Simptomat e infraktit që duhet t’i dijë çdo grua


[ad_1] Sëmundjet e zemrës prekin miliona gra në Britani të Madhe. Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, mbi 70 gra vdesin nga sulmi në zemër çdo ditë në këtë vend, shkruan Mirror, transmeton Klan Kosova. dhembjet në gjoks dhe frymëmarrjet e shkurta nënkuptojnë se jeni duke pësuar arrest kardiak, por që ka edhe simptoma tjera që […]

Befasohen shkencëtarët, zbulojnë papritur një vrimë të zezë pranë Tokës


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar papritur një vrimë të zezë të vogël e quajtur “Unicorn”,  e cila sipas shkencëtarëve është më e vogla dhe më e afërta me sistemin tonë diellor. Vrima e zezë ndodhet në një distancë prej 1.500 vitesh drite nga Toka, ka rreth tre herë masën e Diellit, ndërsa në orbitë rreth tij […]

Një gotë ujë ndihmon kur ju fryhet barku


[ad_1] Fryrja e barkut është problem me të cilin përballen shumë persona në Britani të Madhe. Megjithëse situata mund të duket e ndërlikuar, ekziston në mënyrë që çuditërisht e zgjidh problemin. Fryrja e barkut është gjendja kur gazrat bllokojnë traktin gastrointestinal te një person. Dhe rezultati është një ‘ënjtje’ e pakëndshme e stomakut. Të dhënat […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


[ad_1] Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u […]

Pa izolim e maska, a ia ka vlejtur qasja ndryshe e Suedisë në luftën kundër koronavirusit?


Qasja e Suedisë ndaj coronavirusit, pa mbyllje, masa epidemiologjike dhe rekomandime të mjekëve, e ka ndarë opinionin në dy tabore. Derisa disa e përshëndesin si një qasje të mirë, të tjerët janë për qasje më të ashpër ndaj COVID-19, nga i cili në botë kanë humbur jetën tre milionë njerëz. Në mars të vitit të […]

A është më mirë të ushtrohet para apo pas mëngjesit?


[ad_1] Kur ushtrimet japin më së shumti efekt dhe djegin më së shumti dhjam, zbulojnë shkencëtarët Debati mbi atë se kur është më mirë të ushtrohet në mënyrë që të arrihen efekte maksimale vazhdon vite të tëra. Një shkollë thotë që patjetër të hani kafjall para fitnesi, ndërsa të tjerat propagandojnë ushtrime me lukthin thatë, […]

Mbi gjysma e rasteve pozitive janë asimptomatike në Britani


[ad_1] Më shumë se gjysma e njerëzve që u testuan pozitivisht për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar s’ kishin simptoma, tha të enjten Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS). “Në muajin mars, 47 për qind e njerëzve që rezultuan pozitivisht për coronavirusin raportuan simptoma dhe 53 për qind s’ raportuan të kishin ndonjë simptomë”, njoftoi ONS-ja. […]

NDËRLIDHJA E VAKSINËS SË ASTRA-ZENECAs ME TROMBOZAT: RAPORTI I EMA-s


[ad_1] Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Komiteti i Sigurimit (PRAC) i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) ka rekomanduar që “tromboza e pazakonshme të gjakut me numër të ulët të trombociteve” të shënohen ndër efektet e rralla anësore të vaksinës së prodhuar nga Astra-Zeneca ndaj koronavirusit të ri (SARS-CoV-2). Meqenëse trombozat trunore dhe ato në bark […]

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët


[ad_1] Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë një rishikim mbi sigurinë e vaksinës. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor po shqyrton një lidhje të mundshme mes rasteve të vaksinës dhe mpiksjes së […]

Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios. Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat akoma s’ janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, […]

Variantet e reja të COVID-19: Fëmijët luajnë rol të madh në transmetimin e tyre


[ad_1] “Ju lutem kuptojeni, varianti B.1.1.7 është i ri në këtë lojë”, tha epidemiologu Michael Osterholm. B.1.1.7 është varianti i identifikuar në Britani. Epidemiologu Michael Osterholm flet për sfidat e këtij mutacioni. “Infekton fëmijët shumë lehtësisht. Ndryshe nga mutacionet e kaluara të virusit, ku s’ patëm fëmijë poshtë klasës së 8 të infektoheshin, të sëmureshin […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


