Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në […]

Nesër rikthehet ora verore, akrepat lëvizin një orë përpara


[ad_1] Sonte në mesnatë, saktësisht në orën 02:00 të mëngjesit, akrepat do të lëvizin për një orë përpara, duke e cuar kështu orën në 03:00. Ora verore do të zgjasë deri në të dielën e fundit të muajit tetor. Asgjë s’ ndryshon në vendin tonë, pavarësisht nga fakti se Parlamenti Evropian miratoi propozimin për heqjen […]

FOTO: I maskuar si transgjinor, do habiteni kur të lexoni cili është artisti shqiptar në këtë foto të nxehtë me Janet Jackson (emri)


[ad_1] Janet Damita Jo Jackson, e njohur si Xhenet Xhekson (datëlindja 16 maj 1966), vajza e fundit e dinastisë muzikore Xhekson është një nga artistet që ka dominuar historinë e muzikës së 30 viteve të fundit. Stili provokativ, klipet inovatore, rolet në TV dhe kinema e kanë ndihmuar të shesë rreth 180 milionë disqe, një […]

COVID 19, Shqipëria mund të shohë për vaksina kineze apo ruse


[ad_1] Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinave kineze apo ruse. Të paktën këtë la të kuptohej dje kryeministri Edi Rama gjatë një deklarate në Bruksel kur tha se vendi i tij po sheh përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave, […]

“Ça ka nai gjo anej?” Rama publikon foton i ulur në trotuar në Bruksel


[ad_1] Kryeministri Edi Rama fluturoi këtë të hënë drejt Brukselit, ku po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE për integrimin e Shqipërisë dhe krizën e pandemisë së koronavirusit. Pas konferencës për media me dy zyrtarët e lartë të BE, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, kryeministri Rama ka publikuar një foto në “Instagram”, ku […]

COVID-19: Rregullat e BE-së për shtetet joanëtare


[ad_1] Bashkimi Evropian ka vendosur disa rregulla për udhëtarët që vijnë nga shtetet të cilat s’ janë anëtare të bllokut. Rregullat e reja parashohin hyrjen e vetëm atyre qytetarëve, vendet e të cilëve s’ kanë shumë ose aspak raste të të infektuarve me koronavirus. Ambasadorët e BE ranë dakord për masën e re për udhëtimet […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë […]

Komiteti i Sindikatave të Arsimit të Evropës mbështet kërkesat e Sindikatës së Arsimit në Kosovë


[ad_1] Në komunikimin e rregullt nga larg me stafin qendror të Komitetit të Sindikatave të Arsimit të Evropës (ETUCE), SBASHK ka prezantuar situatën aktuale në arsimin e Kosovës dhe vendimin e Këshillit Drejtues që Po qe se s’ përfillën kërkesat legjitime të anëtarësisë lidhur me nënshkrimin e Kontratës së re Kolektive dhe angazhimit të Qeverisë […]

‘Shpërthimi’ i infeksionit COVID-19 në Bruksel


[ad_1] Stafi belg i krizave paralajmëroi për një rritje të numrit të personave të sapo infektuar në të gjithë vendin, dhe veçanërisht në Bruksel, ku sot ka një ngritje prej 94 për qind në krahasim me javën e mëparshme. “Kjo praktikisht do të thotë të dyfishosh numrin e të infektuarve në baza javore,” tha Qendra […]

Mesazhi i kryeministrit Hoti me rastin e vitit të ri 2021


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, me rastin e festës ndërrimit të motmotit, ka uruar të gjithë qytetarët e vendit për një vit sa më të mbarë, duke thënë se viti që po lënë pas ishte jashtëzakonisht i rëndë për shkak të pandemisë me koronavirus. Ai në një video-adresim me anë të Facebook-ut […]

Mënyrat e Duhura Për Të Ruajtur Bakllavanë


[ad_1] Bakllavaja është një ëmbëlsirë fantastike, për origjinën e së cilës, Greqia, Turqia dhe shumë vende të Lindjes së Mesme s’ po bien dakord edhe sot. Asirianët pretendojnë se ata e kanë bërë bakllavanë të parët që në shekullin e 8 para Krishtit, duke bërë petën e bukës, mbushur me arra dhe mjaltë dhe pjekur […]

OBSH: s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e coronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e koronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

Me Këto Ushqime Do Të Përgatisni Trupin Tuaj Për Stinën e Dimrit.


