Vdes një i burgosur në Klinikën e Neurologjisë


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se, të martën mbrëma, në Klinikën e Neurologjisë, ka ndërruar jetë i burgosuri R.S., viti i lindjes 1970. Sipas njoftimit për media, i njëjti gjatë vizitave sistematike nga personeli mjekësor i burgut, është diagnostifikuar me tumor malinj në regjionin e plevikut, i cili më vonë ka dhënë metastaza […]

Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


[ad_1] Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), […]

Vdes një i burgosur në Spitalin e Pejës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka bërë të ditur se sot rreth orës 09:50 në Spitalin Rajonal të Pejës, ka humbur jetën i burgosuri F.F viti i lindjes 1953. “Gjatë qëndrimit të tij në Qendrën Korrektuese Dubravë vazhdimisht ka qenë me probleme shëndetësore të sistemit kardiak dhe me aparat të mbajtjes së ritmit (peace maker), […]

Gazetarja e pavarur që raportoi për shpërthimin e koronavirusit në Wuhan, dënohet me katër vite burg


[ad_1] Një gazetare e pavarur kineze që raportoi nga Wuhani në kulmin e shpërthimit fillestar të coronavirusit, është burgosur për katër vjet nga një gjykatë e Shangait, tha avokati i saj të hënën. Sipas CNN, ish-avokatja, Zhang Zhan udhëtoi në qytetin qendror kinez në muajin shkurt për të raportuar mbi pandeminë dhe përpjekjet pasuese për […]

Vdes në Spitalin e Pejës një i burgosur – i njëjti ishte dënuar për vrasje


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka bërë të ditur se mbrëmë rreth orës 23:30 në Spitalin Rajonal të Pejës, ka ndërruar jetë i burgosuri me inicialet H.B, i lindur në vitin 1942. “I burgosuri, rreth orës 16:50 me rekomandim të mjekut të Q.K Dubravë është dërguar në Spitalin Rajonal të Pejës, ku përkundër ofrimit të […]

Turqi, burgim i përjetshëm për dhjetëra persona për grusht shtetin e dështuar


[ad_1] Një gjykatë në Turqi u ka shqiptuar dënime të përjetshme dhjetëra të pandehurve në një nga gjykimet më të mëdha, që lidhet me përpjekjen për grusht shtet të vitit 2016. Pilotë të forcave ajrore dhe komandantë të ushtrisë ishin në mesin e gati 500 të pandehurve, të akuzuar për përpjekjen për të përmbysur nga […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsull në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Para dorëheqjes, Thaçi e kishte dekretuar djalin e Haxhi Shalës Konsul në Çeki


[ad_1] Vota e deputetit, Haxhi Shala ishte konsideruar si vendimtare për Qeverinë Hoti. Madje Shala në seancën e 3 qershorit kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin vizituar pas mesnate për t’ia ndërruar mendjen për të votuar pro Qeverisë Hoti. E vetëm pak muaj më vonë, djali i deputetit Shala, […]

Dy të mitur nisin studimet universitare nga burgu i Lipjanit


[ad_1] Dy të mitur të burgosur në Qendrën Korrektuese në Lipjan (QKML) po ndjekin online studimet universitare. QKML ka njoftuar se njëri po përcjell studeimet në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik dhe tjetri në Universitetin AAB, në drejtimin Shkencat Kompjuterike. Ky lloj arsimimi është organizuar në kuadër të programeve për trajtimin e të miturve […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë […]

“Doja të ndjente atë që kanë ndjerë fëmijët”, pedofili famëkeq përdhunohet dhe mbytet në qelinë ku vuante dënimin


[ad_1] Një i burgosur kishte përdhunuar dhe mbytur atë që u konsiderua si pedofili më famëkeq në Britaninë e Madhe, Richard Huckle. Paul Fitzgerald kishte planifikuar në detaje se si do të shkonte në qelinë e pedofilit dhe se si do të vriste atë, duke i thënë gjykatës se donte që “pedofili të ndjente atë […]

Vdes Nazmi Peci, ish i burgosur politik dhe bashkëthemelues i LDK-së në Zvicër


[ad_1] Siç bën të ditur familja e tij, Nazmi Peci, s’ e fitoi betejën me pandeminë Cowid 19. Së shpejti ai do të kthehet për të fundit herë në Kosovë dhe do të varroset në vendlindjen e tij në Mitrovicë E Enjte, 19 Nëntor 2020 – 14:40 albinfo.ch ka ndërruar jetë në moshën 67 vjeçare […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


