Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në […]

Pezullohen linjat ajrore me Britaninë e Madhe


[ad_1] Janë pezulluar linjat ajrore Kosovë – Britani e Madhe dhe anasjelltas, për shkak të gjendjes së krijuar me variantin e koronavirusit të ri në Britaninë e Madhe. Këtë e bëri të ditur vetë Ministria e Shëndetësisë, duke e konsideruar këtë vendim si masë për parandalimin e përhapjes së mëtejme të COVID-19. atëherë personat që […]

Britanisë po i mungojnë 50 miliardë funta në kartmonedha, askush s’ ka shpjegim


[ad_1] Një grup ligjvënësish në Britaninë e Madhe thanë të premten se deri në 50 miliardë funta, në para të gatshme “po mungonin” dhe kërkoi hetim nga banka e Anglisë, raporton CNN. Paratë janë “mbledhur diku, por Banka e Anglisë s’ e di se ku, nga kush ose për çfarë dhe s’ duket se është […]

Spanja autorizon fazën përfundimtare të provës së vaksinave kundër Covid-19


[ad_1] Spanja autorizoi sot fillimin e fazës së fundit të provës klinike të një vaksine antiCOVID-19, e zhvilluar nga grupi amerikan “Johnson & Johnson”, që, gjithashtu, do të testohet edhe në tetë vende të tjera. “Ky provë e fazës së tretë do të kryhet në nëntë spitale spanjolle, së pari, mbi vullnetarët që s’ shfaqin […]

Britania do të infektojë vullnetarë me coronavirus, në një provë për vaksinë


[ad_1] Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me coronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton nga Londra. në të gjitha provat aktuale të vaksinave të coronavirusit, vullnetarëve u jepet vaksina e mundshme – ose një placebo […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

Do ta përcjellim me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik


Mësohet se gjatë ditës se sotme dy persona kanë vdekur në QKUK, ku po dyshohet së shkaktari i këtyre vdekjeve është virusi kinez ‘coronavirus’, por që për arsye të mos përhapjes së panikut po mbulohet shkaktari nga mjekët, transmeton Gazeta Metro. Dy persona kanë vdekur sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ku po dyshohet […]

Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore


Më datën 17 09.2007 morëm lajmin e hidhur se në Ohio të Amerikës, pushoi së rrahuri zemra e të ndriturit, shkencëtarit, fisnikut dhe atdhetarit të devotshëm Akademik Prof. dr. Musa A. Haxhiu. Musa Haxhiu u lind me 15 mars 1939 në Pejë. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në vendlindje. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë […]