Mos e injoroni kurrë këtë ndryshim në trup: Mund të jetë shenja më e hershme që kanceri i mushkërive po e shkatërron trupin tuaj


[ad_1] Shumica i injorojnë simptomat e para, ndërkohë që edhe ato mund të ndihmojnë shumë në trajtimin Një studim i kryer nga shoqata “Cancer Research” nga Britania e Madhe tregoi se simptoma e parë dhe e hershme është ënjtja në fytyrë ose qafë, raporton Exsspres.co.uk, përcjell Telegrafi. Mjeku Mark Hyman, i cili bëri këtë studim, […]

Universiteti i Oxfordit nis hulumtimet për përzierjen e vaksinave


[ad_1] Universiteti i Oxfordit ka nisur një studim të ri për të përcaktuar përfitimet nga përzierja e dozave të vaksinave kundër COVID-19. Në studimin e Oxfordit është përfshirë edhe përzierja e vaksinave “Moderna” dhe “Novavax”. deri më tani është përcjellë reagimi i sistemit imunitar pas përzierjes së dozave të “AstraZenecas” dhe “Pfizerit”. Po qe se […]

Mbi 135 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar mbi 135 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 135.082.420 raste me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA). Numri më i madh i të […]

Mbi 100 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i personave që janë shëruar pas infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 100 milionë.  Sipas “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, 100.369.788 persona në botë janë shëruar pas infektimit me COVID-19. Katër vendet e para me numrin më të lartë të rasteve në botë në […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


[ad_1] Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


[ad_1] Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

Çka është programi COVAX dhe si do t’ua shpërndajë vaksinat vendeve të varfra?


[ad_1] Vendet në zhvillim po rrezikohen në garën globale për t’i dhënë fund pandemisë së coronavirusit me anë të vaksinimeve. Programi COVAX synon të marrë të paktën 20 për qind të dozave për popullsinë e kombeve më të varfra në botë. Çka është programi COVAX? COVAX është programi kryesor botëror që përpiqet t’iu siguroj vaksina […]

Britania detyron me ligj prodhuesit të zgjasin jetëgjatësinë e pajisjeve elektroshtëpiake


[ad_1] Elektroshtëpiaket prishen shpejt dhe për to s’ ka pjesë këmbimi. Një ankesë që s’ ngjan të jetë vetëm në anët tona, por edhe në një vend të zhvilluar si Britania e Madhe. Aq sa ka shtyrë ligjvënësit të miratojnë me ligj të drejtën e konsumatorëve për të riparuar mallrat që blejnë. Kështu kompanitë do të detyrohen […]

Worldometer: Më shumë se 118 milion njerëz në botë janë të infektuar me Covid-19


[ad_1] Sipas faqes në internet të Worldometer, më shumë se 118 milion njerëz janë të infektuar në botë. Vetëm dje, numri i rasteve në botë u rrit me pak më shumë se 254,000 dhe më të infektuarit u regjistruan në Shtetet e Bashkuara, 27,268. Numri i rasteve të reja ndiqet nga Franca me 23,302 raste, […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


[ad_1] Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


[ad_1] Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


[ad_1] Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Britania e Madhe “infekton vullnetarë me koronavirus”


[ad_1] Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Sipas Ministrisë së Punëve Ekonomike në Londër, kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç. Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një “mjedis të sigurt dhe të kontrolluar”. Projekti është planifikuar […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të […]

A ka ardhur në Shqipëri varianti britanik i koronavirusit?


[ad_1] Rritja e rasteve të me variantin britanik të koronavirusit në Maqedonisë së Veriut, i cili ka shpërthyer gjerësisht në Ohër, s’ ka bërë deri më tani që Shqipëria të kufizojë ose rrisë kontrollet shëndetësore në kufin midis dy vendeve. Qytetarët po hyjnë dhe dalin në pikën kufitarë të Qafë Thanës pa pasur nevojën të […]

Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në […]

Pfizeri pret shitje 15 miliardë dollarë të vaksinës anti-Covid këtë vit


[ad_1] Gjiganti farmaceutik Pfizer ka thënë se pret shitje deri 15 miliardë dollarë këtë vit të vaksinës anti-COVID të cilën e ka zhvilluar me firmën gjermane BioNTech, bën të ditur BBC. Vaksina ishte një nga të parat që u autorizua për përdorim nga shtetet, përfshirë edhe nga shtetet e BE-së, Britania e Madhe e SHBA-ja. […]

specialistët paralajmërojnë, varianti i ri i koronavirusit në Britani të Madhe pëson sërish mutacion


