Lenjani: Efektet anësore të vaksinës mund të zgjasin deri në 12 orë, të sëmurët të konsultohen para vaksinimit


Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani, tha se pandemia e ka penguar shërbimin emergjent, posaqë aty trajton pacientët me lëndime nga më të ndryshmet. Ai në një intervistë për Ekonomia Online tha se Klinika Emergjente iu ka dhënë prioritet të gjitha rasteve, si: goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale etj. Mes tjerash, Lenjani shtoi se […]

Lenjani: Emergjenca e ngarkuar, mbi 70% e rasteve mund të trajtohen në nivelin parësor e dytësor


Klinika Emergjente në QKUK është e ngarkuar pasi përveç rasteve emergjente që pranohen, trajtohet pacientë që vijnë edhe nga klinikat tjera duke përfshirë edhe ata me Covid-19, raporton Ekonomia Online. Drejtori i kësaj klinike, Basri Lenjani tha se brenda 24 orëve kërkojnë ndihmë emergjente deri në 300 raste, ndërsa që kanë vetëm 22 shtretër më […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, […]

Shpërthimi në Ferizaj, tre të lënduar në mjekim intensiv


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka bërë të ditur se deri më tani kanë pranuar 15 të lënduar nga shpërthimi që dukuri në Ferizaj. Lenjani gjatë konferencës së përbashkët për medie me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj njoftoi se tre persona janë në kujdesin intensiv, ndërsa edhe 10 të […]

Drejtori i Emergjencës kërkon vëmendje edhe për sëmundjet akute, thotë se po shkaktojnë më shumë vdekje se COVID-19


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani, në takimin e sotëm në ShSKUK, kërkoi nga krerët e shtetit por edhe nga ushtrues – drejtori i ShSKUK-së, Valbon Kraniqi, që të mos merren vetëm me raste me COVID-19 por edhe me sëmundjet akute. Sipas tij, statistikat tregojnë se më shumë të vdekur […]

Drejtori i Emergjencës në QKUK del pozitiv me COVID-19


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka rezultuar pozitiv me COVID-19. “Po është e vërtetë,kam rezultuar pozitiv unë dhe bashkëshortja ime, kurse djali dhe vajza negativë. Jemi në vetizolim”, tha drejtori për KALLXO.com. Ai tutje tha se gjendja e tyre tash është stabile përderisa në fillim simptomat kanë qenë më […]

Deputeti i VV-së shërohet nga COVID-19


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të përhapjes […]

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të përhapjes […]

Vendoset për herë të parë stenta në enë të gjakut në tru në QKUK


Në Klinikën e Radiologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës për herë të parë është përdorur stentë në enë të gjakut te pacientja 70 vjeçare me paralizë (hemiplegji) të anës së majtë si pasojë e mbylljes së enës së gjakut në tru me tromb (ACM djathtas). Kjo është mundësuar falë investimeve që janë bërë nga […]

Basri Lenjani: Spitalet Rajonale po i përcjellin krejt te ne, edhe pse munden me u trajtu në to


Drejtori i Klinikës Emergjente të QKUK-së Dr. Basri Lenjani në një prononcim për Gazetën Express tha se shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar. Dr. Basri Lenjani poashtu foli edhe për udhëzimet me të cilat pacientët kërkojnë ndihmë në Emergjencë duke thënë se mund të çuditeni nga udhëzimet […]

Basri Lenjani – Biografia


Basri Lenjani , lindi në Karaçevë të Kamenicës më 02 gusht 1964Shkollën fillore e kreu në  Karaçevë, Kamenicë( 1979), Shkollën  e Mesme të Mjekësisë, Dega e Infermierisë  së Përgjithshme e mbaroi në Prishtinë ( 1983). Në vitin  1997 e kreu Fakultetin e Mjekësisë pranë Universitetit të Prishtinës. Specialializimin  nga Mjekësisa Emergjente e kreu në Prishtinë në vitin […]

Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh


Drejtori i Klinikës Emergjente të QKUK-së Dr.Basri Lenjani në një prononcim për Gazetën Express tha se shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar.  Dr.Basri Lenjani poashtu foli edhe për udhëzimet me të cilat pacientët kërkojnë ndihmë në Emergjencë duke thënë se mund të çuditeni nga udhëzimet me të […]

Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar


Basri Lenjani në një prononcim për Gazetën Express tha se shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar.  Rreth pyetje se a po lihen anash pacientët në kohë të Covid 19 ai tha: “Jo, nuk është e vërtetë që ka shumë pritje, por që ne normal i trajtojmë më […]

Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja


Shkruan: Albana Ferati Pse po ikin mjekët nga Kosova ?! Ështe kjo një pyetje që duhet shqetësuar me të vërtetë sa banorët e Kosovës dhe Preshevës, po aq edhe qeveria e Kosovës. Nga Vranja, Leskoci e Serbia instalohen mjekë serbe në Veri të Kosovës dhe Preshevës, kurse mjekët shqiptare ikin nga Kosova dhe Presheva! e […]

Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së


   Gazeta Shëndeti do të shkruan të vërtetën dhe vetëm të vërtetën dhe do ta sqaroj në hollësi këtë lajm. Ky lajm (Kosova Sot: Ndërron jetë pacienti, i cili zvarritej ne korridor dhe nuk iu ofrua ndihma nga QKUK-ja) se gjoja pacientit në fjalë nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, nuk është aspak i vërtetë. […]

Historia e një foto që ndryshoi botën


Në vitin 1987 National Geographic  e cilësoi këtë foto si një ndër fotot e shekullit. Këtu shihet Dr. Zbigniew Religa pas një operacioni 23 orësh dhe në këndin në të djathtë është infermierja të cilën e kishte zënë gjumi. Gjate periudhës Janar-Dhjetor 2018 Klinika Emergjente ka kryer afro 60,000 shërbime. Mjekët dhe infermierët heronjët tonë […]

Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht


    Lidhur me rastin e mbrëmshëm në QKUK, ku u publikua videoja e një të moshuari që rënkonte në hapësirat e kësaj klinike, ka folur drejtori i Klinikës Emergjente Basri Lenjani. Basri Lenjani ka thënë se pacienti në fjalë që është pranuar në këtë klinikë, ka marrë trajtimet e nevojshme.   Ai po ashtu […]