Një jetë me humorin – “Chaplini” shqiptar sot u shua fizikisht


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Është gati e pamundur të mendosh humorin  e të mos të shkojë ndërmend Rasim Thaci, i njohur për publikun me nofkën “Cima”. I vecantë, i hareshëm e me plot jetë, janë vetëm disa nga artibutet që gërshetoheshin në një personalitet të papërsëritshëm në jetën publike. Një jetë me humor, një […]

Presidenti rus është i vetmi politikan që s’mund të përgjohet?


[ad_1] Ndryshe nga homologët e tij perëndimore, Presidenti rus, Vladimir Putin është i “shkollës së vjetër”. Shefi i Kremlinit s’ është i pranishëm në asnjë rrjet social, madje s’ përdor as celular të thjeshtë; telefon inteligjent, jo e jo. Sipas “Time”, Putin rrallë shfaqet online, edhe në ato pak raste që del e bën me […]

Remember when Jane Fonda revolutionized exercise in a leotard and leg warmers?


[ad_1] Written by Jacqui Palumbo, CNN Remember when Jane Fonda became the queen of 1980s at-home exercise? Released in 1982, “Jane Fonda’s Workout” is one of the bestselling VHS tapes of all time. Following on the heels of her New York Times bestseller of the previous year, “Jane Fonda’s Workout Book,” the home video helped […]

Opinion: Biden is walking a tightrope on Saudi Arabia


[ad_1] While the four-page report supports a conclusion already reached in 2018 by the CIA — that the man known as MBS was responsible for Khashoggi’s murder — it sends a new signal: that President Joe Biden is willing to publicly challenge what he once called a “pariah” state. The US State Department also announced […]

The court of international public opinion long ago found MBS guilty over Khashoggi murder. The US has just caught up


[ad_1] A Turkish intelligence audio recording captured the moments inside the Saudi consulate in Istanbul that Saudi government agents drugged, suffocated and dismembered the 59-year-old Washington Post columnist. In the 879 days since, the only geopolitical question of consequence is what role Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammed bin Salman, known by his initials MBS, played […]

Khashoggi’s fiancé says she is more “devastated than ever before”


[ad_1] The US intelligence community just released a report on Jamal Khashoggi’s murder. Its basic conclusion was not expected to be a surprise. Shortly after Khashoggi’s October 2018 killing at the Saudi consulate in Istanbul, the CIA assessed with high confidence that Saudi Arabia’s Crown Prince Muhammad bin Salman had personally ordered the murder. In […]

What you need to know about Khashoggi’s 2018 murder


[ad_1] Jamal Khashoggi, looks on during a press conference in the Bahraini capital Manama, on December 15, 2014. Mohammed Al-Shaikh/AFP/Getty Images The US just released an intelligence report about the 2018 killing of Jamal Khashoggi, a Saudi journalist and a Washington Post columnist. Khashoggi was critical of Saudi Arabia and Crown Prince Mohammed bin Salman’s policies. He […]

Khashoggi report: Biden calls Saudi King before expected release of intelligence report


[ad_1] The congressionally mandated release of the report, which is expected to further implicate Saudi Arabia’s powerful Crown Prince Mohammed bin Salman in the Washington Post columnist’s death, is expected to take place imminently now that Biden and the King have spoken. The call “went well,” according to a source close to the Saudi government. […]

‘Top Secret’ Saudi documents show Khashoggi assassins used company seized by Saudi crown prince


[ad_1] The documents, filed as part of a Canadian civil lawsuit earlier this year, are labeled “Top Secret” and signed by a Saudi minister who relayed the orders of the crown prince, the young de facto ruler of Saudi Arabia. “According to the instruction of His Highness the Crown Prince,” the minister wrote according to […]

Lawmakers call Biden’s Yemen policy ‘historic shift’ in US foreign relations


[ad_1] In 2017, Khanna, a progressive Democrat from California, introduced a measure that came to be known as the Yemen War Powers resolution. It was intended to curtail US military support for the Saudi-led campaign in Yemen, which has created a humanitarian crisis in the country. At the time, there was very little support on […]

“Mund të udhëtojmë në kohë me anë të mendjes!” Ky raport i CIA-s po i habit të gjithë