[ad_1] Varianti i ri i coronavirusit që fillimisht u shfaq në qytetin anglez Kent për t’u përhapur më pas në Britaninë e Madhe, duket se ka brengosur edhe më shumë shkencëtarët për faktin se ka pësuar ndryshime gjenetike të reja, shkruan BBC. Testet e disa mostrave të marra tregojnë mutacione të reja të quajtur E484K, […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


[ad_1] BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret […]

Shishja e Vaksinës së Parë Anti-Covid do të Vendoset në Muze


[ad_1] Shishja dhe shiringa e parë e përdorur për vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në Muzeun e Shkencës në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike, dhe shiringa që u përdor, do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit […]

Lloji i ri i COVID-19: Shenjat paralajmëruese në thonj ose vesh


[ad_1] Britania e Madhe aktualisht po lufton me një variant të ri të SARS-CoV-2 (virusi që shkakton COVID-19), i cili fillimisht u quajt B.1.1.7. Tipi i mutuar, i cili u zbulua në nëntor 2020, po i shtyn spitalet në kryeqytet dhe Lindjen e Jugut drejt fundit të kapaciteteve. Një spital në Essex është detyruar të […]

Problemet e shteteve evropiane me COVID-19: Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve


[ad_1] Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve si pasojë e rritjes së shpejtë të numrit të rasteve me COVID-19. Këtë e tha vetë kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, i cili shprehet i shqetësuar me gjendjen që po kalon vendi, shkruan CNN. Ndërkohë, numri i lartë i viktimave në Gjermani ka arritur […]

Erdhën nga Britania dhe s’ qëndruan në karantinë, 9 qytetarë gjobiten në Shqipëri


[ad_1] Policia kufitare në Rinas njofton se ka ndëshkuar dhe 9 persona të tjerë, me masën administrative 700.000 lekë secili (560 euro), për shkelje të vetëkarantinimit të detyrueshëm 14-ditor që duhet të kryejnë të gjithë ata që vijnë nga Britania e Madhe.  Dy ditë më parë, Policia Kufitare e Rinasit ndëshkoi 6 persona me gjobë […]

Turqia shënon rastet e para të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Turqia ka regjistruar rastet e para të variantit të ri të koronavirusit. Ndonëse janë marrë masa më të rrepta për parandalimin e këtij varianti të virusit, prapë këto veprime s’ mjaftuan. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë atje, janë 15 persona që kanë ardhur nga Britania e Madhe që njëkohësisht kanë qenë të prekur me variantin […]

Britania e Madhe po e teston një ilac që bllokon zhvillimin e koronavirusit


[ad_1] Shkencëtarët kanë filluar provat klinike të një ilaci i cili parandalon përhapjen e mëtejme të virusit. me anë të antitrupave kundër koronavirusit, ilaci mund të ketë efekt në parandalimin e përhapjes dhe “mundjen” e virusit. Këto prova po zhvillohen nga University College London Hospitals. Barna mund të parandalojë që një person, i cili ka […]

7 simptomat e llojit të ri të koronavirusit


[ad_1] Shfaqja e një lloji të ri të koronavirusit në Angli ka shkaktuar shqetësim dhe shkencëtarët e studiuesit e mjekësisë po punojnë vazhdimisht për të përcaktuar burimin e variantit të ri. Një variant i ri i koronavirusit i quajtur “VUI 202012/01” përfshin një mutacion gjenetik të proteinës “thumb” që mund të jetë shkaku i përhapjes […]

Varianti i ri i virusit arrinë edhe në Gjermani


[ad_1] Një variant i ri i COVID-19 që është duke u përhapur shpejtë në Britaninë e Madhe është zbuluar gjithashtu edhe në Gjermani. Personi i infektuar me këtë variant të ri të virusit fillimisht ka fluturuar në Frankfurt nga Britania e Madhe më 20 dhjetor dhe u konfirmua pozitiv herët a vonë më pas. [ad_2]

