Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Besa Pharm ofron falas medikamente për Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit”


Besa Pharm gjatë ditës së sotme ka ofruar falas medikamente për Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë. me anë të një shkrimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, Shtëpia e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” shprehu falënderimin dhe mirënjohjen për Besa Pharm. “Zoti ju shpërbleftë! Falenderojmë Besa Pharm-Prishtinë të cilët dhuruan […]

Klinikat dhe spitalet e Kosovës të stërmbushura me pacientë me COVID-19


Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka deklaruar se përkundër se gjatë kësaj jave ka pasur një rënie të lehtë të shifrave të të infektuarve me COVID-19, klinikat e QKUK-së dhe repartet e spitaleve ku po trajtohen pacientët me COVID-19, vazhdojnë të jenë të stërmbushura. Krasniqi ka deklaruar se edhe më […]

Barnat që kanë treguar rezultate premtuese në trajtimin e COVID-19


Qeveria britaneze ka nisur një task forcë antivirale për të gjetur të paktën dy barna deri në vjeshtë që njerëzit mund të marrin në shtëpi si pilula ose kapsula për të ndaluar kthimin e infeksioneve të koronavirusit në sëmundje serioze dhe të bëjnë kohën e shërimit më të shpejtë. Por këto s’ do të jenë […]

Hoxhaj: Pa barna e vaksina, ftoj Kurtin të zbres deri në QKUK


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, në një mujorin e qeverisjes së Albin Kurtit ka thënë se kjo Qeveri vazhdon të punoj pa plan dhe pa ide derisa qytetarët kanë nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shtetit. Hoxhaj ka thënë se Kurti po dështon të përballet me pandeminë, ekonominë e arsimin, […]

Udhëzimi i ndryshuar nga Zemaj për vaksinat, lejonte barna pa certifikatë të kualitetit dhe pa udhëzues në gjuhën shqipe


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte nënshkruar plotësim ndryshimin e Udhëzimit Administrativ 01/2015 për Autorizim Marketing për Produktet Medicinale më datën 22 mars. Në kuadër të ndryshimeve për mundësimin e blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer, në këtë udhëzim kishin pësuar ndryshime edhe për tregun e barnave në Kosovë, shkruan Gazeta Shneta. Në dokumentin të […]

EPILEPSIA DHE AGJËRIMI


Shkruar nga: Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Epilepsia paraqet një çrregullim të trurit në të cilin vjen deri te gjenerimi dhe përhapja e pakontrolluar e aktivitetit elektrik të trurit, që për pasojë manifestohet në forma të ndryshme – që prej humbjes së vetëdijes me shtangime trupore të përgjithshme deri te shtangimi i njërës presë të […]

Vitia e nënshkruan UA-në për vaksinat anti-Covid, hapet udha për blerjen e vaksinave nga Pfizer


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë miratimin e EMA-së ose FDA-së. Ky UA i hap rrugë blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer Udhëzimi Administrativ për Ndryshimin dhe Plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr. 01/2015, Autorizimi për Marketing për Produktet Medicinale i cili […]

Shoqata e Pacientëve bën thirrje të sigurohen më shumë vaksina kundër Covid-19


Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës (PRAK) ka thënë se në Dita e të Drejtave të Pacientëve e gjen Kosovën më shumë se kurrë tjetër të ekspozuar ndaj një rreziku të madh shëndetësor siç është pandemia COVID-19. “Menaxhimi i pandemisë që nga fillimi u shoqërua me shumë probleme, gjë që ndikoj në shkelje […]

Rrezikohet furnizimi i rregullt me barna dhe material shpenzues nga Lista thelbësore


Ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi për media ka njoftuar se buxheti i alokuar për Programin farmaceutik të MSh-së dedikuar për furnizim të institucioneve shëndetësore me barna dhe material shpenzues nga Lista thelbësore për vitin 2021 është 5,550,000.00 euro, ndërsa ai i vitit 2020 ka qenë 11,476,913.90 euro. Sipas njoftimit, Lista thelbësore për furnizim të […]

Lenjani: Efektet anësore të vaksinës mund të zgjasin deri në 12 orë, të sëmurët të konsultohen para vaksinimit


Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani, tha se pandemia e ka penguar shërbimin emergjent, posaqë aty trajton pacientët me lëndime nga më të ndryshmet. Ai në një intervistë për Ekonomia Online tha se Klinika Emergjente iu ka dhënë prioritet të gjitha rasteve, si: goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale etj. Mes tjerash, Lenjani shtoi se […]

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit. Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë muaji. […]

Neurologu Morina: Prej muajit qershor në Amerikë, për herë të parë, do të përdoret një terapi biologjike kundër demencës


Gjatë bisedës me neurologun Fatos Morina u diskutua për arritjet e fundit në lëmin e neurologjisë në botë. Duke qenë pjesëmarrës në disa konferenca të zhvilluara në Gjermani, në të cilat është njoftuar edhe për risitë në fushën e neurologjisë, Morina, për portalin Familja Jonë, tregon disa nga të arriturat në këtë drejtim që pa […]

