Zgjidh manikyrin e duhur: Ngjyra e thonjve mund të ndikojë në gjendjen tuaj të humorit!


[ad_1] Zbulo cila ngjyrë të duhet ty! Po qe se po kërkoni manikyrin e përsosur të thonjve, mund të jeni duke menduar se cilat ngjyra janë në modë ose cilat shkojnë më mirë me tonin e lëkurës, por a keni menduar të zgjidhni një ngjyrë thonjsh që mund të ndikojë në gjendjen tuaj të humorit? […]

13 situata kur prindërit i dëmtojnë fëmijët e tyre pa e ditur


[ad_1] Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për mënyrën e rritjes së fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutueshme. Por mjekët dhe psikologët vazhdojnë të kryejnë eksperimente të reja, të analizojnë rezultatet dhe pastaj të bëjnë lista të reja rekomandimesh. Në fillim, këto këshilla mund të duken […]

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


[ad_1] Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. […]

Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


[ad_1] “Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber… Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të […]

Ndërroni disa nga zakonet tuaja dhe humbni peshë


[ad_1] Të gjithë e dini se për të humbur peshë duhet shumë punë dhe mundim. Megjithatë disa studime kanë treguar se zakonet tuaja luajnë shumë rol në këtë drejtim. Po qe se i ndërroni disa nga to të humbni peshë pa mund dhe shumë përpjekje. Krijoni regjim edhe për pirjen e ujit. Blini mollë ose […]

Cilat janë perimet e stinës dhe si t’i ruani të freskëta


[ad_1] Të njohim ushqimet që konsumojmë, do të thotë të përfitojmë më shumë prej tyre, në shije dhe vlera. Më poshtë gjeni një listë të perimeve që duhen konsumuar në këtë periudhë sipas stinëve të prodhimit të tyre. E për më tepër, guida jonë ju instrukton se si të përzgjidhni perimet më të freskëta në […]

Pjesët e trupit që ndërlidhen me karakterin


[ad_1] Edhe pse pamja jonë fizike varet nga gjenet tona dhe jo nga karakteristikat tona personale, ka akoma pjesë të trupit që mund të zbulojnë shumë për karakterin. Disa hulumtime kanë treguar se gjenetika mund të përcaktojë shumë gjëra në lidhje me të ardhmen tonë dhe se si i shikojmë gjërat, transmeton KP. Shikoni disa […]

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


[ad_1] Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë […]

Ndoshta mund të habiteni: A e dini se këto ushqime përmbajnë ngjyra artificiale?


[ad_1] Disa studime e kanë lidhur konsumimin e ngjyrave artificiale në ushqim me hiperaktivitetin dhe problemet e sjelljes te fëmijët Gjithashtu, megjithëse s’ ka rreziqe (të njohura) për të rriturit, është provuar që disa ngjyra të njohura si e kuqe 40, e verdhë 5 dhe e verdhë 6 përmbajnë komponentë kancerogjenë. Për fat të mirë, […]

Mënyrat Natyrale Dhe Ushqimet e Duhura Për Një Gjumë Të Qetë


[ad_1] Melatonina është një hormon që prodhohet nga truri për të rregulluar ciklet e gjumit dhe për t’i dhënë njeriut qetësi çdo natë. Trupi prodhon 5 deri në 25 mikrogramë melatoninë çdo natë. Kjo sasi pakësohet me kalimin e moshës, gjë që shoqërohet me probleme me gjumin. Në këtë pikë, njeriu ka dy alternativa: të […]

8 gjërat që buzët po ju tregojnë për shëndetin tuaj


[ad_1] Duke qenë se buzët tona kanë më shumë një milionë nerva dhe janë më të ndjeshme se gjurmët e gishtërinjve, duhet t’i kushtojnë një rëndësi të veçantë. Ndonjëherë ato mund të na sinjalizojnë probleme me shëndetin tonë, andaj pse mos ta kapim në kohë dhe të parandalojmë përkeqësimin e mëtejshëm: Të çara në cepat […]

