojnë simptomat që mund të jenë treguese të kancerit. Vetëm po të lind një problem i ri shëndetësor, ju lutemi kontrolloni atë. Sa më shpejt të shpjegohet një problem, aq më shpejt mund të fillohet tretmani. […]

Katër grupet e njerëzve që s’ nevojitet të hanë akullore


Është e vërtetë se akullorja mund të na sjellë një ndjenjë freskimi gjatë stinës së nxehtë të verës, por jo të gjithë njerëzit janë të “përshtatshëm’’ për të ngrënë akullore. Më poshtë, ju rendisim katër grupe të njerëzve që s’ nevojitet të hanë akullore, pasi në të kundërt, mund të shkaktojnë dëmtime serioze në trupin […]

7 Bimët Më Të Mira Kundër Kolitit – Këshillat që Ju Duhen


Koliti spastik ose Sindroma e Zorrës së Irrituar është një problem shëndetësor që karakterizohet nga: dhimbje të forta dhe/ose fryrje barku Çrregullime të jashtëqitjes si diarea apo konstipacioni Gjendje jo të rehatshme të barkut, fryrje apo gazra. Këto probleme mund të kenë një kohëzgjatje mbi tre muaj, thonë specialistët. Në gjuhën popullore kjo sindromë njihet si ‘zorra […]

Lëkura e Shegës Kundër dhembjeve të Stomakut – Tri Kura të Shpejta


Me afrimin e stinëve të ftohta, organizmi është i pari që vëren ndryshimet. E në veçanti stomaku i cili ndjen menjëherë të ftohtin duke shkaktuar kështu dhimbje të mëdha. Personat që kanë probleme të vazhdueshme me këtë organ me siguri  e kanë parasysh shtimin e dhembjeve gjatë kësaj periudhe. në të gjithë morinë e kurave, […]

Ushqimet e Shëndetshme që Ju Bëjnë të Ndiheni të Fryrë


Stomaku i fryrë dhe dhembjet e barkut, janë me siguri një ndër simptomat më të sikletshme që mund të përjetohen. Jo vetëm përderisa janë shumë të dukshme, por rëndojnë ndjeshëm të gjithë organizmin. Duke ndikuar kështu edhe në kryerjen e aktiviteteve të përditshme me lehtësi. Në qoftë se përjetoni shpesh episode të barkut të fryrë […]

Anoreksia dhe simptomat e saj!


Anoreksia nervoza – shpesh e quajtur thjesht anoreksi – është një çrregullim i të ngrënit i karakterizuar nga një peshë anormale të ulët të trupit, një frikë e madhe nga shtimi në peshë dhe një perceptim i shtrembëruar i peshës. Njerëzit me anoreksi i japin një vlerë të lartë kontrollit të peshës dhe formës së […]

Shkaqet më të zakonshme të kolikës infantile


Shkaqet më të zakonshme të kolikës infantile pëfshijnë: mbindjeshmëri ndaj ushqimit të ngrënë nga nëna që ushqen foshnjën me qumështin e gjirit (p.sh. ndaj qumështit të lopës), moszhvillimi i plotë i sistemit gastrointestinal dhe probleme me tretjen e shpejtë, gëlltitja e ajrit gjatë ushqimit (sidomos në foshnjat me ushqim artificial – biberon), çrregullimet gastrointestinale dhe […]

Si Ta Kuptoni Po qe se Keni Tepricë Hekuri – Çfarë i Ndodh Trurit dhe Organizmit


Njerëzit që kanë nivele të larta të hekurit në organizëm janë më të rrezikuar nga disa goditje ishemike. Ky është rezultati i një studimi nga Imperial College London, të cilit i referohet AgroWeb.org. Shkencëtarët analizuan të dhënat shëndetësore të 48,000 njerëzve dhe zbuluan se sasitë e larta të hekurit kishin lidhje të fortë me rrezikun […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të shëndetësohen […]

Çka është Depresioni dhe cilat janë shenjat dhe simptomat?