[ad_1] Zbuloni cilët janë ushqimet thelbësore që ju duhen për të furnizuar organizmin tuaj me vlerat e nevojshme për të ftohtin. Me ndryshimin e stinëve organizmit i duhen më shumë se sa disa rroba më shumë për të përballuar uljen e temperaturave. Një paketë e plotë që arrin të stimulojë rigjallërimin e qelizave, reduktimin e […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për […]

Hoti: Në Bruksel s’ shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA


[ad_1] Javën e ardhshme më 10 dhjetor pritet të rifillojnë takimet ndërmjet shefave të delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë për dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Këtë e konfirmoi të premten zëdhënësi Peter Stano. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, deklaroi se delegacioni i Prishtinës s’ shkon në Bruksel për t’i bërë favore Serbisë. “Ne […]

Mendojmë se në Serbi ka akoma varreza masive


[ad_1] “Në këtë lokacion gjenden eshtrat e njerëzve të vrarë gjatë konfliktit në Kosovë, të cilët janë transferuar këtu për të mbuluar krimin”, deklaroi të premten Ibrahim Makolli, kreu i Grupit punues të delegacionit të Kosovës për Personat e Zhdukur, gjatë një vizite të vendit ku po bëhen gërmime të mbetjeve mortore në varrezën masive […]

Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi


[ad_1] Javën që vjen, më saktësisht më 10 dhjetor, pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian. Këtë e ka konfirmuar të premten në Bruksel Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri. “Mund të konfirmoj se […]

Javën që vjen planifikohet të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi në Bruksel


[ad_1] Më 10 dhjetor pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian, ka konfirmuar të premten për REL, Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri. “Mund të konfirmoj se ekziston ideja që javën e ardhshme të […]

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio Televizionin e Serbisë (RTS), Vuçiq tha se “s’ është i sigurt Me kusht që Prishtina dëshiron të zbatojë diçka nga dialogu, për shkak të arsyeve të brendshme”. Kosova dhe […]

Politikani hungarez jep dorëheqje pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit


[ad_1] Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur në të ardhmen […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


[ad_1] Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


[ad_1] Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


[ad_1] Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane […]

Hoti: Do të kërkoj hetim se si ka rrjedhur raporti në media për vjedhjen e çantës në Bruksel


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti do të kërkojë hetim se si ka rrjedhur raporti në media, në lidhje me vjedhjen e çantës së Muhamet Mustafës në Bruksel. Sipas tij, është paradoksale se si është raportuar për të, derisa hetimet akoma po vazhdojnë. Ai ka theksuar se në këtë çantë s’ ka pasur dokumente sekrete, publikimi i […]

Hetimi policor nga ana belge akoma s’ është përmbyllur


[ad_1] Ariana Musliu Shoshi nga PDK-ja ka kërkuar sqarim nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, për vjedhjen e çantës së specialistit Muhamet Mustafa, në Bruksel, në të cilën sipas saj kishte dokumentacion zyrtar, i cili do të përdorej në bisedimet Kosovë Serbi. “Muhamet Mustafa në cilësinë e specialistit në bisedimet me Serbinë gjatë drekës në […]

Akuza e kundër akuza për keqpërdorime në EULEX


[ad_1] Në Kosovë komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, vendosi të premten që t’i mundësojë raportim para tij, ish shefit të gjykatësve të EULEX-it, Malcolm Simmons, rreth pohimeve të tij për keqpërdorime në Misionin e Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit. Zoti Simmons kishte dhënë dorëheqje […]

Ekzekutohet me 8 plumba 38-vjeçari shqiptar në Bruksel, hollësitë e para


[ad_1] Një shqiptar është ekzekutuar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Bruksel. Ai u qëllua disa herë në zonën e njohur, Molenbeek dhe ndërroi jetë në vend. Viktima është rreth 38-vjeç. Nga të dhënat e para, sipas medieve, shqiptari u qëllua me të paktën 8 plumba, ndërsa dyshohet se qëndronte ilegalisht në Belgjikë. Policë, […]

