100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Optimistët jetojnë më gjatë


[ad_1] Personat optimistë kanë më shumë gjasa të jetojnë më gjatë sesa ata që kanë një qasje më negative ndaj jetës, ka gjetur një studim amerikan. Njerëzit pozitivë kishin më shumë gjasa të jetonin deri në moshën 85 vjeçare ose më shumë. Teoria është se optimistët mund ta kenë më të lehtë të kontrollojnë emocionet […]

Our attention is captured by eye-glance — ScienceDaily


[ad_1] Eyes play an important role in social communication by expressing the intentions of our interlocutors, and even more so in times of pandemic when half of the face is hidden. But is this eye contact automatic and rapid? Is it based on a priority attentional reaction or, on the contrary, on a particular emotional […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra […]

51 të infektuar me COVID-19 në Shtëpinë e të Moshuarve, të gjithë në listë për t’u vaksinuar


[ad_1] Në Shtëpinë e Personave të Moshuar në Prishtinë deri më tani janë evidentuar 51 të infektuar, tha drejtoresha Raze Aliçkaj, duke shtuar se të gjithë banorët rezidentë që jetojnë në këtë institucion janë në listë për të marrë vaksinën kundër Covid-19. Aliçkaj tha se asnjë nga rastet e prekura me Covid-19 s’ ka përfunduar me […]

Raporti i OKB: Pandemia, gratë në Shqipëri u prekën më shumë psikologjikisht dhe ekonomikisht


[ad_1] Pandemia e COVID-19 ka rritur punën e papaguar të grave që njihen si punët e shtëpisë dhe kujdesi. Në Shqipëri treguesit kanë qenë dukshëm më të lartë dhe shqetësues se nga shumë vende të tjera dhe një raport i Komisionit Ekonomik për Europën në Kombet e Bashkuara tregon se ndikimi psikologjik dhe ai në […]

“S’po du lule” mesazhi që shoqëria lulëzonë vetëm kur gratë janë pjesë e vendimmarrjes


[ad_1] Altina Marmullaku Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, është realizuar kampanja vetëdijësuese “Spo du lule” . Një kampanjë e cila synon të përcjell një mesazh tek audienca për nder të ditës së 8 Marsit Disa nga mesazhet që përcjellën gjatë kësaj kampanje janë: “S’po du lule, po du mu vesh si du”! “S’po […]

Shifrat: Gratë shqiptare çalojnë sidomos në mungesën e burimeve financiare


[ad_1] Me më pak kohë të lirë, më pak para e burime financiare, më pak mundësi për të krijuar njohuri, pabarazi në punë e vendim-marrje, më pak akses në shëndetësi, femrat në Shqipëri janë të “diskriminuara”, në raport me meshkujt. Me 60.4 pikë nga 100, sipas Indeksit të Barazisë Gjinore, të publikuar nga INSTAT, Shqipëria […]

Lëngu i Domates dhe Përfitimet në Shëndetin e Zemrës – Sa nevojitet të Konsumoni


[ad_1] Sëmundjet kardiovaskulare janë pëgjegjëse për shumicën e vdekjeve në vendin tonë. Të përhapura me shpejtësi, kanë një sërë faktorësh nga pas që i shkaktojnë. Këta faktorë mund të varen që nga stili i jetesës, duhanpirja apo ushqimi i keq. Eleminimi i këtyre proçeseve dhe zakoneve të përditëshme mund të japë rezultate pozitive përsa i […]

Flokë dhe Lëkurë Plot Shëndet – Përse duhet të Zgjidhni Produktet Organike


[ad_1] Flokët thuhet se janë gjysma e bukurisë e ndërsa portreti një nga hartat e dukshme që koha lë tek njeriu. Të dyja shpesh janë edhe tregues të shëndetit të të gjithë organizmit, çdo gjë që ndikon organizmin brenda pa dyshim që lë gjurmët e saj dhe jashtë. Kështu prej shekujsh kujdesi estetik, por dhe […]

Simptomat e kancerit të prostatës: Tri pjesë të papritura të trupit që mund të dhëmbin


[ad_1] Gjendja jashtëzakonisht e zakonshme s’ lidhet me asnjë faktor rreziku të parandalueshëm, kështu që Po qe se jeni burrë, rrezikoni të prekeni nga kanceri i prostatës . Po qe se prekeni nga sëmundja, dhimbja mund të rrezatojë nga vende të papritura. Fondacioni Pa Kancer i Prostatës shpjegoi: “Po qe se keni simptoma, është një […]

Pirja e kafesë mund të zvogëlojë mundësinë e humbjes së dëgjimit sipas një studimi


[ad_1] Për shumë njerëz, kafeja është një pjesë kryesore e rutinës së përditshme – pavarësisht Me kusht që është gjëja e parë në mëngjes ose kënaqësi e mesditës. Por një kafe e përditshme mund të ketë një ndikim pozitiv të papandehur. Një studim i fundit tregon se pirja e kafesë mund të zvogëlojë gjasat e […]

Studimi: Pirja e kafesë mund të zvogëlojë mundësinë e humbjes së dëgjimit te burrat


