Gates: Bota do t’i kthehet normalitetit nga fundi i vitit 2022


[ad_1] Bill Gates beson që bota do t’i kthehet tërësisht normaliteti nga COVID-19, deri në fund të vitit 2022. Duke folur për Sophy Ridge të shtunën, sipërmarrësi dhe filantropisti ka shtuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet që së shpejti të kenë rezerva të vaksinës kundër koronavirusit dhe ato t’i ndajë për shtetet e […]

OBSH-ja kritika për qasjen e vendet e varfëra tek vaksinat COVID


[ad_1] GJENEVË, 23 prill (Reuters) – Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në […]

Pas ngjitjes në majën Annapurna, Uta Ibrahimi synon Dhuanagirin – Për këtë i duhen më shumë fonde


[ad_1] Alpinisja e njohur kosovare, që po vazhdon me sukseset e saj në ngjitjen nëpër majat më të larta të botës, Uta Ibrahimi, ka paralajmëruar se synimi tjetër i saj është ngjitja në një majë tjetër të lartë, majën Dhuanagiri. Pas kryerjes me sukses së ekspeditës në Annapurna, Ibrahimi s’ e ka ndërmend të ndalet. […]

Kreu i OBSh-së: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda disa muajve


[ad_1] Bota mund të vendosë nën kontroll pandeminë globale COVID-19 në muajt e ardhshëm, me kusht që të shpërndajë burimet e nevojshme në mënyrë të drejtë, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një konferencë shtypi të hënën. “Ne kemi mjetet për ta sjellë këtë pandemi nën kontroll brenda disa muajsh, Vetëm po […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


[ad_1] Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u […]

Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda pak muajsh


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetëtisë tha të hënën në një konferencë shtypi se bota mund të vërë nën kontroll pandeminë COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm Nëse shpërndahen në mënyrë të drejtë mjetet e domosdoshme për ta luftuar sëmundjen. Aktivistja për ndryshimet klimatike Greta Thunberg, iu bashkua konferencës virtuale nga Suedia. Ajo theksoi “nacionalizmin […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

3 milion të vdekur në shkallë botërore nga koronavirusi


[ad_1] Numri global i të vdekurve nga koronavirusi ka kapërcyer shifrën marramendëse prej 3 milionë njerëzish. Të dhënat e regjistruara nga Universiteti Johns Hopkins, vijnë mes pengesave të përsëritura në fushatën e vaksinimit në mbarë botën dhe një krize të thelluar në vende të tilla si Brazili, India dhe Franca. Numri i të vdekurve është […]

Çfarë rekomandohet të hahet për syfyr dhe iftar? Flasin specialistët


[ad_1] Besimtarë myslimanë nga e gjithë bota po festojnë muajin e shenjtë të Ramazanit. Për ta pasur sa më lehtë agjërimin, dietologët këshillojnë disa ushqime për syfyr dhe iftar. Në syfyr duhet të hani ushqimet e duhura që ju furnizojnë me energji gjatë ditëve të agjërimit. Syfyri duhet t’i përmbajë këto ushqime: Frutat dhe perimet […]

Ramazani filloi mes masave kufizuese për shkak të pandemisë – pamje të festimeve nga e gjithë bota


[ad_1] Miliona myslimanë po e festojnë fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit, një festival që përfshin një muaj agjërim dhe lutje. Ky është Ramazani i dytë gjatë pandemisë së coronavirusit, që do të thotë se disa komunitete do të festojnë mes masave kufizuese të COVID-19. Agjërimi konsiderohet të jetë një akt adhurimi, i cili […]

OBSh: Pandemia është në fazën më kritike


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se trajektorja e pandemisë së coronavirusit tani “po rritet në mënyrë eksponenciale”, me më shumë se 4.4 milionë raste të raportuara gjatë javës së fundit. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike e agjencisë për COVID-19, tha se “ne jemi në një pikë kritike të pandemisë”, pasi disa vende […]

Virgjëria vazhdon të jetë akoma një vlerë në pjesën më të madhe të botës: Këto janë statistikat


[ad_1] Të dhënat tregojnë se vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe mesatarisht 18 vjeç, mosha e raportit të parë seksual në të gjithë botën. India mban vendin e parë ku virgjëria ruhet deri në 22.9 vjeç, ndërsa skandinavët deri në 16,5 vjeç Pavarësisht zhvillimeve të jashtëzakonshme dhe ndryshimeve me të cilat po përjeton sot bota […]

A Mund ta Kuptoni Po qe se e Keni Kaluar COVID-19?


