Komisioneri Varhelyi vjen të mërkurën në Kosovë për vaksinat


Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi do të udhëtojë për në Ballkanin Perëndimor javën e ardhshme ndërsa vaksinat e para COVID-19, të ndara dhe të financuara nga Bashkimi Evropian, mbërrijnë në rajon. Siç është njoftuar nga Komisioni Evropian dhe Austria në 20 Prill, në total 651,000 doza Pfizer/BioNTech do të dorëzohen në rajon brenda […]

Udhëzimi i ndryshuar nga Zemaj për vaksinat, lejonte barna pa certifikatë të kualitetit dhe pa udhëzues në gjuhën shqipe


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte nënshkruar plotësim ndryshimin e Udhëzimit Administrativ 01/2015 për Autorizim Marketing për Produktet Medicinale më datën 22 mars. Në kuadër të ndryshimeve për mundësimin e blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer, në këtë udhëzim kishin pësuar ndryshime edhe për tregun e barnave në Kosovë, shkruan Gazeta Shneta. Në dokumentin të […]

Mbi 18 mijë qytetarë morën vaksinën kundër COVID-19, MSh thotë se vaksina s’ ka pasur efekte negative


Më 29 mars Kosova ka filluar vaksinimin e qytetarëve me vaksinat kundër COVID-19, ku fillimisht janë vaksinuar profesionistët shëndetësor e pastaj grup mosha mbi 80 vjeç. Po ashtu, më 16 prill në Prishtinë dhe në të gjitha komunat tjera ka filluar vaksinimi i pacientëve të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike, sipas listës së diagnozave […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në vendet […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Vaksina antiCOVID, edhe 76 mijë e 800 doza pritet të arrijnë në Kosovë deri në maj të këtij viti


Programi i UNICEF-it në Kosovë ka bërë të ditur se edhe 76 mijë e 800 doza shtesë të vaksinës antiCOVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë deri në muajin maj. Kjo është bërë e ditur me anë të një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare të programit të UNICEF-it në Kosovë. “76,800 doza shtesë të vaksinës […]

13,726 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 87.981 raste nga 414.902 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.840 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 602 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 72.415 […]

“Kundërshton ardhjen në pushtet të Lukashenkos”, Bjellorusia skualifikohet nga Eurovision për shkak të tekstit


Kënga e Bjellorusisë për Eurovison është skualifikuar. Sipas Reuters, organizatorët e këtij viti kanë vendosur që ta skualifikojë, pasi teksti i saj është konsideruar si një tallje për protestuesit, të cilët kundërshtonin ardhjen në pushtet të presidentit Aleksandër Lukashenko. Kënga, nga banda Galasy ZMesta, shkaktoi një reagim të ashpër dhe nga figurat e opozitës në […]

651 mijë vaksina Pfizer pritet të vijnë shumë shpejt në rajon


651 mijë doza të vaksinës Pfizer do të vijnë shumë shpejt në rajon nga Bashkimi Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook. Rama theksoi se, pas një bisede me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kjo e […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut se […]

Vaksina e “Pfizerit” efikase në neutralizimin e variantit brazilian të virusit


Vaksinat kundër COVID-19 e kompanive “Pfizer”/”BioNTech” kanë rezultuar e suksesshme në neutralizimin e variantit të ri të koronavirusit të përhapur shpejt në Brazil. Kështu ka treguar një studim i fundit laboratorik, i publikuar të martën. Studimi është kryer me gjakun e marrë nga personat e vaksinuar dhe është bërë nga shkencëtarët e kompanive që e […]

Parandaloni Rënien e Flokëve me Produktet e Duhura Organike


E dini se një njeri ka rreth 100 mijë fije floku e 100 prej të cilave mund t’i humbasë çdo ditë? Disa prej tyre këputen nga stilimi, digjen, dëmtohen apo bien për një mori arsyesh. Ky problem prek një numër shumë të madh personash, e po kaq të mëdha janë dhe mënyrat që përdoren për […]

Vaksinat COVAX kundër COVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë në javën e parë të muajit mars


