Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Lakra e Brukselit – Një Histori Suksesi e Fermerëve Shqiptarë


[ad_1] Ndryshe nga qindra fshatra të Shqipërisë, Jagodina e Elbasanit s’ është braktisur. Të gjithë banorët janë të vetëpunësuar në serat e tyre ndërsa prodhimi kryesor lakra e Brukselit shkon e gjitha për eksport. Duke parë gjendjen e bujqësisë në Shqipëri sot, Valmir Dushku së bashku me familjen e tij e konsiderojnë veten me fat […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

Brokoli ul rrezikun nga sulmi në tru


[ad_1] Femrat e moshuara duhet të konsumojnë brokoli, lulelakër dhe lakër Brukseli për të zvogëluar rrezikun nga goditja e sulmit në tru, tregojnë studimet e reja. Konsumimi i tri porcioneve në ditë ndikon që enët e gjakut të jenë më të shëndetshme. Arteriet e trashura sugjerojnë se ato përmbajnë depozite të yndyrave që ngritin presionin […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


[ad_1] Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri […]

Përkeqësimi i Ekzemës Nga Ushqimet e Gabuara – Këshillat e Mjekëve


[ad_1] Ekzema ose dermatiti atopik, shfaqet me skuqje të lëkurës dhe shoqërohet me  kruajtje, plasaritje dhe të çara në lëkurë. Ajo zakonisht shfaqet në fytyrë, duar, këmbë, kokë dhe qafë. Periudhat e gjata të stresit, pasiviteti fizik, mbipesha, lëkura e thatë dhe klima e thatë (sidomos në dimër), janë disa nga shaktarët e ekemës. Megjithatë, studiues […]

KE prezanton një program dedikuar mutacioneve të COVID-19


[ad_1] Komisioni Europian do të prezantojë një program për të studiuar mutacionet e COVID-19, theksoi presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen në një intervistë për Echos, publikuar sot. “I quajtur “Hera inkubator”, programi i ri do të përfshijë laboratorët, autoritetet shëndetësore, shkencëtarë dhe Komisionin Europian, me fonde të konsiderueshme të dedikuara”, konfirmoi ajo, […]

‘Shpërthimi’ i infeksionit COVID-19 në Bruksel


[ad_1] Stafi belg i krizave paralajmëroi për një rritje të numrit të personave të sapo infektuar në të gjithë vendin, dhe veçanërisht në Bruksel, ku sot ka një ngritje prej 94 për qind në krahasim me javën e mëparshme. “Kjo praktikisht do të thotë të dyfishosh numrin e të infektuarve në baza javore,” tha Qendra […]

Sallatë Dimërore me Grurë – Receta që duhet të Provoni


[ad_1] Sallata është pjata që num mungon kurrë në tryezë, pavarsisht nga recetat e tjera kryesore që mund të  keni përgatitur. Megjithatë vitet e fundit gjithnjë e më shumë sallata po kthehet në një pjatë kryesore, shpesh për një vakt të lehtë në drekë apo darkë njerëzit preferojne të konsumojnë thjesht një sallatë. Për t’jua […]

KE kërkon ashpërsimin e luftës kundër dezinformimit


[ad_1] Brukseli kërkon të ashpërsojë luftën kundër dezinformimit, në një kohë kur antivaksinat janë në ofensivë, në një plan të gjerë veprimi për të mbrojtur demokracinë, prezantuar sot, që parashikon gjithashtu të inkuadrojë reklamat politike dhe të mbrojë më mirë gazetarët. Komisioni Europian synon të riforcojë kodin e tij të praktikave të mira kundër dezinformimit […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


[ad_1] Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni […]

Udhëheqësi i opozitës ruse thirrje BE-së: Godisni me sanksione oligarkët rusë


[ad_1] Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalni i bëri thirrje Bashkimit Evropian të godasë me sanksione ekonomike oligarkët që kanë lidhje të ngushta me Presidentin Vladimir Putin. “s’ ka kuptim t’u vësh sanksione gjeneralëve e kolonelëve apo individëve të tjerë që s’ udhëtojnë shumë,” tha zoti Navalny në komente me anë të lidhjes me videokonferencë. […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


[ad_1] Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


[ad_1] “Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe […]

Udhëkryqet e dialogut dhe Speciales në Kosovë


[ad_1] Ideja e ndërprerjes së dialogut Kosovë-Serbi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë për shkak të arrestimeve të Gjykatës Speciale, nga njohësit e çështjeve politike po shihet si hap i gabuar për palën kosovare. Arrestimi i ish-presidentit Hashim Thaçi, ish-kryetarit e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Kadri Veseli, deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Rexhep Selimi […]

BE dëshiron të shkëputet nga OBSH – Planifikon krijimin e një institucioni për pandemitë