Numër i lartë i rasteve me COVID-19 në Prishtinë, rreth 400 pacientë në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore


Në Komunën e Prishtinës vazhdojnë të jenë aktive rreth 3 mijë e 400 raste me COVID-19, ndërsa brenda ditës në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen Emshir, ku trajtohen pacientët me coronavirus në kryeqytet po kërkojnë trajtim mjekësor deri në 400 persona. Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi thotë se gjatë kësaj periudhe në […]

NË AMERIKË APROVOHET EDHE NJË BAR PËR SKLEROZË MULTIPLE – PONESIMOD


Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Në fund të muajit të kaluar, Autoriteti amerikan për Ushqim dhe Barna (FDA) e aprovoi për përdorim një tjetër bar oral për trajtimin e sklerozës multiple, duke e përfshirë formën relapsing-remitting, sindromën klinike të izoluar dhe formën sekondare progresive aktive. Ponesimodi është bar në formë tablete i cili përdoret një […]

Pfizer: Vaksina mbron pacientët për të paktën gjashtë muaj kundër COVID-19 dhe është efektive kundër varianteve tjera


Vaksina kundër COVID-19 e zhvilluar nga Pfizer në bashkëpunim me kompaninë BioNtech, është dëshmuar si “shumë efikase” kundër coronavirusit përfshirë edhe variantet tjera dhe atë për të paktën gjashtë muaj. Dy kompanitë të mërkurën njoftuan se faza e fundit e testimit – që përfshin analizimin e 927 rasteve të konfirmuara me COVID-19 dhe 46.307 vullnetarë […]

Vaksinimi antiCOVID-19 fillon nesër, stafi shëndetësor dhe të moshuarit do ta marrin të parët


Me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, është mbajtur një takim online me Këshillin e Kryetarëve të Komunave në lidhje me koordinimin dhe procesin e fillimit të vaksinimit pas arritjes së kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID-19, ndërsa procesi i vaksinimit do të filloj të martën në Klinikën Infektive dhe sallën “1 Tetor”, ndërsa […]

Raporti Për Produktet e Konsumuara: Pandemia ka nxitur shpenzime rekord për barna


Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Por, të dhënat më të detajuara sipas aktiviteteve ekonomike tregojnë se rritja e shpenzimeve për konsum ka ardhur kryesisht për […]

Rastet Shëndetësore Kur s’ duhet Të Hani Xhenxhefil


Xhenxhefili është një zhardhok i mrekullueshëm për shëndetin. Ai është përdorur për tu dhënë shije gatimeve  por edhe për të përmirësuar shëndetin për mijëra vite me rradhë. Megjithatë, fuqitë shëruese të xhenxhefilit duhen përdorur me kujdes derisa ato s’ janë të përshtatshme për të gjithë njerëzit. Në këtë artikull, lexuesit e AgroWeb.org do të mësojnë […]

Pfizer ka filluar testimin e tabletave kundër koronavirusit


Kompania farmaceutike amerikane, Pfizer ka filluar provat klinike të tabletës, pra ilaçit oral antiviral kundër coronavirusit. Faza e parë e testimit të këtij ilaçi, i quajtur një frenues i proteazës, ka filluar në SHBA gjersa pilula funksionon duke penguar një enzimë që virusi ka nevojë të replikohet në qelizat njerëzore. “Ndalimi i pandemisë së coronavirusit […]

Zemaj pas dorëzimit të detyrës: Puna e madhe e bërë deri më sot, do të jetë më e lehtë të vazhdohet


Arben Vitia sot e ka marr zyrtarisht detyrën e ministrit të Shëndetësisë, të cilën ia ka dorëzuar ish-ministri i deritanishëm, Armend Zemaj. Zemaj me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook ka thënë se edhe pse  e ka dorëzuar pozitën e ministrit s’ do të ndaloj së përkushtuari për të kontribuuar në të […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

Hipertiroidizmi/ Simptomat dhe tretmani


Hipertiroidizmi është një gjendje kronike e karakterizuar nga një rritje patologjike e sintezës, sekretimit dhe e niveleve të tiroksinës (T4) e triodotironinës (T3) të lira në gjak. Këto dy hormone prodhohen nga tiroidja, një gjëndër endokrine, e vendosur në bazën e qafës, e cila drejton metabolizmin e trupit, transmeton Gazeta Sinjali. OrigjinaShkaku kryesor i hipertirodizmit është […]

ShSKUK do ta pajisë me Tomografi të Kompjuterizuar Spitalin e Ferizajt


Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës dhe drejtori i përgjithshëm, Valbon Krasniqi gjatë vizitës që ia bën Spitalit të Përgjithshëm të Ferizajt prezantuan investimet që do të bëhen nga  ShSKUK në këtë spital, ku parashihet  të pajiset  për herë të parë me Tomografi të Kompjuterizuar (CT). Sipas një njoftimi për media […]

70% e ilaçeve, vetëm për covid/ Farmacistët thonë se ka kërkesë shumë të madhe për ilaçet kundër trombozave