[ad_1] COVID-19 ka hyrë ne muajin e katërt të shfaqjes së tij si një sëmundje ngjitëse nga njeriu tek njeriu. Vende nga e gjithë bota janë në alarm të vazhdueshëm, teksa izolimi në shumë prej tyre vazhdon të jetë i detyrueshëm si e vetmja zgjidhje. Një nga debatet më të mëdha të këtyre kohëve, është […]

Gjendet tek perimet? Ju sqarojmë njëherë e mirë çdo pyetje për nikotinën


[ad_1] Nikotina është e pranishme në shumë bimë, duke përfshirë por pa u kufizuar tek duhani, patëllxhani apo domatja. Vetëm tek bima e duhanit nikotina është e pranishme në sasi mjaftueshëm të larta (~ 2% të peshës kur është i thatë) sa për të patur efekte farmakologjike. Njerëzit kanë njohur efektet stimuluese të tymit të […]

Në Ditën Botërore të Shëndetit, OBSh u bën thirrje shteteve të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë në Ditën Botërore të Shëndetit u ka bërë thirrjeve qeverive të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19. Në reagimin e OBSH-së thuhet se COVID-19 na ka prekur të gjithëve, por disa kanë dalë më keq se të tjerët, thjeshtë për shkak të punës që bëjnë dhe pasigurisë së […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


[ad_1] Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë […]

10 gjërat që një fëmijë me autizëm dëshiron t’ju thotë


[ad_1] Ne shpesh nxitohemi për të bërë gjykime mbi atë që ne perceptojmë se po ndodh, kur fëmijët sillen në një mënyrë që tërheq vëmendjen – por kur një fëmijë me autizëm po lufton për të përballuar botën, gjëja e fundit që ka nevojë janë kritikat tona. Këto janë 10 gjërat që një fëmijë me […]

Pesë Mënyrat Se Si Pranvera Ndikon Në Shëndetin Tuaj


[ad_1] Pranvera është padyshim stina më festive për njeriun. Rrobat e trasha paketohen ‘larg syve, larg trupit’ dhe garderoba bëhet gati për rroba të lehta e plot ngjyra. Megjithatë, ndikimi i pranverës shtrihet përtej garderobës. I gjithë organizmi përmirëoshet a thua se sistemi imunitar ka fituar llotarinë. Gëzimi i pranverës ndihet në ajër dhe specialistët […]

OBSH dhe BE propozojnë arritjen e një traktati ndërkombëtar për pandemitë


[ad_1] Nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë identifikuar mbi 127 milionë e 775 mijë raste me COVID-19 ndërsa mbi 2 milionë e 794 persona humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Pandemia që ka goditur botën për më shumë se një vit, paralizoi pothuajse çdo industri. Që në të ardhmen bota të jetë më […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


[ad_1] Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të […]

Lufta globale kundër tuberkulozit goditet nga pandemia e Covid-19


[ad_1] Në prag të Ditës Botërore të tuberkulozit më 24 mars, mjekët po paralajmërojnë se përparimi në luftën globale kundër kësaj sëmundjeje është sprapsur me më shumë se një dekadë nga pandemia e koronavirusit. Pas fillimit të pandemisë, shumë spitale i dhanë përparësi trajtimit të pacientëve me Covid-19. Tuberkulozi vrau 1.4 milion njerëz në të […]

Gates parashikon që bota do t’i kthehet normalitetit deri në fund të 2022-s


[ad_1] Bashkëthemeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, ka vlerësuar se bota do të jetë në gjendje të kthehet në normalitet, deri në fund të vitit 2022. Këtë proces do ta ndihmojë vaksinimi kundër COVID-19, ka thënë ai. Duke folur për gazetën polake Gazeta Wyborcza dhe transmetuesin televiziv TVN24, Gates tha se pandemia e koronavirusit është […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


[ad_1] Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Përgatitjet për pandemitë e ardhshme


[ad_1] Shkencëtarët thonë se s’ ka dyshime që bota do të goditet nga një pandemi e re dhe se kjo është thjeshtë çështje kohe. Ndaj ata u bëjnë thirrje vendeve në të tërë botën që të përgatiten për të parandaluar një infeksion të ri vdekjeprurës. Sipas tyre urbanizimi dhe zgjerimi i habitatit tonë në afërsi […]

FOTO: Shprehja e Bushit për Kosovën, instalacion i veçantë në Tiranë për 30-vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri


[ad_1] Në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deklarata e Presidentit Bush për pavarësinë e Kosovës është përkujtuar me anë të një instalacioni në kryeqytet. “Enough is Enough” është një vepër arti publik e artistit Alban Muja, e cila lind prej deklaratës së bërë prej Presidentit George […]