[ad_1] Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit […]

Bosnjë, arrestohet ish-polici për vrasjen e 44 të burgosurve të luftës


[ad_1] Ish-polici rezervist serb i Bosnjës Dusan Culibrk akuzohet për përfshirje në vrasjen e 44 të burgosurve që u morën nga kampi i paraburgimit Omarska dhe u vranë në zonën e Bosanska Krupës në korrik 1992.   Prokuroria shtetërore e Bosnjës tha se Dusan Culibrk, një anëtar i kohës së luftës i forcave rezerviste të […]

Burgim i përjetshëm/ Si e kalon ditën Ritvan Zykaj, njeriu që vrau 8 persona në aspak pak minuta


[ad_1] Ritvan Zykaj s’ ka asnjë ndryshim nga të burgosurit e tjerë. I vetmi dallim janë mysafirët në burg. Për të burgosurit e tjerë, çdo dy javë familjarë të të burgosurve mbajnë radhën për të dorëzuar ushqime, apo rroba për të afërmit. ndërsa për Zykajn s’ ka asnjë interesim nga askush. I vetmi që ka […]

Mimoza Kusari – Lila: I kemi votat për rrëzimin e Qeverisë Hoti


[ad_1] Deputetja e Vetëvendosjes Mimoza Kusari-Lila thotë se kanë votat për të rrëzuar qeverinë e udhëhequr nga Avdullah Hoti. Ajo ka kritikuar edhe një herë qeverisjen aktuale, derisa thotë se shkarkimi i ekzekutivit është domosdoshmëri. “Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka 31 deputetë ndërsa për të thirrur seancën për votën e mosbesimit të qeverisë nevojiten […]

Deputetja e VV-së thotë se kanë votat për të rrëzuar Qeverinë Hoti, llogarisin edhe deputetë e LDK-së


[ad_1] Deputetja e Vetëvendosjes Mimoza Kusari-Lila thotë se kanë votat për të rrëzuar qeverinë e udhëhequr nga Avdullah Hoti. Ajo ka kritikuar edhe një herë qeverisjen aktuale, derisa thotë se shkarkimi i ekzekutivit është domosdoshmëri. “Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka 31 deputetë ndërsa për të thirrur seancën për votën e mosbesimit të qeverisë nevojiten […]

Ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së anëtarësohet në Vetëvendosje


[ad_1] Ish-kryetari i Gjykatës Ushtarake të UÇK-së, Sokol Dobruna, është anëtarësuar sot në Lëvizjen Vetëvendosje. Lajmin e ka konfirmuar kryetari i kësaj partie, Albin Kurti. “Baca Sokol është ish i burgosur politik dhe veprimtar i kahmotshëm i çështjes kombëtare, pjesëmarrës në lëvizje e organizata të ndryshme legale e ilegale të kohës. Në dimrin e ashpër […]

Po akuzohet për ngacmim seksual, Numan Baliq thotë se rasti i tij është montuar nga politika


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, i akuzuari Numan Balic deklaroi se është plotësisht i pafajshëm për veprën penale që akuzohet dhe theksoi se kjo çështje është një shpifje ordinere dhe një skenarë i përgatitur nga vetë e dëmtuara. Prokuroria Themelore në Pejë, po e akuzon Numan Baliq se më 12 gusht të këtij […]

Çka kishte deklaruar Presidentja Jahjaga për faljen e të dënuarve për vrasje


[ad_1] Javën e fundit bëri bujë lajmi për faljen e dy të dënuarve për vrasje në rastin e njohur si “Bllaca”, nga ish presidenti Hashim Thaçi. Dy të dënuarve të këtij rasti, Shpresim Ukës dhe Bekim Sylës iu falën një pjesë e burgut me vendimin e ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ndonjë ditë para […]

në të ardhmen para dorëheqjes, ish-presidenti ua fali disa vite burgim të dënuarve


[ad_1] Vetëm në të ardhmen parase të jepte dorëheqje nga pozita, ish-presidenti Hashim Thaçi, ka nxjerrë dekretin për falje për 5 të burgosur. Një nga të falurit është edhe Veton Gjoshi, i cili ishte dënuar për vrasje në bashkëkryerje dhe mbajtje të paautorizuar të armëve, bashkë me Qëndrim Shalën. Sipas dekretit të presidentit, Veton Gjoshit […]

ndonjë ditë para Hagës Hashim Thaçi fal të burgosur


[ad_1] ndonjë ditë para shkuarjes në Hagë, Presidenti Hashim Thaçi ka falur një listë prej pesë të burgosurish të cilëve u janë falur nga 6 muaj deri në katër vite burgim. Të burgosurit e falur janë Avdyl Morina, Veton Xhavit Gjoshi, Bekim Hasan Sylaj, Shpresim Ukshin Uka, Safet Ramë Haliti. Dekreti s’ përshkruan veprat për […]

