COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë. Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor. Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë ndikimin […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri në […]

Vdes doktori Iskender Çitaku


Gjatë së sotme është lajmëruar se ka humbur jetën mjeku, Iskender Çitaku. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. “Dr. Çitaku ka qenë specialist i oftalmologjisë. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd më 1968-n. Pas diplomimit punësohet si mjek i përgjithshëm në Spitalin dhe Shtëpinë e Shëndetit në Prishtinë. Pastaj […]

Serbia fillon vaksinimin e serbëve të Kosovës kundër COVID-19


Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se Serbia ka nisur vaksinimin e qytetarëve të veriut të Kosovës, të premten. Ai ka thënë se vaksinimi filloi në Qendrën Shëndetësore në Leposaviq dhe se gjatë ditës do të vazhdojë edhe në veri të Mitrovicës, shkruan Kossev. Sidoqoftë, s’ është specifikuar se kush dhe sa njerëz do të […]

Serbia pritet të nisë vaksinimin javën e ardhshme


Kontingjenti i parë me 4,875 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech arriti të martën në Beograd, tha sekretari shtetëror i Ministrisë së Shëndetësisë në Serbi, Mirsad Gjerllek. “Vaksina ka arritur. Menjëherë e kemi dërguar në Institutin e Virologjisë Torlak, në frigoriferë në minus 80 gradë”, tha Gjerllek, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë. Gjerllek […]

Gërmimet në Kishevak të Serbisë po vazhdojnë, pritet të fillojnë edhe në lokacione të tjera


Edhe gjatë javëve të ardhshme do të vazhdohet me gërmimet në lokacionin e Kizhevak të Serbisë, për gjetjen e mbetjeve mortore të shqiptarëve të vrarë gjatë kohës së luftës në Kosovë nga serbët. Kështu ka bërë të ditur udhëheqësi i Zyrës në Komisionin qeveritar për të pagjeturit, Kushtrim Gara. Ai ka thënë se në këtë […]

Shaip Kamberi: Në dialogun Kosovë-Serbi të përfshihet edhe Lugina e Preshevës, po bëhet spastrim etnik


Kryetari i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb, Shaip Kamberi, ka kritikuar politikën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që ka ndaj shqiptarëve në Jug të Serbisë. Sipas tij, Vuçiqi po i diskriminon shqiptarët në të drejtat e tyre ekonomikisht, gjë që po ndikon në largimin e të rinjve nga Lugina e Preshevës. “Po […]

Hoti: Vetëvendosja janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka një qëndrim ekstremist të skajshëm për sa i përket interesave politike. Ai është shprehur se duhet respektuar edhe qëndrimi i partive të tjera. “VV shkon në ektreme të ndjekjes së interesave politike. Janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime. Kemi pasur situata në […]

Mendojmë se në Serbi ka akoma varreza masive


“Në këtë lokacion gjenden eshtrat e njerëzve të vrarë gjatë konfliktit në Kosovë, të cilët janë transferuar këtu për të mbuluar krimin”, deklaroi të premten Ibrahim Makolli, kreu i Grupit punues të delegacionit të Kosovës për Personat e Zhdukur, gjatë një vizite të vendit ku po bëhen gërmime të mbetjeve mortore në varrezën masive në […]

Rrëfimi i pilotit amerikan: Si na sulmuan serbët me raketa, por s’na kapën dot!


Historia se si aeroplani super-modern amerikan “i padukshëm” F-117 u rrëzua mbi qiellin e Serbisë dhe përfundoi në baltën e fshatit Budjanovci është treguar qindra herë, por deri më tani është fakt i panjohur që të paktën një tjetër avion “i padukshëm” u godit gjatë bombardimeve të NATO-s në Serbi. Portali amerikan “Drive” deklaron se […]

​Lajçak: Jemi duke punuar në përgatitjen e takimit në nivelin më të lartë në dialogun Kosovë-Serbi


I dërguari i Bashkimit Evropian në dialogun Beograd – Prishtinë, Miroslav Lajçak, deklaroi sot në Parlamentin Evropian se po punojnë për përgatitjen e një takimi të ri në nivelin më të lartë brenda dialogut dhe se çështjet e pronës dhe zgjidhja e kërkesave pronësore janë në tryezën e bisedimeve. Lajçak tha në Komitetin e Politikës […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

Deputetja e VV-së thumbon Haradinajn: E ka qejf të bëhet President, por shteti është përtej qejfit


Deputetja e VV-së, Fitore Pacolli, u ka reaguar zyrtarëve të AAK-së, të cilët kanë “kërcënuar”, se lideri i tyre, Ramush Haradinaj, duhet të zgjidhet president, ose vendi duhet të shkojë në zgjedhje, shkruan GazetaBlic. Pacolli, në një postim në Facebook, ka shtuar e kupton qejfin e kreut të AAK-së për t’u bërë i president, por […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Mali i Zi e Serbia dëbuan ambasadorët e njëri-tjetrit, politikani shqiptar në Podgoricë tregon arsyet