Tridhjetë ditë paraburgim të ekstraduarit nga Gjermania


[ad_1]   Kryeminstri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se s’ ka marrëveshje në mirëkuptim midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë për vizitat e zyrtarëve të lartë nga Serbia. “Qeveria respekton marrëveshjen për lëvizjen e lirë. Por, secila kërkesë për vizitë analizohet nga institucionet kompetente para se të miratohet apo të […]

s’ kalojnë propozim-rezolutat nga interpelancat e Hotit në Kuvend


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që t’i miratojë pikat e papërfunduara nga seanca plenare e mbajtur më 21 dhe 29 tetor 2020. Bëhet fjalë për tri propozim-rezoluta nga interpelancat e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti. Për shkak të mungesës së kuorumit, s’ u arrit që të miratohen këto pika. Votimi i Propozim-rezolutës nga […]

Kuvendi mban seancë, grumbull pikash të pakryera në rend dite


[ad_1]   Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë […]

Sot në rend dite të seancës së Kuvendit shumë projektligje e rezoluta


[ad_1] Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë mbetur […]

Kuvendi sot mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta


[ad_1] Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë mbetur […]

Lajçaku informon Budestagun gjerman rreth dialogut Kosovë-Serbi


[ad_1] Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka informuar sot anëtarët e Bundestagut dhe anëtarët gjermanë të Parlamentit Evropian mbi gjendjen aktuale dhe hapat e ardhshëm në procesin e dialogut Beograd-Prishtinë. Ai në një postim në Twitter ka shkruar se e vlerëson shumë interesin dhe mbështetjen e tyre mbi procesin e udhëhequr […]

BE konsiderohet si e anshme në dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Letrën e sotme të përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, në drejtim të kryeministrit Avdullah Hoti, njohësit politikë po e konsiderojnë si kundërvirje ndaj Kosovës, por që thonë se institucionet e vendit duhet të ia bëjnë me dije BE-së se do t’i ndalin vizitat e imponuara nën firmën e kompromisit. ndërsa kritikojnë […]

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve


[ad_1] Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, marrëveshjet në Uashington, kundërshtimi i AAK-së për mungesën e përfaqësuesve nga partia e tij në Bruksel, autostrada e “Dukagjinit”, etj. Këto mospajtime kanë ngjallur reagime të […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


[ad_1] Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 […]

Telekomi i Kosovës vazhdon t’ia paguajë 2 milionë euro në vit Monakos për kodin +377


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka deklaruar se Kosova akoma vazhdon të paguajë 2 milionë euro në vit për kodin e Monakos (+377) të përdorur nga Vala. Në një intervistë me Jeta Xharrën, ai ka deklaruar se kodi i Kosovës (+388) akoma s’ është duke u implementuar plotësisht. “Ne do ta përkrahim […]

BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia e jo nga Kosova. “Askush s’ ka mandat që ta rinegociojë kushtetutën tonë e cila tashmë në vetvete përfshinë shumë koncesione”, ka thënë Osmani sot gjatë një takimi virtual me shefin e Zyrës së […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


[ad_1] “Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe […]

Liberalizimi i vizave për Kosovën shtyhet edhe për një vit


[ad_1] Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës s’ do të ndodh këtë vit. Megjithëse pritjet kanë qenë të larta që gjatë presidencës gjermane të Këshillit të BE-së të arrihet një gjë e tillë dhe pavarësisht plotësimit të të gjitha kritereve e takimit që pritet të mbahet gjatë javës së ardhshme në […]

​Dita Botërore e Televizionit – GazetaBlic


[ad_1] Sot shënohet Dita Botërore e Televizionit. Kjo ditë simbolizon komunikim dhe globalizimin në botën bashkëkohore. Kjo ditë është shpallur nga Kombet e Bashkuara në vitin 1996 dhe i ka bërë bashkë për herë të parë, institucionet kryesore të industrisë mediale, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), Asociacioni i Televizioneve Komerciale në Evropë (ACT) dhe EGTA […]

BE-ja do ta ndihmojnë Ballkanin Perëndimor me vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Vendet e Bashkimit Evropian do të mund t’iu sigurojnë vaksinat edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor nga sasia të cilën do ta ndajë Komisioni Evropian. Këtë e kanë thënë të enjten në mbrëmje presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula van der Leyen pas përfundimit të samitit të BE-së, të […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Opozita kërkon dorëheqjen e Zaevit


[ad_1] Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut kanë kërkuar që kryeministri, Zoran Zaev të mbajë përgjegjësinë për bllokimin që i ka bërë Bullgaria nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Shkupit në Bashkimin Evropian. Bullgaria vendosi veto në bisedimet mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së për shkak të mosmarrëveshjeve që ka me Shkupin zyrtar sa i […]

