Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme


[ad_1] Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin e parë të jetës së fëmijës dhe rreth 250 000 dollarë në moshën 18-vjeçare. Janë pyetur prindër me fëmijë të moshave të ndryshme për të matur shpenzimet financiare që […]

Nisin sot aplikimet e shpërndarjes së fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumështit, agroturizmit dhe bujtinave


[ad_1] Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve eksportuese të bimëve medicinale, prodhuesve të qumështit, subjekteve të agroturizmit, turizmit rural, rritësve të bletëve dhe serrat. Aplikimet mbyllen më 15 prill dhe do të bëhen përmes portalit e-Albania. Udhëzimi i Ministrisë të Bujqësisë me […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Pagesat e komunës së Prishtinës për të prekurit e pandemisë do të kryhen për 48 orë


[ad_1] Ndihmat e komunës së Prishtinës për të prekurit nga COVID-19, grantet për biznese, ndihmat bujqësore dhe të tjerat do të lëshohen për përfituesit brenda 48 orëve. Thesari i shtetit ka thënë se ka pranuar kërkesën nga komuna e Prishtinës të martën (dje) dhe se menjëherë ka filluar të trajtohet dhe qasjet do të ofrohen […]

Studimi: Pandemia në Shqipëri Pengoi trajtimin e Pacientëve


[ad_1] Në Tiranë, një studim i shoqatës “Së Bashku për Jetën” zbuloi një seri vështirësish që pandemia solli për trajtimin e afro 400 mijë të sëmurëve kronikë, që ka Shqipëria. Shumë prej tyre duhet të vinë rregullisht në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, kur brenda saj janë dy spitale Covid. Shoqata “Së Bashku për Jetën” […]

Sindikata e Infermierëve i reagon Hotit, kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës kanë reaguar pas premtimit që ka bërë sot kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili ka thënë se do të ndajë paga shtesë për punëtorët e arsimit. Sipas një statusi të tyre në rrjetin social në Facebook thuhet se kjo sindikatë ka bërë kërkesë të vazhdueshme që të takohet […]

Zënë Gjysmën e Territorit – Sa Kanë Qenë Investimet Për Pyjet në 21 Vite


[ad_1] Gati gjysma e sipërfaqes se vendit është e mbuluar me pyje, por qeveritë shqiptare s’ i kanë kushtuar gati aspak vëmendje kësaj pasurie natyrore. Të dhënat zyrtare tregojnë se që nga viti 1998 deri në vitin 2019 buxheti i shtetit ka investuar për mirëmbajtjen dhe shtimin e fondit pyjor rreth 2,3 miliardë lekë ose […]

Bujqësia Jashtë Krizës – Pandemia Nxiti Eksportet e Fruta-Perimeve Dhe Bimëve Mjekësore


[ad_1] Shitjet dhe konsumi i prodhimeve të tokës kanë pësuar rritje gjatë vitit 2020, duke e bërë bujqësinë një ndër të paktët sektorë që s’ u prek nga kriza e pandemisë. Viti që lamë pas, sipas të dhënave që raporton Instituti i Statistikave, shënon rritje me ritme dyshifrore të eksporit të produkteve bujqësore. Gjatë 10-mujorit, […]

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë


Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia. “Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për […]

Humbjet Nga Turizmi – Shqipëria Ndër 10 Vendet Me Rënien Më Të Madhe në Evropë


[ad_1] Pandemia, si dhe masat që ka marrë vendi ynë për mbrojtjen nga virusi COVID-19, ka bërë që 2020-a të jetë një ndër vitet më të vështirë në sektorin e turizmit në Shqipëri, ku humbjet vlerësohen ndërmjet 1 dhe 1. 5 miliardë eurove. Mbyllja e vendit, por edhe masat kufizuese që ndërmorën qeveritë e shumë […]

Programi IPARD III/ Zgjerohet mbështetja për fermerët gjatë 2021


[ad_1] Shqipëria përgatitet për programin IPARD III që adreson masa të reja mbështetëse për fermerët dhe zhvillimin e bujqësisë në vendin tonë gjatë 2021. Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural (AZHBR) po përgatit strukturat përkatëse për zbatimin e Programin IPARD III dhe fishat e masave te reja. Drejtoresha e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, […]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


[ad_1] Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë […]

Zemaj e cilëson si të suksesshëm menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, e ka cilësuar si të sukseshme periudhën e menaxhimit të tij me pandeminë COVID-19. Para se t’ia fillonte me prezantimin e aktiviteteve të tij gjatë vitit 2020, Zemaj kërkoi një minutë heshtje për të gjithë punëtorët shëndetësor që humbën jetën nga pandemia. Zemaj shprehet se këtë sukses, sic e […]

FSShK kërkon që të miratohet buxheti për vitin 2021, mosvotimi mund të sjell pakënaqësi te punëtorët shëndetësor