[ad_1] Evropa dëshiron të bëhet e pavarur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioni i BE kërkon të krijojë një organ të vetin për medikamentet, vaksinat dhe rastet emergjente. Kur shpërtheu pandemia e koronës në pranverë të këtij viti dhe COVID u përhap në gjithë Europën, një nga pyetjet e shtruara më shumë ishte: Çfarë po […]

Fitorja e Bidenit, pritet bashkëpunim më i madh mes ShBA-së dhe BE-së për dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, zyrat e Friedrich Ebert Stiftung në Kosovë dhe në Serbi, kanë organizuar diskutim të përbashkët mbi ndikimin që mund të kenë këto zgjedhje në dialogun mes këtyre dy vendeve. Diskutimi është moderuar nga gazetarja dhe drejtoresha e Rrjetit Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) në Kosovë, Jeta Xharra. Rene Schlee […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


[ad_1] Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së […]

Gratë kosovare e kritikojnë përjashtimin nga dialogu i përbërë vetëm nga burrat


[ad_1] Njëzet vjet pasi një rezolutë kyçe e Kombeve të Bashkuara, KB, kërkoi që gratë të marrin rol mbështetës në proceset e ndërtimit të paqes, gratë mbeten të përjashtuara nga ekipi komplet burrëror i Kosovës që merret me dialogun me Serbinë.   Duke shënuar 20 vjetorin e rezolutës së KB 1325, e cila bën thirrje […]

Deklaratat e Thaçit e Mustafës për dialogun e Brukselit mund të kenë pasoja për Kosovën


[ad_1] Deklaratat e ditëve të fundit nga liderët politikë e institucionalë të Kosovës karshi dialogut me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian s’ po shihen si veprime me vend . Dje, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e cilësoi “të pakuptimë“ dialogun që po zhvillohet në Bruksel “Nëse në të s’ përfshihet njohja reciproke”. Një deklaratë […]

Shefi i EULEX-it i shkruan Hagës për Mandatin e Speciales: Thaçi s’na konsultoi, të hidhet poshtë amendamenti


[ad_1] Shefi i EULEX-it, Lars – Gunnar Wigermark ka dorëzuar komente për mandatin e Speciales në Tribunalin Special. Në dokumentin e publikuar, kreu i EULEX’it, thotë se presidenti i vendit, Hashim Thaçi s’ është konsultuar e as takuar me ta para se të propozonte ndryshimin e amendamentit për Specialen. Rrjedhimisht, një propozim të tillë në […]

Vjosa Osmani ia kërkon qeverisë tekstin e dakorduar në Bruksel për personat e pagjetur dhe të zhvendosurit


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka propozuar tri pika lidhur me problemet e banorëve shqiptarë në veri të Mitrovicës dhe komunave të tjera në pjesën veriore të Kosovës. Osmani tha se Brukseli e ka vënë në dijeni se qeveria e Kosovës dhe Serbisë kanë rënë në pajtim lidhur me një teskt që […]

Si e humbi Trump Ballkanin


[ad_1] Diplomacia e administratës amerikane e tipit ti-mbyllim-sytë-ndaj-së-keqës ka prodhuar një zgjidhje të rrezikshme përgjatë krejt rajonit. Në Ballkan, zëri i një superfuqie ka shumë vlerë. Fjalët shpërfillëse të Sekretarit Amerikan të Shtetit, James Baker, në qershorin e vitit 1991 – “s’ kemi interes aty, s’ na intereson rezultati” – kanë ndihmuar mjaftueshëm në nisjen […]

Njohja dhe Asociacioni, kompromise të dhimbshme


[ad_1]   As Bashkimi Evropian dhe as në përgjithësi bashkësia ndërkombëtare, formalisht s’ kanë dhënë sinjale dhe as s’ e kanë definuar qartë se çfarë nënkupton “kompromisi i dhimbshëm”, për të cilin flasin kur bëhet fjalë për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë, Naim Rashiti […]

Lajçak u keqinterpretua, ndryshimet kushtetuese vlejnë edhe për Beogradin


[ad_1] Brukseli vlerëson se deklarata e përfaqësuesit special për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak për ndryshimet e nevojshme kushtetuese është keqinterpretuar. Zëdhënësi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i BE-së, Peter Stano, i tha Radios Evropa e Lirë se duhet bërë dallimi mes asaj që është “percepcion dhe keqinformim, me realitetin e shpjeguar nga zoti Lajçak”. […]

50 ushqimet që janë shumë të shëndetshme


[ad_1] Është e lehtë të mendojmë se cilat nga ushqimet janë më të shëndetshme. Një numër i madhë i ushqimeve janë edhe të shëndetshme edhe të shijshëme. Duke e mbushur tryezen tuaj me fruta, perime, proteina të ndryshme, si dhe ushqime që përmbajnë minerale dhe vitamina të tjera, trupi juaj do të ushqehet në mënyrën […]