Hashim Thaçi ua falë burgun të dënuarve që Nazim Bllaca i lidhte me SHIK-un


[ad_1] Ish presidenti Hashim Thaçit ka nxjerrë dekretin për falje për 5 të burgosur vetëm në të ardhmen para se të jepte dorëheqje nga pozita, për shkak të aktakuzës nga ana e Gjykatës Speciale. Një nga të falurit është edhe Shpresim Uka, i cili ishte gjykuar në rastin “Bllaca”, i cili ishte dënuar me 14 […]

Shoqata e të burgosurve e quan të papranueshëm arrestimin e Jakup Krasniqit në kohën kur po numëroheshin votat në ShBA


[ad_1] Shoqata e ish të burgosurve politik të Kosovës ka reaguar pas arrestimit të djeshëm të ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi. Sipas tyre kjo shoqatë i ka paralajmëruar si në fillim akterët vendor për pasojat që mund t`i ketë vendimi i Gjykatës Speciale. Sipas tyre mënyra e arrestimit të Krasniqit ka qenë e papranueshme dhe […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Kosova s’ po e dëshmon se është shtet që i mbron qytetarët e saj


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) e ka quajtur intervenim frikësues dhe arrogant aksionin e sotëm të EULEX-it në vendbanimin e ish-kryeparlamentarit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Sipas një komunikate të gjatë për media, KMDLNj e konsideron të paarsyeshme dhe shkelje të të drejtave të njeriut që po përdoret forca […]

Një natë para sulmit në Vjenë, Kujtimi publikoi këtë fotografi në rrjetet shoqërore


[ad_1] Kujtim Fejzullai akuzohet për sulmin terrorist që gjë gjatë natës së mbrëmshme në Vjenë. 20 vjeçari ka pozuar me armë para se të vriste katër persona, kanë zbuluar zyrtaret nga Ministria e Punëve të Brendshme në Austri. Ai kishte shpërndarë një fotografi në llogarinë e tij në Instagram, transmeton IndeksOnline. Ai ishte burgosur në […]

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, me anë të rrëfimit të djalit të tij


[ad_1] Janë bërë 25 vjet nga rrëmbimi dhe zhdukja pa gjurmë e biznesmenit Remzi Hoxha dhe familjarët e kanë humbur durimin e shpresën se mund të mësojnë diçka për fatin e tij. Në një intervistë për KALLXO.com, Ardian Hoxha, djali i Remziut ka rrëfyer kujtimet për babanë e tij, një biznesmen me origjinë nga Maqedonia […]

Arratisja e dy të miturve nga Lipjani, suspendohen dy  gardianë


[ad_1] Dy të mitur të cilët ishin duke vuajtur dënimin për grabitje dhe lëndim të rëndë trupor, janë arratisur nga Burgu i Lipjanit dje. Në lidhje me këtë rast, Shërbimi Korrektues i Kosovës ka suspenduar dy  gardianë. “Shërbimi Korrektues i Kosovës njofton opinionin publik se për shkak të arratisjes së mbrëmshme të dy të miturve […]

Rrahje mes të burgosurve brenda burgut të Dubravës


[ad_1]   Tre të burgosur janë përleshur mes vete gjatë ditës së djeshme. ngjarja ka ndodhur në burgun e Dubravës. KALLXO.com mëson nga burimet brenda SHKK se dy të burgosur kanë rrahur një të burgosur tjetër. Viktima ka pranuar trajtim mjekësor pasi që ka marrë lëndime të lehta. Në lidhje me rastin siç mëson Kallxo.com […]

Opozita bjelloruse fiton Çmimin Sakharov nga Parlamenti Evropian


[ad_1] Opozita demokratike bjelloruse është nderuar me Çmimin Sakharov për Liri të Mendimit, që ndahet nga Parlamenti Evropian. “Është një nder të njoftoj se gratë dhe burrat e opozitës demokratike të Bjellorusisë janë laureatët e Çmimit Sakharov për vitin 2020”, tha presidenti i Parlamentit Evropian, David Saddoli para ligjvënësve evropianë. Ceremonia e ndarjes së këtij […]