Fluksi i punës i farmacistëve vijon të jetë i lartë edhe pas gati një viti të pandemisë covid19. Sipas tyre rreth 70% e pacientëve që paraqiten në farmaci janë me recetat e kurimit të sëmundjes sars-cov2. Teuta Maçi- farmaciste: “Situata është shumë serioze. Mund të themi që në këtë periudhën fund shkurti- fillim marsi është […]

Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për Ekonomia […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më të […]

Disa ilaçe që mund të shkaktojnë psoriazën


Psoriaza është një sëmundje autoimune e lëkurës e karakterizuar nga shfaqja spontane e simptomave (skuqje të  lëkurës). Ajo po ashtu ndikon që të kemi kruarje të mëdha në ato pjesë ku vecse është manifestuar sëmundja Përveç ilaçeve, shumë gjëra të ndryshme mund të shkaktojnë kruarje dhe përhapje më të shpejtë të sëmundjes, duke përfshirë stresin, […]

OBSh autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca


Organizata Botërore e Shëndetësisë dha dritën jeshile për përdorimin emergjent të një vaksine kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania farmaceutike AstraZeneca, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Kjo është vaksina e dytë që autorizon OBSH-ja, pas autorizimit të vaksinës Pfizer/BioNTech në muajin dhjetor. Pritjet tani janë që vendet që kanë aplikuar për vaksina në skemën […]

Itali, miratohet tretmani me antitrupa kundër COVID-19


Italia do të përshpejtojë procesin për të miratuar trajtimet me antitrupa, për përdorim për disa pacientë me COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza. Ministri tha se kishte nënshkruar një dekret për të administruar trajtime të bazuara në antitrupa monoklonalë, të cilët janë kryesisht antitrupa të modifikuar gjenetikisht. Agjencia Italiane e Barnave, AIFA, dhe këshilli […]

tretmani i kancerit: Pyetjet që duhet parashtruar mjekut tuaj


Kur njerëzit diagnostikohen për të parën herë me kancer, me gjasa kanë dhjetëra, në mos qindra pyetje për të bërë. Por, kur ulen në zyrën e mjekut, është lehtë të harrohet çdo gjë që është dashur të pyetet mjeku rreth trajtimit të kancerit. andaj, krijoni disa pika dhe shkoni i përgatitur tek specialisti, shkruan në […]

Ilaçet antimykotike në shtatzani rrisin rrezikun për abort


Përdorimi i flukonazolit, një ilaç antimykotik, nga goja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e abortit spontan. Aplikimi lokal i ilaçit, nga ana tjetër, është i sigurt. Për të shpjeguar këtë është kryer një studim i cili tregon se, kur merren nga goja, baza e ilaçeve fluconazole përdoret për të luftuar infeksionet mykotike mjaft të zakonshme gjatë shtatzënisë, si […]

Tensioni i ulët në shatztani, problematik në stinën e verës


Presioni i ulët i gjakut është një situatë mjaft e zakonshme tek gratë e reja dhe aq më tepër në shtatzani. Me nxehtësinë e verës, vlerat e presionit të gjakut kanë tendencë të bien më tej, duke i bërë gratë shtatzëna të ndihen të pafuqishme dhe sëmurë. Presioni i ulët i gjakut në shtatzëni shfaqet veçanërisht […]

Çfarë e shkakton humbjen e dëgjimit?


Ka shumë kushte që mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit. Ekzistojnë 3 kategori të humbjes së dëgjimit që mund të kontribuojnë në problemet tuaja me dëgjimin: Humbja e dëgjimit përçueshëm ndodh kur valët e zërit s’ mund të arrijnë në veshin e brendshëm për shkak të një bllokimi të një lloji, të tilla si lëngu […]

Djersitja, deodorantët dhe antiperspirantët


Djersitja është mënyrë e shëndetshme e largimit të toksinave nga organizmi, me anë të saj organizmi ynë arrin homeostazën kur temperatura e trupit është më e lartë se sa normalja. A duhet të shqetësohemi Nëse kemi djersitje apo është vetëm gjendje jona e pakëndshme? Djersitja është gjithmonë më e shëndetshme sesa ndalimi i prodhimit të […]

Bill Gates zbuloi se sa para investoi në vaksinat kundër COVID-19


Bill dhe Melinda Gates botuan një letër vjetore në faqen e tyre të internetit në të cilën flasin për pasojat e mundshme të kësaj dhe pandemive të ardhshme. Sipas tyre, ashtu si Lufta e Dytë Botërore ishte një gjë vendimtare për brezin e prindërve tanë, pandemia e coronavirusit do të përcaktojë tonën. “Dhe ashtu si […]

Gjithcka që duhet të dini rreth sëmundjeve reumatike


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Sëmundjet reumatike janë sëmundje jo të lehta që duhet kujdes dhe trajtim gradual të tyre. Të qenët i sëmurë me ndonjë patologji reumatizmale do të thotë të keni kujdes shumë më të shtuar në mënyrë që sëmundja mos të manifestohet me pasoja më të rënda në shëndetin tonë. Në një intervistë […]