Britania e Madhe raporton edhe dy raste të variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Matt Hancock tani thotë se ka dy raste të reja të variantit të ri në Mbretërinë e Bashkuar. Të dy janë kontakte të rasteve që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut, raporton bbc. “Ne jemi tepër mirënjohës ndaj qeverisë së Afrikës së Jugut për shkencën e tyre”, thotë ai. “Ky virus është akoma më i […]

Evropa e para në botë për nga numri i të vdekurve nga COVID-19 – tejkalohet shifra e 500 mijë viktimave


[ad_1] Evropa është bërë rajoni i parë në botë, ku numri i të vdekurve nga coronavirusi ka tejkaluar shifrën prej 500 mijë, në momentin kur varianti i ri i COVID-19 u zbulua në Britaninë e Madhe – duke detyruar autoritetet të shtrëngojnë edhe më shumë masat për luftimin e pandemisë, shkruan Reuters. Sipas evidencave të […]

Pezullohen linjat ajrore me Britaninë e Madhe


[ad_1] Janë pezulluar linjat ajrore Kosovë – Britani e Madhe dhe anasjelltas, për shkak të gjendjes së krijuar me variantin e koronavirusit të ri në Britaninë e Madhe. Këtë e bëri të ditur vetë Ministria e Shëndetësisë, duke e konsideruar këtë vendim si masë për parandalimin e përhapjes së mëtejme të COVID-19. atëherë personat që […]

Në Zvicër arrijnë vaksinat e para kundër koronavirusit


[ad_1] Zvicra të martën i ka pranuar dozat e para të koronavirusit pas miratimit që u dha nga rregullatori i ilaçeve për vaksinën e kompanive “Pfizer” dhe “BioNTech”. Dërgesa e parë prej 107.000 dozave do të shpërndahet nëpër kantonte në mënyrë që fillimisht të vaksinohen personat që janë më të rrezikuar nga koronavirusi, përfshirë ata […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 […]

Shqipëria Në Mesin e Vendeve që Kanë Marrëveshje me COVAX


[ad_1] Shqipëria është në grupin e vendeve që ka firmosur me COVAX, një nismë ndërkombëtare që synon të bashkojë burimet midis kombeve të pasura dhe të varfra, për të siguruar një qasje më të barabartë të vaksinave në të tërë botën, por shpërndarja reale e vaksinave do të lërë pas vendet me të ardhura të […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


[ad_1] Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin […]

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


[ad_1] Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i […]

Konsiderohet historike, shishja e parë e vaksinës anti-COVID do të vendoset në muze


[ad_1] Shishja e parë e përdorur për të administruar vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në një muze në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike dhe shiringa që u përdor do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit të […]

AstraZeneca thotë se do të kombinojë vaksinën e saj me Sputnik V të Rusisë


[ad_1] AstraZeneca, kompania farmaceutike nga Britania e Madhe tha se do të punojë me Institutin shtetëror rus “Gamaleya” dhe se do të kombinojë vaksinën e saj kundër koronavirusit me “Sputnik V”. AstraZeneca tha se vaksina ruse do të përdoret në provat e mëtejshme klinike dhe se ato pritet të nisin në fund të këtij viti. […]

Mjekët: Vala e Tretë e Koronavirusit Pritet të Fillojë Pas Krishtlindjes


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima. Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

NHS këshillon punonjësit shëndetësorë në Britani të Madhe: Mos i vaksinonin me Pfizer personat që kanë alergji.


[ad_1] Rregullatorët në Britani të Madhe i kanë paralajmëruar institucionet shëndetësore që të mos ua japin vaksinën Pfizer personave që janë alergjikë, pasi  mund të shpeshtohen edhe më shumë reaksionet alergjike. Dy anëtarë të sistemit shëndetësor që kanë marrë vaksinën Pfizer, kanë përjetuar disa reaksione alergjike të rënda. Pas këtyre problemeve,të gjitha institucionet shëndetësore në […]

Britania e Madhe nis vaksinimin për COVID-19 të martën


[ad_1] Britania e Madhe do të nis të martën vaksnimet kundër koronavirusit. Ky është vendi i parë perëndimor që miratoi vaksinën kundër COVID-19. Sipas mediave të huaja, britanikët e autorizuan vaksinën e Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent. Vaksinimet do të fillojnë të martën në Angli, Uells dhe Skoci. Irlanda e Veriut tha se do […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të përpjekjeve të kësaj kompanie për të luftuar dezinformimin në platformën e saj. Gjigandi i mediave sociale, rregullisht heq informacione të pasakta dhe potencialisht të dëmshme në lidhje me virusin, dhe që nga […]

Përbërësit e vaksinës Pfizer: Çfarë ka brenda saj?