[ad_1] Përdoruesit e TikTok kanë nxjerrë një raport të CIA-s (Kliko), me pretendimin se “njerëzit mund të udhëtonin në kohë dhe hapësirë”, duke përdorur mendjet e tyre. Raporti i vitit 1983 u bë i disponueshëm për publikun në vitin 2003 dhe shpjegon me detaje besimin e një teknike të quajtur “The Gateway Experience”. Sipas CIA-s, […]

As the WHO investigated coronavirus origins in China, Beijing pushed a conspiracy about the US


[ad_1] That Chinese officials should point to the US when discussing the origins of a virus first detected in central China may at first appear confusing to many. But for months now, China has been advancing alternative theories for how the coronavirus first emerged, ones that would obviate any blame officials in Wuhan may bear […]

Case against Anne Sacoolas over death of Harry Dunn can go ahead in US, judge rules


[ad_1] Sacoolas claimed diplomatic immunity and fled to the US 19 days after the August 2019 deadly collision outside RAF Croughton, a military base in England controlled by the US Air Force and used as a global intelligence gathering station by the CIA and NSA. The United Kingdom’s attempt to extradite Sacoolas to face criminal […]

​CIA pyet njerëzit e zakonshëm: Testoi aftësitë tuaja, sa është ora në këtë foto?


[ad_1] Në prag të dimrit, CIA lëshoi një enigmë duke u kërkuar njerëzve të zakonshëm të zbulonin se sa ishte ora në foto. “Testoni aftësitë tuaja analitike. Sa është ora në foto?, shkruan agjencia e inteligjencës amerikane në Twitter. Sipas detajeve në këtë shkrepje dimri, është e nevojshme të konkludohet Po qe se idili i […]

Biden do të nominojë Janet Yellen Sekretare të Thesarit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka përmendur emrin e ish-shefes së Rezervave Federale, Janet Yellen si të nominuar për Sekretare të Thesarit. Vetëm po të konfirmohet nga Senati, ajo do të kthehet në gruan e parë që do ta mbajë këtë pozitë. Ajo është një prej shumë grave të zgjedhura për pozita kyçe […]

Blondie on her life in rock ‘n’ roll, a former CIA director on Trump and the question of French hygiene


[ad_1] FRANCE 24 spoke to former CIA director Leon Panetta, who says Trump is risking US national security; anger erupts in France over new allegations of police brutality; Blondie’s Debbie Harry on a life of rock ‘n’ roll madness; the question of French hygiene; and fans the world over mourn football great Maradona, who died of a […]

Biden urges a cautious Thanksgiving as Trump rages on against election loss


[ad_1] Issued on: 26/11/2020 – 00:26 On a day of grace and grievance, President-elect Joe Biden summoned Americans on Wednesday to join in common purpose against the coronavirus pandemic and their political divisions while the man he will replace stoked the fading embers of his campaign to “turn the election over.” Biden, in a Thanksgiving-eve […]

Grief, shock and tributes as world mourns Maradona


[ad_1] Issued on: 25/11/2020 – 19:10 Tributes poured in Wednesday as the world reacted to the passing away of Argentine football superstar Diego Maradona at 60, with fellow footballers, coaches, club owners and politicians paying their respects to one of the game’s greatest ever. Argentine President Alberto Fernandez declared three days of national mourning as […]

Pse lordët e kokainës kolumbiane investuan në ndërtim dhe cili ishte ndikimi i tyre në politikë


[ad_1] meqë ndodhej gjithnjë e më shumë nën presionin e bastisjeve të policisë, në vitin 1982, Carlos Rivas Lehder largohet nga ishulli Norman dhe kthehet në Kolumbi, ku edhe themeloi partinë e re politike neo-naziste, të njohur me emrin; Lëvizja Kombëtare Latine. Lehder ndërtoi resortin me stilin bavarez në Posada Alemana, dhe në hyrje të […]

Biden prezanton ekipin që është gati “të udhëheqë botën”


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka prezantuar të martën ekipin e tij për siguri kombëtare, i cili ka konsideruar se do të rikthejë udhëheqësinë amerikane në botë, pas largimit të presidentit aktual, Donald Trump. “Është një ekip që do të mbajë të sigurt shtetin dhe njerëzit tanë”, ka thënë Biden, teksa ka prezantuar […]

