Bujar Gashi: “Një falënderim të madh për të cilët me shumë dedikim, infermierët tanë përkushtohen për të plotësuar nevojat e shëndetit të individit”


Bujar Gashi, Drejtor i Shëndetësisë në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve ka uruar infermieriet duke thënë se një falenderim të madh duhet të ju dedikohet atyre, për përkushtimin që plotësojnë nevojat e shëndetit të individit. Postimi i plotë: “Urime 12 Maji, Dita Ndërkombëtare e Infermierisë! Sot është dita Ndërkombëtare e Infermierisë Një falënderim të madh për […]

Renovohet QMF në Dardani, kjo është pamja që ka marrë


Ka përfunduar renovimi i hapësirave të brendshme dhe të jashtme si dhe ka përfunduar fasadimi i QMF V në Dardani dhe Ulpianë. ndërsa në renovim të tërësishëm është QMF IV në udhën “Xhemajl Ibishi”. Këtë e ka bërë të ditur Drejtori i Shëndetësisë, Bujar Gashi, i cili tutje ka treguar se gjithashtu, në përfundim e […]

Numër i lartë i rasteve me COVID-19 në Prishtinë, rreth 400 pacientë në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore


Në Komunën e Prishtinës vazhdojnë të jenë aktive rreth 3 mijë e 400 raste me COVID-19, ndërsa brenda ditës në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen Emshir, ku trajtohen pacientët me coronavirus në kryeqytet po kërkojnë trajtim mjekësor deri në 400 persona. Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi thotë se gjatë kësaj periudhe në […]

Lansohet projekti i radhës “E-Shëndetësia”


Është lansuar projekti i radhës “E-Shëndetësia” i cili është po ashtu i në rajon. Ky projekt është lansuar në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare, këtë e ka bërë të ditur, Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare kemi […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe java […]

Plani i Prishtinës për parandalimin e përhapjes së koronavirusit


Komuna e Prishtinës po planifikon rritjen e numrit të testeve ditore në mënyrë që të identifikohen rastet e infektimit me Covid-19 dhe në këtë mënyrë me izolimin e tyre të ulet numri i të prekurve. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Bujar Gashi thotë se me nisjen e testeve rapide, do të mund të bëjnë […]

Së shpejti prishtinasit mund të testohen për Covid-19 dhe të marrin rezultatin për 15 minuta


Në 10 ditët e ardhshme pritet që qytetarët e Prishtinës të mund të kryejn teste të shpejta për Covid-19 dhe rezultatin ta marrin brenda ditës. Emisioni i INDOKS: Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi ka dhënë detaje. “Një risi e cila do të ndodh në fund të javës së ardhshme, brenda 10 […]

Nga dhjetori pritet që prishtinasit të testohen për Covid-19 dhe të marrin rezultatet brenda 15 minutave


Në 10 ditët e ardhshme pritet që qytetarët e Prishtinës të mund të kryejn teste të shpejta për Covid-19 dhe rezultatin ta marrin brenda ditës. Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi ka dhënë detaje. “Një risi e cila do të ndodh në fund të javës së ardhshme, brenda 10 ditësh do të […]

Pritje të gjata të pacientëve me COVID-19 në Prishtinë për të marrë infuzion


Rritja e numrit të rasteve të reja me COVID-19 në Kosovë, ka bërë që shumë pacientë të presin në radhë dhe me orë të tëra për të marrë shërbime. KALLXO.com ka siguruar pamje dhe informacione se në qendrën mjekësore në Prishtinë, ku pacientët me coronavirus marrin infuzionet, po presin deri në 3 orë për të […]

Në Qendrën Mjekësore Familjare për 24 orë marrin infuzion rreth 200 qytetarë


Në 10 ditët e fundit në Kosovë ka pasur një rritje të numrit të të infektuarve me COVID-19. Përveç rritjes së të infektuarve, në Kosovë ka edhe rritje të numrit të testimeve nga 400 testime siç bëheshin në fillim të pandemisë, tani brenda ditës testohen rreth 1700 qytetarë. Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, […]

54 punëtorë shëndetësorë u infektuan me COVID-19 në Prishtinë për më pak se tri javë


Drejtori komunal i shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi, ka njoftuar se nga data 19 tetor e deri më sot janë infektuar 54 punëtorë shëndetësorë. Sipas tij, Po qe se ky numër vazhdon të rritet atëherë do të rrezikohen kapacitetet për ofrimin e shërbimeve në Qendrat e Mjekësisë Familjare në Prishtinë. Ai ka lutur […]

​Për dy javë 40 punëtorë shëndetësorë u infektuan me COVID në Prishtinë


Prishtina është në zonën e kuqe të infektimit dhe kjo fundjavë e gjeti me masa më rigoroze duke rikthyer karantinën në kryeqytet dhe 6 qytete tjera kryesore të vendit. Mirëpo, ajo çfarë e alarmon pushtetin lokal është edhe numri i lartë i infektimeve në radhët e personelit shëndetësor. Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, […]

Gashi: Jemi për rritjen e mbikëqyrjes, jo për masa rigozoze


Bujar Gashi, drejtor i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, s’ vlerëson se ndonjë masë rigoroze për parandalimin e përhapjes së COVID-19, do të ishte e suksesshme. Ai në një intervistë në Interaktiv të KTV-së tha se e gjitha që duhet tash është rritja e mbikëqyrjes së situatës. Ai është pjesë e Komisionit për Pandeminë që […]

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë: Rastet u rritën që u rrit numri i testimeve


Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë se rritje e numrit të rasteve në Prishtinë dhe Kosovë lidhet edhe me rritjen numrit të testimeve. “Kjo është një e arritur e mirë pasi që sa më shumë testime të ketë, aq më shumë raste do të identifikohen dhe do të izolohen ato […]

Kosovë: Për dy vjet u trefishua numri i qytetarëve të kësaj komune që emigruan


Referuar statistikave, për dy vjet u trefishua numri i qytetarëve të Suharekës që e braktisën Kosovën E Enjte, 29 Tetor 2020 – 11:40 albinfo.ch Foto Bujar Gashi Tashmë dihet se kushtet jo të mira ekonomike në Ksoovë kanë bërë që shumë qytetarë të Republikës së Kosovës ta braktisin vendin, duke shkuar nëpër vende të ndryshme […]

Prishtina me 800 raste aktive, s’ pritet mbyllje total


Komuna e Prishtinës vazhdon të përballet me numrin më të lartë të rasteve të reja me sëmundjen e infeksionit. Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi, ka thënë për Klan Kosova se aktualisht në kryeqytet janë 800 raste aktive me koronavirus. Ai ka kërkuar rritjen e numrit të testimeve për koronavirus, në mënyrë që zbulimi […]

error: Content is protected !!