[ad_1] Për shumë njerëz, kafeja është një pjesë kryesore e rutinës së përditshme – pavarësisht Vetëm po të është gjëja e parë në mëngjes ose kënaqësi e mesditës. Por një kafe e përditshme mund të ketë një ndikim pozitiv të papandehur. Një studim i fundit tregon se pirja e kafesë mund të zvogëlojë gjasat e […]

Të flini në dhomë të ftohtë mund t’iu ndihmojë të dobësoheni


[ad_1] Njerëzit kanë disa lloje të yndyrave. Yndyra e bardhë, e cila ruan energji shtesë. Yndyra e bardhë është karakteristikë e mbipeshës dhe rrit rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2 dhe sëmundjeve të tjera. Yndyra kafe, në të kundërtën, djeg energjinë kimike për të krijuar nxehtësi dhe për të ndihmuar në ruajtjen […]

Përfitimet shëndetësore nga qershitë


[ad_1] Shija e qershive padyshim se është shumë e mirë, por brenda saj, përvec shijes, ka edhe shkaqe të tjera pse na shtyejnë ta konsumojnë atë. Efektet e mira shëndetësore që sjell ajo e bëjnë atë shumë më të konsumueshme dhe pëlqyeshme nga ne. Më poshtë i gjeni disa prej përfitimeve shëndetësore që marrim nga […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


[ad_1] Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra […]

Pasojat e Koronavirusit Do Ndjehen edhe Pas një Viti


[ad_1] Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë s’ janë: të shëndetshëm. dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike si frika dhe depresioni, janë ndër pasojat më të shpeshta afatgjata të një infektimi me SARS-CoV-2, shkruajnë studiuesit në rezultatet e publikuara në […]

FOTO: BE diskuton mbi vaksinimin, komisionerja suedeze “e përballon” duke… thurrur me shtiza


[ad_1] Gjatë mbledhje së radhës së Parlamentint Europian, disa imazhe interesante tërhoqën vëmendjen, ku komisionerja e BE-së për punët e brëndshme, politikania suedeze Ylva Johansson thurr me shtizë gjatë seancës plenare mbi strategjinë globale të BE për vaksinimin. Por kjo s’ është hera e parë që  komisioneren Ylva Johansson, e shohim duke thurur shtiza. Sipas […]

Ndryshimet e spermës tregojnë se a do të ketë fëmija autizëm


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar biomarkerët në spermën e njeriut të cilët do të mund të tregojnë se a ka të ngjarë që fëmija të trashëgojë çrregullimin nga spektri i autizmit Studimin e ri e kanë bërë shkencëtarët Universiteti Shtetëror të Washingtonit, Qendra për Kërkime Klinike në Valencia dhe Universiteti i Valencias në Spanjë, të cilët […]

Pse ngrënia e kosit ndihmon në parandalimin e sëmundjes së diabetit (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Studimet e fundit tregojnë se rituali i ngrënies së kosit çdo ditë do të ndihmontë në reduktimin e riskut për diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2 deri në 18%. Duke analizuar rreth 200.000 burra dhe gra mes moshave 25 dhe 27 vjeç, studimi i botuar nga revista mjekësore BMC zbuloi se ekziston një […]

Pse ngrënia e kosit ndihmon në parandalimin e sëmundjes që prek miliona njerëz në botë


[ad_1] Studimet e fundit tregojnë se rituali i ngrënies së kosit çdo ditë do të ndihmonte në reduktimin e riskut për diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2 deri në 18% Duke analizuar rreth 200.000 burra dhe gra mes moshave 25 dhe 27 vjeç, studimi i botuar nga revista mjekësore BMC zbuloi se ekziston një […]

Studimi: Pasojat e Covid-19 Mund Të Zgjasin Edhe Një Vit


[ad_1] dhimbje muskujsh, lodhje, depresion. Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes.  Por një studim i ri tani shkon edhe më tej. Ai provon se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


[ad_1] Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që […]

Dhunë në një familje në Klinë: Dy burra rrahin një grua


[ad_1] Është raportuarpër një rast dhune në familje në komunën e Klinës. Dy persona kanë sulmuar fizikisht një grua. Të dyshuarit janë arrestuar dhe u janë sekuestruar dy revole dhe 61 fishekë. “Klinë 22.12.2020 – 09:30. Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë pasi të njëjtit kanë sulmuar viktimën femër kosovare. Viktima është dërguar për […]

Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë dhe imunitet të dobët


[ad_1] ndërsa plakemi, bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për ne të ushqehemi me një dietë të shëndetshme. Disa lëndë ushqyese që mund të marrim vetëm nga ushqimi na ndihmojnë të plakemi në një mënyrë që parandalon sëmundjen dhe na mban funksionimin. Po qe se luftoni me një tiroide të ngadaltë, shëndet të dobët imunitar […]

Politikani hungarez jep dorëheqje pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit


[ad_1] Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur në të ardhmen […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


[ad_1] (Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, […]