Gaforrja blu në ujërat shqiptare rrit dëmet për peshkatarët


[ad_1] Përhapja e gaforreve blu në ujërat shqiptare po rrit dëmet për peshkatarët, të cilët shohin tashmë si zgjidhje të vetme konsumin e tyre. Gaforrja e ardhur vitet e fundit nga brigjet e Gjirit të Meksikës po bllokon rrjetat dhe po dëmton ekosistemin duke vënë në vështirësi mijëra familje që jetojnë me peshkimin. Në brigjet […]

Vajza mban pa dijeni mbi dorë një nga kafshët më të rrezikshme, helmi i së cilës vret 26 njerëz


Një turiste në Bali ka realizuar një video me një krijesë deti të vogël, por pa e ditur që ishte një nga kafshët më të rrezikshme në botë. Kaylin Marie ndau videon e saj duke mbajtur një oktapod të vogël në dorë, ngjyrë kaf dhe me rrathë të errët. Pasi bëri foto e video me […]

Leonardo DiCaprio ngre sërish zërin për Vjosën: Lumi është kurorëzuar si zemra blu e Europës


[ad_1] Aktori Leonardo DiCaprio ka publikuar në “Instagram” dokumentarin “Vjosa Forever”, i cili bën thirrje për bashkim në luftën për të ardhmen e lumit. Aktori i famshëm bën thirrje për firmosjen e peticionit, me qëllim shmangien e ndonjë katastrofe mjedisore që mund të ndodhë. Në Instagram DiCaprio i bën një përshkrim të mrekullueshëm Lumit Vjosa. […]

Çfarë simbolizon lulja e mimozës dhe kur është e përshtatshme t’ia dhuroni dikujt?!


[ad_1] Për herë të parë u gjet në rritje në Afrikë dhe Azi, lulja e mimozës është një bimë diellore që preferon të rritet në klimat e ngrohta. Tani gjendet në të gjithë botën, megjithatë, duke u rritur edhe në zona si Shtetet e Bashkuara dhe madje edhe Australia. Kjo lule e bukur shpesh merret […]

Gjumi i Keq Ndikon Tek Qarkullimi i Gjakut – Kujdesi Që duhet Të Tregoni


[ad_1] Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit. Këtë e kanë konfirmuar shumë studime sipas të cilave, ndikimi fillestar i cilësisë së keqe të gjumit vërehet tek qarkullimi i gjakut. Një studim, të cilit i referohet AgroWeb.org thotë se Me kusht që njeriu fle më pak se 6 orë […]

Për Forcimin e Imunitetit – Supa Kundër Të Ftohurës Dhe Gripit


[ad_1] Supa me perime dhe mish pule është një nga kurat më të mira kundër të ftohurës dhe gripit. Ajo është plot e përplot me vlera të cilat jo vetëm e hidratojnë trupin por edhe stimulojnë oreksin. Kjo supë është e mrekullueshme edhe për faktin se eliminon simptomat e inflamacionit në udhët e frymëmarrjes dhe lufton sekrecionet e […]

Pneumonia: Si ta parandaloni infektimin?


[ad_1] Pneumonia është një infeksion që ndez qeskat e ajrit në njërën ose në të dy mushkëritë. Qeskat e ajrit mund të mbushen me lëng ose qelb, duke shkaktuar kollë me gëlbazë ose qelb, ethe, të dridhura dhe vështirësi në frymëmarrje. Forcimi i trupit me burime natyrore të acideve yndyrore omega-3 mundëson parandalimin e pneumonisë […]

Moshat e reja tashmë përbëjnë kontingjentin më të madh të të infektuarve


[ad_1] Drejtori i spitalit “Shefqet Ndroqi”, Perlat Kapisyzi në një intervistë televizive, apeloi sot qytetarët që të mos neglizhojnë shenjat e COVID-19 dhe të trajtohen që me shfaqjen e shenjave të para. Ai shpjegon se si bëhet ndarja e urgjencave në bazë të kodeve mjekësore. “Kodi blu, ndihma jepet menjëherë, në kodin e kuq jepet […]

Ngjyruesit e Ushqimeve – Si T’i Përgatisni Të Sigurt Në Shtëpi?