Haxhiu akuzon qeveritë Kurti e Hoti se u pasuruan gjatë pandemisë COVID-19


[ad_1] Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK) Bekim Haxhiu, tha se situata me pandeminë COVID-19 është buzë kolapsit, e për këtë fajtor i ka bërë ish-qeverinë Kurti dhe qeverinë aktuale Hoti. Ai tha se të dy qeveritë që kanë menaxhuar me pandeminë COVID-19 e kanë shfrytëzuar situatën për t’u pasuruar, shkruan GazetaBlic. “Pandemia COVID-19 lërë […]

Kosova, i vetmi vend në botë që po përballet me valën e tretë të pandemisë


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu tha se qeveria në krye me Albin Kurtin dhe ajo me kryeministrin Avdullah Hoti s’ kanë menaxhuar mirë me pandeminë, por edhe kanë përfituar nga situata. “Pandemia COVID-19 lëre që s’ u menaxhua si duhet por ajo u shfrytëzua që pushtetarët e rinj të bëjnë biznes, me zhvatë buxhetin […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


[ad_1] Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


[ad_1] Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza […]

“Jemi buzë katastrofës – pandemia s’është prioritet i Hotit”


[ad_1] Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka thënë se Prishtina është kapluar nga pandemia COVID-19 dhe se vendi është buzë katastrovës. Në Edicionin Special në Klan Kosova, ai ka thënë se pritoritet i Qeverisë Hoti s’ është menaxhimi i pandemisë, por dialogu me Serbinë “Është fakt dhe besoj se edhe […]

Udhëkryqet e dialogut dhe Speciales në Kosovë


[ad_1] Ideja e ndërprerjes së dialogut Kosovë-Serbi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë për shkak të arrestimeve të Gjykatës Speciale, nga njohësit e çështjeve politike po shihet si hap i gabuar për palën kosovare. Arrestimi i ish-presidentit Hashim Thaçi, ish-kryetarit e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Kadri Veseli, deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Rexhep Selimi […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


[ad_1] Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një […]

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë: Udhëheqësit serbë s’ kanë kufij


[ad_1] Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka shkruar në Facebook se udhëheqësit serbë s’ kanë kufij. Ai thotë se Serbia ka vuajtur mjaft nga tragjedia e Millosheviçit, për të cilën thotë se Vuçiq dhe Daçiq janë bashkëpërgjegjës Bosch ka shpërndarë në Facebook një lajm të mediave serbe i cili thotë se Vuçiq ka […]

Dialogu i Brukselit nën hijen e zhvillimeve të Gjykatës Speciale


[ad_1] Bashkimi Evropian ka deklaruar se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë s’ ka alternativë dhe që të dyja palët duhet të jenë të gatshme për vazhdimin e tij. Por, njohësit e zhvillimeve politike, Donika Emini dhe Fisnik Halimi, kanë pikëpamje të ndryshme Vetëm po të Kosova duhet të vazhdojë apo për një periudhë ta pezullojë […]

Vuçiq kërcënon Kosovën me nisjen e një lufte të re


[ad_1] Presidenti i Serbisë paralajmëroi sot se Me kusht që s’ arrihet një kompromis me Kosovën me anë të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti “i ngrirë” mund të “shkrihet” në të ardhmen duke treguar llojin e konfliktit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, Aleksandar Vuçiq është zotuar […]

Haxhi Avdyli, e quan politikan të dështuar Isa Mustafën


[ad_1] Deputeti i LDK-së Haxhi Avdyli, ka thënë se Isa Mustafa si politikan i dështuar, po tenton ta sulmoj u.d. Presidentetn Vjosa Osmani. “Isa Mustafa, si politikan tërësisht i dështuar që e ka qitë LDK-në për toke, po tenton të qëndrojë relevant duke e sulmuar u.d. Presidenten Vjosa Osmani në baza ditore bazuar në gënjeshtra, […]

Haxhi Avdyli i reagon ashpër Isa Mustafës për këtë deklaratë të tij për Vjosa Osmanin


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli i ka reaguar të parit të kësaj partie, Isa Mustafës, për deklaratat e fundit të tij në drejtim të u.d., të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, shkruan GazetaBlic. Një një postim në Facebook, Avdyli ka thënë se këto deklarata të Mustafës për dialogun, sipas tij, s’ përkojnë to. “Isa […]

Dialogu s’ ka alternativë, mos e përdorni për argumente afatshkurtra politike


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian e ka parë të nevojshëm që dialogu Kosovë-Serbi të vazhdojë pavarësisht situatës politike në Kosovës, dhe pavarësisht deklaratës së kryeparlamentares njëherësh edhe u.d të presidentes, Vjosa Osmani. Në një përgjigje për KALLXO.com zëdhënësi i BE-së për Çështje të Jashtme, Peter Stano ka thënë që Kosova duhet ta kuptoj që dialogu […]

Këshilli i Trashëgimisë Kulturore bëhet anëtar i organizatës ndërkombëtare, ‘Culture Action Europe’


[ad_1] Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore është anëtarësuar në organizatën ndërkombëtare, “Culture Action Europe” (CAE). KKTK, me anë të një njoftimin në Facebook, bënë të ditur se me këtë anëtarësim ky institucion do të jetë një zë më shumë në hapjen e mundësive për qasje në politikat vendimmarrëse të Bashkimit Evropian. Njëkohësisht ky anëtarësim, […]

Kuvendi nesër tenton sërish ta votojë Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Kuvendi i Kosovës do të mblidhet nesër në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur për në orën 11:00, për votimin në lexim të dytë të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. Kjo seancë do të mbahet pas dështimit që ky Projektligj të kalojë në seancën e javës së kaluar. në ato e sipër, në orën 12:00 […]

Masat e reja anti-COVID, Hoti paralajmëron mbyllje totale


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, […]

Hoti paralajmëron mbyllje totale


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, […]

Macron flet për dialogun Kosovë-Serbi: Është çështje e sigurisë së Evropës


[ad_1] Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e ka cilësuar dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel si çështje të sigurisë së Bashkimit Evropian. Ai në fjalën e tij gjatë Samitit të Sofjes, ka përmendur disa lëvizje pozitive në Ballkanin Perëndimor që nga fillimi i 2020-ës, duke theksuar rikthimin e procesit të dialogut në […]

LAJMI I FUNDIT: Hoti paralajmëron mbyllje totale


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paralajmëron se Kosova po shkon sërish drejt mbylljes totale, për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kreu i ekzekutivit tha se pritet që masat e reja të hyjnë në fuqi brenda dy ditësh. Ai tha se i kupton shqetësimet e bizneseve, […]

Në Samitin e Sofjes të barabartë në të drejta dhe përgjegjësi


[ad_1] Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, mori pjesë në Samitin e Sofjes – Vendet e Ballkanit Perëndimor 6, i cili është vazhdimësi e Procesit të Berlinit. Temë diskutimi në këtë Samit ishte Tregu i Përbashkët Rajonal – Katalizator drejt Tregut të Bashkimit Evropian. “Në fund të këtij samiti gjashtë vendet anëtare të Ballkanit […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


[ad_1] Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së […]

Si do t’i duket botës, SHBA-ja e presidentit Joe Biden?


[ad_1] Nga Timothy Garton Ash Çfarë është më e mira, që mund të shpresojë bota nga Shtetet e Bashkuara, nën presidentin e ri Xho Bajden? Përgjigja ime:që SHBA do të jetë një nga vendet udhëheqëse në një rrjet post-hegjemonik të demokracive. Por jo udhëheqësja kryesore, dhe në kontrast të plotë me fillimin e këtij shekulli, […]

Kryesia e Kuvendit mblidhet sot


[ad_1] Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në orën 14:00 për të shqyrtuar disa pika të rendit të ditës. Kryesia mes tjerash do të shqyrtojë dhjetëra pika që kanë mbetur pa u shqyrtuar në seancat e kaluara plenare, si projektligje dhe rezoluta. KALLXO.com ka raportuar se Kuvendi në sesionin aktual miratoi vetëm […]

“Të pezullohen bisedimet me Serbinë”- Zyrtari i LVV-së ndan të njëjtin qëndrim si AAK-ja!


