Mos e injoroni kurrë këtë ndryshim në trup: Mund të jetë shenja më e hershme që kanceri i mushkërive po e shkatërron trupin tuaj


[ad_1] Shumica i injorojnë simptomat e para, ndërkohë që edhe ato mund të ndihmojnë shumë në trajtimin Një studim i kryer nga shoqata “Cancer Research” nga Britania e Madhe tregoi se simptoma e parë dhe e hershme është ënjtja në fytyrë ose qafë, raporton Exsspres.co.uk, përcjell Telegrafi. Mjeku Mark Hyman, i cili bëri këtë studim, […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


[ad_1] Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u […]

Universiteti i Oxfordit nis hulumtimet për përzierjen e vaksinave


[ad_1] Universiteti i Oxfordit ka nisur një studim të ri për të përcaktuar përfitimet nga përzierja e dozave të vaksinave kundër COVID-19. Në studimin e Oxfordit është përfshirë edhe përzierja e vaksinave “Moderna” dhe “Novavax”. deri më tani është përcjellë reagimi i sistemit imunitar pas përzierjes së dozave të “AstraZenecas” dhe “Pfizerit”. Po qe se […]

Mbi 135 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar mbi 135 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 135.082.420 raste me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA). Numri më i madh i të […]

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët


[ad_1] Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë një rishikim mbi sigurinë e vaksinës. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor po shqyrton një lidhje të mundshme mes rasteve të vaksinës dhe mpiksjes së […]

Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios. Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat akoma s’ janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


[ad_1] Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


[ad_1] Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Mbi 100 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i personave që janë shëruar pas infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 100 milionë.  Sipas “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, 100.369.788 persona në botë janë shëruar pas infektimit me COVID-19. Katër vendet e para me numrin më të lartë të rasteve në botë në […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


[ad_1] Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


[ad_1] Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


[ad_1] Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


[ad_1] Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut […]

Çfarë po ndodh me COVID në Evropë?


[ad_1] Për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, Gjermania ka forcuar masat në kufirin më Poloninë. Ministri i Shëndetësisë në Varshavë, Adam Niedzielski shprehet se pjesa më e madhe e të infektuarve janë shkaktuar nga varianti britanik i virusit. Në vetëm 24 orët e fundit është raportuar për 21 mijë raste të reja. Polonia zgjati javën e katërt të […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


[ad_1] Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna […]

Çka është programi COVAX dhe si do t’ua shpërndajë vaksinat vendeve të varfra?


[ad_1] Vendet në zhvillim po rrezikohen në garën globale për t’i dhënë fund pandemisë së coronavirusit me anë të vaksinimeve. Programi COVAX synon të marrë të paktën 20 për qind të dozave për popullsinë e kombeve më të varfra në botë. Çka është programi COVAX? COVAX është programi kryesor botëror që përpiqet t’iu siguroj vaksina […]

Britania detyron me ligj prodhuesit të zgjasin jetëgjatësinë e pajisjeve elektroshtëpiake


[ad_1] Elektroshtëpiaket prishen shpejt dhe për to s’ ka pjesë këmbimi. Një ankesë që s’ ngjan të jetë vetëm në anët tona, por edhe në një vend të zhvilluar si Britania e Madhe. Aq sa ka shtyrë ligjvënësit të miratojnë me ligj të drejtën e konsumatorëve për të riparuar mallrat që blejnë. Kështu kompanitë do të detyrohen […]

Worldometer: Më shumë se 118 milion njerëz në botë janë të infektuar me Covid-19


[ad_1] Sipas faqes në internet të Worldometer, më shumë se 118 milion njerëz janë të infektuar në botë. Vetëm dje, numri i rasteve në botë u rrit me pak më shumë se 254,000 dhe më të infektuarit u regjistruan në Shtetet e Bashkuara, 27,268. Numri i rasteve të reja ndiqet nga Franca me 23,302 raste, […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


[ad_1] Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


[ad_1] Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


[ad_1] Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


[ad_1] Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në […]

Infermiere në këmbim të vaksinave kundër COVID-19, Filipinet i ofrojnë Britanisë dhe Gjermanisë


[ad_1] Filipinet do të lënë mijëra punonjës të saj të kujdesit shëndetësor, kryesisht infermierë, të punësohen në Britani dhe Gjermani Po qe se të dy vendet bien dakord të dhurojnë vaksinat shumë të nevojshme të coronavirusit. Filipinet, e cila ka ndër numrin më të lartë të rasteve të coronavirusit në Azi, ka kufizuar numrin e […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Britania e Madhe “infekton vullnetarë me koronavirus”


[ad_1] Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Sipas Ministrisë së Punëve Ekonomike në Londër, kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç. Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një “mjedis të sigurt dhe të kontrolluar”. Projekti është planifikuar […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të […]

A ka ardhur në Shqipëri varianti britanik i koronavirusit?