Kërkimet e reja identifikojnë tre nëntipe të ndryshme te Alzhemierit


Derisa disa ilaçe tregojnë shenja pozitive për ngadalësimin e përparimit të Alzheimerit, aktualisht s’ ka shërim për sëmundjen. Një studim i ri i botuar në Science Advances sugjeron që kjo mund të jetë prejse trajtimet duhet të shkojnë përtej asaj që kanë studiuar deri më tani. Alzheimeri s’ është një sëmundje e vetme. PërderisaAlzheimeri kryesisht […]

Ministria e Shëndetësisë propozon masat e reja kundër COVID-19


Ministria e Shëndetësisë i ka propozuar Qeverisë së Kosovës masat e reja kufizuese kundër COVID-19. MSH ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë, duke vënë në theks edhe zgjatjen e orarit të qarkullimit në bazë të masave nëpër komuna me rrezik të ulët, të mesëm e të lartë, transmeton Telegrafi. Në propozimin e […]

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë


Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia. “Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për […]

IN MEMORIAM- Veli Ahmetaj,ekonomisti që s’ do të shlyhet gjatë nga kujtesa- E përkujton;Liman Asallani, kryetar i Klubit të Afaristëve në Prizren


Që nga viti i parë i studimeve, 1977/78, pata rastin ta njihja Veli Ahmetajn që ishte atëherë në prag të diplomimit në Fakultetin Ekonomik në Prishtinë. Kontaktet tona dekadave të shkuara ishin me shumë profesionale ne asociacionet e Biznesit që vepronin në Kosove dhe në qytet. Përafrimi shoqëror e profesional dukuri  pas luftes kur fillimisht […]

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020


ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020 1. SKLEROZA MULTIPLE TRAJTOHET NË KOSOVË Kryefjala jo vetëm e shëndetësisë (qoftë kosovare, qoftë asaj ndërkombëtare), por edhe e të gjitha sferave të jetës në vitin 2020 ka qenë pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri, SARS-CoV-2 dhe sëmundja e shkaktuar prej tij, Covid-19. Me gjithë vështirësitë e punës, […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët shëndetësorë […]

Herpesi në shtatzëni; Një problem serioz që duhet trajtuar


Herpesi është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga virusi simpleks i herpesit. Virusi shfaqet në dy forma: virusi  simpleks i herpesit i tipit 1 (VSH-1) dhe virusi simpleks i herpesit i tipit 2 (VSH2). Tipi 1 shkakton flluska përreth gojës dhe hundës, por edhe në zonën gjenitale, ndërsa tipi 2 shkakton flluska dhe dhimbje në […]

Çaji i Sherebelës Për Uljen e Nivelit të Sheqerit në Gjak


Çaji i sherebelës është shumë i pasur me antioksidantë, të cilët jo vetëm që luftojnë inflamacionin por edhe mbrojnë të gjithë organizmin nga radikalet e lira. Efektet antioksiduese të çajit të sherebelës mund të përmirësojnë funksionet jetësore të mëlçisë. Çaji i sherebelës mund të ndihmojë në reduktimin e ankthit dhe në përmirësimin e humorit. Çaji […]

Britania e Madhe po e teston një ilac që bllokon zhvillimin e koronavirusit


Shkencëtarët kanë filluar provat klinike të një ilaci i cili parandalon përhapjen e mëtejme të virusit. me anë të antitrupave kundër koronavirusit, ilaci mund të ketë efekt në parandalimin e përhapjes dhe “mundjen” e virusit. Këto prova po zhvillohen nga University College London Hospitals. Barna mund të parandalojë që një person, i cili ka qenë […]

Në Spitalin e Gjakovës 47 pacientë me COVID-19, 30 pacientë në oksigjeno-terapi


Në spitalin rajonal të Gjakovës aktualisht janë të hospitalizuar 47 pacientë, prej tyre 30 janë me oksigjeno-terapi. Tre pacientë janë në gjendje të rëndë dhe tretmani i tyre po bëhet me CPAP maskë. Nga ky spital thonë se janë të furnizuar edhe me oksigjen por edhe me terapi të nevojshme. Drejtori i këtij spitali, Hilmi […]

Çaji i Veshtullës – Vlerat Të Cilat duhet T’i Dini Patjetër


Në Greqinë e Lashtë, veshtulla përshkruhej si bima që kuronte gjithçka, por vetëm në vitin 1920, kjo bimë ledhatare u studiua për rolin e saj kundër sëmundjes së kancerit. Kokrrat e veshtullës janë konsideruar gjithmonë si të pa përdorshme, megjithatë gjethet e saj janë përdorur në formë çaji kundër disa problemve shëndetësore. Si Të Përgatisni […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe […]

Zemaj paralajmeron ndërtimin e spitalit në Ferizaj


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka vizituar sot komunën e Ferizajit. Ai gjatë kësaj vizite u shpreh se ndërtimi i spitalit në këtë komunë mbetet ndër prioritetet kryesore dhe do të përkushtohet fuqishëm që të përfundojë sa më shpejt ndërtimi i tij. Zemaj gjithashtu theksoi se po bëhet përpjekje për rritjen e kapaciteteve testuese për […]