Çrregullimet depresive janë sëmundje në të cilat ulja e vazhdueshme e humorit dhe mungesa e ndjenjës së kënaqësisë në jetë (anhedonia) janë tipare të dukshme dhe të qëndrueshme. Çrregullimet depresive ndahen në Depresion Madhor (që mund të ketë një episod të vetëm ose episode të përsëritura depresive) dhe në Distimi. Një episod depresiv quhet kur […]

Rëndësia e Fizioterapisë në frymëmarrje – COVID-19


Shkruan: Shendrit Lumi – Fizioterapist Është e rëndësishme që fizioterapeutët manual dhe ata qëpërdorin ushtrime korrigjuese të kenë një njohuri të mirë mbibio-mekanikën e kafazit të kraharorit dhe pjesës torakale tështyllës kurrizore (zona e vertebrave T) si dhe lidhjes së tyre me frymëmarrjen optimale. Frymëmarrja është modeli jonë ilëvizjes kryesor dhe me i rëndësishëm, si dhe më i çrregulluari.” Shumë profesionistë në fushën e shëndetit janë në dijeni të faktitse si frymëmarrja ndikon në posturë, vendosjen e funksioneve tëtrupit. Ky artikull paraqet një përmbledhje të anatomisë sëfrymëmarrjes, strategjive të vlerësimit dhe të trajtimit qëndihmojnë klientët të marrin frymë në një mënyrë mëfunksionale dhe të veçante sidomos në këto kohë pandemie, e qëky virus po atakon më shumë funksionet respiratore. Gjatë përpjekjes për të marrë frymë, kafazi i kraharorit ka aftësinë unike për të rritur dimensionet e tij përpara/prapa dheanësore në të njëjtën kohë. Struktura më përgjegjëse përgjenerimin e presionit negativ brenda kraharorit është diafragma(Fig, 1). Marrja e frymës bën që diafragma të kontraktohet dhetë lëvizi në mënyrë të pavarur. Ky veprim i shtrin muskujt duke krijuar një reduktim të presionit në kraharor dhe një rritje tësasisë së ajrit të futur brenda në mushkëri. Kurse nxjerrimfrymën jashtë, diafragma relaksohet, dhe rikthehet forma normale, ndërkohë që hapësira e ajrit në mushkëri reduktohetduke shkaktuar nxjerrjen e ajrit jashtë (Fig. 2). Çdo rritje nëpresionin abdominal përmes marrjes së frymës drejton harqete shtyllës kurrizore duke shkaktuar një rritje në bllokimin dhestabilitetin e pjesës torakale të shtyllës kurrizore dhe të kafazitkraharor. Ky veprim i pavullnetshëm punon në bashkëpunim të ngushtëme strukturat e tjera të cilat shpesh i quajmë si “kryesoret”. Përshkak të lidhjes së ngushtë ndërmjet frymëmarrjes dhestrukturave kockore, çdo gjë që dobëson diafragmën gjithashtundikon negativisht në pjesën torakale të shtyllës kurrizore dhefunksionet e kafazit të kraharorit. Kur artikulacionet e trupitbllokohen, modelet normale të frymëmarrjes përkeqësohen. Nukka shumë rëndësi nëse merrni pjesë në aktivitete konkurruesesportive ose thjesht ngrini një fëmijë nga ulsja e makinës, muskujt kryesore duhen përfshirë në mënyrën e duhur. Çrregullimi, në çdo strukturë që lidhet me frymëmarrjen na bënmë të predispozuar ndaj dëmtimeve dhe dhimbjes. Rikthimi i funksionit pakëson koston metabolike të lëvizjes Kur tensioni, trauma dhe postura e keqe ndryshojnë bio-mekanikën dhe përkeqësojnë ngadalë lëvizjen kryesore, zakonisht është e lehtë të verifikohet me anë të ekzaminimit me prekje. Për shkak se lëvizjet e çrregullta të pakoordinuara janëmë pak efektive, këto ndryshojnë ngarkesën mbi trup dhemodelet e aktivizimit të muskujve. Shumë dhimbje kronikezhvillojnë “amnezi lëvizjeje” dhe nuk janë në gjendje tëpërshkruajnë ose të ndiejnë ndryshimet në modelet e tyre tëlëvizjeve. Por, problemet e mëposhtme shpesh ndodhinparalelisht me frymëmarrje të dobësuar dhe humbje tëfrymëmarrjes së duhur me diafragmë: Dhimbja kronike e pjesës së poshtme të kurrizit Dhimbje kokë të shpeshta tensionimi Ngarkesë e sistemit emocional, stres i lartë dhe ankth ivazhdueshëm Tërheqje e vazhdueshme posturale për shkak të posturës sëqëndrimit në zyrë, etj. Pozicione të përsëritshme dhe të dhimbshme të brinjëve Kafazi i kraharorit dhe muskujt kryesor të tij punojnë si një njësidhe koordinimi i