[ad_1] Rritja e rasteve të me variantin britanik të koronavirusit në Maqedonisë së Veriut, i cili ka shpërthyer gjerësisht në Ohër, s’ ka bërë deri më tani që Shqipëria të kufizojë ose rrisë kontrollet shëndetësore në kufin midis dy vendeve. Qytetarët po hyjnë dhe dalin në pikën kufitarë të Qafë Thanës pa pasur nevojën të […]

Mutacionet e reja të COVID-19 dhe rrezikshmëria e tyre


[ad_1] Në Evropë, por edhe në vendin tonë në muajt e fundit janë identifikuar disa variante të reja të COVID-19. Por cilat janë këto variante që po zgjerohen kudo dhe po tregojnë një intensitet të ri të sëmundjes? Një nga variantet e para që është përhapur më shpejt dhe gjerësisht është ai i Mbretërisë së […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja […]

SHBA mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit


[ad_1] NJU JORK – Pavarësisht sistemit mjekësor të klasit botëror mjekësor dhe Qendrave të saj të shquara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) Shtetet e Bashkuara mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit. Dhe vetëm tani kanë filluar të arrijnë nivelin e duhur. Problemi s’ ka qenë mungesa e […]

Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në […]

Sipas një studimi, vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


[ad_1] Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër coronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme […]

Vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


[ad_1] Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër koronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme […]

Pfizeri pret shitje 15 miliardë dollarë të vaksinës anti-Covid këtë vit


[ad_1] Gjiganti farmaceutik Pfizer ka thënë se pret shitje deri 15 miliardë dollarë këtë vit të vaksinës anti-COVID të cilën e ka zhvilluar me firmën gjermane BioNTech, bën të ditur BBC. Vaksina ishte një nga të parat që u autorizua për përdorim nga shtetet, përfshirë edhe nga shtetet e BE-së, Britania e Madhe e SHBA-ja. […]

specialistët paralajmërojnë, varianti i ri i koronavirusit në Britani të Madhe pëson sërish mutacion


[ad_1] Varianti i ri i coronavirusit që fillimisht u shfaq në qytetin anglez Kent për t’u përhapur më pas në Britaninë e Madhe, duket se ka brengosur edhe më shumë shkencëtarët për faktin se ka pësuar ndryshime gjenetike të reja, shkruan BBC. Testet e disa mostrave të marra tregojnë mutacione të reja të quajtur E484K, […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


[ad_1] BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret […]

BE: Pezullohen programet e vaksinimit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn paralajmëroi në Twitter që Gjermania do të kalojë javë të vështira me mungesa të vaksinave kundër Covid-it, ndërkohë qeveria po bën përpjekje që të sigurojë dozat e nevojshme për muajt në vijim. Qeveria gjermane po merr në konsideratë organizimin e një samiti ndërmjet ministrave federal, liderëve rajonalë dhe kompanive farmaceutike në mënyrë që […]

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisë


[ad_1] Ka kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemisë akoma s’ po i shihet fundi. specialistët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë: Në Londër, një qytet që s’ fle kurrë, urdhërat e autoriteteve në përgjigje të koronavirusit kanë paralizuar jetën dhe […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


[ad_1] Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në […]

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në rritje në 30 shtete


[ad_1] Numri i vdekjeve nga nga koronavirusi po rritet në pothuajse dy të tretat e shteteve në SHBA ndërsa një valë infeksionesh të stinës së dimrit e çon numrin e përgjithshëm në afro 400,000 mes paralajmërimeve për përhapjen e një variant të ri, shumë ngjitës. ndërsa amerikanët shënonin ditën e Martin Luther Kingut të hënën, […]

Shishja e Vaksinës së Parë Anti-Covid do të Vendoset në Muze


[ad_1] Shishja dhe shiringa e parë e përdorur për vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në Muzeun e Shkencës në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike, dhe shiringa që u përdor, do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit […]

Britania thyen rekordin ditor të vdekjeve shkaku i COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore britanike kanë zbardhur të dhënat e fundit sa i përket gjendjes me pandeminë. Në Mbretërinë e Bashkuar, 47,525 të infektuar rishtas me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit. Gjithashtu është bërë e ditur se dhe 1564 njerëz të tjerë kanë humbur jetën si rezultat i infeksionit, raporton worldometers. Ky është numri […]

Lloji i ri i COVID-19: Shenjat paralajmëruese në thonj ose vesh


[ad_1] Britania e Madhe aktualisht po lufton me një variant të ri të SARS-CoV-2 (virusi që shkakton COVID-19), i cili fillimisht u quajt B.1.1.7. Tipi i mutuar, i cili u zbulua në nëntor 2020, po i shtyn spitalet në kryeqytet dhe Lindjen e Jugut drejt fundit të kapaciteteve. Një spital në Essex është detyruar të […]

Britania do të hapë qendra masive vaksinimi kundër COVID-19


[ad_1] Mijëra persona do të vaksinohen këtë javë kundër koronavirusit në Britani, teksa pritet të hapen shtatë qendra të mëdha në gjithë territorin britanik. Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Britani të Madhe ka thënë se qindra shërbime tjera spitalore do të jenë të qasshme më vonë gjatë kësaj jave. Qeveria britanike synon të vaksinojë 15 […]

Spitalet britanike në krizën më të thellë ndonjëherë


[ad_1] Spitalet e Britanisë janë në prag të mbingarkesës nga pacientët me COVID-19 dhe Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i vendit po përballet me “krizën më të rëndë që mbahet mend”, paralajmëroi të dielën një zyrtar i lartë i qeverisë. Paralajmërimi i prerë nga shefi i mjekësisë, Chris Whitty, erdhi ndërsa anëtarët e komisionit kryesor këshillues të […]

Problemet e shteteve evropiane me COVID-19: Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve


[ad_1] Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve si pasojë e rritjes së shpejtë të numrit të rasteve me COVID-19. Këtë e tha vetë kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, i cili shprehet i shqetësuar me gjendjen që po kalon vendi, shkruan CNN. Ndërkohë, numri i lartë i viktimave në Gjermani ka arritur […]

Rreth 88 milionë të infektuar me COVID-19 në botë


[ad_1] 87 milionë e 857 mijë e 553 persona janë raportuar të infektuar me COVID-19 në botë. Sipas faqes botërore të statistikave worldometers.info, 1 milionë e 895 mijë e 431 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e këtij virusi, ndërsa 63 milionë e 307 mijë e 250 persona janë shëruar nga ai. Amerika prinë e […]

Erdhën nga Britania dhe s’ qëndruan në karantinë, 9 qytetarë gjobiten në Shqipëri


[ad_1] Policia kufitare në Rinas njofton se ka ndëshkuar dhe 9 persona të tjerë, me masën administrative 700.000 lekë secili (560 euro), për shkelje të vetëkarantinimit të detyrueshëm 14-ditor që duhet të kryejnë të gjithë ata që vijnë nga Britania e Madhe.  Dy ditë më parë, Policia Kufitare e Rinasit ndëshkoi 6 persona me gjobë […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

Si përhapet varianti i ri i coronavirus? Ja çfarë dinë shkencëtarët


[ad_1] Një formë më ngjitëse e coronavirusit ka filluar të qarkullojë në Shtetet e Bashkuara. Në Britani, ku u identifikua për herë të parë, varianti i ri u bë forma mbizotëruese e coronavirusit në vetëm tre muaj, duke përshpejtuar valën e atij kombi dhe duke mbushur spitalet e tij. Një variant që përhapet më lehtë […]

Britani, shkencëtarët pikëpyetje planit të qeverisë për shtyrjen e vaksinimit


[ad_1] Pesë shkencëtarë britanikë e kritikuan planin e qeverisë për të vonuar deri në 12 javë dhënien e dozave të dyta të vaksinave për COVID-19, duke thënë se intervalet tashmë të provuara për dozat s’ duhet të ndryshohen “pa mbështetje ose prova të forta shkencore.” Në një shkrim opinion të botuar në internet në Revistën […]

