Bie numri i amerikanëve që ngurrojnë të vaksinohen


Aktualisht, janë më të paktë amerikanët që hezitojnë imunizohen ndaj COVID-it krahasuar me vetëm disa muaj më parë, por pikëpyetjet për efektet anësore dhe mënyrën se si u testuan vaksinat akoma i bëjnë disa njerëz të ngurrojnë, sipas një sondazhi të ri. Vetëm 11% e njerëzve akoma të paimunizuar thonë se ata me siguri do […]

Lupusi eritematoz sistemik dhe Dita Botërore e kësaj sëmundje më 10 maj


Lupusi eritematoz është një sëmundje që mund të prekë njerëz të të gjitha moshave, racave dhe etnive. Shenjat dhe simptomat imitojnë ato të sëmundjeve të tjera, duke e bërë të vështirë diagnostikimin Dr. Besim DemolliSpecialist i reumatologjisë 10 maj është Dita Botërore dedikuar lupusit eritematoz. Qëllimi i së cilës është për të rritur ndërgjegjësimin dhe […]

Besim tejet i ulët tek disa nga të dhënat e vaksinës kineze


specialistët e OBSH-së kanë shprehur “besim shumë të ulët” tek të dhënat që ka ofruar prodhuesi shtetëror kinez i ilaçeve Sinopharm, lidhur me rrezikun e efekteve të rënda anësore, që shkakton tek disa pacientë vaksina e saj kundër COVID-19, por në përgjithësi shprehin besim për aftësinë e vaksinës për të mbrojtur nga sëmundja. Gjetjet paraqiten […]

8 maj 2021 – Dita Botërore e spondiloartritit aksial


dhimbja inflamatore e shpinës është simptoma kryesore e spondiloartritit aksial, dhimbje e cila ka fillim të fshehtë, mosha e fillimit të së cilës dhimbje është < 40 vjeç, kohëzgjatja e së cilës është më shumë se 3 muaj, ankesë e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes dhe në gjendje qetësie por me përmirësim në aktivitet […]

Psikologët: Jepuni fëmijëve vetëbesim


Vetëbesimi është njëra ndër dhuratat më të bukura që prindi mund t’ia bëjë fëmijës së tij. Carl Pickhardt psikologu dhe autori i 15 librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetëbesimi, do të hezitojë të provojnë gjëra të reja dhe sfiduese, përderisa ata kanë frikë nga dështimi dhe ngurrojnë përderisa mendojnë se do […]

Cilat janë dobitë shëndetësore që vijnë nga agjërimi?


Dr. Besim Demolli, reumatolog   Përfitimet nga gjërimi gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit janë të jashtëzakonshme, disa prej të cilave janë: shpirtërore, shoqërore dhe shëndetësore. Përfitimet shpirtërore përfshijnë praktikimin dhe forcimin e durimit të dikujt, kontrolli i vetëvetes mund të ndihmojë në përmirësimin e devotshmërisë së tyre. Përfitimet shoqërore inkurajojnë dhembshurinë, ndjeshmërinë, mëshirën, barazinë […]

Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), që […]

Për tri javë mbi 12 mijë vaksinime – Procesi vlerësohet i ngadalshëm, por MSh thotë se gjithçka po shkon sipas planit


Afërsisht janë bërë 3 javë prej kur ka nisur vaksinimi kundër COVID-19 në Kosovë, e me 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca që kanë qenë në dispozicion deri më tani janë vaksinuar vetëm 12 mijë persona. Përkundër që Ministria e Shëndetësisë po vlerëson që ky proces po shkon jashtëzakonisht mirë, ka të tjerë që ndajnë […]

Në Shqipëri gjatë vikendit do të mbërrijnë edhe 90 mijë e 800 vaksina të AstraZenecas


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur se në vikend do të arrijnë edhe 90 mijë e 800 vaksina të AstraZenecas. Rama me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar  se Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit evropian për shpejtësinë e vaksinimit dhe do të tejkalojmë […]

Pse ka rënë numri i testimeve ditore për Covid-19?


Ditëve të fundit është vërejtur se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka pakësuar testimet. Vetëm gjatë shtatë ditëve të fundit, 8 prilli është dita kur u kryen më së shumti testime, mbi 5 mijë sosh. Mirëpo, dy ditëve të fundit shifra e mostrave të përpunuara arrin mbi 3 mijë. Shoqata për të drejtat e pacientëve […]

Pandemia shënoi rritje të numrit të personave me insomnia


Altina Marmullaku Insomnia është çrregullim i gjumit. Edhe pse shpesh e dëgjojmë insomnin si sëmundje, ky është vetëm një çrregullim i cili i ndodh organizmit tonë për arsye të ndryshme, por e cila mund të trajtohet dhe të përmisohet me kohë. Mirëpo, për trajtimin e këtij çrregullimi duhet të dimë simptomat se si paraqitet dhe […]

Spitali i Mitrovicës në Bair po ruhet nga Policia, pati kërcënime për sulm


Që nga mëngjesi i sotëm, pjesëtarët e Policisë së Kosovës janë duke bërë kontrolle të rrepta për automjetet që hyjnë në zonën e Spitalit të Mitrovicës në Bair. Ndërkohë, kontrolla të njëjta po bëhen edhe në spitalin e veriut. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për Rajonin e Veriut, Besim Hoti, ka thënë se një aksion […]

meqë bashkë, zemra e nanës, do të ja dalim!