[ad_1] Kur vjen puna tek perceptimi i shijes së një ushqimi, njerëzit ndikohen nga ngjyra. Ushqimet me ngjyra të forta e bëjnë trurin të ketë pritshmëri që ato do të kenë një shije të caktuar. Pra, sa më e ndezur të jetë ngjyra e një ushqimi, aq më intense presim që të jetë shija e […]

Shqipëri, 60 mijë gjoba me vlerë 1.5 milion euro për maska


[ad_1] Në Shqipëri që nga tetori i kaluar, kur mbajtja e maskës u bë e detyrueshme edhe në mjedise të jashtme, mesatarisht rreth 600 qytetarë në ditë janë ndëshkuar me gjobë nga policia. Ndërkohë në total për këtë periudhë uniformat blu kanë ndëshkuar rreth 60 mijë qytetarë. E përkthyer në shifra shuma e vlerës së […]

Çfarë duhet dhe s’ duhet të bëni Po qe se dikujt i bie të fikët


[ad_1] Të fikët është, në shumicën e rasteve, një dukuri që ndodh pa ndonjë shkak serioz. Sidoqoftë, disa kushte mund të rrisin rrezikun e të rënit të fikët. Për shembull, grave shtatzëna mund t’u bjerë të fikët meqenëse dehidrohen lehtë, dhe njerëzit që kanë përjetuar një frikë ose dhimbje të papandehur gjithashtu mund të humbin […]

Kivi mbron sytë dhe zvogëlon gjasat për kancer


[ad_1] Ky frut ekzotike vjen nga Kina dhe konsiderohet si frut kombëtar kinez. Ka një shije intensive, jashtëzakonisht me lëng, të pasur, me fara të vogla të zeza që s’ e ndryshojnë shijen. Por shumë s’ e dinë që kivi është një nga ushqimet më të shëndetshme. Është plot me antioksidues dhe përmban më shumë […]

Kivi mbron sytë dhe parandalon kancerin


[ad_1] Ky frut ekzotike vjen nga Kina dhe konsiderohet si frut kombëtar kinez. Ka një shije intensive, jashtëzakonisht me lëng, të pasur, me fara të vogla të zeza që s’ e ndryshojnë shijen. Por shumë s’ e dinë që kivi është një nga ushqimet më të shëndetshme. Është plot me antioksidues dhe përmban më shumë vitaminë […]

Ky trend i ndritshëm dhe i guximshëm i grimit ka fokusin te sytë


[ad_1] Për një kohë të gjatë, rimeli i zi ishte standardi falë shkathtësisë së tij. Ai shkon mirë me çdo grim sysh, nga ato neutrale, të përditshme deri te pamjet më të guximshme të mbrëmjes. Disa sezone më parë, rimeli kafe dhe blu ishin kthyer për një kohë të shkurtër, por trendi kalimtar përfundoi. Tani […]

Këshillat E Duhura Për Një Gjumë Të Mirë


[ad_1] Gjumi është një pjesë thelbësore e shëndetit dhe mirëqenies. Vetëm po të njeriu s’ fle si dhe sa duhet, atëherë do të përballet me një luhatje të thellë hormonale dhe funksione të dobëta të trurit. Mungesa e gjumit shkakton shtim në peshë, rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës, jo vetëm tek të rriturit […]

Disa ushqime që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut


[ad_1] Nëse presioni juaj i gjakut mbetet i lartë për një periudhë të gjatë kohore – vazhdimisht mbi 130/80 mm / Hg sipas AHA – kjo mund të dëmtojë enët tuaja të gjakut. Dëmtimi ju vë në një rrezik për rezultate negative të shëndetit, si sulmi në zemër , goditje në tru, humbje të shikimit […]

Shenjat blu ne lekure, cfare jane dhe si t’i largoni


[ad_1] Këto shenja shkaktojnë një pigmentim mbi vlerat normale në lëkurën e bebes dhe kanë një ngjyrë kryesisht gri në blu dhe në më të shumtën e rasteve shfaqen në zonën e kofshëve, në zonën fundore të shpinës por mund të shfaqen edhe në zonën e krahëve apo këmbëve. Mund të gjenden në lëkurë që […]

Si Ndikon Pagjumësia te Shëndeti i Trurit dhe Shtimi në Peshë – Çfarë duhet të Bëni


[ad_1] Studime shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org kanë konfirmuar lidhjen e fortë mes pagjumësisë dhe shtimit në peshë. Studimet thonë se njerëzit që flenë më pak peshojnë më shumë se njerëzit që flenë mjaftueshëm. Sipas tyre, gjumi i pakët rrit shanset e mbipeshës me 55%. Pagjumësia shkakton probleme të tjera që prekin trurin. Ata […]

Ngjyra e errët në telefonin celular s’ do t’u ndihmojë vërtet syve tuaj


[ad_1] Po qe se jeni të brengosur për shëndetin e syve tuaj, janë gjasat të mëdha që t’ju jetë thënë që aparatet tuaja elektronike t’i vendosni në mënyrën e errët të punës me qëllim të mbrojtjes së syve Mirëpo, kalimi në mënyrën e errët me siguri s’ do t’u ndihmojë shumë syve tuaj, thotë Dr. […]

E përcaktuar në ADN-në tuaj: A mund ta ndryshoni veten dhe të jeni një person mëngjesi


[ad_1] Thellë në labirintin e ADN-së suaj, një koleksion i vogël gjenesh ushtron një ndikim të fuqishëm Me kusht që jeni person mëngjesi apo mbrëmjeje Gjithashtu, për qasjen ndaj mëngjesit ose mbrëmjes ndikojnë një numër faktorësh – hormonet, rrezet e diellit, mosha, madje edhe vendi ku jetoni. Me kusht që jeni natyrshëm të prirur të […]

Sa Minuta Ju Duhen Për Të Fjetur – Kur duhet Të Shqetësoheni Për Problemet Me Gjumin


[ad_1] Momenti që shtrihesh për të fjetur në shumë raste shoqërohet me numërimin e pavullnetshëm të minutave deri sa gjumi të vijë. Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë treguar se të paktën 75 përqind e njerëzve shqetësohen për kohën që u duhet t’i zërë gjumi. Të rrallë janë ata njerëz që i zë gjumi […]

Studimi: A e dinë bakteret sa është ora?


[ad_1] Ora biologjike është ai mekanizëm që rregullon ritmet e jetës së njerëzve, kafshëve dhe bimëve, jo vetëm gjatë ditës, duke ndihmuar trupin tonë të kuptojë se kur është ditë dhe kur është natë dhe duke vendosur të ashtuquajturat ritme cirkadike, por edhe gjatë rrjedhës të vitit, për shembull duke u sinjalizuar kafshëve kur është […]

Lule Ylli, Bima e Ngjyrave dhe Vlerave Për Shëndetin dhe Ushqimin


[ad_1] Lule Shaja ose siç njihet ndryshe edhe si Lule Ylli është një nga bimët më të hershme të përdorura në gatim Tradita rrjedh nga të parët tanë, qoftë në përgatitjen e salcave, sallatave apo të luleve të sheqerosura si ëmbëlsira. Kjo lule u jep recetave  një aromë të ngjashme me atë të kastravecit, gjë […]

Dita e sotme konsiderohet si më depresivja e vitit, çka është “e hëna blu”


[ad_1] Për disa vite rresht, e hëna e tretë në janar është quajtur e hëna blu. Kjo posa konsiderohet të jetë dita më melankolike e vitit, dita kur njerëzit mbingarkohen nga emocione të pakëndshme më shumë se çdo ditë tjetër e vitit, të paktën sipas ithtarëve të teorisë. Gjithçka filloi në 2005, kur akademiku Cliff […]