Britania fillon vakinimin e pupullësisë me vaksinën Oxford/Astrazeneca


[ad_1] Britania filloi sot vaksinimin e popullsisë së saj me vaksinën e prodhuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZeneca, duke filluar me të moshuarit dhe personat më në rrezik, ndërsa një rritje e re e rasteve me Covid-19 kërcënon të mbingarkojë spitalet. Britania e quajti një “triumf” shkencor administrimin e vaksinës së AstraZeneca-s sot […]

Vaksinimi në Britani ndërsa shtohen rastet e infektimeve


[ad_1] Shoqata kryesore e mjekëve në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se mungesa e “transparencës” nga ana e qeverisë mbi shpërndajen e vaksinës ka krijuar probleme të mëdha planifikimi për skemën e vaksinimit. Përfaqësuesja e Shoqatës Mjekësore Britanike Helena McKeown tha të dielën se shumë mjekë akoma s’ e dinë se kur do të mbërrijë […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


[ad_1] Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët […]

Turqia shënon rastet e para të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Turqia ka regjistruar rastet e para të variantit të ri të koronavirusit. Ndonëse janë marrë masa më të rrepta për parandalimin e këtij varianti të virusit, prapë këto veprime s’ mjaftuan. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë atje, janë 15 persona që kanë ardhur nga Britania e Madhe që njëkohësisht kanë qenë të prekur me variantin […]

Kalifornia zbulon rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit i cili transmetohet me shpejtësi, që fillimisht u zbulua në Britani, është gjetur edhe në Kaliforni, tha Guvernatori Gavin Newsom të mërkurën, ndonjë ditë pasi u dokumentua në shtetin Kolorado rasti i parë i njohur në Shtetet e Bshkuara. Zoti Newsom njoftoi rastin e parë të zbuluar në shtetin […]

Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të parandaluar një valë të tretë të COVID-19


[ad_1] Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të shmangur një valë të tretë të shpërthimit të koronavirusit – është ky përfundimi i një studimi nga universiteti i Londrës për higjenën dhe mjeksinë tropikale (LSHTM). Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Britania ka pasur më shumë se 71,000 vdekje nga koronavirusi […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

Varianti i ri i koronavirusit përhapet edhe në Suedi


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit që po qarkullon në Britani u zbulua edhe në Suedi. Një udhëtar nga Mbretëria e Bashkuar u sëmur pas mbërritjes në Suedi dhe rezultoi pozitiv, tha të shtunën Agjencia Suedeze e Shëndetësisë. Zyrtarët thanë se udhëtari, i cili s’ është identifikuar me emër, është mbajtur i izoluar pas mbërritjes […]

Britania e Madhe po e teston një ilac që bllokon zhvillimin e koronavirusit


[ad_1] Shkencëtarët kanë filluar provat klinike të një ilaci i cili parandalon përhapjen e mëtejme të virusit. me anë të antitrupave kundër koronavirusit, ilaci mund të ketë efekt në parandalimin e përhapjes dhe “mundjen” e virusit. Këto prova po zhvillohen nga University College London Hospitals. Barna mund të parandalojë që një person, i cili ka […]

7 simptomat e llojit të ri të koronavirusit


[ad_1] Shfaqja e një lloji të ri të koronavirusit në Angli ka shkaktuar shqetësim dhe shkencëtarët e studiuesit e mjekësisë po punojnë vazhdimisht për të përcaktuar burimin e variantit të ri. Një variant i ri i koronavirusit i quajtur “VUI 202012/01” përfshin një mutacion gjenetik të proteinës “thumb” që mund të jetë shkaku i përhapjes […]

Varianti i ri i virusit arrinë edhe në Gjermani


[ad_1] Një variant i ri i COVID-19 që është duke u përhapur shpejtë në Britaninë e Madhe është zbuluar gjithashtu edhe në Gjermani. Personi i infektuar me këtë variant të ri të virusit fillimisht ka fluturuar në Frankfurt nga Britania e Madhe më 20 dhjetor dhe u konfirmua pozitiv herët a vonë më pas. [ad_2]

Danimarka raporton 33 raste me variantin e ri të COVID-19


[ad_1] Tashmë një variant i ri i COVID-19 ka filluar të përhapet në botë. Danimarka ka identifikuar 33 raste të të infektuarve me variantin e ri të koronavirusit i cili është shpërndarë me shpejtësi në Britani të Madhe. Autoritetet e Danimarkës në një raport të publikuar të mërkurën kanë deklaruar se rastet janë gjetur në […]

