Lupusi eritematoz sistemik dhe Dita Botërore e kësaj sëmundje më 10 maj


Lupusi eritematoz është një sëmundje që mund të prekë njerëz të të gjitha moshave, racave dhe etnive. Shenjat dhe simptomat imitojnë ato të sëmundjeve të tjera, duke e bërë të vështirë diagnostikimin Dr. Besim DemolliSpecialist i reumatologjisë 10 maj është Dita Botërore dedikuar lupusit eritematoz. Qëllimi i së cilës është për të rritur ndërgjegjësimin dhe […]

8 maj 2021 – Dita Botërore e spondiloartritit aksial


dhimbja inflamatore e shpinës është simptoma kryesore e spondiloartritit aksial, dhimbje e cila ka fillim të fshehtë, mosha e fillimit të së cilës dhimbje është < 40 vjeç, kohëzgjatja e së cilës është më shumë se 3 muaj, ankesë e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes dhe në gjendje qetësie por me përmirësim në aktivitet […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë filluar […]

Klinikat dhe spitalet e Kosovës të stërmbushura me pacientë me COVID-19


Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka deklaruar se përkundër se gjatë kësaj jave ka pasur një rënie të lehtë të shifrave të të infektuarve me COVID-19, klinikat e QKUK-së dhe repartet e spitaleve ku po trajtohen pacientët me COVID-19, vazhdojnë të jenë të stërmbushura. Krasniqi ka deklaruar se edhe më […]

Barnat që kanë treguar rezultate premtuese në trajtimin e COVID-19


Qeveria britaneze ka nisur një task forcë antivirale për të gjetur të paktën dy barna deri në vjeshtë që njerëzit mund të marrin në shtëpi si pilula ose kapsula për të ndaluar kthimin e infeksioneve të koronavirusit në sëmundje serioze dhe të bëjnë kohën e shërimit më të shpejtë. Por këto s’ do të jenë […]

Udhëzimi i ndryshuar nga Zemaj për vaksinat, lejonte barna pa certifikatë të kualitetit dhe pa udhëzues në gjuhën shqipe


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte nënshkruar plotësim ndryshimin e Udhëzimit Administrativ 01/2015 për Autorizim Marketing për Produktet Medicinale më datën 22 mars. Në kuadër të ndryshimeve për mundësimin e blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer, në këtë udhëzim kishin pësuar ndryshime edhe për tregun e barnave në Kosovë, shkruan Gazeta Shneta. Në dokumentin të […]

Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës: Udhëzimi administrativ i ka hapur rrugë importimit të vaksinave në Kosovë


Arijanit Jakupi, kryetar i Odës së Farmacistëve të Kosovës, është shprehur se Kosova ka pasur një udhëzim administrativ me të cilin s’ janë specifikuar hollësitë e ardhjes së medikamenteve, si vaksina kundër koronavirusit. “Në rastin e vaksinave, produkteve biologjike, onkologjike, ka pasur një dispozitë që ka përcaktuar që barnat e tilla para se të vijnë […]

Hipertensioni arterial gjatë Ramazanit


Shkruar nga:Dr. Gëzim Berisha – Kardiolog Gjatë Ramazanit myslimanët privojnë veten nga të gjitha ushqimet dhe pijet nga lindja në perëndim të diellit. Kjo paraqet një ndërrim të rëndësishëm të stilit të jetës, sidomos lidhur me mënyrën e fjetjes dhe ushqimit. Studimet kanë treguar se te pacientët me hipertension arterial të kontrolluar agjerimi s’ paraqet […]

Neurologu Morina: Prej muajit qershor në Amerikë, për herë të parë, do të përdoret një terapi biologjike kundër demencës


Gjatë bisedës me neurologun Fatos Morina u diskutua për arritjet e fundit në lëmin e neurologjisë në botë. Duke qenë pjesëmarrës në disa konferenca të zhvilluara në Gjermani, në të cilat është njoftuar edhe për risitë në fushën e neurologjisë, Morina, për portalin Familja Jonë, tregon disa nga të arriturat në këtë drejtim që pa […]

Krasniqi: Situata me COVID-19 është e rënduar, mbi 80 për qind e pacientëve janë me oksigjen


Numri i madh i rasteve të reja të të infektuarve me COVID-19 dhe rritja e numrit të të hospitalizuarve, kanë krijuar një situatë të rëndë në sistemin shëndetësor. Kapacitetet spitalore, pothuajse janë në limit. Kështu thotë drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi. Ai shton se mbi 80 për […]