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë kërkuar nga ushtruesja e detyrës së presidentës së Kosovës, Vjosa Osmani, që kjo e fundit të kërkojë nga partitë politike që të sigurojnë vota për miratimin e buxhetit për vitin 2021. Buxheti në fjalë parasheh shtesa për punëtorët shëndetësor. me anë të një komunikate, ata kanë […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


[ad_1] Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, […]

Istogu furnizohet me barna kundër COVID-19


[ad_1] Në Istog kanë ardhur një sasi e barnave kundër COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shëndetësisë, Mujë Osmani. Mësohet se këto barna janë siguruar nga buxheti komunal, shkruan Indeksonline “Sot arriti sasia e planifikuar me barna anti-covid nga paratë e buxhetit komunal per shëndetësi. Terapia është falas per të gjithë të […]

Mbështetja në Bujqësi – Nga 1 janari 2021 Fermerët e Pajisur Me NIPT Përfitojnë Naftë Pa Taksa


[ad_1] Duke nisur nga viti i ardhshëm fermerët e pajisur me NIPT do të përfitojnë naftë pa taksa. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi i bëri thirrje fermerëve të pajisen me NIPT për t’u bërë pjesë e kësaj skeme mbështetëse, për të përfituar naftë pa taksa për aktivitetin bujqësor që zhvillojnë. “Ju që […]

Reagon këshilltarja e Dumoshit, thotë se ministrja s’ mori pjesë në darkën e 452 eurove


[ad_1] Shefja e kabinetit të ministrës së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Gentiana Azemi, ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare mes Komunës së Vitisë dhe Ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. Azemi përmes një postimi në Facebook ka […]

Këto janë ecuritë se si qytetarët mund të tërheqin 10% e Trustit


[ad_1] Të premten, Kuvendi i Kosovës pas dhjetëra tentimesh, ka miratuar me 72 vota pro dhe asnjë kundër, Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Me miratimin e këtij projektligji, i hapet rrugë edhe tërheqjes së 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti. Por, kush do të përfitojë nga ky projektligj dhe cilat do të jenë ecuritë për tërheqjen […]

Tahiri: PDK-ja bëri veprimin e duhur sot, por s’e shpëtoi ekonominë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri në emisionin “Imazh” të RTK-së e ka vlerësuar lartë kontributin e PDK-së në votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, por ka shtuar se s’ e ka shpëtuar ekonominë siç thonë ata. “Veprimi që e ka bërë PDK-ja sot është i duhur, i mençur dhe që e ka […]

Komuna e Vushtrrisë ndan 250 mijë euro për mikro-bizneset


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë ka ndarë nga buxheti 250 mijë euro për rimëkëmbje të miko-bizneseve që operojnë në Vushtrri. Kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Thairi ka thënë se këto mjete financiare do të deponohen javën e ardhshme. Sipas Tahirit, krahasuar me vitin e kaluar  35% (mbi 335 biznese) e kanë ndalur aktivitetin e tyre […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Zemaj: Planifikohet që pajisjet lëvizëse për personat me aftësi të kufizuar të mbulohen nga shteti


[ad_1] Në seancën e kuvendit sot është diskutuar për çështjen e personave me aftësi të kufizuar. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha se ka akoma shumë për t’u bërë në respektimin e të drejtave të personave me aftësi të kufizuar. Ai po ashtu tha se për herë të parë po planifikohet që pajisjet që shërbejnë […]

Gjakova e dyta për integritet akademik


[ad_1] Ndonëse s’ është i dyti për nga madhësia apo për nga buxheti, sipas një raporti të Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani”, del i dyti për nga cilësia e integritetit akademik të stafit mësimdhënës në programet e akredituara të Fakultetit të Mjekësisë, Filologjisë dhe Edukimit. ORCA sot ka […]

Ishte i varfër andaj u regjistrua në klasën e parë në moshën 9 vjeçare, fakte interesante që s’ i dinit për Ibrahim Rugovën


[ad_1] Shumë mite dhe fjalë janë thënë e publikuar për Presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova. Por të paktë janë ata që i dinë mirë faktet rreth tij. Media, është kujdesur dhe ka biseduar me të afërmit e Rugovës, këshilltarë të tij, shokë të klasës fillore e të studimeve, për të sjellë fakte interesante që s’ […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Trafiku urban që nga sot do jetë falas për të gjithë


[ad_1] Nga sot qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban në Prishtinë do të jetë falas për gjithë qytetarët. Kjo do të jetë për një muaj rresht. Kështu ka bërë të ditur gjatë së hënës kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë qytetarët […]