Arben Vitia dhe Haxhi Avdyli, ja si do udhëhiqet Ministria e Shëndetësisë


Javën e ardhshme pritet votimi i qeverisë së re, me Albin Kurtin kryeministrin, shkruan “Bota sot” përcjell Gazeta Shëndeti. Tashmë edhe disa nga emrat e qeverisë së re janë vendosur në letër nga bashkëpunimi Kurti-Osmani. Ministria e Shëndetësisë pritet që t’i ketë dy ministra gjatë qeverisjes Kurti. Gazeta “Bota sot” mëson se fillimisht Arben Vitia […]

Studimi: Njerëzit po lindin binjakë më shumë se kurrë më parë


[ad_1] Studiuesit thonë se më shumë binjakë po lindin se kurrë më parë, dhe se bota e ka arritur tashmë kulmin e lindjeve të shumëfishta. Rreth 1.6 milionë binjake lindin çdo vit në të tërë botën, ose ndryshe rreth një në çdo 42 fëmijë të lindur. Shtyrja e lindjes së fëmijëve nga gratë dhe teknikat […]

ShBA-ja do të blejë 100 milionë doza të vaksinës nga kompania “Johnson & Johnson”


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka njoftuar se ka udhëzuar Departamentin amerikan të Shëndetit dhe shërbimeve njerëzore për blerjen e 100 milionë dozave të vaksinës “Johnson & Johnson” në kuadër të luftës kundër pandemisë së COVIDIt-19. Bideni, zhvilloi një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, pas takimit të tij […]

Covid 19, bilanci i pandemisë përgjatë një viti në Shqipëri


[ad_1] Në 9 Marsin e një viti më parë, kryeministri shqiptar Edi Rama thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për të njoftuar se “laboratori virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ka konfirmuar mesnatën e mbrëmshme dy raste me COVID 19”. Babë e bir, të cilët kishin vizituar Italinë në fundt të muajit shkurt dhe […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

VIDEO: Kush janë njerëzit imunë ndaj koronavirusit?


[ad_1] Pse disa njerëz kontraktojnë forma shumë agresive të Covid-19 ndërsa të tjerët janë asimptomatike ose s’ sëmuren aspak, duke qenë të ekspozuar ndaj të njëjtit virus? Kjo është një nga pyetjet që shkencëtarët në Universitetin e Tor Vergata në Romë po përpiqen t’i përgjigjen në bashkëpunim me kolegët e tyre nga e gjithë bota, […]

Rriten infeksionet me koronavirus në shkallë globale


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se për herë të parë në shtatë javë infeksionet e reja me koronavirus janë rritur globalisht. Zyrtarët shprehën shqetësimin se rastet mund të rriten ndjeshëm sërish. Sipas OBSH-së rritja e rasteve ka ndodhur në katër rajone: në dy kontinentet Amerikane, në Mesdheun Lindor, Evropë dhe Azinë Juglindore. Sipas zyrtarëve […]

Studimi/ Në qoftë se dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni?!


[ad_1] kurse pushojmë trupin, mendja jonë s’ është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet […]

Aktiviteti Fizik – Sa Minuta porosisin specialistët e OBSH?


[ad_1] Një studim i bërë nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit tregon se si një jetë sedentare mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e të rriturve dhe adoleshentëve, sipas faqes mjekësore “TantaSalute”. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një në katër të rritur dhe katër në pesë adoleshentë bëjnë një jetë shumë sedentare. […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


[ad_1] Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. […]

Raporti i ri i OKB për mjedisin sugjeron ndryshime edhe në mënyrën e të ushqyerit


[ad_1] me anë të ndryshimit të klimës, humbjes së biodiversitetit dhe ndotjes, njerëzit po e shndërrojnë gjithmonë e më shumë Tokën në një planet të pabanueshëm. Për këtë arsye, bota nevojitet që të bëjë ndryshime drastike në shoqëri, në ekonomi dhe në jetën e përditshme, thotë raporti më i fundit i OKB-së për mjedisin. Në […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


[ad_1] Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në […]

Njihuni me 17-vjeçarin Bennet Nura, i pari banor shqiptar i planetit Mars!