Muaji shkurt ishte paralajmëruar si periudhë e arritjes së vaksinave të para kundër COVID-19 në Kosovë. Deri tani asnjë asnjë syresh s’ është siguruar. Megjithatë, Isme Humolli nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, i tha Zërit të Amerikës se dozat e para të vaksinave pritet të arrijnë javën e ardhshme ose në javën e parë të […]

Raporti i OKB: Situata Me Menaxhimin e Varfërisë Në Vitin e Dytë Të Pandemisë


Kriza e Covid-19 ka sjellë varfëri në shumë qytetarë evropianë. Njerëzit në situata ekonomike të vështira kanë kaluar edhe në vështirësi më të mëdha. Ky është rasti i Raymond Jacquet. Më parë ai ishte librashitës dhe tani merr një pension të vogël. Në mënyrë që të plotësonte nevojat e tij, shkonte në tregjet e përkohshme […]

Sipas një studimi, vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër coronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme të […]

Vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër koronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme të […]

COVID-19: Rregullat e BE-së për shtetet joanëtare


Bashkimi Evropian ka vendosur disa rregulla për udhëtarët që vijnë nga shtetet të cilat s’ janë anëtare të bllokut. Rregullat e reja parashohin hyrjen e vetëm atyre qytetarëve, vendet e të cilëve s’ kanë shumë ose aspak raste të të infektuarve me koronavirus. Ambasadorët e BE ranë dakord për masën e re për udhëtimet nga […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve me […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke u […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në të […]

Mjeku kosovar e jep vaksinën e parë anti-Covid në Berlin


Vaksinat kundër COVID-19 kanë filluar të merren edhe nga qytetarët e Berlinit, kryeqytetit të Gjermanisë. Personat e parë që morën vaksinën në këtë qytet janë disa të moshuar në një shtëpi të pleqve në Steglitz të Berlinit, shkruan BZ-Berlin.de. Doktori kosovar, Fatmir Dalladaku, ia ka dhënë vaksinën kundër COVID-19 gruas së parë në Berlin. E […]

‘Dita e fitores’ kundër COVID-19 – Evropa nis vaksinimin masiv


Programi i imunizimit masiv kundër coronavirusit është në zhvillim e sipër në të gjithë Evropën, pasi shumica e vendeve të BE-së nisën vaksinimin e grupeve më të cenueshme. Data 27 dhjetor është duke u cilësuar si Dita V, ose Dita e Fitores, në të gjithë Evropën. Në Republikën Çeke, kryeministri Andrej Babis ishte i pari […]

Mënyrat e Duhura Për Të Ruajtur Bakllavanë


Bakllavaja është një ëmbëlsirë fantastike, për origjinën e së cilës, Greqia, Turqia dhe shumë vende të Lindjes së Mesme s’ po bien dakord edhe sot. Asirianët pretendojnë se ata e kanë bërë bakllavanë të parët që në shekullin e 8 para Krishtit, duke bërë petën e bukës, mbushur me arra dhe mjaltë dhe pjekur në […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur virusi […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për mbrojtjen […]

Bisedimet për Brexit pezullohen pas dallimeve të thella mes Britanisë dhe BE-së


Bisedimet për arritje të një marrëveshjeje pas Brexitit janë pauzuar, pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian, kanë thënë se vazhdojnë të ekzistojnë “mospajtime të konsiderueshme”. Michel Barnier dhe David Frost kanë thënë se kushtet për marrëveshje në mes të të dyja palëve s’ janë arritur. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen dhe […]

Deliu-Kodra kritikon Qeverinë për qasjen ndaj dialogut me Serbinë: Gjithçka ka stagnuar!


Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Blerta Deliu-Kodra në një intervistë për EO ka thënë se Qeveria duhet të jetë proaktive në politikën e jashtë të vendit në mënyrë që ta përforcon subjektivitetin ndërkombëtar. Madje, Deliu ka thënë se në këtë kohë kur Serbia ka dinamizuar agjendën kundër Kosovës, institucionet duhet të […]

Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi


Javën që vjen, më saktësisht më 10 dhjetor, pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian. Këtë e ka konfirmuar të premten në Bruksel Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri. “Mund të konfirmoj se ekziston […]

Javën që vjen planifikohet të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi në Bruksel


Më 10 dhjetor pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian, ka konfirmuar të premten për REL, Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri. “Mund të konfirmoj se ekziston ideja që javën e ardhshme të zhvillohet […]

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve


Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia s’ e ka zbutur qëndrimin e saj ndaj Greqisë dhe paralajmëroi se Bashkimin Evropian tani do të konsiderojë vendosjen e sanksioneve. “Unë mendoj se loja e maces dhe miut duhet të mbarojë”, tha Michel, duke iu referuar aktiviteteve të përsëritura të Turqisë në ujërat […]

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio Televizionin e Serbisë (RTS), Vuçiq tha se “s’ është i sigurt Me kusht që Prishtina dëshiron të zbatojë diçka nga dialogu, për shkak të arsyeve të brendshme”. Kosova dhe Serbia […]

Hungaria s’ e pranon propozimin aktual të buxhetit evropian


uxheti i Bashkimit Evropian dhe pakoja financiare për rimëkëmbje pas pandemisë, s’ mund të hyjnë në fuqi pa miratimin e Hungarisë, dhe zyrtarët e këtij vendi kanë thënë se s’ mund të pranojnë propozimin. Bashkimi Evropian e ka ndërlidhur financimin e shteteve anëtare me respektimin e sundimit të ligjit. Kundërshtimin e Hungarisë e përsëriti, Gergely […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin e […]

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. Ai […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në Britani […]

BREXIT pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Po qe se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi Evropian […]

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Në qoftë se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi Evropian […]

KEK-u tejkalon planin e prodhimit


Korporata Energjetike e Kosovë ka mbyllur tremujorin e tretë të këtij viti me sukses. Përkundër situatës së vështirë të shkaktuar nga pandemia Covid-19, KEK-u ka arritur të tejkaloj planin e paraparë. Ushtruesi i detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të KEK-ut, Luigj Imeri thotë se pavarësisht vjetërsisë së makinerive për nxjerrjen e thëngjillit dhe të njësive prodhuese […]

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi


Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas. Shumica e arrestimeve ndodhën në kryeqytetin Minsk, por gjithashtu pati arrestime edhe në Brest, Hrodno, Barauliany dhe qytete të tjera, raportoi grupi i të drejtave të njeriut Vyasna. Ministria e brendshme e Bjellorusisë ka konfirmuar […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një zonë […]

BE dënon vrasjen në atentat të zyrtarit të lartë bërthamor në Iran


Bashkimi Evropian ka dënuar sot vrasjen e kreut të programit bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në një atentat me stil terrorist, duke e quajtur “akt kriminal. Zëdhënësi i çeshtjeve të jashtme të BE, Peter Sano, tha se vrasja e shkencëtarit iranian pranë kryeqytetit Teheran, shkel parimet e të drejtave të njeriut. “Ky është një akt […]

Edhe 182 milionë euro për biznese


Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, sipas […]

Kriza me pandeminë, edhe 182 milionë euro për bizneset!


Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, sipas […]

BE-ja do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin


Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Gjatë një bisede përmes videos me kancelarin austriak, Sebastian Kurz, ajo tha se kjo sasi e vaksinave mundëson vaksinimin e 700 milionë njerëzve, përfshirë qytetarë të Ballkanit Perëndimor dhe Afrikës. Ajo ka […]

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare


Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka publikuar projektin për “Promovimi i Efiçiencës së Energjisë dhe Burimeve të Ripërtritshme në Kosovë”. Qëllimi i projektit nga INDEP ishte mbështetja e institucioneve por edhe sektorit biznesor në Kosovës për zbatimin e eficincës së energjisë dhe arritjes së synimeve të dakorduara nga marrëveshjet ndërkombëtare. Doruntina Musa, hulumtuese në INDEP, […]

s’ fitojmë fonde për bujqësi nga BE-ja pasi s’ kemi akreditim


Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës ka folur lidhur me mungesën e akreditimit që i ka përjashtuar nga marrrja e fondeve prej BE-së. Mustafa tha se përkundër kësaj, Ministria që udhëheq ai, ndjek standarde të BE-së. “Pavarësisht që s’ jemi në BE i aplikojmë standardet, këto standarde kanë kritere […]