Shkruar nga: Mire Jakupi Salihu Jeta është gjë që perëndia i cakton çdo njeriu. Njerëzit gjatë jetës kanë ëndrra dhe dëshira të ndryshme, por ndonjëherë edhe jeta i ofron pengesa të ndryshme, ndonjëherë shumë më të mëdha saqë njeriu i humbë të gjitha shpresat dhe forcat e tij për të jetuar, duke menduar se s’ […]

Fatmir Xhafaj siç s’ e keni parë, basketboll me të rinjtë: Me besim për të shënuar koshat e fitores


Deputetin socialist Fatmir Xhafaj jemi mësuar ta shohim përherë brenda kostumit të një politikani serioz ku radhë herë janë hasur imazhe të profilit të tij përtej jetës parlamentare. Këtë fundjavë ai ka zgjedhur t’i bashkohet një loje basketbolli të organizuar nga të rinjtë e njësisë 10 ku është rikthyer edhe njëherë te pasioni i tij […]

Vaksinohet kundër COVID-19 kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka qenë i pari në këtë komunë që e ka marrë vaksinën anti-COVID-19, në shenjë sensibilizimi për vaksinim të të gjithëve, “Unë i jam paraqitur thirrjes për vaksinim anti-COVID-19 për të filluar sensibilizimin. Me dëshirën time personale do t’ia lejoja një personi më të moshur për t’u vaksinuar, por këtë […]

Si të përdorni mendjen me 10 mënyra për mendime pozitive


Njerëzit pozitivë kanë më shumë mundësi të arrijnë sukses në jetë. Që nga mendimi deri te përpjekjet e vazhdueshme, ja se si mund ta bindni veten për të mos rënë në kthetrat e pesimizmit. Këshilla për të menduar pozitivisht i shoqëron njerëzit vazhdimisht gjatë jetës, por përtej sugjerimit, përse duhet që njerëzit të jenë optimistë? […]

Të mësuarit vetërregullues – Roli i prindërve dhe mësimdhënësve në këtë proces


MA. Ariana Isufi- Psikologji Shkollore dhe Këshillim Një nga qëllimet më të rëndësishme të reformës në arsim duhet të jetë promovimi i aftësive të nxënësve për të mësuar si të mësojnë. Në mënyrë që të zhvillojnë aftësinë e nxënësve për të mësuar si të mësojnë, kërkohen strategji të përshtatshme dhe efektive të mësimdhënies, por jo […]

Vaksina anti-Covid në Kosovë – 1 mijë e 300 farmacistë presin të futen në listën e vaksinimit


Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës, Arianit Jakupi ka thënë në një intervistë se kanë kërkuar nga ministria e Shëndetësisë që farmacistët e licencuar të futen në listë për vaksinim. “Barnatoret si institucione shëndetësore japin një nga segmentet e caktuara të shëndetësisë ku pacientët furnizohen me produkte mediciale dhe në mënyrë që mos të […]

Pulmologu Morina: Imunizimi me anë të vaksinimit të popullatës, shpëtimi i vetëm nga pandemia


Pulmologu në Klinikën e Pulmologjisë, Besim Morina, thotë se imunizimi i popullsisë me anë të vaksinimit është shpëtimi i vetëm nga pandemia, raporton Ekonomia Online. Në një intervistë për Ekonomia Online, Morina tha se shumica e stafit të Klinikës së Pulmologjisë e kanë kaluar betejën me Covid-19. “Unë e di që infeksioni dhe pandemia dhe problemet […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

Të gjitha pasojat që sjell negativiteti në një ambient pune


Të kuptoni se cilët janë njerëzit negativë, është hapi i parë për të zgjidhur problemin. Asgjë s’ e ndikon më shumë moralin e punonjësve sesa negativiteti i vazhdueshëm në vendin e punës. Shteron energjinë e organizimit tuaj dhe heq vëmendjen për shkak të kritikave. Negativiteti shfaqet në sjellje, në këndvështrimin dhe në debatet e njërit […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga Gjermania, […]

“Tek unë kjo gjendje zgjati dy ditë”, u prek nga Covid-19, mjeku shqiptar tregon “recetën” si e mundi virusin


Mjeku i njohur shqiptar Edmond Driçi, ka treguar se është prekur nga Covid-19 dhe madje ka infektuar edhe prindërit e tij të moshuar. Me anë të një postimi në rrjetet shoqërore mjeku ka treguar përvojën e tij personale me Covid-19 dhe “recetën” sesi arriti ai ta fitonte këtë betejë. Ai ka treguar se vetëm dy […]

Zgjimi Herët në Mëngjes – Si Ndikon Për Shëndetin e Trurit


Qetësia vjen në dy nivele: ajo fizike kur ju zgjoheni me diellin dhe s’ ju alarmon askush; dhe ajo mendore, paqe dhe qartësi. Zgjimi herët në mëngjes duket diçka shumë e vështirë, sidomos në rastet kur rehatia që të ofron krevati dhe jastëku s’ kanë të krahasuar me botën përjashtë. Sa herë që përpiqesh të […]

Me kusht që grindeni vazhdimisht më partnerin, mësoni se çfarë tregon shkenca për këtë fakt