Si Të Pastroni Veshkat Nga Kripa e Tepërt Në 4 Hapa


Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin e trupit nga toksinat dhe shëndeti i tyre është i rëndësishëm për mbarëvajtjen e të gjitha organeve. Ato duhen pastruar rregullisht nga toksinat dhe kripa e tepërt për të garantuar një shëndet të mirë. Në AgroWeb.org do të mësoni si të pastroni veshkat në vetëm 4 hapa jo të vështirë. […]

Mbidoza e ilaçeve dhe COVID-19


Shkruan: Dr. Valbonë Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare – Staf. në Olive Medical & Laboratory Gjasat po tregojnë se pasojat në shëndet apo edhe vdekjet nga mbidozimi i barnave do të rriten në vitet në vijim, kryesisht për shkak të përdorimit të tepruar të analgjetikve, antipiretikve, kortikosteroideve dhe antibiotikëve, s’ mund të lehen anash as […]

Valbon Krasniqi:Kemi marr të gjitha masat që të ketë furnizim me oksigjen


U.d i drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi në Komisionin për Shëndetësi është përgjigjur për interesimin e deputetëve për furnizimin me oksigjen, duke thënë se muajin korrik kanë arritur të sigurojnë 20 mijë litra me oksigjen të lëngshëm nga kompania e kontraktuar. “Gjatë muajit shtator kemi marr donacione me oksigjen. Kemi vizituar dhe bërë evidentim në […]

Kardiologu Ilir Bajraktari: Personat me sëmundje të zemrës kanë më shumë gjasa të infektohen me koronavirus


Shkruan: Fisnik Dajakaj Në kohën kur numri i infektimeve dhe vdekjeve nga koronavirusi po vazhdon të jetë i lartë, është akoma me rëndësi të dihet për kategoritë më të rrezikuara nga virusi në fjalë. E, pa dyshim, ndër më të rrezikuarit konsiderohen personat me sëmundje kardiovaskulare Në një intervistë me kardiologun Ilir Bajraktari, ai tregoi […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do të […]

Istogu furnizohet me barna kundër COVID-19


Në Istog kanë ardhur një sasi e barnave kundër COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shëndetësisë, Mujë Osmani. Mësohet se këto barna janë siguruar nga buxheti komunal, shkruan Indeksonline “Sot arriti sasia e planifikuar me barna anti-covid nga paratë e buxhetit komunal per shëndetësi. Terapia është falas per të gjithë të prekurit […]

Qytetari publikon faturat, rreth 2 mijë euro shpenzime për shërimin nga COVID-19 në shtëpi (FOTO)


Gazetari i Radio Televizionit të Kosovës, Fisnik Dërguti ka publikuar faturat që ka shpenzuar gjatë shërimit nga COVID-19 në shtëpi. Ai ka thënë se së bashku me nënën e tij për t’u shëruar nga kjo sëmundje, ka shpenzuar 1,890 euro. me anë të një postimi në Facebook, Dërguti ka thënë se 1,444,70 euro ka shpenzuar […]

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e […]

Rastet Kur Lëngu i Panxharit i Bën Dëm Shëndetit – Mësoni Efektet Në Organizëm


Lëngu i panxharit Po qe se pihet i pa përzier me ndonjë frut tjetër është i vështirë për t’u gëlltitur. Megjithatë, besimi i patundur që ai përmirëson furnizimin e oksigjenit me oksigjen, e bën atë shpesh herë të nevojshëm. Për fat të keq, panxhari përmban sasi të larta të oksalatit, një substancë që rrit rrezikun […]

Moti sot


Diana Metushi – Krasniqi nga organizata KDI në debatin me zëvendësministrin e Financave ka thënë se në buxhetin për vitin 2021 janë ndarë 30 milionë euro më pak për sektorin e shëndetësisë. “I kemi 30 milionë euro më pak pikërisht për shëndetësi, prej 82 milionë eurove, janë zbritë  në 57 milionë. Vetëm sa janë duke […]

Janë 30 milionë euro më pak për shëndetësi në buxhetin e vitit 2021


Diana Metushi – Krasniqi nga organizata KDI në debatin me zëvendësministrin e Financave ka thënë se në buxhetin për vitin 2021 janë ndarë 30 milionë euro më pak për sektorin e shëndetësisë. “I kemi 30 milionë euro më pak pikërisht për shëndetësi, prej 82 milionë eurove, janë zbritë  në 57 milionë. Vetëm sa janë duke […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot detyrën. […]

Nga viti 1986 në Kosovë u raportua për vdekjen e 51 personave si pasojë e AIDS-it


Që nga 1 dhjetori i 1988 shënohet Dita Botërore e AIDS. Kjo ditë shënohet edhe në Kosovë, e ku Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka bërë të ditur që gjatë këtij viti janë raportuar dy raste të infeksionit me HIV. E sipas të dhënave të IKSHPK-së që nga viti 1986 e deri […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: 539 […]

Kosova s’ është para kolapsit


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës tha se Qeveria e Kosovës është duke punuar që të sigurojë sa më shumë vaksina për COVID-19. Hoti po ashtu theksoi se vendi s’ është para kolapsit, por është në emergjencë shëndetësore. “s’ jemi para kolapsit, jemi në gjende emergjente shëndetësore, kjo është e […]