Lajçaku informon Budestagun gjerman rreth dialogut Kosovë-Serbi


Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka informuar sot anëtarët e Bundestagut dhe anëtarët gjermanë të Parlamentit Evropian mbi gjendjen aktuale dhe hapat e ardhshëm në procesin e dialogut Beograd-Prishtinë. Ai në një postim në Twitter ka shkruar se e vlerëson shumë interesin dhe mbështetjen e tyre mbi procesin e udhëhequr nga […]

Rusia akuzon Perëndimin për “ndërhyrje” në Bjellorusi


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se ka ndërhyrë në Bjellorusi, teksa u takua me Alyaksandr Lukashenkën, i cili po përballet me protesta të pandërprera tash e disa muaj, ku po kërkohet dorëheqja e tij dhe po kontestohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Lavrov zhvilloi takime me Lukashenkën dhe zyrtarë të tjerë të […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe vënien […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 tetor, […]

BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova


Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova. “Askush s’ ka mandat që ta rinegociojë kushtetutën tonë e cila tashmë në vetvete përfshinë shumë koncesione”, ka thënë Osmani sot gjatë një takimi virtual me shefin e Zyrës së BE-së […]

Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine


Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, andaj ka thënë se Shkupi zyrtar s’ mund të presë mbështetjen e Sofjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pa zgjidhur çështjet e diskutueshme bilaterale. Dy vendet më 2 gusht 2017, kanë nënshkruar një marrëveshje për zgjidhje e kontesteve […]

Zëvendëskryeministri bullgar: Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine


Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë, andaj ka thënë se Shkupi zyrtar s’ mund të presë mbështetjen e Sofjes për anëtarësim në Bashkimin Evropian, pa zgjidhur çështjet e diskutueshme bilaterale. Dy vendet më 2 gusht 2017, kanë nënshkruar një marrëveshje për zgjidhje e kontesteve […]

Be-ja: Asociacioni s’mund të shmanget, duhet të merret parasysh ndryshimi i kushtetutës


Bashkimi Evropian vazhdon të insistojë se Kosova mund ta konsiderojë ndryshimin e kushtetutës së saj për t’i bërë vend Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndonëse kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti e ka cilësuar të mbyllur diskutimin me Serbinë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog […]

Izraeli sulmon me raketa caqe të Hamasit në Rripin e Gazës


Aeroplanët e Izraelit kanë kryer sulme në disa vende në Rripin e Gazës, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi me raketë nga territori palestinez, tha Ushtria izraelite. akoma s’ ka raportime për të plagosur nga këto sulme, raporton AP. Ndonëse disa grupe militante operojnë në enklavën palestineze, Izraeli mban përgjegjës Lëvizjen Hamas – që kontrollon Gazën […]

Likaj injoroi kriteret e AKA-së për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve të pranuar në Fakultetin e Mjekësisë. Zyra e BE-së në një përgjigje për KALLXO.com ka bërë të ditur se Likaj s’ i ka përfillur kriteret e Agjencisë së Akreditimit. “BE e kupton që […]

Mini-Shengeni për eliminimin e barrierave të CEFTA-s


  Krijimi i tregut të përbashkët rajonal apo si njihet ndryshe me emrin mini–Shengen, është më i avancuar dhe më përfitues sesa Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë. Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, më 10 nëntor kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për tregun e […]

Pretenduesi i postit të President ishte i përfolur në konkursin për noterë


Ish-kryetari i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, ka shpallur sot kandidaturën për postin vakant të Presidentit të Shtetit. Faktin se ia ka mësyrë kësaj pozite ish kreu i KGJK-së Nehat Idrizi e bëri të ditur sot gjatë ditës. Viteve të fundit përpos se ka qenë në krye të KGJK-së Idrizi ka qenë edhe në […]