Dalloni Vlerat e Frutave dhe Perimeve Sipas Ngjyrave që Kanë


[ad_1] Një nga këshillat më popullore dhe më të vërteta për një shëndet më të mirë është ngrënia e sa më shumë frutave dhe perimeve në ditë. Falë ngjyrave të mrekullueshme që ato i gjejmë në treg, frutat dhe perimet na mundësojnë një ushqyerje të ylbertë të mirë jo vetëm për stomakun por edhe për […]

Zbuloni Shtatë Arsyet pse Zgjoheni të Lodhur nga Gjumi i Natës


[ad_1] Gjumi është një proçes që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe trupit. Ky proçes rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht nga 7 deri në 8 orë. Pas një gjumi të gjatë ju sigurisht prisni të zgjoheni të rifreskuar dhe energjik, por jo gjithnjë ndodh kështu. Me siguri i mbani mend rastet kur jeni zgjuar […]

6 Arsye Pse duhet Ti Kontrolloni Nishanet Edhe Gjatë Stinës Së Dimirit


[ad_1] Dëmtimi i nishaneve ndodh në mënyrë graduale dhe s’ ndodh gjithmonë menjëherë pas ekspozimit në diell. Kështu që gjatë dimrit ndryshimet që nishanet mund të pësojnë, rrezikojnë të kalojnë pa u vërejtur, përse të gjithë jemi të mbështjellë nga shtresa të shumta veshjesh dhe harrojmë t’i kontrollojmë. A duhet të vendosni krem mbrojtës gjatë […]

Si Të Mbroheni Nga Produktet me Nitrate – Çfarë duhet të Dini Patjetër


[ad_1] Nitratet dhe nitritet janë substanca që industria ushqimore i përdor për zgjatjen e jetëgjatësisë së ushqimeve të caktuara. Këto bëhet fjalë për mishrat e paketuar, sallamet, salçicet, proshutat e të tjerë. Të dyja këto substanca rrisin rrezikun e kancerit në organizëm, paralajmërojnë ekspertën. Këto substanca kimike mund të ndosin edhe ujin e pijshëm për […]

E konfirmon SPAL: Etrit Berisha shtrihet në spital shkaku i koronavirusit


[ad_1] Para pak kohësh mediat italiane raportuan për shtrimin e Etrit Berishës në spital për shkak të koronavirusit. Lexo edhe: LAJMI I FUNDIT: Etrit Berisha shtrihet në spital pas infektimit me koronavirus në këto fjalë e sipër s’ ka shkuar shumë dhe këtë e ka konfirmuar vetë klubi i Berishës, SPAL, përcjell GazetaBlic. Në një […]

FOTO: Presidenti i Amerikës dhe dashuria e tij për qentë, kamerat kapin detajin e veçantë në veshjen e tij


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i ShBA, Joe Biden ka treguar dashurinë e tij për kafshët gjatë një konference për modën ditën e hënë. Gjatë takimit në teatrin “The Queen” në vendlindjen e tij, u vunë re çorapet ngjyrë blu, në të cilat duken qartë disa qen të vegjël. Dashuria e Biden për qentë është e […]

​Rikthehet Havertz, kështu ndryshon skema e Chelseat ndaj Rennes


[ad_1] Trajneri i Chelseat, Frank Lampard, po shpreson që Kai Havertz të jetë i gatshëm për ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër Rennes e cila zhcillohet të Martën. Blerja e re e “Bluve” të Londrës ka munguar në tri ndeshjet e fundit të Chleseat përse rezultoi pozitiv me Covid-19 në fillim të këtij muaji dhe […]

A duhet të Shqetësoheni për Sasinë Nitrateve tek Uji i Pijshëm


[ad_1] Nitratet janë kimikate natyrale që gjenden në tokë, ajër dhe ujë. Ato gjithashtu përdoren si shtesa ushqimore për parandalimin e baktereve dhe përmirësimin e aromës dhe ngjyrës së ushqimeve. Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni. Këto kimikate janë shumë të […]

A duhet të Shqetësoheni për Sasinë Nitrateve tek Uji


[ad_1] Nitratet janë kimikate natyrale që gjenden në tokë, ajër dhe ujë. Ato gjithashtu përdoren si shtesa ushqimore për parandalimin e baktereve dhe përmirësimin e aromës dhe ngjyrës së ushqimeve. Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni. Këto kimikate janë shumë të […]

Janë ribashkuar ose jo, por Loredana, Mozzik dhe Hana paskan një detaj të përbashkët me kuptim të veçantë!