Ndërtimi i Spitalit në Ferizaj me probleme ligjore


[ad_1] Pas pyetjes së deputetit të PDK-së Elmi Reçica për ndërtimin e spitalit në Ferizaj, Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, tha se beson që shumë shpejtë punimet do të vazhdojnë për ndërtimin e këtij spitali. Sipas Zemajt problemet për këtë spitali janë ligjore. “Punimet e vrazhda janë kryer ndërsa meremetimi i brendshëm akoma jo. Kjo […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Kuvendi i Kamenicës ‘pa vullnet’ për ta votuar buxhetin


[ad_1] Pauza prej 5 minutave bëri që shumica e asamblistëve në Kamenicë të mos kthehen më në mbledhjen e Kuvendit Komunal ku edhe i priste pika për votimin e buxhetit për vitin 2021. Mungesa e kuorumit bëri që të mos hedhet aspak në votim kjo pikë e cila ishte paraparë që të votohet sot për […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


[ad_1] Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e […]

Rreth 2 mijë euro për shtypjen e listave të votuesve për zgjedhjet e së dielës


[ad_1] Javën e kaluar, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), bëri të ditur se ka përzgjedhur kompaninë e cila realizon shtypjen e listave përfundimtare të votuesve dhe listave komunale të votuesve. Për aktivitetin e prokurimit me titull “Shtypja e listave përfundimtare te votuesve dhe listave komunale te votuesve”,  KQZ kishte përdorur procedurën e negociuar të prokurimit […]

Kosova i vetmi vend që kompenson dëmet në kultura bujqësore


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, në intervistë përballë Jeta Xharrës ka thënë se për të zhvilluar bujqësinë është rritur buxheti për grante. Ai tha se Kosova është i vetmi vend që kompenson dëmet në kultura bujqësore. “Kemi ndërtuar stalla, subvencionimin për prodhimin e qumështit, kemi ndarë buxhet të dyfishtë këtë […]

Komuna e Klinës do të paguaj biletën e udhëtimit njëdrejtimësh të nxënësve të shkollave fillore


[ad_1] Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj ka njoftuar se do të fillojnë të bëjnë pagesat për biletën e udhëtimit njëdrejtimësh të nxënësve për në shkollë. Ai ka thënë se ky projekt shumë i rëndësishëm do të ndikojë në uljen e shpenzimeve për nxënësit.  “Realizimi i këtij projekti është bërë si rezultat i kërkesave […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

​PDK e gatshme të votojë Ligjin për Rimëkëmbje, LDK premton se do të merren parasysh kërkesat e tyre


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në vendimmarrje në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike kanë mbetur për një mbledhje tjetër. Megjithatë është parë një gatishmëri e Partisë Demokratike të Kosovës që të ulet me partitë në […]

Në mungesë kuorumi, Projektligji për Buxhetin 2021 mbetet për mbledhjen tjetër


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ka mbetur për një mbledhje tjetër. Deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini, ka kërkuar që votimi për këto dy pika të shtyhet për një mbledhje […]

Sindikata e Policisë ia bënë të qartë Qeverisë Hoti: s’ i pranojmë shkurtimet buxhetore


[ad_1] Sindikata e Policisë së Kosovës ka reaguar pas shkurtimeve buxhetore në sektorin e sigurisë. Sipas tyre, pas këtyre shkurtimeve preket mirëqenia dhe të ardhurat e zyrtarëve policor. “Si mund të shkurtohet buxheti në paga kur numri i policëve të rijë është rritur, disa gjenerata kanë diplomuar këtë vit e një tjetër është ftuar për […]

Buxheti për 2021 dhe ligji për rimëkëmbje ekonomike diskutohen në Komisione


[ad_1] Gjatë ditës së sotme pritet të mblidhen pesë komisione parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Sot  në ora 10:00 do të mblidhet edhe Komisioni për Buxhet dhe Transfere ku pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu në ora 14:00 do të mblidhet edhe Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Komuna e Pejës pranon më pak rekomandime nga Auditori


[ad_1] Përgjatë periudhës gjashtë vjeçare, komuna e Pejës pati raste ku s’ arriti t’i respektoj si duhet disa ligje si: ligjin për Buxhetin e Kosovës, ligjin për menaxhimin e financave publike, ligjin për prokurimin publik, ligjin për shërbyesit civili pastaj rregulloren për vlerësimin e pasurisë dhe atë të dhënies së subvencioneve.  Ndonëse çështja e auditorit […]

Bulliqi viziton KB Llapi: Mbështetja për ta do të rritet


[ad_1] Paraditen e së hënës Lëvizja Vetëvendosje hapi fushatën zgjedhore në Podujevë me kandidatin për kryetar të kësaj komune Shpejtim Bulliqi. E gjatë mbrëmjes kandidati për të parin e Podujevës bashkë me asamblistët dhe me deputetin e Vetëvendosjes, Hekuran Muratin vizituan KB Llapin. Bulliqi thotë se ky klub ka vazhduar punën e palodhshme me pak […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po […]