Remdesivir s’ rekomandohet për pacientët në spitale


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dalë me një rekomandim të ri kundër përdorimit të remdesivirit tek pacientët me COVID, qofshin në gjendje të rëndë apo kritike. Sipas organizatës, s’ ka prova që dëshmojnë se kjo terapi përmirëson shanset për t’i mbijetuar sëmundjes apo ul nevojën e pacientit për ventilator. Terapia antivirale remdesivir është një ndër […]

Kriza e COVID-19: BE ndan 26.5 milionë euro për Kosovën


Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës kanë nënshkruar një kontratë, sipas së cilës Kosova do të përfitojë 26.5 milionë euro si ndihmë për zbutjen e krizës që po shkakton koronavirusi. Pagesa  20.5 milionë do të bëhet në fund të këtij viti. Në vecanti këto fonde do të përdoren për t’u ndihmuar ndërmarrjeve të vogla, për […]

OBSH: Remdesiviri të mos përdoret për trajtimin e pacientëve me COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka këshilluar institucionet shëndetësore që të mos e përdorin ilaçin antiviral Remdesivir për të trajtuar pacientët me COVID-19, që janë të shtruar në spital. Një panel i OBSH-së tha se ilaçi s’ ka “ndonjë efekt të rëndësishëm” në mbijetesë ose në uljen e kohës së shërimit. Grupi i Zhvillimit të […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

Komuna e Ferizajt shtynë nxënësit të shkelin masat anti-covid


Komuna e Ferizajt në një postim në facebook ka shpërndarë një fotografi të disa nxënësve të shkollës “Vezir Jashari”, ku fëmijët shihen se s’ kanë distancë nga njëri-tjetri. Në postimin e komunës thuhet se kështu u shënua Dita Botërore për parandalimin e abuzimit me fëmijë, por në të njejtën kohë u shpërndanë fotografi të fëmijëve […]

“Deklaratat e Vuçiqit, thirrje për fabrikime masive”


Deklaratat e fundit të Serbisë për luftë Me kusht që s’ do të ketë zgjidhje përmes dialogut me Kosovën, si dhe kërcënimet ndaj qytetarëve serbë që po tregojnë për varret masive të shqiptarëve kanë nxitur reagime të shumta në Kosovë. Në mesin atyre që kanë reaguar janë edhe përfaqësues të institucioneve si dhe figura politike. […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Sot shënohet Dita Botërore për Parandalim të Abuzimit të Fëmijës


Qendra për Arsim në Kosovë në bashkëpunim me Qendrën për Studime të Avancuara shënojnë Ditën Botërore për Parandalimin e Abuzimit ndaj Fëmijës, për vitin e tretë me radhë. me anë të një njoftimi për media tregohet se kjo ditë shënohet në kuadër të projektit “Së bashku kundër abuzimit ndaj fëmijëve” e që është financuar nga […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Merkel ka qenë gjithmonë e drejtë me Serbinë


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjithmonë ka qenë e drejtë ndaj Serbisë, megjithëse s’ e mbështet Beogradin për çështjen e Kosovës. Vuçiq tha për televizionin Happy TV në Serbi se për kancelaren gjermane, Kosova është “një punë e kryer, një shtet i pavarur”, por pastaj shtoi se Merkel “ishte […]

BE do të jetë e plotë vetëm kur vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen pjesë e saj


Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz, ka deklaruar se Bashkimi Evropian do të jetë i plotë vetëm kur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor t’i bashkohen BE-së. Këtë deklaratë Kurz e ka dhënë në Twitter, pas një bashkëbisedimi me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. “Sapo kisha një videokonferencë të mirë me kryeministrin e Shqipërisë dhe kryetarin […]

15 shtete formojnë bllokun më të madh tregtar në botë


Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale. Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re. Pakti shihet si një zgjerim i ndikimit të Kinës në rajon. […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm është […]

Lukashenko zotohet të mos dorëzojë pushtetin


I gjendur mes protestave masive në Bjellorusi që kërkojnë dorëheqjen e tij, Alexander Lukashenko s’ tregon shenja zmbrapsjeje. Ai është zotuar sërish se s’ do t’ia dorëzojë pushtetin askujt. Duke folur para gazetarëve bjellorus, kazak, rus dhe ukrainas, të premten, Lukashenko kritikoi ashpër kundërshtarët e tij politikë dhe ata që po protestojnë kundër rizgjedhjes së […]