Rastet Shëndetësore Kur s’ duhet Të Hani Xhenxhefil


Xhenxhefili është një zhardhok i mrekullueshëm për shëndetin. Ai është përdorur për tu dhënë shije gatimeve  por edhe për të përmirësuar shëndetin për mijëra vite me rradhë. Megjithatë, fuqitë shëruese të xhenxhefilit duhen përdorur me kujdes derisa ato s’ janë të përshtatshme për të gjithë njerëzit. Në këtë artikull, lexuesit e AgroWeb.org do të mësojnë […]

441 raste të tuberkulozit gjatë 2020-ës


Sot është Dita Botërore e luftës kundër Tuberkulozit. Ministria e Shëndetësisëka njoftuar se në Kosovë gjatë vitit 2020 janë regjistruar 441 raste të tuberkulozit. Tuberkulozi mund të parandalohet, mjekohet dhe shërohet. Në Kosovë barnat janë falas për të gjitha rastet e tuberkulozit. Kjo sëmundje paraqitet me këto shenja: temperaturë, djersitja gjatë natës, plogështia dhe zbehja, […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të […]

ShSKUK përfiton donacion në vlerë prej 100 mijë euro


ShSKUK ka përfituar donacion në vlerë prej 100 mijë euro. Ky donacion është nënshkruar ndërmjet Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës dhe Organizatës Care for Kosovo Kids. ndërsa, qëllimi i këtij memorandumi është renovimi i Laboratorit të Patologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ku përveç renovimit, parashihet edhe blerja e pajisjeve të reja […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme […]

Si Të Kujdeseni Për Veten Vetëm po të Keni Simptoma Të Lehta Të COVID-19


Lajmi i mirë në situatën e paprecedentë ku ndodhemi është se 80 përqind e rasteve të njerëzve të prekur nga COVID-19 kanë pasur simptoma të një intensiteti mesatar, që do të thotë se për një pjesë të mirë të njerëzve, simptomat kalohen lehtë në kushtet e shtëpisë. Në kushtet kur na duket sikur s’ kemi […]

Agjencia Evropiane e Barnave lejon një kombinimin tjetër të barnave kundër COVID-19


Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi se kombinimi i barnave nga kompania Eli Lilly mund të përdoret për trajtimin kundër COVID-19 në pacientët që s’ kanë nevojë për mbështetje të oksigjenit dhe që janë në rrezik të lartë të kalojnë në një sëmundje serioze. Rekomandimi tani mund të përdoret si një udhëzues në disa vende […]

Antibiotikët që s’ duhet marrë me këto pije


Antibiotikët janë një nga arritjet më të rëndësishme mjekësore të shekullit XX,të cilat trajtojnë infeksione bakteriale, kështu që janë ndër barnat më të përshkruara. Sidoqoftë, dihet që bakteret mund të bëhen rezistuese ndaj antibiotikëve dhe kjo ndodh Nëse i merrni kur s’ ju duhen, Nëse doza është shumë e lartë ose Nëse terapia është shumë […]

Arta Jashari: “Qetësi e trishtë mes lotësh”


Pas Koncertit të fundit që mbajtëm me Ansamblin Vokal te Filharmonisë së Kosovës , përballë të gjithë atyre fytyrave të qeshura e të etura për muzikë të mirëfilltë , pavarsisht maskave dhe distancës ku mund të shihje vetëm sytë e tyre te buzëqeshur; Po mendoja me vehtë aty , në skenë , derisa m’u dridheshin […]

Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për Ekonomia […]

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19


Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit. Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e para […]

Disa ilaçe që mund të shkaktojnë psoriazën


Psoriaza është një sëmundje autoimune e lëkurës e karakterizuar nga shfaqja spontane e simptomave (skuqje të  lëkurës). Ajo po ashtu ndikon që të kemi kruarje të mëdha në ato pjesë ku vecse është manifestuar sëmundja Përveç ilaçeve, shumë gjëra të ndryshme mund të shkaktojnë kruarje dhe përhapje më të shpejtë të sëmundjes, duke përfshirë stresin, […]

Jeni shtatzënë dhe alergjike; Çfarë të përdorni?