I vazhdohet mandati edhe për tre muaj Komisionit Hetimor për hidrocentralet


[ad_1] Kuvendi i Kosovës ia ka zgjatur mandatin edhe për tre muaj shtesë Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Kosovë. Kjo u mundësua në seancën e sotme të Kuvendit, për të cilin votuan për 61 deputetë. Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha arsyetoi kërkesën për zgjatjen […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

PDK kërkon të zbatohet vendimi që liron nga pagesa qytetarët të cilët shfrytëzojnë trafikun urban


[ad_1] Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, përmes një konference për medie ka kërkuar që të nisë zbatimi i vendimit për lirim nga pagesa për qytetarët që shfrytëzojnë Trafikun Urban. Asamblisti i PDK’së në Prishtinë, Leutrim Retkoceri, tha se propozimi i partisë së tij është vendim nga 11 nëntori, pasi u votua nga […]

Zvogëlohet për 10 milionë euro buxheti i Policisë së Kosovës


[ad_1] Policia e Kosovës për vitin 2021 do të ketë 10 Milion euro më pak në buxhetin e saj. Janë institucione me rëndësi vitale për shtetin. Madje Polica e Kosovës, ka muaj të tërë që ka angazhim shtesë për menaxhimin e pandemisë. Por, ndonëse kanë gjithë këtë angazhim këtij institucioni janë ndarë afro 10 milionë […]

Mbi 38 mijë përfitues të pensioneve për veteranë të UÇK-së, numri më i madh janë nga Deçani


[ad_1] Statistikat e fundit të ASK-së, tregojnë se numri i përfituesve nga skemat e pensioneve për veteranët e luftës është mbi 38 mijë. Nga buxheti i shtetit, çdo muaj paguhen në mes 6.3 dhe 6.4 milionë euro për këtë kategori të skemës pensionale. Të dhënat për tremujorin e tretë 2020, tregojnë se numri i veteranëve […]

Komuna Mitrovicë së Veriut, shpenzon rreth 5 mijë euro për pakot për vitin e ri


[ad_1] Në javën e parë të muaji nëntor, Komuna e Mitrovicës së Veriut, publikoi thirrjen për kontratë për aktivitetin e prokurimit, “Prokurimi i paketave të Vitit të Ri për nevojat e Komunës së Mitrovicës Veriore”. Për këtë tender, komuna parashikoi vlerë të kontratës deri në 5,000 euro, për blerjen e llojeve të ndryshme të produkteve. […]

Komuna Mitrovicë e Veriut, shpenzon rreth 5 mijë euro për pakot për vitin e ri


[ad_1] Në javën e parë të muaji nëntor, Komuna e Mitrovicës së Veriut, publikoi thirrjen për kontratë për aktivitetin e prokurimit, “Prokurimi i paketave të Vitit të Ri për nevojat e Komunës së Mitrovicës Veriore”. Për këtë tender, komuna parashikoi vlerë të kontratës deri në 5,000 euro, për blerjen e llojeve të ndryshme të produkteve. […]

Për 3 muaj do mund të ndërtohej një spital për COVID-19


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka thënë se Ministria e Shëndetësisë s’ ka mungesë të buxhetit, pasi që sipas tij është shkurtuar buxheti i të gjitha ministrive të tjera. Në intervistën e dhënë për moderatren Jeta Xharra, ministri Kuçi ka thënë se për 3 muaj mund të ndërtohet një spital për COVID-19. […]

Ekzekutohen 1 milion euro për Trepçën


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, njofton se sot është ekzekutuar ndihma financiare për Trepçën, në vlerë prej 1 milion eurosh. “duhet të sqarohet që pjesa prej 100,000.00 eurosh, që e kompleton ndihmën prej 1.1 milionë euro, do të ndahet gjatë javës tjetër për shkak se këto alokime nga buxheti i pakos së […]

s’ kam aplikuar si ministër në asnjë tender të paguar me buxhet të Kosovës


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, është deklaruar lidhur me kontratën që ka nënshkruar kompania në pronësi të tij, “Hidroterm Sh.P.K” për ndërtimin e një spitali në Prizren. Kuçi në emisionin “Jeta në Komunë” u arsyetua se në kohën kur ka konkurruar për këtë projekt s’ ka qenë as ministër e as deputet. […]

MSh planifikon t’i sigurojë 1.2 milion vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se planifikojnë që Kosova t’i sigurojë rreth 1.2 milionë vaksina kundër coronavirusit. Në përgjigje që Ministria e Shëndetësisë e ka dhënë për KALLXO.com, thuhet se ky numër i vaksinave do të ishin të mjaftueshme për vaksinimin e grupeve me prioritet. “Planifikimet e Kosovës (sipas planifikimeve të IKSHPK-së) janë që […]