Pejë, në mesditë dy burra e rrëmbejnë një vajzë


[ad_1] Dje në udhën “Ramë Geci” në Pejë dy burra dyshohet se kanë futur në veturën e tyre një vajzë pa dëshirën e saj. Sipas dëshmitarit, i cili e ka raportuar rastin në polici, vajza ka qenë e moshës rreth 22 vjeçare. Njësitë policore menjëherë kanë dalë në vend-gjë dhe kanë identifikuar personat e dyshuar. […]

Pejë, në mesditë dy burra e grabisin një vajzë


[ad_1] Dje në udhën “Ramë Geci” në Pejë dy burra dyshohet se kanë futur në veturën e tyre një vajzë pa dëshirën e saj. Sipas dëshmitarit, i cili e ka raportuar rastin në polici, vajza ka qenë e moshës rreth 22 vjeçare. Njësitë policore menjëherë kanë dalë në vend-ndodhi dhe kanë identifikuar personat e dyshuar. […]

me anë të statusit të viktimave të dhunës seksuale deri te dëshmia e krimit


[ad_1] Përdhunimet konsiderohen ndër krimet më të tmerrshme që njeh njerëzimi dhe të cilat, si në shumë vende të botës ku kishte apo ka luftëra e konflikte, ndodhën edhe në Kosovë gjatë luftës të viteve 1998-‘99 . Bazuar në deklaratat e zyrtarëve të institucioneve të Kosovës, gjatë luftës së fundit kanë ndodhur rreth 20 mijë […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

Sulm me thikë në Zvicër, plagosen dy persona


[ad_1] Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi. Autoritetet zvicerane po hetojnë një sulm të mundshëm terrorist pasi dy femra u plagosën me thikë në një dyqan në qytetin jugor të Luganos të martën. Policia kantonale në […]

Prokurori i Hagës kërkon që gjykimi i Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit të mos vonohet më shumë se deri në shtator 2021


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, mbrojtja e Kadri Veselit, avokati Ben Emerson i kishte propozuar Gjykatës Speciale që gjykimi ndaj eprorëve të UÇK-së të filloj në qershor të 2022-ës. Madje ai kishte deklaruar se pasi që “gjërat kanë zakon të mos ecin ashtu siç planifikohen”, gjykimi do të […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Pejë, dy persona arrestohen për sulm ndaj dy të tjerëve


[ad_1] Dy burra janë arrestuar pas një sulmi ndaj një burri dhe gruaje në udhën ‘Zymer Smajlaj’ në Pejë. Në raportin e policisë thuhet se viktimat kanë marrë trajtim mjekësor, ndërsa të dyshuarit janë dërguar në mbajtje, me vendim të prokurorit. Incidenti ka ndodhur dje rreth orës 13:30. [ad_2]

Hashim Thaçi tentoi t’i zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit e tjerë. “Për më tepër, pasi […]

Hashim Thaçi tentoj ti zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit tjerë. “Për më tepër, pasi [REDAKTUAR] […]

Hashim Thaçi mund ta përdorë inteligjencën dhe policinë për t’ju shmangur drejtësisë :


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se katër të akuzuarit mund t’i ikin drejtësisë. Në seksionin “rreziku i ikjes”, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka theksuar se ish-komandantët e UÇK-së lehtësisht mund t’i shmangen drejtësisë ngaqë kanë qasje në fonde dhe inteligjencë. […]

Prokurori i Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka ndikin në Polic të Kosovës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka kontaktuar një polic pas një tentim vrasje që është bërë nga njerëz që kanë punuar me të. Sipas Zyrës së Prokurorit të Specializuar, policit i është kërkuar që marrë provat të cilat […]

Prokurori i Specializuar pretendon se ShIK-u pagoi dëshmitarë të Hagës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si provë kërcënimin e dëshmitarëve që dëshmuan kundër ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar thuhet se Shërbimi Informativ i Kosovës (ShIK) dhe […]

Gjykimi për krimet e luftës në Nerodime: Dëshmitarja identifikon të akuzuarin


[ad_1] Në gjykimi ndaj Zlatan Krstiq dhe Destan Shabanaj, të akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në vitin 1999 në fshatin Nerodime e Epërme të Komunës së Ferizajt, janë dëgjuar dëshmitaret e propozuar nga ana e Prokurorisë. Dëshmitarja Igballe Nuhaj, në pyetjet e prokurorit Enver Krasniqi, ka rrëfyer ngjarjen e 26 marsit të vitit […]

Rrëfime të mizorisë nga tetë masakra gjatë luftës në Kosovë


[ad_1] Të mbijetuarit dhe dëshmitarët e masakrave të Poklekut, Studimes, Rezallës, Izbicës, Krushës së Vogël, Gjakovës, Abrisë dhe Tërnjes rrëfehen sot në dokumentarin që transmetohet në RTV Dukagjini nga ora 22 e 30. Gjatë reportazhit flasin edhe dëshmitarët e masakrave dhe vrasjeve në grupe të shqiptarëve në vitet 1998 dhe 1999. Ata rrëfejnë tmerrin e […]

Ishte 13 vjeç kur humbi familjen dhe i mbijetoi 16 plumbave, kush është Saranda Bogujevci?