[ad_1] Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


[ad_1] Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Themeluesi i BioNTech optimist: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës


[ad_1] Themeluesi i BioNTech kompania gjermane e bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri përdorimi i të cilit është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës.  Në Gjermani, […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


[ad_1] Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së […]

Doktorët shpëtojnë beben 10-muajshe, rrota e makinës lodër iu ngul në kafkë


[ad_1] Doktorët kanë arritur të shpëtojnë një bebe vajzë 10-muajshe pas një aksidenti horror ku boshti i rrotës së lodrës së saj iu ngul në kafkë, disa milimetra larg trurit. Në grafitë me rreze X shihej sesi metali kishte depërtuar në kafkën e vogëlushes dhe doktorët fillimisht besonin se kishte shpuar trurin e saj. Prindërit […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


[ad_1] Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


[ad_1] Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna […]

OBSh: Sërish rritet numri i vdekjeve shkaku i koronavirusit


[ad_1] Një specialist i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për pandeminë e coronavirusit tha të hënën se numri i përjavshëm global i vdekjeve nga COVID-19 po rritet përsëri, një “shenjë alarmante” pas rreth gjashtë javësh rëniesh. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike në agjencinë shëndetësore të Kombeve të Bashkuara, tha se rritja pasoi një javë të pestë […]

Shefi i BioNTech: Pandemia do të jetë nën kontroll deri në fund të verës


[ad_1] Themeluesi i BioNTech, kompanisë gjermane të bioteknologjisë që së bashku me industrinë farmaceutike amerikane Pfizer zhvilluan një nga vaksinat e para për koronavirusin e ri, përdorimi i së cilës është aprovuar, është optimist se pandemia do të jetë nën kontroll në pjesën më të madhe të Evropës deri në fund të verës. Në Gjermani, […]

Çfarë thotë shkenca për rreziqet e vaksinës së AstraZenecas? 


[ad_1] Enti rregullator evropian i ilaçeve arriti të enjten në përfundimin se vaksina e AstraZenecas kundër koronavirusit ofron një përfitim shumë më të madh se rreziqet që paraqet, pas analizimit të raporteve për çrregullime të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se kjo agjenci do të shtonte një paralajmërim në broshurën e produktit. “Një […]

Britania detyron me ligj prodhuesit të zgjasin jetëgjatësinë e pajisjeve elektroshtëpiake


[ad_1] Elektroshtëpiaket prishen shpejt dhe për to s’ ka pjesë këmbimi. Një ankesë që s’ ngjan të jetë vetëm në anët tona, por edhe në një vend të zhvilluar si Britania e Madhe. Aq sa ka shtyrë ligjvënësit të miratojnë me ligj të drejtën e konsumatorëve për të riparuar mallrat që blejnë. Kështu kompanitë do të detyrohen […]

Popullariteti i Harry dhe Meghan bie në Britani të Madhe pas intervistës me Oprah


[ad_1] Popullariteti i Princit Harry dhe gruas së tij Meghan ka rënë në Britani dhe s’ ka qenë kurrë më i ulët pas intervistës së tyre shpërthyese me yllin e televizionit amerikan Oprah Winfrey, sipas një sondazhi të realizuar të Premten. Gjatë intervistës së transmetuar të Dielën e kaluar, Meghan tha se lutjet e saj […]

s’ ka arsye për shqetësim


[ad_1] Një panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se s’ ka arsye për shqetësim. Zhgënjim dhe […]

Vaksina Pfizer-BioNTec mund të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit


[ad_1] Kompania amerikane farmaceutike “Pfizer” dhe partneri i saj gjerman “BioNTech” bënë të ditur të mërkurën se sipas të dhënave në terren që vijnë nga Izraeli, vaksina e tyre kundër COVID-19-s është 94% efektive në parandalimin e infeksioneve asimptomatike, pra mund të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit. Kompanitë thanë gjithashtu se nga një analizë e […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