Sipas anketave të fundit, 44% e çifteve të martuara besojnë se; debatet më shumë se një herë në javë i ndihmojnë çiftet t’i mbajnë marrëdhëniet e shëndetshme për një kohë të gjatë. Në fakt, çiftet që grinden shpesh, por gjithnjë në mënyrë paqësore, kanë më shumë të ngjarë të qëndrojnë së bashku, përderisa për post […]

Pa sigurime shëndetësore në pandemi


Paracetamol, favipiravir, fraksiparina, enoksaparin, remdesivir, lactoferrina dhe vitamina të ndryshme, janë disa nga ilaçet që kërkohen për mjekimin e koronavirusit. Të gjitha këto ilaçe kanë një kosto. Çmimet e tyre sillen nga 0.50 euro deri në 50 euro. tretmani i sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, zgjat dy deri në tri javë, e në disa raste […]

Kur forma e syve zbulon karakterin tuaj


Psikologët dëshmojnë se shumë cilësi apo të meta të njeriut, mund të zbulohen nga forma e syve dhe nga mënyra sesi ne vështrojmë. Sy të rrumbullakët: Sipas testeve, këta janë njerëz të thjeshtë, shpirtmirë, që u besojnë të tjerëve dhe meritojnë besim. Ata s’ janë në gjendje të thurin intriga. Njerëzit që i rrudhin sytë: Këta janë […]

Pesë gjëra të lezetshme por të çuditshme që macet bëjnë kur ju duan


s’ ka asgjë si bota e çuditshme dhe e mrekullueshme e sjelljes së maceve. Si pronar macesh, ne i duam më shumë për shfaqjet e tyre të çuditshme të dashurisë. Por si mund ta dallojmë Nëse ata ndjehen në të njëjtën mënyrë? Ekzistojnë një numër mënyrash në të cilat miqtë tanë të pëshpëritur na bëjnë […]

Pse duhet të kenë fëmijët një qen në shtëpi? Një arsye është veçanërisht e rëndësishme


Si prindër, shpesh i refuzojmë kërkesat e fëmijëve të vegjël që të kenë një qen – përse i konsiderojmë vetëm si obligim. Mirëpo, psikologët e thonë të kundërtën Pikërisht, specialistët theksojnë që rritja e fëmijëve pranë qenit ka përfitime të shumta. Ja vlen të mësojmë si të kemi një bashkëjetesë frytdhënëse midis fëmijëve dhe qenit […]

COVID-19: AstraZeneca ‘në rrugë e sipër’ për të goditur variantet e reja deri në vjeshtë


AstraZeneca ka thënë se është në rrugë e sipër për të krijuar një vaksinë të coronavirusit që është efektive kundër varianteve të reja deri në vjeshtë. Kompania, e cila ka prodhuar një vaksinë kundër COVID-19 së bashku me Universitetin e Oksfordit, tha se provat klinike për brezin e ardhshëm të vaksinës do të fillojnë në […]

A duhet partnerët të ndajnë fjalëkalimet në një marrëdhënie?


Sa më shumë që dilni dhe njiheni me dikë, aq më shumë i ndërthurni jetët tuaja bashkë. Në epokën dixhitale, ndarja e fjalëkalimeve në një marrëdhënie mund të duket shumë intime, por mesa duket, është “normalja e re” Sipas një studimi nga “Kaspersky Lab”, 70% e njerëzve në një lidhje ndajnë fjalëkalimet, PIN-in apo edhe shenjat […]

Ky stil i flokëve sivjet e ka okupuar botën: Për herë të parë ky stil ishte modern që në vitet 1950


Pikërisht ky stil i flokëve i ka bërë aq femërore Para kësaj, ky stil i flokëve të shkurtër u ishte dedikuar vetëm meshkujve, por tani po ndodhin ndryshime. Frida Kahlo në autoportret ka pikturuar veten me flokë të shkurtër pasi që ishte divorcuar nga bashkëshorti. Njëra ndër ato femra që me plot vetëbesim ka bartur […]

Si të përballeni frikën nga gjilpëra


Frika nga gjilpëra quhet tripanofobi dhe është shumë e përhapur Shkaktari shpesh s’ është i njohur, mund të jetë përvojë traumatike që ka të bëjë me gjilpërën që nga fëmijëria, apo mund të jetë e papërcaktuar. Simptomat e tripanofobisë përfshijnë marramendjen, të fikët, ankthin, sulmet e panikut, rënie të presionit të gjakut, rrahje të shpejta […]

Keni frikë nga gjilpëra dhe dëshironi të merrni vaksinën? Si të përballeni me këtë ndjenjë shqetësimi të shpeshtë


Frika nga gjilpëra quhet tripanofobi dhe është shumë e përhapur Shkaktari shpesh s’ është i njohur, mund të jetë përvojë traumatike që ka të bëjë me gjilpërën që nga fëmijëria, apo mund të jetë e papërcaktuar, transmeton Telegrafi. Simptomat e tripanofobisë përfshijnë marramendjen, të fikët, ankthin, sulmet e panikut, rënie të presionit të gjakut, rrahje […]

Një mjekim i ri kundër Covid!