[ad_1] Bennet Nura 17 vjeç, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në planetin Mars. Në vitin 2020 para se raketa Atlas V të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet jeta. Benneti […]

Blogerja Benarda Kadriu: Të punosh si blogere duhet të sakrifikosh shumë nga koha e çmuar


[ad_1] Altina Marmullaku Të jesh blogere është ndoshta puna më “in” e momentit. Promovon stilin personal të jetesës, reklamon veshje, ke famën dhe vëmendjen e njerëzve që jo çdo kush e ka. Mirëpo, për të kuptuar jetën e blogerëve anët pozitive dhe negative të këtij profesioni, të gjitha këto i rrëfen blogerja nga qyteti i […]

Pesë rregulla për një jetë pa depresion


[ad_1] Psikologët rekomandojnë t’i përmbahemi këtyre pesë rregullave themelore, falë të cilave do të jemi në gjendje të mbajmë ekuilibrin në çdo situatë. Mos harroni këto rregulla, veçanërisht në situata të vështira të jetës, atëherë mund të merreni me çdo problem dhe s’ do të përballeni me depresion. Rregulli numër një Mendo pozitivisht. Mendimet tona […]

Ankth dhe stres gjatë pandemisë, psikologia Plaku jep këshillat për përballimin e situatës


[ad_1] Ka kaluar tashmë një vit kur e gjithë bota është duke përjetuar një krizë shëndetësore dhe ekonomike të shkaktuar nga pandemia. Studime të ndryshme kanë treguar se izolimi dhe mënyra e re e jetesës kanë shtuar stresin, nivelet e depresionit dhe ankthin tek shumë njerëz të cilët ndihen të pasigurt. Psikologia Orjola Plaku tha […]

Kryeministri britanik bën thirrje për traktat global mbi pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

Flasin specialistët – Gjysma e Infektimeve me COVID-19, Pasojë e Asimptomatikëve


[ad_1] COVID-19 është tashmë pak më shumë se një vjeç dhe rastet e infektimeve vazhdojnë në të tërë botën. Simptomat e tij janë bërë të njohura tashmë nga ato më të lehtat si lodhja apo temperature deri tek humbja e shijes e nuhatjes apo problemet e rënda me mushkëritë. në të tërë këtë grup pacientësh […]

Kryeministri birtanik bën thirrje për traktat global për pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

Pesë gjëra të lezetshme por të çuditshme që macet bëjnë kur ju duan


[ad_1] s’ ka asgjë si bota e çuditshme dhe e mrekullueshme e sjelljes së maceve. Si pronar macesh, ne i duam më shumë për shfaqjet e tyre të çuditshme të dashurisë. Por si mund ta dallojmë Nëse ata ndjehen në të njëjtën mënyrë? Ekzistojnë një numër mënyrash në të cilat miqtë tanë të pëshpëritur na […]

Mjekët janë një pasuri aq e çmuar, sa i çmuar është dhe vetë shëndeti


MJEKET… Mjekët janë një pasuri aq e çmuar, sa i çmuar është dhe vetë shëndeti. Erik Segal në librin ‘Mjekët’ shkruan : “Mjekët shpesh akuzohen si të pa shpirt ryshfetmarrës. Por, në asnjë rast s’duhet të harrojmë që ata kanë sakrifikuar pranverën e jetës për të siguruar aftësi në dobi të njerëzve. Kanë vuajtur privime, […]

specialistët: Pa qasje të barabartë në vaksinim, pandemia s’ merr fund


[ad_1] Vaksinat kundër COVID-19 s’ do t’i japin fund pandemisë, Po qe se të gjitha vendet s’ i marrin vaksinat shpejt dhe në mënyrë të drejtë, paralajmëruan sot specialistët. ndërsa disa vende po shqyrtojnë zbatimin e pasaportave të vaksinave para rifillimit të udhëtimeve ndërkombëtare, autorët e kësaj letre të hapur, të botuar në revistën “The […]

Ky trend i ndritshëm dhe i guximshëm i grimit ka fokusin te sytë


[ad_1] Për një kohë të gjatë, rimeli i zi ishte standardi falë shkathtësisë së tij. Ai shkon mirë me çdo grim sysh, nga ato neutrale, të përditshme deri te pamjet më të guximshme të mbrëmjes. Disa sezone më parë, rimeli kafe dhe blu ishin kthyer për një kohë të shkurtër, por trendi kalimtar përfundoi. Tani […]

Pas Di Caprio-s, edhe Ellie Goulding reagon për Vjosën


[ad_1] Pas aktorit Leonardo Di Caprio, i është bashkuar fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga HEC-et edhe këngëtarja e njohur Ellie Goulding. Ajo ka publikuar në “Instagram” një video nga fondacioni “Blue Heart”, përmes së cilës synon të ndihmojë në mbrojtjen e Gadishullit Ballkanik. Sipas këngëtares, do të shkatërronin jo vetëm zona të mëdha […]