[ad_1] Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


[ad_1] Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


[ad_1] Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në […]

Britani, koronavirusi: Nga maji lejohet seksi mes personave që s’ banojnë në një shtëpi


[ad_1] Qeveria britanike e kryeministrit Boris Johnson tha sot se Po qe se plani i daljes nga izolimi i koronavirusit s’ ka të papritura, nga muaji maj do të lejohen përsëri marrëdhëniet seksuale mes njerëzve të cilët s’ banojnë si çift në një shtëpi. Mediat britanike ankoheshin se njerëzit “janë lënë të vuajnë për seks” […]

Infermiere në këmbim të vaksinave kundër COVID-19, Filipinet i ofrojnë Britanisë dhe Gjermanisë


[ad_1] Filipinet do të lënë mijëra punonjës të saj të kujdesit shëndetësor, kryesisht infermierë, të punësohen në Britani dhe Gjermani Po qe se të dy vendet bien dakord të dhurojnë vaksinat shumë të nevojshme të coronavirusit. Filipinet, e cila ka ndër numrin më të lartë të rasteve të coronavirusit në Azi, ka kufizuar numrin e […]

FDA lehtëson procesin e miratimit të vaksinave për variantet e reja të COVID-19


[ad_1] kurse Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për të vaksinuar më shumë se 300 milion njerëz ndaj COVID-19, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka lëshuar një sërë udhëzimesh të reja, që heqin një kusht kryesor për miratimin e vaksinave. FDA njoftoi të hënën se prodhuesit e ilaçeve s’ do të kishin nevojë […]

Studiuesit kërkojnë shtyrjen e marrjes së dozës së dytë të vaksinës së Pfizer-it


[ad_1] Dy studiues në Kanada thonë se marrja e dozës së dytë të vaksinës anti-COVID e kompanisë Pfizer mund të shtyhet në mënyrë që të vaksinohen të gjitha grupet që kanë prioritet, duke shtuar se doza e parë garanton mbrojtje të madhe nga virusi. Mendimet e tyre u botuan në një revistë mjekësore. Vaksina kishte […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të […]

COVID-19: AstraZeneca ‘në rrugë e sipër’ për të goditur variantet e reja deri në vjeshtë


[ad_1] AstraZeneca ka thënë se është në rrugë e sipër për të krijuar një vaksinë të coronavirusit që është efektive kundër varianteve të reja deri në vjeshtë. Kompania, e cila ka prodhuar një vaksinë kundër COVID-19 së bashku me Universitetin e Oksfordit, tha se provat klinike për brezin e ardhshëm të vaksinës do të fillojnë […]

Shkencëtarja britanike paralajmëron: Varianti i ri i koronavirusit është dominues dhe do të përhapet në mbarë botën


[ad_1] Shkencëtarja britanike Sharon Peacock, konsideron se varianti i ri i coronavirusit që për herë të parë u shfaq në Kent të Britanisë së Madhe, do të jetë variant dominues i virusit në botë dhe se tani të gjitha vaksinat e regjistruara në këtë vend janë treguar efikase kundër tij. Profesoresha Peacock ka konfirmuar për […]

Mutacionet e reja të COVID-19 dhe rrezikshmëria e tyre


[ad_1] Në Evropë, por edhe në vendin tonë në muajt e fundit janë identifikuar disa variante të reja të COVID-19. Por cilat janë këto variante që po zgjerohen kudo dhe po tregojnë një intensitet të ri të sëmundjes? Një nga variantet e para që është përhapur më shpejt dhe gjerësisht është ai i Mbretërisë së […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja […]

Vaksinat ekzistuese kanë efekt edhe tek variantet e reja


[ad_1] Në pamje të parë, lajmet për vaksinën e koronavirusit të Janssen Pharmaceuticals ishin zhgënjyese. Më 29 janar, kompania, një divizion i gjigantit farmaceutik Johnson & Johnson, njoftoi se vaksina e tij ishte 66% efektive ndaj rasteve të moderuara deri të rënda të COVID-19. Është një rezultat i dobët krahasuar me nivelin 95% të efektivitetit […]