​Hulumtim i ri: Ky grup gjaku është më i mbrojtur se të tjerët


Disa nga studimet më të fundit shkencore mbi koronavirusin dhe përpjekjet për të gjetur barna dhe vaksina antiCOVID-19 tani janë të njohura për publikun e gjerë. Reuters raporton se një studim i madh i bërë në Kanada ofron prova se njerëzit që kanë grup gjaku zero ose janë Rh negativë janë në një rrezik më […]

“Djalli fshihet në detaje”, vazhdojnë pikëpyetjet mbi efektivitetin e vaksinës së AstraZeneca, të dhënat që po shqetësojnë botën


Vetëm disa ditë pasi mori vëmendjen e mediave për vaksinën e saj kundër COVID-19, që u tha se do të ishte “për mbarë botën”, kompania farmaceutike nga Britania, AstraZeneca, po përballet me pyetje lidhur me shkallën e suksesit të vaksinës, që sipas disa specialistëve, mund të pengojë shanset e kësaj kompanie që të marrë miratimin […]

Prishtinë: Një person tenton ta grabisë një femër


Një femër është tentua të grabitet nga një person mbrëmë rreth orës 21:00 në udhën “Bill Kllinton” në Prishtinë, raporton GazetaBlic. I dyshuari, sic ka njoftuar Policia e Kosovës, ka tentuar të ikë nga vendi i dukurisë, por që më pas është arrestuar. “Njësia kompetente e stacionit policor Jugu në Prishtinë ka dal në vendin […]

Tenton ta grabisë një grua në Prishtinë, arrestohet i dyshuari shtetas i huaj


Një person është arrestuar nga Policia në Prishtinë, pasi i njëjti dyshohet se ka tentuar të grabisë një vajzë/grua. Policia njofton se i dyshuari pasi kishte tentuar të kryente grabitjen ka tentuar të arratiset, por i njëjti është kapur nga Policia. “Me datë 28.11.2020, rreth orës 21:15, Policia e Kosovës ka pranuar informatën se në […]

8% e Familjeve në Shqipëri Ranë në Varfëri nga Shpenzimet e Larta për Shëndetin


Një analizë e re e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë zbulon se pagesat nga xhepi për shëndetin janë një burim kryesor i vështirësive financiare për njerëzit në Shqipëri. Rreth 8% e familjeve janë futur në varfëri ose varfërohen më tej, pasi paguajnë nga xhepi për shërbime shëndetësore dhe 12% e familjeve përjetojnë shpenzime katastrofike […]

Bastisen disa barnatore e banesa, konfiskohen ilaçe


Policia e Kosovës njofton se në Ranillukë të Kamenicës dje rreth orës 06:30 njësitë policore gjatë realizimit të urdhëresës kanë bërë bastisjen e disa lokacioneve si barnatore, banesa në pronësi të 4 personave të dyshuar. Sipas policisë gjatë bastisjes në këto lokacione janë gjetur dhe konfiskuar 330 medikamente të ndryshme dhe 199 injeksione. Tutje policia […]

Aprovohet kërkesa e Ahmetit që të infektuarit me COVID-19 të marrin nga 50 euro


Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, ka njoftuar se Kuvendi Komunal ka aprovuar kërkesën e tij që të infektuarit me COVID-19 të marrin nga 50 euro. Kërkesa e tij është miratuar me 38 vota për dhe asnjë kundër. Ahmeti tha se ka udhëzuar Drejtorinë e Shëndetësisë që të nis procedura barnat për COVID. “Kam […]

​Drejtori i Prokurimit në ShSKUK: s’ jam i informuar për kontratat e nënshkruara nga Ministria e Shëndetësisë


Drejtori i Prokurimit në ShSKUK, Selami Krasniqi ka thënë se në këtë institucion aktualisht është vetëm një operator për oksigjen. Ai ka njoftuar se kontrata e parë për furnizim është bërë në prill, ndërsa kontrata e rregullt është nënshkruar në fillim të qershorit. Krasniqi ka theksuar se s’ është i informuar për kontratat e Ministrisë […]

Komuna e Prishtinës merr vendim të ndihmojë të prekurit me Covid-19 me nga 50 euro


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se ka udhëzuar drejtorin e shëndetësisë për fillimin e procedurave të prokurimit rreth barnave që mjekët po pëshkruajnë për Covid-19 po që s’ ofrohen nga sistemi shëndetësor. Ahmeti shkruan se këto barna do mbulojnë rreth 8,000 pacientë me simptoma më pak të theksuara, përcjellë Gazeta Blic. I pari i […]

Prishtina planifikon t’i pajisë qendrat mjekësore familjare me materiale për personat me COVID-19


Pacientët e prekur me COVID-19 të cilët po trajtohen në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen ‘Kalabria’, janë ankuar se po u kushton shumë terapia dhe se qendrat s’ kanë as mjetet më elementare edhe në shërbimet më të thjeshta për trajtim të COVID-19. Qytetarët janë ankuar se po u duhet të shpenzojnë mbi 100 […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive rivale […]