Qendra Mjekësore Ichilov në Tel Aviv ka përfunduar me sukses studimet e fazës një të projektit kërkimor mbi këtë ilaç të ri, i cili po jep përgjigje shumë inkurajuese AGI – Izraeli po eksperimenton me një ilaç kundër Covid, i cili, në rezultatet e para, deklarohet efektiv mbi 90%, shkruan shtypi izraelit. Qendra Mjekësore Ichilov […]

A e rrit duhanpirja rrezikun për artritin reumatid? Shpjegon reumatologu Besim Demolli


Pirja e duhanit ka efekte negative shumëdimensionale ne organizmin tonë. Përvec ndikimit të saj të fuqishëm në mushkëri, efektet e duhanpirjes mund të vërehen edhe në pjesët tjera trupore. Sipas reumatologut Besim Demolli, pirja e duhanit mund t’i rrisë gjasat për artritin reumatid, sidomos për ata që janë konsumues të duhanit për 20 vite e […]

Oxford dhe AstraZeneca do të bëjnë një vaksinë të re deri në vjeshtë për të trajtuar variantet e mutuara


Ekipi i Oxford / AstraZeneca, prodhuesit e një prej vaksinave më të përparuara në botë deri më tani, thonë se do të kenë gati dhe të prodhuar versionin e tyre të adaptuar para fundit të 2021. Profesori i Oxfordit – Andrew Pollard, i cili po udhëheq studimet e vaksinës, tha se do të ishte një […]

Gjithcka që duhet të dini rreth sëmundjeve reumatike


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Sëmundjet reumatike janë sëmundje jo të lehta që duhet kujdes dhe trajtim gradual të tyre. Të qenët i sëmurë me ndonjë patologji reumatizmale do të thotë të keni kujdes shumë më të shtuar në mënyrë që sëmundja mos të manifestohet me pasoja më të rënda në shëndetin tonë. Në një intervistë […]

9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit


9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit Shkruan: Dr. Besim Demolli – mjek reumatolog ☃️ Artriti është ënjtja dhe ndjeshmëria e një ose më shumë nyjeve tuaja. Simptomat kryesore të artritit janë dhimbja dhe ngurtësia e kyçeve, të cilat zakonisht përkeqësohen me moshën. Llojet më të zakonshme të artritit janë […]

5 Pyetje Që duhet T’i Bëjmë Vetes Para Daljes Nga Shtëpia


Nëpër udhët e kryeqytetit por edhe të gjithë Shqipërisë, kemi vënë re pamje të njerëzve të moshuar që dalin jashtë shtëpisë për të bërë pazare të vogla, duke rrezikuar veten dhe të tjerët nga COVID-19. specialistët paralajmërojnë se të gjithë njerëzit mbi 60 vjeç janë tepër të rrezikuar nga komplikacionet që shkakton COVID-19. Sipas tyre, […]

Dashuria e vërtetë e pajis njeriun me besim të plotë [dukuri Interesante]


 Aeroplani çante mes reve drejt destinacionit përfundimtar, ndërkohë që disa nga pasagjerët i kishte zënë gjumi, e të tjerë bisedonin. Në një moment, aeroplani e humbet ekuilibrin dhe të gjithë i mbërthen paniku, përveç një fëmije të vogël. Ai dukej sikur s’ i ndjen problemet me të cilat përballej aeroplani. Përbri tij, ishte ulur një […]

COVID-19 s’ lë pasoja në sistemin respirator


Pulmologu Besim Morina, thotë se Klinika e Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) është ballafaquar me sfida të mëdha gjatë pandemisë. Morina tha se ka mungesë të mjekëve, të stafit të mesëm dhe infermierëve, shkruan Telegrafi. “Në Pulmologji sfidat janë të njëjta që nga fillimi i pandemisë. Është volumi i madh i punës […]

PROBLEME ME GJUMIN E BEBIT? 20 GABIMET QË PRINDËRIT BËJNË


Probleme me gjumin e bebit A ke probleme me gjumin bebit juaj? Ndoshta jeni duke bërë këto 20 gabime të zakonshme që ne prinderit s’ e dimë që ndikojnë te gjumi. Është e lehtë të bësh një gabim e bëjmë përditë por kjo s’do të thotë se s’ mund të regullojmë dhe të ndikojmë për […]

Tri këshilla të fuqishme për kapërcimin e ankthit të palestrës


Disa njerëz plotësisht e duan të shkojnë në palestër. Por, ata që vërtet i përkushtohen ushtrimeve janë të paktë. Për shumicën prej nesh, është një luftë. Jo vetëm që kërkon energji dhe vetë-disiplinë, por ekziston edhe problemi i vetëbesimit. Po qe se s’ jeni të kujdesshëm, kjo mund të shndërrohet shpejt në ankth ndaj palestrës. […]

Shtatë strategji që të përballeni me xhelozinë në lidhje romantike


A jeni xheloz? Epo kjo do të ketë efekt të keq në lidhjen tuaj, andaj provoni këto strategji që do iu ndihmojnë. Në qoftë se jeni në një lidhje, është shumë normale që të ndjeheni xheloz herë pas herë, sidomos Në qoftë se keni ndjenja të forta për partnerin tuaj Por edhe pse të qenit […]

Përgatitjet për vaksinim kundër COVID-19 në Shqipëri, Rama publikon pamje të stadiumit Air Albania