[ad_1] Prej disa javësh në media po përflitet për një ribashkim të çiftit shumë të komentuar, Mozzik dhe Loredana. Shkak u bënë postimet e tyre në vende të njëjta dhe fotot ku Loredana shfaqej me bluzat e reperit. Duke qenë se janë kthyer në kryefjalën e mediave rozë për shkak të ribashkimit të mundshëm, interesi […]

Përzgjidhet Ngjyra Vitit 2020 – Simbolika Qetësi dhe Paqe


[ad_1] Ka nisur si një traditë të paktën 20 vite më parë dhe vazhdon edhe ne ditët e sotëme. Përzgjedhja e ngjyrës së vitit është një ndodhi e shumëpritur për të gjithë ata që duan të ideojnë shtëpinë ata që ndjekin trendet e fundit të modës apo të apasionuarit pas ngjyrave. Kompania Pantone, një autoritet […]

A është e vërtetë se do t’i dëmtoni sytë Po qe se lexoni në terr? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Të gjithë ata që kanë lexuar që në moshë të re, iu është thënë nga prindërit të mos lexojnë në terr meqë dëmton sytë, por a është e vërtetë? ndërsa leximi në dritë të ulët s’ do të shkaktojë dëmtim të qëndrueshëm të shikimit tuaj, mund të shkaktojë lodhje të syve, raporton “Sharp”. Ashtu […]

“Shpërthejnë” puthjet mes çifteve live në emision


[ad_1] Mbrëmja e sotme në “Shiko Kush LUAN” me Luana Vjollcën u cilësua si puntata e “Shën Valentinit” dhe sfida e fundit ishte “Ndaje ose French Kiss”, ku çiftet duhet të putheshin Vetëm po të refuzonin t’i përgjigjeshin pyetjeve pikante. Shumë nga përgjigjet e të ftuarve u kthyen në puthje të zjarrta, pasi e kishin […]

Fitore e thellë e Chelseat ndaj Rennesit (VIDEO)


[ad_1] Chelsea ka shënuar fitore të lehtë ndaj Rennesit me rezultat 3-0, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve. Timo Werner, shëno për 1-0, nga penalltia në minutën e 10’. Për 2-0, shënoi përsëri Werner në minutën e 41’. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 2-0. Golin e tretë për […]

Baton Haxhiu del me bluzën “Liria ka emër, UÇK”, tregon pse vendosi ta përçojë këtë mesazh


[ad_1] Gazetari Baton Haxhiu i ftuar në “Abc Radar” me Jonida Shehun e dha mesazhin e tij për arrestimin e ish-kreut të Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi me anë të veshjes. “Liria ka emër, UÇK”, shkruhej në bluzën të cilën gazetari kishte veshur në studio. “Kjo është bluza e parë që vesh me mesazh. Në […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Këtë Frut duhet Ta Konsumoni Çdo Ditë – Vlerat Fantastike


[ad_1] Një nga frutat plotësisht më të shëndetshme për organizmin është mjedra. specialistët e AgroWeb.org thonë se një racion prej 130-150 gramë mjedra ofron përfitimet e mëposhtme: 1.5 gramë proteinë, 8 gramë fibra 54% të nevojave ditore të vitaminës C, 12% të vitaminës K, 6% të folatit, 5% të vitaminës E, 41% të nevojave ditore […]

s’ mbajtën maskën, gjobiten 688 qytetarë! 13 shoqërohen në polici se s’ i dhanë policisë ID (VIDEO)


[ad_1] Në ditën e 10 që kur maska është vendosur me detyrim, vijon të mbetet i lartë numri i qytetarëve që s’ e zbatojnë këtë rregull. Për pasojë, gjatë ditës së sotme, uniformat blu kanë gjobitur 688 qytetarë që ishim pa maska, e ndërsa 13 janë shoqëruar në polici pasi refuzuar që t’i jepnin policisë […]

