Sulmohet anesteziologu në Klinikën Infektive në QKUK


[ad_1] Një anesteziolog dhe një infermiere janë sulmuar mbrëmë në Klinikën Infektive nga familjarët e një pacienti. Anesteziologu V.K. ishte thirrur për t’i ndihmuar kolegët e tij në një rast të rëndë, por sapo kishte arritur në dhomën e pacientit ishte goditur me boks në fytyrë nga familjarët, shkruan Gazeta Shneta. Edhe pas kësaj goditje […]

E sulmuan një person, policia arreston tre të dyshuar në Prishtinë


[ad_1] Tre persona janë arrestuar në Prishtinë pasi e kishin sulmuar viktimën mashkull kosovar. Të dyshuarit i kishin shkaktuar lëndime trupore. Nga të dyshuarit janë konfiskuar dy thika si dhe një boks hekuri që mendohet se me të njëjtin e kishin goditur viktimën. Viktimës i është ofruar ndihma mjekësore dhe pas trajtimit është liruar. Pas […]

Përleshje me mjete të mprehta në Podujevë


[ad_1] Një rrahje mes dy personave, njëri prej tyre i mitur, ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Podujevë. Policia ka bërë të ditur se rreth orës 17:00, ka marrë informacionin se në udhën “ Xhemajl Mustafa” në Podujevë,  ka pasur një përleshje në mes të dy personave. “Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni policia […]

Alnera Brahimi fiton medaljen e argjendtë në Kampionatin Europian në Bullgari


[ad_1] Boksierja Alnera Brahimi ka fituar medaljen e argjendtë në Kampionatin Europian për juniorë, që po mbahet në Sofie të Bullgarisë. Brahimi në finale u mposht nga rusja, Zukhro umarbekova, deri në kategorinë 70 kilogramë. Alnera të martën kishte shënuar fitore senzacionale në gjysmëfinale ndaj estonezes, Aleksandra Meliss, ndërsa deri në gjysmëfinale u kualifikua pa […]

Kullat në Prekaz kanë mbetur në mëshirën e fatit


[ad_1] Për kryetarin e komunës së Skenderajt është e pakuptimtë se si shteti 21 vjet pas luftës, s’ ka arritur akoma të bëjë konservimin e kullave të Jasharajve. Nipi i komandantit Adem Jashari, Bekimi po thotë se këto kulla kanë mbetur nën mëshirën e fatit, meqë dita ditës priten të shemben. Kritika ka edhe për […]

Këto janë të gjitha aktivitetet që institucionet e Kosovës do t’i mbajnë për Ditën e Flamurit


[ad_1] dukuritë për ditën e sotme: Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti- Skënderbeu. (Vendi: Sheshi ‘’Skënderbeu’’- Prishtinë, 09:00) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Vendi: Sheshi ‘’Ibrahim Rugova’’- Prishtinë, 09:10) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te kompleksi memorial i familjes Jashari […]

VIDEO- Florian Marku fiton me nokaut në rundin e parë


[ad_1] Boksieri shqiptar, Florian Marku, ka shënuar fitore me nokaut në rundin e parë kundër Muma Mweebas. Meçi mes Markut dhe Mweembas është zhvilluar në Londër, në kategorinë velter. Florian Marku e rrëzoi baksierinë Mweemba, tri herë në rundin e parë. Kjo ishte fitoreja e shtatë në boksin profesionist, e pesta me nokaut, për Florian […]

Më 21 dhe 22 nëntor mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”


[ad_1] Federata e Boksit e Kosovës, ka njoftuar se më 21 dhe 22 nëntor do të mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Deri tani e kanë konfirmuar pjesëmarrjen boksierë nga gjashtë shtete si: Bullgaria, Zvicra, Sllovakia, Maqedonia, Mali i Zi e Shqipëria, ndërsa po pritet konfirmim edhe nga Suedia e Kroacia. Turneu “Adem Jashari”, […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


[ad_1] KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 […]

Rrahje në Podujevë, policia konfiskon armë


[ad_1] Policia e Kosovës me 15 tetor në Podujevë ka arrestuar dy të dyshuar  pasi që të njëjtit janë rrahur mes vete duke i shkaktuar lëndime trupore njëri tjetrit. “Nga të dyshuarit ishin përdorur një revole jo funksionale dhe një boks i hekurit. Njësitë policore kanë konfiskuar një armë (revole) ndërsa boksi i hekurit që […]

Tyson Fury konfirmon se s’ do të ndeshet me Deontay Wilderin


[ad_1] Kampioni i botës në boks në peshën e rëndë, Tyson Fury, ka konfirmuar se s’ do të boksojë me amerikanin Deontay Wilder këtë vit. Fury ka bërë të ditur planifikon që të zhvillojë një meç gjatë dhjetorit në Britani. 32 vjeçari e fitoi titullin e botës në versionin WBC në peshën e rëndë në […]

Robin Krasniqi do të ketë rimeç me Boeselin


[ad_1] Robin Haxhi Krasniqi të shtunën e ka shkruajtur historinë duke e fituar titullin e botës në boks në kategorinë gjysmë të rëndë në ËBA dhe IBO, pasi e mposhti me nokaut boksierin gjerman Dominic Boesel. Robin Krasniqi do të ketë rimeç me ish-kampionin Dominic Boesel. Mediumi gjerman “MDR”, ka bërë të ditur se rimeçi […]

9 vjet pas dukurisë, Gjykata e Gjilanit dënon të akuzuarit për vrasje në tentativë


[ad_1] Pas një procesi të gjatë gjyqësor, Gjykata e Gjilanit ka dënuar Ekrem Azizin, Skender Hasanin, Muhabi Latifin dhe Shukri Latifin, të akuzuar për vrasje në tentativë dhe lëndim të rëndë trupor. Rasti, sipas Prokurorisë, kishte ndodhur në mars të vitit 2011 dhe tek tani në shtator 2020 ka marrë epilog në shkallë të parë. […]

I erdhi fundi gjykimit për rrahjen me stupc në një fshat të Vitisë


[ad_1] Skender Hasani, Muhabi Latifi, Shukri Latifi dhe Ekrem Azizi janë ulur sot në bankën e të akuzuarve në Gjykatën e Gjilanit për t’u përballur me akuzat e Prokurorisë për vrasje në tentativë, armëmbajtje pa leje dhe lëndim të rëndë trupor. Shqyrtimi në këtë çështje nisi nga fillimi përse nga fillimi i tijë kishin kaluar […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]