[ad_1] Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën nga Pfizer, duke hapur udhën për vaksinimin masiv. Rregullatori i ilaçeve në Britani, MHRA, ka konfirmuar se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95 për qind kundër COVID-19 , është e sigurt për tu shpërndarë në publik. Dozat e para […]

Arsyeja pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coronavirusit. Vaksinës Pfizer/BioNTech i është dhënë autorizimi emergjent nga rregullatorët britanikë dhe dozat e para pritet të arrijnë nga fillimi i javës së ardhshme. Britania ka qenë një nga vendet […]

Johnson pret që 400 mijë persona të marrin vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Kryeministri britanik. Boris Johnson, ka mirëpritur lajmin për autorizimin e vaksinës kundër COVID-19. Johnson ka thënë se pret që 400 mijë njerëz të përfshihen në grupin e parë që do të vaksionohen. ‘Vaksina në fund të fundit do të na lejojë të rimarrim jetën tonë dhe të bëjmë që ekonomia të fillojë të lëvizë […]

Ministri britanik i Shëndetësisë: Vaksina e Pfizer-it, e gatshme për përdorim javën e ardhshme


[ad_1] Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, ka thënë se 800 mijë dozat e para të vaksinës së kompanisë “Pfizer” kundër koronavirusit do të jenë të gatshme në Britani që nga java e ardhshme. Britania u bë shteti i parë në botë që e miratoi për përdorim urgjent vaksinën kundër koronavirusit, të zhvilluar nga kompania […]

Britania e Madhe autorizon vaksinën anti-COVID


[ad_1] Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që ka aprovuar vaksinën anti-COVID nga Pfizer/BioNTech për përdorim të gjerë, raporton BBC. Rregullatori britanik, MHRA, tha se vaksina e cila ofron 95% mbrojtje ndaj COVID-19 mund të ofrohet për përdorim si javën e ardhshme. Imunizimi mund të fillojë Brenda pak ditëve për njerëzit […]

Lajm i mirë: Britania e Madhe aprovon përdorimin e vaksinës Pfizer në javën tjetër


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën kundër COVID-19 për përdorim të gjerë. Vaksina është e kompanisë Pfizer dhe BioNTech. Rregullatori britanik, MHRA, thotë se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95% kundër sëmundjes COVID-19, është e sigurt për t’u përdorur në masë. Imunizimet mund të fillojnë […]

Flet shqiptari që bëri vaksinën e COVID: Pranova pasi më vdiq nëna e babai!


[ad_1] Imer Shehu është një nga 3 shqiptarët që ka bërë vaksinën e COVID-19. Ai ka komentuar në një lidhje me skype nga Londra në emisionin “Shqipëria Live” se ka pranuar që ta bëjë pasi i ndërroi jetë nëna dhe babai, të cilët u infektuan me COVID-19. Britania e Madhe nisi testimin e vaksinës kundër […]

Kosova dhe Britania e Madhe nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi


[ad_1] Kosova dhe Britania e Madhe kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi. Me këtë memorandum, Mbretëria e Bashkuar do ofrojë mbështetje për Këshillin e specialistëve dhe zyrës së Kryeministrit për procesin e dialogut me Serbinë. Ky memorandum u nënshkruar nga Kryeminsitri Hoti dhe Ambasadori britanez, Nicholas Abbott. Ky është postimi i plotë i Hotit: Qeveria e […]

Moderna thotë se është arritur 100% efekti i vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Vaksina Moderna së fundmi ka ofruar nivele shumë të larta të mbrojtjes kundër COVID-19. Moderna ka thënë se analiza e fazës tre të studimit COVE të kandidatit për vaksinë, e quajtur Mrna-1273, që kishte 30 mijë pjesëmarrës –  përfshinte 196 raste të COVID-19, nga të cilat 30 ishin të rënda Britania e Madhe ka […]

Gjermania shënon mbi 21.000 raste me Covid-19 për herët a vonë


[ad_1] Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 21.695 raste të reja të koronavirusit. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 1.028.089, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta […]