Udhëkryqet e dialogut dhe Speciales në Kosovë


Ideja e ndërprerjes së dialogut Kosovë-Serbi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë për shkak të arrestimeve të Gjykatës Speciale, nga njohësit e çështjeve politike po shihet si hap i gabuar për palën kosovare. Arrestimi i ish-presidentit Hashim Thaçi, ish-kryetarit e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Kadri Veseli, deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Rexhep Selimi dhe […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një konflikt […]

Mësoni 14 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza


Pasaportat janë të nevojshme Po qe se dëshironi të udhëtoni jashtë vendit pasi ato verifikojnë identitetin dhe kombësinë tuaj. Ato i japin bartësit kalim të sigurt dhe mbrojtje në një tokë të huaj. Ekzistojnë disa lloje të pasaportave në varësi të statusit të bartësit në vendin e tyre të lindjes. Por, si qëndrojnë vendet e […]

AAK pas deklaratës së Vuçiqit: Na kërcënoi me luftë njeriu që ia kishte puthur dorën vrastare Millosheviqit – Lista Serbe s’e ka vendin më në Qeveri


Deputeti i Aleancës ëArdhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla, pas deklaratës së presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçic për luftë, ka thënë se serbët, sipas tij, kanë akoma pretendime për Kosovën, shkruan GazetaBlic. Për GazetaBlic, Syla ka potencuar se kërcënimi për luftë ka ardhur nga një njeri, i cili siç ka deklaruar Syla, ia ka puthur […]

Beogradi i quan “histerike” reagimet në Prishtinë ndaj deklaratës së Vuçiqit


Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë i cilësoi si “histerike” reagimet e autoriteteve të Kosovës ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë. Vuçiq tha se zgjidhja më e mirë e mundshme është me anë të dialogut, në të […]

NATO pas deklaratës së Vuçiqit: Mbështesim dialogun


Zyrtarë të NATO-s s’ pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt si në Nagorno Karabak, Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë. Në pyetjen e Radios Evropa e Lirë se si e sheh NATO paralelen që ka tërhequr Vuçiq midis Kosovës dhe […]

specialistët e sigurisë në vend pas kërcënimeve të Vuçiq: Çështja të adresohet në arenën ndërkombëtare


specialistët e sigurisë në vend kanë reaguar pas deklaratave të presidentit serb, Aleksander Vuçiq, ku ai ka kërcënuar Kosovën me nisjen e një luftë të re. Njohëhësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, thotë për Gazeta Blic, se deklarata të tilla s’ vijnë për herë të parë nga Vuçiq . Ibishi thekson se pas këtyre […]

Hoti reagon ndaj deklaratës së Vuçiqit që përmendi mundësinë për konflikt me Kosovën


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ka paralajmëruar se mund të ndodhë ndonjë konflikt me Kosovën. Hoti me anë të një postimi në Facebook ka shkruar se Kosova është e përkushtuar për paqe e stabilitet në rajon. “Deklarimet e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, s’ […]

Hoti i reagon Vuçiqit pasi kërcënoi Kosovën me luftë


Kryeministri, Avdullah Hoti ka reaguar pas kërcënimeve të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq se mund të ketë luftë. Hoti shkruan se Kosova është e përkushtuar për paqe e stabilitet në rajon, përcjellë Gazeta Blic. Deklarimet e Vuçiqit, konsideron se s’ janë në dobi të normalizimit mes dy vendeve. Ato thotë Hoti janë në kundërshtim me zotimet […]

Lavrov paralajmëron sanksione kundër zyrtarëve gjermanë e francezë


Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha se Moska do të ndërmarrë veprime ndëshkuese kundër zyrtarëve gjermanë dhe francezë, në shenjë hakmarrjeje për sanksionimin e disa zyrtarëve rusë. Muajin e kaluar, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar u kanë ngrirë asetet dhe u kanë vënë ndalesa udhëtimi gjashtë zyrtarëve rusë, që besohet se janë […]

Dialogu i Brukselit nën hijen e zhvillimeve të Gjykatës Speciale


Bashkimi Evropian ka deklaruar se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë s’ ka alternativë dhe që të dyja palët duhet të jenë të gatshme për vazhdimin e tij. Por, njohësit e zhvillimeve politike, Donika Emini dhe Fisnik Halimi, kanë pikëpamje të ndryshme Vetëm po të Kosova duhet të vazhdojë apo për një periudhë ta pezullojë pjesëmarrjen […]

Vjosa Osmani kërkon nga NATO dhe BE të reagojnë ndaj kërcënimit të Vuçiqit


Ushtruesja e Detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar lidhur me deklaratën e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se zgjidhja me Kosovën do jetë ose me anë të dialogut ose një konflikt i mundshëm si ai i Armenisë dhe Azerbajxhanit. Osmani lidhur më këtë deklaratë i bëri thirrje NATO-s dhe […]

BE dëshiron të shkëputet nga OBSH – Planifikon krijimin e një institucioni për pandemitë


Evropa dëshiron të bëhet e pavarur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioni i BE kërkon të krijojë një organ të vetin për medikamentet, vaksinat dhe rastet emergjente. Kur shpërtheu pandemia e koronës në pranverë të këtij viti dhe COVID u përhap në gjithë Europën, një nga pyetjet e shtruara më shumë ishte: Çfarë po bën […]

Dialogu s’ ka alternativë, mos e përdorni për argumente afatshkurtra politike


Zyra e Bashkimit Evropian e ka parë të nevojshëm që dialogu Kosovë-Serbi të vazhdojë pavarësisht situatës politike në Kosovës, dhe pavarësisht deklaratës së kryeparlamentares njëherësh edhe u.d të presidentes, Vjosa Osmani. Në një përgjigje për KALLXO.com zëdhënësi i BE-së për Çështje të Jashtme, Peter Stano ka thënë që Kosova duhet ta kuptoj që dialogu s’ […]

BE do t’i forcojë rregullat ndaj ekstremizmit në internet


Bashkimi Evropian planifikon t’i forcojë rregullat për luftimin e ekstremizmit online, tha të martën presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Komentet vijnë pas disa sulmeve vdekjeprurëse që goditën së voni Francën dhe Austrinë. Militantët e dyshuar islamikë vranë tetë njerëz në më pak se një muaj, në Paris, Nicë dhe Vjenë. Sulmet e […]

Fitorja e Bidenit, pritet bashkëpunim më i madh mes ShBA-së dhe BE-së për dialogun Kosovë-Serbi


Pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, zyrat e Friedrich Ebert Stiftung në Kosovë dhe në Serbi, kanë organizuar diskutim të përbashkët mbi ndikimin që mund të kenë këto zgjedhje në dialogun mes këtyre dy vendeve. Diskutimi është moderuar nga gazetarja dhe drejtoresha e Rrjetit Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) në Kosovë, Jeta Xharra. Rene Schlee nga […]

Masat e reja anti-COVID, Hoti paralajmëron mbyllje totale


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, por […]

Hoti paralajmëron mbyllje totale


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, por […]

Macron flet për dialogun Kosovë-Serbi: Është çështje e sigurisë së Evropës


Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e ka cilësuar dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel si çështje të sigurisë së Bashkimit Evropian. Ai në fjalën e tij gjatë Samitit të Sofjes, ka përmendur disa lëvizje pozitive në Ballkanin Perëndimor që nga fillimi i 2020-ës, duke theksuar rikthimin e procesit të dialogut në mes […]

LAJMI I FUNDIT: Hoti paralajmëron mbyllje totale


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, por […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës […]

Gratë kosovare e kritikojnë përjashtimin nga dialogu i përbërë vetëm nga burrat


Njëzet vjet pasi një rezolutë kyçe e Kombeve të Bashkuara, KB, kërkoi që gratë të marrin rol mbështetës në proceset e ndërtimit të paqes, gratë mbeten të përjashtuara nga ekipi komplet burrëror i Kosovës që merret me dialogun me Serbinë.   Duke shënuar 20 vjetorin e rezolutës së KB 1325, e cila bën thirrje për […]