Trendi natyror, harmonia e JYSK


[ad_1] Çdo sezon, ne bëjmë një hap prapa ku rinovojmë dhe rregullojmë asortimentin tonë për të pasqyruar disa nga tendencat më të mëdha që rrjedhin në shoqërinë tonë. Jetojmë në një shoqëri me ritme të larta, përdorimi i pajisjeve dixhitale në çdo moment të ditës, bën që shumë prej nesh të kërkojmë më shumë ekuilibër, […]

Kompleksi që u bë ‘mollë sherri’ mes biznesmenit dhe 53-vjeçarit nga Tirana


[ad_1] Kjo është prona që është bërë “mollë sherri” mes biznesmenit Niko Goro dhe Kliti Lekës. Kjo pronë u bë shkak për ekzekutimin e biznesmenit nga 53-vjeçari nga Tirana. Report Tv ka zbardhur dëshminë e autorit, Kliti Leka, i cili mëngjesin e sotëm ka ekzekutuar bizmesmenin Niko Goro. “I kam dhënë tokën s’ më ka […]

Zbardhet dëshmia e 53-vjeçarit që ekzekutoi biznesmenin Niko Goro në Himarë


[ad_1] Report Tv ka zbardhur dëshminë e autorit, Kliti Leka, i cili mëngjesin e sotëm ka ekzekutuar bizmesmenin Niko Goro. “I kam dhënë tokën s’ më ka dhënë lekët. Po ndërton në tokën time”, mësohet të ketë thënë Leka para uniformave blu. Leka është banues në Tiranë, por është nip në Himarë dhe për këtë tokë […]

Terapia me anë të ngjyrave – Si ndihmon në trajtimin e shëndetit fizik dhe mendor?!


[ad_1] Terapia me ngjyra është një formë e terapisë së shërimit dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur gjithashtu si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të […]

Filozofia e të Dukurit Bukur – Sa Shpenzojnë Shqiptarët për Veshjen


[ad_1] Moda është një cikël ndryshimi që s’ mbaron kurrë. Krijime të ndryshme të modës janë klasike dhe i rezistojnë kohërave, ndërsa disa të tjera pësojnë ndryshime e bëhen trende të përkohshme. Termi ‘modë’ i referohet një stili veshjeje që është popullor në një kohë apo periudhë të caktuar. Moda shkon përtej veshmbathjeve dhe trendet […]

Kulumbria- Efektet Shëruese Për Pastrimin e Gjakut


[ad_1] Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla. Lulet dhe frutat e bimës së egër të kulumbrisë përdoren në mjekësinë popullore. Këto fruta kanë vlera të shumta dhe i bëjnë mirë stomakut dhe gjakut. Gjithashtu ato janë të pasura me antioksidantë. Frutat nxisin nxjerrjen e lëngjeve me toksina […]

Këta 3 përbërës mjaftojnë për të zbehur shenjat e hematomave – Gazeta Tribuna


[ad_1] Të gjithëve na ka ndodhur që për shkak të shpejtësisë a mungesës së vëmendjes të përplasemi me tavolinën, derën apo mobilje të ndryshme. Hematoma është shfaqje e lëndimit të vogël të enëve të gjakut të cilat gjenden nën sipërfaqe të lëkurës. Po qe se këto kapilare janë të dëmtuara, një sasi e vogël gjaku […]

Djathi i Mykur – Llojet dhe Faktet Interesante të Produktit të Veçantë


[ad_1] Prania e mykut në ushqime është padyshim shkak për shqetësim. Myku mund të shkaktojë reagime alergjike dhe probleme me udhët e frymëmarrjes. Në disa raste ndodh që myku të transformohet në një substancë toksike që i sëmur njerëzit. andaj është e arsyeshme që Nëse keni edhe fijen më të hollë të dyshimit, të hidhini […]