STUDIMET: Riinfektimet ndodhin te personat që e kanë kaluar lehtë Covid-19


[ad_1] Riinfektimet janë kthyer në një fenomen shqetësues, kur bota po përballet edhe me variantet e reja të Covid-19. Laidon Shapo, mjek në Institutin e Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe, shpjegon për se në shumicën e koronavirusëve, shërimi pas infeksionit jep një shkallë ngritëse të imunitetit ndaj riinfektimit. Në një koment për Forumin e […]

Përmbytjet në Nënshkodër dhe shkaqet e tyre


[ad_1] Zona fushore e Nënshkodrës vazhdon të përballet prej gati një muaji me përmbytje, që janë shtrirë në njësitë vendore të Dajçit, Anës së Malit, Velipojës, Bërdicës, por edhe rrethinave të qytetit. Mëngjesin e sotëm sipërfaqja e tokës bujqësore nën ujë arriti në 3655 hektarë, pjesa më e madhe të mbjella me grurë, foragjere, bimë […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja […]

Variantet e reja të COVID-19 të shpjeguara me pak fjalë – cilat janë ato dhe çfarë dihet rreth tyre deri më tani?


[ad_1] ndërsa variante të reja të coronavirusit shfaqen dhe infektojnë më shumë njerëz, pyetjet shfaqen mbi efektivitetin e vaksinës. SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, vazhdon të ndryshojë, duke gjeneruar versione të reja dhe më të transmetueshme ndërsa bota përpiqet të qëndrojë përpara një pandemie që ka vrarë më shumë se 2.3 milionë njerëz deri më […]

Gates: Bota përballë dy rreziqeve të mëdha, përveç pandemisë


[ad_1] Themeluesi i Microsoft, Bill Gates paralajmëron botën se përveç pandemisë janë edhe dy rreziqe të mëdha që e rrezikojnë atë. “Ndryshimi klimaterik dhe bioterrorizmi janë problemet e rënda që na presin në të ardhmen” tha ai. “Kjo pandemi ishte parashikuar që në 2015”, tha Gates. E njëjta gjë i paralajmërohet botës nga ndryshimet klimatike […]

SHBA, mbi 30 milionë të infektuar me COVID


[ad_1] Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kryesojnë për nga numri i të infektuarve në rang botëror me rreth 30 milionë raste prej fillimit të pandemisë dhe më shumë se 460,000 vdekje. Në vend të dytë për nga numri i infeksioneve renditet India, me gati 11 milionë raste ndjekur nga Brazili me 9.4 milionë. Të shtunën […]

Dita Botërore e Kancerit: Si të jetoni shëndetshëm dhe të parandaloni kancerin


[ad_1] Në këtë ditë të çdo viti, e gjithë bota bashkohet për të luftuar kancerin. Objektivi kryesor i festimit të Ditës Botërore të Kancerit është ndërgjegjësimi për këtë sëmundje. Për hir të ndërgjegjësimit, le të diskutojmë shenjat e kancerit, simptomat e kancerit dhe zbulimin e kancerit. Kanceri është një grup sëmundjesh që mund të shkaktojnë […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


[ad_1] Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. […]

specialisti britanik: Jeta s’ do të kthehet në normalitet për së paku edhe dy vjet derisa e gjithë bota të vaksinohet


[ad_1] Jeta në mbarë botën s’ do të kthehet në normaliteti për dy ose tri vjet, bazuar në shkallën e përhapjes aktuale të vaksinimit – megjithëse ka shenja të hershme që vaksinimi po ndikon në rënien e numrit të rasteve ditore në Mbretërinë e Bashkuar. Duke folur për Sky News, Clare Wenham, asistente e politikës globale […]

Klinika Digjitale me shërbim të ri – tani jua cakton Mjekun Personal dhe i bën analizat themelore!


[ad_1] Klinika Digjitale ka revolucionarizuar shëndetësinë në vendin tonë, duke sjell diçka unike në partneritet me ndërkombëtarët. përmes Klinikës Digjitale, si kurrë më parë pacientët në Kosovë mund të trajtohen nga rehatia e shtëpisë duke u konsultuar me profesionistët shëndetësorë nga e gjithë bota. Krahas shërbimeve që i ka ofruar deri tash, Klinika Digjitale tani […]

Sekretet e Kafes së Vërtetë – Bimët e të Gjithë Botës në Filxhanin Tuaj


[ad_1] Një filxhan ekspres apo makiato janë një refren i njohur tashmë që e dëgjon thuajse në çdo bar apo lokal në çdo moment të ditës. Mund të konsiderohet aspak lehtë pija më popullore në botë, pasi kushdo që pi një filxhan kafe flet një gjuhë universale me anë të saj. Aroma karkateristike, shija që […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


[ad_1] Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar […]

Paralajmërimi i Bill Gates: Pandemia e ardhshme 10 herë më e rrezikshme se Covid, bota s’ është gati


[ad_1] Pandemia e ardhshme me të cilën bota do të ballafaqohet do të mund të ishte dhjetë herë më e rrezikshme sesa kjo që aktualisht po ndodh, ka paralajmëruar themeluesi i Microsoftit, Bill Gates. “s’ jemi të gatshëm për pandeminë e ardhshme. Shpresoj që për dy vite situata do të jetë më ndryshe. Vaksinat, testet, […]

Këto janë ushqimet më të shijshme në botë! Sa prej tyre i keni provuar?