[ad_1] Ish-deputeti dhe zyrtari i LVV-së, Ismajl Kurteshi thotë se Qeveria duhet t’i pezullojë negociatat me Serbinë, shkruan Gazeta Blic. Ismajli thekson se këto negociata duhet të pezullohen derisa Serbia të tërheqë betimin e 28 tetorit të Qeverisë së saj në lidhje me mbajtjen e Kosovës brenda Serbisë dhe ta njohë Kosovën. “Në këtë situatë […]

FDH tregon ‘historikun’ për aktakuzat e ngritura ndaj katër ish-krerëve të UÇK-së


[ad_1] Fondi për të Drejtat Humanitare me anë të një komunikate ka reaguar për konfirmimin e aktakuzave nga Gjykata Speciale, ndaj ish- Presidentit të Kosovës, Hashim Thaci, Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ish zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi dhe ish anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm, Rexhep Selimi. FSH ka radhitur aktakuzat që nga viti 2008. […]

Pavarësisht kërkesës së AAK-së, kryeministri Hoti s’ e pezullon dialogun


[ad_1] Qeveria e Kosovës s’ do ta pezullojë dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel pas zhvillimeve të fundit të Gjykatës Speciale, ani pse një kërkesë të tillë e bëri dje njëri nga partnerët e koalicionit, AAK-ja. Lajmin për mospezullimin e dialogut e ka bërë të ditur për KALLXO.com, Antigona Baxhaku-Idrizi, Këshilltare Politike e kryeministrit Avdullah Hoti. Ajo […]

“Është gati e sigurt që Biden do të jetë president i SHBA-së”


[ad_1] Ish-ambasadori i Kosovës në Bruksel, Bernard Nikaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kandidati demokrat për president të SHBA’së, Joe Biden, po shkon drejt fitores në garën presidenciale. “Është gati e sigurt që Biden do të jetë president i SHBA’së”, ka thënë ai. “U pa edhe në sondazhet e mëhershme, edhe pse […]

Deklaratat e Thaçit e Mustafës për dialogun e Brukselit mund të kenë pasoja për Kosovën


[ad_1] Deklaratat e ditëve të fundit nga liderët politikë e institucionalë të Kosovës karshi dialogut me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian s’ po shihen si veprime me vend . Dje, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e cilësoi “të pakuptimë“ dialogun që po zhvillohet në Bruksel “Nëse në të s’ përfshihet njohja reciproke”. Një deklaratë […]

Aliu: Kosova të rishikojë çështjen e negociatave me Serbinë, duhet të vendosim kushte


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, tha sot se pas deklaratave të Ivica Daciq rreth fshehjes së lokacioneve të varrezave masive me shqiptarë të vrarë gjatë kohës së luftës, Kosova duhet të kushtëzojë Serbinë dhe të mos e vazhdojë procesin e dialogut. Ai në debatin parlamentar për të pagjeturit, tha se pala kosovare duhet […]

Mustafa: Qeveria e Serbisë u betua gjatë zgjedhjes së saj se do ta ruajë “Kosovën dhe Metohinë”


[ad_1] I pari i LDK’së Isa Mustafa thotë se në Bruksel me Serbinë po dialogohet për njohje reciproke bazuar në platformën e Qeverisë Hoti, por sipas tij, kjo s’ është qasja e Serbisë. Mustafa thotë Serbia po provokon marrëveshjen në Uashington dhe e cilëson si një eskalim të ri të Serbisë. “Në Bruksel po dialogohet […]

Ahmeti i VV-së për vjedhjen e çantës së delegacionit kosovar: Këta s’ mund t’i mbrojnë interesat e Kosovës


[ad_1] Kreshnik Ahmeti nga Lëvizja Vetëvendosje, ka reaguar pas vjedhjes së çantës së delegacionit kosovar. Ai ka thënë se pas vjedhjes së Thesarit dhe arkës 300 kilogramëshe, tash doli lajmi se delegacionit në Bruksel, të udhëhequr nga Skender Hyseni, i është vjedhur çanta me dokumente konfidenciale dhe pastaj ajo i është kthyer. Ahmeti ka shtuar […]

Vjosa Osmani ia kërkon qeverisë tekstin e dakorduar në Bruksel për personat e pagjetur dhe të zhvendosurit


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka propozuar tri pika lidhur me problemet e banorëve shqiptarë në veri të Mitrovicës dhe komunave të tjera në pjesën veriore të Kosovës. Osmani tha se Brukseli e ka vënë në dijeni se qeveria e Kosovës dhe Serbisë kanë rënë në pajtim lidhur me një teskt që […]

Çanta ka qenë e imja, paret m’i kanë marrë, dokumentet mi kanë kthyer


[ad_1] Anëtari i delegacionit kosovar në bisedimet në Bruksel, Muhamet Mustafa ka reaguar në lidhje me raportimet për vjedhjen e çantës së delegacionit kosovar. Mustafa ka shkruar në Facebook duke thënë se s’ka ndodhur asnjë skandal, pasi që kanë humbur vetëm gjëra personale. Sipas tij, në çantë ka pasur vetëm dokumente personale dhe të holla. […]

Qytetarët e komunave në veri të vendit, që nga përfundimi i luftës, s’ i paguajnë asnjë takim Kosovës


[ad_1] Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. […]

Borxhet e veriut të Kosovës


[ad_1] Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. Rreth 12 milionë […]

Tadiq: Asociaciacioni, arsyetim i Vuçiq për të zgjatur përjetësisht bisedimet Kosovë-Serbi


[ad_1] Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, kryetar i socialdemokratëve serbë, ka vlerësuar se mospërmbushja e Marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, “është arsyetim i jashtëzakonshëm për presidentin Vucic që përjetësisht të zgjasë bisedimet për Kosovën ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”. Tadiq ka thënë se Vucicit i komvenon më së shumti […]

​Tahiri: Koalicioni është stabil, por tek posti i presidentit do të jetë një lojë tjetër


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri po e konsideron stabil koalicionin qeverisës me LDK-në, por thotë se kur vjen koha tek zgjedhja e presidentit, aty do të jetë një “lojë tjetër” dhe se pret reflektimin e partnerëve qeverisës për këtë temë. I dyti i ekzekutivit duke shpreh këmbënguljen për këtë postë, vlerëson se shefi i […]

Shefi i ri i Zyrës për Kosovën në Serbi: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin


[ad_1] Petar Petkovic, shefi i ri i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka akuzuar Kryeministrin Hoti se po e mashtron opinionin lidhur me bisedimet në Bruksel. Duke i vazhduar akuzat për mosthemelimin e Asociacionit, ai ka thënë se pala kosovare kur e ka dërguar çështjen e Asociacionit në Gjykatë Kushtetuese s’ e ka […]

Në takimet me Serbinë kërkohet njohja reciproke


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, tha se dialogu Kosovë – Serbi bëhet për marrëveshje përfundimtare, njohje reciproke dhe normalizim të marrëdhënieve në çdo fushë. Hoti i pyetur lidhur me dialogun dhe krijimin e asociacionit, tha se marrëveshje tjetër s’ do të ketë. “Dialogu bëhet vetëm për për marrëveshje përfundimtare, njohje reciproke dhe normalizim të […]

MPJD: Shmangni udhëtimet me anë të Serbisë, rrezikoheni të ndaleni


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës po vazhdon me thirrjet që shtetasit e Republikës së Kosovës dhe bashkëatdhetarët nga diaspora t’i shmangin udhëtimet në dhe nëpërmes Serbisë, shkruan Gazeta Sinjali. Kjo derisa qytetarët e Kosovës po rrezikohen të ndalen nga Serbia, me akuza të motivuara politikisht. Ministria ka sqaruar se këto […]

Edhe një hap drejt normalizimit, sot u diskutua mbi pretendime financiare dhe pronën


[ad_1] I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka njoftuar se është bërë edhe një hap drejt normalizimit ku u diskutua mbi pretendimet financiare dhe prona. Në këto negociata është bashkuar për herë të parë kryenegociatori i ri serb Petar Petkoviq. “Sot kemi bërë një hap tjetër drejt një marrëveshje […]

Lajçak flet pas takimit mes palës kosovare dhe serbe


[ad_1] Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është deklaruar pas takimit që kanë zhvilluar sot pala kosovare dhe ajo serbe në Bruksel. Lajçak ka thënë se sot është bërë edhe një hap drejt marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizim. “Sot ne bëmë një hap tjetër drejt marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizim duke mbajtur edhe […]

MPJD njofton se Serbia ka liruar Agim Gjocajn, kërkon lirimin e menjëhershëm të Nezir Mehmetajt


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës (MPJD), ka njoftuar se Serbia ka liruar Agim Gjocajn, dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të Nezir Mehmetajt. Sipas njoftimit, Gjocaj u arrestua rreth dy javë më parë në mënyrë flagrante gjatë udhëtimit të tij transit nëpër territorin e Serbisë, ndërsa shtetasi tjetër Kosovar, […]

