Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19


Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital. Vaksina ishte 85 për qind efektive […]

Rrëmujë me specializantët e rinj, probleme të shumta për t’u ambientuar në sistemin shëndetësor


Mungesa e mentorëve, hapësirave të punës dhe mossistemimi i duhur e me kohë, janë disa prej problemeve që po përballen specializantët e rinj, që në muajt e fundit, u futën në sistemin shëndetësor të Kosovës. Problemi ka filluar që në vitin 2016, kur qeveria ndaloi së hapuri konkurset për specializantë. Në mënyrë që ta plotësojë numrin […]

ShSKUK do ta pajisë me Tomografi të Kompjuterizuar Spitalin e Ferizajt


Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës dhe drejtori i përgjithshëm, Valbon Krasniqi gjatë vizitës që ia bën Spitalit të Përgjithshëm të Ferizajt prezantuan investimet që do të bëhen nga  ShSKUK në këtë spital, ku parashihet  të pajiset  për herë të parë me Tomografi të Kompjuterizuar (CT). Sipas një njoftimi për media […]

Certifikimi i Markës – ecuritë Që duhet Të Ndiqen


Bizneset e kanë kuptuar rëndësinë e certifikimit të markës kombëtare brenda standardeve ligjore që njihen botërisht. Certifikimi i markës e bën më të lehtë shitjen e produkteve dhe e bën produktin “Made in Albania” jo vetëm të ketë vlerë në treg, por i rrit prestigjin edhe Shqipërisë. Viti 2020 shënoi një rritje të numrit të […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, […]

Fushata e mjekëve për të bindur amerikanët të vaksinohen ndaj koronavirusit 


Dy vjet më parë, në janar 2019, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hezitimi për t’u vaksinuar ishte ndër 10 kërcënimet më të mëdha për shëndetin global. Kjo ishte para se COVID-19 të përhapej në të gjithë globin. Mjekët tashmë po punojnë për ta kapërcyer këtë hezitim. Edhe pse shkencëtarët shpejtuan për të gjetur një […]

Zemaj u ndan mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, u ka ndarë mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë, raport Ekonomia Online. Ai ka thënë se bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. “Krahas trupave të tjerë,  bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. Idetë e juaja përkushtimi përcjellja e rekomandimeve tregon që ky bashkëpunim […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën […]

Rekomandohen masa të reja për festat e fundvitit


Bordi Këshilldhënës për menaxhimin e pandemisë COVID-19 nesër pritet t’i rekomandojë Qeverisë së Kosovës masat e reja ndaj koronavirusit. Një burim brenda këtij bordi i tha Klan Kosovës, se nga data 23 dhjetor deri më datën 3 janar s’ do të ketë renditje të komunave në zona. Sipas kësaj lëvizja e lirë pritet të zgjatet […]

Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave


Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave Bordi i Postës vendosë për rritje enorme pagash – Kryeshefi i ri 2500 euro, këto janë rrogat e zyrtarëve të tjerë Teksa Kosova po përballet me gjendje të rëndë ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19 dhe ku nuk po paguhen […]

Vetëvendosje me mocion për shkarkimin e Bordit të RTK-së


Gjatë ditës së sotme, Grupi Parlamentar i Lëvizje Vetëvendosje ka dorëzuar kërkesën për mocion përmbajtësor në lidhje me gjendjen në RTK dhe shkarkimin e Bordit të drejtorëve të RTK-së. Sipas VV-së, zgjedhja e kundërligjshme e drejtorit të përgjithshëm të RTK-së, s’ është sjellja e vetme joprofesionale e Bordit të RTK-së. “Detyrë parësore e Bordit është […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë valide […]

akoma s’ janë regjistruar studentët e Mjekësisë për të cilët mori vendim Likaj


Edhe pse ministri i Arsimit, Ramë Likaj ditë më parë mori vendim që të rritet numri i studentëve të Fakultetit të Mjekësisë për 50 studentë, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, s’ është duke e zbatuar këtë vendim. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Naser Sahiti ka bërë të ditur për KALLXO.com se i kanë njoftuar kandidatët […]

Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave


Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gezime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së. Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së. “Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot vazhdon […]

Bordi Mbikëqyrës i Facebook-ut merr në shqyrtim gjashtë rastet e para


Bordi mbikëqyrës i kompanisë Facebook ka njoftuar rastet e para që do të shqyrtojë për të përcaktuar Po qe se do të rrëzojë apo do të mbajë në fuqi vendimet e gjigantit të mediave sociale për të hequr postime të caktuara. Roli i bordit të krijuar në tetor, do të jetë vlerësimi i rasteve të […]

KB Peja bëhet me kryetar të ri


Klubi i Basketbollit Peja është bërë me kryetar të ri, dy muaj pasi mbeti pa kryetar klubi. Art Gashi kishte dhënë dorëheqje nga posti i Kryetarit të Klubit më 16 shtator, duke u larguar nga ky klub pas nëntë viteve drejtim. Kryetar i ri i klubit të Pejës është zgjedhur Fatmir Gashi. KB Peja ka […]

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë? – Gazeta Tribuna


Një shtupë hunde s’ mund të dëmtojë trurin. A mund të infektoheni përmes një serie testi me koronavirus? A do të dëmtojë trurin tuaj testi në hundë? Po qe se thjesht merrni frymë me një shtupë testi, do të jeni pozitivë? Ne sjellim përgjigje për keqkuptimet më të zakonshme. Një shtupë hunde s’ mund të […]

deputetes Kusari Lila: Jam mbrojtësi më i madh se ti i kauzës për barazi gjinore


Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila, iu është drejtuar kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, për të ditur se a e kanë filluar procesin e përzgjedhjes për rekrutimin për anëtarët e rinj të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve dhe përcjelljen e emrave të Kuvendi i Kosovës. “Me 15 dhjetor këtij bordi pa kryesues i skadon afati… […]