Megjithë dilemat, Britania e Madhe i hap rrugë vaksinës anti-COVID të AstraZeneca


[ad_1] Britania i dha dritën e gjelbër vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin, megjithë pikëpyetjet e ngritura nga specialistët lidhur me disa nga të dhënat e dala nga provat. AstraZeneca ka thënë se mund të ndërmarrë një studim tjetër për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës. Britania i kërkoi entit rregullator të qeverisë të shqyrtojë Po […]

Kanada mund ta miratojë vaksinën Pfizer në dhjetor


[ad_1] Kananda, njësoj sikur Britania e Madhe dhe Amerika, mund ta miratojë përdorimin e vaksinës së Pfizer në muajin dhjetor. Këtë lajm e bëri të ditur një zyrtar i lartë në rregullatorin e ilaceve në Kanada. Sipas rishikimeve të Health Canada, vaksina Pfizer është më e përparuara. Bazuar në atë që thotë Supriya Sharma, këshilltare […]

Veganët mund të jenë në rrezik më të lartë për fraktura të kockave, zbulon studimi


[ad_1] Në listën gjithnjë në rritje të personave për dhe kundër të dietave me bazë bimore, rreziku më i lartë i frakturave të kockave është përforcuar në listën e pengesave të mundshme. Veganët dhe vegjetarianët mund të jenë në rrezik më të madh për frakturat e kockave sesa ata që hanë mish, sipas një studimi […]

Vala e tretë e coronavirusit vjen pas Krishtlindjes, paralajmërojnë shkencëtarët


[ad_1] Pandemia e coronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Miliona amerikanë planifikojnë udhëtime për festë pavarësisht pandemisë


[ad_1] Dhjetëra miliona amerikanë pritet të mblidhen me familjen dhe miqtë këtë javë, pavarësisht paralajmërimeve nga zyrtarët shëndetësorë se festa e Falënderimeve mund të çojë në një shpërthim të infektimit me koronavirusin e ri. Mesatarisht rreth 178.000 raste të reja me koronavirus regjistrohen çdo ditë në Shtetet e Bashkuara, ndërsa hospitalizimet janë dyfishuar që nga […]

Pacienti zero në Britani? Testi i antitrupave konfirmon se rasti i parë ishte prekur me COVID në dhjetor 2019


[ad_1] Një punëtore 59-vjeçare e NHS tha se një test i antitrupave zbuloi se ajo kontraktoi coronavirusin në dhjetor 2019, më shumë se një muaj para se Britania e Madhe të raportonte rastin e parë zyrtar Sue Reader nga Ogwell, Devon, beson se ajo e mori virusin gjatë një udhëtimi në Qendrën për aplikim të […]

Ahmeti: duhet planifikim për vaksinën, një herë të vaksinohen punëtorët shëndetësor, të moshuarit dhe personat me sëmundje kronike


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se shtetet tjera janë duke punuar në përgatitje logjistike për vaksinë e se porosia është vetëm njëra pjesë. Ahmeti thotë se trasnporti në -60 gradë është sfidë që do planifikim, ai shkruan se SHBA-së do i duhet rreth 6 deri në 8 muaj që vaksinën ta marrin mjaftueshëm […]

Gjendje alarmante në Gjermani, 250 viktima nga Covid për 24 orë


[ad_1] Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 22.964 raste të reja të koronavirusit. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 902.528, shkruan The Guardian. Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe […]

Vaksina e Oksfordit nxit imunitet te të moshuarit


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka nxitur imunitet te të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund t’i mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë, gjithashtu, Me kusht që vaksina ndalon […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


[ad_1] Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e […]

​Britania e Madhe është e para në Evropë për nga numri i vdekjeve


[ad_1] 21.363 raste të tjera të COVID-19 janë konfirmuar sot në Britani të Madhe dhe 213 persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi. Numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë ka tejkaluar 1.39 milion, dhe numri i të vdekurve ka arritur në 52,147, raporton Reuters duke iu referuar të dhënave […]

Britania e Madhe fillon provat e reja


[ad_1] Një testim masiv i një vaksine që na mbron kundër Covid-19 ka filluar në Mbretërinë e Bashkuar. Goditja- e dizajnuar nga kompania Belge Janssen- përdor një virus gjenetikisht i modifikuar si një grip i zakonshëm për të trajnuar sistemin imunitar, raporton BBC. Kjo vjen vetëm një javë pasi rezultatet përfundimtare treguan për një vaksinë […]

Qeveria e Britanisë së Madhe, kërkon udhëzime për përdorimin e kësaj vitamine kundër Covidit


[ad_1] Vitamina D ka lëvizur një hap më pranë për t’u përdorur si një mënyrë e mundshme për të parandaluar dhe trajtuar koronavirusin pasi Matt Hancock u kërkoi këshilltarëve shëndetësorë qeveritarë të hartonin udhëzime të reja për përdorimin e saj. Sekretari i Shëndetësisë i kërkoi, ‘Institutit Kombëtar mbi Shëndetin’ dhe ‘Shëndetit Publik Angli’ për të […]

​Studimi i ri zbulon vendet ku një person ka më shumë gjasa të preket nga COVID-19


[ad_1] Një studim i ri ka zbuluar vendet ku një person ka më shumë të ngjarë të preket nga koronavirusi. Një hetim mbi të dhënat e telefonisë mobile të 98 milion njerëzve zbuloi se rreth 80 për qind e infeksioneve ndodhin në të njëjtat vende. Studimi amerikan zbuloi se palestrat, hotelet, restorantet dhe kishat janë […]

Gjermania shënon mbi 22.000 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 22.461 raste të reja të koronavirusit. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 775.556, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express. Përpos infektimeve, […]

Pandemia në Evropë, Rritje Rekord Infektimesh!


[ad_1] Rastet e koronavirusit arritën rekorde të reja këtë javë në Rusi dhe Gjermani, ndërkohë që Britania e Madhe planifikon që të zgjerojë testimet, ndërsa vendet evropiane përballen me infektime që po rriten shpejt dhe me shtim të shtrimeve në spital.  Vendet kanë marrë masa kufizuese për të ngadalësuar përhapjen që ka shkaktuar më shumë […]

Britania regjistron pranë 600 vdekje brenda ditës, mbi 50 mijë nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Britania e Madhe ka regjistruar më shumë se 50,000 viktima nga Covid-19, pasi autoritetet britanike raportuan 595 vdekje në 24 orët e fundit. Sipas shifrave zyrtare nga qeveria e Britanisë, numri i përgjithshëm i humbjeve të jetëve është 50,365. Vendi arriti bilancin e zymtë ndërsa Anglia, ku u raportuan më shumë vdekje, përfundoi javën […]

Ambasadori britanik, Abbott nga Prekazi: Britania e Madhe ndërhyri për ta parandaluar katastrofën humanitare


[ad_1] Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka bërë këtë të mërkure, nderime në Kompleksin memorial të Familjes Jashari në Prekaz. Abbott shkruan se Britania e Madhe gjithmonë do të qëndrojë pranë ndërhyrjes së saj si të drejtë për të parandaluar katastrofën humanitare, për të lejuar kosovarët të jetojnë të lirë nga shtypja. ”Këtë mëngjes […]

Hashim Thaçi me super ekip të avokatëve, britanikë dhe amerikanë


[ad_1] Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot do të përfaqësohet nga njëri ndër avokatet më të mirë në botë, me përvojë mbi dy dekada në tribunale ndërkombëtare. Burime tona kanë konfirmuar se presidenti Thaçi sot do të përfaqësohet nga avokati nga Britania e Madhe, David Hooper, i cili gjatë gjithë karrierës së tij ka trajtuar […]

Johnson: Ka dritë në fund të tunelit


[ad_1] Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka deklaruar se ka dritë në fund të tunelit sa i përket luftimit ndaj COVID-19. Britania e Madhe ka hyrë në bllokim të dytë, që do të zgjasë katër javë. ‘’Qeveria e Britanisë së Madhe dhe administratat e devoluara po punojnë së bashjku në një qasje të përbashkët për periudhën […]

Izolimi në Britani mund të zgjasë më shumë se një muaj


[ad_1] Një pjesëtar i kabinetit qeverisës në Britani, ka paralajmëruar se masat e mbylljes, që janë paralajmëruar se do të jenë në fuqi për katër javë, mund të zgjasin më gjatë, teksa edhe shtetet e tjera evropiane po aplikojnë masa të reja për të frenuar përhapjen e coronavirusit. Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se shteti […]