Serbia liron personin që e arrestoi para dy javësh, Kosova kërkon edhe lirimin e personit tjetër


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme ka njoftuar se Serbia ka liruar Agim Gjocajn, i cili ishte arrestuar para dy jave në mënyrë flagrante gjatë udhëtimit të tij transit nëpër territorin e Serbisë, derisa ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të Nezir Mehmetajt. Sipas MPJD’së, një sjellje e tillë është në kundërshtim me të drejtat themelore […]

Serbia kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive


[ad_1] Në Bruksel ka përfunduar takimi ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe Serbisë, të cilët kanë diskutuar në nivel të specialistëve. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i cili po merr pjesë në këto takime në emër të palës serbe, i tha mediave në Bruksel se gjatë takimit të sotëm (29 […]

Qeveria: s’ pati përafrim në Bruksel për pensionet dhe kadastrin


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka njoftuar se me ndërmjetësim të emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, delegacioni i Kosovës, i prirë nga koordinatori shtetëror Skender Hyseni, ka  zhvilluar sot në Bruksel, takimin e radhës me delegacionin e Serbisë. Sipas komunikatës, temë e diskutimit ishte zgjidhja e pretendimeve financiare dhe e çështjeve të […]

Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi, në nivel ekspertësh


[ad_1] Të enjten në Bruksel do të zhvillohet një takim në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në nivel të shefave të delegacioneve dhe specialistëve, për temat të cilat do të jenë në rend dite. Delegacionin e Kosovës e përfaqëson Skender Hyseni, koordinator për dialog ndërsa me të do të jenë edhe specialistët për […]

Kuvendi sot mblidhet për 16 votimet e mbetura shkaku i mungesës së kuorumit dhe Bordin e KOSTT-it


[ad_1] Kuvendi i Kosovës pritet që sot nga ora 10 të fillojë seancën e radhës në të cilën në rend dite do të jenë 16 pika nga seancat e kaluara. Në këtë seancë përpos ligjeve janë edhe 6 propozim-rezoluta që pritet të miratohen pas raportimeve të kryeministrit Avdullah Hoti. ndërsa seanca e dytë pritet të […]

Dialogu Kosovë – Serbi vazhdon sot në Bruksel


[ad_1] Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë sot në Bruksel, pas disa javësh ngërç. Takimi i sotëm do të zhvillohet pas ftesës që emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për këtë dialog, Mirosallav Lajçak u bëri delegacioneve. Delegacioni nga Kosova do të udhëhiqet nga koordinatori shtetëror, Skënder Hyseni. Temë e diskutimit është bërë e […]

VV për takimin mes Kosovës dhe Serbisë: Zajednica s’duhet të jetë në tavolinë, Qeveria ilegjitime duhet të shkojë sa më parë


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka konfirmuar se nesër në Bruksel, delegacionet në nivel ekspertësh të Kosovës dhe Serbisë, do të takohen në kuadër të dialogut mes të dyjave vendeve të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, shkruan GazetaBlic. Takimi i së enjtes, do të mbahet me ftesë të të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak. […]

Zyra e Hotit tregon çka do të diskutohet nesër me Serbinë në Bruksel


[ad_1] Nesër në Bruksel mbahet takimi i rradhës në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Sipas një njoftimi të Zyrës së Kryeministrit, në këtë takim do të diskutohet për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe çështjeve të pronës midis të dyja vendeve. atëherë sot është nisur delegacioni i Kosovës […]

Hyseni niset për Bruksel, çka pritet nga takimi i së enjtes me palën serbe?


[ad_1] Takimi i radhës në kuadër të nivelit të specialistëve në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel do të mbahet të enjten me ndërmetësimin e emisarit special të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka thënë për klankosova.tv se ky takim ishte paraparë të mbahej në muajin shtator, por ishte shtyrë për […]

Për 50 vite kishte mohuar atësinë, ish-mbreti belg takohet me të bijën nga një lidhje jashtëmartesore


[ad_1] Ish-mbreti i Belgjikës, Albert II, është takuar me vajzën e tij që vazhdimisht e kishte mohuar, Princeshën Delphine. Për herë të parë ajo u njoh zyrtarisht si një pjesëtare të familjes mbretërore. Në fakt, pas shumë vitesh betejash ligjore, ish-monarku u detyrua të pranonte se ishte babai i 52-vjeçares. “Të Dielën, 25 Tetor, filloi […]