SHBA mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit


[ad_1] NJU JORK – Pavarësisht sistemit mjekësor të klasit botëror mjekësor dhe Qendrave të saj të shquara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) Shtetet e Bashkuara mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit. Dhe vetëm tani kanë filluar të arrijnë nivelin e duhur. Problemi s’ ka qenë mungesa e […]

Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në […]

Shkencëtarët thonë se distancimi social do të mbetet në fuqi deri në vitin 2022


[ad_1] Rregulla e distancimit social do të jetë në fuqi deri në vitin 2022. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se kërkesa për distancim social do të vazhdojë të qëndrojë derisa vaksinimi të japë efekt të madh në reduktimin e koronavirusit. Sipas tyre, vaksinimi duhet të jetë të paktën 85 për qind efektiv në pengimin e shpërndarjes së […]

Kosova do të përfitojë nga COVAX 100,800 doza të vaksinës


[ad_1] Koalicioni për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike (CEPI), Aleanca për Vaksina (GAVI), dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), si bashkëudhëheqëse të programit ndërkombëtar COVAX, kanë publikuar të mërkurën parashikimet rreth shpërndarjes së vaksinës kundër koronavirusit, për vendet që tashmë kanë aplikuar për këtë vaksinë. Sipas këtij plani, Shqipëria prite të marrë 141600 doza të vaksinës […]

specialistët paralajmërojnë, varianti i ri i koronavirusit në Britani të Madhe pëson sërish mutacion


[ad_1] Varianti i ri i coronavirusit që fillimisht u shfaq në qytetin anglez Kent për t’u përhapur më pas në Britaninë e Madhe, duket se ka brengosur edhe më shumë shkencëtarët për faktin se ka pësuar ndryshime gjenetike të reja, shkruan BBC. Testet e disa mostrave të marra tregojnë mutacione të reja të quajtur E484K, […]

Sipas një hulumtimi britanik: Fëmija humb interesimin për lodrën e re brenda një muaji


[ad_1] Fëmijët më shumë kohë kalojnë me tablete, rrallë luajnë me lodra. Një hulumtim të cilin e ka bërë fondacioni The British Heart, ka zbuluar sa kohë i duhet fëmijëve që plotësisht t’u bëhet monotone lodra e re. Fondacioni anketën e ka bërë në Britani të Madhe, në atë kohë rezultatet tregojnë që fëmija humb […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


[ad_1] BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret […]

BE: Pezullohen programet e vaksinimit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn paralajmëroi në Twitter që Gjermania do të kalojë javë të vështira me mungesa të vaksinave kundër Covid-it, ndërkohë qeveria po bën përpjekje që të sigurojë dozat e nevojshme për muajt në vijim. Qeveria gjermane po merr në konsideratë organizimin e një samiti ndërmjet ministrave federal, liderëve rajonalë dhe kompanive farmaceutike në mënyrë që […]

Vaksina e Novavax funksionon mirë – përveç në variantin e parë të gjetur në Afrikën e Jugut


[ad_1] Novavax, një kompani pak e njohur e mbështetur nga operacioni Warp Speed ​​i qeverisë federale amerikane, tha për herë të parë dje (e enjte) se vaksina e saj anti-Covid ofronte mbrojtje të fuqishme kundër virusit. Por gjithashtu zbuloi se vaksina s’ është aq efektive kundër variantit të përhapjes së shpejtë të zbuluar së pari […]

Shtohet besimi tek vaksina kundër COVID-it 


[ad_1] Hezitimi fillestar në popullatë për të bërë apo jo vaksinën kundër COVID-it, po kthehet me shpejtësi në një rendje pas vaksinave të disponueshme. Në këtë përfundim arrin një anketë e re nga firma Ipsos MORI, e cila analizon prirjet në treg the popullatë. Rezultatet u publikuan në hapje të Forumit Ekonomik Global të Davosit […]

ndërsa virusi rritet fshehurazi, krijuesit e vaksinave rishikojnë planet e betejës


[ad_1] ndërsa coronavirusi merr forma të reja ngjitëse në të tërë botën, dy prodhues të ilaçeve raportuan se vaksinat e tyre, megjithëse janë akoma efektive, ofrojnë më pak mbrojtje ndaj një varianti dhe filluan rishikimin e planeve për të larguar një patogjen në zhvillim që ka vrarë më shumë se dy milion njerëz. Lajmet nga […]

Arrin në SHBA mutacioni i koronavirusit të zbuluar në Brazil


[ad_1] Testet laboratorike nga Departamenti i Shëndetësisë së Minesotës kanë konfirmuar rastin e parë të njohur të variantit të koronavirusit të gjetur fillimisht në Brazil, tha kjo agjenci mbrëmjen e së hënës. Njoftimi erdhi ndërsa Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër për zgjatjen e ndalimit të udhëtimit nga disa shtete. Në bazë të këtij urdhëri, […]

Variantet e reja të koronavirusit shqetësojnë specialistët


[ad_1] Shtetet e Bashkuara po ndjekin me vëmendje përhapjen e variantit më ngjitës të koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Britani. Zyrtarët britanikë paralajmërojnë se ky variant mund të jetë edhe më vdekjeprurës. Dy zyrtarë amerikanë thanë se nevojiten të dhëna shtesë për të vërtetuar Po qe se varianti është vërtetë […]

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisë


[ad_1] Ka kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemisë akoma s’ po i shihet fundi. specialistët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë: Në Londër, një qytet që s’ fle kurrë, urdhërat e autoriteteve në përgjigje të koronavirusit kanë paralizuar jetën dhe […]

Oxfordi po përgatit një vaksinë kundër variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Oxford është duke përgatitur një vaksinë të re për variantin e ri të coronavirusit. Shkencëtarët nga Universiteti i Oxfordit po përgatiten të prodhojnë versione të reja të vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur, të cilat do të jenë në gjendje të luftojnë llojet edhe më ngjitëse të virusit, raporton independent. Ekipi që qëndron […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


[ad_1] Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë […]

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në rritje në 30 shtete


[ad_1] Numri i vdekjeve nga nga koronavirusi po rritet në pothuajse dy të tretat e shteteve në SHBA ndërsa një valë infeksionesh të stinës së dimrit e çon numrin e përgjithshëm në afro 400,000 mes paralajmërimeve për përhapjen e një variant të ri, shumë ngjitës. ndërsa amerikanët shënonin ditën e Martin Luther Kingut të hënën, […]

COVID-19: Shkon në mbi 2 milionë numri i viktimave në botë


[ad_1] Mbi dy milionë njerëz kanë ndërruar jetë në botë nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, ndërsa numri i personave të infektuar ka shkuar në mbi 93 milionë. Këto shifra bëhen të ditura nga Universiteti Johns Hopkins. Një milion vdekje u kapërcyen në shtator, ndërsa në më pak se tre muaj e gjysmë, janë […]

Turizmi malor – Rriten investimet pavarësisht kufizimeve të pandemisë


[ad_1] Gëzim Olaj, prej 25 vitesh, ndan jetën mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë. Në vitin e pandemisë të pandemisë, kur bizneset që ka në Britani janë mbyllur apo kufizuar për shkak të situatës, ka vendosur që forcat t’i përqendrojë tek investimi i tij në Qafën e Thores. Është një kombinim strukturash me shtëpiza, ku […]

Britania do të hapë qendra masive vaksinimi kundër COVID-19


[ad_1] Mijëra persona do të vaksinohen këtë javë kundër koronavirusit në Britani, teksa pritet të hapen shtatë qendra të mëdha në gjithë territorin britanik. Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Britani të Madhe ka thënë se qindra shërbime tjera spitalore do të jenë të qasshme më vonë gjatë kësaj jave. Qeveria britanike synon të vaksinojë 15 […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

Studimi/ Personat e riinfektuar nga Covid-19 s’ shfaqin simptoma


[ad_1] Njerëzit të cilët janë prekur më parë nga Covid-19 janë imun ndaj zhvillimit të simptomave Me kusht që bien përsëri në kontakt me koronavirusin, tregon një studim. Studiuesit shqyrtuan të dhëna nga më shumë se 11,000 punonjës të kujdesit shëndetësor në Newcastle-upon-Tyne Hospitals (NUTH) në Britani. Stafi iu tha të bënte një test Covid-19 […]

Si përhapet varianti i ri i coronavirus? Ja çfarë dinë shkencëtarët


[ad_1] Një formë më ngjitëse e coronavirusit ka filluar të qarkullojë në Shtetet e Bashkuara. Në Britani, ku u identifikua për herë të parë, varianti i ri u bë forma mbizotëruese e coronavirusit në vetëm tre muaj, duke përshpejtuar valën e atij kombi dhe duke mbushur spitalet e tij. Një variant që përhapet më lehtë […]

Britani, shkencëtarët pikëpyetje planit të qeverisë për shtyrjen e vaksinimit


[ad_1] Pesë shkencëtarë britanikë e kritikuan planin e qeverisë për të vonuar deri në 12 javë dhënien e dozave të dyta të vaksinave për COVID-19, duke thënë se intervalet tashmë të provuara për dozat s’ duhet të ndryshohen “pa mbështetje ose prova të forta shkencore.” Në një shkrim opinion të botuar në internet në Revistën […]

Vaksinimi në Britani ndërsa shtohen rastet e infektimeve


[ad_1] Shoqata kryesore e mjekëve në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se mungesa e “transparencës” nga ana e qeverisë mbi shpërndajen e vaksinës ka krijuar probleme të mëdha planifikimi për skemën e vaksinimit. Përfaqësuesja e Shoqatës Mjekësore Britanike Helena McKeown tha të dielën se shumë mjekë akoma s’ e dinë se kur do të mbërrijë […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


[ad_1] Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët […]

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Varianti i ri i virusit në SHBA


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit që u zbulua së fundmi në Britani është diktuar tani edhe në Kaliforni, ku shumë spitale janë të mbingarkuara me pacientët me COVID-19. Ky zbulim pason dokumentimin e rastit të parë të njohur në SHBA të llojit të ri të virusit në shtetin e Kolorados. Guvernatori i Kalifornisë Gavin […]

Çfarë dihet për variantin e ri të koronavirusit?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

Kalifornia zbulon rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit i cili transmetohet me shpejtësi, që fillimisht u zbulua në Britani, është gjetur edhe në Kaliforni, tha Guvernatori Gavin Newsom të mërkurën, ndonjë ditë pasi u dokumentua në shtetin Kolorado rasti i parë i njohur në Shtetet e Bshkuara. Zoti Newsom njoftoi rastin e parë të zbuluar në shtetin […]

Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të parandaluar një valë të tretë të COVID-19


[ad_1] Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të shmangur një valë të tretë të shpërthimit të koronavirusit – është ky përfundimi i një studimi nga universiteti i Londrës për higjenën dhe mjeksinë tropikale (LSHTM). Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Britania ka pasur më shumë se 71,000 vdekje nga koronavirusi […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

Shpërndarjes së Vaksinës – Një Pjesë e Shteteve do ta Marrin në 2020


[ad_1] Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës s’ ekzistojnë. Vendet më të pasura kanë bërë marrëveshje për të blerë pjesën më të madhe të dozave të vaksinave përpara se ato të hynin në fazën e fundit të testimit apo të merrnin miratim nga entet rregullatore. […]

Shpërndahen vaksinat ndërsa rriten rastet me koronavirus


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka mbizotëruar në lajme gjatë këtij viti, dhe një prirje e tillë po vazhdon edhe gjatë sezonit të festave. Pavarësisht paralajmërimeve publike shëndetësore për të mos udhëtuar, shumë amerikanë udhëtuan me avion në destinacione të ndryshme për të festuar Krishtlindjet me të dashurit e tyre. Ndërkohë, Evropa po merr dërgesat e […]

Varianti i ri i koronavirusit: Çfarë dimë?