Fillimisht, mundohuni të mësoni se çfarë ju bën alergji dhe shmangni ekspozimin ndaj gjithçkaje që jua shkakton atë. Në përgjithësi, disa nga barnat më të zakonshëm për trajtimin e alergjive, përfshirë antihistaminat dhe kongjestionuesit, s’ rekomandohen të përdoren gjatë shtatzënisë. Më poshtë, mund të gjeni disa mënyra për të parandaluar rrjedhjen e hundëve dhe simptomat […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, gjatë […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

Paralajmërimi i Bill Gates: Pandemia e ardhshme 10 herë më e rrezikshme se Covid, bota s’ është gati


Pandemia e ardhshme me të cilën bota do të ballafaqohet do të mund të ishte dhjetë herë më e rrezikshme sesa kjo që aktualisht po ndodh, ka paralajmëruar themeluesi i Microsoftit, Bill Gates. “s’ jemi të gatshëm për pandeminë e ardhshme. Shpresoj që për dy vite situata do të jetë më ndryshe. Vaksinat, testet, barnat, […]

Djersitja, deodorantët dhe antiperspirantët


Djersitja është mënyrë e shëndetshme e largimit të toksinave nga organizmi, me anë të saj organizmi ynë arrin homeostazën kur temperatura e trupit është më e lartë se sa normalja. A duhet të shqetësohemi Nëse kemi djersitje apo është vetëm gjendje jona e pakëndshme? Djersitja është gjithmonë më e shëndetshme sesa ndalimi i prodhimit të […]

Gjithcka që duhet të dini rreth sëmundjeve reumatike


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Sëmundjet reumatike janë sëmundje jo të lehta që duhet kujdes dhe trajtim gradual të tyre. Të qenët i sëmurë me ndonjë patologji reumatizmale do të thotë të keni kujdes shumë më të shtuar në mënyrë që sëmundja mos të manifestohet me pasoja më të rënda në shëndetin tonë. Në një intervistë […]

Studimi: Pandemia në Shqipëri Pengoi trajtimin e Pacientëve


Në Tiranë, një studim i shoqatës “Së Bashku për Jetën” zbuloi një seri vështirësish që pandemia solli për trajtimin e afro 400 mijë të sëmurëve kronikë, që ka Shqipëria. Shumë prej tyre duhet të vinë rregullisht në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, kur brenda saj janë dy spitale Covid. Shoqata “Së Bashku për Jetën” sapo […]

Arsyet Pse Ndodh Mjegullimi i Trurit – Çfarë duhet të Dini dhe Si të Mbroheni


Mjegullimi i trurit s’ është një gjendje mjekësore. Është një term i përdorur për disa simptoma që mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të menduar. Mund të ndiheni të hutuar ose të çorganizuar ose ta keni të vështirë të përqendroheni dhe të vendosni mendimet tuaja në fjali. Sindroma e lodhjes kronike Me këtë gjendje, […]

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj coronavirusit dhe cilat jo?


Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucione tërhoqën vëmendjen në luftën kundër coronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik Disa fakte lidhur me disa prej tyre: Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht në […]

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?


Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucione tërhoqën vëmendjen në luftën kundër koronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik Disa fakte lidhur me disa prej tyre: Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht në Azi […]

Herpesi në shtatzëni; Një problem serioz që duhet trajtuar


Herpesi është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga virusi simpleks i herpesit. Virusi shfaqet në dy forma: virusi  simpleks i herpesit i tipit 1 (VSH-1) dhe virusi simpleks i herpesit i tipit 2 (VSH2). Tipi 1 shkakton flluska përreth gojës dhe hundës, por edhe në zonën gjenitale, ndërsa tipi 2 shkakton flluska dhe dhimbje në […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së drejtorit […]

Mjaltë, Polen, Propolis dhe Qumësht Blete – Formula e Duhur Për Sistemin Imunitar


Lëndinat dhe lulet e pafundme të Shqipërisë janë me famë pasi arrijnë vërtet të mundësojnë një mjaltë nga më cilësorët në Evropë. Vlerat e tij për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Pjesë e kurave alternative e deri tek barnat mjekësore, mjaltin shpesh e gjejmë të […]

Shteti i ka lënë në harresë pacientët, të cilët s’ janë të prekur me COVID-19


Pengesat në qasje të shërbimeve shëndetësore dhe mungesa e barnave thelbësore, janë dy nga ankesat më të shpeshta të pacientëve në Kosovë. Udhëheqësi i Shoqatës së të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK), Besim Kodra, tha se këtë vit ka pasur rritje të ankesave nga pacientët për faktin se një kohë s’ u janë lejuar […]

Vaksina e Moderna mund të shkaktojë efekte anësore te njerëzit me mbushës kozmetikë në fytyrë


Njerëzit me mbushës kozmetikë të fytyrës (fillers) mund të përjetojnë ënjtje dhe inflamacion me një nga vaksinat e coronavirusit, vuri në dukje komiteti këshillues i Federatës Amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA). Sipas komitetit, disa pjesëmarrës në provë, të cilët kanë pasur mbushës, kanë tashmë efekte anësore. Një dermatologe me bazë në Kaliforni tha se […]

Sa qetësues mund të pini në ditë? Paracetamol apo Ipobrufen?


Me kusht që merrni më shumë paracetamolë, atëherë rrezikoheni nga probleme serioze me mëlçinë. Paracetamoli dhe ibuprofeni janë dy ndër ilaçet më të përdorura kundër dhembjes por jo vetëm. Ato përdoren gjërësisht kundër temperaturës, artritit, dhembjeve dhe migrenës apo hemicranisë. Paracetamoli shërben për të ulur frekuencën dhe ashpërsinë e sinjaleve të dhembjes në tru. Paracetamoli […]

Paracetamol Apo Ibuprofen – Sa Qetësues Mund Të Pini Në Ditë


Paracetamoli dhe ibuprofeni janë dy ndër ilaçet më të përdorura kundër dhembjes por jo vetëm. Ato përdoren gjërësisht kundër temperaturës, artritit, dhembjeve dhe migrenës apo hemicranisë. Paracetamoli shërben për të ulur frekuencën dhe ashpërsinë e sinjaleve të dhembjes në tru. Paracetamoli fokusohet kryesisht në zonën e dhembjes. Ibuprofeni funksionon duke nxitur prodhimin e disa hormoneve […]

Mbidoza e ilaçeve dhe COVID-19


Shkruan: Dr. Valbonë Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare – Staf. në Olive Medical & Laboratory Gjasat po tregojnë se pasojat në shëndet apo edhe vdekjet nga mbidozimi i barnave do të rriten në vitet në vijim, kryesisht për shkak të përdorimit të tepruar të analgjetikve, antipiretikve, kortikosteroideve dhe antibiotikëve, s’ mund të lehen anash as […]

Valbon Krasniqi:Kemi marr të gjitha masat që të ketë furnizim me oksigjen


U.d i drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi në Komisionin për Shëndetësi është përgjigjur për interesimin e deputetëve për furnizimin me oksigjen, duke thënë se muajin korrik kanë arritur të sigurojnë 20 mijë litra me oksigjen të lëngshëm nga kompania e kontraktuar. “Gjatë muajit shtator kemi marr donacione me oksigjen. Kemi vizituar dhe bërë evidentim në […]

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e […]

specialistët e japin lajmin e mirë: Vaksinat për COVID-19 po vijnë


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Grumbuj qytetarësh në pritje për marrje të insulinave dhe barnave në QKMF në Prishtinë


Nga dritarja po presin disa qytetarë për të marrë barnat dhe insulinat e nevojshme për përmirësim të shëndetit të tyre në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë. Në anën tjetër vendi është duke luftuar për pandeminë e COVID-19, në mënyrë që të parandalohet përhapja e infeksionit Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar […]

Nga viti 1986 në Kosovë u raportua për vdekjen e 51 personave si pasojë e AIDS-it


Që nga 1 dhjetori i 1988 shënohet Dita Botërore e AIDS. Kjo ditë shënohet edhe në Kosovë, e ku Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka bërë të ditur që gjatë këtij viti janë raportuar dy raste të infeksionit me HIV. E sipas të dhënave të IKSHPK-së që nga viti 1986 e deri […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: 539 […]

specialistët: Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma më të rëndësishmet


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për coronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Moti përgjatë gjithë javës


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma përparësore


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Thirrja e mjekut shqiptar në Londër: Hiqni dorë nga antibiotikët, këto janë barnat që duhet të përdoren


Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi foli për situatën e pandemisë. Mes të tjerash mjeku u ndal tek mënyra e trajtimit të koronavirusit tek të sëmurët. Sipas tij arsyeja se është ulur numri i të vdekurve në valën e dytë është ngaqë është përmirësuar mënyra e trajtimit. “Në valën e parë ishin të papërgatitur. Unë […]

8% e Familjeve në Shqipëri Ranë në Varfëri nga Shpenzimet e Larta për Shëndetin


Një analizë e re e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë zbulon se pagesat nga xhepi për shëndetin janë një burim kryesor i vështirësive financiare për njerëzit në Shqipëri. Rreth 8% e familjeve janë futur në varfëri ose varfërohen më tej, pasi paguajnë nga xhepi për shërbime shëndetësore dhe 12% e familjeve përjetojnë shpenzime katastrofike […]

Aprovohet kërkesa e Ahmetit që të infektuarit me COVID-19 të marrin nga 50 euro


Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, ka njoftuar se Kuvendi Komunal ka aprovuar kërkesën e tij që të infektuarit me COVID-19 të marrin nga 50 euro. Kërkesa e tij është miratuar me 38 vota për dhe asnjë kundër. Ahmeti tha se ka udhëzuar Drejtorinë e Shëndetësisë që të nis procedura barnat për COVID. “Kam […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. Ai […]

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore


Në udhën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka njoftuar se persona të panjohur kanë depërtuar më forcë në barnatore dhe kanë vjedhur arkën me para të gatshme. Policia njofton se njësitë përkatëse kanë dal në vendin e dukurisë […]

Zemaj kërkon që pacientët të kenë trajtimin e duhur në spitale


Kreu i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka kërkuar nga personeli shëndetësor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) që pacientëve t’u ofrojnë trajtimin e duhur, shkruan GazetaBlic. Këtë kërkesë, Zemaj e ka bërë gjatë një vizite që pati sot në QKUK me Saudin Maliqin, ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së. “Personeli shëndetësor, në çdo klinikë […]

Edhe Veriu i Kosovës futet në zonën e kuqe


Nga sonte Mitrovica Veriore ka hyrë në zonën e kuqe të komunave të cilat kanë mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës. Në lagjen “Kodra e Minatorve” në këtë qytet e cila ka shqiptarë s’ ka numër të madh të të prekurve me COVID-19. Këtë e bëri të ditur në Edicionin Special në […]

Shpenzimet e përballjes me COVID-19 – Tema e radhës e dokumentarit “Expose”


Shpenzimet e përballjes me virusin Covid19 është tema e radhës e dokumentarit “Expose”, prodhim i GazetaBlic. Deputetë, gazetarë e qytetarë që u infektuan e që e patën të vështirë luftën “financiare” ndaj koronavirusit, kanë folur në këtë episod të dokumentarit, duke shpalosur përvojën e tyre dhe angazhimin konkret. Sa kanë kushtuar barnat? Sa janë kujdesur […]

Ushqimet që Përkeqësojnë Ndjeshëm Simptomat e Diarresë


Jashtëqitja është treguesi kryesor i jashtëm i shëndetit dhe tretjes. Falë saj, njeriu mund të mësojë Vetëm po të vuan nga një infeksion, problem me tretjen apo edhe shenjat fillestare të kancerit. Një nga problemet më të rëndomta me jashtëqitjen është diarrea, e cila ndodh kur mbetjet ushqimore kalojnë nëpër zorrën e trashë më shpejt […]

Në Mëngjes Apo Në Mbrëmje – Kur duhet T’i Pini Ilaçet e Tensionit


Studimet e reja të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se marrja e medikamenteve kundër tensionit të gjakut në mbrëmje mund të jetë shumë efikase për trupin. Sipas tyre, një gjë e tillë ul rrezikun e sëmundjeve apo vdekjes së parakohshme si pasojë e tyre. Koha E Duhur Për Pirjen e Ilaçeve specialistët thonë se tensioni […]

A Përkeqësohet Urthi Me Kalimin e Moshës – Cilat Janë Ushqimet Më Të Mira


Njerëzit po vuajnë gjithnjë e më shumë nga aciditeti i lartë në stomak ose urthi. Urthi është një çrregullim tretës që prek stomakun dhe ezofagun. Ndjesia e djegies është e dhimbshme dhe e parehatshme. Kjo sëmundje shoqërohet nga simptoma të tjera që përfshijnë fryrjen, të vjellat, të përzierat, lemza, rënie në peshë, kollë e thatë […]