[ad_1] Saranda Bogujevci, shpesh në organizime të ndryshme ka shpalosur dhimbjen e saj pasi që një pjesë e familjes ju vra nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Saranda Bogujevci, iu mbijetoi 16 plumbave, dhe humbi 14 anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit, gjatë një sulmi brutal të ushtrisë […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

​Zv.kryeministrja nga Krusha: Specialja të nxjerr para drejtësisë ata që kanë kryer krime mbi popullsinë shqiptare


[ad_1] Zv-kryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj-Halimaj ka vizituar sot Krushën e Madhe dhe Krushën e Vogël ku ka biseduar mee familjarët e të vrarëve dhe të zhdukurve për domosdoshmërinë që të kërkohet me ngulm nga Gjykata Speciale që t’i sjell para drejtësisë edhe ata që kryen krimin e gjenocidit në Krushë të Madhe. Kjo kërkesë […]

Në mes të dhjetorit seanca e ardhshme në Speciale ndaj ish-eprorëve të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale në dakordim me avokatët e të akuzuarve vendosi që mesi i dhejtorit do të jetë data, kur do të mbahet seanca e ardhshme statusore ndaj ish-eprorëve të UÇK-së. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë marsit 1998 dhe shtatorit […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria tregon numrin e dëshmitarëve


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


[ad_1] Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit […]

Shpallet konkursi për Drejtor të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka shpallur sot konkursin për pozitën e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës. Konkursi për Drejtor të Policisë së Kosovës është shpallur sot ndërsa do të jetë i hapur deri më datë 2 dhjetor. Kualifikimet të cilët kërkohen në bazë të konkursit për këtë pozitë janë diplomë universitare […]

Prokuroria në Gjykatën Speciale përmend 10 mijë prova shfajësuese për të akuzuarit


[ad_1]   Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria përmendi 10,000 prova shfajësuese që do ia dorëzojë mbrojtjes. David Young avokat i Rexhep Selimit, kërkoi se në çfarë baza është shënuar ai material si shfajësues. “Kërkojmë të dimë se në çfarë baza është nxjerrë ai material si shfajësues”, tha avokati […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria përmend shifrat sa dëshmitarë janë në proces


[ad_1] Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, […]

SHBA, mjeku Ilir Hoxha shpjegon pse mjeket gra hezitojnë të kryejnë lindje me prerje cezariane


[ad_1] Gazeta New York Times ka publikuar një studim, i cili tregon se obstetret janë më pak të prira se kolegët e tyre të gjinisë mashkullore që të kryhen lindje me prerje cezariane. Sipas studimeve që përdorin kritere sikur pozita e fetusit, gratë mjeke do të vendosnin më pak për lindje me prerje cezariane sesa […]

Bordet e ndërmarrjeve publike, të “rezervuara” për burra


[ad_1] Bordet e ndërmarrjeve publike në shumicën e rasteve udhëhiqen nga burrat dhe fatkeqësisht kriter për emërim në këto borde, s’ është kualifikimi, por libreza e partisë, thotë Mexhide Demolli-Nimani, drejtoreshë në organizatën Joqeveritare Fol. Ajo thotë se në Kosovë është bërë “traditë” që këto pozita të udhëhiqen nga burrat. Kjo vërehet edhe në disa […]

Vritet udhëheqësi i lartë i Al Kaidës përmes një operacioni sekret në Iran


[ad_1] Lideri i dytë me rradhë në hierarkinë e Al-Kaidës, i akuzuar për planifikimin e bombave vdekjeprurëse të vitit 1998 ndaj dy ambasadave të SHBA-së në Afrikë, u vra nga agjentët izraelitë në Iran në muajin gusht, raportoi gazeta amerikane The New York Times. Sipas gazetës, udhëheqësi i lartë i Al Kaidës, Abdullah Ahmed Abdullah, […]

Grenell bie pre e një mashtrimi, ia uron Ditën e Veteranëve një krimineli lufte


[ad_1] I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, i ka uruar Ditën e Veteranëve një krimineli të luftës në Amerikë. Kjo pasi është mashtruar nga gazetari Ken Klippenstein. “Zotëri, gjyshi im është fans i madh i juaji, këtu është si një lejtënant i ri ushtrie”, ka […]

Veteranët e UÇK-së në Pejë protestojnë pas deklaratës së Gazmend Muhaxherit në “Jeta në Komunë”


[ad_1] Me pankartat “Na ishte njëherë Rankoviqi, Tita e Millosheviqi dhe… Gazmend Muhaxheri”, “Peja s’ ka partizanë, ajo ka çlirimtarë”, veteranët e Pejës sot kanë protestuar në ‘Parkun e Paqes’ para komunës së Pejës, ndaj deklaratës së kryetarit Gazmend Muhaxherit në emisionin “Jeta në Komunë.” Muhaxheri gjatë emisionit, derisa fliste për kushtet në njërën prej […]