[ad_1] Përhapja e shpejtë e një varianti të ri të koronavirusit është shoqëruar me një frikë të përgjithshme në Britani të Madhe dhe në vendet e tjera me rrezik potencial të marrjes së virusit. Nga një mosekzistencë totale, variant i ri i virusit ka arritur të shpërndahet mjaft shumë. Këshilltarët e qeverisë për infeksione thonë […]

Varianti i ri i koronavirusit përhapet edhe në Suedi


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit që po qarkullon në Britani u zbulua edhe në Suedi. Një udhëtar nga Mbretëria e Bashkuar u sëmur pas mbërritjes në Suedi dhe rezultoi pozitiv, tha të shtunën Agjencia Suedeze e Shëndetësisë. Zyrtarët thanë se udhëtari, i cili s’ është identifikuar me emër, është mbajtur i izoluar pas mbërritjes […]

Danimarka raporton 33 raste me variantin e ri të COVID-19


[ad_1] Tashmë një variant i ri i COVID-19 ka filluar të përhapet në botë. Danimarka ka identifikuar 33 raste të të infektuarve me variantin e ri të koronavirusit i cili është shpërndarë me shpejtësi në Britani të Madhe. Autoritetet e Danimarkës në një raport të publikuar të mërkurën kanë deklaruar se rastet janë gjetur në […]

Pezullohen linjat ajrore me Britaninë e Madhe


[ad_1] Janë pezulluar linjat ajrore Kosovë – Britani e Madhe dhe anasjelltas, për shkak të gjendjes së krijuar me variantin e koronavirusit të ri në Britaninë e Madhe. Këtë e bëri të ditur vetë Ministria e Shëndetësisë, duke e konsideruar këtë vendim si masë për parandalimin e përhapjes së mëtejme të COVID-19. atëherë personat që […]

Në Zvicër arrijnë vaksinat e para kundër koronavirusit


[ad_1] Zvicra të martën i ka pranuar dozat e para të koronavirusit pas miratimit që u dha nga rregullatori i ilaçeve për vaksinën e kompanive “Pfizer” dhe “BioNTech”. Dërgesa e parë prej 107.000 dozave do të shpërndahet nëpër kantonte në mënyrë që fillimisht të vaksinohen personat që janë më të rrezikuar nga koronavirusi, përfshirë ata […]

OBSH: s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e coronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e koronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

Fillon shpërndarja e vaksinës së Modernës


[ad_1] ndërsa një vaksinë e dytë kundër koronavirusit po shpërndahet në mbarë Shtetet e Bashkuara përpara festës së Krishtlindjes, Britania po mbyllet nga shqetësimi se një mutacion i ri i virusit është shumë ngjitës. Një vaksinë e re kundër koronavirusit nga kompania amerikane Moderna pritet të shpërndahet në të tërë Shtetet e Bashkuara këtë javë. […]

Gazetari Arben Manaj tregon përvojën e babait të tij 83-vjeçar që u vaksinua kundër koronavirusit


[ad_1] Gjysmë milionë të moshuar dhe punonjës të shëndetësisë janë vaksinuar deri më sot në Britani, vendi i parë që e filloi vaksinimin ndaj koronavirusit. Vetëm tre veta në mbarë botën kanë pasur reagime ndaj vaksinës, për shkak të alergjive të rënda që këta pacientë kanë pasur më parë. Korrespodenti i Top Channel në Londër, […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


[ad_1] Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, […]

Kur mund të ndodhë shpërndarja e vaksinës në pjesën më të madhe të botës?


Sipas një studimi të ri, gati çereku i popullsisë së botës s’ do të ketë qasje tek vaksinakundër COVID-19-s të paktën deri në vitin 2022, në një kohë kur në Shtetet e Bashkuara, Britani e Kanada vaksinimi ka nisur. Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës […]

A shkakton infertilitet vaksina kundër Covid-19? Ja ç’thonë specialistët


[ad_1] Pas shqetësimit në rritje që shihej në platformat e rrjeteve sociale, se vaksina kundër Covid nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë, specialistët thonë se këto pretendime janë të pavërteta. “Është një mit, është i pasaktë – s’ ka prova që mbështesin perceptimin e tyre”, tha Saad Omer, një specialist i vaksinave në […]

A ka prova se në të vërtetë vaksina anti-COVID shkakton infertilitet?


