Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë


Shkruan:Dr.Besnik Ibishi Gjate kujdestarise , rreth ores 23:00 i shoqeruar nga prinderit sillet nje femije moshes 4 vjecare.Ankesat kryesore temperatura e larte, rreth 40 celsius, ne ekzaminim shihet nje fyt i skuqur dhe femija i lodhur.Nena e shqetesuar tregon se femijes i eshte dhene sirup brufen per ulje te temperatures, por pa sukses.Ne i treguam […]

Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv


Shkruan: Dr.Besnik Ibishi Pacienti mashkull, paraqitet tek ne me ankesat per dhimbje mesi-shpines.Ne anamneze, dhimbjen e pershkruan si jo shume te fort, por qe i pengon ne levizje dhe pune te perditshme. Pasi gjendja momenatle veresohet si jo e rende, ne baze ekzaminimeve vendosem ta trajtojme ne edhe pse pacienti deshironte terapi  qe i ndihmone […]

Fëmija e pyeti prindin e vet: Çfarë do të thotë burrë?


Burimi:Dr.Besnik Ibishi Fëmija e pyeti prindin e vet: – Çfarë do të thotë burrë? Prindi iu përgjigj: – Ai është njeri i fortë, përgjegjës për fëmijët e vet, përkujdeset për çështjet e tyre dhe rri pa gjumë për rehatinë e tyre!  Fëmija tha: – Shpresoj që të bëhem burrë sikurse nëna ime!

Infemierët janë dora e djathtë e mjekut


Shkruan:Dr.Besnik Ibishi Ata sigurisht qe meritojne me shume kujdese dhe vleresim institucional e shteterore. Kosova ka nje numer te madh te infermiereve e te cilet shume nga ta nuk jane te knaqur me ligjin e ri te pagave dhe me koeficientet e tyre. Por shume nga ta nuk jane te informuar drejte, prandaj edhe reagimet […]

Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë


Burimi: Dr.Besnik Ibishi MEDIKAMENTET QË NUK PËRDOREN NË PERIUDHEN E SHTATZANISË DHE LEHONISË * sh-shtatzëni.   (Nuk përdoren  në periudhën e shtatzënisë) * L- lehona.         (Nuk përdoren  në periudhën e lehonisë) * III/1-                   (Nuk përdoren në tre mujorin e pare të shtatzënisë) […]

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent – nuk po ka apetit!


Shkruan:Dr.Besnik Ibishi U fut ne kuzhin ku isha duke ngrene darke #Tha doktore e kam nje rast urgjent, e lash buken, u futa ne dhome, pacientia ulur, ne shikim te pare dukej shume mire, filloje e marr anamnezen e pyes per problemin, tregoje qe eshte pak e plogesht dhe spo ka apetit 🤔. Te gjitha […]

Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!


A e dini se Ibn Rushdi ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet. Gjithashtu sqaroi se për çfarë shërben rrjeta e syrit. Të gjitha këto i regjistroi në librin e tij: “Kulijat et Tib” Monumenti i Ibn Rushdit në qytetin e Kortobës/Dr.Besnik Ibishi/Gazeta Shëndeti

Dr.Besnik Ibishi: Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë


Kockat tona nuk zmadhohen e as forcohen kur shtojmë peshë, madje ndodh e kundërta ato dobësohen. A e dini se për çdo 2 kg peshë që shtoni, gjunjëve i shtohet një presion prej 9 kg në çdo këmbë. Andaj mundoheni të ushqeheni shëndetshëm./Dr.Besnik Ibishi / Gazeta Shëndeti

Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!


A keni problem me gjet dikujt venat ? Kjo eshte nje metode qe mendohet se eshte mjafte e sukseshme te presonat qe kan vena te dobta.Shikoni foto me vemendje dhe vreni dallimin…fotot e siperme me keto dy te poshtme ku venat jane shume me te qarta.Kjo eshte arrit pas 3minutave, ku pacienti keshillohet te mbaje […]

Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza


Shkruan: Dr.Besnik Ibishi #keshillat para se me dhene gjakun per analiza ● Pacienti nuk duhet ngrene asgje, 6 deri 8 ore para dhenies se gjakut per analize ● Duhet te jeni te qetë, i pushuar dhe jo i stresuar ● Gjaku jepet ndermjet ores 7-8 ● Per lipidet dhe kalcitonin nuk duhet ngrene 12ore para […]

Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së


   Gazeta Shëndeti do të shkruan të vërtetën dhe vetëm të vërtetën dhe do ta sqaroj në hollësi këtë lajm. Ky lajm (Kosova Sot: Ndërron jetë pacienti, i cili zvarritej ne korridor dhe nuk iu ofrua ndihma nga QKUK-ja) se gjoja pacientit në fjalë nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, nuk është aspak i vërtetë. […]

Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?


Shkruan: Dr.Besnik Ibishi SI TË LUFTOHET TENSIONI I LARTË I GJAKUT 1. Masa që mund të ndihmojnë të mbani nën kontroll tensionin e lartë të gjakut • Bini në peshë • Pakësoni konsumimin e kripës • Shtoni ushqimet e pasura me kalium • Pakësoni konsumimin e pijeve alkoolike * • Bëni rregullisht ushtrime 2. Masa […]

Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta


    Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj një shkrimi të Gazetës Shneta.  Ky portal e konsideronte reagimin e Dr.Besnikut për të moshuarin në Emergjencë si skandaloz.   Dr.Besniku përmes profilit të tij në Facebook shkruan se kështu është kur një Gazetë e përdor një njeri të moshuar për qëllime të ulta. Ai për fund thekson se […]

Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi


Portali Insajderi sot doli me një shkrim trillues ndaj Mjekëve që kinse Emergjenca injoron të sëmurin.  Ndaj këtij shkrimi ka reaguar Dr.Besnik Ibishi përmes një postimi në profilin e tij në Facebook  duke thënë  se me atë shkrim vetëm sa po nxisin urrejtje dhe mallkim ndaj Mjekëve vetëm sa për të bërë like dhe komente. […]