Me akuzën për ndërhyrje në punët e brendshme, qeveria në ikje e Malit të Zi ka dëbuar nga vendi ambasadorin serb. E irrituar, Serbia ka reaguar me masë reciproke, duke i dhënë 72 orë kohë për t’u larguar ambasadorit malazez në Beograd. Këto janë episode, të cilat reflektojnë marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve të […]

Kamberi: s’ frikësohem, edhe pse jetoj në shtetin që u përfshi në vrasjen e kryeministrit të vet


Në Kuvendin e Serbisë, që duket si një tjetër objekt në pronësi të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, është vetëm një zë ndryshe. Fjalimi, që konsiderohet prej më të fuqishmëve në kuvendet e shteteve ballkanike, e ka autor Shaip Kamberin. Në seancën e fundit në Kuvendin e Serbisë, ai vendosi një flamur kuqezi para vetes. Me […]

Arrestohen në Kosovë tre shtetas të huaj në lidhje me një vrasje në Bosnjë e Hercegovinë


Policia e Kosovës ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se të premten janë arrestuar tre shtetas të huaj, pasi është pranuar informata nga INTERPOL-i se “shtetas nga Lindja janë të kërkuar për një rast në një shtet tjetër”. Siç merret vesh, bëhet fjalë për një vrasje e cila ka ndodhur në Bosnjë e Hercegovinë. […]

Serbia emëron aktivistin francez që ndihmon serbët në Kosovë në zyrën qendrore të diasporës


Serbia ka bërë Arnaud Gouillon-një shtetas francez i ekstremit të djathtë, i famshëm në Serbi për ndihmën ndaj serbëve të Kosovës- drejtor të ri për zyrën për bashkëpunim me diasporën dhe serbët në rajon. Arnaud Gouillon është kryetar i organizatës ‘Solidarite Kosovo’- i njohur për pikëpamje ekstreme djathtiste dhe aktivitetin humanitar për minoritetin serb në […]

Lajçaku informon Budestagun gjerman rreth dialogut Kosovë-Serbi


Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka informuar sot anëtarët e Bundestagut dhe anëtarët gjermanë të Parlamentit Evropian mbi gjendjen aktuale dhe hapat e ardhshëm në procesin e dialogut Beograd-Prishtinë. Ai në një postim në Twitter ka shkruar se e vlerëson shumë interesin dhe mbështetjen e tyre mbi procesin e udhëhequr nga […]

Misteri i vdekjes së Arkanit- A e porositi Ceca vrasjen e tij?


Krimineli serb Arkan Zhelko Razhnatoviq u vra në fillim të vitit 2000 në hotelin e Beogradit Intercontinental, ‘Crowne Plaza’ e sotme, por vrasja e tij është planifikuar për vite me radhë. Në dokumentacionet e shërbimeve të huaja të zbulimit thuhet, se qëllimi i qarqeve të caktuara nga strukturat shtetërore dhe nëntoka serbe ishte të dobësonin […]

Serbia zotohet të zhvarrosë së shpejti varrin masiv me shqiptarë të Kosovës


Zhvarrimi i eshtrave që mendohet të jenë viktima shqiptare të Kosovës të kohës së luftës në Kosovë, të gjetura në Kizevak, në Rashkë, në Serbinë jugore, duhet të fillojë javën e ardhshme, kur i gjithë terreni të përgatitet për punë, thonë zyrtarët. Një gjyqtar i Gjykatës së Lartë në departamentin e Krimeve të Luftës në […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 tetor, […]

Kosova në Zagreb kërkoi që Kroacia të ketë rol aktiv në dialogun Kosovë-Serbi


Zagrebi mund ta forcojë rolin e tij në dialogun Prishtinë-Beograd. Kështu ka thënë ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla gjatë vizitës së saj në Kroaci. “Zgjidhja e vetme e pranueshme është njohja reciproke, me respektimin e integritetit territorial, shtetit unitar dhe kushtetutshmërisë së shtetit”, tha Haradinaj-Stublla. Homologu i saj kroat, ministri i Jashtëm Gordan […]

Më shumë se gjysma e serbëve mendojnë se Kosova duhet të sulmohet


52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 për […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, më […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e të […]

Shesheli kërkon që ushtria serbe të futet në Kosovë


Kryetari i Partisë Radikale Serbe (SRS), krimineli Vojislav Sheshel ka kërkuar që ushtria serbe të futet në Kosovë. Sheshel në televizionin serb “TV Happy” ka folur për ndalimin e hyrjes në Kosovë të nënkryetarit të Beogradit, Goran Vesiq, duke thënë se ushtria serbe duhet të hyjë në Kosovë, transmeton Gazeta Express. “Që kur Metropoliti Amfilohije […]

BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova


Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova. “Askush s’ ka mandat që ta rinegociojë kushtetutën tonë e cila tashmë në vetvete përfshinë shumë koncesione”, ka thënë Osmani sot gjatë një takimi virtual me shefin e Zyrës së BE-së […]

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Serbia s’ ka synim të anëtarësohet në NATO


Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, deklaroi se Serbia s’ ka aspirata për t’u bërë anëtare e NATO-s dhe se pjesëmarrja në Programin e “Partneritetit për Paqe” është korniza më optimale për bashkëpunim, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Stefanoviq diskutoi për raportet mes Serbisë dhe NATO-s me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Beograd, Gilles […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


“Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe duhet […]

Nënkryetarit të Beogradit i ndalohet hyrja në Kosovë, acarohen serbët


Një delegacion nga Beogradi që udhëhiqej nga nënkryetari i komunës, Goran Vesic u ndalua sot rreth orës 09:30 në Jarinje nga Policia e Kosovës. Emisioni i INDOKS: Vesic s’ u lejua të hyjë në Kosovë, derisa, në mediat serbe shkruajnë se policia e Kosovës, saktësisht dy xhipa të policëve të armatosur s’ e lejuan Vesicin […]

E zbulon Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell tha se shkëmbimi i territoreve s’ është një mundësi aktualisht dhe se Prishtina dhe Beogradi duhet […]

Rrëfimi i të mbijetuarit të masakrës në Rezallë


Ismet Rukolli, është i mbijetuari i vetëm i gjallë i masakrës në fshatin Rezallë të Skenderajt, ku mbetën të vrarë 98 civil. Me trauma të masakrës, Rukolli akoma s’ ka arritur që të bindë veten që të shkoj të jap dëshminë në Prokurorinë e Krimeve të Luftës në Beograd, pasi që s’ ndihet i sigurt, […]

Nëna e plagosur më lutej t’i japë ujë


Disa orë pasi NATO kishte nisur sulmet ajrore, njësi ushtarake u futën në familjen Gashi në Tërrnje të Suharekës. Në dokumentarin e KALLXO.com thuhet se 46 familjarë tëj familjes Gashi u vranë nga grupi që sulmoi këtë familje. Bekim Gashi nga fshati Tërrnje në Suharekë, ka rrëfyer për KALLXO.com për masakrën në të cilën mbetën […]

Rrëfehet familjarja e Saranda Bogujevcit: Kështu i mbijetoi deputetja masakrës nga ushtria serbe


E mbijetuara e masakrës ka folur për ngjarjen më të rëndë në jetën e saj, thotë se është fyer shumë nga zv. kryeministri i Kosovës. Gjurmët e plumbave janë nëpër muret e shtëpisë. Ato ruhen akoma, ndonëse është kujtimi më i keq për familjen Bogujevci nga Podujeva. Por anëtarët e kësaj familje që humbi shumë […]

Ishte 13 vjeç kur humbi familjen dhe i mbijetoi 16 plumbave, kush është Saranda Bogujevci?


Saranda Bogujevci, shpesh në organizime të ndryshme ka shpalosur dhimbjen e saj pasi që një pjesë e familjes ju vra nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Saranda Bogujevci, iu mbijetoi 16 plumbave, dhe humbi 14 anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit, gjatë një sulmi brutal të ushtrisë serbe, […]

Surroi: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi s’ shkuan të luftojnë as në Beograd e Novisad por luftuan në shtëpinë e tyre


Publicisti Veton Surroi i ftuar në Ora News ka folur në lidhje me zhvillimet e Speciales dhe arrestimet që kanë ndodhur në Kosovë. Surroi ka thënë se as Hashim Thaçi as Kadri Veseli as Rexhep Selimi e as Jakup Krasniqi s’ shkuan të luftojnë as në Beograd as në Novisad por luftuan në shtëpinë e […]

Gjykata në Beograd ka urdhëruar zhvarrosjen e mbetjeve mortore pranë Rashkës


Departamenti i Krimeve të Luftës i Gjykatës së Lartë në Beograd, më 18 nëntor, ka lëshuar një urdhër për zhvarrosjen e një numri të paidentifikuar kufomash në një varrezë masive në Krizhevak të Komunës së Rashkës. Kjo u konfirmua për Radion Evropa e Lirë nga Gjykata e Lartë. Sipas përgjigjes, fillimi i zhvarrimit do të […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit Autonom […]

Gjykata në Serbi s’ është informuar për varrezën masive pranë Rashkës


Gjykatës së Lartë në Beograd s’ i është dorëzuar njoftimi për gjetjen e mbetjeve mortore më 16 nëntor në afërsi të Rashkës në Serbi, të cilat dyshohet se i përkasin viktimave shqiptare nga Kosova, thuhet në një përgjigje të kësaj gjykate dhënë Radios Evropa e Lirë. E pyetur se a është njoftuar gjykata me këtë […]