[ad_1] Vaksina Pfizer/BioNTech këtë javë filloi t’u jepet atyre që janë në rrezik nga coronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërkohë, platformat e rrjeteve sociale u përmbytën këtë javë me shqetësime në lidhje me një titull shqetësues që pretendonte se vaksina e coronavirusit nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë. Por specialistët thonë se këto […]

Pas sa ditësh nis efekti i vaksinës kundër Covid-19


[ad_1] Efekti mbrojtës i vaksinës anti-Covid nis 15 ditë pas injektimit dhe do të zgjasë të mesatarisht një vit. Gjithashtu, edhe personat që vuajnë nga alergjitë mund të marrin vaksinën. Vetëm në rastet kur një persona ka pasur episode të rënda nga alergjitë, duhet të konsultohet me mjekët. Dhe protokolli i vaksinës e qartëson këtë […]

VOA: Rriten shpresat për shpërndarje të shpejtë globale të vaksinave


[ad_1] Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë […]

NHS këshillon punonjësit shëndetësorë në Britani të Madhe: Mos i vaksinonin me Pfizer personat që kanë alergji.


[ad_1] Rregullatorët në Britani të Madhe i kanë paralajmëruar institucionet shëndetësore që të mos ua japin vaksinën Pfizer personave që janë alergjikë, pasi  mund të shpeshtohen edhe më shumë reaksionet alergjike. Dy anëtarë të sistemit shëndetësor që kanë marrë vaksinën Pfizer, kanë përjetuar disa reaksione alergjike të rënda. Pas këtyre problemeve,të gjitha institucionet shëndetësore në […]

Nuse europiane për dhëndurë aziatikë


[ad_1] Sipas të dhënave të publikuara nga qeveria qipriote në maj, rreth 3,600 martesa të dyshuara të rreme u referuan në polici në 2018 dhe 2019. “Grupi i organizuar kriminal përbëhet nga organizatorët në krye të piramidës, të cilët zakonisht janë avokatë, dhe punonjësit e tyre që organizojnë veprimtaritë kriminale”, i tha BIRN ministria e […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


[ad_1] Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe […]

Dr.Laidon Shapo, specialist, në Britani: Vera tjetër do të jetë ndryshe


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Wyron A Avatar of user Wyron A Wyron A @wyron @wyron Dr. Laidon Shapo, specialist i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe, tregon për masat e fundit të marra në vendin ku ai punon, përcjell albinfo.ch. Me futjen e vendit në karantinë për 1 muaj, rezultatet […]

Historia dhe përdorimi i tyre


[ad_1] Teknologjia e dronëve në botë është duke u zhvilluar fuqishëm viteve të fundit. Ndërkohë, shumë pak dihet lidhur me atë se kur u bë fluturimi i parë i një droni apo i një avioni pa pilot.    Sipas Muzeut të Luftës Perandorake Britanike, automjetet ajrore pa pilot (UAV) apo, të njohur ndryshe si dronë, janë […]

Kush, kur dhe si? Programi britanik i vaksinimit kundër COVID-19


[ad_1] Rregullatorët britanikë janë bërë të parët që kanë miratuar vaksinën për koronavirus, të zhvilluar nga kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech, për përdorim urgjent. Meqë testimet e vaksinave kanë treguar 95 për qind efikasitet, ekziston interes i madh rreth asaj se si planifikon të realizojë Mbretëria e Bashkuar programin më të madh për […]

Përbërësit e vaksinës Pfizer: Çfarë ka brenda saj?


[ad_1] Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën nga Pfizer, duke hapur udhën për vaksinimin masiv. Rregullatori i ilaçeve në Britani, MHRA, ka konfirmuar se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95 për qind kundër COVID-19 , është e sigurt për tu shpërndarë në publik. Dozat e para […]

Arsyeja pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coronavirusit. Vaksinës Pfizer/BioNTech i është dhënë autorizimi emergjent nga rregullatorët britanikë dhe dozat e para pritet të arrijnë nga fillimi i javës së ardhshme. Britania ka qenë një nga vendet […]

BBC thotë se javën tjetër fillon vaksinimi kundër Covid-19 në Britani të Madhe


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap udhën për dozat e para që do të shpërndahen në të tërë vendin javën e ardhshme. “Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock të mërkurën në […]