Jep dorëheqje drejtori i Kirurgjisë Maxillofaciale Agron Bytyqi, zëvendësohet nga Mergime Loxha


[ad_1] Dr. Agron Bytyqi ka dhënë dorëheqje nga pozita e drejtorit të Klinikës së Kirurgjisë Maxillofaciale. Bytyqi e ka konfirmuar lajmin për Gazetën Shneta, por s’ ka treguar arsyet e dorëheqjes. Në vend të tij është emëruar ushtruese e detyrës Dr. Mergime Loxha. Bytyqi ishte përzgjedhur drejtor në korrik të vitit 2018, në kohën kur […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

Hapet konkursi për drejtor të ShSKUK-së


[ad_1] Pas pesë muajve me ushtrues detyre të drejtorit të përgjithshëm. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës së shpejti mund të bëhet me drejtor. Kjo pasi që bordi drejtues i ShSKUK-së ka shpallur konkursin për këtë pozitë. Konkursi është publikuar nga faqja zyrtare e ShSKUK-së në rrjetin social “Facebook”. hollësitë mund t’i gjeni në […]

​Drejtori i Prokurimit në ShSKUK: s’ jam i informuar për kontratat e nënshkruara nga Ministria e Shëndetësisë


[ad_1] Drejtori i Prokurimit në ShSKUK, Selami Krasniqi ka thënë se në këtë institucion aktualisht është vetëm një operator për oksigjen. Ai ka njoftuar se kontrata e parë për furnizim është bërë në prill, ndërsa kontrata e rregullt është nënshkruar në fillim të qershorit. Krasniqi ka theksuar se s’ është i informuar për kontratat e […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

​Mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë COVID-19


[ad_1] Sot do të mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-19 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Para anëtarëve të këtij komisioni do të raportoj ish-drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu. Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga […]

Ish-drejtori i ShSKUK’së raporton sot para Komisionit Parlamentar Hetimor për Menaxhimin e Pandemisë


[ad_1] Ish-drejtori i ShSKUK’së, Basri Sejdiu, sot do të raportojë para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19. “Ish-drejtori i SHSKUK-së Basri Sejdiu raporton në Komisionin hetimor parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 14:00)”, bëhet e ditur në […]

Shkarkohet drejtori i ShSKUK-së, Basri Sejdiu


Bordi i ShSKUK-së e ka shkarkuar të hënën drejtorin e përgjithshëm, Basri Sejdiu. Në vend të Sejdiut, ushtrues detyre është caktuar Valbon Krasniqi. Arsyet që i ka dhënë bordi për shkarkimin e tij lidhen me raportin e auditorit të brendshëm, që ka identifikuar shkelje të shumta; gjetjet e bordit, keqmenaxhim e performansë të dobët. “Shkarkimi […]

BE-ja vazhdon donaci­onet dhe mbështetjen për shëndetësi


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), ka pranuar sot kont­igjentin e tretë të pajisjeve mbrojtëse nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosov­ë, në vlerë prej 5 milionë eurove. Kjo mbështetje vjen në kuadër të fazës së tretë të shpërndar­jes së donacionit, si mbështetje për par­andalim dhe mbrojtje nga Covid-19. Në ceremoninë e […]

Prezantohet ndihma e shtetit italian për shëndetësi në ballafaqim me Covid-19


[ad_1] Në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës është prezantuar ndihma nga kontigjenti ushtarak italian me mjete mbrojtëse për të pasur më të lehtë ballafaqimin me Covid-19.​ Në ceremoni morën pjesë drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, Basri Sejdiu, Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, Ministri në detyrë […]

Basri Sejdiu – Biografia


Basri Sejdiu është lindur me 20.07.1962 në Mitrovicë. Pas përfundimit të shkollimit fillor dhe të mesëm, në vitin 1982 regjistron studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Studimet i përfundon më 1988 ndërsa në vitin 2001 merr titullin specialist i mjekësisë interne, përderisa më 2010 mbron titullin e magjistraturës në shkencat mjekësore. Në […]

error: Content is protected !!