Gjithçka duhet Të Dini Për Ngrirjen E Qafës


Qafa përbëhet nga muskuj, tendina, ligament dhe kocka. Të gjitha këto bashkëpunojnë për të mbështetur kokën dhe lehtësuar lëvizjen e saj në drejtime të ndryshme. Ka raste kur lëvizjet e tepërta të qafës apo lëndimi i saj mund të shkaktojë ngurtësim të saj dhe dhimbje. Në disa raste qafa kthehet në gjendjen e mëparshme falë […]

Kosova s’ është e përgatitur për valën e dytë të koronavirusit sipas deputetëve


Ndonëse numri i të prekurve me Covid-19, ka filluar të rritet në të gjitha vendet e botës, por edhe në Kosovë ka filluar e ashtuquajtura vala e dytë e pandemisë, disa deputetë të Kuvendit po e konsiderojnë se vendi ynë s’ është i përgatitur për këtë valë. Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Barnat dhe ushqimi ndikojnë në analizat e gjakut


Në shumicën e analizave laboratorike është e udhës që pacienti të mos hajë asgjë gjashtë deri dymbëdhjetë orë para se të japë gjak. Vetëm një kafe e mëngjesit me sheqer para dhënies së gjakut mund të jetë shkak për rezultate “të rreme”, para së gjithash, të glukozës. Për këtë shkak, përgatitjet para dhënies së gjakut […]

Çfarë Është Hipoglicemia – Kujdesi Që duhet Të Tregoni me Nivelin e Sheqerit Në Gjak


diabeti (sëmundja e sheqerit) është një sëmundje e rëndë që rrezikon në shumë mënyra shëndetin e njeriut. Për shkak të diabetit (sëmundja e sheqerit), nivelet e sheqerit rriten aq shumë dhe rrezikojnë shumë organe. Megjithatë , ana tjetër e diabetit (sëmundja e sheqerit) ka të bëjë pikërisht me nivelin shumë të ulët të sheqerit në […]

Të luftosh me kancerin, rrëfimi i 42 vjeçares që e mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre… Kam hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira… Flokët më kanë ra në javën e dytë. Ajo ka qenë pak ‘boom’ për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me këto […]

Të rinjtë shesin piktura që të mbledhin fonde për fëmijët me fibrozë cistike


E mbushur me piktura, vegla muzikore e punime, qendra Termokiss në Prishtinë ka bashkuar të rinj, për të ndihmuar fëmijët e prekur me fibrozë cistike. Ekspozita “Artistic for Cystic” ka për qëllim mbledhjen e fondeve për të blerë medikamente për fëmijët e diagnostikuar me këtë sëmundje, të cilat do të dhurohen në spitalin pediatrik në […]

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?


Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më të mëdha që vijnë nga përdorimi pa kriter i këtyre barnave është nxitja e zhvillimit, shumimit dhe përhapjes së mikrobeve që u rezistojnë fort antibiotikëve. Çdo vit në vendet e Bashkimit Evropian rreth 25.000 njerëz humbasin […]

Rreziku i diabetit (sëmundja e sheqerit) Rritet Me 9% Për Çdo Orë Gjumë Të Munguar


Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org  sugjerojnë se gjumi i mjaftueshëm e cilësor është një nga faktorët më të rëndësishëm për mirëqenien e shëndetit tonë mendor dhe fizik. Në fakt, njeriu s’ jeton dot po s’ fjeti gjumë, e  megjithatë ka kaq shumë njerëz që, qoftë për shkak të stresit, mungesës së kohës apo sëmundjeve […]

OBSH thotë se remdeziviri ka pak ose aspak efekt tek rastet e rënda me COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të premten se një provë me një kohëzgjatje gjashtë muaj e trajtimeve me COVID-19 gjeti “të dhëna bindëse” se remdeziviri, një ilaç që u përdor për të trajtuar Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump kur u sëmur, ka pak ose aspak efekt në rastet serioze të virusit. OBSH, […]

Qytetarët po paguajnë shtrenjtë për ilaçe, për shkak të mos unifikimit të çmimeve


Deputeti nga radhët e AAK-së, Arbër Tolaj, ka thënë sot në seancën e Kuvendit se janë alarmante të dhënat e Odës së Farmacistëve të Kosovës, e që sipas tij dëshmojnë se qytetarët po paguajnë 10 milionë euro shtesë më tepër sesa qytetarët e vendeve në rajon, për të njëjtat barna. “ndërsa, në anën tjetër edhe […]