KMDLNj kritikon zgjatjen e seancave të Kuvendit në kohë pandemie


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, me anë të një reagimi kanë deklaruar se seancat e zgjatura të Kuvendit të Kosovës në kohë të pandemisë, po e rrezikojnë shëndetin. KMDLNj vlerëson se kohëve të fundit seancat e Kuvendit të Kosovës, sidomos gjatë interpelancave ku në sallë janë mbi 70 […]

Akademia e Shkencave ekspozon recensionet e propozimeve për anëtarë të rinj të saj


[ad_1] Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës do të mundësojë qasje në recensionet e kandidatëve të propozuar për anëtarë të rinj të kësaj akademie. Recensionet e kandidatëve të propozuar për akademikë të rinj do të jenë të ekspozuara në mjediset e ASHAK-ut nga nesër e deri më 26 nëntor. Publiku do të mund të […]

Avokati i Popullit kërkon të mos shkurtohet buxheti i këtij institucioni


[ad_1] Në Komisionin për Buxhet dhe Transfere është shqyrtuar Raporti vjetor financiar i Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2019. Avokati i Popullit Naim Qelaj gjatë prezantimit të raportit ka kërkuar nga deputetët që buxheti për vitin 2021 të mos ketë shkurtime për këtë institucion, pasi sipas tij ka pasur shkurtim të buxhetit në […]

Kompani nga Sllovenia pritet t’i shtypin fletëvotimet për zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut


[ad_1] Mbi 3,300 euro pritet t’i kushtojnë buxhetit të Kosovës fletëvotimet për zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut. Shtypjen e këtyre fletëvotimeve KQZ ua besoi kompanive nga Sllovenia me anë të dhënies së kontratës. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve së fundmi ka njoftuar se ka nënshkruar kontratë për shtypjen e fletëvotimeve […]

Pas debatit “Jeta në Komunë”, Komuna e Malishevës shënjezon zebrat për këmbësorë


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” më 16 tetor ku i ftuar ishte kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, janë paraqitur pamje të mungesës së shenjëzimit të zebrave në këtë qytet. Pas këtij debati, më 20 tetor, Komuna e Malishevës ka njoftuar se ka filluar shenjëzimi i udhëve, përkatësisht pjesa e vendosjes së vendkalimeve për këmbësor […]

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca gjyqësorë në rastin e njohur si “Veteranët”, me të cilën ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë persona të tjerë, akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar stafi mbështetës i gjyqtares Nushe […]

Zgjedhjet në Bosnje: Dodiku humbi Banja Llukën ndërsa Izetbegoviqi Sarajavën


[ad_1] Partia e Veprimit Demokratik (SDA), presidenti i së cilës është Bakir Izetbegoviq dhe Unioni i Social Demokratëve të Pavarur (SNSD) i Millorad Dodikut, kanë humbur pushtetin në qytetet më të mëdha të Bosnje dhe Herzegovinës: Sarajevë dhe Banja Llukë. “SDA ka humbur tre komuna të rëndësishme në kantonin e Sarajevës. Dhe ishte vështirë për […]

Në Bosnje dhe Hercegovinë po mbahen zgjedhjet lokale


[ad_1] Në Bosnje dhe Hercegovinë po mbahen zgjedhjet lokale, të cilat ishin planifikuar të mbahen më herët, por u vonuan për shkak të një krize për miratimin e buxhetit. Gati 3.4 milionë votues kanë të drejtë të zgjedhin këshillat e bashkive dhe kryetarët, në dy rajonet autonome të vendit – Federatën Myslimane-Kroate dhe Republika Sërpska. […]

Bosnja po mbanë zgjedhjet lokale


[ad_1] Në Bosnje dhe Hercegovinë po mbahen zgjedhjet lokale, të cilat ishin planifikuar të mbahen më herët, por u vonuan për shkak të një krize për miratimin e buxhetit. Gati 3.4 milionë votues kanë të drejtë të zgjedhin këshillat e bashkive dhe kryetarët, në dy rajonet autonome të vendit – Federatën Myslimane-Kroate dhe Republika Sërpska. […]

“s’ ka kushte për zgjedhje, duhet unitet për një kandidat konsensual për President”


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), thotë se në Kosovë s’ ka kushte për zgjedhje të reja. Ata përkrahin nismën e Kryeministrit Hoti për konsultime me subjektet politike për të zgjedhur presidentin e ri, përcjellë Gazeta Blic. Ky Këshill vë në pikëpyetje edhe arsyeshmërinë e mbajtjes së zgjedhjeve […]