Ekspozita e artistit serb eksploron masakrat e fshehura të Serbisë në Kosovë


Në një ekspozitë të organizuar nga BIRN, artisti Vladimir Miladinoviç shfaqi vepra arti bazuar në provat e gjykatave dhe lajmet e gazetave në lidhje me zbulimin në Serbi të qindra trupave të shqiptarëve të vrarë të Kosovës.   Vizatimet e Vladimir Miladinoviç bazuar në prova në lidhje me përpjekjen e autoriteteve serbe për të fshehur […]

Ekspozita e artistit serb eksploron masakrat e fshehura në Kosovë


Në një ekspozitë të organizuar nga BIRN, artisti Vladimir Miladinoviç shfaqi vepra arti bazuar në provat e gjykatave dhe lajmet e gazetave në lidhje me zbulimin në Serbi të qindra trupave të shqiptarëve të vrarë të Kosovës.   Vizatimet e Vladimir Miladinoviç bazuar në prova në lidhje me përpjekjen e autoriteteve serbe për të fshehur […]

“Po merr informata në Beograd” – Zeka i thotë Haradinajt: Po ia futë kot


Ish-deputeti Milaim Zeka, i është përgjigjur akuzave të shefit të deputetëve të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili tha për të se po merr informata në Beograd, kur po flet me emra se kujt do t’i ngritet aktakuza nga Gjykata Speciale, shkruan Gazeta Blic. Zeka tha se Haradinaj ia ka futur kot, kur e ka thënë […]

Mbi 100 migrantë nga Beogradi dërgohen në Preshevë


Autoritetet serbe njoftuan se 116 migrantë u transportuan në Qendrën e Pritjes në Preshevë pasi policia zhvilloi një operacion për të gjetur migrantë të parregullt në Beograd. Lajmin e konfirmoi për Radio Evropa e Lirë, Vlladimir Cuciq, komisioner i Komisariatit Serb për Refugjatë dhe Migrim. “Serbia ka treguar se është në gjendje të përballojë pasojat […]

Mbetet i panjohur fati i ushtarëve nga Kosova të zhdukur gjatë shërbimit në Ushtrinë Jugosllave


Pas tre dekadash, akoma s’ dihet se çfarë i gjë me dhjetëra ushtarëve të rekrutuar shqiptarë të Kosovës që u zhdukën ndërsa shërbenin në Ushtrinë Popullore Jugosllave gjatë shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë. Muhamet Gashi kujton se ishte herët a vonë me shi më 30 qershor 1991 kur djali i tij Veseli u largua për […]

Federata e Serbisë e indinjuar me skuadrën e Interit, Kolarov s’ u lejua të luante në ndeshjen vendimtare ndaj Skcocisë


Sipas raportimeve në Serbi, Interi ndaloi Aleksandar Kolarov të luante në humbjen vendimtare të play-offit të Euro 2020 ndaj Skocisë. Loja përfundoi 1-1 dhe përfundimisht u vendos për penalltitë në Beograd, me Skocinë që u kualifikua për turneun verën e ardhshme. Tani MozzartSport.com pretendon se Kolarov s’ u paraqit përse Interi dhe stafi i tyre […]

Studimi i fizibilitetit për Ujmanin akoma në pritje


Pika më e kontestuar në Kosovë nga marrëveshja e Uashingtonit akoma s’ ka nisur të zbatohet në praktikë. Studimi i fizibilitetit për Ujmanin, bazuar në këtë marrëveshje, do të kryhet nga ekspertë amerikanë të Departamentit të Energjisë “me qëllim të përdorimit të përbashkët të Liqenit të Ujmanit, si furnizues i sigurt i ujit dhe energjisë”. […]

Zyrtari i PDK-së i kërkon përgjigje Kurtit për vizitën e Haki Abazit në arkivat e ushtrisë serbe: Pse po hesht Albin?


Sekretari dhe anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Betim Gjoshi, ka kërkuar përgjigje nga lideri i Lëvizjes Vetëvenedosje, Albin Kurti, për vizitën e Haki Abazit në arkivat e ushtrisë serbe, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, ai e ka pyetur Kurtin se si e ka emëruar një njeri, i cili, sipas tij, […]

Shaip Kamberi flet për fjalimin që mbajti në Beograd rreth krimeve serbe në Kosovë


Sonte i ftuar në emisionin “Jeta në Komunë”, është deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi. Në intervistën e tij përballë Jeta Xharrës, Kamberi ka folur rreth fjalimit të tij me datë 28 tetor në seancën e Kuvendit të Serbisë, ku po votohej qeveria e re. Deputeti Kamberi në fjalimin e tij përmendi krimet […]

Bekim Jashari flet për rikandidimin për kryetar të Skenderajt, dhe mundësinë e formimit të një partie të re


Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka folur për zhvillimet e fundit pas aktakuzave të para të Gjykatës Speciale, për situatën politike dhe krizën me pandemi e ekonomi në vend. Jashari ka dhënë detaje të pathëna më parë në lidhje me pengesat që po ndodhin në restaurimin dhe konservimin në kompleksin memorial “Adem Jashari” […]