[ad_1] “Lonely Planet” ka përpiluar listën e dhjetë ushqimeve më të mira nga e gjithë bota, për të cilat ia vlen të udhëtohet në shtetet në të cilat i gatuajnë tradicionalisht! Në listë ka madje 500 destinime dhe specialitete të shijshme të cilat atje mund t’i provoni. Ne po ju shfaqin dhjetë të parat! 10. […]

Bill Gates zbuloi se sa para investoi në vaksinat kundër COVID-19


[ad_1] Bill dhe Melinda Gates botuan një letër vjetore në faqen e tyre të internetit në të cilën flasin për pasojat e mundshme të kësaj dhe pandemive të ardhshme. Sipas tyre, ashtu si Lufta e Dytë Botërore ishte një gjë vendimtare për brezin e prindërve tanë, pandemia e coronavirusit do të përcaktojë tonën. “Dhe ashtu […]

Shpresa Për Një Vit Më Të Mirë – Flasin specialistët Për Ndryshimet Që Priten


[ad_1] Me kusht që viti 2020 na mësoi një gjë, është se në këtë situatë, parashikimet bëhen tepër të vështira. Por, siç ka treguar historia, njerëzimi ia ka dalë të ngrihet pas çdo krize, madje edhe më i fortë se më parë Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë […]

8 Këshilla Si Të Ushqehemi Shëndetshëm Në 2021


[ad_1] Jemi zyrtarisht në 2021. Këtë vit shumë nga ju e nisën me shpresën dhe qëllimin për të pasur një shëndet më të mirë. Për t’ju ndihmuar AgroWeb.org vendosi të bëjë kërkimet e duhura dhe t’ju sjellë disa këshilla nga dietologë të ndryshëm nga e gjithë bota. Këto këshilla mund t’i ktheni në zakone të […]

Përse kanë rënë ndjeshëm rastet me grip sezonal?


[ad_1] Në një kohë kur gjithë bota po përballet me një valë në rritje me numrin e të infektuarve me COVID-19, gripi sezonal duket se është zhdukur. Mjekët kanë regjistruar shumë pak raste krahasuar me vitet e mëparshme, pikërisht në kohën ku rastet e të sëmurëve me gripe arrinin kulmin. Qendra Evropiane për Kontrollin dhe […]

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisë


[ad_1] Ka kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemisë akoma s’ po i shihet fundi. specialistët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë: Në Londër, një qytet që s’ fle kurrë, urdhërat e autoriteteve në përgjigje të koronavirusit kanë paralizuar jetën dhe […]

Presidenti Biden paraqet planin për luftën ndaj pandemisë


[ad_1] Në ditën e tij të parë të plotë në detyrë, Presidenti Joe Biden paraqiti strategjinë e tij kombëtare për pandeminë që përfshin disa urdhra ekzekutivë në lidhje me vaksinimet dhe testimet. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Patsy Widakuswara sjell detaj lidhur me përpjekjet e administratës së re për të luftuar koronavirusin brenda vendit dhe […]

Bota ka mbi 25 milionë raste aktive me koronavirus


[ad_1] Aktualisht ka 25,359,612 raste aktive me coronavirus në botë dhe gjithsej 97,325,443 persona deri më tani janë infektuar, sipas portalit statistikor worldometer. Kjo do të thotë se 71,965,831 s’ janë më raste aktive, gjegjësisht 69,882,007 njerëz u shërruan ndërsa 2,083,754 njerëz vdiqën. Midis rasteve aktive, 99.6 për qind kanë simptoma të lehta ose të moderuara, […]

Pse s’ duhet të punoni nga shtrati? (Dhe një udhëzues për ta bërë këtë gjithsesi)


[ad_1] Të gjithë ata që punojnë nga shtëpia e dinë shumë mirë për çfarë bëhet fjalë Kur puna është nga shtëpia s’ mund t’i rezistosh joshjes së shtratit. Me fëmijët në shkollë, ose në një apartament të ngushtë, shtrati juaj mund të jetë i vetmi vend ku mund ta merrni me qetësi. Është janar, bota […]

Efektet Që Pritet Të Sjellë Covid 19 Në Të Ardhmen


[ad_1] Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ato në të ardhmen? Vendosja e masave të rrepta për të luftuar pandeminë si mbajtja e maskave, distancimi social, larja e shpeshtë e duarve, dhe reduktimi i udhëtimeve të panevojshme, ka pasur pasoja të […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë […]

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-Covid


[ad_1] Bota është në prag të një “dështimi katastrofal moral” për ndarjen e pabarabartë të vaksinave anti-Covid, vlerëson kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se perspektiva për shpërndarjen korrekte të vaksinave të ndryshme anti-COVID është në rrezik serioz. “Jo vetëm që kjo qasje ‘unë i pari’ i rrezikon shtetet më […]

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon urgjentisht lirimin e masave, paralajmëron edhe padi


[ad_1] Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për medie, duke kërkuar urgjentisht lirimin e masave anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Ata shprehen të irrituar pasi institucionet ja ndaluan të zhvillojnë veprimtarinë në sallat e dasmave, ata po i mbajnë tubimet me masë të madhe të njerëzve, në këso salla. Kryetari […]

Pesë mënyra të bazuara në shkencë për të mposhtur ndjenjat negative


[ad_1] Negativiteti përfshin të ndjerit të trishtuar, skeptik dhe pesimist. Kur mendimet tona janë të mbuluara me negativitet, ne mund të gjejmë lehtësisht më të keqen në çdo situatë, madje edhe në situata që objektivisht s’ janë aq të këqija Po qe se zbuloni se jeni duke luftuar me negativitetin, s’ jeni vetëm. Në fakt, […]

“E urrej celularin e mamit”, hartimi i një 7-vjeçari që preku zemrat e shumë prindërve


[ad_1] “E urrej telefonin celular të mamit tim”. Tema e një fëmije 7 vjeçar është virale dhe bën të reflektosh, çdo prind duhet ta lexojë atë. Fëmija shkruan një temë për varësinë e nënës së tij nga telefoni. Një mësuese amerikane ka vendosur të publikojë temën e një nxënësi 7-vjeçar në profilin e tij në […]

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


[ad_1] Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë […]

Shtatë strategji që të përballeni me xhelozinë në lidhje romantike


[ad_1] A jeni xheloz? Epo kjo do të ketë efekt të keq në lidhjen tuaj, andaj provoni këto strategji që do iu ndihmojnë. Në qoftë se jeni në një lidhje, është shumë normale që të ndjeheni xheloz herë pas herë, sidomos Në qoftë se keni ndjenja të forta për partnerin tuaj Por edhe pse të […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


[ad_1] Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak […]

Rrëfimi i çiftit Maliqi që Vitin e Ri po e kalon në Klinikën Infektive


[ad_1] Në secilën shtëpi sot mblidhet familja dhe bëhen përgatitjet e fundit festive për natën e Vitit të Ri. Por, dita e fundit e vitit 2020 i ka gjetur shumë qytetarë në Klinikën Infektive dhe klinikat e tjera të QKUK-së si të infektuar me COVID-19. I tillë do të jetë 31 dhjetori edhe për çiftin […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

OKB: Deri Në Fund Të Shekullit Temperatura Mund Të Rritet Për 3 Gradë


[ad_1] Ndonëse ngadalësimi ekonomik i shkaktuar nga pandemia e koronavirusit (COVID-19) këtë vit pritet të shkaktojë që emisionet e dioksidit të karbonit të bien me 7 për qind, bota është akoma duke ecur drejt rritjes së temperaturave prej më shumë se 3 gradë Celsius deri në fund të këtij shekulli, thuhet në raportin e OKB-së. […]

OBSH: s’ Parashikojmë Që Vendet Të Kenë Vaksinim Të Detyrueshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë s’ parashikon që vendet do të futin vaksinimin e detyrueshëm kundër COVID-19, tha sot zyrtarja e kësaj organizate Kate O’Brien. “Unë s’ mendoj se ne parashikojmë që ndonjë vend të ketë vaksinim të detyrueshëm,” tha O’Brien, drejtoreshë e OBSH-së për vaksinat e imunizimit dhe produkteve biologjike, në një konferencë shtypi. […]

A do të duhet të vazhdojmë të mbajmë maskë, edhe pasi të marrim një vaksinë për COVID-19?