Britania e Madhe raporton edhe dy raste të variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Matt Hancock tani thotë se ka dy raste të reja të variantit të ri në Mbretërinë e Bashkuar. Të dy janë kontakte të rasteve që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut, raporton bbc. “Ne jemi tepër mirënjohës ndaj qeverisë së Afrikës së Jugut për shkencën e tyre”, thotë ai. “Ky virus është akoma më i […]

Evropa e para në botë për nga numri i të vdekurve nga COVID-19 – tejkalohet shifra e 500 mijë viktimave


[ad_1] Evropa është bërë rajoni i parë në botë, ku numri i të vdekurve nga coronavirusi ka tejkaluar shifrën prej 500 mijë, në momentin kur varianti i ri i COVID-19 u zbulua në Britaninë e Madhe – duke detyruar autoritetet të shtrëngojnë edhe më shumë masat për luftimin e pandemisë, shkruan Reuters. Sipas evidencave të […]

Pezullohen linjat ajrore me Britaninë e Madhe


[ad_1] Janë pezulluar linjat ajrore Kosovë – Britani e Madhe dhe anasjelltas, për shkak të gjendjes së krijuar me variantin e koronavirusit të ri në Britaninë e Madhe. Këtë e bëri të ditur vetë Ministria e Shëndetësisë, duke e konsideruar këtë vendim si masë për parandalimin e përhapjes së mëtejme të COVID-19. atëherë personat që […]

Në Zvicër arrijnë vaksinat e para kundër koronavirusit


[ad_1] Zvicra të martën i ka pranuar dozat e para të koronavirusit pas miratimit që u dha nga rregullatori i ilaçeve për vaksinën e kompanive “Pfizer” dhe “BioNTech”. Dërgesa e parë prej 107.000 dozave do të shpërndahet nëpër kantonte në mënyrë që fillimisht të vaksinohen personat që janë më të rrezikuar nga koronavirusi, përfshirë ata […]

Orare të Reja Kufizimi Nga 24 Dhjetori – Masat Për Ndalimin e Përhapjes së Infektimit


[ad_1] Nga 24 dhjetori vendi izolohet nga ora 20:30 deri në 6 të mëngjesit. Kjo masë do të jetë në fuqi deri në datën 4 janar. “Duke qenë se kemi hyrë në një periudhë të festave, bazuar në vlerësimin e riskut që sjellin grumbullimet dhe shtimi i kontakteve, pas kësaj analize të situatës kemi marrë […]

Fillon shpërndarja e vaksinës së Modernës


[ad_1] ndërsa një vaksinë e dytë kundër koronavirusit po shpërndahet në mbarë Shtetet e Bashkuara përpara festës së Krishtlindjes, Britania po mbyllet nga shqetësimi se një mutacion i ri i virusit është shumë ngjitës. Një vaksinë e re kundër koronavirusit nga kompania amerikane Moderna pritet të shpërndahet në të tërë Shtetet e Bashkuara këtë javë. […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


[ad_1] Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, […]

Shqipëria Në Mesin e Vendeve që Kanë Marrëveshje me COVAX


[ad_1] Shqipëria është në grupin e vendeve që ka firmosur me COVAX, një nismë ndërkombëtare që synon të bashkojë burimet midis kombeve të pasura dhe të varfra, për të siguruar një qasje më të barabartë të vaksinave në të tërë botën, por shpërndarja reale e vaksinave do të lërë pas vendet me të ardhura të […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


[ad_1] Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin […]

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


[ad_1] Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i […]

Konsiderohet historike, shishja e parë e vaksinës anti-COVID do të vendoset në muze


[ad_1] Shishja e parë e përdorur për të administruar vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në një muze në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike dhe shiringa që u përdor do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit të […]

AstraZeneca thotë se do të kombinojë vaksinën e saj me Sputnik V të Rusisë


[ad_1] AstraZeneca, kompania farmaceutike nga Britania e Madhe tha se do të punojë me Institutin shtetëror rus “Gamaleya” dhe se do të kombinojë vaksinën e saj kundër koronavirusit me “Sputnik V”. AstraZeneca tha se vaksina ruse do të përdoret në provat e mëtejshme klinike dhe se ato pritet të nisin në fund të këtij viti. […]