Njihuni me ishullin ku shumica e njerëzve jetojnë mbi 100 vjeç


[ad_1] Ishulli i Sardenjës njihet si një nga vendet, ku njerëzit jetojnë më gjatë në botë, duke i kaluar 100 vite, shkruan rtk. Ishulli i dytë më i madh në Mesdhe është një ndër më tërheqësit prej bukurisë së  tij natyrore. Kjo veçori e Sardenjës, e njohur si “Vija Blu”,  ka tërhequr gjithashtu vëmendjen e […]

I ngjashëm me testin e shtatzanisë, OBSH miraton përdorimin e testit ndaj COVID që jep përgjigjen në 15 minuta


[ad_1] Testet për Covid-19 që tregojnë rezultatin në 15 deri në 30 minuta do të përdoren në tërë botën, duke shpëtuar potencialisht shumë mijëra jetë dhe duke ngadalësuar pandeminë në vendet e varfra dhe të pasura. 120 milion analiza të shpejta antigjeni nga dy kompani do të furnizojnë vendet me të ardhura të ulëta dhe […]

Greqia i kërkon Turqisë të dënojë incidentin me flamurin


[ad_1] Greqia i bëri thirrje të dielën Turqisë të dënojë dhe hetojë atë që tha se ishte ishte një fyerje ndaj flamurit të saj kombëtar në ishullin grek të Kastellorizos. Media greke raportoi se flamuri kombëtar bardh e blu që valëvitej mbi një kodër, ishte ngjyrosur me bojë të kuqe. Ishulli Kastellorizo ndodhet shumë pranë […]

Si ndihmojnë ngjyrat në trajtimin e shëndetit fizik ose mendor?


[ad_1] Ngjyrat janë një formë e terapie për shërimin dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur edhe si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të spektrit të […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

Të Nxirat dhe Mavijosjet – Kurat e Shtëpisë Që Vërtet Funksionojnë


[ad_1] Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papandehur. Ndonëse këto njolla s’ janë tregues të ndonjë sëmundjeje, ato s’ mund të injorohen. Të nxirat shkaktohen kur një pjesë e caktuar e trupit pëson një goditje. Pasojat e kësaj goditjeje mund të mos lënë gjurmë të mëdha në […]

Lulekina Shqiptare dhe Surprizat e Fuqisë Medicinale


[ad_1] Ka një emër të çuditshëm. Njihet si kokoçeli, ose si lule ciani ose gjerësisht si lulekine. Lulekina është shumë e njohur edhe në Shqipëri, madje kohët e fundit ka nisur të kultivohet edhe nga ago-përpunues, të cilët operojnë në tregun e bimëve medicinale. Zakonisht në fusha shoqëron thekrën, tërshërën dhe grurin. Gjendet në zonat […]

Dita e Irisit, Lules Së Ylbertë Me Simbolikë Të Bukur


[ad_1] Irisi është një nga lulet ikonë të globit e cila prej shekujsh ka qenë frymëzim për vepra të bukura arti por edhe në industrinë e aromave. 8 maji është Dita Ndërkombëtare e Irisit. Fakte Interesante Për Lulen e Irisit Irisi njihet si lulja e ylbertë. Ajo e ka marrë këtë emër nga Perëndesha e […]

Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor


[ad_1] Një udhëtim virtual 24 orë në 24, edhe për ëndërrimtarët e pandreqshëm   Dielli në fytyrë, rëra e nxehtë nën këmbë, ujërat e kristalta vetëm pak metra larg – e kush s’ do të dëshironte të ishte në plazh në këto momente? Me kusht që doni të shikoni një perëndim të mrekullueshëm në Playa […]

Çka janë bakteret dhe algat blu të gjelbërta?


Bakteret dhe algat blu të gjelbërta janë qeliza prokariote. Ato, për dallim prej eukarioteve, s’kanë bërthamë. Materiali i tyre gjenetik është i përqëndruar në një zonë të citoplazmës që quhet nukleoid. Qelizat prokariote s’kanë as organele citoplazmike qelizore- siç janë mitokondriet dhe lizosomet, të cilat gjinden tek eukariotet. Ndërkaq, një përbërës strukturor që e kanë […]

error: Content is protected !!