Drejtoria e Shëndetësisë demanton shifrat e PDK-së për stafin e infektuar në QKMF


Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lipjan, duke akuzuar komunën për keqmanxhim të situatës me pandeminë COVID-19, ka deklaruar se mbi 30 punonjës të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) janë prekur me coronavirus. Në anën tjetër, Drejtoria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë tri javëve të fundit, në QKMF janë infektuar 24 […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion në […]

Deputetja e LVV-së pas vdekjes së 24-vjeçares: s’ shkon kështu më, kur sëmuren ministrat e ish-ministrat, shteti ka para për ta


Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli ka reaguar pas vdekjes së 24-vjecares nga Ferizaj, pasi e njëjta vuante nga leukemia, shkruan GazetaBlic. Pacolli, në një postim në Facebook, ka thënë se miliona euro po investohen në autostrada e projekte, që sipas saj, janë të destinuara të dështojnë, ndërkohë që sic thotë ajo, Kosovës i duhen […]

Ahmeti thirrje Qeverisë: T’i ndihmojmë financiarisht qytetarët e prekur me Covid19


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se shpenzimet e pacientëve me COVID-19 arrijnë deri në 400 euro.Ahmeti ka pohuar se këto shpenzime janë të papërballueshme për një pjesë të madhe të qytetarëve. Postimi:Përpos krizes ekonomike të përgjithshme, është edhe një aspekt akut i krizes. Shpenzimet shëndetësore të pacientëve pozitiv nga xhepi janë […]

Studim-Suplementi befasues i cili mund të zvogëlojë rrezikun tuaj për Covid-19


Përtej të dhënave të hershme të vaksinave të Pfizer e Moderna dhe zhvillimeve premtuese në trajtimet e mundshme, ne gjithashtu kemi fituar njohuri të reja për mënyrat se si mund ta marrim ‘sigurinë tonë në duart tona’. Një pasqyrë e tillë, e botuar së fundmi në revistën ‘PLOS Biology’, ka identifikuar një suplement që thjesht […]

Armend Zemaj përballë Jeta Xharrës


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është i ftuari i sotëm i Jeta Xharrës. Në këtë intervistë, ministri Zemaj do të flasë në lidhje me situatën aktuale me pandeminë e COVID-19 dhe për menaxhimin institucional me këtë sëmundje. Zemaj ka folur për furnizimin me barna dhe për masat që janë marrë nga Qeveria për të parandaluar […]

Nënkryetari i Prishtinës propozon që hotelet të përdoren si spitale, paralajmëron rritje të numrit të rasteve me COVID-19


Nënkryetari i Prishtinës, Muhedin Nushi, ka thënë se numri i të infektuarve me coronavirus në Kosovës do të vazhdojë të rritet ditëve në vazhdim. Tutje, ai shtoi se 40 për qind e të infektuarve në nivel vendi është numër i madh krahasuar me vendet e tjera. Sipas tij, e vetmja mundësi e mbrojtjes nga ky […]

Nënkryetari i Prishtinës: Mund të përdorim hotelet si spitale të përkohshme, rastet e reja me Covid-19 sa vijnë e rriten


Nënkryetari i Prishtinës, Muhedin Nushi, ka thënë se numri i të infektuarve me Coronavirus në Kosovës do të vazhdojë të rritet ditëve në vazhdim. Tutje, ai shtoi se 40 për qind e të infektuarve në nivel vendi është numër i madh krahasuar me vendet e tjera. Sipas tij, e vetmja mundësi e mbrojtjes nga ky […]

Kosova akoma s’ ka aplikuar për vaksinë për COVID-19


Kosova akoma s’ ka ndërrmarrë hapa për të rezervuar vaksinat kundër Covid 19. Disa ditë më parë shefi i Pfizer, Albert Bourla,bëri publik lajmin se vaksina ka treguar 99% efekt të mirë tek pacientët e infektuar me coronavirus. Rendi botëror kërkon që shtetet të aplikojnë dhe rezervojnë vaksinat mirëpo Kosova akoma s’ ka aplikuar për […]

​IKShPK: Deri në 50% e njerëzve të diagnostikuar me COVID-19 kanë qenë me diabet (sëmundja e sheqerit)


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në Ditën Botërore të diabetit (sëmundja e sheqerit), ka thënë se në Kosovë, 24.7% e pacientëve kanë diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2, ndërsa 14.9% diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 1 (të varur nga insulina). Për të dy llojet e diabetit (sëmundja e sheqerit) numri më […]

Zemaj viziton Infektivën, u bën thirrje deputetëve të votojnë Ligjin për Rimëkëmbje


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka vizituar sot Klinikën Infektive, së bashku me kreun e ekzekutivit, Avdullah Hoti, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Zemaj ka thënë se për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19, është pezulluar puna në objektin e ambulancave specialistike në QKUK. “Qeveria e Kosovës dhe të gjithë ne po […]

Kundërshton masat e reja antiCovid, Ahmeti: Shumë prej nesh sonte s’ i zë gjumi


Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka reaguar sërish ndaj masave të paralajmëruara nga kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Ahmeti, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se është kundër masave të reja anti-COVID, sipas të cilave Prishtina bashkë me pesë komuna të tjera futen në zonën […]

Reagon ashpër Shpend Ahmeti: Ne shkojmë rehat në shtëpi se i kemi pagat e sigurta po shumë prej punëtorëve sot s’ i zë gjumi!