Një studim i madh global zbulon se ilaçi Remdesivir s’ ndihmon pacientët me COVID-19


Në një studim të përshkruar si përfundimtar dhe zhgënjyes, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ilaçi antiviral remdesivir ka “pak ose aspak efekt mbi vdekshmërinë” për pacientët e shtruar në spital me coronavirus. Madje, siç thuhet më tej, ai s’ duket se i ndihmon as pacientët të shërohen më shpejt, shkruan CNN, përcjell Telegrafi. Deri […]

Prokuroria nis hetimet ndaj ish-ministrit Arben Vitia


Prokuroria e Prishtinës e ka konfirmuar për KALLXO.com se ka filluar hetimet ndaj ish-ministrit të shëndetësisë Arben Vitia. Lajmin për KALLXO.com e ka bërë të ditur zëdhënësja e kësaj Prokurorie, Laureta Ulaj. Hetimet ndaj ish-ministrit Vitia kanë nisur lidhur me disa tenderë të dhënë nga Ministria e Shëndetësisë gjatë kohës sa Vitia ishte ministër i […]

Si Ndikon diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) Tek tensioni i lartë i gjakut – Çfarë nevojitet të bëni


diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) dhe tensioni i lartë i gjakut janë dy prej sëmundjeve që rrezikojnë më shumë jetën e shqiptarëve. Të dyja këto sëmundje janë pjesë e sindromës metabolike, siç ndodh edhe për sëmundjet e zemrës dhe Obezitetin. Sipas të dhënave zyrtare të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore, të cilave i referohet […]

Barnat për COVID-19 me kosto të lartë, flet infektologu Salih Ahmeti (VIDEO)


  Pacientët të cilët janë duke u trajtuar për COVID-19 nëpër klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë duke u ballafaquar edhe me vështirësitë e sigurimit të barnave për shkak të kostos së lartë të tyre. Këtë e pranon edhe infektologu i Klinikës Infektive në QKUK, Salih Ahmeti, në një bisedë për KALLXO.com. “Në […]

Ndryshimi Mes Aspirinës Dhe Ibuprofenit – Rastet Kur duhet t’i Pini


Aspirina dhe ibuprofeni  janë dy ilaçe që përdoren rëndom kundër dhembjeve të ndryshme. Në pamje të parë, të dyja barnat duken sikur kryejnë të njëjtin funksion. E vërteta është se ilaçet kanë specifika të ngjashme por janë ndryshe nga njëra tjetra. Të përbashkëtat e të dy barnave është që luftojnë dhembjet dhe inflamacionin. Aspirina i […]

Debati i parë presidencial, Trump kërkon që Biden të bëjë testin për drogë


Presidenti amerikan Donald Trump tha të dielën se do të kërkojë që sfiduesi i tij demokrat për zgjedhjet e 3 nëntorit, ish-Nënpresidenti Joe Biden, të bëjë testin për drogë para ose pas debatit të tyre këtë të martë në mbrëmje. Ai sugjeroi se paraqitja jo e njëtrajtshme e zotit Biden në debatet e mëparshme politike, […]

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon


Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo ngase në vend s’ ka unifikim të çmimit të barnave. Laramania e çmimeve të barnave nëpër barnatoret e Kosovës, sipas farmacistëve, ka ndikuar që qytetarët të mos kërkojnë cilësi në shërbim […]

Miratohet licencimi i importit të tre barnave për COVID-19


Nga sot, barnat që përdoren për trajtimin e pacientëve me COVID-19 do të importohen pa autorizim të marketingut për produktet. Ministria e ka aprovuar këtë propozim të Agjencisë së Kosovës për Produkte dhe Pajisje Medicinale (AKPPM) në mënyrë që të shpejtohet qasja në këto barna të parapara në udhërrëfyesin klinik mbi menaxhimin dhe trajtimin e […]

Dr. Morina “Çka është COVID-19? (Informues për pacientë)”


Shkruar nga Dr. Besim Morina – PulmologSëmundja e koronavirusit 2019 (COVID-19) është një sëmundje e shkaktuar nga një koronavirus i ri që quhet SARS-CoV-2 (shkurt për Koronavirusi i sindromës së rëndë akute të frymëmarrjes 2).Koronavirusët janë një nga shkaktarët e ftohjes së zakonshme, mirëpo SARS-CoV-2 shkakton sëmundje më të rëndë në shumë pacientë. Simptomat dhe […]

A mund të pimë alkool kur jemi duke marrë medikamente?