lëvizjeve është thelbësor. Manifestimi idhimbjes nëse një brinjë humb aftësinë për t’u koordinuar nëmënyrën e duhur me pjesën tjetër të kafazit të kraharorit dheshtyllën kurrizore si pjesë të një njësie funksionale. Kjo do tëishte e ngjashme me një skuadër vozitëse ku njeri prej anëtarëvevepron jo në sekuencë me grupin. Funksionet e brinjëve tëndryshuara mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje, lëvizje të kufizuara të shpatullave, dhe dhimbje në zona të tjera, dhe mbrojtje të muskujve. Gjithashtu, brinjët që nuk ndodhen nënjë linjë mund të pickojnë nervat ndërmjet brinjëve, duke tejçuardhimbje përgjatë brinjëve, dhe me raste edhe në muret e kraharorit (frika për atak zemre). Virtualisht është e pamundur që të mbivlerësohet ndikimi ifrymëmarrjes mbi pjesën torakale të shtyllës së kraharorit dhelëvizshmërinë e brinjëve si dhe stabilitetin postural. Muskujt e diafragmës, abdominale, dhe ato që ndihmojnë në frymëmarrjeprodhojnë rreth 21,000 frymëmarrje në ditë. Një diafragmë e fortë dhe që lëviz lirshëm shërben si muskuli kryesor përfrymëmarrje, duke lejuar që muskujt e tjerë ndihmës tëqëndrojnë të butë dhe të relaksuar. Një diafragmë e dobët shkakton një tonus pushues të lartë nëpjesën e sipërme të muskujve të kafazit kraharor të tillë siskalenet, trapezi i sipërm, levator skapula, dhe pektoral. Latissimus dorsi, muskujt pektoral (të kraharorit) nuk mendohentë jenë muskuj ndihmues në frymëmarrje, por mund tëpërfshihen në modele të gabuara të lëvizjeve të tilla sifrymëmarrja paradoksale, ku abdomeni (barku) lëviz brenda dhejashtë gjatë frymëmarrjes. Ky çekuilibrim i shpeshtë i muskujvekrijon tërheqje në shpatull, mbajtjen e kokës përpara, dhehumbje të lordozës lumbare. Postura me kokën përpara mund tëshkaktojë dhimbje poshtë oksipitalit dhe dhimbje cerviko-torakale, pasi këto zona janë tashmë duke mbartur ngarkesë tëtepërt për të kompensuar pjesën torakale të shtyllës kurrizore qëështë në hiper-kifozë. Një mënyrë, shpesh e nënvlerësuar për të lehtësuar qafën dheshpatullat e ngacmuara ose dhimbjen e mesit, është duke përmirësuar lëvizshmërinë e kafazit të kraharorit. Në Fig. 3, demonstrohet teknika e ngritjes së kafazit të kraharorit dhezonës së legenit. Në Fig. 4, aktivizohet një diafragmë e bllokuarndërsa mobilizohet kafazi i kraharorit. Kurse personi merrfrymë, ai lehtësisht shtyn bërrylat kundrejt duarve të terapistitdhe qëndron deri sa të numërohet deri në 5. Gjatë nxjerrjes sëfrymës, gishtat e terapistit punojnë nën kafazin e kraharorit dheshtyjnë të gjithë ajrin e bllokuar në muskujt e diafragmës(përsëriteni 5 herë). Ushtrime shtëpie për frymëmarrjen Çdo individ me probleme frymëmarrjeje duhet që të marri këshilla për ushtrime. Një rutinë bazë efektive është që personitë vendosi njërën dorë mbi pjesën e poshtme të barkut dhetjetrën në pjesën e sipërme të kraharorit, menjëherë poshtë fytit. Udhëzojeni që të nxjerrë barkun jashtë kurse merr frymëngadalë dhe me qetësi, plotësisht nga hunda dhe me forcë e fusinbarkun brenda kurse nxjerrin frymën jashtë përmes gojës(Fig. 2). Me kalimin e moshës dhe kurse pjesa torakale e shtyllëskurrizore fillon të bllokohet, fillon kompensimi i frymëmarrjes. Ne e konsiderojmë frymëmarrjen si diçka që kryhetautomatikisht. Fizioterapeutët shpesh ndihen fajtor qëneglizhojnë vlerësimin e frymëmarrjes dhe trajtimin në favor tëstrategjive korrigjuese. Por, frymëmarrja është një nga lëvizjet më esenciale përtrajtimin jo vetëm të stabilitetit të shtyllës kurrizore dhedhimbjes muskulo-skeletore, por dhe lodhjes kronike dheankthit. Ka një numër teknikash dhe mënyrash që ju mësojnë tëmerrni frymë si yoga, fitnes fashial dhe forma të ndryshmerehabilitimi funksional. Trajtimi i çrregullimeve dhe të mësuarite mënyrës së duhur për të marrë frymë janë esenciale për njëshëndet optimal dhe për kryerjen e aktiviteteve sportive./Familja Jonë

Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar


Basri Lenjani në një prononcim për Gazetën Express tha se shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar.  Rreth pyetje se a po lihen anash pacientët në kohë të Covid 19 ai tha: “Jo, nuk është e vërtetë që ka shumë pritje, por që ne normal i trajtojmë më […]

Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?


Dhimbja abdominale, është dhimbje që shfaqet poshtë kërthizës. Zakonisht një person që ka dhimbje në pjesën e poshtme të abdomenit, ndjehet i fryrë dhe i mbushur. Janë disa arsye pse ndodh dhimbja në këtë pjesë të abdomenit ose pelvikut e ato janë: Konsumimi i ushqimeve me yndyrë të lartë Stresi Në disa raste dhimbjet në […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale


  Shkruan: Leutrim Maxhuni Kohët e fundit është bërë praktikë e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut) dhe kolikën renale (dhimbjes së veshkave ose organeve të traktit urinar) rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu, Kirurgu abdominal apo Urologu.   Në […]

Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen


Pas një stërvitjeje shumë impenjative ose pasi kemi ngrënë një hamburger me qepë, ata përreth nesh nuk mund t’i mbijetojnë aromës që nxjerrim. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, një dush i këndshëm, pak deodorant dhe një pastë dhëmbësh mund të zgjidhnin situatën. Por, nuk është gjithmonë kështu. Kjo për shkak se aroma që […]

Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar


  Disa sjellje mund ta bëjnë trupin më të prekshëm ndaj sëmundjeve Kjo është konfirmuar nga specialistët e Qendrës Immuno në Spitalin Humanitas në Milano, një qendër për sëmundjet imunopulmonike të konceptuara me qëllim të mjekësisë precize, e cila integron kërkimin në aftësi klinike në gastroenterologji, pneumologji dhe alergji, dermatologji dhe reumatologji. Gjumi i paktë Gjatë […]