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka reaguar për të disatën herë në Facebook pas vendosjes së masave të reja anti Covid, shkruan Gazeta Blic. Ahmeti në shkrimin e tij sqaron se s’ është kundër masave në këtë situatë të vështirë pandemike por është kundër kritereve koti që e vecojnë Prishtinën me kalkulime […]

Osteoartritit Tek Duart – Simptomat dhe Trajtimet Kundër dhembjeve


dhembjet e duarve mund të jenë të rralla por kjo s’ i bën ato të parëndësishme, përkundrazi! dhembjet e duarve si pasojë e osteoartritit mund të vështirësojë ndjeshëm jetën e një njeriu. Çfarë Është Osteoartriti? Osteoartriti është sëmundje reumatizmale dhe një nga format më të zakonshme të artritit që prek të rriturit dhe zakonisht tek […]

Valbon Krasniqi rezulton pozitiv me COVID-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, është infektuar me sëmundjen COVID-19. Ka qenë vet Krasniqi që ka njoftuar me anë të një postimi në rrjete shoqërore. “Qytetarë të nderuar, sot edhe unë rezultova pozitiv me COVID-19. Ditët në vijim do të jem në vetizolim duke respektuar të gjitha rekomandimet. Apeloj […]

Shtatë komuna të Kosovës në karantinë gjatë fundjavës


Krahas vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për masat e veçanta kundër COVID-19, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka marrë vendim edhe për karantim të 7 komunave të Kosovës gjatë fundjavës. me anë të këtij vendimi, ndalohet hyrja/dalja e qytetarëve dhe automjeteve private prej orës 20:00 të ditës së sotme deri në orën 05:00 […]

4 Pyetje Të Rëndësishme Që duhet Të Bëni Para Se Të Merrni Ilaçet Me Recetë


specialistët e AgroWeb.org këshillojnë që secili prej nesh të bëjë këto katër pyetje kryesore përpara marrjes së ilaçeve me (ose pa) recetë. Cilat Ushqime duhet Të Shmang Përpara Përdorimit? Ka medikamente që ndërveprojnë negativisht me ushqimin. Për shembull, qumështi ndërvepron keq me antibiotikët. Bananet s’ duhen marrë krah ilaçeve për tensionin e gjakut. Ky frut […]

Ankthi dhe depresioni, problemet më të shpeshta në pandemi


Në Qendrën për shëndetin mendor në Prishtinë, puna gjatë pandemisë COVID-19 ka ndryshuar. Neuropsikiatri Sami Rexhepi, drejtor i kësaj qendre, tha për Radion Evropa e Lirë se gjatë gjithë kohës u kanë ofruar ndihmë njerëzve me anë të telefonit, ku janë angazhuar gjashtë ekipe psikiatrish, të cilët kanë punuar nga katër orë çdo ditë. Në […]

Barnat dhe ushqimi ndikojnë në analizat e gjakut


Në shumicën e analizave laboratorike është e udhës që pacienti të mos hajë asgjë gjashtë deri dymbëdhjetë orë para se të japë gjak. Vetëm një kafe e mëngjesit me sheqer para dhënies së gjakut mund të jetë shkak për rezultate “të rreme”, para së gjithash, të glukozës. Për këtë shkak, përgatitjet para dhënies së gjakut […]

Rastet Kur Mund Të Shmangni Përdorimin e Antibiotikëve


Antibiotikët janë një ndër ilaçet më të konsumuara sot në Shqipëri. Në fakt, shqiptarët po abuzojnë dhe po i keqpërdorin këto barna të cilat në shumë raste jepen edhe pa recetë. Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik thonë se konsumi i antibiotikëve në Shqipëri është i lartë dhe pse i përafërt me vendet e […]

Të luftosh me kancerin, rrëfimi i 42 vjeçares që e mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre… Kam hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira… Flokët më kanë ra në javën e dytë. Ajo ka qenë pak ‘boom’ për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me këto […]

Rriten rastet me COVID-19 Infektologu flet për kapacitetet e Klinikës Infektive


Një rritje e numrit të rasteve me COVID-19 është shënuar në ditët e fundit në Kosovë në kohën kur po i afrohemi sezonit të ftohtë me gripe sezonale. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të mërkurëb ka njoftuar se brenda 24 orëve janë regjistruar 124 raste të reja të infektimit me COVID-19. Infektologu, Salih Ahmeti, në […]

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?


Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më të mëdha që vijnë nga përdorimi pa kriter i këtyre barnave është nxitja e zhvillimit, shumimit dhe përhapjes së mikrobeve që u rezistojnë fort antibiotikëve. Çdo vit në vendet e Bashkimit Evropian rreth 25.000 njerëz humbasin […]