Alkooli shpesh mund të shkaktojë ndërveprim me barnat që mund të jeni duke përdorur, ndonjëherë edhe me produkte bimore. Ndërveprimi i alkoolit me barnat mund të shkaktojë simptomat si më poshtë: – Nauze dhe te vjella– dhimbje koke– Përgjumje– Marramendje– Dobësi– Ndryshime të presionit arterial– Ndryshim në sjellje– Humbje të koordinimit– Aksidente Përzierja e alkoolit […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

‘Shka boni’ Ardiani për Gjakovën?


“Do t`i kthejmë investimet komunale në zhvillim për komunën”, ky ishte koncepti mbi të cilin Ardian Gjini kishte bazuar fushatën e tij zgjedhore me të cilën arriti ta mundte Mimoza Kusari- Lilën në balotazhin për Gjakovën. Koncepti i promovuar i Gjinit premtonte se “Buxheti do të investohet s’ do të shpenzohet. Çdo projekt do të […]

Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi


  Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Uran Ismaili ka akuzuar ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj për siç e ka quajt ai sjelljen skandaloze rreth vendimit për çmimin e barnave në Kosovë. Në një konferencë për media, Ismaili ka thënë se ky akt e rikthen krimin në shëndetësi, u shërben disa individëve dhe e varfëron popullin. […]

“Pulmologjia e pajisur me barna të mjaftueshme për të prekurit me COVID-19”


Pulmologu Flamur Marku në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se personat që janë të prekur me Coronavirus dhe kanë probleme në mushkëri, nevojitet të lajmërohet te mjeku dhe të përdorin terapinë adekuate konform analizave dhe ndryshimeve radiologjike. Ai apelon te qytetarët që Në rast se kanë rezultuar pozitiv me Coronavirus të përdorin Paracetamol […]

A ka një dietë për menaxhim të stresit?


Të gjithë kemi stres, por të gjithë e përballojmë dhe e menaxhojmë ndryshe atë. Menaxhimi i stresit është një faktor shumë i rëndësishëm për një cilësi të mirë jete. Ka shumë strategji të ndryshmë për ta përballuar stresin dhe një ndër to është modifikimi i dietës. Ushqimet mund ta lehtësojnë stresin në shumë mënyra. Psh. […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje të […]

Si Ndikojnë Temperaturat E Larta Tek Diabetikët – Kujdesi Që nevojitet Të Tregoni


Stina e verës shkakton shumë vështirësi në shëndetin e një diabetiku. Vetëm po të ky i fundit s’ tregon kujdes ndaj temperaturave të larta dhe ushqyerjes ai mund të përballet me disa probleme. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për kujdesin që një diabetik nevojitet të tregojë gjatë stinës së verës. Dëmtime Të […]

Për Vetëm 30 Minuta – Zgjidhja Kundër Ankthit dhe Depresionit


Aktiviteti fizik mund të jetë gjëja e fundit që u shkon ndër mend njerëzve që vuajnë nga depresioni apo ankthi, Nga ana tjetër, specialistët e fushës thonë se aktiviteti fizik kur kryhet në mënyrë të rregulltë zbut ndjeshëm simptomat e depresionit. Tingëllon paradoksale apo jo? Një studim i kryer nga Universiteti i Teksasit zbuloi se […]

13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (13.05.2020) janë testuar 11048  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 880 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   688 pacientë të shëruar 161 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (12.05.2020) janë testuar 10802  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 876 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   682 pacientë të shëruar 163 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (11.05.2020) janë kryer testuar 10559  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 872 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   654 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (10.05.2020) janë testuar 10438  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 868 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   650 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (08.05.2020) janë testuar 10044  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 850 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndëruar jetë   620 pacientë të shëruar 199 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   – Instituti i Shëndetit Publik


7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (07.05.2020) janë testuar 9806  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 842 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   605 pacientë të shëruar 206 numri i rasteve aktive Shpërndarja sipas rretheve […]

5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (05.05.2020) janë testuar 9266  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 820 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   570 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara […]

3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (03.05.2020) janë testuar 8856 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 795 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   531 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

error: Content is protected !!