Prej të mërkurës ndalohen vizitat në burgjet e Kosovës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka vendosur të ndalojë përkohësisht vizitat e familjarëve në qendrat e burgimit, të organizatave joqeveritare dhe vikendet e lira për të burgosurit, me qëllim për të parandaluar përhapjen e virusit COVID-19. Vendimi është marrë sot, ndërkohë ndalesa do të hyjë në fuqi më 21 tetor. “Si alternativë në të gjitha […]

Presidenti autoritar i Taxhikistanit fiton mandatin e pestë


[ad_1] Presidenti autoritar i Taxhikistanit, Emomali Rahmon, është rizgjedhur për një mandat të pestë. Sipas rezultateve paraprake zyrtare ai ka fituar gati 91 për qind të votave. Zgjedhjet u mbajtën nën kontroll të rreptë dhe kishin karakter kryesisht ceremonial. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i vendit të Azisë Qendrore tha më 12 tetor se 90.92 për […]

Prof. Dr. Alban Y. Neziri themelon qendrën moderne të gjinekologjisë në Langenthal


[ad_1] Më 1 shtator në Langenthal të Kantonit të Bernës është përuruar Qendra Gjinekologjike “Langete”, e drejtuar nga Prof. Dr. med. Alban Y. Neziri E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 14:28 Alban Neziri Teksa po pinim kafe së bashku, doktor Albani e tregoi një rrëfim interesant për babanë e tij që ishte operuar në një […]

Komisioni i Qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të burgosurve s’ kanë as telefonë në zyret e tyre


[ad_1] Komisioni Qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të Burgosurve, të Dënuarve dhe të Përndjekurve Politik kanë raportuar para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, për gjendjen e aplikimeve dhe njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politik. Përveç pasqyrimit të raportit […]

Gazetarja turke e luftës në Bosnje e Kosovë flet për përvojat e saj nga raportimi nga fronti


[ad_1] Serif Turgut, një nga reporteret e pakta turke që mbuloi luftën në Bosnje dhe Hercegovinë, thotë se të qenit dëshmitare e konfliktit dhe tragjedive të tij i ndryshoi përgjithmonë jetën dhe karrierën.   “Pas një farë kohe, kuptova se nga qyteti i rrethuar i Sarajevës mund të largohesha vetëm e vdekur ose kur të […]

Raportimi i luftës në Bosnjë më ndryshoi jetën, thotë reporterja turke


[ad_1] Serif Turgut, një nga reporteret e pakta turke që mbuloi luftën në Bosnje dhe Hercegovinë, thotë se të qenit dëshmitare e konfliktit dhe tragjedive të tij i ndryshoi përgjithmonë jetën dhe karrierën.   “Pas një farë kohe, kuptova se nga qyteti i rrethuar i Sarajevës mund të largohesha vetëm e vdekur ose kur të […]

Të dënuarit për terrorizëm me programe brenda burgjeve për deradikalizim


[ad_1] Më shumë se 400 qytetarë të Kosovës përfunduan në konfliktin në Siri e Irak e dhjetëra prej tyre humbën jetën dhe s’ u kthyen më kurrë. Të shumtë janë të kthyerit të cilët, u hetuan, gjykuan e u dënuan për pjesëmarrje në grupe terroriste. akoma edhe sot s’ është zbardhur misteri se, kush i […]

KALLXO.com në listën e Departamentit të Shtetit si burim për ta raportuar korrupsionin në Kosovë


[ad_1] Departamenti  Amerikan i Shtetit e ka listuar Rrjetin Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN), me drejtoreshën Jeta Xharra si njërin prej burimeve ku mund të raportohet korrupsioni në Kosovë. Kjo është publikuar në raportin e DASh-it, për klimën e investimeve në botë për vitin 2020. Organizatat BIRN dhe Internews Kosova, që nga viti 2012 kanë […]

Korrupsioni në Kosovë, i përhapur veçanërisht përmes ndërhyrjeve politike


[ad_1] Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për klimën e investimeve në botë për vitin 2020, në të cilin mes tjerash ka përmendur edhe korrupsionin në Kosovë. Në raport thuhet se  sondazhet e opinioneve dëshmojnë perceptimin e publikut korrupsioni është i përhapur në prokurimet publike dhe bizneset lokale dhe ndërkombëtare dhe se rregullisht përmendet […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]