Vaksina për COVID-19, aspak pranë miratimit pas rekomandimit të grupit të specialistëve


[ad_1] Një grup këshillimor i qeverisë amerikane rekomandoi të enjten miratimin për përdorimin urgjent të vaksinës për koronavirusin të prodhuar nga gjigandi farmaceutik amerikan Pfizer në bashkëpunim me kompaninë gjermane BioNTech. Është një hap madhor në drejtim të një fushate të jashtëzakonshme vaksinimi që më në fund mund ta vërë nën kontroll epideminë. Administrata e […]

Britania paralajmëron ata që vaksinohen: Kujdes alergjitë e rënda


[ad_1] Enti rregullator britanik i barnave tha se kushdo që ka kaluar alergji të rënda (anafilaksi) nga ilaçet, ose ushqimet s’ duhet ta marrë vaksinën Pfizer-BioNTech për koronavirusin. Zyrtarët dhanë të enjten udhëzime më të plota për paralajmërimin e bërë më parë mbi lidhjen mes këtyre alergjive dhe vaksinës. Paralajmërimi për kujdes u drejtohet vetëm […]

Vaksina, a po privohen vendet më të varfëra?


[ad_1] Vendet e pasura kanë siguruar sasi vaksine kundër koronavirusit, të mjaftueshme për të mbrojtur popullsinë e tyre gati tre herë deri në fund të vitit 2021, thonë disa organizata që merren me shpërndarjen e ndihmave në të tërë botën. Oxfam, një grup bamirës, thotë se kjo prirje ndoshta ka privuar nga vaksina miliarda njerëz […]

SHBA pranë miratimit të vaksinës së parë kundër COVID-19-s


[ad_1] Amerikanët janë shumë pranë fillimit të vaksinimit të sigurtë dhe efektiv kundër COVID-19-s ndërsa shifra totale e infeksioneve në të tërë vendin llogaritet tashmë në më shumë se 15.3 milionë që prej fillimit të pandemisë. Një grup i posaçëm ekspertësh të jashtëm të Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) mblidhen sot (të enjten) në […]

Mjekët: Vala e Tretë e Koronavirusit Pritet të Fillojë Pas Krishtlindjes


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima. Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

NHS këshillon punonjësit shëndetësorë në Britani të Madhe: Mos i vaksinonin me Pfizer personat që kanë alergji.


[ad_1] Rregullatorët në Britani të Madhe i kanë paralajmëruar institucionet shëndetësore që të mos ua japin vaksinën Pfizer personave që janë alergjikë, pasi  mund të shpeshtohen edhe më shumë reaksionet alergjike. Dy anëtarë të sistemit shëndetësor që kanë marrë vaksinën Pfizer, kanë përjetuar disa reaksione alergjike të rënda. Pas këtyre problemeve,të gjitha institucionet shëndetësore në […]

William Shakespeare personi i dytë i vaksinuar kundër COVID-19


[ad_1] Britania filloi me vaksinimin kundër COVID-19 të martën. ndërsa William Shakespeare është bërë personi i dytë i cili u vaksinua kundër virusit COVID-10. “Kjo mund të sjellë një ndryshim në jetën tonë tani e tutje, apo jo?” Z. Shekspir, 81 vjeç, tha me një buzëqeshje pak pasi u vaksinua në Spitalin Universitar Coventry, transmeton […]

Britania e Madhe nis vaksinimin për COVID-19 të martën


[ad_1] Britania e Madhe do të nis të martën vaksnimet kundër koronavirusit. Ky është vendi i parë perëndimor që miratoi vaksinën kundër COVID-19. Sipas mediave të huaja, britanikët e autorizuan vaksinën e Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent. Vaksinimet do të fillojnë të martën në Angli, Uells dhe Skoci. Irlanda e Veriut tha se do […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të përpjekjeve të kësaj kompanie për të luftuar dezinformimin në platformën e saj. Gjigandi i mediave sociale, rregullisht heq informacione të pasakta dhe potencialisht të dëmshme në lidhje me virusin, dhe që nga […]

Kush, kur dhe si? Programi britanik i vaksinimit kundër COVID-19


[ad_1] Rregullatorët britanikë janë bërë të parët që kanë miratuar vaksinën për koronavirus, të zhvilluar nga kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech, për përdorim urgjent. Meqë testimet e vaksinave kanë treguar 95 për qind efikasitet, ekziston interes i madh rreth asaj se si planifikon të realizojë Mbretëria e Bashkuar programin më të madh për […]

Përbërësit e vaksinës Pfizer: Çfarë ka brenda saj?