Aksion i madh i Policisë së Kosovës në Prishtinë: Gjenden 87 gra e 47 burra të dyshuar për trafikim


[ad_1] Policia ka kontrolluar mbrëmjen e së mërkurës në Prishtinë 17 lokacione të dyshuara për trafikim me njerëz. Tri nga këto lokale janë mbyllur, në këtë kohë janë hasur duke punuar 133 persona. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se janë shqiptuar gjoba dhe vërejtje për mungesë të dokumenteve të punës. […]

Gjithçka që ndodhi rreth Gjykatës Speciale gjatë dy javëve të fundit


[ad_1] Dy javët e para të nëntorit të 2020-tës dolën të jenë javët e Gjykatës Speciale. Pothuajse gjithçka që ndodhi nga fillimi i këtij muaji ishte e lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë. Mëngjesin e katër nëntorit udhët e Prishtinës dhe të Drenasit u shkelën nga uniformat e policisë së […]

OVL e UÇK-së në Pejë i reagon Gazmend Muhaxherit pas deklaratës në emisionin “Jeta në Komunë”


[ad_1] Një deklaratë e kryetari të Pejës mbrëmë në emisionin “Jeta në Komunë” derisa fliste për kushtet në njërën prej shkollave të Pejës, ka nxitur Organizatat e Veteranëve të Luftës në Pejë që t’i reagojnë shefit të ekzekutivit lokal. “Prej Et’hem Çekut kur është hi me partizanët e dytë e derisa është hjekë Ali Berisha, […]

Rexhep Selimi deklarohet i pafajshëm


[ad_1] Ish-bashkëthemeluesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi është deklaruar i pafajshëm para dhomave të specializuara. “Unë deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat në aktakuzës”, tha shkurtë Selimi. Ai këto deklarata i bëri pasi u pyet nga gjyqtari në lidhje me akuzat. Pak para se të deklarohej ish kreu i UÇK-së e cilësoj […]

Luftën e kam nisur me Adem Jasharin dhe e kemi përfunduar me gjeneralin Clark


[ad_1] Ish themeluesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, ka dhënë një deklaratë para Dhomave të Specializuara të Kosovës. Ai para gjyqtarit kërkoi që qëllimi i gjykatës të jetë drejtësia dhe e vërteta. “udhët këtu i kemi të ndara, jemi palë të ndryshme por me bëni të besoj që qëllimi i të gjithë neve […]

Rexhep Selimit i lexohen akuzat e ngritura nga Prokurorët e Specializuar


[ad_1] Ish kreut të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimit iu lexuan për herë të parë akuzat e ngritura nga Prokurorët e Specializuar. Këto akuza ish udhëheqësit të UÇK-së iu lexuan nga sekretari i dhomave të specializuara. “Në aktakuzën e konfirmuar prokurori e akuzon Rexhep Selimin për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, […]

Rexhep Selimi në Gjykatën Speciale (LIVE)


[ad_1] Ish udhëheqësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, është paraqitur para dhomave të Specializuara në Hagë. Ai për herë të parë është ulur në bankën e të akuzuarve pasi mbi të po rëndojnë akuzat për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit. Këto akuza pas pak pritet t’i lexohen nga sekretarja e gjykatës […]

Rajko Kozllina e ka vendin në burg, jo në Ushtrinë Serbe


[ad_1] Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR) ka kërkuar nga Ministria e Mbrojtjes e Serbisë që sa më parë të shpallë publikisht statusin e punës në Ushtrinë Serbe të Rajko Kozllina, i dënuar për krime lufte në fshatin Tërnje në Kosovë, dhe që – Në qoftë se Kozllina akoma ka gradën […]

Sheholli: A duhet të dëshmojnë pranë Dhomave të Specializuara, Clinton, Albright dhe Tony Blair?


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Fatmir Sheholli, ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook, fotografi të ish-presidentit amerikan Bill Clinton, ish-sekretares së SHBA-ve, Madeleine Albright, të ish-kryeministrit britanik Tony Blair dhe të disa personaliteteve të tjera të rëndësishme, të cilët kanë kontribuar gjatë viteve 98-99 në zgjidhjen e konfliktit Kosovë-Serbi. Sheholli pyet Po qe […]

s’ duhet të kemi asnjë lloj mërie ndaj ndërkombëtareve, ata po bëjnë atë që ne u kemi kërkuar


[ad_1] Avokati Ben Emerson i cili po e përfaqëson ish udhëheqësin e UÇK-së Kadri Veseli në Dhomat e Specializuara e ka lexuar një letër të shkruar nga klienti i tij drejtuar qytetarëve të Kosovës. Në këtë letër siç e ka lexuar avokati i tij, Kadri Veseli u ka kërkuar qytetareve që të mos mbajnë mëri […]

Kadri Veseli deklarohet i pafajshëm


[ad_1] Ish udhëheqësi i UÇK-së dhe ish shefi i shërbimit informativ të Kosovës Kadri Veseli u deklarua në lidhje me akuzat e pretenduara për krime lufte. Veseli tha se i ka kuptuar dhe lexuar akuzat dhe se është krejtësisht i pafajshëm. “I dëgjova dhe i kam lexuar të gjitha pikat e aktakuzës, me lejoni të […]