[ad_1] Maskat mbrojtëse kundër koronavirusit për shumë njerëz kanë filluar të bëhen të bezdisshme. Tashmë kur po vijnë lajmë të mira nga bota për fillimin e procesit të vaksinimit, ngritet dilemma Me kusht që duhet t’i mbajmë ose jo maskat pas marrjes së vaksinës. Përgjigjja është po. Edhe përkundër marrjes së vaksinës, efekti i saj […]

Renditja e FORBES: Angela Merkel e pakonkurueshme, gruaja më e fuqishme në botë për të dhjetin vit radhazi. Surprizë vendi i tretë


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel duket se është e pakonkurueshme. Edhe këtë vit, për të dhjetin vit radhazi, ajo u shpall gruaja më e fuqishme në botë, sipas Forbes. Merkel pritet të tërhiqet nga politika në 2021-shin, por gjatë këtij viti ajo u vlerësua gjerësisht për mënyrën se si e menaxhoi pandeminë e koronavirusit në […]

VOA: Rriten shpresat për shpërndarje të shpejtë globale të vaksinave


[ad_1] Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë […]

Ndoshta ju keni pranuar më pak se sa dëshironi, por këto janë pesë gjëra që vetëm një burrë i vërtetë mund të t’i ​​japë


[ad_1] Ndoshta ju keni pranuar më pak se sa dëshironi, duke menduar se kurrë s’ do të jetë kështu, duke menduar se s’ ka një njeri të tillë që do t’ju japë gjithçka që ju duhet. Por ekziston një i tillë, ka pak, por janë, ata të vërtetët, shkruan bota.al. Për të, nevojat dhe dëshirat […]

Britania e Madhe nis vaksinimin për COVID-19 të martën


[ad_1] Britania e Madhe do të nis të martën vaksnimet kundër koronavirusit. Ky është vendi i parë perëndimor që miratoi vaksinën kundër COVID-19. Sipas mediave të huaja, britanikët e autorizuan vaksinën e Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent. Vaksinimet do të fillojnë të martën në Angli, Uells dhe Skoci. Irlanda e Veriut tha se do […]

Singapor, dritë jeshile përdorimit të mishit të kultivuar në laborator


[ad_1] Vitet e fundit, bota është përballur me një risi: mishin e prodhuar artificialisht. ndërsa shqetësimet mbi pasojat mjedisore dhe etike të prodhimit të mishit vazhdojnë të rriten, shkencëtarët e ushqimit janë përpjekur të zhvillojnë mundësi më të qëndrueshme për të plotësuar nevojat për mish. Së fundmi, Agjencia e Ushqimit e Singaporit miratoi që “kultura […]

Dhjetë shenja që tregojnë se dikush është xheloz ose ziliqar ndaj jush


[ad_1] Dhjetë shenja që tregojnë se dikush është xheloz ose ziliqar ndaj jush: 1. Ka më shumë gjasa që të bëjë lavdërime të rreme Një person i pasigurt do t’ju përshëndeste kur të dilni ballë për ballë, por ka të ngjarë që do t’ju përgojojë ose gënjejë pas shpine. Këta njerëz kanë dy fytyra dhe […]

Saimir Pirgu do të këndojë para publikut vjenez për Krishtlindje


[ad_1] “Vjena është krejtësisht e mbyllur dhe televizioni austriak këtë vit mendoi që për të gjithë teleshikuesit e Austrisë, por edhe më gjerë të krijonte një koncert televiziv, jo të ashtu-njohurin që bëhet çdo vit” E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 18:30 albinfo.ch Tenori i famshëm shqiptar Saimir Pirgu në një intervistë për Euronews Albania […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


[ad_1] Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe […]

Deklarohen nga MSH-ja, tregojnë se kur do ta ketë Kosova vaksinen anti Covid


[ad_1] Ramush Bejiqi, këshilltari i Ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se janë duke punuar vazhdimisht në menaxhimin e situatës me COVID-19. “Ministria e Shëndetësisë është duke e përcjell situatën me COVID-19. Në këtë aspekt, jemi duke punuar me të gjithë fuqinë tonë që e kemi si njerëzore ashtu edhe teknike. Qëllimi ynë është […]

LAJMI I FUNDIT: Kalon Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët. Ministria e Punëve të Brendshme, përkatësisht Agjencia e Regjistrimit Civil njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se ka arritur të siguroj materialin për letërnjoftime duke pas parasysh situatën me pandeminë COVID-19 në të cilën po kalon jo vetëm Kosova por e […]

Ministria e Punëve të Brendshme ka një njoftim të rëndësishëm për qytetarët!


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët. Ministria e Punëve të Brendshme, përkatësisht Agjencia e Regjistrimit Civil njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se ka arritur të siguroj materialin për letërnjoftime duke pas parasysh situatën me pandeminë COVID-19 në të cilën po kalon jo vetëm Kosova por e […]