Përballja e Burim Berishës me punën e tij në Fushë Kosovë


[ad_1] Megjithëse është zgjeruar me ndërtime dhe qyteti ka pësuar ndryshime ndër vite, Fushë Kosova tash e katër mandate s’ e ka ndërruar qeverisjen. Qyteti multietnik që përballet me probleme të varfërisë, infrastrukturës, kanalizimit, e ujit udhëhiqet nga Burim Berisha i LDK-së. Kryetari i Fushë Kosovës u përball me opozitën, qytetarët dhe hulumtimet nga kjo […]

Subvencione Për 1458 Fermerë që Merren me Bletari


[ad_1] Vëllezërit Dhima në Lunxhëri të Gjirokastrës menaxhojnë prej vitesh një fermë bletësh me 150 koshere, ndërkohë që këtë vit ata janë përfitues edhe nga skemat mbështetëse të AZHBR-së. Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje shembullin e këtyre fermerëve që prodhojnë mesatarisht 1 deri në 2 tonë mjaltë në vit, produkt që e shesin më […]

Në kohë pandemie Komuna Leposaviqit pagoi 1,600 euro për ‘Iphone 11 Pro Max’


[ad_1] Komuna Leposaviqit, së fundmi ka iniciuar ecuritë e prokurimit për blerjen e 10 telefonave celular për nevojat e saj. Edhe pse komuna parashikoi kontratë në vlerë deri në 4,600 euro, ajo tejkaloi parashikimin duke nënshkruar kontratë  në vlerë 5,135 euro, apo 535 euro më tepër. Me këtë tender, komuna pagoi 1,600 euro për një […]

Caktohen datat për prezantimin e projekteve filmike para jurisë së QKK-së


[ad_1] Qendra Kinematografike e Kosovës do të mbajë në fillim të javës së ardhshme prezantimin e projekteve filmike që kanë konkurruar në konkursin e QKK-së, të hapur në korrik të këtij viti. Në një përgjigje për Kallxo.com, QKK-ja ka bërë të ditur se të hënë dhe të martën e ardhshme, para jurisë përzgjedhëse do të bëhet prezantimi i projekteve konkurruese. Sipas QKK-së, […]

Prishtinës i teprojnë paratë, arsyetohen me pandeminë


[ad_1] Vetëm 9 milionë euro për investime kapitale ka shpenzuar komuna e Prishtinës gjatë këtij viti, nga 49 milionë sa i ka në dispozicion për këtë kategori. Për këtë, ekzekutivi komunal të martën u përball me kritika nga opozita në seancën e Kuvendit Komunal të kryeqytetit gjatë shqyrtimit të raportit financiar për tremujorin e tretë. […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


[ad_1] Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 […]

Tre milionë eurot që Komuna e Mamushës s’ i ka për të siguruar ujin e pijshëm


[ad_1] Mamushasit vazhdojnë të kenë problem me sigurimin e ujit të pijshëm. Zgjidhje ata po bëjnë duke hapur bunarë. Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet komunale, Abdylhadi Krasniç, tashmë kryetar i Mamushës kishte pasur premtim kryesor kyqjen e Mamushës në sistemin e ujit të pijshëm. Por kryetari Krasniç ka dështuar të përmbush këtë premtim dhe të […]

Problemet e Shtimes në mandatin e tretë të Naim Ismajlit


[ad_1] Një komunë me 27 mijë e 324 banorë tash e 13 vite udhëhiqet nga një kryetar. Naim Ismajli nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës arriti që të udhëhiqte për tre mandate Komunën e Shtimes. Për të folur lidhur me premtimet e tij për shtimjanët dhe punët që ka kryer për gjithë këto vite, […]

PDK publikon shpërdorimet me buxhetin e komunës të Nexhmi Rudarit: Prokuroria të nisë hetimet


[ad_1] Komuna e Podujevës që udhëhiqet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po akuzohet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) atje. Kryetari i degës së PDK-së, njëherit kandidat për kryetar të kësaj komune, Naim Fetahu ka denoncuar sipas tij shpërdorimet dhe keqpërdorimet që janë bërë në buxhetin e komunës së Podujevës. Për këtë Fetahu thirri […]

Në mesin e financuesve të Lëvizjes Vetëvendosje edhe figura të rëndësishme të partisë


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Në këto raporte, partia e udhëhequr nga Albin Kurti, Lëvizja Vetëvendosje (LVV), ka deklaruar se të hyrat e partisë për vitin 2019 janë 1 milion e 168 mijë e 871 euro. Pjesa më e madhe e këtyre […]

Në financimin e PDK-së kontribuan edhe Abelard Tahiri e Blerand Stavileci


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka deklaruar se ka marrë vetëm 35 mijë e 897 euro nga 17 donatorë. Në mesin e atyre që kanë dhuruar donacion për partinë janë edhe ish-ministrat, Blerand Stavileci dhe Abelard Tahiri. […]