Shqipëria vecse ka filluar përgatitjet e saj për vaksinimin kundër COVID-19. Stadiumi Air Albania është duke u përgatitur që të bëhet qendër e vaksinimit. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar një video ku shihen përgatitjet që po bëhen aty.  “Mirëmengjes nga salla e Buzëqeshjes, aty ku nis vaksinimi anti-COVID-19 dhe rinis një Shqipëri e […]

Si ta çlironi trupin nga stresi dhe dhimbja


Studimet kanë treguar se stresi mund të shkaktojë shumë efekte negative në shëndet, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe fizike të njeriut. Secili prej nesh ndihet i përgjumur, i rraskapitur dhe tepër emocionale pa ndonjë arsye herë pas herë dhe arsyeja mund të jetë pikërisht stresi. “Bright Side” ka renditur disa ushtrime që duhet të […]

Spitali i ri sëmundjeve të brendshme finalizohet këtë vit në Shqipëri


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se po punohet në përmirësimin e kushteve në spitalet e vendit. “Mirëmëngjes. Fundjavë të qetë dhe kini besim, më të keqen e kemi hedhur pas krahëve, më të mirën e kemi të gjithën përpara”, shkroi Rama. Në videon e […]

PULMOLOGU DR. BESIM MORINA SHPJEGON MBI RËNDËSINË E SATURIMIT GJATË trajtimit PËR COVID-19


Intervistoi: Shëndrit Lumi Në këtë kohë pandemie të shkaktuar nga virusi COVID-19 oksigjeni e ka të vështirë depërtimin në trupin tonë për shkak të dëmeve që i përjeton organizmi nga kjo sëmundje. Familja Jone ka kontaktuar Dr. Besim Morina, Pulmolog për të marrë disa përgjigje mbi rëndësinë e nivelit të saturimit tek pacientët që kanë […]

Shteti i ka lënë në harresë pacientët, të cilët s’ janë të prekur me COVID-19


Pengesat në qasje të shërbimeve shëndetësore dhe mungesa e barnave thelbësore, janë dy nga ankesat më të shpeshta të pacientëve në Kosovë. Udhëheqësi i Shoqatës së të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK), Besim Kodra, tha se këtë vit ka pasur rritje të ankesave nga pacientët për faktin se një kohë s’ u janë lejuar […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që të […]

Fauci dhe zyrtarë të tjerë të lartë shëndetësorë marrin vaksinën Moderna


Dr. Anthony Fauci dhe zyrtarë të tjerë të lartë të shëndetit të qeverisë amerikane kanë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës për COVID-19 të Moderna. Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, mori vaksinën në Qendrën Klinike të Instituteve Kombëtare të Shëndetit në Bethesda, Maryland, përcjell Telegrafi. Përveç tij, janë […]

Sipas shkencëtarëve, variant i ri i koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar mund të jetë më i aftë t’i infektojë fëmijët


Një variant i ri i koronavirusit po përhapet shpejt në Britaninë e Madhe. Ndryshe nga llojet e tjera të koronavirusit, ky variant përmban mutacione të cilat bëjnë që edhe fëmijët të jenë njëjtë të rrezikuar ndaj tij sikurse të rriturit. Sipas Reuters,shkencëtarët nga Grupi Këshillimor i Qeverisë Britanike (NERVAG) thanë se ky lloj i koronavirusit […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur virusi […]

Transporti i vaksinës që duhet të ruhet në temperaturë ultra të ftohtë


Transporti i vaksinës së parë kundër koronavirusit ka sjellë disa sfida të veçanta përderisa ajo duhet të ruhet në kushte ultra të ftohta. Transporti i vaksinës së kompanisë Pfizer ka bërë që të shtohet në masë të madhe kërkesa për akull të thatë. Akulli i thatë është formë e ngurtë e dioksidit të karbonit dhe […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Studiuesit: Vendosja e të njëjtës maskë më shumë se një herë, është më keq sesa të mos vendosësh aspak


Studiuesit që ekzaminuan maska ​​të palosura kirurgjikale me tre shtresa, të cilat shpesh vishen nga profesionistë të kujdesit shëndetësor, zbuluan se ato filtruan gati tre të katërtat e grimcave në zonë. Kjo më pas u pakësua në një të katërtën kur maskat u përdorën më shumë se një herë, thanë ata. Studiuesit, nga Universiteti i […]

Zemaj takon shefin e Zyrës së UNICEF: Jemi në komunikim të vazhdueshëm për sigurimin e vaksinës


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është takuar me shefin e Zyrës së UNICEF, Murat Sahin, ne të cilin janë dakorduar që të vazhdojnë me plan të përbashkët për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Zemaj u shpreh se janë në komunikim të vazhdueshëm me të gjitha instancat përgjegjëse ndërkombëtare për sigurimin e vaksinës. “Kemi besim të […]

Drejtoria e Arsimit në Pejë: s’ do të ketë pushim pranveror, orët e paplotësuara mësimore do të zëvendësohen


Drejtoria e Arsimit në komunën e Pejës ka sqaruar se s’ do të ketë pushim pranveror për nxënësit dhe mësimdhënësit, pasi orët e humbura për shkak të përfundimit të parakohshëm të gjysmëvjetorit do të kompensohen. “Drejtori për Arsim në Komunën e Pejës, Besim Avdimetaj njoftoj se edhe katër ditë ka mësim, pushimi do të zgjasë […]

SHBA miraton përdorimin emergjent të vaksinës


Shtetet e Bashkuara kanë miratuar përdorimin emergjent të vaksinës kundër koronavirusit nga Pfizer-BioNTech, duke hapur udhën që amerikanët të fillojnë të vaksinohen brenda disa ditësh. Ndërkohë vazhdon skepticizmi publik në lidhje me sigurinë e vaksinës, ndërsa anketat tregojnë se shumë të rritur thonë se s’ do ta marrin vaksinën ose janë të pasigurtë që të […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: Dalja […]

Bimët që Mbushin Shtëpinë me Humor të Mirë – Zbulojini me anë të Fotove


Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, bimët përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ambient dhe përcjellin ndjesinë e mirëqenies çdo ditë. Për fat të mirë, ju mund ta zbrapsni energjinë negative […]

Takim në Shtëpinë e Bardhë mbi planet për shpërndarjen e vaksinës kundër koronavirusit


Administrata e Presidentit Trump po synon të rrënjosë besim tek publiku dhe në të njëjtën kohë të marrë vlerësime të larta për vaksinat kundër koronavirusit, ndërsa Shtëpia e Bardhë zhvillon një takim të martën me ekspertë të cilët do të japin detaje rreth planeve për shpërndarjen. Zyrtarë nga ekipi tranzitor i presidentit të zgjedhur Joe […]

Një test personaliteti i thjeshtë, zbulo se si njerëzit të shohin ty dhe kush je në realitet


Sot ju ftojmë të bëni një test personaliteti i thjeshtë por shumë i saktë. Ky test do të zbulojë disa fakte interesante për ju. Funksionon shumë mirë, Vetëm po të e bëni atë pa hile. A jeni gati? Instruksionet: Merrni një fletë dhe një laps. Shkruani 3 emra kafshësh në këtë rend: 1. Kafshën tuaj të […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike në […]

Barcelona duhej ta shiste Messin


Presidenti i përkohshëm i Barcelonës, Carlos Tusquets, ka deklaruar se klubi duhej ta shiste Messin në afatin kalimtar që ta mbushte arkën. Lionel Messi ishte i lidhur ngusht me një transferim të tij në Manchester City, në afatin kalimtar të verës, por vendosi që  të qëndroj deri në përfundimin e kontratës. Ish-presidenti i Barcelonës, Josep […]

“Unë s’muj me punu me nxënës si ti”, rrëfimi i Shkurtës që e përjashtoi mësuesi nga klasa pasi kishte probleme me shikim


Shkurta Bregovina nga Obiliqi e cila është diagnostifikuar me kufizime në shikim, sot në Ditën Ndërkombëtare për persona me aftësi të kufizuar, ajo ka bërë një postim në të cilin ka treguar se si është paragjykuar në shkollë. Ajo ka treguar se si u paragjykua kur nisi të shkonte në shkollë, e kjo nisi si […]

Tre ish-presidentët e Amerikës bëhen vullnetarë për marrjen e vaksinës kundër COVID-19


George Bush, Barack Obama dhe Bill Clinton po bëhen vullnetarë për marrjen e vaksinës kundër koronavirusit para kamerave, në mënyrë që të ngjallin besim te qytetarët për efektshmërinë e vaksinës. Të tre ish-presidentët shpresojnë që një fushatë ndërgjegjësimi për të promovuar besimin në sigurinë dhe efektivitetin e vaksinës do të ishte një mesazh i fuqishëm […]

Personaliteti dhe Shëndeti – Lidhja e Ngushtë Mes Tyre Rregullon Mirëqenien


Personaliteti ynë luan një rol shumë të rëndësishëm në përcaktimin e sjelljes dhe zakoneve të përditshme. Ky ndikim i ka shtyrë specialistët të zbulojnë Me kusht që personaliteti i njeriut luan rol edhe tek shëndeti i tij. Sipas tyre, çdo gjë ka lidhje me personalitetin, duke nisur që nga shpeshtësia e vizitave tek mjeku e […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni i […]

VV: Mund të ketë bashkëpunim në të ardhmen me PDK-në, duhet rrëzimi i Qeverisë Hoti


Lëvizja Vetëvendosje po thotë së dëshiron bashkëpunim me Partinë Demokratike të Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Hoti. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se oferta për Partinë Demokratike të Kosovës për t’u bërë bashkë për mocionin e rrëzimit të Qeverisë Hoti është e hapur. “Tekstin e mocionit mund ta dakordojmë, ata s’ e […]

Prokurorët s’ duhet të ndikohen nga fotografitë e liderëve me qytetarë


Selim Selimi, ministër i Ministrisë së Drejtësisë, në lidhje me fotografinë e kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt, me njërin prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqiraj, tha se prokurorët s’ duhet të marrin si sinjal fotografitë e liderëve me qytetarë. Selimi në intervistë për KALLXO.com tha se detyra e liderëve është që të kërkojnë votën […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky […]

Saranda Daci flet për debutimin dhe transferimin në Çeki


Një nga basketbollistet më të mira të Kosovës është Saranda Daci. Qendra e njohur bëri një kalim të bujshëm nga Bashkimi në Superligën e Çekisë, përkatësisht në skuadrën Slovanka MB. Ky ishte një kalim i bujshëm jo vetëm për Dacin, por në përgjithësi në basketbollin femëror të Kosovës. Ish-basketbollistja e Penzës dhe Prishtinës debutoi në […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e rrallë […]