Britania në izolim, Austria në mbyllje të pjesshme


[ad_1] Britania e Madhe dhe Austria kanë prezantuar masat e reja kundër koronavirusit, që përfshijnë izolime katërjavore. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johson tha se masat e reja, që përfshijnë izolimin prej katër javësh, do të hyjë në fuqi nga e enjtja e javës së ardhshme dhe do të jenë në fuqi deri më […]

Mbi 245 milionë euro deficiti tregtar në muajin shtator


[ad_1] Të dhënat nga tregtia e jashtme e mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për -4.5 për qind në muajin shtator 2020, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 245.5 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 257.2 milionë eurosh në vitin 2019. eksporti mbulon […]

Shqiptarët numërojnë kostot e jetës ilegale në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] BIRN tregon udhët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jete më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por që, në shumë raste, rrezikojnë të kalojnë vite të tëra si emigrantë të paligjshëm ose të shfrytëzohen. Kur ishte 14 vjeç, nëntë nga shokët e klasës të Besi […]

alarmante: Përsëri rekord rastesh në Gjermani, rritet edhe numri i viktimave


[ad_1] Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 89 të vdekur nga koronavirusi dhe një numër rekord i infeksioneve. herët a vonë më parë u regjistruan 85 viktima. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së re në ekonominë më […]

alarmante: Gjermania shënon rekord rastesh, rreth 15.000 për 24 orë


[ad_1] Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 85 të vdekur nga koronavirusi dhe një numër rekord i infeksioneve. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në mbi 10.200, shkruan The […]

​Belgjika vendi më i goditur në Evropë, Gjermania pret ngritjen në 20.000 raste në ditë


[ad_1] Një numër vendesh evropiane janë në prag të mbylljes, për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të të sapo infektuarve me koronavirus. Një gjendje e jashtëzakonshme është në Spanjë dhe Itali, ndërsa orari i ndalimit është futur në Itali dhe Republikën Çeke. Gjermania po përballet gjithashtu me humbjen e kontrollit, e cila edhe […]

Shetetasit gjermanë dhe italianë s’ lejohen në Kosovë pa testin PCR negativ


[ad_1] Për të udhëtuar nga Gjermania ose Italia në Kosovë duhet që të keni testin PCR negativ jo më të vjetër se 72 orë, në të kundërt duhet të vetizoloheni. Këtë e bëri të ditur vetë Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar, ku tregon se testi negativ është kusht i domosdoshëm për të kaluar në Kosovë. […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


[ad_1] Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri […]

Mbi 20 mijë raste të reja me koronavirus për 24 orë në Britani


[ad_1] Britania e Madhe regjistroi 20.890 raste të reja të koronavirusit brenda vetëm 24 orëve dhe 102 vdekje të reja, sipas të dhënave zyrtare. Numri i rasteve të reja u rrit krahasuar me dje, kur arriti në 19.790, më e pakta në gjashtë ditët e kaluara, ndërsa numri i vdekjeve ra nga 151, sa ishte […]

​Kërkohet rikthimi i kontrolleve mjekësore në pikat kufitare


[ad_1] Shtetet fqinje kanë regjistruar numër në rritje të rasteve të reja ditore me COVID-19 në javën e fundit, por megjithatë, në asnjë prej pikave kufitare s’ ka kontrolle mjekësore siç ishin aplikuar në muajt e izolimit. Komisioni për Shëndetësi pritet t’i drejtohet me kërkesë Ministrisë së Shëndetësisë për të kuptuar se kur do të […]

ShBA shënojnë rekord të të prekurve me koronavirus brenda dite


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shënuar numrin më të lartë të të infektuarve brenda ndonjë ditë me koronavirus. Gjatë 24 orëve, atje janë regjistruar mbi 80 mijë persona të prekur me COVID-19, çka paraqet numrin më të lartë të të infektuarve që prej fillimit të pandemisë brenda një dite. Bazuar nga të dhënat […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

Do ta përcjellim me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]

Michel: BE e gatshme për negociata intensive me Britaninë e Madhe


[ad_1] Koha e mbetur në dispozicion për një marrëveshje mbi marrëdhëniet pas Brexit është e shkurtër edhe pse ne jemi gati të negociojmë 24 orë në ditë dhe shtatë ditë në javë, deklaroi presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, në fjalën e tij në Parlamentin Europian. ”Britania e Madhe ka një zgjedhje madhe për të […]