Ne mbajmë paqen, kjo do jetë politika e Serbisë


Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, tha se ka qenë shumë i qartë në deklaratat e tij për politikën dhe dialogun me Prishtinën, raporton B92. “Ata kanë problemet e tyre të brendshme, deklarata ime ishte e kujdesshme dhe e qartë, unë po flisja se si duhet të shmangim një politikë me konflikt të ngrirë dhe se […]

AAK pas deklaratës së Vuçiqit: Na kërcënoi me luftë njeriu që ia kishte puthur dorën vrastare Millosheviqit – Lista Serbe s’e ka vendin më në Qeveri


Deputeti i Aleancës ëArdhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla, pas deklaratës së presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçic për luftë, ka thënë se serbët, sipas tij, kanë akoma pretendime për Kosovën, shkruan GazetaBlic. Për GazetaBlic, Syla ka potencuar se kërcënimi për luftë ka ardhur nga një njeri, i cili siç ka deklaruar Syla, ia ka puthur […]

Këto janë katër kombëtaret që e siguruan evropianin nga Liga e Kombeve, tri nga to fituan në cilësinë e mysafires


Tri në cilësinë e mysafires, duke lënë për “hasret” Hungarinë që si nikoqire fitoi me përmbysje ndaj Islandës. “Vikingët” ishin duke avansuar deri në minutën e 88′, por atëherë vendasit u kthjellën, ku fillimisht Nego barazoi për 1-1, ndërsa në minutën e dytë shtesë, nga katër sa ishin gjithsej, realizoi Dominik Szoboszlai, gol me të […]

Skocia mposht Serbinë në Beograd dhe kualifikohet në Kampionatin Europian (VIDEO)


Skocia është kualifikuar në Kampionatin Europian, pas fitores me penallti me rezultat 6-4, pas penalltive, duke e mposhtur Serbinë në Beograd. Ndeshja e rregullt u mbyll me rezultatin 1-1. Skocezët kaluan në epërsi në minutën e 52’ me Ryan Christie pas asistimit të McGregor. Serbët e barazuan rezultatin në fund të takimit me Luka Jovicin. […]

ka humbur jetën akademik Ekrem Murtezai 


Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka humbur jetën akademik Ekrem Murtezai. “Me pikëllim të thellë njoftojmë se sot në moshën 89 vjeçare ndërroi jetë akademik Ekrem Murtezai”,  thuhet në njoftimin e ASHAK-ut. ASHAK njofton se të shtunën në orën 11:00 në ambientet e Akademisë së Shkencave dhe […]

Zgjidhje me anë të dialogut ose konflikt i mundshëm


Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë para gazetarëve se në mëngjesin e të enjtes (12 nëntor) ka pasur takim me ambasadorët e vendeve të Kuintit, dhe ka thënë që konflikti në Nagorno-Karabak ka treguar shembull se si është një konflikt i ngrirë dhe që kur dikush e shkrin atë, mund të përshkallëzojë një katastrofë të […]

“Mini-Shengeni”, Fabrizi: Mbështetje maksimale e BE-së në zbatimin e marrëveshjeve


Shefi i delegacionit të BE-së në Serbi, Sam Fabrizi, ka thënë se marrëveshjet e nënshkruara të martën në kuadër të “Mini – Shengenit” përfaqësojnë një angazhim të madh politik në lidhje me reformat. Ai për Radio Televizionin e Serbisë ka theksuar se BE do t’i ndihmojë ata me mbështetjen maksimale, që duhet të zbatohen në […]

Ambasadori rus në Beograd: Të mos lejojmë përsëritjen e Luftës Botërore


Ambasadori rus në Serbi Alexander Botsan-Kharchenkot tha me rastin e Ditës së Pajtimit në Luftën e Parë Botërore, se është detyrim i të gjithëve të mos lejohet që tragjedia e Luftës Botërore të përsëritet. Ai tha se “na mbetet neve të bëjmë gjithçka që është e mundur për të vendosur frymën e bashkëpunimit, besimit të […]

Rajko Kozllina e ka vendin në burg, jo në Ushtrinë Serbe


Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR) ka kërkuar nga Ministria e Mbrojtjes e Serbisë që sa më parë të shpallë publikisht statusin e punës në Ushtrinë Serbe të Rajko Kozllina, i dënuar për krime lufte në fshatin Tërnje në Kosovë, dhe që – Në qoftë se Kozllina akoma ka gradën nënoficerit […]

Pas goditjes që e mori mbrëmë, dalin të dhëna të reja për Haki Abazin në Beograd


Haki Abazi i Vetëvendosjes kishte vizituar arkivat e ushtrisë serbe, vitin që Kosova ishte shpallur shtet i pavarur, raporton Express. Dje u raportua se ish-zëvendëskryeministri, Haki Abazi, ka pasur zyrë në kryeqytetin e Serbisë në Beograd, gjatë kohës sa punonte për “The Rockefeller Foundation”. Një gjë të tillë e bëri të ditur Evi Kokalari një […]