Pas humbjes së zgjedhjeve “lajmërohet” Agim Veliu: Është koha për të reflektuar, por s’e përmend askund dorëheqjen


Kryetari i Degës së LDK-së në Podujevë, Agim Veliu ka folur pas humbjes së zgjedhjeve në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Ndonëse s’ka përmendur dorëheqjen, ai ka shkruar se është koha për reflektim. “ Sot është në të ardhmen reflektimi për neve. Do ta analizojmë me kujdes humbjen në zgjedhjet lokale, do të identifikojmë dhe korrigjojmë […]

Castropignano, një tjetër fshat italian që shet shtëpi me 1 euro |Revista Monitor


Bruno Sardella Ju prisni pak kohë për një shtëpi që thuajse ju jepet falas, dhe pastaj, ja tek ju shfaqen tre menjëherë. Po, rikthehen shtëpitë italiane që kushtojnë 1 euro – dhe këtë herë bëhet fjalë për një numër të madh shtëpish në rajonin jugor të Molise. Castropignano, një fshat, me një kështjellë të shkatërruar, […]

12 shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

12Shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

“Djalli fshihet në detaje”, vazhdojnë pikëpyetjet mbi efektivitetin e vaksinës së AstraZeneca, të dhënat që po shqetësojnë botën


Vetëm disa ditë pasi mori vëmendjen e mediave për vaksinën e saj kundër COVID-19, që u tha se do të ishte “për mbarë botën”, kompania farmaceutike nga Britania, AstraZeneca, po përballet me pyetje lidhur me shkallën e suksesit të vaksinës, që sipas disa specialistëve, mund të pengojë shanset e kësaj kompanie që të marrë miratimin […]

Gani Geci: Mora 32 mijë marka nga Bujar Bukoshi dhe i ndamë tetë veta, s’ kishim kulm mbi kokë


Ish-ushtari i UÇK-së, Gani Geci ishte i ftuar në emisionin “Personale”  në RTV Dukagjini. Geci thotë se pas luftës ka mundur të marrë nga Bujar Bukoshi rreth 32 mijë marka të cilat thotë se i ka ndarë me tetë veta. “Më ka mësuar Hafiz Gagica si mund t’i marrë ato të holla me arsyetimin e […]

Aksion kontrolli i ATK-së në bizneset e lojërave online në Prishtinë


Dyqane me video-lojëra kanë qenë target i një kontrolli nga Administrata Tatimore e Kosovës. Në platformën KALLXO.com është raportuar se ka parregullsi tatimore në disa prej këtyre dyqaneve. Një qytetar ka raportuar se ndonëse qindra herë i kishte frekuentuar këto lojëra kurrë s’ i ishte ofruar kupon fiskal. Informacioni pretendonte edhe se në këto biznese […]

ATK aksion në bizneset e lojërave online në Prishtinë


Dyqane me video-lojëra kanë qenë target i një kontrolli nga Administrata Tatimore e Kosovës. Në platformën KALLXO.com është raportuar se ka parregullsi tatimore në disa prej këtyre dyqaneve. Një qytetar ka raportuar se ndonëse qindra herë i kishte frekuentuar këto lojëra kurrë s’ i kishte rastisur që të pajisej me kupon fiskal. Informacioni pretendonte edhe […]

Kosova në fazën kritike të ndotjes së ajrit


Përveç përballjes me pandeminë, Kosova tani ka hyrë edhe në periudhën kritike të ndotjes së ajrit. Sipas pulmologut në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë, Besim Morina, kombinimi i ndotjes së ajrit dhe infeksionit me Covid-19, shumëfishon rrezikun tek organizmi i njeriut. “Ky kombinim,kur kemi edhe ndotje të ajrit edhe infeksion me Coronavirus normalisht rreziku shumëfishohet. […]

Punëtorët e kompanisë që u larguan nga Trepça rrëfejnë se s’ kanë punë e s’kanë si t’i mbajnë familjet


Menaxheri dhe punëtorët e kompanisë “EL-FA” të cilët kanë mbetur tani pa punë rrëfyen se për shkak të largimit nga ndërmarrja Trepça pa ndonjë lajmërim paraprak, i ka lënë ata pa punë në kohë pandemie e dimri. Fillimisht menaxheri i kompanisë “EL-FA”, Imri Ahmeti tregon se çka kishte biseduar me Drejtorin e Administratës së Trepçës […]

VIDEO- Drejtori i Trepçës e largoi prodhuesin vendor “për pikë të qejfit”  


Sonte në Televizionin Dukagjini u transmetua reportazhi nga KALLXO.com për largimin nga ndërmarrja Trepça të një prodhuesi vendor të prodhimit të peletit i cili për disa vite ishte duke funksionuar ne objektet e ndërmarrjes me qira. Në një takim të zhvilluar në mes të Elbasan Maliqit dhe Besim Haxhiut ne zyrat e Trepçës, ky i […]

Mustafa reagon pas ngjarjeve në Podujevë: Llapjanët s’ e duan zhurmën dhe tollovinë


Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore në Podujevë mes aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe atyre të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ndaj kësaj ka reaguar kreu i LDK-së Isa Mustafa. Në një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se sjelljet dhe mentaliteti i tillë që demonstron LVV dhe kandidati i tyre për krye komunar s’ […]

Isa Mustafa reagon pas incidentit në Podujevë: Sjelljet që demostron VV-ja dhe kandidati i tyre, janë denigruese, na kthejnë prapa!


Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas incidentit që ka ndodhur sot mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së  në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Mustafa ka deklaruar se  zhurmat dhe tollovitë, dhuna dhe mentaliteti arkaik s’ janë veçori e familjeve, e grave, burrave, të rinjëve dhe të rejave të Llapit. Ai tutje shkruan se sjelljet […]

Shantazhet ndaj prodhuesit vendor


“Mbasi po ma lyp një arsye atëherë po të tregoj se po te qes për pikë të qejfit s’po dua me të pa këtu”, dëgjohet gjatë një bisede duke i thënë Besim Haxhiu drejtori i administratës në ndërmarrjen Trepçës, Elbasan Maliqit një prodhuesi vendor të peletit i cili ka operuar me qira në objektet e […]

Apeli u vërteton pafajësinë vëllezërve Maloku të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre


Vëllezërit Besim dhe Blerim Maloku, të akuzuar nga Prokuroria në rastin e vrasjes së dy kushërinjve Bahri dhe Shani Maloku, në nëntor të vitit të kaluar ishin liruar nga akuzat për vrasje nga Gjykata e Gjakovës. ndërsa me anë të një komunikate për media, Gjykata e Apelit ka njoftuar se e ka refuzuar ankesën e […]

Ekaterina Trendafilova merr edhe një mandat në krye të Gjykatës Speciale


Ekaterina Trendafilova është riemëruar kryetare e Dhomave të Specializuara të Kosovës edhe për katër vitet e ardhshme. Në një njoftim të Dhomave thuhet se autoriteti emërues, ambasadori Lars-Gunnar Wigemark (shef i misionit të EULEX-it në Kosovë), riemëroi gjykatësen, Ekaterina Trendafilova, edhe për katër vjet, dhe ky emërim hyn në fuqi nga data 15 dhjetor 2020. […]

Vdes aktivisti i AAK-së – GazetaBlic


Nënkryetari i AAK-së Pal Lekaj, njofton për vdekjen e aktivistit në degën në Gjakovë, Besim Selmanaj. Lekaj shkruan se Selmanaj u nda nga jeta në moshën 47 vjeçare dhe ishte njëri ndër aktivistët më të devotshëm të partisë së tij. Postimi i tij i plotë: Dje mora lajmin e pikëlluar, që në moshën 47 vjeçare […]

Ramush Haradinaj fshiu fotografinë ku shihej i akuzuari për fajde


Orë më parë lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, publikoi disa fotografi nga vizita që i bëri familjes Kqira në Prizren. Por në njërën fotografi ishte edhe njëri prej të akuzuarve për fajde, Gjon Kqira. Këtë foto Haradinaj e ka fshirë nga profili i tij në Facebook. Haradinaj në këtë takim i ndau familjes Kqira medaljen […]

Haradinaj me kolegë s’ respektojnë masat kundër COVID-19


Lideri i Aleancës për Ardhmerinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, gjatë një takimi te familja Kqira në Prizren, është pritur nga dhjetra qytetarë dhe asnjëri s’ ka respektuar masat kundër pandemisë COVID-19. Përveç Haradinajt, prezent ishin edhe deputetët e AAK-së, Haxhi Shala dhe Pal Lekaj. Në fotografitë e postuara nga vetë ish-kryeministri Haradinaj, asnjëri s’ […]

U dënua se ishte pa maskë në veturë, Policia shfuqizon vendimin


Pasi ishte gjobitur nga zyrtarët policorë për shkak të mosmbajtjes së maskës kundër COVID-19, gjatë qëndrimit të tij i vetëm në veturë, Besim Kodra nga Suhareka e kishte kundërshtuar këtë gjobë. Kundërshtimi i qytetarit u vlerësua si i bazuar nga ana e komisionit brenda Policisë së Kosovës, i cili vendosi që qytetarit t’i hiqet dënimi. […]

Trajneri i Prishtinës tregon se si e mposhti Llapin


Prishtina ka shënuar fitore me rezultat 0-2, ndaj Llapit në kuadër të xhiros së 14-të në Superligën e Kosovës. Pas ndeshjes ka folur trajneri i Prishtinës, Zekirija Ramadani, duke thënë se kjo fitore i jep besim skuadrës së tij. Ai ka thënë se e kontrolluan lojën duke luajtur me qetësi. “Më vjen mirë që fituam […]

Avokati i Grabovcit flet pas vërtetimit të dënimit nga Supremja


“Aspak se ndjej veten fajtor”, ishin fjalët e Adem Grabovcit përballë Gjykatës lidhur me deklarimin e tij për akuzën për emërime të kundërligjshme në pozita udhëheqëse në ndërmarrjet publike. KALLXO.com ka provuar të marrë një deklaratë nga Grabovci, pasi atij iu vërtetua dënimi nga Gjykata Supreme, por ai ka qenë i pa qasshëm. Përkundër kësaj, […]