Punësimet “akraba” dhe problemet e bujqësisë në Komunën e Mamushës


[ad_1] Punësimet familjare apo siç i ka quajtur “akraba” kryetari i Mamushës Abdylhadi Krasniç dhe probleme tjera elementare si uji i pijes, mungesa e sistemit të ujitjes për bujqit dhe mbeturinat janë problemet kryesore me të cilat përballen banorët e Komunës së Mamushës. Në Komunën e Mamushës janë dy subjekte ndërmjet të cilave mund të […]

Kryetari i Dragashit i ndau fonde nga buxheti komunal ish-OJQ-së që e kishte themeluar vetë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Dragashit, Shaban Shabani ia ka ndarë një shumë prej 1 mijë e 800 euro organizatës jo-qeveritare “Shoqata Ekologjike Ambienti” nga buxheti komunal. “Unë kam qenë nga viti 2001 deri në vitin 2010 bashkëpunëtorë profesional i kësaj organizate, duke qenë edhe idhëtar i mbrojtjes së ambientit”, ka thënë Shabani në emisionin […]

Kryetari dhe opozita debatojnë për hallet e Rahovecit


[ad_1] Qyteti i Rahovecit është një ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Ky qytet që nga paslufta është udhëhequr nga LDK, PDK dhe AAK. Por, qyteti i rrushit edhe pse ka dalur komuna e tretë më e mira në raportin e performancës komunale nga Ministria e Pushtetit Lokal, vazhdon të ballafaqohet me problemet elementare. […]

LDK dorëzohet përballë kërkesës së Ramush Haradinajt


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës dhe kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, është dorëzuar përballë AAK-së së Ramush Haradinajt për punën e ndërtimit të Autostradës së Dukagjinit, pavarësisht se kishin thënë se një rrugë e tillë s’do të ndërtohet. Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka konfirmuar se ndërtimi […]

“Dhuna s’ fshehet mbrenda mureve” 


[ad_1] Sot pritet të miratohet në mbledhjen e Qeverisë projektbuxheti për vitin 2021. Buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë 2.4 miliardë euro ose 200 milionë euro më pak se buxheti i sivjetmë. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka thënë se pret që sot të miratohet projektbuxheti në qeveri, për të proceduar pastaj për […]

Projektbuxheti 2.4 miliardë sot në mbledhje të Qeverisë


[ad_1] Sot pritet të miratohet në mbledhjen e Qeverisë projektbuxheti për vitin 2021. Buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë 2.4 miliardë euro ose 200 milionë euro më pak se buxheti i sivjetmë. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka thënë se pret që sot të miratohet projektbuxheti në qeveri, për të proceduar pastaj për […]

pranë përfundimi i afatit për ndërtimin e Zonës Ekonomike në Rahovec, punimet askund


[ad_1] Komuna e Rahovecit në vitin 2018 i është bashkuar komunave që do të mund të krijojnë Zonë Ekonomike. Vendimi për krijimin e Zonës Ekonomike në Opterushë ishte marrë në qershor të vitit 2018, kur në krye të Qeverisë ishte Ramush Haradinaj nga AAK. Tenderi për ndërtimin e kësaj Zone Ekonomike ishte dhënë më 28 […]

Ankthi dhe depresioni, problemet më të shpeshta në pandemi


[ad_1] Në Qendrën për shëndetin mendor në Prishtinë, puna gjatë pandemisë COVID-19 ka ndryshuar. Neuropsikiatri Sami Rexhepi, drejtor i kësaj qendre, tha për Radion Evropa e Lirë se gjatë gjithë kohës u kanë ofruar ndihmë njerëzve me anë të telefonit, ku janë angazhuar gjashtë ekipe psikiatrish, të cilët kanë punuar nga katër orë çdo ditë. […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

Një pjesë e Kuvendit Komunal e shohin si mundësi ‘përfitimi’ votën e tyre për buxhet


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati në debatin “Jeta në Komunë” ka thënë që asambleja në Kamenicë për të dytën herë s’ po ia voton buxhetin për shkak që sipas tij ata po e shohin si mundësi përfitimi votën e tyre për buxhet. “Sfida në komunat e vogla, po më vjen keq që […]

Flet drejtori i Thesarit pas vjedhjes së 2 milionë eurove, thotë se buxheti është i sigurtë


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit, Ahmet Ismajli, tha se buxheti i Kosovës është i sigurt pas vjedhjes së dy milionë eurove. Ai tha se ky rast ka qenë shok për të gjithë, pasi s’ kishte të bënte me sulm të jashtëm kibernetik, por ka qenë kryekëput keqpërdorim i zyrtarëve që kanë pasë qasje në […]

Gjykata vendos masën e sigurisë ndaj Kadri Shalës, i dyshuari i dytë lidhur me vjedhjen nga Thesari