Edhe në Britani të Madhe rritet numri i rasteve me koronavirus


[ad_1] Britania e Madhe ka regjistruar më shumë se 16 mijë raste të reja me koronavir Numri i përgjithshëm i të prekurve në Britani të Madhe u rrit në 705 mijë, derisa janë shënuar deri më tani rreth 43 mijë viktima. Vala e dytë e COVID-19 në Europë mori një kthesë dramatike për keq këtë […]

Britania e Madhe vendos karantinë për udhëtarët nga Italia


[ad_1] Udhëtarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe nga Italia do të duhet t’i nënshtrohen një karantine dyjavore, për shkak të një ringjalljeje të epidemisë së COVID-19, njoftoi sot qeveria britanike. “Masë, që gjithashtu ka të bëjë me Vatikanin dhe mikroshtetin e San Marinos, do të zbatohet nga ora 03:00 GMT të dielën dhe do […]

Shkencëtarët zhvillojnë një test që për pesë minuta nxjerr rezultatet e COVID-19


[ad_1] Edhe një arritje shkencore sa i përket luftës kundër pandemisë globale të njohur më mirë si COVID-19. Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit thonë se kanë zhvilluar një test të coronavirusit që mund të identifikojë virusin në më pak se pesë minuta. Universiteti i Oksfordit shpreson të fillojë prodhimin e pajisjeve në fillim të vitit […]

Shqipëri, gjobë deri 40 euro për dalje pa maska në rrugë


[ad_1] Urdhri i ri i Institutit të Shëndetit Publik është që të gjithë shqiptarët të mbajnë maskë kudo, në rrugë apo në mjedise të tjera, me përjashtim të shtëpive të veta dhe bareve e restoranteve nën kërcënimin e gjobave që do të jenë 3 mijë lekë për shkeljen e parë dhe 5 mijë lekë për […]

Shteti australian Victoria shënon 5 viktima dhe 7 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Shteti australian Victoria ka raportuar 5 vdekje dhe 7 raste të reja me koronavirus. Në një konferencë për media në Melbourne, kryeministri i shtetit Victoria, Daniel Andrews tha se numri i përgjithshëm i viktimave në Victoria arriti në 816 ndërsa në mbarë vendin në 904. Ndërkohë, Zelanda e Re konfirmoi dy raste të reja […]

Britania tërheq ambasadorin e saj nga Bjellorusia


[ad_1]   Britania ka tërhequr ambasadorin e saj nga Bjellorusia, duke iu bashkuar kështu një numri të shteteve evropiane, që kanë tërhequr diplomatët e tyre nga ky vend, pas kundërshtimeve për zgjedhjet presidenciale bjelloruse të mbajtura në muajin gusht. Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raad e bëri këtë njoftim në orët e vona të 9 […]

Qentë mund të zhvillojnë alergji, përse njerëzit i kanë përkëdhelur shumë?


[ad_1] Hulumtuesit nga Britania e Madhe kanë treguar që rreth 20 për qind prej rreth 8 milionë qenve, Në qoftë se jetojnë në ishull, vuajnë nga alergjitë të cilat janë shkaktuar me jetën e tyre të lehtë.Hulumtimi ka treguar që dremitja në divane, koha e shumtë të cilën e kalojnë në vend të mbyllur në […]

Qentë mund të zhvillojnë alergji, përderisa njerëzit i kanë përkëdhelur shumë?


[ad_1] Dy raca janë posaçërisht të prira në këtë drejtim Hulumtuesit nga Britania e Madhe kanë treguar që rreth 20 për qind prej rreth 8 milionë qenve, Po qe se jetojnë në ishull, vuajnë nga alergjitë të cilat janë shkaktuar me jetën e tyre të lehtë, transmeton Telegrafi. Hulumtimi ka treguar që dremitja në divane, […]

Netanyahu thotë se armatimi i Hezbollahut ndodhet afër një depoje të gazit në Bejrut


[ad_1] Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi të martën grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve afër një “stacioni karburanti” në Bejrut, duke paralajmëruar për “një tjetër tragjedi” Po qe se ndodh ndonjë shpërthim. Izraeli ka akuzuar vazhdimisht lëvizjen shiite Hezbollah, të mbështetur nga armiku i Izraelit, Irani, për ndërtimin e raketave për […]