Sekretarja e Gjykatës Speciale ia lexon akuzat Kadri Veselit


[ad_1] Ish kreut të kuvendit të Kosovës, Kadri Veselit iu lexuan për herë të parë akuzat e ngritura nga Prokurorët e Specializuar. Këto akuza ish udhëheqësit të UÇK-së iu lexuan nga sekretarja e dhomave të specializuara. “Në aktakuzën e konfirmuar prokurori e akuzon zotin Kadri Veseli për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, […]

Gratë kosovare e kritikojnë përjashtimin nga dialogu i përbërë vetëm nga burrat


[ad_1] Njëzet vjet pasi një rezolutë kyçe e Kombeve të Bashkuara, KB, kërkoi që gratë të marrin rol mbështetës në proceset e ndërtimit të paqes, gratë mbeten të përjashtuara nga ekipi komplet burrëror i Kosovës që merret me dialogun me Serbinë.   Duke shënuar 20 vjetorin e rezolutës së KB 1325, e cila bën thirrje […]

Kadri Veseli sot paraqitet për herë të parë në Gjykatën Speciale


[ad_1] Njëri nga katër udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilët po mbahen në paraburgim, Kadri Veseli pritet që sot të dalë në paraqitjen e parë të tij para Dhomave të Specializuara. Seanca për ish kreun e Kuvendit është paraparë që të mbahen në orën 15:00. Gjatë seancës Kadri Veselit pritet që ti lexohen […]

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty s’ ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën


[ad_1] Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë dashur vite që kjo […]

Sindikata e Telekomit paralajmëron greva e protestë Po qe se dështon hapja e xhirollogarive


[ad_1] Në seancën e paraqitjes së parë të Hashim Thaçit para Dhomave të Specializuara ishte avokati i ish Presidentit që ngriti si pyetje çështjen e akuzave për trafikim të organeve dhe Shtëpinë e Verdhë. Ai kërkoi nga Prokuroria që të sqarojë se ku ndodhen këto akuza për vjedhje të organeve dhe “Shtëpinë e Verdhë” të […]

Ku janë akuzat për trafikim organesh dhe “Shtëpinë e Verdhë”?


[ad_1] Në seancën e paraqitjes së parë të Hashim Thaçit para Dhomave të Specializuara ishte avokati i ish Presidentit që ngriti si pyetje çështjen e akuzave për trafikim të organeve dhe Shtëpinë e Verdhë. Ai kërkoi nga Prokuroria që të sqarojë se ku ndodhen këto akuza për vjedhje të organeve dhe “Shtëpinë e Verdhë” të […]

Fjalët e para të Hashim Thaçit në Gjykatën Speciale


[ad_1] Ish presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është ulur për herë të parë në bankën e të akuzuarit për krime të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit në Gjykatën Speciale në Hagë. Ai që nga 26 tetori i këtij viti po akuzohet për krime të luftës dhe krime kundër popullatës civile. Në lidhje me […]

LIVE – Hashim Thaçi del para Gjykatës Speciale


[ad_1] Ish -Komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Hashim Thaçi ka dalë para Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale për tu përballur me akuzatpër krime lufte.   Krasniqi pritet që t’i dëgjojë pretendimet e prokurorëve të specializuar për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit në Kosovë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi. […]

Jam arsimuar që të jem mësues, por jam detyruar të luftoj


[ad_1] Jakup Krasniqi njëri nga katër krerët e UÇK-së që po akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit është deklaruar i pafajshëm para Dhomave të Specializuara. “Unë s’ ndjehem fajtor e as përgjegjës për asnjë pikë që thuhet në aktakuzë, s’ kam asnjë faj të vetëm s’ di si ta them ndryshe”, ishin fjalët […]

Ne jemi Ndërmarrja e Përbashkët Çlirimtare


[ad_1] Ish zëdhënësi e UÇK Jakup Krasniqi ka thënë fjalët e para përpara dhomave të caktuara në Gjykatën Speciale. Në fjalën e tij, Krasniqi tha se është fyerje që UÇK-ja të quhet “ndërmarrje e përbashkët kriminale” dhe se “ndërmarrje e tillë kanë qenë serbët”. “Cilësimi i Prokurorit se ne qenkemi ndërmarrje kriminale e përbashkët, për […]

Jam shqiptar, as katolik as mysliman


[ad_1] Ish- Zëdhënësi i UÇK-së Jakup Krasniqi gjatë fjalës së tij në Gjykatën Speciale i ka kritikuar Prokurorët e Specializuar se në këtë akuzë i kanë ndarë shqiptarët në myslimanë e katolikë. “Në aktakuzë përpiqeni me i nda shqiptaret në katolik e mysliman, unë jam shqiptar as katolik as mysliman”, tha Krasniqi. Gjatë fjalimit të […]

s’ kam trajtuar askënd si më trajtuat ju mua


[ad_1] Ish- zëdhënësi e UÇK Jakup Krasniqi ka denoncuar Dhomat e Specializuara për trajtimin e keq gjatë arrestimit në seancën e parë të gjyqit ku Krasniqi po akuzohet për krime lufte. Në fjalën e tij Krasniqi ka thënë se kurrë s’ i ka trajtuar njerëzit kaq keq sa e kanë trajtuar Dhomat e Specializuara nga […]

Prokuroria e Specializuar lexon akuzat ndaj Jakup Krasniqit


[ad_1] Prokuroria e Specializuar e ka njoftuar ish zëdhënësin e UÇK Jakup Krasniqi për akuzat me të cilat e ngarkon. Këto akuza u lexuan pasi ish kreu i UÇK-së deklaroi se e ka pranuar dhe kuptuar mirë aktakuzën. Sekretarja e dhomave të specializuara i lexoj një nga një pikat e aktakuzës së ngritur kundër Jakup […]

Jakup Krasniqi del para Gjykatës Speciale


[ad_1] Ish zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Jakup Krasniqi ka dalë para Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale. Krasniqi pritet që t’i dëgjojë pretendimet e prokurorëve të specializuar për krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së, Hahsim Thaçi. Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi, ishte konfirmuar më […]

Hashim Thaçi e Jakup Krasniqi sot dëgjojnë akuzat ndaj tyre në Speciale


[ad_1] Hashim Thaci e Jakup Krasniqi pritet që sot për herë të parë të ulën në bankën e të akuzuarve të Dhomave të Specializuara në Hagë. Seanca për ish-Kryeparlamentarin dhe ish-zëdhënësin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së Jakup Krasniqin është caktuar në orën 11:00 ndërsa ajo për ish- Presidentin e Kosovës është caktuar në orën […]

I arratisuri nga dënimi për krimin në Kosovë, i punësuar në Ushtrinë Serbe?


[ad_1] Ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, i cili s’ është paraqitur për mbajtjen e dënimit me burg për krimin ndaj civilëve shqiptarë në fshatin Tërnje në Kosovë, në vitin 1999 dhe i cili, sipas pretendimeve të medieve, ka ikur nga Serbia, ka qenë pjesëtar aktiv i Ushtrisë së Serbisë edhe pasi që i […]

Ambasada e Shqipërisë në Vjenë, deklaratë solidariteti


[ad_1] Me iniciativë dhe organizim të Këshillit Koordinues të Shoqatave Shqiptare në Austri, Ambasadori Roland Bimo mori pjesë në homazhet ku u vendosën kurora me lule e u ndezen qirinj në nderim të kujtimit të viktimave të aktit burracak e të pakuptimtë të terrorit në Vjenë. Njëkohësisht me solidaritetin dhe ndarjen e dhembjes me familjarët […]

Arrestohen katër persona në Pejë për sulme fizike


[ad_1] Dy gra dhe dy burra janë arrestuar në Pejë pasi kanë kanosur viktimat. Sipas raportit 24 orësh, një i dyshuar është dërguar në mbajtje ndërsa tre të tjerë janë liruar. Me urdhër  të prokurorit rasti shkon me procedurë të rregullt. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 11:45. [ad_2]

Policia gjermane bastis disa prona si pjesë e hetimeve për sulmin në Vjenë


[ad_1] Policia gjermane tha të premten se është duke bastisur apartamente dhe zyra në kuadër të hetimeve për lidhje të mundshme me mbështetësin e grupit ekstremist, Shteti Islamik, i cili në fillim të javës, kreu një sulm të armatosur në Vjenë të Austrisë duke lënë të vrarë katër persona. Autoritetet austriake e kanë identifikuar “terroristin […]

Vrasjet për të cilat po akuzohen krerët e UÇK-së


[ad_1] Dhoma e Prokurorëve të Specializuar ka publikuar zyrtarisht aktakuzën kundër katër anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Me këtë aktakuzë 68 faqëshe krerët e UÇK-së po akuzohen për vrasje, trajtime çnjerëzore dhe tortura të civilëve gjatë luftës dhe zhdukje të tyre. Vrasjet për të cilat ata po akuzohen pretendohet te kenë ndodhur në […]

LAJMI I FUNDIT: Kadri Veselit i konfirmohet aktakuza nga Specialja


[ad_1] Kryetarit të PDK-së Kadri Veselit, i është konfirmuar aktakuza nga Prokuroria Speciale. Këtë e ka bërë të ditur vetë PDK me anë të një komunikate për media. Njoftimi i plotë: Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara se gjyqtari i procedurës paraprake ka konfirmuar aktakuzën kundër meje. me anë […]

Konfirmohet aktakuza për Kadri Veselin


[ad_1] Është konfirmuar aktakuza e Gjykatës Speciale ndaj ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Kështu ka bërë të ditur vet Veseli me anë të një komunikate për media ku ka thënë që dje ka marrë vendimin për konfirmim të aktakuzës. Postimi i plotë i PDK-së: Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të […]