[ad_1] Gjykata e Prishtinës i ka caktuar 30 ditë paraburgim Kadri Shalës,, i dyshuar për përfshirje në vjedhjen e mbi 2 milionë e 70 mijë eurove nga Thesari i Shtetit Seanca paraprake është mbajtur me dyer të mbyllura për publikun. Kadri Shala, i dorëzuar dje në polici ka dalë sot para gjykatësit të procedurës paraprake […]

Problemet e Vitisë në dy mandatet e Sokol Halitit


[ad_1] Mandatin e tij të dytë në krye të Vitisë, Sokol Haliti e mori duke fituar zgjedhjet në raundin e parë me 52% të votave të qytetarëve të Vitisë. Vitiasit megjithatë po përballen me disa probleme të vjetra që do duhej t’i zgjidhte ekzekutivi.  Mungesa e ujit të pijes, problemi i kanalizimit e  politizimi i […]

Pas dorëzimit të Kadri Shalës- kryeprotagonistit të vjedhjes së 2.1 milionë eurove, Prokuroria Speciale jep versionin e saj


[ad_1] Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), njofton opinionin publik se sot ka lëshuar aktvendim për ndalimin e personit të arrestuar, të dyshuarit Kadri Shala, me dyshimin se ka qenë i përfshirë në rastin e keqpërdorimit të ndodhur në Departamentin e Thesarit/Ministria e Financave e Republikës së Kosovës. “Prokuroria Speciale njofton se do të […]

Pas intervistimit disa orësh të Kadri Shalës, flet avokati i tij


[ad_1] Avokati i kryeprotagonistit të aferës së vjedhjes së afro 2.1 milionë eurove nga buxheti i shtetit, Kadri Shalës, është paraqitur para mediave pas përfundimit të intervistimit të klientit të tij. Avokati Osman Hoxha tha se intervistimi i gjatë ka shkuar mirë dhe se policët kanë pasur sjellje korrekte me Shalën. “Ashtu siç jeni edhe […]

Veriu i Kosovës pa kuponë fiskalë


[ad_1] Biznese të profileve të ndryshme operojnë në katër komunat e banuara me shumicë serbe në pjesën veriore të Kosovës (Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq), por në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK), janë të regjistruara vetëm 981 biznese me gjithsej 1316 njësi aktive. Nga ky numër, tatim në ATK paguajnë vetëm 255 biznese. Nga […]

Kadri Shala: Kam shkuar në bankomat në Prizren për të tërhequr disa para, kam parë që shumë mjete më kishin dalë në llogari


[ad_1] Kryeprotagonisti i përmendur në vjedhjen e Thesarit të Shtetit, më në fund u bë i gjallë. me anë të vëllait të tij, mbrëmjen e së shtunës ka dorëzuar një letër të shkruar mediave. Aty, Shala e përshkruan thjeshte këtë histori e cila është skandali me i madh qeveritar në historinë e Kosovës. Shala thotë […]

Lajmërohet Kadri Shala, tregon historinë e vjedhjes së dy milionë eurove


[ad_1] Kryeprotagonisti i përmendur në vjedhjen e Thesarit të Shtetit, më në fund u bë i gjallë. me anë të vëllait të tij, mbrëmjen e së shtunës ka dorëzuar një letër të shkruar me dorë ne redaksinë e Gazetës Express dhe Televizionit T7. Aty, Shala e përshkruan thjeshte këtë histori e cila është skandali me […]

Skandali 2 milionësh – 340 mijë euro transferohen në kompaninë turke


[ad_1] Pas transferimit ilegal të 2 milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit në llogarinë e kompanisë private LDA Group SH.P.K më 9 tetor, një shumë prej mbi 1 milionë e 300 mijë eurove është procesuar në 17 xhirollogari të tjera. 261 mijë euro të tjera janë tërhequr në banka nga pronarët e […]

“Po qe se hulumtimi i Insajderit është i saktë, Bajrami duhet të dorëhiqet”


[ad_1] “Po qe se hulumtimi i Insajderi është i saktë, Bajrami duhet të dorëhiqet”, kështu ka thënë njohësi i çështjeve politike, Rron Gjinovci. Gjinovci, i është referuar hulumtimit të gazetës Insajderi në lidhje me vjedhjen e 2 milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit. “Po qe se hulumtimi i Insajderit është i saktë, […]

Drejtori i Thesarit s’ ishte në dijeni të transferit të 2 milionë eurove


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit të Kosovës, Ahmet Ismaili, ka thënë se lidhur me transferin e 2 milionë eurove nga ky institucion në një kompani private, s’ ka nënshkruar asnjë dokument dhe s’ ka dhënë asnjë aprovim për këtë rast. Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Ismaili e ka cilësuar këtë transfer […]

error: Content is protected !!