Reagon Haki Abazi: Po bëhet fushatë kundër meje


Evi Kokalari një aktiviste e njohur republikane në një emision live e ka pyetur ish-zëvendëskryeministrin e Kosovës në qeverinë e Albin Kurtit, Haki Abazin duke kërkuar nga ai që të përgjigjet për zyrën e tij në Beograd dhe lidhjet e tij me Serbinë. “Juve personalisht keni pasur zyrën në Beograd kur punonit për The Rockefeller […]

Kokalari gozhdon Haki Abazin live në emision: Pse ke zyrë në Beograd dhe cila është lidhja juaj me Serbinë?


Evi Kokalari një aktiviste e njohur republikane por edhe e afërt me familjen Trump ka gozhduar në një emision live ish-zëvendëskryeministrin e Kosovës në qeverinë e Albin Kurtit, Haki Abazin. Ajo i ka kërkuar atij që të përgjigjet për zyrën e tij në Beograd dhe lidhjet e tij me Serbinë? “Juve personalisht […]

Paraqitja e parë e Krasniqit para Speciales – çka thanë familjarët e tij


Gjatë kohës sa Jakup Krasniqi po merrej në pyetje nga gjykatës së Gjykatës Speciale, familjarët e tij kanë reaguar me anë të rrjeti social “Facebook”. Arian Krasniqi, djali i vëllait të Jakup Krasniqit ka shkruar se heronjtë lindin cdoherë nga padrejtësitë. Ai është shprehur se “Edhe buzë viteve 70-ta të pamjaftueshme janë ato që të […]

Zgjedhja e presidentit të ri në “pauzë”, s’ ka konsensus as për dialogun


Partnerët e koalicionit qeveritar në Kosovë, konfirmojnë se s’ kanë diskutuar dhe as që kanë ndonjë plan të dakorduar për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit. Kjo pozitë, hyri në kalkulimet e koalicionit pasi ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaҫi dha dorëheqje për t’u përballur me aktakuzën për krime lufte të ngritur nga Zyra e Prokurorit të […]

I arratisuri nga dënimi për krimin në Kosovë, i punësuar në Ushtrinë Serbe?


Ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, i cili s’ është paraqitur për mbajtjen e dënimit me burg për krimin ndaj civilëve shqiptarë në fshatin Tërnje në Kosovë, në vitin 1999 dhe i cili, sipas pretendimeve të medieve, ka ikur nga Serbia, ka qenë pjesëtar aktiv i Ushtrisë së Serbisë edhe pasi që i ishte […]

Kërkesa për pezullim të dialogut, BE ia përkujton Hotit zotimin e dhënë për vazhdim të tij


Selim Selimi, ministri i Drejtësisë dhe përfaqësuesi i AAK-së në dialog, kërkoi sot në mbledhjen e Qeverisë pezullimin e menjëhershëm të dialogut Kosovë-Serbi për shkak të konfirmimit të aktakuzave ndaj figurave më kryesore të UÇK-së dhe politikës së pasluftës. Kryeministri Avdullah Hoti iu përgjigj duke thënë se s’ ndërhyjnë në vendimet e […]

Ne jemi krenarë me Rexhën


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar aktakuzën e ngritur nga Dhomat e Specializuara ndaj deputetit të partisë së tij, komandantit të UÇK-së e anëtarit të  Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi. Kurti thotë se sot festojnë në Beograd për aktakuzën ndaj Rexhep Selimit. “E dimë që sonte festohet në Beograd, posa e […]

Në 25 vjetorin e vdekjes, botohet vepra e plotë e Anton Çettës


Instituti Albanologjik i Prishtinës ka botuar komplet veprën e Anton Çettës, në 13 vëllimeve. Botimi i plotë i veprës është bërë në 25 vjetorin e vdekjes së Çettës, njëri prej mbledhësve më të rëndësishëm të folklorit shqiptar. Dega e Folklorit e IAP-së ka bërë të ditur se kishte planifikuar edhe promovimin e veprave të Çettës, […]

Kërkesat për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë janë të pakuptimta


Kërkesat për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë janë të pakuptimta, ka deklaruar presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit të Qeverisë së re në Beograd. Pas seancës së 2 nëntorit, ku mori pjesë si kryetar i shtetit, ai tha se njohja e ndërsjellë s’ është një çështje që Serbia do ta diskutojë ndonjëherë […]

Serbia merr tanke donacion nga Rusia


Tanke T-72 do të arrijnë nga Rusia në Serbi, konfirmoi ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviq. “Tridhjetë tanke moderne T-72 duhet të arrijnë si pjesë e marrëveshjes Vuçiq-Putin, të arritur në Soçi. Ato do t’i forcojnë ndjeshëm aftësitë tona ushtarake”, tha Stefanoviq për mediat në Beograd. Ai po ashtu tha se, në të ardhmen, do […]

Tadiq: Asociaciacioni, arsyetim i Vuçiq për të zgjatur përjetësisht bisedimet Kosovë-Serbi


Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, kryetar i socialdemokratëve serbë, ka vlerësuar se mospërmbushja e Marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, “është arsyetim i jashtëzakonshëm për presidentin Vucic që përjetësisht të zgjasë bisedimet për Kosovën ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”. Tadiq ka thënë se Vucicit i komvenon më së shumti mospërmbushja […]

MPJD e quan të papranueshëm ikjen nga dënimi të të dënuarit për masakrën e Tërnjes


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës e ka cilësuar si të papranueshme pas raportimeve për ikjen nga Serbia të Rajko Kozllina, i cili është dënuar për krime lufte. Kozllina në prill të vitit 2019, nga Gjykata e lartë në Beograd është dënuar me 15 vjet burg për shkak të vrasjes […]

Ambasadori amerikan: Dialogu Kosovë-Serbi i vështirë, por të punojmë për të arritur idealet tona


Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Anthony Godfrey, deklaroi se dialogu Kosovë-Serbi është çështje e vështirë, por progresi është i nevojshëm. Ai ka folur për marrëdhëniet e Serbisë me SHBA-të, i cili i cilëson si “të shkëlqyera, por jo mjaft të mira”. Kur u pyet se cilat janë problemet në marrëdhëniet midis […]

I dënuari për masakrën e Tërnjes në Kosovë, iku nga dënimi në Serbi


“Çdo gjë pres nga Serbia. Vetë i ka bërë krimet dhe vetë i ka gjykuar”. Kështu thotë Bekim Gashi, i cili në masakrën në fshatin Tërnje të Suharekës, humbi 22 anëtarë të familjes. Në këtë mënyrë ai u përgjigjet pretendimeve të mediave se ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, ka ikur nga Serbia, pas […]

Shaip Kamberi, nga i kontestuari deri te “lider i opozitës” në Serbi


“Është e trishtueshme për demokracinë, pasi një Kuvend të tillë s’ do të mund ta prodhonte as Sllobodan Millosheviqi”, ka thënë shefi i grupit parlamentar Lugina e Bashkuar – SDA e Sanxhakut, Shaip Kamberi, gjatë fjalimit të tij në Kuvendin e Serbisë, më 28 tetor. Këto fjalë kanë nxitur reagime të shumta të përfaqësuesve të […]

Si e humbi Trump Ballkanin


Diplomacia e administratës amerikane e tipit ti-mbyllim-sytë-ndaj-së-keqës ka prodhuar një zgjidhje të rrezikshme përgjatë krejt rajonit. Në Ballkan, zëri i një superfuqie ka shumë vlerë. Fjalët shpërfillëse të Sekretarit Amerikan të Shtetit, James Baker, në qershorin e vitit 1991 – “s’ kemi interes aty, s’ na intereson rezultati” – kanë ndihmuar mjaftueshëm në nisjen e […]

Shaip Kamberi: As Daçiqi e as Vuçiqi s’mund të ma ndalin fjalën


Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka folur pas fjalimit të zjarrtë në legjislativin serb dhe reagimet e Vuçiqit dhe Daçiqit. Në Serbi është duke u mbajtur seanca konstituive e themelimit të institucioneve të reja pas zgjedhjeve atje, ku ish shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq është zgjedhur kryeparlamentar i ri. Në ekspozenë […]

‘Kosovo Theater Showcase’, dy aktoret serbe shpalosin përvojat e tyre në teatër 


Dy artiste serbe, Mirjana Karanoviq dhe Jasna Gjuriçiq kanë shpalosur sot në Prishtinë përvojën e tyre si aktore dhe rolin që ka teatri në ngritjen e çështjeve të rëndësishme shoqërore e kulturore, jo vetëm në rajon. Përvojat e tyre, dy aktoret i shpalosen gjatë një diskutimi që panët në kuadër të “Kosovo Theater Showcase 2020”. […]

Përfytyroni fëmijët e vrarë në Kosovë dhe varrezat masive


Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka mbajtur sot një fjalim në Kuvendin e Serbisë ku po votohet për qeverinë e re. Në fjalimin e tij të gjatë, Kamberi ka folur për opozitën e dobët, ku sipas tij opozitë e qeverisë serbe janë vetëm deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës dhe boshnjakët e […]

Shfaqja nga Beogradi hapi festivalin e teatrit në Prishtinë


Edicioni i tretë i festivalit të teatrit, “Kosovo Theater Showcase” filloi të martën (27 tetor) në Teatrin Oda në Prishtinë me shfaqjen “Balava”, (Jargëmadhe) e produksionit Heartefact Fund në Beograd. Ky festival përkrah mbrojtjen e vlerave demokratike, respektimin e të drejtave të njeriut dhe lirinë e fjalës. Aktorët nga Serbia, Mirjana Karanoviq, Jasna Gjuriciq, Jovana […]

Zbehet ndikimi i partive pro-ruse në Qeverinë e re serbe


Në mënyrë të qartë Moska është e pakënaqur me përpjekjen e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për të zbehur ndikimin e Rusisë në qeverinë e re në Beograd, thotë për Radion Evropa e Lirë, analisti politik, Cvijetin Millivojeviq. Partia Socialiste e Serbisë (SPS), e themeluar më 1990, që nga koha e udhëheqësit të saj të […]

Zgjedhjet në SHBA, ‘përcaktuese’ për vazhdimin e dialogut


Dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar sërish, pasi palët s’ po pajtohen për temën e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Takimi i fundit në nivel liderësh në Bruksel është mbajtur më 7 shtator, 3 ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes së Uashingtonit. E fakti se […]

Regjisori Ognjen Gllavoniq, fitues i festivalit “Mirëdita, dobar dan!”


Festivali “Mirëdita, dobar dan!” u mbyll të shtunën në Beograd me ceremoninë e ndarjes së çmimit kryesor, ku fitues u shpall regjisori Ognjen Gllavoniq për filmat ‘Dubina 2’ (Thellësia 2) dhe ‘Teret’. Sipas një deklarate nga Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR), Gllavoniq e fitoi çmimin derisa filmat e tij thyen […]

Tahiri: S’ka tema tjera me Serbinë përveç njohjes reciproke


Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejme të dialogut […]

​Së shpejti pritet të rifillojnë ngrohjet e qytetit të Prishtinës


Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejmë të dialogut Kosovë-Serbi. Qëndrimi […]

​“Ngrirja” e dialogut, kërkohet nga BE-ja të ngritë nivelin e ndërmjetësimit


Samiti i tri ditëve më parë në Beograd riktheu takimet ndërmjet kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Ndonëse virtualisht dy liderët diskutuan pas rreth dy muajve nga takimi i fundit i tyre në Bruksel. Por, dallimet për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe kanë vënë pikëpyetje vazhdimësinë e mëtejmë të dialogut Kosovë-Serbi. Qëndrimi […]

MPJD dënon arrestimin e një shtetasi kosovar në Serbi


  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, Meliza Haradinaj, ka thënë se ministria që drejton ajo dënon ashpër arrestimin e shtetasit kosovar, Agim Gjocaj, nga Serbia. Ajo ka thënë se Gjocaj është arrestuar gjatë udhëtimit të tij transit nëpër territorin e Serbisë. “MPJD kërkon nga Serbia lirimin e menjëhershëm të Agim Gjocajt […]

Forumi i sigurisë në Beograd, Vuçiqit i pengon përmendja e “dy vendeve” nga Hoti


Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë së COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësuesit amerikanë Ryan Tully dhe Cameron Munter. Presidenti i Serbisë, Aleksandar […]

Protestë e djathtistëve në hapjen e festivalit “Mirëdita, dobar dan!” në Beograd


Forca të shtuara të Policisë janë duke e ruajtur objektin në Beograd, ku ka filluar festivali “Mirëdita, dobar dan!”, i cili publikut ia prezanton skenën kulturore dhe shoqërore të Kosovës. Festivali mbahet që nga viti 2014 dhe atë e organizon Iniciativa e të rinjve për të drejta të njeriut. Festivali do të zgjasë deri më […]

Forumi i Sigurisë, përfaqësuesi amerikan thotë se zyra e DFC-së në Beograd është e para në Evropë


Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avudllah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësues amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. Në këtë forum që po […]

Forumi i sigurisë në Beograd, Kosova është gati për një marrëveshje për normalizim me Serbinë


Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësues amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, […]

Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një kompromis i dhimbshëm


Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë së COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësuesit amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. I emëruari i BE-së […]

Fourmi i sigurisë në Beograd, Kosova është gati për një marrëveshje për normalizim me Serbinë


Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak si dhe përfaqësues amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, […]

Fourmi i sigurisë në Beograd, Vuçiq thotë se s’ ka alternativë tjetër përpos kompromisit


Këtë vit forumi i sigurisë në Beograd u mbajt në formë elektronike si pasojë e pandemisë COVID-19. Në këtë forum pjesëmarrës ishin kryeministri i Kosovës, Avudllah Hoti, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i emëruari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajqak si dhe përfaqësues amerikan Ryan Tully dhe Cameron Munter. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, […]

Shpirti i aktorit Bekim Fehmiu jeton në festivalin e Beogradit


Dhjetë vjet pas vdekjes së aktorit të njohur të epokës jugosllave Bekim Fehmiu, trashëgimia e shqiptarit të Kosovës vazhdon të frymëzojë një festival arti në Beograd që kërkon të promovojë tolerancë dhe bashkëpunim ndërkufitar.   Kur festivali “Mirëdita, Dobar Dan!” të hapë dyert e tij të enjten në mbrëmje në Beograd, tashmë do të jetë […]