Shtetet kyçe vazhdojnë numërimin; Biden më pranë fitores


[ad_1] Kandidati demokrat, Joe Biden, mori hov të madh në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas parashikimeve për fitoren e tij në Miçigen dhe Uiskonsin. Megjithatë, numërimi i votave vazhdon në disa shtete kyçe, duke e lënë të paqartë rezultatin edhe dy ditë pas zgjedhjeve. Me 16 votat elektorale të Miçigenit dhe 10 të Uiskonsinit, Biden […]

Shtetet kryesore vazhdojnë numërimin, Biden i afrohet fitores


[ad_1] Kandidati demokrat, Joe Biden, mori hov të madh në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas parashikimeve për fitoren e tij në Miçigen dhe Uiskonsin. Megjithatë, numërimi i votave vazhdon në disa shtete kyçe, duke e lënë të paqartë rezultatin edhe dy ditë pas zgjedhjeve. Me 16 votat elektorale të Miçigenit dhe 10 të Uiskonsinit, Biden […]

Reagim i Këshillit të Shoqatave Shqiptare për sulmin terrorist në Vjenë: “Terroristët s’ përfaqësojnë asnjë grup etnik. Ata janë simbol i së keqes”


[ad_1] Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri dënon aktin terrorist në Vjenë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri (KKShShA) dënon aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në Vjenë, kryeqytetin botëror të paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës, në të cilin pati dhe viktima […]

Zvicër, arrestohen dy persona për lidhje të mundshme me sulmin në Vjenë


[ad_1] Policia zvicerane arrestoi të martën dy burra për lidhjet e tyre të mundshme me të dyshuarin kryesor për sulmin vdekjeprurës në Vjenë, ku mbetën të vrarë të paktën katër civilë, thanë autoritetet. Burrat 18 vjeç dhe 24 vjeç, të arrestuar në qytetin Winterthur rreth 10 kilometra nga Cyrihu, janë shtetas zviceranë, tha policia në […]

Ministri jep detaje për sulmuesin me shtetësi austriake dhe maqedonase


[ad_1] Kanë dalë hollësitë e para në lidhje me sulmuesin që u qëllua për vdekje nga Policia në Vjenë, pas sulmit terrorist ku mbetën të vdekur 4 persona. Ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer, siç raporton The Guardian, tha se ai ishte 20 vjeç dhe vinte nga Maqedonia e Veriut. Ai ishte një qytetar si […]

I dënojmë fuqishëm sulmet terroriste në Vjenë


[ad_1] Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i ka dërguar një letër Kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz. me anë të kësaj letre, Kryeministri Hoti, në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, i ka dënuar sulmet terroriste që tronditën mbrëmë kryeqytetin e Austrisë, Vjenën. ‘’I dënojmë në formën më të fuqishme të mundshme sulmet […]

Amerikanët do të votojnë në zgjedhjet më përçarëse në dekada


[ad_1] Votuesit amerikanë vendosin të martën, më 3 nëntor, Nëse do t’ia japin mundësinë për të udhëhequr Shtëpinë e Bardhë, presidentit aktual, Donald Trump apo ish-nënpresidentit Joe Biden. Kontrolli i Senatit po ashtu është në garë, ashtu sikurse ulëset në Dhomën e Përfaqësuesve. Një mori ndryshimesh tjera ligjore do të hidhen në votim. Zgjedhjet e […]

Policia austriake po vazhdon kërkimet për sulmuesit e tjerë gjatë natës së mbrëmshme


[ad_1] Policia austriake ka përshpejtuar kërkimet e saj për të gjetur edhe sulmuesit tjerë, pas sulmit të mbrëmshëm ku u vranë tre persona dhe 14 mbetën të plagosur. Sipas asaj që raporton BBC, njëri nga personat që kreu sulmin u qëllua për vdekje nga policia vendase, ndërsa një tjetër u arrestua. Ministri i Brendshëm i […]

​Nehammer: Sulmi terrorist në Vjenë me motive islamike


[ad_1] Sulmi terrorist në qendër të Vjenës kishte motive islamike, kështu deklaroi sot në mëngjes ministri i brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer. Policia tha se tre kalimtarë të rastit u vranë dy burra dhe një grua si dhe një sulmues i cili u qëllua për vdekje nga policia. ”Sulmuesi ishte simpatizant i grupit të milicisë […]

Merkel: Lufta kundër terrorizmit është e përbashkët


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel, të martën dënoi sulmin në Vjenë të Austrisë që la tre persona të vrarë dhe 15 të plagosur, duke thënë se “terrori islamik është armiku ynë i përbashkët”. “Lufta kundër këtyre vrasësve dhe atyre që i nxisin – është lufta jonë e përbashkët,” shkroi zëdhënësi i Merkelit në Twitter, duke […]

Sulmi terrorist në Vjenë, 3 të vdekur dhe 15 të plagosur


[ad_1] Policia e Vjenës ka thënë se tre persona janë vrarë – dy burra dhe një grua – si dhe 15 të tjerë janë plagosur, përfshirë një officer të policisë, si pasojë e asaj që Ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer, ka thënë se është “sulm terrorist” në qendër të qytetit. Incidenti ka ndodhur të […]