[ad_1] Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën nga Pfizer, duke hapur udhën për vaksinimin masiv. Rregullatori i ilaçeve në Britani, MHRA, ka konfirmuar se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95 për qind kundër COVID-19 , është e sigurt për tu shpërndarë në publik. Dozat e para […]

Arsyeja pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coronavirusit. Vaksinës Pfizer/BioNTech i është dhënë autorizimi emergjent nga rregullatorët britanikë dhe dozat e para pritet të arrijnë nga fillimi i javës së ardhshme. Britania ka qenë një nga vendet […]

BBC thotë se javën tjetër fillon vaksinimi kundër Covid-19 në Britani të Madhe


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap udhën për dozat e para që do të shpërndahen në të tërë vendin javën e ardhshme. “Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock të mërkurën në […]

Johnson pret që 400 mijë persona të marrin vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Kryeministri britanik. Boris Johnson, ka mirëpritur lajmin për autorizimin e vaksinës kundër COVID-19. Johnson ka thënë se pret që 400 mijë njerëz të përfshihen në grupin e parë që do të vaksionohen. ‘Vaksina në fund të fundit do të na lejojë të rimarrim jetën tonë dhe të bëjmë që ekonomia të fillojë të lëvizë […]

Ministri britanik i Shëndetësisë: Vaksina e Pfizer-it, e gatshme për përdorim javën e ardhshme


[ad_1] Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, ka thënë se 800 mijë dozat e para të vaksinës së kompanisë “Pfizer” kundër koronavirusit do të jenë të gatshme në Britani që nga java e ardhshme. Britania u bë shteti i parë në botë që e miratoi për përdorim urgjent vaksinën kundër koronavirusit, të zhvilluar nga kompania […]

Britania e Madhe autorizon vaksinën anti-COVID


[ad_1] Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që ka aprovuar vaksinën anti-COVID nga Pfizer/BioNTech për përdorim të gjerë, raporton BBC. Rregullatori britanik, MHRA, tha se vaksina e cila ofron 95% mbrojtje ndaj COVID-19 mund të ofrohet për përdorim si javën e ardhshme. Imunizimi mund të fillojë Brenda pak ditëve për njerëzit […]

Lajm i mirë: Britania e Madhe aprovon përdorimin e vaksinës Pfizer në javën tjetër


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën kundër COVID-19 për përdorim të gjerë. Vaksina është e kompanisë Pfizer dhe BioNTech. Rregullatori britanik, MHRA, thotë se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95% kundër sëmundjes COVID-19, është e sigurt për t’u përdorur në masë. Imunizimet mund të fillojnë […]

Flet shqiptari që bëri vaksinën e COVID: Pranova pasi më vdiq nëna e babai!


[ad_1] Imer Shehu është një nga 3 shqiptarët që ka bërë vaksinën e COVID-19. Ai ka komentuar në një lidhje me skype nga Londra në emisionin “Shqipëria Live” se ka pranuar që ta bëjë pasi i ndërroi jetë nëna dhe babai, të cilët u infektuan me COVID-19. Britania e Madhe nisi testimin e vaksinës kundër […]

Kosova dhe Britania e Madhe nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi


[ad_1] Kosova dhe Britania e Madhe kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi. Me këtë memorandum, Mbretëria e Bashkuar do ofrojë mbështetje për Këshillin e specialistëve dhe zyrës së Kryeministrit për procesin e dialogut me Serbinë. Ky memorandum u nënshkruar nga Kryeminsitri Hoti dhe Ambasadori britanez, Nicholas Abbott. Ky është postimi i plotë i Hotit: Qeveria e […]

Moderna thotë se është arritur 100% efekti i vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Vaksina Moderna së fundmi ka ofruar nivele shumë të larta të mbrojtjes kundër COVID-19. Moderna ka thënë se analiza e fazës tre të studimit COVE të kandidatit për vaksinë, e quajtur Mrna-1273, që kishte 30 mijë pjesëmarrës –  përfshinte 196 raste të COVID-19, nga të cilat 30 ishin të rënda Britania e Madhe ka […]