Biseduam për marrëveshjen finale me njohje reciproke e anëtarësim në OKB


[ad_1] Presidenti i vendit Hashim Thaçi pas takimit me përfaqësuesin e BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. ka thënë se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen reciproke dhe anëtarësimin në OKB. “Para pak çastesh përfundova një takim me Lajçak, mund të konkludoj se bashkëbisedimi ynë dhe takimi në përgjithësi ka qenë korrekt, konstruktiv, bisedë e […]

Pa koncesione s’ ka marrëveshje finale Kosovë-Serbi


[ad_1] Bashkimi Evropian duhet të shikojë mundësinë që në platformën dialoguese Kosovë-Serbi, ta përcaktojë se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen e ndërsjellë, sugjeron Grupi Ndërkombëtar i Krizave në raportin e fundit vjeshtor. Kjo organizatë e pavarur, që analizon konfliktet në botë, megjithatë parashikon se zgjidhja finale do të përfshijë koncesione të mëdha, duke përfshirë […]

BE-ja diskuton për dialogun; Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin


[ad_1] Këshilli i BE-së – në nivel ministrash – do të diskutojë të hënën (12 tetor) për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Ky diskutim ndodhë për herë të parë prej kur Mirosllav Lajçak është emëruar si i dërguar i posaçëm i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Lajçak do t’u raportojë ministrave të vendeve […]

Procesi i dialogut Kosovë-Serbi, në prag të ‘bllokimit’


[ad_1] Procesi i dialogut në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është duke u bllokuar nga kjo e fundit, vlerësojnë analistët e çështjeve politike, Imer Mushkolaj dhe Blerim Vela. Sipas tyre, Serbia po vazhdon të këmbëngulë për të rihapur për negocim çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ndërkohë që pala e Kosovës tashmë ka […]

Asociacioni të krijohet në bazë të opinionit të Gjykatës Kushtetuese


[ad_1] Bashkimi Evropian ka sqaruar se qëndrimi i saj mbetet se të gjitha marrëveshjet e arritura në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë nevojitet të zbatohet dhe se në zbatimin e Marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe nevojitet të merret parasysh edhe mendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. “I takon Kosovës që […]

Sundimi i ligjit, kriter kryesor për integrimin evropian


[ad_1] Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, David Geer, vlerëson se sundimi i ligjit mbetet një nga kriteret kryesore në udhën e këtij vendit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian përskaj edhe kushteve tjera që kanë të bëjnë me demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut dhe raportet e mira me shtetet […]

Marrëveshja Kosovë-Serbi do të përfshijë njohjen reciproke


[ad_1] Mark Baskin, profesor amerikan që ligjëron Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Politikat Publike në Universitetin Amerikan në Kosovë (AUK), beson se Kosova dhe Serbia do të arrijnë marrëveshje finale në një të ardhme jo të largët, e cila do të përfshijë njohjen reciproke. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, profesori Baskin thotë se pavarësisht […]

Palët që kanë qenë të interesuara të informohen për dialogun i kam informuar


[ad_1] Koordinatori shtetëror për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Skender Hyseni, ka njoftuar se ka informuar të gjitha palët dhe partitë politike të cilat kanë qenë të interesuara të dinë për rrjedhën e procesit në Bruksel. Këto deklarata Hyseni i ka bërë në një intervistë në Klan Kosova. “Të gjitha palët që kanë qenë të […]

Fuqia e pabarabartë e protagonistëve në dialog


[ad_1] Kosova dhe Serbia i janë rikthyer dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian me udhëheqës të palëve, kryeministrin Avdullah Hoti dhe presidentin Aleksandar Vuçiq, por ata janë të pabarabartë për kah fuqia politike dhe legjitimiteti përfaqësues, vlerësojnë analistët shqiptarë dhe serbë. Përfaqësues të opozitës dhe analistë të çështjeve politike në Kosovë, vlerësojnë që kryeministri Hoti, […]

Shkencëtarët shpjegojnë se çfarë ndodh në trupin tuaj kur hani lakër Brukseli çdo ditë


[ad_1] Mund të duken si lakra të vockla, por vlera ushqyese e tyre është me të vërtetë e lartë. Ofron mijëra fibra, antioksidantë, yndyrna omega-3, vitaminë K, vitaminë C dhe lëndë ushqyese të tjera të shkëlqyera, transmeton lajmi.net. Sipas hulumtimeve mund të ju ndihmojë të trajtoni dhe parandaloni kapsllëkun, sëmundjet e zemrës, diabetin (sëmundjen e […]