Ish-zyrtarë republikanë, thirrje partisë për presion ndaj presidentit


[ad_1] Më shumë se 100 ish-zyrtarë republikanë të sigurisë kombëtare u kërkuan të hënën udhëheqësve të partisë të dënojnë refuzimin e Presidentit Trump për të pranuar humbjen në zgjedhje. Ata e cilësuan këtë qëndrim si sulm të rrezikshëm dhe anti-demokratik ndaj institucioneve amerikane. Një grup i përbërë me disa nga zyrtarët më të lartë të […]

Former CIA Director Leon Panetta: ‘Donald Trump is damaging US national security’


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 19:52Modified: 23/11/2020 – 19:54 THE INTERVIEW © FRANCE 24 In an interview with FRANCE 24, Leon Panetta, former US Secretary of Defense and former CIA Director, discussed President Donald Trump’s refusal to concede the presidential race to Joe Biden, a situation the US has never experienced. He added that Trump, who […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

France’s Macron to walk diplomatic tightrope while hosting Trump ally Pompeo


[ad_1] Issued on: 16/11/2020 – 11:47 France’s Emmanuel Macron will be forced to walk a diplomatic tightrope on Monday when he hosts US Secretary of State Mike Pompeo, a staunch defender of President Donald Trump, while the French president simultaneously seeks to build relations with President-elect Joe Biden. Pompeo arrived in Paris Saturday at the start of […]

Brazil Halts Trial of Chinese Coronavirus Vaccine, CoronaVac


[ad_1] Brazil said on Monday that it had halted a late-stage trial of a Chinese vaccine that had been considered a global front-runner in the race to develop a protective shot for the coronavirus after a “serious adverse” reaction in a participant. The Brazilian health regulator provided little information on its decision, including whether the […]

Trump admin stymies transition, orders probe into election ‘irregularities’ despite little evidence


[ad_1] The Trump administration threw the presidential transition into tumult on Monday, Attorney General William Barr authorizing the Justice Department to probe allegations of voter fraud and President Donald Trump firing the Pentagon chief and blocking government officials from cooperating with President-elect Joe Biden’s team. Despite little evidence of fraud, Barr signed off on investigations […]

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty s’ ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën


[ad_1] Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë dashur vite që kjo […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

SARS-CoV-2 antibodies detectable up to seven months post COVID-19 onset


[ad_1] Colorized scanning electron micrograph of a dying cell (blue) heavily infected with SARS-CoV-2 (yellow), the virus that causes COVID-19. Credit: NIAID Integrated Research Facility, Fort Detrick, Maryland. A new study led by Marc Veldhoen, principal investigator at Instituto de Medicina Molecular João Lobo Antunes (iMM; Portugal) with an interdisciplinary team of clinicians and researchers […]

A close presidential race puts Michigan on edge


[ad_1] In 2016, Donald Trump’s upset victory in Michigan was key to his winning the White House. This year, Joe Biden is counting on bringing the state back into the Democratic fold. Travelling across the Midwestern battleground, FRANCE 24 met voters on both sides who are bracing for catastrophe if their candidate loses. Four years […]

Në kërkim të përgjigjjeve për misterin e helmimeve ruse


[ad_1] Qeveria amerikane po synon që të shtyjë publikimin e më shumë se 1,000 faqeve të dosjes së lidhur me dyshimet për helmim të aktivistit opozitar rus, Vladimir Kara-Murza, rast që ka marrë vëmendjen e niveleve të larta të autoriteteve amerikane, përfshirë Shtëpinë e Bardhë, komunitetin e inteligjencës amerikane dhe Kongresin. Qindra dokumente tjera të […]

Mosquito-borne viruses linked to stroke


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain A deadly combination of two mosquito-borne viruses may be a trigger for stroke, new research published in the The Lancet Neurology has found. University of Liverpool researchers and Brazilian collaborators have been investigating the link between neurological disease and infection with the viruses Zika and chikungunya. These viruses, which mostly […]

Live Coronavirus Updates: Testing Demand in U.S. Soars


[ad_1] Months into the pandemic, many U.S. cities still lack testing capacity. In the early months of the outbreak in the United States, testing posed a significant problem, as supplies fell far short and officials raced to understand how to best handle the virus. Since then, the country has vastly ramped up its testing capability, […]

10 drogat më të rrezikshme në botë


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë […]